Zonwering ook tegen regen Consument Parasol aan een zwenkarm Maak zelf vormen van terracotta DINSDAG 25 JULI 1995 REDACTIE - SASKIASTOELINGA-023-150265 HENK VAN GURP» Op zeer warme dagen is een beetje schaduw in de tuin geen luxe. De conventionele parasol krijgt steeds meer concurrentie van forsere uitvoeringen en van totaal andere schaduwbrengers. De vele typen, constructies en het brede aanbod aan parasol- steunen maakt het mogelijk overal in de tuin precies die hoeveelheid beschutting te cre- eren die gewenst is. Zonwering in de tuin wordt al lang niet meer alleen gebruikt om overdag comfortabel buiten te kunnen zijn. Van de grote pa rasols en de zogenoemde party tenten of paviljoens wordt ook in de avonduren veelvuldig ge bruik gemaakt. Behalve tegen zonlicht beschermen ze name lijk ook tegen een onvoorziene regenbui. En voorzien van en kele, al dan niet met vensters uitgeruste, zijwanden kan een al te frisse wind worden buitenge sloten. De conventionele, eenvoudige parasol -standaard diameter 180 cm- is uitgevoerd met een ijzeren: (knik-)stok, mechaniek en baleinen. Zo'n parasol kan hooguit twee personen van vol doende schaduw voorzien en moet daarvoor ook nog regel matig verplaatst of versteld wor den. Dit type is nog steeds ruim voorhanden en te koop vanaf zo'n vijf tientjes, maar wordt meer en meer verdrongen door aluminium- en houtstokpa- rasols met veel grotere diame ters of vierkante- en asymmetri sche vormen. De sterke, maar bijzonder lichte aluminium pa rasols zijn verkrijgbaar in dia meters van 300-400cm, in het vierkant met afmetingen tot 300x300cm en de asymmetri sche uitvoeringen zijn er in de maten 200x300 en 300x400cm. De meeste worden op de ge bruikelijke wijze uit- en inge klapt, maar er bestaat ook een uitvoering die is uitgerust met Onder een partytent is voldoende ruimte voor een compleet tuinameublement. een handig draaisysteem. Die functioneert met behulp van een in de parasolstok geïnte greerd opwindsysteem met een slingertje. De prijzen van alumi nium parasols variëren van 139 tot 850 gulden. De momenteel razend populai re houtstokparasol heeft een massief houten, vaak deelbare stok en het mechaniek en de 'baleinen' zijn eveneens van (hard) hout. Die constructie maakt ze ook relatief kwetsbaar. Bij merk-parasols worden alleen kwalitatief hoogwaardige hout soorten gebruikt. Bij de merklo- ze, goedkope, typen vaak niet. De kans dat die het een heel seizoen uithouden is dan ook uitermate twijfelachtig. Een partytent maakt het moge lijk van de vroege ochtend (ont bijt buiten) tot de late avond (tuinfeest) comfortabel beschut tegen zon, wind en zelfs regen in de tuin te bivakkeren. Het opbouwen en afbreken van zo'n tent is uiterst eenvoudig en kost weinig tijd. In opgevouwen toe stand is de partytent een hand zaam pakket dat makkelijk op te bergen en mee te nemen is. Van partytenten bestaan vierkante, recht- en zeshoekige modellen. Voor merktenten liggen de prij zen tussen de 400 en 800 gul den. Wanneer het terras aansluit op de buitengevel bestaat de mo- De 'Giant Swinger' met een totaal zwaaibereik van vier meter. FOTO CPD Omdat de zon nu eenmaal draait, moet een zonnend mens in de tuin wel eens verkassen en daarbij zitmeubel of parasol verplaatsen. Met de 'Giant Swinger' hoeft dat niet meer. De?e parasol, met een diameter van 240 cm, hangt aan een 280 cm lange, drieledige zwenkarm die aan een muur of een, in de grond te verankeren, stalen paal kan worden bevestigd. Door het totale zwaaibereik van 4 meter; 280+120cm (=1/2 parasoldia meter), en de grote 'halve' ■MHBi Z E L draaicirkel die daarmee te be strijken is, kan een groot opper vlak worden beschaduwd. De parasol is redelijk windvast (windkracht 3) en bovendien snel los koppelen; parasolstok indraaien, parasol inklappen en afnemen. De constructie weegt 7 kg en kost 399 gulden. De 'Swinger'de kleine uitvoering, tweeledige arm, parasoldiame ter 200 cm, weegt 5 kg en kost 259 gulden. De prijs van een losse bevestigingspaal (80x80x320) is 127 gulden. gelijkheid de buitenzonwering ook als terrasoverkapping en zonwering te gebruiken. Onder meer door hun grote doorloop hoogte zijn het duplexarm- en het knikarmscherm daarvoor de geschiktste typen. Wie lang plezier wil hebben van een parasol let bij aanschaf ook op de kwaliteit van het doek. Lees daartoe het label. Parasol- stof moet minimaal sterk, be stand tegen weersinvloeden en het liefst kleurecht zijn. Heel praktisch is parasoldoek van polyester of van een materiaal dat behandeld is met een mid del waardoor de stof langdurig vuil-, vlekvrij en waterafstotend blijft. Parasoldoek is over het al gemeen goed bestand tegen vocht en water; alleen nat of vochtig opbergen is funest. Voor een ongestoord gebruik van de parasol is een goede sta biliteit, een stevige verankering een eerste vereiste. Daarvoor is een stevige parasolvoet of een andere houder nodig. Voor lich te parasols is een eenvoudige, kunststof standaard met ronde, verzwaarde, voet meestal toe reikend. Ze zijn er in 15, 20 en 25 kg uitvoering en kosten tus sen de 20 en 60 gulden. De zwaardere standaards -tot 35 kg- hebben een stabiele vier kante voet en zijn voorzien van wieltjes, waardoor ze makkelijk te verplaatsen zijn. Verder zijn er nog kunststof parasolvoeten, die kunnen worden gevuld met water, zand of een ander mate riaal. De 15-43 liter tanks krij gen daardoor een maximaal ge wicht van 25 tot 75 kg. Terracotta is populair nu na tuurlijke materialen en kleuren in zwang zijn. Liefhebbers kun nen zelf allerhande voorwerpen van terracotta in uiteenlopende vormen vervaardigen. Uiterma te geschikt om de woonomge ving mee te decoreren. Met de modelleerpasta Kerami- plast kan worden geboetseerd. Deze substantie droogt aan de lucht en hoeft dus niet gebak ken te worden. De prijs is ca. 11,75 gulden voor 1 kg. U kunt er vrije vormen mee maken of randen van terracotta bloem potten mee versieren. Keraquick is een terracotta- kleurig poeder. Het wordt ver kocht in zakjes van 1 kg. voor ca. 8,80 gulden. Aangemaakt met water vormt dit poeder een gietmengsel, vergelijkbaar met gips. Gietvormen zijn in de meest uiteenlopende vormen te koop in de hobbywinkel of zelf te maken. Het gieten met Keraquick is voor harde en zachte mallen vrijwel gelijk. Leg een zachte, rubberen mal altijd in een teiltje met zand, zo kan hij niet ver vormen als de gietmassa erin gegoten wordt. Stamp het zand echter niet te vast aan, want dan verandert de vorm van de mal. Meng altijd 3 delen poeder op 1 deel water, dus 3 dl. water voor 1 kg Keraquick. U hoeft natuurlijk niet de hele zak in één keer aan te maken. Roer de massa goed glad in de gietkom, zodat er geen klonten meer in zitten. De verwerkingstijd is slechts 10 minuten, zet daarom alles van te voren gietklaar. Giet met een dunne straal de vor men vol; bij te snel gieten kun nen luchtbellen in het werkstuk komen. De uithardtijd is onge veer 45 minuten. Het werk kan daarna uit de mal gehaald wor den, maar laat het liever iets langer zitten, de vorm is name lijk nog erg bros. Het gietwerk zakt makkelijk uit de mal, u kunt eventueel zachtjes klop pen. Latex mallen rolt u een voudigweg van de vorm. Smeer de mal eventueel aan de buiten kant met wat zeep in, dan gaat het nog makkelijker. De droog tijd van het gietprodukt is ruim een week. Zelf mallen maken kan door voorwerpen in te smeren met vloeibaar rubber en spatelrub ber. Heel geschikt daarvoor zijn paprika's, pompoenen of stevi ge vruchten. Het karweitje gaat als volgt: Maak de gekozen vrucht goed schoon en droog. Prik 3 cocktailprikkers in de on derkant of snijd de onderkant recht af. Breng een laag vloei baar rubber (latex) met een kwast aan. Smeer alle naden goed in. Na drie uur drogen een tweede laag aanbrengen. Smeer na het drogen de vorm in met spatelrubber. Dit is een dikke rubbersoort, waardoor de mal stevigheid krijgt. Breng de pasta met een spatel aan. Rol, na 48 uur drogen, de latexmal van de vorm. Plaats de mal ter onder steuning in het zand en volg verder de gietinstructies. De terracotta-vormen moeten ten minste een weekje drogen alvorens ze kunnen worden ge lijmd. Neem bij voorkeur con- tactlijm: smeer de achterkant van de vorm in en het te lijmen oppervlak. Laat de lijm ca. 10 minuten drogen en plak de de len vervolgens op elkaar. Wan neer het lijmoppervlak klein is, gebruik dan het Hoge Tempera tuur Lijmpistool (op de achter kant van de gegoten vorm). 10 5 3 4 8 6 6 6 6 9 1 3 5 5 8 2 9 3 7 7 8 3 5 2 9 1 7 1 8 10 3 1 9 3 4 5 7 9 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. bruikbaar; 2. stimuleren; 3. roof; 4. herinneringsgeschenk; 5. heldhaftig; 6. degene die geacht wordt te verliezen-, 7 geheel ge lijk; 8. muzikale hulde. WOORDZOEKER Overgebleven woord: STUKADOOR ■■i HEINZ TOM POES Tom Poes en dp Bommel-leoende Heer Bommel begreep plotseling dat hij een lezing gehoord had, die over het geslacht Bommel handelde. „Maar ik herinner mij er geen woord van", dacht hij ongerust, terwijl hij zich naar de uitgang haastte. „Mijn gedachten waren natuurlijk weer bij diepere dingen. Dat is toch te gek! Ik moet weten wat die spreker verteld beeft; ik ga hem opzoeken! Maar waar is die figuur gebleven?" Inmiddels was hij bij de draaideur aangekomen die de ingang van de Kleine Club vormde - en daar hield hij halt. „Zou hij al naar buiten gegaan zijn?" zo vroeg hij zich af terwijl hij zoe kend de straat inkeek. „Sommige lie den bewogen zich zo vlug dat men ze niet bij kan houden. Maar dat kan toch niet; ik heb zo snel gehandeld, dat ik iedereen de baas was. Als ik hier rustig even wacht, zal hij wel langs komen. Wat zou hij eigenlijk voor een verhaal over ons Bommels hebben verteld? Het was iets over een oude legende of zo..." Heer Ollie verloor zich in gepeinzen. Hij martelde zich af om zich de woorden van de spreker weer te bin nen te brengen - en hij was daar zo mee bezig dat hij niet merkte dat er achter hem iemand naderde. „Pardon, mag ik even passeren?" vroeg een stem. „Altijd wordt men gestoord", dacht heer Bommel. „Wat vervelend is dat toch... Zo kan men nooit een gedach te tot een goed einde brengen. Waar over dacht ik ook weer?" „Pardon", herhaalde de stem. Heer Ollie deed geërgerd een stapje voor waarts om ruimte te maken. Zodoen de geraakte hij in de ruimte van de draaideur - en de ander, die meende dat ook hij het pand wilde verlaten volgde hem snel. Nu geraakte de deur in een werveling, die heer Bom mel snel mee rondvoerde... H T W R Weersvooruitzicht WOENSDAG 26 JULI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De zomer van 1995 blijft voorlo pig voor prima vakantieweer zor gen. We zien een voordurende golfbeweging in het temperatuur- patroon met afwisselend zeer warm weer, afgewisseld door en kele koelere dagen. Zoals de laatste weken is gebleken, blijft het kwik ook tijdens de frissere fase op een comfortabel niveau. In deze maand waren er maar drie of vier dagen met maxima beneden de 20 graden. Na het intermezzo van relatief fris Hollands zomerweer ging de temperatuur gisteren onder een felle zon al weer flink omhoog. Aan zee heerste ideaal strand weer met een zacht zeebriesje en circa 23 graden. Op diverse plaatsen in het binnenland kon met 25 tot 27 graden weer een zomerse dag aan het totaal wor den toegevoegd. In de Bilt zijn tot dusverre 19 zo merse dagen geteld; meer dan de helft hiervan komt op rekening v; de julimaand. Vandaag wordt het bij onbelemmerde zonneschijn ni in een paar graden warmer. Gelukkig is de lucht veel droger dan tijdei j\j de warmtegolf van vorige week en de temperatuur tussen 25 en 30 graden is goed te verdragen. Tussen een hogedrukgebied bij Noorw gen en een onweersdepressie boven de Golf van Biscaje is een mat tot vrij krachtige oostenwind opgestoken, zodat ook de watersportei A weer goed aan hun trekken komen. Morgen wordt de stroming wat meer zuidoostelijk en de zeer warmt lucht, die enkele dagen naar Zuid-Europa was verbannen, komt we terug. Op veel plaatsen kan het weer 30 graden of iets warmer wore b en bij aflandige wind wordt het ook aan de stranden (bijna) tropiscl M warm. Deze benauwde hitte houdt het niet lang vol. De onweersstoring nadert rond de middag Zeeland en geeft later in middag en avond op veel plaatsen een regen- of onweersbui. Plaatsv« lijk vallen flinke buien met kans op hagel en windstoten. Op donde dag komt de atmosfeer tot rust; de zuidwestenwind voert iets koele lucht binnen, maar zodra de zon doorkomt warmt het weer flink op circa 25 graden. Vrijdag en zaterdag blijft het aardig zomeren bij 23 a 24 graden. Ei jj] kan nog zeer lokaal een onweersbui ontstaan; de zon komt flink te voorschijn. Het Azorenhogedrukgebied en haar uitlopers over Euroj01 blijven ook in de laatste julidagen dominant met overwegend stabii en warm zomerweer. OPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vandaag van het zuidwes ten uit opklaringen en droog. Morgen flinke zon nige perioden en alleen in het noorden nog wat re gen. Middagtemperatuur vandaag tussen 12 en 18 graden, langs de zuidelijke zweedse grens 20- 25.Morgen overal enkele graden hoger. Vandaag van het westen uit opklaringen en droog. Morgen perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden, mor gen overal warmer. Denemarken: Droog en flinke zonnige perioden. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden, morgen rond 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst naast wolkenvelden ook op flink wat plaatsen zon. Morgen veel bewolking en enige tijd buiige regen, soms met onweer. Maxima van 19 gra den in lokaal in het westen van Schot land en het noorden van Ierland tot 28 rond Londen. België en Luxemburg: Zonnig en warm. In de loop van morgen van het zuiden uit toenemende kans op een paar stevige onweersbuien. Maxima van 26 graden langs de Belgische kust tot rond 30 in de Ardennen en in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag zonnig. Morgen in de oostelijke departementen eerst nog weinig veran dering, in het westen geleidelijk meer bewolking en enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur van daag van 30 graden in het noorden tot 34 rond Annecy; langs het Kanaa.l maxi ma rond 25 graden. Morgen tijdens en na de buien afkoeling. Portugal: Vandaag ten noorden van Lissabon wol kenvelden en kans op regen, wellicht met onweer. Verder meest droog en flin ke perioden met zon. Middagtempera tuur langs de kusten van 23 graden in het noordwesten tot 28 de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, soms ook zon. Mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: In het zuiden en zuidoosten vrij veel zon. Naar het noorden toe op beide da gen kans op bewolking en buiige regen, soms met onweer. Middagtemperatuur aan de costa's iets boven de 30 graden, landinwaarts vandaag plaatselijk nog iets boven de 40: Morgen vooral in de noordelijke helft enige daling van tem peratuur. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden zonnig, elders soms ook wolkenvelden. Maxima aan zee on geveer 30 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, in het zuiden soms ook bewolking. Droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee 30 graden of hoger, Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 35 Bnjssel Zuid-Frankrijk: Vandaag zonnig en zeer warm met op veel plaatsen maxima rond 35 graden. Morgen in het oosten aanvankelijk wei nig verandering, in de westelijke depar tementen meer bewolking, enkele stevi ge regen- of onweersbuien en tempering van de hitte. Mallorca en ibiza: Zonnig en warm met maxima van onge veer 33 graden. Italië: Zonnig. In de loop van beide dagen lo kaal kans op een warmte-onweder. Maxima meest tussen de 30 en 34 gra- Duitsland: Droog en overwegend zonnig. Morgf 2 het zuidwesten kans op een fikse re i( of onweersbui. Middagtemperatuur lopend naar ongeveer 30 graden, daag in het noorden rond 25 graden Zwitserland: Droog en vrij zonnig. Morgen in het ten toenemende kans op on\ dagtemperatuur ongeveer 30 gradei Oostenrijk: Overwegend zonnig. Droog. Middag peratuur ongeveer 30 graden. Perioden met zon en droog. Middag peratuur ongeveer 24 graden, va in het noorden nog 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en droog, ma ongeveer 28 graden. Hongarije: Zonnig en warm. Middagtempera oplopend naar 30 graden. WOENSDAG 26 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.52 Zon onder 2 Maan op 04.55 Maan onder21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.05 16.30 03.38 li Laag 12.05 00.00 11.46 - 2» Weerrapporten 24 juli 20 uur: station weer wind temp Amsterdam licht bew. De Bilt licht bew Deeien licht bew Eelde half bew. Eindhoven onbew Den Helder licht bew Rotterdam licht bew. Twente licht bew. Vlissingen licht bew Maastricht licht bew. Aberdeen half bew. Athene onbew. Barcelona onbew. Berlijn half bew. Boedapest onbew Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur van 30 tot 34 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden van Griekenland in de loop van beide dagen mogelijk een onweersbui. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, maar aan de noordkant van de eilanden in de Egeische Zee en aan de noordkant van Kreta wat koeler; in het noorden van Griekenland wordt het plaatselijk 35 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Stockholm h Warschau li Wenen o Bangkok h Buenos Aires o Casablanca z Johannesburg o Los Angeles o New Orleans h New York o 25 11 1 25 10 f 26 10 24 11 25 24 16 26 11 18 10 33 24 30 23 26 15 30 17 34 17 27 12 30 21 15 27 26 17 21 16 26 16 31 21 30 19 22 15 30 28 23 32 23 29 13 23 13 42 20 30 23 32 19 33 23 23 16 22 16

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6