Surveillant neemt taken agent over Binnenland oNog eens vijfduizend ei)anen weg bij GAK Genemuiden droogt de biezen Tien verstekelingen op containerschip Ontoerekeningsvatbaar, kan het zover komen? Koper huis sleept vaker aannemer voor rechter Shhhhhhhh! Ik durf hier niet meer te lopen, ik ben bang meneer' j>INSDAG 25 JUL11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier Eis: Vijf jaar voor doden bejaarden den haag Een tweede psychiatrisch onderzoek in het Pieter iBaan Centrum heeft bevestigd wat andere psychiaters al eerder hadden geconstateerd: de 39-jarige verpleegkundige van het 'Haagse bejaardentehuis Moerwijk die betrokken is geweest bij enkele raadselachtige sterfgevallen, is sterk verminderd toereke ningsvatbaar. De vrouw, die gisteren tijdens een vervolgzitting Voor de Haagse rechtbank moest verschijnen, werd ten laste ge- Hegd dat zij zeker één bejaarde bewoner 'uit de weg heeft ge kruimd', zoals de officier van justitie het omschreef. Daarnaast Wordt zij als de dader gezien van de vele diefstallen die tijdens haar vierjarig dienstverband in het tehuis werden gepleegd. De officier eiste vijfjaar celstraf en TBS met dwangverpleging. efj Onderzoek naar vliegbereik hommel ^utrecht Wie dezer dagen een hommel met een verfstip ziet befondvliegen, moet niet vreemd opkijken. De Universiteit van ;e fJtrecht is namelijk een onderzoek begonnen naar het vliegbe- 3 cfeik van de hommel. De wetenschappers willen vooral weten of lijmannetjeshommelsen hommelkoninginnen verschillende af vliegen. Daarom hebben ze een aantal hommels ge merkt met een verfstip. De universiteit verzoekt iedereen die hommel ziet, dat te melden op telefoonnummer 030- 535421. De onderzoekers verwachten dat de hommels vooral fond Utrecht gesignaleerd worden, maar misschien ook veel w|/erder. nl "TBS-patiënt verdacht van moord 3nbïrechï» Een weggelopen TBS-patiënt heeft vermoedelijk een "^-jarige Utrechtse vrouw om het leven gebracht. De 26-jarige eeWian heeft inmiddels een 'bekennende verklaring' afgelegd, zo rejnaakte de Utrechtse politie gisteren bekend. De vrouw werd za terdag 15 juli dood aangetroffen in haar woning. Zij was door Verstikking om het leven gekomen. De vrouw woonde alleen en Betond erom bekend dat zij zich erg inspande voor mensen met feestelijke problemen. De verdachte en de vrouw kenden elkaar de politie oppervlakkig. "t Nieuwe voorlichtingscentra KNMI anpE bilt Het KNMI zal in drie plaatsen in het land een ruimte in- richten, waar het publiek een kijkje achter de schermen kan ne- bij het instituut. Het zijn Natura Docet in Denekamp, het Vluseon in Den Haag en de volkssterrenwacht in Hoeven. Het koonderkomen van het KNMI in De Bilt is volgens een woordvoer ster niet geschikt om bezoekers te ontvangen. De ruimte is te 5 hjdein en het bezoek stoort de KNMI-medewerkers. Belangstel- jn aenden worden voortaan doorverwezen naar een van de drie centra. en| °nkarop-postduiven vermoedelijk vergiftigd Elf top-postduiven zijn het afgelopen weekeinde in eigen hok waarschijnlijk vergiftigd. Acht zijn er inmiddels al iscjlood. Voor de eigenaar, een 52-jarige inwoner uit Bovensmilde, !s dat een gigantische strop. De prijs van een goede postduif kan en de tienduizenden guldens lopen. Het is nog niet zeker hoe de om het leven zijn gekomen. Wel is er in het hok voer ge- tonden dat niet van de eigenaar was. Dat voer wordt nog onder- ij 1 hoi op \antal files weer gestegen en )en haag Het aantal files in Nederland stijgt nog steeds. Vol gens de gisteren verschenen Kerncijfers Mobiliteit van de stich- 'i ing Weg nam het aantal filemeldingen in één jaar tijd toe van •tjeT.742 tot 13.819. In 1991 waren er maar 7.483 filemeldingen. t Jtructurele verkeersknelpunten en ongevallen waren de belang- iiijkste oorzaken van de files. Minister Jorritsma (verkeer) heeft geloofd het fileprobleem serieus aan te pakken. De minister c Jenkt onder meet aan de invoering van elektronische tolheffing rijden), een goede planning van nieuwe woon- en verklokaties en meer speciale wegstroken voor economische -.^ielangrijk verkeer. do log \sterdam anp ;ker bi het Gemeenschappelijk Ad- instratiekantoor (GAK), dat de ministratie voert voor acht- n bedrijfsverenigingen, ver pijnen tot het jaar 2000 nog ns vijfduizend arbeidsplaat- n. Een woordvoerder van het MC heeft dat vanmorgen be- stigd. Het verlies van werkge- jenheid komt bovenop de cir- vierduizend banen die al ver- zijnen door de invoering van Wet Terugdringing Ziekte- rzuim en wijzigingen in de ar- idsomstandighedenwetge- lig. Het GAK verwacht dat het |rk over vijf jaar kan worden daan met tienduizend werk- imers, de helft van het oor- fonkelijke aantal. De verwachtingen van het Lk zijn volgens bestuurster slotboom van de FNV Dien- inbond gebaseerd op 'een he- trits' nieuwe ontwikkelingen, laronder wijzigingen in de iktewet, ontvlechting van de 'rijfsverenigingen, verder- F' Evaluatie na vier jaar positief met kritische kanttekeningen De komst van politiesurveillanten bij de Nederlandse po litie heeft geleid tot meer 'blauw op straat'. Naar ver wachting zal het huidige aantal van bijna duizend sur veillanten de komende jaren worden uitgebreid tot drie duizend. Vooral het toezicht op straat, waarvoor de ba sispolitie steeds minder tijd had, wordt door de surveil lanten overgenomen. Dit staat in een nog niet gepubli ceerd rapport van de Raad van Hoofdcommissarissen. amsterdam gpd Volgens het rapport kan op ter mijn wellicht twintig procent van de werkzaamheden van ge wone agenten worden overge nomen door hun lager opgelei de collega's. De kortere oplei ding van de surveillanten (ze ven tot twaalf maanden) en de lagere loonkosten (14.000 gul den minder per jaar) leveren een besparing op die tot 'meer politie' op straat leidt. Uit het onderzoek komt naar voren dat de aanvankelijke vrees bij de burger voor een 'tweederangs agent' blijkt mee te vallen. In de evaluatie van vier jaar ervaring met de surveillanten worden tevens kritische kantte keningen geplaatst. Zo hebben sommige korpsen de surveillan ten te veel bureauwerkzaamhe den laten verrichten. Ook moe ten de taken van surveillanten duidelijker worden omschre ven. Dit laatste is vooral een wens van het openbaar ministe rie. Surveillanten blijken hèt ant woord te zijn op de toenemen- automatisering en inge bruikname van nieuwe produk- tieprocessen. Bovendien valt volgens Slotboom het aanbod van werk lager uit dan ver wacht. Daar staat tegenover dat het GAK nieuw werk kan gene reren met het aanbieden van particuliere verzekeringen, maar dat zal het banenverlies niet volledig kunnen compen seren. In september praten de bon den met de directie van het GAK. Dan zal duidelijk zijn wat de directie aan reorganisaties in gedachten heeft. Het huidige sociaal plan verplicht het GAK te overleggen met de bonden als zich dramatische nieuwe ontwikkelingen voordoen. „En daarvan is nu zeker sprake", al dus Slotboom. Om het banen verlies te beperken zal de FNV Dienstenbond proberen het res terende werk zoveel mogelijk verdeeld te krijgen, onder meer door verkorting van de werk week. GENEMUIDEN Een van de Genemuidense gebroeders Visscher pakt zijn biezen om ze te laten drogen in de warme zomerzon. Genemuiden is het centrum van de biezenindustrie. In de maanden juli en augus tus wordt de vezel er op kleur gesorteerd, gedroogd en daarna verwerkt tot bijvoorbeeld stoelmatten. foto anp herman pieterse dordrecht-duisburg anp Aan boord van het container schip Parsival zijn tien versteke lingen ontdekt. Acht van hen werden vorige week in Dordrecht van boord gehaald. Nog eens twee verstekelingen werden afgelopen weekeinde in een container ontdekt toen het schip in Duisburg arriveerde. Dat hebben de rivierpolitie in Rotterdam en de douane in Duisburg bekendgemaakt. De kustvaarder was met 36 containers met machineonder delen uit de Marokkaanse ha venstad Nador vertrokken en had als eindbestemming Duis burg. Op 21 juli hoorde de be- mannning hulpgeroep uit de ankerkettingruimte. Na enige commotie vluchtten de onge node gasten de boegschroef ruimte in. Volgens de politie maakten de verstekelingen de boegschroef onklaar. In Rotterdam sloot de politie de verstekelingen op in een an dere ruimte, in afwachting van de douane in Dordrecht waar de lading zou worden inge klaard. De boegschroef werd ondertussen gerepareerd. Het is nog onbekend wat er met de il legale pasasagiers in Dordrecht is gebeurd. De twee later ont dekte verstekelingen zijn in Duisburg aan wal gebracht. de werkdruk bij de politie. Zij doen de werkzaamheden waar1" de 'gewone' agent al geen tijd meer voor had. Vooral in de centra van grotere steden voe ren surveillanten politietaken uit die minder risico's met zich meebrengen, zoals preventie, toezicht, hulpverlening en een klein beetje opsporing. Surveillanten hebben minder bevoegdheden en beschikken over een wapenstok en hand boeien. Een wapen dragen zij (nog) niet. Wel staan ze in direct contact met bewapende agen ten. Verder hebben surveillan ten dezelfde rechtspositie en ar beidsvoorwaarden als hun beter opgeleide collega's. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie bevestigt de positieve ervaringen met surveillanten. „We hopen er in de toekomst nog meer gebruik van te maken. Ze nemen een aantal taken uit handen van mensen die je beter voor het specialistischer politiewerk kunt gebruiken. Door de komst van de surveillanten kan de politie op straat meer zichtbaar zijn." Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) vindt het rapport van de hoofdcommissarissen te posi- hilversum gpd Moeder vermoorde Marijke van Dijke: recht moet worden gedaan. Wat mij betreft mogen de daders al le vier de doodstraf krijgen", zegt Van Klooster. „Want als ze weer op vrije voeten komen, gaan ze weer met hun misda den door. Ik weet het zeker. En dat kan toch niet?" De moeder en de zuster van Marijke van Dijk zijn na de eer ste zitting van de strafzaak be gin juli, weer naar Nederland teruggekeerd. Onder meer de Nederlandse ambassade in Tur kije houdt hen op dit moment op de hoogte. Ze zeggen het volste vertrouwen te hebben in de rechtbank en in het advoca- tenteam dat de twee vriendin nen van Marijke bijstaat, die het verkrachtingsdrama in mei wel overleefden. „Die mensen doen echt hun best, dat kun je zien." Ook het contact met de inwo ners van Alanya heeft Van Klooster goed gedaan. „Het is heel goed geweest voor ons dat we dat hebben ervaren. Anders was ik nu misschien voor iedere Turk die ik hier zag, bang ge weest. Maar nu heb ik gezien hoe warm de mensen daar wa ren. Er zijn goeien en slechten overal. En dit waren toevallig hele slechte mensen." Mevrouw Van Klooster zegt de vele publiciteit rond wat haar dochter overkwam, niet erg te vinden. „Het moet onder de aandacht worden gebracht. Het mag toch niet gebeuren dat men geweld gewoon gaat vin den? Dat het gewoon is dat vrouwen worden verkracht, als of het erbij hoort? Ik zei altijd, voorzichtig zijn hoor, toen mijn dochters klein waren. En dan wordt je dochter 35 en gaat ze een weekje op vakantie..." In Hilversum vertelt een vrouw over de gruwelijke moord op haar dochter. Een paar duizend kilometer verderop loopt de va der van de dader met een zak geld rond, naar men vermoedt om het hachje van zijn zoon te redden. Zou het werkelijk zo ver kunnen komen? Mevrouw A. M. van Klooster, de moeder van de in Turkije vermoorde Hilversumse Marijke van Dijk, kan het nauwelijks geloven. Het nieuws dat de vader van de verdachte Hakan Karayavuz met 140.000 gulden een verkla ringvan ontoerekeningsvat baarheid zou proberen te kopen bij justitiële artsen in Istanbul, heeft de moeder van de Hilver sumse ertoe gebracht zich tot de pers te wenden. „Dit moet zoveel mogelijk onder de aan dacht worden gebracht. Zover kan het toch niet komen?" „Ontoerekeningsvatbaar... Ik heb voor die man gestaan in de rechtszaal. Het is een slimme, sluwe man, volkomen gevoel loos. En alles vond immers juist zó bedacht en georganiseerd plaats", zegt Van Klooster. De gedachte dat juist Hakan Ka rayavuz er makkelijk vanaf zou komen, is voor haar onverdra- gelijk. Van hem is immers, weet zij, bekend dat hij meervrou wen heeft verkracht en min stens een van hen net als haar dochter vervolgens heeft ver moord. „Het zijn niet alleen die Duitse en dat Georgische meis je. Ook een paar Turkse vrou wen schijnen nu aangifte te hebben gedaan. Gelukkig." „Ik ben nooit wraakzuchtig ge weest. Maar nu vind ik dat er den haag gpd De Vereniging Eigen Huis eist dat aannemers stoppen met het miskennen van de rechten van kopers. Ook moet de voorlich ting van bouworganisaties over de rechten van de consument worden verbeterd. Kostbare procedures bij de rechter kun nen daardoor worden voorko men, aldus de vereniging. Zij meldt in haar juridisch jaarver slag dat huizenkopers steeds va ker aannemers voor de rechter moeten slepen. Consumenten hebben recht op een schadevergoeding als hun nieuwbouwwoning te laat wordt opgeleverd. De Vereni ging Eigen Huis constateert dat de bouwers dreigen de opleve ring niet door te laten gaan op het moment dat de kopers van hun recht op schadevergoeding gebruik willen maken. „Zij wor den op die manier gedwongen om toch alles te betalen en daarna ten koste van duizenden guldens via de rechter alsnog schadevergoeding te eisen", al dus de vereniging. Onwillige bouwondernemers werden vorig jaar veroordeeld tot het betalen van bijna een kwart miljoen gulden aan scha devergoedingen. Vorig jaar wa ren bij rechtszaken of geschillen meer dan achttienhonderd le den betrokken met een geza menlijk financieel belang van 8,5 miljoen gulden. De juridi sche afdeling noteerde een stij ging van het aantal adviezen met dertig procent. tief. „Als er meer surveillanten en minder basis-politiemensen komen, wat de bedoeling is, zijn er minder mensen voor de nachtdienst. Dat levert een pro bleem op voor de burger, die dan minder politie ziet, èn voor de agent, die zich ook minder veilig voelt. Bovendien weten we ook dat agenten liever niet samen met een surveillant uit rukken. Dan hebben ze het ge voel dat ze vooral hun collega moeten beschermen. Dit soort zaken is niet onderzocht." Dienstenbonden: CLBN kan meer banen behouden rotterdam gpd De Dienstenbonden FNV en CNV vinden dat er bij Credit Lyonnais Bank Nederland (CL BN) minder banen weg hoeven nu deze Rotterdamse bank straks in de Belgische Generale Bank (GB) een 'sterker' moeder bedrijf krijgt dan de huidige, noodlijdende Franse eigenaar Crédit Lyonnais. Volgens een bestaand reorganisatieplan zouden bij CLBN tot 1998 vijf honderd van de 2.650 arbeids plaatsen dienen te verdwijnen. „Dat is onacceptabel", stelt bestuurder Lou Wijnen van de Dienstenbond FNV, die gisteren overleg voerde met de top van de Generale Bank over de aan staande overname. „Volgens Crédit Lyonnais Parijs moest er bij CLBN vijf procent worden geschrapt. Met deze nieuwe ge zonde moeder ligt dat natuurlijk anders," meent Wijnen. Het uitvoeren van de CAO met arbeidstijdverkorting levert volgens de Dienstenbond FNV werk voor circa tweehonderd mensen op. Verder maken de bonden zich sterk voor het be houd van de assurantiepoot van CLBN. Dat levert volgens Wij nen nog eens honderd banen op. Asielzoekers werken voor een gulden per uur dordrecht anp Een volledige baan, 38 uur per week, voor een maandsalaris van 152 gulden. Officieel mogen asielzoekers helemaal geen be taalde arbeid verrichten, maar sinds begin juni dit jaar mogen zij in Dordrecht voor het sym bolische bedrag van 1 gulden per uur werken voor het Buurt Service Team (BST). Het experi ment duurt een jaar. Via het team gaan de asielzoekers de wijken in en knappen tal van klusjes op. Zo verwijderen zij de rommel die blijft liggen als de vuilophaaldienst is langs ge weest. Ook in de plantsoenen is er volop werk, zoals het snoeien van bomen en struiken, en het wieden van onkruid. De acht leden van het BST zitten nu op Nederlandse les, een verplichting als de asielzoe kers op straat willen werken. De Bosniër Gasic vindt het best. „Hier op straat kom je in con tact met de Nederlanders, dat vind ik erg belangrijk. Soms ma ken we met voorbijgangers een babbeltje 'goeientorgen, hoe maakt u het, lekker weer, etce tera', daar geniet ik van. Gasic is eigenlijk radiomonteur. „Het werken voor het BST is natuur lijk niet mijn droombaan, maar alles is beter dan de hele dag in die boot liggen te lummelen." Udder kerk» Een brandweerman {isteren uitrukken om een brand brengt zijn collega wat verkoeling. De brandweer moest in Ridderkerk in een uiteraard lege school te blussen. foto anp ceesspruijt Rotterdamse Heemraadspark domein van dealersjunks en prostituées rotterdam gpd Het Rotterdamse Heemraadspark. Ooit een stukje groen langs de singel tussen de Vierambachtsstraat en het Heem raadsplein. Later, door verplaatsingen versmalling van de weg ontstond een breed stuk groen met een tennisveld, een speelplaats en een basketbalveldje dat voor Rotterdamse begrippen im mens populair is. Tijdens mooie zomer avonden kon je er met gemak vijftien honderd flanerende bezoekers tellen. Picknickend, sportend, bivakkerend in de schaduw van een boom, vijftiendui zend mensen op een avond was geen uitzondering. Het Heemraadspark, het was er zo goed toeven. Vorig jaar is onder druk van de bewoners nogal wat gedaan aan de dich te struiken, waardoor het park gebruiks vriendelijker is geworden. Tot er dit jaar abrupt een einde kwam aan dit kleine paradijs op aarde. Het Heemraadspark is nu het domein van prostituées, dealers, alcoholisten, verslaafden. Ze pikken daar klantjes op, ze handelen in drugs, ze schreeuwen, ze vechten. Dreigen met messen, als het moet. En dat is geen om geving die uitnodigt tot ontspannen re creëren. Op een bankje voor café Out of Time op de hoek met de Nieuwe Binnenweg doet een wijkbewoner zijn beklag. „Ik durf hier niet meer te lopen," zegt hij. „Ik ben bang." Hij wijst naar de politie die met twee wagens door het park patrouilleert. „Ze pakken wel mensen op, maar even later zijn ze weer vrij. Praten, praten, en ze lopen weer op straat. Ik ben bang, meneer." Niet dat de politie zich er gemakkelijk van af maakt. Zeker niet. Het is de agen ten van bureau Marconiplein ook een doorn in het oog dat allerlei randfiguren bezit van het park genomen hebben. 'Het zomerproject' noemt de politie de strijd om de openbare ruimte in Rotter dam, inclusief het Heemraadsplein. Er rijden permanent twee busjes en een VW Golf van de politie door het park. De agenten hebben hnn handen vol aan de scene. Aan de waterkant zit een groepje junks te basen (roken van gekookte cocaïne). Het begint gemoedelijk, maar al gauw staan twee verwaarloosde mannen tegen elkaar te krijsen. Er wordt een mes ge trokken, de belaagde man slaat op de vlucht. Er wordt geschreeuwd, de vluch teling zoekt bescherming bij de politie die hem in bescherming neemt. „Niet meer doen, hè Joe," bitst een potige agente terwijl haar collega de andere kemphaan afschermt. Maar Joe is zo te zien woedend. Hij gaat even terug naar zijn plekje onder de bomen, en dan komt hij weer terug. Daagt zijn belager opnieuw uit. Roept smalend 'Politie, Po litie'. Even later worden twee mannen geboeid afgevoerd. Verslaafde Rudy bekijkt het strijdgewoel op afstand, rustig vanaf een bankje. Hij bietst twee sigaretten bij een trampassa gier. Nee, Rudy kan zich absoluut niet voorstellen dat de wijkbewoners last hebben van hem en zijn mede-verslaaf den. „Integendeel," klinkt het zelfbe wust. „De verslaafden hier, van wie ik er één ben, bezorgen helemaal geen over last. Het is een soort gedrag waar de mensen niet aan gewend zijn. Ze kun nen het niet plaatsen, en daarom wor den ze bang." Die slaande ruzie van zojuist, geeft Rudy toe, was inderdaad wat teveel van het goede. ,,U was zojuist getuige van een verslaafde die een dealer.wegjoeg," for muleert hij een tikkeltje formeel. „De dealer heeft hem ervan beticht dat hij een moord heeft gepleegd. Wat zou u doen als iemand u daarvan beschuldig de?" Rudy noemt het logisch dat de ver slaafden samenkomen in het Heem raadspark. „We worden overal opge jaagd. We moeten wel." Een wijkbewoner uit de Schietbaanlaan heeft de moed al opgegeven dat het ooit nog goed komt met net park. „Het is vechten tegen de bierkaai," meent hij. „Om de overlast te bestrijden zou de po litie hier permanent aanwezig moeten zijn, maar dat gaat natuurlijk niet." Hij wijt alle problemen aan de verhuizing van de prostitutiezone naar de Keileweg, waar overdag niet getippeld mag wor den. „Die gasten zoeken toch de drukte op," meent hij. „Die hele operatie was van tevoren tot mislukken gedoemd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3