vlinder (19) luurhuizen xoed Wonen Geen zorgen over pelikanen Yellowa presteert niet best op korte baan Regio Leiden/Rijn Veenstreek - ,"1SPI alkenier zoekt uren aar verloren valken Ratten te vondeling gelegd Heembouw krijgt certificaat izzeria krijgt geen geld t>DAG 25 JUL11995 chef hennyvan egmond.071-356414, plv -chef hanskoenekoop.071-356429 valt op Katwijkse '^enaar Een 20-jarige Katwijkse is gistermiddag op de Kat- jseweg in Wassenaar onder haar paard terecht gekomen. De zHiw viel door nog onbekende oorzaak van het paard. Het dier ,v^bovenop haar. De amazone is met een gebroken bekken naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het Td nam de benen. Het werd later opgevangen in de buurt het vliegkamp Valkenburg. a I arito in brand t a| ipryvR» Een 42-jarige Alphenaar zag gisteravond in Ter Aar zijn le l> in brand vliegen. De man reed over de Schilkerweg toen hij mfc onder de motorkap vandaan zag komen. I lij zette de auto aliide kant en waarschuwde de brandweer. Die bluste het vuur. t guto raakte zwaar beschadigd, md „braak mislukt m.|en aan den rijn Onbekenden hebben vannacht een vergeef- joging gedaan om in te breken bij een bedrijf aan de Ouver- jweg in Alphen. Werknemers zagen vanmorgen vroeg dat er tegen de ramen van gepantserd glas was ge- l^Kt. Maar de ruiten hadden het onder dat geweld niet bege- otor botst op bestelbus nhoven Een 33-jarige motorrijder uit Wilnis is gistermorgen or een kniewond naar het Hofpoortziekenhuis in Woerden ^ifoerd na een aanrijding op de Oude Spoorbaan in Zevenho- Op de kruising van de Oude Spoorbaan met de Hogedijk >te de motorrijder op een bestelbus, bestuurd door een 47- 7e man uit Mijdrecht. Volgens de politie had de bestuurder t.fde bestelbus de motorrijder voorrang moeten verlenen. iet 'atiingbouwvereniging Goed Wonen neemt genoegen Ifjde bouw van minder huurwoningen en meer koop- lOjen op de plek van de oude waterzuivering in Koude- jgj In de nieuwste plannen van Goed Wonen en de Lei- eciorpse aannemer Meerburg komen er op deze locatie titmaar negentien huurappartementen. In de plannen woningbouwvereniging vorig jaar september pre was nog plaats voor éénendertig huurwonin- Perfecte weeromstandigheden en de komst van een beroemde publiekstrekker maakten van de Stompwijkse korte baanwedstrijden een succes. FOTO BEN DE BRUYN AAN DEN RUN RUUD SEP ki heeft de plannen epast op advies van het ïbouwkundig bureau Zand- 1, de vaste adviseur van de Rijnwoude in dit oo| zaken. Volgens Zandvoort den de huizen in het oude te dicht op elkaar. Het to- lantal woningen op de ou- aterzuivering is daarom te- ebracht van 57 naar 53. Om jlgens de exploitatie rond (rijgen, moest het aantal (huizen worden verhoogd Ioste van het aantal huur- igen. woningbouwvereniging ervoor gekozen alleen de le huurappartementen auderen te handhaven, ten ji van de twaalf eengezins huizen uit het oude plan. in het plan moest worden ppast, hebben we gezegd: rillen in elk geval de oude- [oningen bouwen. Want weten we dat er door de stroming in Koudekerk wat eengezinswoningen pmen", aldus voorzitter p le Large van Goed Wo- aanpassing van de plan nen wil overigens niet zeggen dat de bouw nu elk moment kan beginnen. De gemeente Rijnwoude mag de komende ja ren maar mondjesmaat bouwen en in de gemeentelijke planning komen met name een aantal bouwlocaties in Hazerswoude- Dorp eerder aan de beurt. De bebouwing van het terrein van de voormalige waterzuivering is in principe pas na 2000 aan de beurt. Maar als het aan Le Large ligt, wordt Koudekerk flink naar vo ren gehaald in de planning. „De grond is al sinds eind vorig jaar eigendom van de gemeente en wij staan in de startblokken. We zouden bij wijze van spreken meteen na de bouwvak kunnen beginnen. Dan ben je toch zot als je die kans laat lopen en in zet op locaties die nog niet eens in eigendom zijn." De beperkte bouwcontingenten van de ge meente hoeven volgens voorzit ter van de woningbouwvereni ging ook geen beletsel te zijn. „Als je je best doet, dan komen er altijd wel extra contingenten. Ik vertrouw er nog altijd op dat het zal lukken. Laten we daar nou eens met zijn allen ons best voor doen", aldus Le Large. stompwijk dorith ligtvoet Dat succes tijdens lange baan wedstrijden geen overwinning op de korte baan garandeert, bleek gisteren tijdens wedstrij den in Stompwijk. Yellowa, het paard dat meer dan 1 miljoen gulden aan prijzengeld bij el kaar liep op de lange baan, kon na twee ritten alweer huis waarts keren. Prachtige handdoeken en paardendekens met zijn naam, een eersteklas uitrusting, een gemotiveerde pikeur. Het mocht niet baten. Tijdens de eerste 305 meter die de hengst moest afleggen, ging hij te traag van start. Tijdens de tweede rit sprong het dier in galop, iets wat streng verboden is tijdens dit soort wedstrijden. Rivaal Faith Princess, gereden door G. Bosman, won beide ritten. Uiteindelijk ging het paard My Twain, gereden door W. van Buytene, met de eer strijken. Paard en pikeur wonnen de eer ste prijs, een bedrag van 5000 gulden. Edel Hollandia van S. Diab werd tweede, terwijl Henry Bovendijk, gereden door J. Dijs, derde werd. Chapman van R. Pools bezette de vierde plek. Tevoren had Yellowa's eige naar, trainer en berijder Ton Blok al twijfel geuit over zijn kansen op een mooie klasse ring. „Dit is een andere afstand dan het paard gewoon is te rij den. En dan die bijzondere start. Als je iets te vroeg of te laat weg gaat ben je kansloos." Juist de start, zo bleek ach teraf, was een probleem voor Yellowa, het paard dat sinds 1989 in handen is van de anti quair. „Als we het hele seizoen korte baanwedstrijden zouden rijden, zouden Yellowa en ik hieraan wennen en zou ze mischien een kans maken om te winnen. Nu zijn pikeur en paard te onervaren en ligt dat anders", vertelt Blok. De pikeur piekert er echter niet over om ook aan andere korte baanwedstrijden mee te doen. Hoewel men in Stomp wijk vooral onder slechte weers omstandigheden niet altijd even blij is met het zompige weiland, blijkt het bezit van de laatste grasbaan in Nederland nu een voordeel, „ik heb vaker verzoeken gehad om met mijn paard aan korte baanwedstrij den mee te doen, maar Yellowa functioneerde veel te goed op de lange baan en ik was bang voor blessures." Lage klassering Blok denkt niet dat de lage klas sering afbreuk doet aan de roemrijke naam van zijn paard. „Je moet mijn komst vooral re creatief zien. Van Nellie Cooman verwacht je ook niet dat ze een marathon kan win nen. Het was leuk geweest als we verder waren gekomen, maar het paard is hier in de eer ste plaats als publiekstrekker. Het heeft op de lange baan alles gewonnen wat er te winnen viel." Het paard is aan zijn laatste seizoen bezig. Volgend jaar mag het dier zich volledig gaan wij den aan nageslacht. Hoewel er in Nederland al een hoop dek hengsten rondlopen, denkt Blok dat zijn paard zijn steentje kan bijdragen. Yellowa heeft immers al enkele kinderen die op de baan aardig presteren. Het paard blijft wel Bloks ei gendom. „Dit paard staat qua prestaties en geschiedenis zover boven andere paarden. Zo'n paard kan je niet wegdoen." pwuk dorith ligtvoet kostte hem zo'n drie uur en, maar toen had valke- T.D. Hubregtse zijn twee ren vogels weer terug. Tot Heit van het publiek viel de onstratie tijdens de Stomp- ie Paardendagen zondag in water. Valk nummer één op, maakte een rondje de kermis en keerde ver- :ns niet meer terug. Met nummer twee gebeurde ninuut later hetzelfde, denk dat ze zijn geschrok- ioor de kermis", zegt Hub- die niet eerder in de van kermisattracties de- straties gaf. Het is hem wel vaker overkomen, dat een Ier ervaren vogel wegvloog, r dat twee goed getrainde :n helemaal niet meer te- eerden, had hij nog nooit gemaakt. De demonstratie binnen vijf minuten ten Doordat de valken altijd zendertje om hun poot hebben, kon de Rotterdammer de dieren uitpeilen. De eerste vogel had hij binnen een kwar tier terug. De valk zat iets ver derop in de polder in de buurt van de snelweg. Het vinden van de andere vogel kostte meer tijd. „Door de zender wist ik on geveer waar hij zat. Maar als je plotseling een sloot of een hek tegenkomt, moet je toch omrij den. En dan kan zo'n valk al weer zijn weggevlogen." Uiteindelijk vond de valkenier de tweede vogel in de buurt van het golfterrein in Leidschen- dam. Rond zeven uur had hij beide vogels terug. Hubregtse, die in binnen- en buitenland al honderden demonstraties gaf, heeft van deze ervaring wel iets geleerd.. „Ik geef geen demon straties meer in de buurt van kermisattracties. Natuurlijk kan ik mijn valken wel aan het ge luid en de drukte wennen door met de vaken over de kermis te gaan lopen. Maar daar voel ik toch niet veel voor." Hans Versluys bij de overgebleven pelikanen. „Tsja, de schrik zit er nog goed in." FOTO BEN DE BRUYN MONICA WESSE- Ze zijn heel wat gewend, de medewerkers van de dieren ambulance Leiden en om streken. Maar de vondst maandagmiddag van een keurige kooi compleet met vader, moeder en vijf kinde ren rat in een bosje nabij Swetterhage in Zoeterwoude, verbaast zelfs hen. „Dat mensen in vakantietijd op een wat andere manier met hun dieren omgaan, is be kend. Maar dit slaat echt al les", zegt Carla van Steenber gen van de dierenambulan ce. De dierenambulance kreeg een telefoontje over de kooi in het bosjes. „Er was echt keurig voor de beesten ge zorgd. Voldoende water en voer, het hok netjes schoon". Ondertussen zitten ze er maar weer mee, de verzor gers van de dierenambulan ce. Liefhebbers van een fami lie rat (maar dan wel échte liefhebbers) kunnen zich bij Van Steenbergen aanmelden. Telefoon 071-174141. Alphenaren betalen schade na stichten van brand ALPHEN AAN DEN RUN Drie Alphense jongens betalen de gemeente Alphen ieder 2000 gulden als schadevergoeding voor de brand die zij drie jaar geleden hebben gesticht op de speelplaats aan de Briljant- straat. Dat zijn de gemeente en de ouders van de drie jongens onlangs overeengekomen. Het Alphense gemeentebestuur wil de aanvankelijk het volledige schadebedrag van 25.000 gul den op de brandstichters verha len. Het is dan ook niet van harte dat B en W akkoord zijn gegaan met de uiteindelijke schikking. Zij hebben de afgelopen jaren verschillende malen geprobeerd om alle schade vergoed te krij gen. Daarvoor werd uiteindelijk ook een bijeenkomst belegd waarbij naast de twee strijdende partijen ook een rechter aanwe zig was. Die oordeelde dat de jongens - op het moment van de brandstichting 14 tot 16 jaar oud - door de kinderrechter al genoeg waren gestraft. De ge meente moest daarom genoe gen nemen met een geringe schadevergoeding. Burgemeester en wethouders laten weten aan de ene kant te leurgesteld te zijn over de hoog te van de schadevergoeding, maar aan de andere kant ook blij te zijn dat er nu een voor beeld is gesteld. Wie in de toe komst nog wordt gepakt voor het toebrengen van schade aan gemeentelijke eigendommen, kan erop rekenen dat hem naast een strafrechtelijke vervolging ook een schadeclaim boven het hoofd hangt. ROELOFARENDSVEEN Het bouwbedrijf Heembouw in Roelofarendsveen heeft sinds kort een felbegeerd certificaat in zijn bezit: het zogeheten ISO 9001 -certificaat. Het certificaat geeft aan dat het bedrijf voldoet aan de hoogste kwaliteitseisen in Europa voor wat betreft ont werp, produktie en levering. I Ieembouw, met ongeveer 100 werknemers een van de grootste bedrijven in Roelo farendsveen, besloot ruim twee jaar geleden te streven naar het halen van de ISO 9001-norm. Als middel om de kwaliteit nog meer te verbeteren zo laat een woordvoerster weten. „Door steeds de gestelde normen als uitgangspunt te nemen. Boven dien is zo'n certificaat commer cieel ook interessant. Wat een KEMA-keurmerk voor appara ten is, is een ISO-certificaat voor bedrijven. Voor de klant is het een teken dat hij kwaliteit kan verwachten." Overigens is het certificaat voor drie jaar geldig. En Det Norske Veritas (DNV), een van de instellingen die in Nederland het ISO-examen mogen afne men, zal twee maal per jaar controleren of nog steeds wordt gewerkt volgens deze norm. Is dat niet langer het geval, dan wordt het certificaat ingenomen Inbreker binnen via open raampje Uit een huis aan de Prinses Ma- rijkelaan in Oegstgeest werden de afgelopen nacht een videore corder en een mobiele telefoon gestolen. De dief kwam binnen door een uitzetraam dat een stukje open stond. VRIJE TIJD :NAAN DEN RUN. Uphense pizzeria Is Morus de Van Boetzelaerstraat niet te rekenen op een devergoeding van de ge- nte Alphen in verband met eruggelopen verkoop van ^Doordat zich in dezelfde straat een ijssalon heeft geves tigd, is de standplaats van de pizzeria niet meer rendabel. Is Moris heeft het gemeentebe stuur daarom gevraagd om een schadevergoeding. Burgemees ter en wethouders reageren echter afwijzend op het verzoek van de pizzabakker. alphen aan den rijn» monica wesseling Stomverbaasd waren ze, de ver zorgers van de roodrugpelika nen. Zó zitten ze nog gezellig op een kluitje bij elkaar, zó gaan ze massaal op de wieken. Stomver baasd én machteloos. Want pe likanen vang je niet zomaar met een vlindernetje. „Ze vlogen zó de bomen in", zegt de nog steeds wat beduusde vogelver zorger Hans van der Sluijs. Vijf van de zeventien roodrugpelikanen zijn zaterdag weggevlogen uit vogelpark Avifauna in Alphen. Van die vijf rebellen is er'inmiddels weer een teruggekeerd, de andere vier bivakkeren nog ergens in de omgeving van het vogelpark. Achteraf bezien is de verzorger niet helemaal verbaasd dat de pelikanen zaterdag het lucht ruim hebben gekozen. Een dik ke week geleden ging ook al een van de dieren op de wieken. „Hij schrok van iets en bemerk te opeens dat hij kon viegen. Vermoedelijk hebben de andere dieren dat gewoon van hem af gekeken." De pelikanen zouden juist de zer dagen worden gekortwiekt omdat ze in open buitenverblij ven worden gehuisvest. Ze kun nen, met een gewicht van zeven kilo en vleugels met een span wijdte van anderhalf tot twee meter, slecht lopen maar uitste kend vliegen. De roodrugpelika nen kwamen in mei in Alphen aan nadat ze op Schiphol in be slag waren genomen omdat de uit Afrika afkomstige dieren, in veel te kleine kooien t werden vervoerd. „De dieren waren toen acht maanden oud en kon den al vliegen. De eerste maan den zijn ze druk in de weer met het inspecteren van de nieuwe omgeving. Dan hoef je niet bang te zijn dat ze wegvliegen", zegt Van der Sluijs. Blijkbaar was die inspectie gereed en wil den de jonge dieren een stukje verderop gaan kijken. Direct nadat het vijftal ont snapt was, hebben de verzor gers geprobeerd de resterende twaalf te vangen om die direct te kortwieken. Dat mislukte aanvankelijk en bracht grote onrust bij de dieren teweeg. On danks het gevaar voor meer ontsnappingen, hebben ze dier- verzorgers (en -liefhebbers) de pelikanen maar even met rust gelaten. „We waren bang dat ze zichzelf zouden verwonden." Inmiddels zijn de slagpennen van twaalf dieren ingekort. Die twaalf hebben overigens een geheugen als een olifant, zo blijkt als Van der Sluijs langs loopt. Bezoekers kunnen pro bleemloos dichtbij komen, maar niet zodra ze zijn streep jesoverhemd in de gaten krijgen (alle verzorgers dragen zo'n overhemd), of de dieren krui pen angstvallig weg. „Tja, de schrik zit er nog goed in". De verzorgers zijn geenszins van plan jacht op de dieren te gaan maken. „We verwachten dat ze vanzelf terugkeren. Peli kanen zijn groepsdieren. Die vier missen gewoon hun ma ten." Daar komt nog bij dat de watervogels in de tuin elke dag een kilo vissekoppen te eten krijgen. Een makkelijk maal en de verzorger verwacht dan ook het viertal binnenkort wel weer 'aan de voerbak' aanschuift. „Mocht er een pelikaan gevaar lopen buiten de tuin, of mensen in gevaar brengen, dan gaan we natuurlijk wel op jacht." Ontsnappingen uit Avifauna zijn zeldzaam. Een paar jaar ge leden is een zadelbekooievaar weggevlogen en weer gevangen. Wellicht als gevolg van de zeld zaamheid, leeft het publiek in tens mee. Een klein meisje vraagt, terwijl ze naar een kop pel kroeskoppelikanen, wijst „Göh, meneer, zijn ze weer te rug?" LEIDEN Kinderuitstapje. De Leidse Welzijnsorganisatie organiseert op woensdag 26 juli een uitstapje voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar naar de Linnaeushof. Er gaan zeven begeleiders mee. Deelname aan het uitstapje, dat van 10-17 uur duurt, kost 10 gulden. Verzocht wordt zelf een lunchpakket mee te nemen. Corso. De Wandelkring Leiden en omstreken loopt zaterdag 5 au gustus door de regio tijdens het Rijnsburgs Bloemencorso. Vanaf het VW-kantoor aan het Stationsplein zijn afstanden van 10, 15 en 20 kilometer uitgezet. Starten tussen 9 en 13 uur. Deelname kost drie gulden. Informatie: 01720-74192. WASSENAAR Zomeravondwandelingen. De eerste van de serie zomeravondwan delingen in Wassenaar is donderdag 27 juli. Er wordt tussen 18 en 19 uur gestart bij 'Shalom' aan de Duinrellweg. De afstand bedraagt 10 kilometer. Inschrijfgeld: vier gulden voor een wandeling met een verrassing na afloop of 2,50 voor een wandeling zonder beloning. Vierspannen. Vier spannen van vier paarden vormen op donderdag 27 juli de topattractie van de 28ste Dag van het Paard op de Wasse- naarse renbaan Duindigt. Naast de hindernisrace die deze paarden rijden, kan het publiek nog genieten van trek-, spring- en jachtpaar den, Shetlandpony's. dressuumummers en 'western riders'. De Dag van het Paard begint om 12 uur, de toegang bedraagt tien gulden voor volwassenen en vijf gulden voor de jeugd tot achttien jaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13