Tulpenkwekers in de knel door slechte potgrond Niemand stopt meer sokken of haalt ladders op Jim Jam Rozz kanshebber in thuiswedstrijd Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'Vast patroon' voor Alphense verslaafde: opnieuw celstraf geëist Infopunt Ouderen krijgt weinig respons WOENSDAG 26 JULI 1995 den haag/alphen aan den run annet van aarsen Altijd volgens hetzelfde patroon handelt de 33-jarige verslaafde Alphenaar, die gisteren voor de Haagse rechtbank moest ver schijnen. Na een celstraf gaat hij telkens direct weer het ver keerde pad op. Berovingen, in braken, geweld. „Ik heb niet de complete lijst voor me, maar ik kom toch al zeker op veertien veroordelingen", telde rechter R. van der Heide op. Hij zag de vaste klant gisteren verschijnen vanwege een woninginbraak, waarbij de man een vol spaar varken buitmaakte en een hor loge en een beroving van een dealer, waarbij de Alphenaar enkele bolletjes heroïne en zo'n 250 gulden had afgepakt. „Meneer heeft iets andere normen dan de gemiddelde Ne derlander", verklaarde officier I van justitie G. van Belzen. „Als hij iets wil hebben, dan pakt hij het gewoon en als de mensen niet willen meewerken, dan ge bruikt hij geweld. We kunnen niet veel anders dan hem op nieuw vastzetten. En dat pa troon doorbreken, dat kan hij alleen zelf doen." Ze eiste een onvoorwaardelijke celstraf van twaalf maanden. De Alphenaar zou telkens weer het verkeerde pad op gaan vanwege de omstandigheden waarin hij leeft. „Ik woon met vijf broers in huis en die zijn al lemaal verslaafd", verklaarde hij gisteren. Rechter Van der Heide gaf de man kosteloos advies. „Dan moet je maar op Schier monnikoog gaan wonen, ver van alle slechte jongens weg", zei hij. „Je moet nu toch echt maar eens proberen om je te la ten behandelen. Want je weet net zo goed als ik dat je steeds verder de goot in raakt." De raadsheer van de Alphe naar achtte de beroving van de dealer niet bewezen. Volgens hem ging het bij dat incident om een ordinaire ruzie waarbij de twee heren achteraf een vre despijp - gevuld met heroïne - hadden gerookt. De rechtbank doet uitspraak op acht augus- ZAKENNIEUWS Fasson L.H. Koo is benoemd tot general manager van de Europese Fas son Merchant Products Divi sion. Koo begon bij, het bedrijf in 1991 als marketing en sales director. De nieuwe directeur is verantwoordelijk voor het lei ding geven aan de produktie en het op de markt brengen van de zelfklevende materialen van Fasson voor de offset drukker via de papiermogelijkheden. Bovendien wordt Koo belast met het ontwikkelen van nieu we mogelijkheden voor de afzet van produkten van andere be drijven van Avery Dennison, zoals het overkoepelende be drijf heet. Verhuisbedrijf Voerman International, een van de grootste internationale ver huisbedrijven in Nederland, sluit de Wassenaarse en Rijs- wijkse vestigingen. De twee be drijven worden samengevoegd in een nieuw pand op het Leids- chendamse bedrijventerrein Fo- repark. Het Roelofarendsveense bouwbedrijf .Heembouw bv bouwt voor Voerman een 7500 vierkante meter groot bedrijfs pand. Het pand moet in mei 1996 klaar zijn. Diefstal uit auto hoogmade» Een auto die stond geparkeerd aan de Kerkstraat in Hoogmade is gisteren opengebroken. Dat gebeurde door de rechter voordeur te forceren. Uit de wagen werd de radio-casset terecorder weggenomen. Fietsster over de kop hazerswoude-runduk Een 16-jarige fietsster uit Leiderdorp is gis teren over de kop geslagen op het fietspad langs de Hoge Rijn dijk in Hazerswoude doordat zij met haar rijwiel tegen een strak gespannen touw reed. Een Belgische schipper had eerder zijn bootje afgemeerd aan de Hoge Rijndijk omdat hij motorpech had gekregen. Hij had het afmeertouw aan een boom bevestigd. Kennelijk had hij niet gerekend op de golfslag, want de boot dreef af en het touw kwam strak gespannen over het fietspad te staan. Met alle gevolgen vandien. Het meisje liep door haar val overigens slechts schaafwonden op. Colbert gestolen leiderdorp Aan de Havikskruidzoom in Leiderdorp is gisteren een auto gekraakt. De dief is ervandoor gegaan met een colbert en een radio-cassetterecorder die zich in de wagen bevonden. Aan de Zijldijk werd bovendien een vierwielige aanhangwagen ontvreemd die bij een bedrijf geparkeerd stond. Zwemmen voor Ronald McDonald zoeterwoudeDe deelnemers aan de zwemvierdaagse in het Zoeterwoudse zwembad Haasbroek hebben een bedrag van 1208 gulden bij elkaar gezwommen voor het Ronald McDonald Kinderfonds. De deelnemers konden zich laten sponsoren voor de afstanden die zij zwommen. Nieuwe 'actie tankslag' in i Leiderdorp leiderdorp uesbeth buitink De gemeente Leiderdorp be gint een nieuwe actie om de ongeveer 185 olietanks achtertuinen en op erven in het dorp te laten saneren. Met een zogenoemde 'actie tankslag' wil Leiderdorp de eigenaren van de tanks sti muleren om de olievaten te verwijderen. Deelnemers aan de regeling krijgen van de ge meente een subsidie vjui vijf tig gulden, zo stelt het colle ge voor. Volgens het Besluit Op slaan in Ondergrondse Tanks (BOOT) moeten oude tanks voor 1998 onklaar zijn. Hoe wel al eerder een actie tank slag werd gehouden in Lei derdorp, moeten alle tanks nu opnieuw worden gecon troleerd. Zo hoopt Leider dorp te achterhalen of de tanks wel echt schoon zijn en niet nog een restje olie in zich hebben. Bij eerdere acties zijn som mige tanks volgespoten met zand of schuim, terwijl er nog wel een restje olie in zat. De eigenaren van die tanks kunnen extra gemeentelijke steun krijgen. „Het is niet re delijk om de particulier de extra kosten zelf te laten dra gen, omdat zij in het'verle den het advies van de over heid hebben opgevolgd", al dus het college. Expositie over handwerken in Ter Aar ter aar kees van kuilenburg Alleen de scherpe stem van Ida de Leeuw-Van Rees ontbreekt bij de bakeliete naaidoos en de handleiding bij de populaire ra dioknipcursus van de AVRO uit de jaren vijftig. Als aardig on derdeeltje van de tentoonstel ling Nuttighe en Fraaie hand werken in het cultuurhistorisch museum aan de Westkanaalweg in Ter Aar. „In deze expositie wil ik bij voorbeeld laten zien hoe zwaar de eisen destijds waren voor leerlingen op de normaalschool, zoals de huidige pabo werd ge noemd, om de handwerkacte te halen. Heel moeilijke technie ken, maar de meisjes op de la gere scholen kregen al heel vroeg handwerkles dus de basis was gelegd. Een aantal merklap pen - waar op geoefend werd in het maken van letters, cijfers en andere figuurtjes - zijn hier te zien", vertelt Greetje Bresters die de tentoonstelling heeft in gericht. „Dus is het begrijpelijk dat als ze wat ouder waren ook moeilij ker werk kregen voorgeschoteld op de normaalschool en later de kweekschool. Zelf heb ik als meisje in de jaren vijftig het fri- volite geleerd. Dat is een heel moeilijke techniek. Ik zou niet meer weten hoe dat moest en dat ik daar de tijd en het geduld voor had", zegt de Teraarse la chend. „Grappig is eigenlijk dat toen de handwerklessen op la gere scholen, vooral op het plat teland, werden gegeven door dames die soms geen enkele bevoegdheid hadden. Maar wel veel techniek en kennis in huis hadden." Op de expositie is te zien wat er vroeger allemaal werd ge daan. „Ieder meisje kon bij voorbeeld sokken stoppen, bor duren, verstellen en breien. Er hangt hier een nationale feest- rok. Die is kort voor het einde van de Tweede Wereldoorlog door een Teraarse gemaakt van diverse geborduurde lapjes. Ge dragen zoals het borduurwerk laat zien op 5 mei 1945, 31 au gustus 1948 toen koningin Wil- helmina afstand van de troon deed en op 6 september in dat jaar toen koningin Juliana de taak van haar moeder overnam. Heel leuk om te zien", aldus Greetje Bresters. Zoals ook die gebreide onder broek en hemd het aanzien waard zijn. Afkomstig uit een nalatenschap. Daarnaast vele herinneringen zoals de kaartjes Scheepjeswol uit Veenendaal, een maasbal, stopei, benen naalden en enkele stopmandjes. „Vooral bij ouderen roept dit veel reacties op. Dan besef je zelf ook hoe snel het eigenlijk allemaal veranderd is. Sokken stoppen of ladders in nylons ophalen doet toch niemand meer?". De tentoonstelling is nog tot 30 augustus te bekijken op woensdag, zaterdag en zondag van 14-16 uur. Groepen kunnen na overleg ook op andere tijd stippen terecht. Greetje Bresters: „In deze expositie wil ik laten zien hoe zwaar de eisen destijds waren voor leerlingen". foto ben de bruyn VRIJE TIJD LEIDEN Vrouwen. Het vrouwengezondheidscentrum IIARA aan de Bonaire straat is tot 27 augustus gesloten. Vanaf maandag 28 augustus is er weer inloopspreekuur op maandag van 10.00 tot 12.00 uur en don derdagvan 13.00 tot 15.00 uur. Sportbakkie. Het sportbakkie met sportieve en recreatieve spullen voor kinderen van 5 tot 12 jaar staat tot en met 1 september op ver schillende plaatsen in de stad. Iedere maandag is de bak te vinden bij 't Spoortje, op dinsdag in Groenoord naast de speeltuin, op woensdag in Slaaghwijk naast speeltuin Merendroom, op donderdag aan de Telderskade en op vrijdag in de Morschwijck. Tussen 14.30 en 16.00 uur kunnen kinderen er gratis spelen. Vakantie. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen deze week mee doen aan de vakantieactiviteiten in stadsdeel Zuid. Morgen is ervan 14.00 tot 16.00 uur een superknutselmiddag en op vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur een disco en kinderbingo. Informatie: 071 -313648. Heempark.De vereniging voor natuur- en milieueducatie 1VN wan delt op zondag 30 juli door het Heempark. Het thema is 'vlinders en hun waardplanten'. De wandeling begint om 14.00 uur op de bin nenplaats van het park. Deelname is gratis. Enquête moet behoefte aantonen zoeterwoude uesbeth buitink De stichting Ouderen Infopunt Zoeterwoude gaat onderzoeken of er wel behoefte bestaat aan een telefoonlijn waar 55-plus- sers hun vragen kunnen stellen. Het telefonische informatiepunt bestaat nu anderhalf jaar, maar krijgt zo weinig vragen dat de stichting zich afvraagt of de Zoeterwoudse ouderen een der gelijke vraagbaak wel nodig hebben. Het Ouderen Infopunt is twee ochtenden per week telefonisch bereikbaar voor vragen over on der meer wonen, recreatie, ge zondheid, opvang en vervoer. „Het gebeurt ook wel dat ie mand gewoon belt voor een praatje", zegt Wilma Veldhuij- zen, die samen met Marianne van der Zeeuw de telefoontjes beantwoordt. „We verwijzen door en komen niet zelf met op lossingen aandragen", meldt Veldhuijzen nadrukkelijk. „Er zijn voldoende organisaties die zich met ouderen bezighouden, maar er was geen gecoördi neerd punt voor de ouderen die met vragen zaten." Vragen Voorzitter Marja Knops: „Wij beantwoorden de losse vragen die iedere keer weer worden ge steld, zoals waar een oudere kan sporten, of vragen over de dagopvang in Huize Emmaus. Wij zijn er puur en alleen om door te verwijzen, maar het zou fijn zijn als bijvoorbeeld de eer stelijns-zorg ook naar ons zou doorverwijzen. Dat gebeurt tot nu toe niet." De meeste Zoeterwoudse ou deren weten tot nu toe de weg naar het Infopunt nog niet te vinden. „We krijgen iedere week één of twee telefoontjes. We hebben ons van tevoren wel gerealiseerd dat het niet storm zou lopen, maar we hadden toch wel gehoopt dat het iets beter zou zijn", aldus Veldhuij zen. Onduidelijk is of de ouderen het Infopunt niet durven bellen of simpelweg geen behoefte hebben aan een dergelijke tele foondienst. Veldhuijzen: „Ik denk niet dat de drempel echt veel te hoog is, want veel men sen kennen ons persoonlijk om dat dit een dorp is. Maar veel dingen voor ouderen zijn al ge regeld, of de mensen zijn zelf standig genoeg om het zelf uit te zoeken." Signalen Volgens Knops betekent dat echter niet dat het Infopunt kan worden opgeheven. „We zijn nog niet zover dat we constate ren dat het Infopunt overbodig is. We willen met hulp van de universiteit in Leiden een en quête laten doen onder de doel groep, dus de 55-plussers. We vinden dat we het gaande moe ten houden en niet nu al moe ten roepen: we krijgen maar één telefoontje dus we stoppen er mee. Maar aan de andere kant kunnen we niet de vrijwilligers van hun vrije tijd beroven ter wijl we te weinig respons krij gen. We willen zeker dit tweede jaar uitzingen, maar we kijken bij dit soort signalen wel of we verkeerd bezig zijn, of dat er geen behoefte bestaat." De en quête wordt waarschijnlijk aan het eind van het jaar gehouden. Het Ouderen Infopunt is vanwege de zomervakantie in juli bereikbaar via telefoon nummer 01728-7400 (Veldhuijzen) en in augustus via 01715-2479 (Van der Zeeuw). Vanaf september is het Infopunt weer iedere dins dag en donderdag bereikbaar van 10.00 tot 12.00 uur via te lefoonnummer 01715-4521 Schadevergoeding Iaat op zich wachten Het kan nog wel een jaar duren voordat er duidelijkheid is over de schadeclaim die de Westelijke Land en Tuin bouw Organisatie (WLTO) namens twaalf tulpenkwekers heeft ingediend tegen het Stompwijkse potgrondbedrijf Hilgersom. Hierdoor zullen sommige kwekers het finan cieel 'zeer moeilijk' krijgen. Dat zegt WLTO-jurist P. Ach terberg. roelofarendsveen herman joustra De kwekers, die werkzaam zijn in Roelofarendsveen, Hillegom en Voorhout, dienden via de bond een claim in omdat zij Hilgersom verantwoordelijk achten voor de slechte tulpen- oogst dit jaar. Het bedrijf lever de de kwekers het afgelopen na jaar potgrond met een verkeer de samenstelling. De grond bleek na een tijdje te zuur en zout te zijn voor het broeien van de tulpen, mogelijk veroor zaakt omdat het grondbedrijf gips in plaats van kalk aan de grond toevoegde. De tulpen- groei bleef hierdoor ver onder de maat. Half december, toen de eerste tulpen naar de veiling hadden gemoeten, kwamen de eerste schadegevallen aan het licht. De tulpebollen waren niet gaan wortelen, de bloem bleef te licht of er kwam helemaal geen bloem in. En de opbrengst van de tulpen die na verloop van tijd wel naar de veiling gingen, was laag. Probleem daarbij is volgens de WLTO echter niet of Hilger som aansprakelijk is voor de ge leden schade - de organisatie is daarvan overtuigd - maar dat de omvang van de geleden schade moeilijk is vast te stel len. Zo bleek de schadelijke werking van de gewraakte pot grond steeds minder naarmate het einde van het tulpenseizoen naderde, zegt de Veense WLTO- voorzitter W. Klein. „Eerst was het slecht, maar het bleek na verloop van tijd steeds beter te gaan. Aan het eind van het sei zoen deden de tulpen het al vrij redelijk op die grond." Een aantal kwekers zag na enige tijd ook af van juridische stappen, gezien de relatief ge ringe schade die werd geleden en de relatief hoge kosten van een gerechtelijke procedure vol gens Klein. De kwekers die het meest gedupeerd waren zetten hun schadeclaim wel door. In totaal zou er toch sprake zijn van een strop die naar schatting in elk geval enkele miljoenen guldens bedraagt. Een andere vertragende fac tor is, volgens Achterberg, dat Hilgersom bezig zou zijn de vennootschap onder firma (VOF) om te vormen tot een be sloten vennootschap (BV). Mocht die verandering uitein delijk een feit zijn, dan is het voor de kwekers veel ingewik kelder verhaal te halen. In een VOF zijn firmanten direct per soonlijk aansprakelijk, een BV is moeilijker aan te spreken. De WLTO heeft inmiddels protest tegen deze gang van zaken in gediend bij het ministerie van justitie. Directeur G. Hilgersom van het Stompwijkse bedrijf wenst geen commentaar te geven op de kwestie. Voor 71ste keer draverij in Voorschoten Nog nooit heeft Voorschoten in de 71 jaar dat de kortebaandraverij bestaat een eigen winnaar ge had. Nu heeft het dorp langs de Vliet een echte kanshebber: Jim Jam Rozz van de Voorschotense eigenaren Hans Westgeest en Daan Verschoor. Gereden door bekende toppikeur Guus Knijnen- burg uit Nootdorp. Vorig jaar won Wim van Buy- tene met My Twain de draverij in Voorschoten. Eerder in het seizoen won de Voorschotense draver van Stal Vredebest in Assendelft en War mond. „Jim Jam Rozz is na die overwinningen wat gespaard en een grote kanshebber voor de overwinning in eigen dorp", zegt Jan Waaijer de secretaris van het Comité Paardensport dat het evenement organiseert. „Al kan een kleine tegen slag al roet in het eten gooien. Als Jim Jam Rozz twee keer te vroeg start, valt de witte vlag en is het over." De draverij op de Prins Bernhardlaan - een van de 25 die er dit jaar op het programma staan - wordt vrijdagmiddag 28 juli verreden. Op die dag staat het dorp geheel in het teken van het paard. Te beginnen met een paardenmarkt in de Voor straat. Ook al een evenement dat al heel lang op de agenda staat en dat wordt georganiseerd door het Comité Paardenmarkt. In de middaguren is het vrij baan voor de dravers die met een snel heid van 50 tot 60 kilometer per uur over de klin kers gaan. „Vroeger boterde het niet zo best tussen beide comités, maar tegenwoordig gaat het perfect. Een goede samenwerking en duidelijke afspraken", vertelt Jan Waaijer. De Voorschotenaar is 13 jaar bestuurder en sinds zes jaar secetaris van het Co mité Paardensport. Overigens kreeg Waaijer de liefde voor de draverij met de paplepel ingegoten. Vader Cor was ruim vijftig jaar bestuurder van de harddraverijstichting Nooit Gedacht. „Als klein jongetje werd ik al op pad gestuurd met program ma's, maar ik heb er niets vervelends aan overge houden", zegt de Voorschotenaar lachend. Jan Waaijer is al dik een half jaar bezig met de voorbereidingen voor het evenement. „Al in het najaar moet je de bedrijven benaderen voor me dewerking. In die periode worden de sponsorgel den verdeeld en moet je zorgen dat je er bij bent. Wij hebben een begroting van zo'n 40.000 gul den, dat geld moet toch op tafel komen. Voor schoten is een van de vijf plaatsen waar de be zoekers geen entree hoeven te betalen. Een be wuste keuze. Nu komen er toch mensen een kijk je nemen die nog nooit iets dergelijks gezien heb ben. Ze vinden het ook leuk om een gokje te wa gen bij de hippo-toto en op die manier vloeit er toch weer meer geld in onze kas omdat we een bepaald percentage van de toto krijgen. Daarbij komt ook nog de opbrengst van de verkoop van programmaboekjes, de adverteerders en de bij dragen van de sponsors. Op die manier kunnen we tót nu toe nog rondkomen", legt Waaijer uit. „Zelf zeg ik altijd dat je van een dubbeltje een kwart moet zien te maken." Volgens de secretaris wordt er door het comité de laatste tien jaar veel professioneler gewerkt. „Vroeger kon alles bij wijze van spreken achter op een sigarendoosje. Nu werken we met een com pleet draaiboek. Dat is ook wel nodig, want alleen het aanvragen van de vergunningen en het bena deren van diverse instanties levert al een stapeltje A-viertjes op. Daarnaast moet je zorgen voor EH BO, een dierenarts, de afzettingen regelen en noem maar op." Zoals het er nu naar uitziet, strijden er zo'n 25 paarden op de 275 meter lange baan om het kampioenschap van Voorschoten. Het totale prij zengeld bedraagt zo'n tienduizend gulden en daarnaast nog zeven ereprijzen. Onder meer staan dravers zoals Ilpenfist S, Benji Hanover, Chapman, Heidi Oldeson en Jenny Bowler inge schreven. Waaijer: „De aanwezigheid van Cees Imming, Guus Knijnenburg, Sturt Duab, Jac. Ge luk, Rob de Vlieger en Jan van Dooijeweerd jr. be tekent dal er van prachtige sport kan worden ge noten." Jan Waaijer: „De liefde voor het paard heb ik met de paplepel ingego ten gekregen." foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13