Israel verplaatst overleg Parijzenaars moeten met PLO naar Europa Sottobttiata Spanje zucht, steunt en puft in de hitte Buitenland Bihac verder in het nauw Couzy proeft bij VN'ers anti-moslimstemming Oostenrijks meisje met kanker terug in Wenen ilSDAG 25 JUL11995 n Nederlands Persbur DPA Deutsche I ongen verschijnt op eigen begrafenis tiRQ» In Egypte is de vader van een zevenjarige jongen flauw ►vallen toen zijn zoon plotseling op zijn eigen begrafenis ver- •heen. Sayyed Abdelfattah was in ziekenhuizen en politiebu- laus in de Egyptische hoofdstad op zoek geweest naar zijn ver- ,n liste zoon. Toen hij in het mortuarium van Cairo een lijk aan- (g'dof waarvan hij meende dat het van zijn zoon Karim was, orga- jseerde hij de begrafenis. Karim verscheen daar temidden van e rouwenden. Hij was vier dagen weggeweest om familie elders Egypte op te zoeken. JE! ixhibitionist raakt rijbewijs kwijt iusanne Een Zwitserse exhibitionist die herhaaldelijk in zijn lito uit de kleren gaat moet erop rekenen zijn rijbewijs te verlie- -s in. Het Zwitserse hooggerechtshof bevestigde gisteren een be- jssing van het kanton Solothurn om de man zes maanden zijn Ibewijs af te pakken omdat hij zijn auto gebruikte bij zijn exhi- Itionisme. De man had meermaals urenlang rondgereden op )ek naar toeschouwers. Lanslagen op Turkse instellingen juttcart In de Zuidwestduitse deelstaat Baden-Württemberg jjn afgelopen nacht aanslagen gepleegd op vijf Turkse inrichtin- pn en een Duits reisbureau dat reizen naar Turkije verkoopt. Er ,voor tienduizenden guldens schade ontstaan door brand, al- us de politie. Het ministerie van binnenlandse zaken in Stuttg- ft verklaarde vanochtend vroeg dat volgens de eerste berichten h Iemand gewond is geraakt. ekTientallen vissers vermist outrisal» Er zijn mogelijk bijna vijftig opvarenden verdronken ag]in drie vissersboten die in de Golf van Bengalen zijn gezonken. 'eg|at 'leeft de politie van Bangladesh vandaag meegedeeld. De rie schepen zonken tijdens een storm zaterdag. Na de storm (orden nog veertien vissersboten met circa 225 opvarenden ■prmist. Deze boten zijn mogelijk ook gezonken. De storm ver- iijrzaakte ook een vloedgolf die verscheidene eilanden over- ^[roomde. am, !®")ngewone regenval in de Golfstaten 'enuBAiDe staten aan de Perzische Golf, waar het in de zomer ormaalgesproken kurkdroog is, zijn gisteren voor de derde ach- oe»reenvolgende dag verrast door zware regenval. De slagregens lenproorzaakten verkeerschaos en ontregelden het openbare leven aart de Verenigde Arabische Emiraten, Oman en Iran. De wadi's, ierjvierbeddingen die alleen in de winter water bevatten, en foogstaande waterreservoirs werden plotseling overstelpt met [gen. dalawi wil 'waarheidscommissie' Iantyre» Malawi wil naar Zuidafrikaans voorbeeld een 'waar- |eidscommissie' in het leven roepen die onderzoek gaat doen jaar de onder het regime van de afgezette dictator Kamuzu ianda begane wreedheden. De commissie zou niet de bevoegd- pid krijgen zelf mensen te laten arresteren of aan te klagen, [ïaar ervoor moeten zorgen dat de mythes over het brute verle- pn worden vervangen door betrouwbare onderzoeksgegevens. Jlievervuiling na tyfoon fQUL» In Zuid-Korea is na het ongeluk met de Sea Price, die ioor de tyfoon van gisteren aan d egrond is gelopen en in twee- p gebroken, de zee over honderden kilometers langs de kust iet olie vervuild. Talrijke viskwekerijen voor de eilanden Ando n Kumho zijn al getroffen door de vervuiling. Er stroorpt nog -urieeds olie in zee. Het aantal slachtoffers van tyfoon Faye is in- 'aabiddels opgelopen tot zeker zestien; nog bijna dertig mensen lorJorden vermist, jun lf!]ali-kartel doodde bouwvakkers mi» Het Cali-kartel heeft de afgelopen twee jaar mogelijk 257 ouwvakkers laten vermoorden die hadden meegewerkt aan de ouw van huizen van de leiders van de drugsbende. Daardoor bt 'aren de bouwvakkers op de hoogte van schuilplaatsen van rugs en geheime deuren en gangen. De officier van justitie van ,ali heeft gisteren bekendgemaakt dat hij een onderzoek heeft :opend in deze zaak. Vrouw Yasser Arafat krijgt dochter jARtis» PLO-leider Yasser Arafat is gisteren vader geworden van (en dochter. In het American Hospital in de Parijse voorstad nileuilly-sur-Seine bracht zijn vrouw Soha 's avonds om 19.42 ïz^ur Zawha ter wereld. De moeder en de baby van 4,9 pond ma ten het goed. Arafat, die op 4 augustus 66 wordt, brengt morgen ten kort bezoek aan zijn 33-jarige vrouw. feel doden bij overstromingen Pakistan ;lamabad» Bij door zware regenval veroorzaakte overstromin- en in Pakistan zijn ongeveer honderd mensen omgekomen. In en dorp in het district Dadu in zuiden van de zwaar getroffen rovincie Sind kwamen ten minste 46 inwoners om het leven. )e moessonregens duurden gisteren voort in het noorden van akistan. De autoriteiten zeiden-dat inmiddels meer gebieden in ind en Baluchistan alsmede in Punjab en de Northwest Fron- ier onder water stonden. jonzalez: document GAL bestaat niet Madrid De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gisteren - intkend dat hij ooit een document heeft gezien waarmee de An- terroristische Bevrijdingsgroepen (GAL) werden ingesteld. Het locument zou volgens de premier zelfs niet bestaan. Een voor- rialige functionaris uit de socialistische regering van Gonzalez, Jamborenea, beweert echter dat het document in handen is ran de militaire inlichtingendienst Cesid. -w- 1 i i Gratis openbaar vervoer bij smog Israël heeft na de bomaan slag van gisteren besloten de besprekingen met de Palestijnen uit te stellen. Maar het uitstel is geen af stel, zo verklaarde premier Rabin gisteren met nadruk. Na de begrafenis van de vijf slachtoffers zal het overleg worden verplaatst naar Europa. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische regering is bang dat voortzetting van de onder handelingen in Israël grote aan tallen demonstranten zal trek ken. Het besluit betekent dat het nog minstens enkele weken zal duren voor er een akkoord kan worden getekend over uit breiding van het Palestijnse zelfbestuur op de Westelijke Jordaanoever. Vandaag is op tal van plaatsen al gedemonstreerd tegen de vredesonderhandelin gen. „Onmiddellijk na de begrafe nissen zal een kleine groep Pa lestijnen en Israëli's overleg voeren over een spoedige her vatting van de onderhandelin gen en over de plaats waar deze zullen worden gehouden," zei Rabin gisteravond. „De regering heeft besloten de Westelijke Jor daanoever en de Gazastrook af te sluiten, in ieder geval voor de komende paar dagen". Hij zei ook dat de veiligheidsmaatrege len aan de grens tussen Israël en de Palestijnse gebieden zul len worden verscherpt. Hetzelf- Premier Rabin en minister van politie Moshe Shachal bezochten gistermiddag de plaats van de aanslag, waar ze werden uitgejouwd door demonstranten. foto epa sven nackstrand de geldt voor het toezicht op de veiligheid van het openbaar vervoer binnen Israël. Vanochtend lagen nog 24 mensen in ziekenhuizen als ge volg van de aanslag op de stads bus in Ramat Gan, een voorstad van Tel Aviv, die werd uitge voerd met een twee kilo zware metalen pijpbom. Een van de gewonden verkeert in levensge vaar. Tot nu toe heeft geen en kele organisatie openlijk ver klaard de aanslag te hebben uit gevoerd. Wel belde gistermid dag een anonieme man de Is raëlische radio. Hij zei te spre ken namens de islamitische ver zetsbeweging Harnas. De busexplosie van gisteren is de eerste binnen Israël sinds een half jaar. Volgens hardnek kige geruchten in de Gazastrook heeft de Harnas na de aanslag bij Beth Lid aan Yasser Arafat beloofd geen gewelddadige ac ties meer te zullen ondernemen tot 1 juli, de datum waarop het akkoord over een uitbreiding van het zelfbestuur op de Wes telijke Jordaanoever had moe ten worden ondertekend. Maar premier Rabin ontkende giste ren met grote stelligheid dat er een dergelijke overeenkomst bestaat of heeft bestaan. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Lange tijd werd hondepoep in Parijs gezien als grootste gevaar voor de gezondheid. De statis tieken spraken boekdelen; 650 mensen kwamen elk jaar met botbreuken in het ziekenhuis terecht na de klassieke uitglij der. Maar anno 1995 loert het gevaar vooral vanuit de hemel. Hoewel Parijs zich erop laat voorstaan het beste openbaar vervoer ter wereld te hebben, kunnen weinig inwoners de ver leiding van de auto weerstaan. Elke dag wriemelen nu 3,2 mil joen auto's door de nauwe stra ten van de hoofdstad, 425.000 meer dan in 1983. Gevolg: een luchtvervuiling die zo alarmerend is dat zelfs de gaullistische burgemeester, geen geboren milieufreak, nu in actie is gekomen. Jean Tiberi, zoals de opvolger van president Jacques Chirac heet, stelde de gemeenteraad van de lichtstad gisteren een hele reeks maatre gelen voor om de lucht rond de Eiffeltoren te klaren. Om te beginnen, wil hij het openbaar vervoer nog verder perfectioneren. Op de zuidelijke rondweg wil Tiberi een tramlijn aanleggen, en rondvaartboten moeten de rol overnemen van bussen. „De meeste toeristische trekpleisters liggen langs de Sei ne", zei de burgemeester. Maar kern van zijn plan is om automobilisten tot railvervoer te bekeren. Op dagen dat meer dan 180 microgram ozon per kubieke meter lucht (waarden Zware gevechten SARAJEVO-ZAGREB AFP-DPA-Rtr In de moslim-enclave Bihac zijn de Bosnische regeringstroepen gisteren verder in moeilijkhe den gekomen. VN-woordvoer der Ettarashany in Zagreb zei dat de regeringseenheden grote verliezen leden en nog verder werden teruggedrongen. Serviërs uit de Kroatische en clave Krajina, die vorige week vanuit het westen een offensief begonnen, zijn inmiddels zo'n tien kilometer opgerukt. Samen met rebellerende moslim-een heden van Fikret Abdic die uit het noorden naderen, hebben zij 75 vierkante kilometer van de enclave bezet. Bosnische Serviërs voegden zich zondag bij het offensief met artilleriebombardementen vanuit het zuiden en oosten. VN-waarnemers zeiden dat en kele duizenden van de 200.000 inwoners van het gebied, waar van alleen de stad Bihac tot 'veilige zone' is verklaard, in middels op de vlucht zijn gesla gen. In de enclave is een groot gebrek aan voedsel. Eerder deze maand zijn al enkele mensen de hongerdood gestorven. De ver overingen van de Serviërs bete kenen dat veel landbouwgrond, en daarmee de oogst van dit jaar, voor de moslims verloren is gegaan. VN-waarnemers meldden gis teren overigens ook grote troe penbewegingen van het Kroati sche leger. Zij zeiden actie van de Kroaten tégen Krajina te ver wachten Zij legden ook een ver band met het feit dat Zagreb en Sarajevo dit weekeinde een mi litair pact ondertekenden, waar bij Kroatië zich verplichtte steun te geven aan het Bosni sche regeringsleger. ff De zogenoemde snelle-interventiemacht, waaraan ook Nederland troepen levert, heeft gisteren ter bescherming van de VN-vredesmacht Unpro- for 300 man Brits-Nederlandse eenheden op de berg Igman bij Sarajevo geposteerd (foto). De Britten beschikken over twee batterijen van in to taal twaalf stuks 105 mm geschut. Later op de dag arriveerde ook de voorhoede van een contingent van 500 man van het Franse vreemdelingen legioen met onder meer AMX-tanks en zes zware mortieren. De Fransen nemen posities in rond de stad. foto epa johnmoore in het hele bataljon een anti- moslimstemming heeft ge proefd. Hij vond dat er opval lend veel begrip was voor de Bosnisch-Servische troepen. Volgens de generaal wordt deze stemming vooral ingegeven door de 'euforie na die ver schrikkelijke dagen' en is ze niet gebaseerd op een goede afwe ging van de feiten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Al voordat minister Voorhoeve afstand nam van de uitspraken van Karremans heeft generaal Couzy dat gisteren gedaan. Couzy is de bevelhebber van de landmacht. Hij noemde met na me de opmerking dat de mos lims zich rond Srebrenica schul dig zouden hebben gemaakt aan het brandschatten van zo'n tweehonderd dorpen 'onver standig'. Algemeen wordt dit verhaal als Servische propagan da beschouwd. Couzy: „Met die verhalen over platgebrande dorpen moet je reuze voorzichtig zijn. Ik on derschrijf ze absoluut niet. Dut- chbat heeft nooit geconstateerd dat de moslims zoiets zouden hebben gedaan. Het was dus verstandig geweest dat niet zo hard te brengen." De Nederlandse legertop be leefde zondag benauwde mo menten door de gewraakte uit spraken van de Dutchbat-com- mandant. Goed geïnformeerde correspondenten van vooral Amerikaanse media wezen Kar remans er fijntjes op dat de ver halen over de etnische zuiverin gen van Bosnisch-Servische dorpen nooit zijn bewezen, maar wel tot de standaardpro- paganda van de Bosnische Ser viërs behoren. Het zit Couzy voorts niet lek ker dat hij de afgelopen dagen die in Nederland op zomerse dagen met grote regelmaat voorkomen) wordt gemeten (alarmfase 2), wil Tiberi de prijs van het openbaar vervoer verla gen. Bevat de Parijse lucht zelfs meer dan 360 micogram, dan moeten metro en bus gratis worden. Veel Parijzenaars moeten be talen voor de parkeerruimte bij hun appartement, wat zij be schouwen als een financiële prikkel om met de auto naar hun werk te togen. Om de kluif die Tiberi hun voorhoudt nog iets vetter te maken, wil de bur gemeester bovendien deze par keerruimte gratis maken (bij alarmfase 2). Hij rekent erop dat minstens 15.000 Parijzenaars (van de 87.000 die voor hun parkeerruimte betalen) de auto dan thuis zullen laten staan. Jean Tiberi wenste voorlopig geen dwangmaatregelen te overwegen. Hij vatte zijn beleid samen in de werkwoorden: „In formeren, uitleggen, bewustma ken, overtuigenDaartoe, zo suggereerde hij, moeten op tal van plaatsen in de stad elektro nische borden verrijzen die per dag de kwaliteit van de lucht aangeven. Ter linkerzijde oogste Tiberi echter slechts hoon. Een woord voerder van het Comité voor de Verdediging van Slachtoffers van Luchtvervuiling noemde het plan-Tiberi 'interressant, maar ontoereikend'. Maar ver tegenwoordigers van de Franse Groenen vonden het zelfs niet interessant. „Tiberi heeft het pro-autobeleid van Jacques Chirac niet durven wijzigen", zei een hunner. Ook de socialisten in de hoofdstedelijke gemeenteraad kregen de handen niet op el kaar. Georges Sarre eiste dat naar Atheens voorbeeld de ene dag alleen auto's met even nummerplaten op de weg wer den toegelaten, de andere dag de voertuigen met oneven nummers (een maatregel die duizenden Atheners direct deed besluiten tot de aanschaf van een tweede autootje). Gevreesd moet worden, zei den zij, dat zonder dwangmaat regelen de bezitters van vier wielers in Parijs zich even slecht zullen blijven gedragen als de bezitters van viervoeters. Amerikaanse postbode weigert bezorging bij paar met AIDS CHARLESTON AP Een postbode in de Ame rikaanse staat West-Vir- ginia is ontslagen, omdat hij, uit angst voor be smetting, weigerde post te bezorgen bij een paar dat AIDS heeft. Tim Snodgrass, die sinds tien jaar postbode was, vreesde zijn vingers te zullen snijden aan de metalen brievenbus of door de te bezorgen post van het paar te worden besmet met het AIDS-vi- rus. Toen hij na verplicht AIDS-voorlichting te heb ben gekregen niet op an dere gedachten was ge bracht werd hij ontsla gen. De afdeling Charles ton van de bond van postbodes heeft aange kondigd het ontslag te zullen aanvechten. N HAAG-MADRID TJABEL DALING Ktreme hitte. Grote waterte- orten. De ergste droogte van eeuw. Duizenden bosbran- :n. Het natuurgeweld teistert >anje. In de zuidelijke regio ndaJusië zijn al negentien lensen als gevolg van de zin- frende hitte overleden. Tien- Hen Spanjaarden liggen op Hntensive-careafdelingen m de ziekenhuizen van Sevil- en Cordóba. Het kwik liep in iviila zondag zelfs op 46,6 aden. De meeste slachtoffers jn mensen boven de zeventig ar die lijden aan uitdroging koorts. Meteorologen ver achten dat de hitte nog wel nige tijd aanhoudt, al treedt eze week tijdelijk verkoeling Maar niemand in Spanje oopt dat het record van 1876 af gevaar komt: 51 graden in J villa. De ergste droogte van deze eeuw bedreigde kort geleden de watervoorziening van 8,5 mil joen Spanjaarden; momenteel is al voor 12 miljoen mensen het water op de bon. De water- reserves zijn enorm teruggelo pen. De regering treft allerlei noodmaatregelen om de gevol gen van de droogte te beperken en het misbruik van water te beperken, maar voor de gedu peerden is het niet genoeg. De schade aan de land- en tuin bouw loopt al in de miljarden guldens. Boeren in de hoofdsteden van de regio's Andalusië, Extrema- dura en Valencia gaan de ko mende dagen massaal de straat op te protesteren tegen de on voldoende steunverlening van de overheid en de stijging van de werkloosheid als gevolg van de extreme droogte. Een groep banken heeft de getroffen boe ren inmiddels rente-vrije lenin gen ter waarde van meer dan een miljard gulden aangebo den, maar of die maatregel soe laas biedt is onduidelijk. Plannen voor de komende de cennia om de watervoorziening te verbeteren zijn er genoeg. Grote investeringen, onder meer in de regio Valencia, staan op stapel voor nieuwe water werken, de aanleg van nieuwe stuwmeren en het hergebruik van afvalwater. Maar de echte oplossing van het tekort aan water dat Spanje overigens al eeuwen parten speelt, moet vol gens de regering in Madrid ko men van de overheveling van water. Miljarden liters van het 'vloeibare goud' zouden via ka nalen en andere waterwegen van noordelijke regenrijke naar zuidelijke regenarme gebieden moeten stromen. Een plan dat al in jaren dertig is gelanceerd, maar waarvan nog steeds niets is terecht gekomen. Het natte Spanje voelt er weinig voor de dorst te helpen lessen van het droge Spanje. De Catalanen zijn overigens in serieuze onderhandelingen met de Fransen over de overheve ling van water uit de rivier Rho ne (Marseille-Montpellier) naar Noord-Spanje. De verwachting is dat de inwoners van Barcelo na even na 2000 Frans water ge bruiken om hun dorst te lessen, hun eten te koken en hun kle ren te wassen. Critici zoals de milieugroep Greenpeace vinden dat er veel meer moet gebeuren. De ge middelde Spanjaard verspilt te veel water. Er moet meer aan dacht komen voonhergebruik, het tegengaan van verspilling, de opvoeding van de Spaanse consument en reparaties van lekkages in de leidingen. De land - en tuinbouw, verantwoor delijk voor 80 procent van het watergebruik in Zuid-Spanje, zou veel zuiniger met water kunnen omgaan. Voor de Spaanse spoorwegen (Renfe) en verscheidene Cata laanse ondernemingen is de hitte en droogte echter een ge- schenk uit de hemel. De vraag naar mineraalwater in de hoofdstad Madrid en Andalusië is enorm. Renfe vervoert al twee maanden lang elke dag 25 mil joen liter in flessen naar Madrid en Sevilla. Vijfenzestig treinen vol, tot en met oktober, vijf da gen per week. Hoe meer bomen er verdwij nen, des te minder regen valt er in Spanje. Het grote aantal bos branden verergert de droogte dus alleen maar. Ook wat dat betreft beleeft Spanje een uit zonderlijk jaar. In het eerste half jaar van '95 zijn er al 10.000 branden geweest; een verdub beling vergeleken met vorig jaar. De regio Galicië spant met een verlies van 20.000 hectare de absolute kroon, gevolgd door Castilla-Leon met 14.000 hecta re. De negatieve invloed van de mens is hier groot. Circa 16 pro cent van de branden in Galicië ontstaat door onachtzaamheid. Een derde deel zelfs doelbewust aangestoken. „De gekke moor denaars van de natuur" kopte de krant El Mundo onlangs in een verhaal over pyromanen in Galicië. Sommigen van hen hebben een psychiatrisch verle den, anderen blijken al jaren een eerzame rol te vervullen in het plaatselijk brandweerkorps. Zoals Tomas Mouro Mouro uit het dorpje Santa Comba. Van acht 's morgens tot elf uur 's avonds leefde hij zich volledig uit bij het helpen blussen van de branden die hij zelf had aan gestoken. Elf op rij, in slechts een week tijd. Hij was een voor treffelijk brandblusser die elke kèer als eerste bij elke nieuwe brand aanwezig was. En dat wekte achterdocht. Ouders uit macht ontzet na vlucht voor medici wenen» afp-dpa Het zesjarige Oostenrijkse kan kerpatiëntje Olivia Pilhar, dat door haar ouders uit angst voor de behandeling van haar ziekte was meegenomen naar Spanje, is teruggekeerd in Oostenrijk. De Oostenrijkse medische repa- triëringsdienst vloog haar giste ren met haar ouders van Mala ga naar Wenen. De zieke Olivia is na aan komst op het vliegveld niet naar een ziekenhuis overgebracht, maar kan na alle consternatie eerst met haar ouders op een geheime plaats tot rust te ko men. Dat geeft haar artsen bo vendien de gelegenheid zich vandaag over verdere behande ling van het meisje te beraden. Volgens de Oostenrijkse radio heeft de bekende Idnderarts Marina Marcovich de ouders er van kunnen overtuigen, dat het voor hun dochter beter is haar in Oostenrijk te laten behande len. De kinderarts was met dat doel zondag speciaal naar Ma laga gevlogen. In Oostenrijk ontstond grote opwinding toen de ouders van Olivia, Helmut en Erika Pilhar, in juni onderdoken omdat ze hun dochter niet wilden bloot stellen aan chemotherapie. In plaats daarvan namen ze de omstreden Duitse arts Geerd Ryke Hammer in de arm. Ham mer werd negen jaar geleden geschorst nadat vier kinderen die bij hem onder behandeling stonden, waren gestorven. Het gezin was naar Spanje vertrokken om Olivia daar door Hammer te laten behandelen. Het repatriëren van het minder jarige meisje was mogelijk ge worden nadat het echtpaar Pil har uit de ouderlijke macht was ontzet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5