Aanpak drugtoerisme Rotterdam onder vuur Mooi weer betekent niet altijd smog Binnenland Werkbelasting chauffeurs touringcars onderzocht Plat voor het lapje Laatste vrachtje voor veerman Bonden vinden kritiek van Voorhoeve en Couzy niet fair WOENSDAG 26 JULI 1995 Dipsaus Duyvis met salmonella besmet den haag Een groot aantal zakjes dipsaus Paté Royal van Duyvis is besmet met salmonella. Dat maakte het borrelnootjesbedrijf gisteren bekend. Boosdoener is een partij melkpoeder die ge bruikt is voor de produktie van de mix voor de dipsaus. Hoewel het overgrote deel van de voorraad Paté Royal nog niet op de markt was gebracht, sluit Duyvis niet uit dat er toch besmette zakjes dipsaus zijn verkocht. Het gaat om verpakkingen die voorzien zijn van de houdbaarheidsdatum 06-98 en 07-98. Negen Albanese asielzoekers vastgezet roermond De politie heeft gisteren negen Albanese hongersta- VJ kers uit het Asielzoekerscentrum Roermond aangehouden en Ue| overgebracht naar het huis van bewaring in Tilburg. Volgens het (VJ Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) weigeren de asiel- /ej zoekers individuele gesprekken over hun afkomst. Ze blokkeren exJ daarmee de wettelijke procedure voor hun asielaanvraag. De ne- M gen maken deel uit van een groep van 34 Albanezen die op 26 Jaj juni in hongerstaking ging. Zij wilden aandacht vragen voor de situatie van etnische Albanezen in Kosovo en eisten een vluchte- ee| lingenstatus voor de gehele groep. De overige 25 asielzoekers hebben de hongerstaking inmiddels beëindigd. liil oz< Nederlandse alpinist verongelukt eri Grenoble Een Nederlandse alpinist is maandagavond veronge- )u| lukt bij een val van een helling in het Mont Blanc-massief in eri Frankrijk. De 24-jarige man kwam volgens de politie van oé Chamonix ten val toen hij bezig was aan de afdaling van een 3.500 meter hoge top. Hij stortte 400 meter de diepte in. .u io 'Fuck the Bolk!'-pagina op Internet f2] den haag Internet-gebruikers kunnen sinds kort hun kritiek op J WD-leider Bolkestein spuien op een speciale protestpagina. De pagina 'Fuck the Bolk!' geheten is 'opgericht' door een 18- j jarige student communicatiesystemen die zich ergert aan de uit- I spraken van Bolkestein over vreemdelingen. Het is voor het eerst dat een Nederlandse politicus op het openbare computemet- werk wordt gebruikt als kop van Jut. Advocaat wil schadevergoeding voor vastgezette drugtoeristen De Rotterdamse advocaat mr. L. van Rooijen bindt de strijd aan met de volgens hem onjuiste aanpak van het drugtoerisme in de Maasstad. Hij tekende gisteren bij de rechtbank beroep aan tegen de opsluiting van zeven drugtoeristen uit Frankrijk, Duitsland, Algerije en Marok ko. Bovendien eiste hij een schadevergoeding van 250 gulden per persoon voor elke dag dat zijn cliënten heb ben vastgezeten. 'vreemdelingenbewaring'. „Dit kan alleen als zij hier illegaal zijn of als legale vreemdeling de openbare orde verstoren. Mijn cliënten hebben niet de orde verstoord en waren hier ook niet illegaal. Zij konden gewoon hun papieren tonen." Wel gaven zij tegenover de rotterdam gpd li j na helft chronisch zieken ezoekt alternatieve genezer /e^en haag anp [kpijna de helft van de chronisch atrieken bezoekt wel eens een al- Hjernatieve genezer in plaats van ?e|en reguliere arts. Chronisch déieken zijn minder tevreden eijiver de alternatieve behandel wijze dan over de gewone. Dit plijkt uit een onderzoek van de ^^Consumentenbond, de Rijks universiteit Leiden en het Werk verband van Organisaties voor arphronisch Zieken dat is gepu bliceerd in de Consumenten gids van augustus. ge De meeste chronisch zieken osoeken hun heil in het alterna tieve circuit omdat „ze er alles 'ijlan willen doen om beter te borden". Veel mensen zagen tejiet ajs laatste redmiddel. tti| In het alternatieve circuit is Jet aanbod groot: magneti- ïuïs, krakers, neuraaltherapeu- :n, natuurgenezers, podologen d^n antroposofen. Deze genezers laan niet alleen de ziekte te lijf, ?ehaar beschouwen de 'totale' oipersoon, zowel zijn achtergrond tuis manier van leven. Ziekte is Veen defect van een deel van ajiet lichaam, maar een uiting eivan een verstoorde balans tus- ejen lichaam, geest en omge ving. In 1985 bezocht 9,1 procent van de Nederlanders een alter natieve therapeut (inclusief de alternatieve huisarts), vijf jaar later was dit 15,7 procent. Bijna 23 procent van de on dervraagde chronisch zieken is ontevreden over de laatste be handeling van de alternatieve hulpverlener. In de reguliere ge neeskunde ligt dit op 15 pro cent. In de gezondheidszorg is 10 procent ontevredenheid niet ongewoon, 15 procent geldt als een punt van aandacht, bij 30 procent is er echt iets mis. Volgens de Consumenten bond zijn veel patiënten van al ternatieve genezers te goedgelo vig. Dertig procent van de on dervraagden wist bijvoorbeeld niet welke opleiding hun gene zer had gehad. Pseudo-doktors, niet gehinderd door enige op leiding of medische kennis, kunnen daar met een vlotte babbel gemakkelijk misbruik van maken, zo stelt de bond. De Consumentenbond maakt zich zorgen over de vaak hoge prijzen van alternatieve thera pieën, pillen en hulpmiddelen. De tarieven, die nu nog vrij zijn, zouden volgens de organisatie gebonden moeten zijn aan een wettelijk maximum. Sinds vorig jaar pakt de politie regelmatig buitenlandse drug verslaafden op die in Rotterdam goedkoop verdovende midde len kopen. Volgens mr. Van Rooijen houdt de politie drug toeristen steevast in zogeheten WAO'er werd ten onrechte in 1993 gekeurd den haag gpd De rechtbank in Groningen heeft gisteren bepaald dat een 48-jarige produktiemedewer- ker in 1993 niet gekeurd had mogen worden volgens de aangescherpte WAO-keurings- regels die pas een jaar later for meel door de Tweede Kamer zijn vastgesteld. Als deze uitspraak door de Centrale Raad voor Beroep wordt overgenomen, kan dit betekenen dat ongeveer 100.000 andere WAO'ers mo gelijk ten onrechte gekeurd of herkeurd zijn. De stringentere regels om arbeidsongeschikten te keuren of te herkeuren waren in au gustus 1993 nog niet officieel van kracht, maar werden op last van het ministerie van so ciale zaken wel al gehanteerd door de bedrijfsverenigingen. Pas op 10 augustus 1994 wer den de conceptregels vrijwel ongewijzigd door de Kamer aangenomen en als het 'schat- tingsbesluit' bekend gemaakt. In het grijze gebied tussen de voorlopige keuringsregels en de officieel van kracht zijnde normen werden circa 50.000 mensen gekeurd en 50.000 herkeurd. Een WAO'er die hiertegen protesteerde, werd gisteren door de rechter in het gelijk gesteld. De bedrijfsverenigin gen gaan in beroep tegen de uitspraak. politie volgens mr. Van Rooijen toe drugs te willen kopen. „Maar die wens op zichzelf is nog niet strafbaar," aldus de ad vocaat. „De politie zal het feit ook moeten constateren. Zij kan niet zomaar mensen met een Franse auto in een verdachte buurt arresteren." Volgens Van Rooijen zet de politie de drugtoeristen als vreemdeling het land uit waar na zij op eigen gelegenheid hun in Rotterdam achtergebleven auto moeten terughalen en dus Nederland weer in moeten ko men. De raadsman: „Het lijkt erop dat de politie de Vreemde lingenwet misbruikt om drug toeristen te pesten." Hij maakt ook bezwaar tegen de opslui ting in een grote ruimte in het hoofdbureau waar vijftien men sen in kunnen. Volgens een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond zijn wat betreft de aanhouding van de verdachten vooraf criteria vastgesteld. „Die mensen zijn aangehouden om dat ze een misdrijf hebben ge pleegd, de Opiumwet hebben overtreden. En omdat ze vreemdeling zijn, gaan ze in vreemdelingenbewaring, waar voor we speciale grote ruimtes hebben, géén cellen. Da's nor maal, in afwachting van uitzet ting". utrecht anp Er komt een onderzoek naar de werkbelasting van toerwa- genchauffeurs. Uit de enquete moet naar voren komen of de huidige rij- en rusttijdenrege ling voldoende is om een veilig vervoer van passagiers te ga randeren. Dit is een van de af spraken die de Vervoersbon- den FNV en CNV gisteren heb ben gemaakt met de onderne mersorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Uit een internationaal on derzoek is gebleken dat bij een derde van de ongelukken met touringcars oververmoeidheid van de chauffeur de vermoe delijke oorzaak is. Daarom zijn de sociale partners ook tegen stander van de onlangs door het kabinet aangekondigde in trekking van de Rijtijdenwet. Gezamenlijk willen zij er bij de overheid op aandringen dat die strengere regels stelt aan de vakbekwaamheid van bus- ondernemers en chauffeurs en aan de technische uitrusting van de toerbussen. Directe aanleiding voor de gezamen lijke actie is het busongeluk in Zuid-Frankrijk waarbij begin deze maand 23 mensen om het leven kwamen. Bonden en KNV pleiten voor het internationaal invoeren van een keurmerk, zoals dat sinds november vorig jaar in Nederland bestaat. Van de 170 Nederlandse touringcarbedrij ven hebben inmiddels 38 l>et keurmerk gekregen. Bedrijven moeten aan zeer strenge eisen voldoen om het te verwerven. Zo gelden er hoge eisen voor de technische staat van het wagenpark, moeten de chauf feurs een extra opleiding vol gen en wordt extra streng ge keken naar naleving van de rij en rusttijden. earnewald Op de smalle wateren bij het Friese Earnewald proberen skütsjes 'plat voor het lapje' (ofte wel voor de wind) zoveel mogelijk vaart te maken. Het s schipper Eldert Lodwijksz Meeter ging als eerst over de finish. Eerste in het klassement van de klassieke Friese zeilwedstrijd is het skütsje van Lemmer. ejSorgdrager kon giiet van actie politie weten' «almelo anp rf /linister Sorgdrager Uustitie) '^;an niet op de hoogte zijn ge dweest van een omstreden drug transport, waarbij 8.000 kilo 3' narihuana 'gecontroleerd' werd doorgevoerd om een bende te iC runnen oprollen. Het transport 1( ïad namelijk niet plaats toen 0|iorgdrager nog procureur-ge- leraal in Arnhem was, maar d oen zij naar Den Haag was ver- e rokken. Met deze mededeling rea geert persofficier van justitie ei nr. E. Wesselius op aantijgin gen van de advocaat mr. Boone maandag tijdens de lerste dag van het proces tegen dj :en drugbende. 3S Maandag suggereerde Boone e lat Sorgdrager toestemming 0 ïad verleend voor het gecontro- 51 eerd doorvoeren. De advocaat ;r()robeerde daarmee het open baar ministerie niet ontvanke- m ijk te laten verklaren in de zaak 111 egen een 34-jarige man uit En- ichede. •J1 Het transport zou in 1992 )laats hebben gevonden. Giste ren meldde de persofficier ivenwel dat de smokkel in 1994 iverd uitgevoerd. Op dat mo- 6'nent werkte Sorgdrager niet ui neer in Arnhem. 111 Sorgdrager was in januari 1H994 procureur-generaal in Den 12 Haag. Haar opvolger in Arnhem >e was mr. Ficq. Volgens persoffi cier Wesselius was het destijds »een normale gang van zaken e} lat de procureur-generaal werd "J ingelicht over dergelijke opera- d ties. Dat gebeurt pas sinds janu- e,ari 1995. u Op verzoek van minister •a Sorgdrager worden alle onder hoeken die vóór 1995 zijn ge- ;s start en waarbij gebruik werd n gemaakt van mogelijk omstre den opsporingsmethodes aan een commissie voorgelegd. Vol- - gens persofficier Wesselius oor deelde de commissie dat het Twentse onderzoek, dat meer dan twee jaar vergde, de toets der kritiek volledig kon door staan. usselmuiden De Groningse familie Aanem vormde gisteren waarschijnlijk het laatste 'vrachtje' dat door veerman Gerrit Woning (71) werd overgezet met het Zalker voetveer. De veerman stopt er na 48 jaar mee. Verstandelijk gehandicapten van het dagverblijf De IJsselburg in Kampen willen het veer over de IJssel nu gaan bedienen en exploiteren. Manager Gerard van der Ziel wil laten zien dat verstandelijk gehandi capten „niets kunnen en opgeborgen moeten wor den in tehuizen". Als het plan aanslaat, wil hij het project landelijk maken. De gemeente Usselmuiden juicht het initiatief toe. foto anp herman pieterse Overheid wellicht vervolgd voor rol in HIV-besmetting DEN HAAG ANP Het ministerie van justitie gaat bekijken of er strafvervolging moet komen in verband met de nalatigheid van de overheid die ertoe leidde dat hemofiliepa- tiënten via bloedprodukten be smet zijn geraakt met het AIDS- virus. Justitie heeft bij het mi nisterie van volksgezondheid al le stukken over de zaak opge vraagd. De Nationale Ombudsman stelde vorig week dat de over heid begin jaren tachtig tekort is geschoten toen duidelijk werd dat hemofiliepatiënten risico liepen besmet te raken met het AIDS-virus. Tussen 1979-1985 gebeurde dat met naar schat ting 170 van de 1300 hemofilie patiënten. Minister Borst heeft toege zegd met een betere schadever goedingsregeling te komen. Zij denkt aan een bedrag tussen de één en twee ton. Nu krijgen slachtoffers nog 25.000 gulden. Instrumenten voor en na operatie gewogen maastricht gpd Verhalen over operatieklemmen die achterblijven in het lichaam van de patiënt zijn geen 'brood jes aap'. Het komt echt voor, hoewel de ziekenhuizen roepen dat het uitzonderlijk is. Opera tie-assistenten van het Acade misch Ziekenhuis Maastricht hebben een nieuwe methode ontwikkeld om dit soort fouten uit te bannen: de voor een in greep noodzakelijke instrumen ten en attributen worden zowel voor als na de operatie gewo gen. Acht ziekenhuizen hebben het voorbeeld van het AZM al gevolgd. De weging vindt plaats als de patiënt nog onder narcose is. Mocht het gewicht minder zijn en er dus een instrument ont breken, dan kan onmiddellijk worden ingegrepen. In het ver leden volgde de ontdekking dat een operatie-instrument in de patiënt was achtergebleven, vaak pas na enkele dagen...Een tweede operatie was dan nood zakelijk. Soms leidde de nalatig heid tot juridische procedures of klachten bij het Medisch Tuchtcollege. den haag gpd Het kwik bereikt deze week weer tropische waarden. En hoe mooier het weer, hoe gro ter de kans op smog. Vooral vanmiddag werd deze vorm van luchtverontreiniging verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) verwachtte aan het eind van de middag vooral in het zuidoos telijk deel van het land een hoge smogcon- centratie. Die is afkomstig van het Ruhrge- bied. „De ernst van de verontreiniging hangt af van het feit of het vanavond gaat onweren of niet," zegt H. Diedereri, hoofd van de afdeling Luchtkwaliteit van het RI VM. „Door de wind wordt de smog name lijk verspreid en dus verdund. Bovendien draait de windrichting vaak na een on weersbui". Smog is een laaghangende mist van vervuil de lucht. Het ontstaat vooral in de zomer doordat er onder invloed van zonlicht meer ozon in de lucht komt. Dat komt vrij uit stikstofoxyden en koolwaterstoffen, die uit gestoten worden door auto's en de zware industrie, 's Middags en in de vroege avond is de smog meestal het hevigst. Sommige mensen krijgen dan hoofdpijn of last van hun keel en luchtwegen. Smog be vat deeltjes die kleiner zijn dan eenhon derdste millimeter. Die dringen tot diep in de longen door en kunnen daar blijvende schade veroorzaken. „Vooral kleine kinde ren, bejaarden en mensen met hartklachten doen er goed aan zich in de late middag uren niet te veel lichamelijk in te spannen," waarschuwt Diederen. In Duitsland geldt dit jaar voor het eerst een rijverbod bij ernstige smog (meer dan 270 microgram ozon per kubieke meter). De RI VM verwacht niet dat het in Nederland ook zo ver zal komen. „Uit onderzoek is geble ken dat het laten staan van de auto nauwe lijks effect heeft op de smogvorming," zegt Diederen. „Bovendien kan het platleggen van het verkeer allerlei economische gevol gen hebben, die ernstiger zijn dan de pro blemen die smog met zich meebrengt. In de praktijk werken zulke maatregelen trou wens toch niet. In Duitsland gaat het rijver bod bijvoorbeeld niet op voor woon-werk- verkeer, buitenlandse toeristen en auto's met katalysatoren. Dan blijft er maar weinig over," aldus de milieu-expert. Het RIVM geeft elke dag de smogverwach- ting door aan het persbureau ANP en tele tekst. Op teletekst verschijnen op de pagi na's 517 en 518 om de twee uur actuele voorspellingen voor alle gebieden in ons land. Hoewel smog vooral een zomerprobleem is (het 'seizoen' begint in april en duurt tot ongeveer oktober) betekenen mooi weer en oostenwind niet automatisch dat er ook meer smog is. Luchtvochtigheid en bewol king zijn ook van invloed. „Dat maakt het moeilijk om op langere termijn voorspellin gen te doen," zegt Diederen. „Vorig jaar waren er welgeteld zeven dagen met een hogere smogconcentratie. In de hete zomer van 1993 kwam het zelfs helemaal niet D66 en CDA: Karremans slecht voorbereid op persconferentie DEN HAAG ANP Minister Voorhoeve (defensie) en landmachtbe velhebber Couzy hadden direct en niet pas na een dag afstand moeten nemen van de uitlatin gen van Dutchbat-commandant Karremans. Hun handelwijze heeft bij de militaire bonden kwaad bloed gezet. Zij zouden het eerlijker heb ben gevonden als de bewindsman al tijdens de gewraakte persconferentie in Zagreb Karre mans' opmerkingen had genuanceerd. In de Tweede Kamer kunnen D66 en CDA zich niet aan de indruk onttrekken dat Karre mans in de aanloop naar de persconferentie on voldoende is begeleid. Zo had Couzy volgens D66 voldoende tijd gehad om van tevoren de zaken met Karremans goed door te nemen. „Een regiefout van Defensie", zo stelt D66-de- fensiespecialist Hoekema, daarin bijgevallen door CDA-collega De Hoop Scheffer. De directeur van de afdeling voorlichting van defensie, B. Creemers, vindt volgens dagblad Trouw overigens niet dat Karremans beter had moeten worden voorbereid. „Sinds wanneer moet ik mensen het recht onthouden hun eigen mening te zeggen. Wij zijn geen computers bij Defensie, mensen moeten hun verhalen kwijt kunnen", zegt Creemers. Karremans wordt bekritiseerd sinds hij zon dag zijn bewondering uitsprak voor de militaire capaciteiten van generaal Mladic, de bevelheb ber van de Bosnische Serviërs. Voorts wekte hij verbazing met de opmerking dat de moslims verantwoordelijk zijn voor het platbranden van ongeveer tweehonderd dorpen in de omgeving van Srebrenica. Dit is echter herhaaldelijk ont zenuwd als Servische propaganda. Kamerleden kritiseerden maandag de uitla tingen van Karremans, enkele uren later gevolgd door landmachtbevelhebber Couzy en minister Voorhoeve. Maar Dutchbat-militairen bleven gisteren vierkant achter de opmerkingen van hun commandant staan. Voorzitter Snoep van de Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) kreeg van de hele gang van zaken een vreemde smaak in de mond. Hij beeft de indruk dat Voorhoeve en Couzy pas afstand namen toen zij in de pers de ophef bemerkten over Karremans. „Niet fair", oordeelt hij. De Nederlandse Officieren Vereni ging (NOV) noemt bij monde van voorzitter Stuiver de gebeurtenissen rond Karremans „bij zonder droevig". De bonden stoorden zich aan de gebrekkige organisatie van de persconferentie. Snoep: „Ik heb met verbazing gekeken. Toen ik Karremans hoorde spreken, dacht ik: jij durft. Ik vroeg nu* vervolgens twee dingen af. Of hij is niet voorbe reid of hij moet hebben gedacht: jullie kunnen me wat, ik vertel mijn eigen verhaal." Dat laatste kan Snoep zich nauwelijks voorstellen. „Dan gooi je namelijk je carrière weg." D66-kamerlid Hoekema had liever gezien dat Voorhoeve naast Karremans had plaatsgeno men, zodat hij de microfoon over had kunnen nemen toen de Dutchbat-commandant politiek beladen vragen werden gesteld. Nadat Karre mans zijn uitspraken had gedaan, schoof Voor hoeve overigens wel aan bij de aansluitende persconferentie voor de buitenlandse media. Net als Hoekema vindt De Hoop Scheffer (CDA) dat Voorhoeve voldoende de politieke verantwoordelijkheid op zich heeft genomen voor de uitlatingen van Karremans. De CDA'er zegt het niet eens te zijn met de opmerkingen van de overste, maar voegt eraan toe niet mee te doen met „we gaan Karremans opknopen". „Karremans en het Dutchbat hebben meer dan hun plicht gedaan en ik heb daar waardering

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3