Havik koloniseert polder Flevoland Natuur Milieu Onderzoek naar gevaar sleepnet voor dolfijnen PAK's en zware metalen blijven de zee kwellen Ontlasting aalscholvers doodt bos WOENSDAG 26 JUL11995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 W Weersvooruitzich DONDERDAG 27 JU H E T DOOR HANS VAN ES Juli 1995 gaat een voorname plaats innemen tussen de top pers van deze eeuw, dat staat wel vast, maar de hooimaand van vo rig jaar blijft fier overeind als warmste aller tijden. In juli 1994 werd een gemiddelde tempera tuur bereikt van 21.4 graden (normaal 16.8). Wellicht komen we dit jaar nog in de buurt van ju li 1983, die met 20.2 graden als tweede van deze eeuw staat ge noteerd. Records zitten er dus niet in; ook het aantal zomerse en tropische dagen blijft onder de score van vorig jaar. De Bilt noteerde tot dusverre twaalf dagen met meer dan 25 graden. Het is goed mo gelijk, dat er nog een paar van dergelijke dagen bijkomen, maar het extreme aantal van 22 van vorig jaar wordt bij lange na niet gehaald. Toch lijkt juli 1995 veel op zijn illustere voorganger met steeds opnieuw opbouw van hogedruk bov| Europa, waardoor oceaandepressies geen kans krijgen. Het neersla patroon is kenmerkend voor een kwaliteitszomer; het aantal regen uren is zeer gering en de neerslag valt bijna uitsluitend tijdens kort) felle onweersbuien. De tendens blijft voorlopig zomers. Vanaf mor^i wordt het weliswaar wat koeler, maar nieuwe hogedruk is al weer vanuit het brongebied van de Azoren onderweg naar het vasteland dat geeft de zomer ongetwijfeld nieuwe stimulans. Na het perfecte zomerweer van de afgelopen dagen - niet te warm, ge luchtvochtigheid - wordt het vandaag weer even puffen door aar i voer van tropisch warme lucht. Bij een temperatuur van 28 tot 33 graden brandt de zon er flink op los en in de loop van de dag wordt het drukkend; de voorbode van onweer. In de loop van de middag ontstaan boven Noord-Frankrijk en Belgi j de eerste buien. In de avond en nacht is ons land aan de beurt. Plai selijk kan het flink onweren met veel neerslag, andere plekken bliji nagenoeg droog. Morgen draait de wind naar zuidwest. Eerst is er r kans op buien; later op de dag breekt de zon weer door. Het wordt stuk aangenamer bij ca. 24 graden. Deze temperaturen houden we een paar dagen bij vrij veel zon en slechts af en toe een regen-of oi weersbui. OBÜ U R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en alleen in het noorden nog een enkele bui. Mid- dagtemperatuur morgen tussen 17 en 22 graden, in het zuidoosten plaatse lijk 26 graden. Overwegend zonnig. Droog. Middagtempera- tuur van 18 graden in het noorden tot 25 in het zui den, morgen in het zuiden nog wat warmer. Denemarken: Droog en meest zonnig. Morgen in het zuiden be wolkt en kans op een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden, morgen eerst nog wat hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Schotland nog flink wat zon. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, soms met onweer. Plaatse lijk valt veel regen. Maxima vandaag tus sen de 20 en 25 graden, in zuidoost-En- geland nog iets hoger; Morgen overal een fractie koeler. België en Luxemburg: Overgang naar minder warm weer met vandaag veel bewolking en stevige re gen- en onweersbuien. Morgen ook weer wat zon. Vandaag nog tropische tempe raturen, morgen van 19 graden aan zee tot 23 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten eerst nog wat .zon, maar verder veel bewolking en eni ge tijd stevig onweer met plaatselijk flink wat regen. Morgen op veel plaatsen weer droog en vooral in midden-Frank rijk geregeld zon. Daling van tempera tuur met morgen maxima van 19 graden langs het Kanaal tot 26 nabij Clermont- Ferrand. Portugal: Vandaag hier en daar wat wolkenvelden. Verder zonnig. Bijna overal droog. Mid dagtemperatuur langs de kusten van daag van 23 graden in het noordwesten tot 28 de Algarve; Morgen overal langs de kust rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon, soms ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur onge veer 26 graden. Spanje: In het uiterste noorden soms wolkenvel den en met name vandaag plaatselijk wat regen. Verder vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur aan de costa's rond 30 graden, langs de Golf van Biskaje rond 23 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden zonnig, elders soms ook wolkenvelden. Droog. Maxima vlak aan zee ongeveer 30 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag temperatuur vlak aan zee 30 graden of Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 35 graden. Zuid-Frankrijk: Naast zon ook wolkenvelden. Vooral van daag enkele stevige regen- en onweers buien. In de loop van morgen steekt de Mistral op. Middagtemperatuu r van 25 graden rond Bordeaux tot rond 32 ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima ongeveer 34 gra den. Italië: Zonnig. In de loop van beide dagen klei ne kans op een lokaal warmte-onweder. Maxima rond 32 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur rond 33 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, maar aan de noord kant van de eilanden in de Egeische Zee en aan de noordkant van Kreta wat koe ler; in het noorden van Griekenland wordt het vandaag plaatselijk nog 35 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, langs de Turkse zuidkust plaatselijk hoger. Duitsland: Vandaag zonnig en later in het zuidwes ten kans op een fikse regen- of onweers bui. Morgen ook elders grote kans op on weer, mogelijk zijn dat zware buien. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden in het noorden, plaatselijk 35 in het zui den. Morgen beduidend minder warm. Oostenrijk: Droog, zonnig en warm. Morgen ir westen toenemende kans op Middagtemperatuur ongeveer 31 den. Polen: Zonnig en vrij warm. In de loop van gen in het westen toenemende kar onweer. Middagtemperatuur 25 graden, morgen rond 27 graden, de Oostzeekust minder warm. Tsjechië en Slowakije: Flink wat zon en droog. Morgen i chië meer bewolking, mogelijk ge\ door onweer. Maxima ongeveer 29 Hongarije: Zonnig en warm. Middagtemper. ongeveer 30 graden. DONDERDAG 27 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.54 Zon onder Maan op 05.56 Maanonder2 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.35 16.59 04.08 Laag 00,15 12,34 23 56 Weerrapporten 26 juli 08 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome n Split a Stockholm o Warschau o Wenen o Bangkok h Buenos Aires o Johannesburg c Los Angeles c New Orleans c New York c Tel Aviv i 24 15 26 15 25 13 22 11 27 16 22 16 26 16 24 13 26 17 29 17 22 13 34 27 30 22 23 12 29 17 34 19 020 2 28 21 29 18 29 14 33 14 25 13 28 13 27 U 33 2\ Tokyo Toronto OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. brandgang, afzonderlijk; 2. versvoet; 3. eerwaarde vader (Lat.), sporeplant, inhoudsmaat; 4. vaas, zeehond; 5. ionium, fa milielid, lidwoord; 6. jong dier, streling; 7. aldus, zangstem, in houdsmaat; 8. familielid, dieren verblijf; 9. gewicht, bladgroente, Chinese afstandsmaat; 10. oog ziekte; 11. projektieplaatje, dra- Verticaal: 1. kledingstuk, plag; 2. voorrede; 3. zonnegod, muzieknoot; 4. be hoeftig, familielid, bevel; 5. al leenzang, kleur; 6. waterplant, dof, zoogdier; 7. rund, het Ro meinse rijk (Lat.); 8. bijvoegsel tot een testament; 9. rivier in Duitsland, papierklem. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. geschikt; 2. oppeppen; 3. diefstal; 4. souvenir; 5. heroïsch; 6. un derdog; 7. identiek; 8. serenade. De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: GODSHUIS en SPEURDER. Het sleutelwoord luidt: DUIKSPRONG. Heer Bommel werd vallend en tui melend enige tijd door de draaideur mee rondgevoerd, totdat hij ten slot te ademloos en vol blauwe plekken naar buiten werd geschoten. Daar zat hij nu, op de bovenste stoeptrede van, de Kleine Club, en keek droevig rond. Zijn wazige blik viel op de heer, die voor hem het pand verlaten had. Het was een tenger ventje, dat snel in een oude auto stapte en onder luid geraas wegreed. „Die figuur ken ik", dacht heer Ollie. „Er was iets met hem..." Op dat moment naderde de heer Grootgrut, die zich na de lezing naar huis wilde spoeden. „Is er iets, meneer Bommel?" vroeg hij deelne mend. „Voelt u zich niet goed?" ,,W- wie was dat?" vroeg heer Ollie, op de verdwijnende auto wijzend. „Dat was de spreker van vanmiddag", ver klaarde de brave handelaar. „Hij was goed, hè? Het onderwerp moet u wel geboeid hebben." „Ja-ja", hernam heer Bommel. „Ik had hem willen spreken. Het was belangrijk! Ik had hem willen vragen waar hij over ge sproken had, als u begrijpt wat ik be doel." „Hij sprak over die oude Bom mel-legende, zei Grootgrut, enigszins verbaasd. „Maar u was er toch zelf bij? Kon u het niet volgen?" Heer Ol lie schrok op. Hij kwam overeind en trok zijn jas recht. „Natuurlijk kon ik het volgen", zei hij koeltjes. „Maar dat ventje sprak zo vlug, dat een paar kleinigheden mij ontgaan zijn." „Hm", mompelde de kruidenier. „U moest rriijn gevitami- niseerde jam eens proberen, meneer Bommel. Die helpt uitstekend te gen... eh... vermoeidheid en over spanning." au&ustus aromt do££ op af.. sch/jm- 0£w£<o//v<o ma ak t. nou kan-op££ns w£l akrmaal praten, hoor./ Medewerkers van het Dolfinari um in Harderwijk zijn een on derzoek begonnen naar moge lijkheden om te voorkomen dat dolfijnen omkomen in sleepnet ten van vissers. Het project, waaraan ook het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) en een aantal andere Europese landen meewerken, duurt drie jaar en kost drie miljoen gulden. Het is de bedoeling dat het on derzoek resulteert in aanpassing van de Europese richtlijnen voor sleepnetten. In het veldstation van het Dolfinarium op Neeltje Jans zijn in juni proeven gedaan. De bruinvis Tjitske die daar in het veldstation een gewenningspe riode ondergaat alvorens te worden teruggezet in de Noord zee, was onderwerp van de proeven. Door middel van onderwater luidsprekers is geconstateerd dat Tjitske kan worden afge schrikt door geluid. Ook is uit het onderzoek duidelijk gewor den dat het proefdier niet door een grofmazig net heenzwemt. Een mogelijke oplossing is vol gens bioloog R. Kastelein van het Dolfinarium dan ook de sleepnetten te voorzien van een geluidscassette en ze af te schermen met een grofmazig net. Het RIVO zal in een later sta dium met een schip met aange paste sleepnetten proefvaren in de omgeving van Schotland. „We willen niet met een half bakken plan komen", aldus Kastelein. „We moeten nog on derzoeken hoeveel de aanpas singen de vissers gaan kosten. Maar ook zij willen natuurlijk liever consumptievis dan dolfij nen in hun netten." De Europese Gemeenschap heeft het project voor de helft gesubsidieerd. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat paste de helft van de kosten van het Dolfinarium bij. BBHHHI HEINZ TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende <s <zoo>oc>rt tv^££-nc/l staat aus05tus moorf De kustzone van Noord- en Waddenzee bevat veel te veel giftige PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstof fen). Zelfs als de toevoer hele maal stopt, blijven de PAK's in het zeemilieu nog jarenlang een probleem, omdat ze niet of slecht afbreken en zich hechten aan slibdeeltjes. Vis soorten die in met PAK's ver ontreinigde bodems leven be vatten soms heel hoge con centraties PAK's. En ze kun nen zich ophopen in soorten die slibdeeltjes uit zeewateren filteren, zoals schelpdieren. In het Nederlandse opper vlaktewater mag per liter 1 mi crogram PAK's zitten. In de Noordzee-kustzone ligt het ge halte op 9 microgram per ldlo bodemmateriaal, in de Wad denzee op sommige plekken zelfs tot 200 microgram per ki lo bodemmateriaal. De zee langs de Nederlandse kust be vat ook nog altijd te hoge ge haltes zware metalen, met na me koper en zink. Dit blijkt uit het rapport 'Sea of substan- ces'. PAK's is een verzamelnaam voor duizenden chemische verbindingen. Door menselijk handelen is de concentratie in Noord- en Waddenzee in de achterliggende tientallen jaren sterk toegenomen. PAK's ge nieten een zeer slechte reputa tie. Veel verbindingen kunnen veranderingen veroorzaken in het erfelijk materiaal van men sen en dieren. En hoewel er nog geen oorzakelijk verband is aangetoond, staan veel PAK's bovendien te boek als 'kankerverwekkend'. De belangrijkste bronnen van PAK's liggen in de Noord zee: olielozingen door sche pen, olieverlies bij boringen, lozing van produktiewater door offshore-installaties. Rond de eeuwwisseling ko men door toedoen van de scheepvaart en offshore net zoveel PAK's in zee terecht als via de Rijn, Maas en Schelde. Wellicht zullen in elk geval de lozingen door de offshore-in dustrie in de toekomst ver minderen, simpelweg omdat de oliewinning uit de Noord zeebodem terugloopt. Deson danks verwachten onderzoe kers dat tot ver na de eeuw wisseling de hoeveelheid PAK's boven de streefwaarde zal liggen. Ze vinden dat een ernstige bedreiging voor het marine milieu. De verontreiniging van de zee met zware metalen wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de zeer algemene toepassing van metalen in onze samenle ving. Aangroeiwerende scheepsverf bevat bijvoorbeeld zware metalen, die uitlogen. Maar ook door corrosie van al lerlei leidingen komen metaal deeltjes in zee terecht. Lozin gen door de industrie zijn goeddeels beëindigd. De drie jonge haviken in hun nest in Zuidelijk Flevoland. foto martijn de jonce Drie jonge haviken blikken nieuwsgierig de wereld in. Hun nest bevindt zich in een po- pulierenbos in Zuidelijk Flevoland. De in het nieuwe land geplante bossen worden ouder, en daardoor geschikter als broedplek voor onder andere roofvogels. Zo langza merhand heeft de havik de hele polder ge koloniseerd. Ton Eggenhuizen, consulent Vogelbescherming in Noord-Holland en in Flevoland (hij woont in Almere) al vijf jaar actief als roofvogel-onderzoeker, schat het aantal broedparen op veertig a vijftig paar. De havik staat in Nederland aan de top van de gevleugelde voedselketen. Niet ie dereen is blij met de groei van het aantal broedparen. Op verschillende plaatsen staat deze volledig beschermde soort helaas bloot aan vervolgingspraktijken. In de jaren zestig ging het in ons land heel slecht met de havik en veel andere roofvogelsoorten. Oorzaak: landbouwgif. Via prooien kregen de roofvogels veel gif binnen. In de jaren tachtig en de beginjaren negentig, nadat bepaalde gifsoorten waren verboden, volgde een krachtig herstel. Er broeden nu zelfs haviken op plekken waar van voorheen gedacht werd dat die onge schikt waren, zoals lage wilgenbosjes in moerasgebieden. In Noord-Holland broeden sinds enkele jaren haviken in de duinbossen. De grote groei -of liever gezegd het herstel- van de inheemse havikpopulatie lijkt trouwens voorbij. Volgens Eggenhuizen is er sprake van stabilisatie. In heel Nederland broeden nu ongeveer tweeduizend havikparen. Flevoland Wat gebeurt er als aalschol vers een broedkolonie vestigen in een bos? Ze poepen het helemaal dood. Op het grootste eiland in de Flevolandse Le pelaarspiassen is het de viseters gelukt vrijwel alle wilgen om zeep te helpen met hun scherpe en zure ontlasting. De aal- scholverpoep heeft het eiland een witte wade gegeven. Als het broedbos ter ziele is, zoeken de vogels een nieuwe stek. En kele hardnekkige broedparen nestelen nu nog tussen de witte mest op de grond, of in de laatste boomresten die nog overeind staan. Na vertrek van de aalscholvers krijgt de natuur de kans zich te herstellen. Opvallend: er is op het eiland nog één hoek groen en begroeid. Dat stukje is om rasterd en gereserveerd voor lepelaars. Aalscholvers mogen er geen nesten bou wen. Leuk bedacht, maar de lepelaars ma ken zelf uit waar ze broeden. En voorals nog hebben die een voorkeur voor de na bijgelegen Oostvaardersplassen. foto martijn de jonge

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6