'De koppen van de verantwoordelijken rolden terecht' Beenderen in Rolduc niet van oprichter abdij Messias vacant? Kerk Samenleving 'Evangelisatie in Israël is bevorderen van de joods-christelijke dialoog' 'Xer^bbarf^ Kerkbode Leiden Regio WOENSDAG 26 JUL11995 972 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -35( BUITENLAND KORT Ikonen Russische kosmonauten heb ben gisteren twee ikonen in het ruimtestation Mir ge plaatst die door paus Johan nes Faulus II en patriarch Aleksej zijn gezegend. De ikonen moeten vanuit de ruimte vrede op aarde be werkstelligen. Volgens het Russische persbureau Itar- Tass hebben Anatoli Solovjov en Nikolai Boedarin dinsdag de ikonen uit het ruimtevaar tuig Tranpsorter M-28 over gebracht naar de Mir (Rus sisch voor vrede). De ikonen blijven tot januari volgend jaar aan boord van het ruim testation. Op de ikonen staat de heilige Anastasia afge beeld, een beschermheilige uit de vierde eeuw, die de hoop op vrede voor alle vol keren symboliseert. China De Amity Printing Press in de Chinese stad Nanjing heeft sinds de oprichting in 1987 tien miljoen bijbels gedrukt. Dit heeft het Nederlands Bij belgenootschap in Haarlem gisteren bekendgemaakt. Amity levert bijbels in het klassieke Chinese karakter schrift. De meeste exempla ren worden vervaardigd van een bijbel uit 1988 in een sterk vereenvoudigd Chinees schrift, die zeer populair on der Chinese christenen is. Verder geeft de Amity Press bijbels uit in minderheidsta len van China, zoals het Lahu, Miao, Jingpo en Lisu. Het drukken en verspreiden van bijbels is in China sinds 1980 weer toegestaan. De Chinese kerken plaatsten be gin jaren '80 enkele grote op drachten voor bijbels bij de Chinese staatsdrukkerij. Elke oplage was al bij voorbaat uitverkocht. Hechtenis De Amerikaanse methodis tenzendeling Kenneth Mul der. die afgelopen weekeinde op Sri Lanka werd gearres teerd, blijft voor nader ver hoor nog veertien dagen in hechtenis. Mulder (26) wordt ervan verdacht banden te onderhouden met de Tamil Tijgers die strijden voor de zelfstandigheid van het noordoosten van het eiland. KERKRADE ANP De beenderen in de crypte van de abdij Rolduc bij Kerk- rade zijn 'zeker niet' van Ailbertus van Antoing, de stich ter van de abdij. Laboratoriumonderzoek heeft aange toond dat ze ten hoogste 300 jaar oud zijn, terwijl Ailber tus van 1060 tot 1122 heeft geleefd. trum voor Isotopenonderzoek van de Rijksuniversiteit Gronin gen. Het bleek dat het skelet niet van één persoon is maar uit de botten van drie en misschien wel vier tot acht mensen is sa mengesteld. Daaronder bevin den zich in ieder geval de resten van een man, een vrouw en een kind. Een deel van de rechter bo venarm die van een man tussen de dertig en zestig jaar is, is door het laboratorium in Gro ningen onderzocht. Dit stukje botbleek niet ouder dan drie honderd jaar te zijn. Nu het onderzoek is afgerond, Dit heeft de stichting Léve Rol duc gisteren bekend gemaakt. Met instemming van de stich ting en van bisschop Wiertz van Roermond werd begin dit jaar de sarcofaag geopend om on derzoek mogelijk te maken. Een woordvoerder van de stichting zei toen dat het 'niet voor de v.olle 100 procent zeker' was dat de botjes ook daadwerkelijk van de stichter van Rolduc zijn. Het onderzoek werd uitge voerd door drs. R. Panhuysen van het Academisch Ziekenhuis Maastricht en door het Cen- wordt het gebeente opnieuw in de sarcofaag bijgezet. Het gaat volgens de stichting immers om botten die zijn gevonden op de plaats waar in de 12e eeuw Ail bertus werd begraven, en die in de loop van de tijd voorwerp van verering, bedoeld voor de stichter van Rolduc, zijn ge weest. Ailbertus, een kluizenaar af komstig uit Doornik, vestigde zich in 1104 in de omgeving van het kasteel Rode bij Herzogen- rade met de bedoeling een kloosterorde te stichten. Met twee broers wijdde hij zich daar enkele jaren aan gebed, han denarbeid en hulp aan de ar men. Na een ruzie verliet hij in 1111 Rolduc. Hij stierf in 1122 in Sechtem in de buurt van Bonn. Jeruzalem» zeggen: wij willen joden bekeren', aldus Van der Vegt. In de ontmoeting blijkt dat ook joden de kerk veel te zeggen hebben. Op de agenda van de joods-christelijke dialoog staan thema's als Israël - land, volk en staat, de plaats van Jeruzalem en joodse en christelijke uit leg van de bijbel. Zelf is hij zes jaar secretaris ge weest van de Rainbowgroep. Daarbij zijn onge veer vijftig joden en christenen aangesloten die door maandelijkse lezingen op academisch ni veau aan het wederzijdse begrip willen bijdragen. Zijn opvolger, ds. C.J. van den Boogert, begint in november. Evangelieverkondiging in Israël is geen straat hoekwerk of traktaatverspreiding, maar vanuit de eigen kerkelijke achtergrond de ontmoeting tus sen joden en christenen bevorderen. Dit zegt ds. R. van der Vegt, die deze week zijn werk als predi kant voor de Christelijke Gereformeerde Kerken in Jeruzalem beëindigde. Namens de deputaten voor de evangelieverkondiging in Israël heeft hij tien jaar in Israëls hoofdstad gewerkt. Daarbij gaat het om verkondiging 'door daden en af en toe door woorden, zoals dat overal de opdracht voor christenen is, zonder daarbij te Orgaandonatie komt voor bij Nederlandse moslims ROTTERDAM ANP Orgaandonatie en -transplanta tie komen voor bij moslims in Nederland. Dit zegt S. Abdus Sattar, woordvoerster van de Nederlandse Moslimraad (NMR), in een reactie op een bericht dat de Engelse moslim raad voor juridische vraagstuk ken orgaandonatie aan Engelse moslims toestaat. Er is niets bekend van een is lamitische autoriteit die dat hier ooit heeft verboden verklaard. „Zelfs al zou er in Nederland één moslimraad zijn, dan be twijfel ik of die zich aan zo'n uitspraak zou wagen." Behalve de liberale NMR kent ons land de Islamitische Raad Neder land, waarbij de veelal behou dende organisaties van Turkse, Marokkaanse en Surinaamse moslims zijn aangesloten. Wel staan sommige moslim kringen zeer weifelend tegen over orgaandonatie, aldus Ab dus Sattar. Dat is in de eerste plaats gebaseerd op respect voor de overledene, die je vol gens Mohammed net zo moet behandelen als een levende. Vervolgens is er de vraag wa neer de dood intreedt. DE KERKBLADEN van Het is vakantietijd, ook in de gens Swager wanneer Christe- kerkbladen. De uitgaven ver- nen hun heil zoeken in een hal schijnen voor meerdere weken vol occultisme in Tiel. Of ant- tegelijk, het aantal pagina's woorden zoeken bij de ideeën slinkt en de predikanten laten van New Age. Is die geestelijke zich in hun bijdragen volop leegte dan ook het Christen- inspireren door het thema dom binnengedrongen? Een vrije tijd. „Vakantie is een pe- predikant maakt je (via het dagblad Trouw) uit voor arro gant als je beweert ge vonden te hebben waar een ander (hij zelf) nog naar zoekt. Is zelfs in de kerk de troon van de Messias va cant?" Nieuw De Katwijkse wijkge- meente Pniël be schikt voor het eerst sinds lange tijd weer over een eigen predi kant: dominee J. Geene nam onlangs zijn intrek in de pas torie aan de Jaap Bergmans traat. Voor hem is alles in de kustplaats nieuw, schrijft hij in 'Om de Oude Kerk': „Niet al leen de Nieuwe Kerk, maar ook de Oude." Ook Geene kan niet om het thema 'vakantie' heen. De kin deren van de zondagschool houdt hij voor dat vakantie niet betekent dat je ook 'vakantie neemt van de dienst van de Heere'. „Thuis kun je op zondagmiddag bijvoor beeld lezen in de kinderbijbel, of in een fijn boek. En zingen na de maaltijd met z'n allen is ook fijn." Zelf gaat Geene er ook een paar weken tussenuit. „Ja, dat zit erin als de nieuwe dominee vlak voor de vakantie over komt. Wij hebben immers zes schoolgaande kinderen. We gaan niet ver, want we gaan dit jaar op vakantie in Katwijk aan Zee." Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING 1998 gJ_.PET.RUS INFpQQRJ riode leegte", schrijft do minee J. Swager uit Zevenhoven in de Rijn landse Kerk bode. „Leeg in verhou ding tot al die andere weken van het jaar: geen school, geen werk, geen vereni ging, geen kerk... al thans geen 'winter werk'." Swager noemt het opvallend hoe bedreven mensen zijn in het opvullen van leegte, en dan in het bijzonder 'geestelij ke leegte'. „Geestelijke leegte vind je bijvoorbeeld daar waar vragen naar de herkomst en de zin van het leven niet meer gesteld worden, waar de hoop op een betere wereld vervlo gen is. Waar die leegte opge vuld wordt door een extreme belangstelling voor niet-gees- telijke zaken zoals drank, geld, sex, muziek... Of waar die vra gen wél gesteld worden, maar opnieuw antwoorden worden gevonden in muziek, of in tal van occulte zaken, in het zoge naamde 'Nieuwe Tijds-den- ken' of diep binnen in de mens. Blijkbaar kunnen men sen niet goed tegen leegte, een leegte van binnen met onbe antwoorde vragen. Terwijl on ze tijd er zo vatbaar voor is, omdat het geloof in het be staan van God door weten schappelijke én intuïtieve ver onderstellingen tot abnormaal verklaard lijkt." Nog opvallender is het vol- LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071-128030 directie B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H. G van der Post (adjunct) public relations W H. C. M. Steverink 071-356356 ombudsman R.DPaauw 071-356215 Tel dag 9.30- 11 30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071- Hoofdredactie 071- advertenties Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 u abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) verzending per post per kwartaal (NL) leidsch dagblad op cassetteban Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lee^ dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagblal geluidscassette beschikbaar. Voor inforrj 08860-82345 (Centrum voor Gesproken' tuur, Grave). N H U I ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v^ woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenh en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uu| na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende i pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse) II daarnaast ook 11.1S-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2\ uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). I Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uui 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klal en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uuf 18.30-19.30 uur. Avondbezoeküur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uuj leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur. en 18.30-19.30 uur; oogheelkund heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -3: Vertrekkend UR-lidArie de Jong over zijn rol in de Leidse Annex-ajfciire De Jong (42) stapt op uit de raad. Hij vindt het na vier jaar wel welletjes. Bovendien kan hij zijn werk als buitenuniversitair lid (bul) van de UR niet meer combineren met zijn drukke baan en lidmaatschap van de PvdA-staten- fractie van Zuid-Holland. De Jong heeft goede herinneringen aan zijn begintijd in de UR maar hij kijkt met gemengde gevoe lens terug op de laatste, zeer woelige perio de voor de Leidse Rijksuniversiteit. „De eerste twee jaar waren nog wel lollig: je had als UR-lid het idee dat je nog kon meedenken en besturen. De universiteit stond er beter voor dan nu. Je kon nog be sluiten nemen over de toekomst van de universiteit. Nu is dat met alle bezuinigin gen en problemen een armoedige zaak ge worden. Er is geen ruimte meer om vorm te geven aan gezonde ontwikkelingen. En wat de Annex-zaak en de bestuurscrisis betreft: dat was natuurlijk helemaal niet leuk. De affaire had voor sommigen hele grote ge volgen, met alle emoties vandien." De Jong trok vorig jaar als onafhankelijk en onpartijdig buitenstaander fel van leer tegen de in zijn ogen falende collegevoor zitter, Cees Oomen. Als voorzitter van de Annex-onderzoekscommissie en ervaren bestuurder - hij was Tweede Kamerlid voor de PvdA - gedroeg hij zich als een luis in de pels. Dat werd hem niet altijd in dank afge nomen. „Hoewel ik destijds ook waardering oogste voor mijn werk, kan ik me niet aan de indruk ontrekken dat dit bij het college een wisselend beeld geeft", zegt hij diplo matiek over zijn verhouding met Oomen, en mede-collegeleden prof. L. Leertouwer en J. Waldus. Schandaal Het bouwschandaal rond de Annex waarbij enkele miljoenen guldens van de universi teit zijn verduisterd, leidde vorig jaar zomer tot de val van collegevoorzitter C. Oomen. Wat daaraan voorafging is nog steeds niet helemaal opgehelderd, de zaak moet nog voorkomen, maar duidelijk is wel dat het malafide - en inmiddels failliete - bouwbe- drijfje Fibomij en een hoge universiteits ambtenaar de zaak hebben geflest. De Annex, een nieuw gebouw bij het Syl- viuslaboratorium aan de Wassenaarseweg, kwam maar niet af. Het nieuwe onderko men had er eind '91 al moeten staan maar het werk werd, na talloze onderbrekingen, Sommige mensen wilden niet alleen zijn nieren proeven, ze konden ook zijn bloed wel drinken. Tijdens de Annex- affaire kreeg hij flink wat 'vuilspuiterij' over zich heen, maar er waren ook mensen die hem een hart onder de riem staken en zijn kritische houding waardeerden. Arie de Jong, vier jaarlang buitenuniversitair lid van de Leidse universiteitsraad (UR), heeft geen spijt van de motie van wantrouwen die uiteindelijk leidde tot de val van oud-collegevoorzitter Cees Oomen. „Het was niet de leukste periode op de universiteit - voor hem niet en voor mij ook niet - maar ik zou het wéér zo doen. De koppen van de verantwoordelijken zijn terecht gaan rollen." begin 1993 definitief stilgelegd. Wat restte was een spookachtig bouwsel. Bouwmateri alen en grote sommen geld waren naar het buitenland verdwenen en een bonafide aannemer, De Kempen en enkele onder aannemers verkeerden op het randje van een faillissement. De universiteit kon de brokken opruimen maar deed dat rijkelijk laat. Een hoge universiteitsambtenaar, direc teur bedrijfsvoering en dik bevriend met de baas van Fibomij, werd eind '93 ontslagen toen het het college begon te dagen hij iets met de zaak van doen had. De man moet nog voorkomen en wordt onder meer ver dacht van het aannemen van steekpennin gen en omvangrijke belastingfraude. Cees Oomen werd na een onderzoek van de UR vorig voorjaar als collegevoorzitter verantwoordelijk gehouden voor de Annex- affaire. Hij had volgens de UR-onderzoeks- commissie te veel door de vingers gezien, ondeugdelijke contracten ondertekend en te laat ingegrepen. „Hij had gefaald op cruciale momenten en dat kun je je niet veroorloven als college voorzitter", zegt De Jong. „Toen ik destijds, het was in het paasweekeinde, onbevoor oordeeld aan het schrijven van het rapport begon en alle feiten op een rij zette, ben ik me te pletter geschrokken. Toen wist ik: dit is foute boel. Vervolgens dacht ik: dit is dus de kop van Oomen. Maar ik hield nog even mijn mond. Totdat de andere commissie- en UR-leden - onafhankelijk van mij - na lezing van het rapport diezelfde conclusie trokken." Dat resulteerde in het voorjaar van 1994 in een motie van wantrouwen aan het adres van Oomen. Maar de collegevoorzitter wei gerde - gesteund door collegeleden Waldus en Leertouwer - op te stappen. Uiteindelijk verzocht toenmalig staatssecretaris Cohen (onderwijs) hem zijn ontslag in te dienen. De verhoudingen tussen UR, college van bestuur en decanen waren onherstelbaar beschadigd en het vertrouwen in Oomen ver te zoeken. Maar ook de UR moest bloeden: het bestuursorgaan leverde zijn besluitvormende bevoegdheden in en het college moest voortaan verantwoording af leggen aan een Raad van Toezicht. Begin juli draaide minister Ritzen deze maatrege len - na een jaar - terug. Misleid Lange tijd was Arie de Jong voor de verant woordelijke bestuurders de 'verpersoonlij king van het kwaad'. Zij konden zijn bloed wel drinken. Als voorzitter van de UR-on- derzoekscommissie had De Jong de taak te onderzoeken hoe de miljoenen van de An nex konden verdwijnen en wat daarin de rol was van de universiteitsbestuurders en ho ge ambtenaren. De verantwoordelijken rie pen dat ze crimineel waren misleid maar de UR nam daar geen genoegen mee. Het was geen toeval dat juist De Jong, als buitenuniversitair en dus onafhankelijk raadslid, voorzitter van die commissie werd. „De meeste UR-leden waren bang voor hun hachje. Sommigen werden zelfs op hun werk bedreigd. Veel UR-leden, vaak zonder enige bestuurlijke ervaring, vonden het doodeng om Oomen - hun eigen baas - te bekritiseren. Met daarbij het risico hem te moeten wegsturen. Ik kon als bul de zaak van een afstandje bekijken, was niet finan cieel afhankelijk van de univer siteit. Dat had zijn voordelen." „Maar de UR en het college hebben wel aan mij moeten wennen. Op de Leidse universi teit heerste een sfeer van be leefdheid, consensus en harmo nie. Kritiek leveren en ruzie ma ken was uit den boze. Maar de Annex-affaire konden we niet in de doofpot stoppen, dat reali seerden andere UR-leden zich ook." De Jong heeft het geweten. Tijdens het dieptepunt van de bestuurscrisis vorig jaar kreeg hij anonieme brieven waarin de scheldwoorden niet van de lucht waren. „Pure vuilspuiterij, ook achter mijn rug. Bepaalde mensen, ook ikzelf, zijn bepaald stevig aangepakt in die Annex- zaak. Maar dat is normaal bij dit soort schandalen: dan wordt het roddelcircuit stevig aange wakkerd." Schoonmaak De stormen zijn geluwd, de An nex wordt afgebouwd. Uitein delijk heeft de affaire de univer siteit ook iets opgeleverd, vindt De Jong. „De zaak heeft tot een grote schoonmaak geleid op het bureau van de universiteit. En dat was hard nodig: mensen daar waren vastgeroest en dat veranderde door de knuppel in het hoenderhok te gooien. De wisseling van de wacht - behal ve Oomen was eerder al secre taris Den Os vertrokken - is niet louter negatief geweest. Het heeft veel mensen wakkerge- schud." Wel vindt hij het jammer dat de nieuwkomers - Vredevoogd, secretaris W. van den Berg en Arie de Jong: „De Annex-affaire heeft veel mensen op de universiteit wakkergeschud." zijn rechterhand W. Postma - allen afkomstig zijn uit de 'stal len van het ministerie van onderwijs'. „Zij teit is hij ronduit somber: „De universiteit ze hebben daar de optimale ontplooii zijn gepokt en gemazeld in de logica van de wordt van alle kanten bedreigd, zowel fi- kansen. Maar over tien jaar heeft de unfl hoger onderwijs-bureaucratie en hebben nancieel als ook door de geldende opvatting siteit een derde minder studenten bill meer dan evenredig begrip voor de stand- van de samenleving dat 'die mensen daar in haar poorten. Dat zal leiden tot samenfe punten van het ministerie. Ik vind het jam- luxe leven en best wat kunnen inleveren', ging van studierichtingen en misschiet# mer dat op het topniveau van de universi- Dat kan niet anders dan ten koste gaan van van universiteiten. Ik weet de oplo» teit niet meer verscheidenheid van ervaring de kwaliteit van onderzoek en onderwijs." niet. Ik denk dat de crisis onvermijdeül en visie is binnengehaald." „Desondanks stuur ik mijn eigen kinde- straks komen de Huizinga's niet meeli Over de toekomst van de Leidse universi- ren straks ook het liefst naar de universiteit: Nederland maar uit Frankrijk."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10