Winkeliers simpele prooi overvallers 'Ze heeft me nog nooit een pil zien verkopen' Sis drie jaar voor tulp bij doodslag )ns Doel: gemeente moet ertraging bouw betalen Leiden Telefoon roodgloeiend bij Kijk-TV Frisse poort Studentikoze misstap met ernstige gevolgen Fietser loopt rugletsel op laems tijdelijk baas tudentenhuisvesting OENSDAC 26 JULI 1995 chef henny van egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 0' nbraken in restaurant en winkel EiDENInbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag legeslagen in een restaurant aan het Noordeinde en een winkel an de Herensingel. Bij het restaurant werd een deurruit ver- ield om binnen te komen. Bij de winkel verschaften de dieven ch toegang door het openbreken van een deur van de werk- laats, die kon worden bereikt door over een muur aan de kant an de Anna Paulownastraat te klimmen. De buit bestond in eide gevallen uit een geringe hoeveelheid handgeld. HNNO 1895 Vrijdag 26 Juli fisternamiddag had te Katwijk aan den Rijn een ongeval plaats, at ernstige gevolgen had kunnen hebben. Bij het rangeeren nl. in de stoomtram aan het Overrijn aldaar, geraakte het 4-jarig Dontje van S. M. met den voet onder een der rijtuigen; gelukkig ad het echter zoogenaamde „klompen" aan de voeten, waar oor het bij eene lichte kneuzing van genoemd lichaamsdeel leef. Een weinig meer toezicht der ouders op hunne kinderen lude niet overbodig zijn. jtNNO 1970 zaterdag 25 juli het aantal inwoners van Leiden blijft dalen als in die mate bn de voorafgaande maanden, is voor het einde van het jaar de rens van 100.000 inwoners bereikt. Vanaf januari nam de Leid- bevolking af met gemiddeld 125 zielen per maand. Eind juni edroeg het aantal inwoners nog maar 100637. Het „leeglopen" ^n Leiden is enerzijds te wijten aan minder nieuwkomers en nderzijds aan een toenemend aantal Leidenaars dat elders gaat •onen. Verbazing bij politie na eerste bedrijfsonderzoeken Winkeliers en snackbarhouders laten nog steeds veel te veel geld in de kassala zitten en gaan nog steeds elke dag via dezelfde route met een volle geldbuidel van de zaak naar de bank. De ondernemers zijn daarmee een uitzon derlijk aantrekkelijk doelwit voor roofovervallers, zo blijkt de eerste bedrijfsonderzoeken van de politie. leiderdorp/regio. jul haag/leiden annet van aarsen f hield de 26-jarige Leide- ir, die gisteren voor de Haag- echtbank moest verschijnen, op doorgestoken kaart. Hij 1 inderdaad het wapen gele- d, waarmee een 31-jarige dsgenoot vorig jaar aan het Pieterszoon Coenhof zijn vriendin neerschoot en haar eder doodde. Maar de ver en, die zijn werkgever en zijn irmalige schoonvader begin jaar in Leiden 'rondstrooi- l', zouden van 'geen kant ppen'. De Leidenaar hoorde i drie jaar onvoorwaar- ijke celstraf tegen zich eisen, gens de verklaringen van de uigen, die begin dit jaar uit- delijk besloten naar de poli- te stappen, wist de 26-jarige, n hij het wapen afleverde, er in ieder geval op de joonmoeder geschoten zou lcWen. Hij zou bovendien zijn jegere werkgever hebben be- Agd en ook zijn voormalige oonvader. „Het is voor mij moeilijk te regelen dat je aer wordt opgeknapt", zou bijvoorbeeld tegen zijn ex i.pben gezegd. De hamvraag rond de fatale schietpartij vorig jaar is altijd geweest, of het nu een moord betrof of doodslag was geweest. Zowel de de rechtbank als het gerechtshof oordeelden in de zaak tegen de 31-jarige hoofd dader dat de laatste versie - doodslag - de juiste is. Volgens de advocaat van de van medeplichtigheid verdachte Leidenaar, klopt er niet veel van de belastende verklaringen die er tegen zijn cliënt zijn afgelegd. „Die kwamen pas toen mijn cliënt met beide heren proble men kreeg. Zij zeggen dat ze er nooit met elkaar over gesproken hebben maar dat lijkt me toch wel onwaarschijnlijk", aldus de raadsheer. Zijn' cliënt zou, zo vertelden de getuigen, onder andere een aantal handelingen hebben uit gevoerd waardoor de hoofdda der niet voor moord zou wor den veroordeeld. Zo zou hij co caïne in het huis van de 31-jari ge hebben gelegd om het te doen voorkomen dat de man in een roes had gehandeld. De rechtbank doet op 8 augus tus uitspraak. monica wesseling De politie Hollands Midden helpt de komende anderhalf jaar 1200 snackbars, videothe ken, restaurants en supermark ten zichzelf beter tegen roof overvallers te beschermen. De methode is simpel: een agent in leiden dorith ligtvoet Maar liefst 139 mensen reageer den maandagavond op een op roep van de lokale omroep Hol land Centraal om groeten en berichten door te geven tijdens een experiment met Kijk-TV. Met de uitzending wilde de om roep de mogelijkheden voor lo kale televisie-uitzendingen vanuit de studio testen. Het sig naal van de TV-krant werd hier voor onderbroken. Daarnaast werd in de radio studio van Holland Centraal voor een open raam een camera opgesteld met het zicht op de Pelikaanstraat, de Haarlemmer straat en de hoek van de Oude Rijn. Een groot aantal jongeren verzamelde zich op de brug van de Oude Rijn om in beeld te ko men. Toen een van de medewer kers op het idee kwam om kij kers en luisteraars te vragen om groeten en berichten door te ge ven, stond de telefoon na korte tijd roodgloeiend. Tot hun ver bazing moesten snel opgetrom melde redactieleden maar liefst 139 telefoontjes verwerken. Holland Centraal heeft nog niet beslist of het experiment wordt herhaald. Wel treft de omroep voorbereidingen om op dezelfde manier zaterdag 5 au gustus het Bloemencorso uit Rijnsburg in beeld te brengen. burger bekijkt onopvallend de zaak, maakt zich vervolgens be kend en biedt de ondernemer aan tegen betaling van 50 gul den een officieel adviesbureau een beveiligingsadvies te laten opstellen. Deelname is vrijwil- gemeenten 100 zaken bezocht. Voorlichter F. Vergeer van Hol lands Midden stelt met enige verbazing vast dat het 'openlijk over straat lopen met een dikke zak vol geld' nog steeds voor komt. „Ondernemers die wer kelijk elke dag via dezelfde straat en op hetzelfde tijdstip de hele dagopbrengst van hun zaak naar de bank brengen. Een beetje roofovervaller heeft dat zo door en wacht hem gewoon op een dag op." Ook het afromen (het uit de kassa halen van papiergeld en dit veilig opbergen) komt nog steeds te weinig voor, merkt Vergeer op. Snackbars, restau rants, videotheken en super markten zijn bij uitstek het werkterrein van zogeheten 'gelegenheids-roofovervallers'. Jongens die vinden dat ze wel een paar centen extra kunnen gebruiken en die daarop de eer ste de beste zaak binnenlopen en die paar centen gewoon gaan halen. „En dan is een volle kassa wel zo prettig", aldus Ver geer. Geldtransport Bij de supermarkten wordt er beter afgeroomd en is het geld transport meestal in handen van gespecialiseerde bedrijven, maar in die zaken is de oplet tendheid van het personeel veelal niet voldoende. Vergeer: „Onze agenten -onopvallend want in burger-, konden zó doorlopen naar allerlei ruimten waar ze helemaal niet mogen komen. Niemand vraagt een vreemde wat hij of zij eigenlijk komt doen." De animo om de beveiliging van de zaak te verbeteren is groot. Van de 100 bezochte za ken doen 70 procent mee met het beveiligingsproject. De res terende 30 zijn bijna allemaal supermarkten, die liever zich niet individueel willen beveili gen, maar als gehele keten tege lijkertijd. De ondernemers tref fen nu maatregelen en over en kele maanden komen de agen ten opnieuw incognito bezien of de zaak veiliger is. De agenten bekijken dit jaar 600 zaken, volgend jaar de resteren de 600. Het is de bedoeling Hol lands Midden uiteindelijk het keurmerk 'Veilig ondernemen' invoert. Er bestaat nu al een keurmerk "veilig wonen' voor huizen en woonwijken die zó gebouwd zijn dat inbrekers 'het moeilijk hebben'. Het keurmerk Veilig ondernemen moet bij zo wel de werknemers als de klan ten het gevoel van veiligheid vergroten. mt bij publikatie kapvergunning nadelig voor 'Multatulistraat' en aad rietveld schade die woningbouwver- ;ing Ons Doel oploopt door vertraging van de bouw van eengezinswoningen aan de ltatulistraat komt voor reke- g van de gemeente. Dat is de •kking van een brief die de 'ocaat van Ons Doel aan bur- eester en wethouders heeft tuurd. Door een fout bij de blikatie van de kap vergun- g kon het bouwrijp maken ige week nog niet beginnen, erwijl de aannemer de he lling al klaar had staan", zegt ;cteur M. Glaser van de Leid- orporatie. llaser begrijpt niets van de nier waarop Leiden de twee- Dublikatie van de kapvergun- g, die bij vergissing in het cis Nieuwsblad kwam, heeft :handeld. „De gemeente ft besloten na de tweede pu blikatie de bezwaartermijn te gen het kappen te verlengen. Terwijl ze gewoon had moeten volstaan met een rectificatie. De kapvergunning was namelijk al verleend." Kappen Het besluit van B en W om ver gunning te geven voor het kap pen van twee kastanjes, een wilg en een els aan de Multatu listraat werd voor het eerst op 29 mei gepubliceerd. Belang hebbenden kregen zes weken de tijd om bezwaar te maken tegen de vergunning. Door een vergissing stond het besluit op 27 juni ten tweede male in het huis-aan-huisblad. En weer kon gedurende zes weken protest worden aangetekend. De twee de publikatie werd weliswaar ingetrokken, maar de bezwaar termijn werd wel met een paar dagen verlengd. „Een domme fout", vindt Glaser. „Door de bezwaarter mijn te verlengen houdt de ge meente zich niet aan de af spraak. De gemeente zou het terrein bouwrijp maken en de aannemer was standby om te gaan heien. Hij had de hei-in stallatie voor twee dagen ge huurd. Hij zal de schade op ons verhalen, maar die claim willen wij graag doorschuiven naar de gemeente." Hoe hoog de schade oploopt kan de directeur van Ons Doel nog niet zeggen. „Het heien kan nu pas na de bouwvakvakantie gedaan worden. Onze hele planning schuift op en dat is hartstikke vervelend. Het is na tuurlijk fijn dat de gemeente re kening houdt met de belangen van omwonenden, maar wij hebben ook onze belangen. En daar-hebben wij de gemeente even op gewezen." leiden Lekker fris. Na de schoonmaakbeurt van de gemeente toont de Zijlpoort schoner dan jaren het ge val is geweest. Het reinigen van de poort was onderdeel van een grotere operatie waarbij in twee dagen tijd de hele Verversbuurt werd omgetoverd tot een net oord. Met een karrevracht aan bezems werd het straatvuil in het kleine wijkje bij de Haven verwijderd. Leiden wil in de toekomst meer buurten onderwer pen aan een grondige schoonmaak. foto henk bouwman Explosie op instrumentenmakersschool den haag/leiden annet van aarsen Een handboek voor terrorisme, een gevaarlijke mix van schei kundige stoffen in een jampotje, een forse ontploffing in de Leid- se Instrumentenmakersschool. Zo op het oog lijkt het incident, dat vorig jaar februari plaats vond, op een regelrechte aan- slag. Zo ver wilde officier van justitie F. Slits gisteren voor de Haagse rechtbank echter niet gaan. Hij had het over een 'studentikoze misstap' en eiste tegen een nu 20-jarige scholier uit Den Haag, die de 'bom' tot onploffing had gebracht een boete van 1500 gulden. Voor zijn 19-jarige maatje uit Houten, die een handje had meegeholpen, had Slits dezelfde straf in gedachten. Politierechter K. Makkinga vond die straf nog te hoog. Ze veroor deelde beiden uiteindelijk tot een straf van 800 gulden. De ontploffing, die de 20-jari- ge Hagenaar en een mede scholier verwondde, had nooit moeten plaatsvinden. De Hage naar verklaarde gisteren dat hij een onschuldige 'rookbom' had willen maken. „Ik zit op een volleybalvereniging en daarvoor organiseer ik ieder jaar een spookspeurtocht. Normaal ge sproken kocht ik altijd rookcap- sules bij een pretwinkel maar dit keer wilde ik hel eens zelf maken. In het handboek voor terrorisme stond hoe dat moest." Het experiment liep vreselijk verkeerd af. Bij een eerste po ging hadden de jongen uit Den Haag en zijn vriend uit Houten samen een paar stoffen bij el kaar gegooid. Suiker, zwavel- poeder en de basische stof na- troonloog. Een mix, die hele maal niet reageerde toen de jongens er vuur bij hielden. Uit eindelijk besloot de Hagenaar in zijn eentje een nieuwe poging te wagen. Hij haalde uit de zuurkast een andere, droge ba se, ebunol-c. Deze stof kwam samen met de suiker en de zwa vel spontaan tot ontploffing in het jampotje. „Ik had nooit ge dacht dat die drie stoffen zo maar konden ontploffen", ver klaarde de scholier, die na het incident direct van school werd gestuurd. Rechter Makkinga vond het maar een domme stunt. „U heeft allebei een blanco straf blad en nu moet u voor zo'n stom geintje hier komen", zei ze. Vooral de Hagenaar, ver klaarde ze, is zwaar gestraft. Hij werd van school gestuurd en loopt bovendien voor de rest van zijn leven met ontsierende littekens in zijn hals rond. Uit eindelijk besloot de rechter over te gaan tot een straf voor 'on voorzichtig handelen' in plaats van het 'opzettelijk tot ontplof fing brengen van een bom'. De rechter achtte de 19-jarige jon gen uit Houten nel zo strafbaar als zijn vriend. Hij had het handboek voor terrorisme gele verd en deed bovendien mee met het eerste, mislukte experi ment. gereden door een auto, be stuurd door een 69-jarige inwo ner van Hoevelaken. Volgens de bestuurder van de auto moest hij uitwijken voor een auto die afsloeg, waardoor hij te veel aan de rechterkant van de weg te rechtkwam, waar op dat mo ment de fietser reed. Een 19-jarige inwoner van Was senaar heeft gistermiddag hoofd- en rugletsel opgelopen bij een aanrijding op de De Sit- terlaan, ter hoogte van de Lo- rentzkade. De man reed op de fiets en werd van achteren aan- Vechtpartij aan Herensingel Drie mannen zijn gisteravond slaags geraakt bij een woonboot aan de Herensingel. Het drietal was een dagje gezellig uit ge weest, maar kreeg het uiteindelijk om onbekende redenen met elkaar aan de stok. Een 31-jarige Leidenaar greep daarbij een bierglas en duwde het in het gezicht van een 33-jarige Leide naar. Het slachtoffer moest met snijwonden worden overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Uiteindelijk be sloot hij geen aangifte te doen. Leidenaar ontkent XTC-handel |en aad rietveld f/olg van voorpagina Raad van Toezicht van de [hting Leidse Studentenhuis- ing (SLS) heeft haar voorzit - ;evraagd de taken van Hüb- voorlopig waar te nemen, ims: „Ik ben benoemd tot lelegeerd bestuurder. Maar moet zo kort mogelijk du- Want het is niet erg zuiver [een bestuurder tegelijkertijd ïcteur is." lübben is in naam nog direc- - r van de SLS totdat de advo- en het ontslag hebben gere- 1. „Maar hij voert die functie :hts zeer gedeeltelijk uit", al- Daems. ii )e vertrekkende directeur zit n tiddels thuis. Hij geeft op ii n enkele vraag antwoord. :n it lijkt me in deze situatie verstandig." Ook Daems is o! arzaam met inlichtingen. is een interne zaak. En het :e n het belang van zowel de SLS als de heer Hübben dat dat zo blijft." Hübben heeft een lange ge schiedenis bij de SLS. Hij begon er ooit als bestuurslid, naar hij zei om aan de praktijk van het hospiteren een einde te maken. Hij werd adjunct-directeur en ten slotte, in 1985, directeur. De SLS was door de jaren heen regelmatig in opspraak. In januari 1994 kondigde de Leidse studentenvakbond nog aan een zwartboek te schrijven over de stichting, die naar de mening van de vakbond veel fouten maakte, studenten niet serieus nam en zeer onvriendelijk be handelde. Hübben trok het boe tekleed aan en beloofde de klantvriendelijkheid en service van de SLS te zullen verbeteren. De klachten hebben niet bijge dragen aan het conflict tussen directeur en Raad van Toezicht, vertelt Daems. „Oh nee, hele maal niet. Dat heeft er niets mee te maken." A. Hübben is alleen in naam nog directeur van de Leidse Studentenhuisvesting. foto archief den haag/leiden annet van aarsen Maar liefst 8.880 XTC-pillen had de politie in de auto van zijn vriendin gevonden. Eigendom - zo bleek - van de 36-jarige Lei denaar, die gisteren moest voorkomen voor de Haagse rechtbank. De man, eigenaar van een winkel, bleef voor de rechter volhouden dat de bijna negenduizend pillen voor eigen gebruik waren en dat hij ook zijn grote vriendenkring op houseparty's gratis van drugs voorzag. Voor de officier van justitie was dat een onwaarschijnlijk ver haal. „Over verkopen staat he laas bijna niets- in het proces verbaal. Maar het druipt er van af. Als je kijkt naar de hoeveel heden dan lijkt het me sterk dat meneer niet gedeald heeft." Ze eiste een straf van achttien maanden, waarvan zes voor waardelijk. De winkelier had de pillen en 74 gram cocaïne in de auto van zijn vriendin verstopt, omdat hij bang was dat de politie achter hem aanzat. De man had net een aantal gestolen cheques en pasjes gekocht van een junk en •had daarmee inkopen gedaan. Hij was bang dat de politie hem thuis zou komen opzoeken en daar de drugs zou vinden. Een deel van de XTC - 3.800 pillen - zou van hem zelf zijn. Die kwa men uit een voorraad die hij zou hebben gekregen in ruil voor een horloge. De andere vijfduizend pillen bewaarde de winkelier voor een vage kennis, zo verklaarde hij tijdens de ver horen. De pillen werden bij toe val in de auto van de vriendin gevonden. Ook zij had met che ques gerommeld in een Leidse winkel en dat was ontdekt. Een oplettende klant had vervolgens het kenteken van haar wagen genoteerd. En zo deed de Leidse politie een aardige vondst op een vrijdagmiddag in juni van dit jaar. Weegschaal Ook rechter R. van der Heide bleek moeite te hebben met het verhaal van de Leidenaar dat hij nooit geld had gevraagd voor de pillen en de coke. „Waarom heeft u met uw zaak een elec- tronische weegschaal nodig", vroeg de rechter. „En hoe komt het dat de zus van uw vriendin heeft verklaard dat u wel dege lijk handelde?" Volgens de mid denstander waren daar logische verklaringen voor. „De weeg schaal had ik nodig om de co caïne te versnijden, anders was die veel te sterk. En de zus van mijn vriendin is wel eens mee geweest naar een houseparty maar ze heeft me nog nooit een pil zien verkopen." De pillen zijn door het ge rechtelijk laboratorium onder zocht. Ze bleken uit wisselende ingrediënten te bestaan. Van al le werkzame stoffen - onder meer MDMA, MDA, MMDA en amfetamine of combinaties daarvan - had de man wel een paar honderd pillen in voor raad. Slechts tweehonderd pil len waren nep. De officier van justitie tilde daar zwaar aan. „XTC staat niet voor niets op lijst 1 van de opiumwet. We le zen de laatste tijd regelmatig over dodelijke slachtoffers op houseparty's. En de verstrekkers weten vaak niet eens wat er pre cies in hun pillen zit." De advocaat van de Leide naar, mr. M. van Olffen, vond de geëiste straf wel wat hoog. „Ik had hier wat getuigen willen horen maar de officier van justi tie wilde niet meewerken. De getuigen verklaarden allemaal dat ze de pillen gratis kregen. Ik vraag me af of er sprake was van dealen." Bovendien zou de rechter bij het bedenken van een straf volgens de raadsheer rekening moeten houden met de omstandigheden waarin de man nu verkeert. Door zijn de tentie is de winkel nu al een maand dicht en groeien de fi nanciële problemen de man bo ven het hoofd, aldus de advo caat. De rechtbank doet uitspraak op 8 augustus.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11