Faculteiten in grote problemen A] VBL kan geen tiende procent an de huurverhoging missen Vrij baan voor de stoute ondernemer Vrouw (42) aangerand Verslaafde verwondt man met mes CHTERGROND "ftie voor speeltuintje ^NDAC 24 JULI 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356413 egen boom na epilepsie-aanval den Een 24-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdag met zijn [to tegen een boom gereden. De chauffeur en zijn mede-inzit- hde kwamen met de schrik vrij. De bestuurder verloor de acht over het stuur doordat hij een epilepsie-aanval kreeg. Zijn Mepassagier slaagde er nog in het been van de chauffeur van tt gaspedaal te halen en de handrem omhoog te trekken. 3 lieven in tuin gepakt %en Twee Leidenaars van 17 en 18 jaar zijn afgelopen nacht uitgehouden in een tuin van een woonhuis aan de Kapteyn- 3jaat. Ze hadden getracht een sigarettenautomaat aan de Van 't Iffstraat open te breken. Toen de politie na een melding kwam u4dagen nam het duo de benen. Een speuractie leidde tot de b waar de twee in de kraag konden worden gegrepen. ([otorrijders gewond Hen Een 61-jarige Woubruggenaar is gisteren met de motor /[lipt op de Kanaalweg. De man reed met zijn 53-jarige vrouw huw ter hoogte van het tennispark toen hij plotseling iemand yirijbaan zag oplopen. Hij remde meteen maar viel. Beiden zijn jt verwondingen aan de hand overgebracht naar het Rijnland- henhuis. :ht[ Ie yronken bestuurder maakt brokken q|.1en Een 31 -jarige Leidenaar raakte vrijdagavond gewond m hij met zijn auto vanaf de Vinkweg op het kruispunt Ste- •jshofdreef/Dobbbedreef zonder vaart te minderen plotseling iloeg. De man klapte met zijn auto tegen een tegemoetkomen- auto van een 49-jarige man uit Rijswijk. De Leidenaar, die te (l had gedronken, moest met heup- en nekklachten naar het idemisch ziekenhuis. De man uit Rijswijk kwam met de schrik )rtemonnee gestolen en» Een 21-jarige vrouw uit Noordwijkerhout is zaterdag van Ir portemonnee bestolen^p de Beestenmarkt. De beurs zat in 30lr rugzak. Volgens de vrouw moet de diefstal zijn gepleegd 0 jr een man die naast haar zat toen zij een hamburger nuttig- ln de portemonnee zat een bedrag van 850 gulden. -idi Drie faculteiten van de Leidse Rijksuniversiteit hebben te kennen gegeven geen sluitende begroting voor volgend jaar te kunnen maken. Het gaat om geneeskunde, rechts geleerdheid en sociale wetenschappen. De faculteiten hebben het college van bestuur gevraagd of het akkoord kan gaan met eventuele gedwongen ontslagen. Het colle ge wil eerst de definitieve begrotingscijfers over 1996 af wachten en de presentatie van de miljoenennota in sep tember. leiden caroline van overbeeke JNO 1895 Woensdag 24 Juli lasjenmiddag te twaalf uren rukten de beide bataljons van het regiment infanterie uit onder bevel van den majoor Cal- totn, ten einde naar Sassenheim te marcheeren. Deze marsch ld in verband met de door de pontonniers te Sassenheim ge- 3 ^n pontonbrug. INO 1970 vrijdag 24 juli Speelleerklas, die voor een soepele overgang moet zorgen t het kind dat van de kleuterschool naar de lagere school kan beperkt blijven tot de eerste klas van de lagere school. Is de mening van B. en W., neergelegd in een voorstel aan de jse gemeenteraad om niet in te gaan op het verzoek van ze- I0 ^prot.-chr. scholen, die om leermiddelen hebben verzocht r hun tweede (speelleer)klassen. itsli De financiële situatie van de universiteit is niet rooskleurig. Als er niet wordt ingegrepen, loopt het tekort de komende ja ren op tot zo'n 20 miljoen gul den. De universiteit kampt, net als veel andere instellingen, met dalende studentenaantallen, bezuinigingen van het ministe rie en hoge wachtgeld- en huis vestingslasten. Het college van bestuur heeft de faculteiten begin dit jaar al gevraagd flink orde op zaken te stellen. De acht faculteiten moeten in elk geval vóór 1 sep tember hun - sluitende - begro ting over 1996 inleveren. De fa culteiten die daarin slagen, wor den uitgezonderd van de nu geldende vacature- en bestedin- jgenstop. Het college stelt ingrijpende maatregelen zoals gedwongen ontslagen zo lang mogelijk uit. „Op de eenheden wordt-een be roep gedaan om alle inventivi teit aan te wenden. Daarnaast dient te worden afgewogen of Deze achteruitgang voor beurs- sequenties? Wanneer het echter onontkoombaar is, zullen der gelijke maatregelen moeten worden genomen", zo staat er in de nota 'Begrotingsrichtlijnen 1996'. De faculteiten en vakgroepen moeten volgens het college hun inkomsten uit de zogeheten derde geldstroom - opdrachten voor bedrijven, en instellingen - vergroten. Met de hogere op brengsten uit deze inkomsten en bezuinigingen op hun uitga ven kunnen de faculteiten de gaten in hun begroting dekken. De faculteiten mogen geen be roep doen op de - flink geslon ken - reserves. Begin deze week stemde de uni versiteitsraad in met een voor de hele universiteit afgekondig de bezuiniging: nieuwe promo vendi krijgen in Leiden vanaf september een beurs. Als niet- werknemer verliezen zij hun huidige recht op wachtgeld, pensioen en ziekteverzekerin gen. Assistenten in opleiding (aio's) hebben deze rechten wel. een maatregel als gedwongen ontslag wel voldoende op brengt: is het de sociale onrust waard en wat levert het werke lijk op gezien de wachtgeldcon- promovendi levert de Leidse universiteit over enkele jaren een besparing op van enkele miljoenen guldens aan wacht gelden en sociale lasten. ecteur 'Gemeente vond ons altijd negatief aap rietveld (neente moet geschrokken U >an de zwakke financiële van de Leidse woning- t verenigingen. Dat zegt di- P ir J. Boggia van de grootste nnste' corporatie in de ilstad, Woningbouwvere- j Leiden. „Als wij er met jneente over praatten zei- B altijd: jullie zijn veel te Elef. Het valt allemaal wel Nu weten ze beter." Toch ie gemeente vorige week l maatregel die de positie van Tporaties verder verzwakt: at niet langer garant voor jen van de woningbouw- feingen. rieidse corporaties wisten 1 dat zij in Nederland tot lakke broeders behoren, de vorige staatssecretaris E 'olkshuisvesting E. Heer- Sloot om de subsidies aan ningbouwverenigingen af igWwen en hen meer zelf- jgp^heid te geven bleek uit toek, dat drie van de vijf mJ corporaties bij de armste ,rrapcent van Nederland za- B WBL is er daar één van. ilangs verschenen onder- apport van de gemeente jgt dat beeld. SEechte verklaring voor de lie financiële situatie van jL heeft Boggia niet. „Een s|n de verklaring is natuur- t wij in 1986 zijn ontstaan ept{ fusie van twee kleinere aties met de Leidse Wo- t mfhting (LWS). En ge- foto archief meentelijke woningbedrijven draaiden per traditie bijna altijd zonder reserve en kregen altijd de moeilijke projecten op hun bordje." „De Van Hogendorpstraat was in beheer bij De Goéde Wo ning, maar toen er gerenoveerd moest worden nam de LWS die huizen over. Hetzelfde geldt voor huizen in Noordrijnevest. Daar zijn ook twee grote reno vaties geweest nadat de LWS ze had overgenomen. Dat is een deel van het verhaal. En Leiden is zelf natuurlijk ook een finan cieel zwakke gemeente", zegt Boggia. Toch vond de WBL bij de ge meente nooit veel begrip voor zijn positie. „Op een gegeven moment kwam de gemeente bij ons met de vraag om te investe ren in de Slaaghwijk. Toen heb ben wij gezegd: help ons dan maar want wij hebben het geld er niet voor. Dat heeft zware discussie opgeleverd. Hetzelfde onbegrip speelt vol gens Boggia bij de jaarlijkse ge sprekken over de huurverho ging. „De gemeente zegt steeds: verhoog de huren minder, want ze zijn al zo hoog. Maar huren zijn wel onze belangrijkste in komstenbron." Dat de huren hoog zijn bestrijdt de WBL-di- recteur. „Van onze 8600 wonin gen zijn er 6500 bereikbaar voor mensen met de laagste inko mens. Dat is tachtig procent van onze voorraad. Om onze fi nanciële positie te verbeteren zullen we huren moeten verho gen, maar iets minder dan ze ventig procent van onze wonin gen blijft bereikbaar." Boggia zou ook wel willen be sluiten om huren niet te verho gen, of zelfs te verlagen. Maar vooralsnog behoort dat niet tot de mogelijkheden. De platte portemonnee staat het niet toe. „Wij kunnen zelfs niet zomaar besluiten om even 0,2 procent van de huurverhoging af te ha len. Want dan redden we het fi nancieel op geen enkele manier meer." Dat de gemeente nu weet hoe de vlag erbij hangt bij de corpo raties is volgens Boggia winst. Maar hij heeft nog niet gemerkt dat de politiek er ook rekening mee houdt. Vorige week besloot de gemeenteraad geen garan ties meer te geven op leningen van woningbouwverenigingen. De corporaties moeten die ga rantie maar vragen aan het Waarborgfonds Sociale Wo ningbouw. „Maar dan zijn wij met onze leningen eentiende procent duurder uit. En wij gaan er ook vanuit, dat het Waarborgfonds zich minder verantwoordelijk voelt voor de sociale woningbouw in Leiden dan de gemeente. Maar die ar gumenten hebben de raad niet kunnen overtuigen. De tijd van subsidies voor so ciale woningbouw is voorbij. Boggia zou wel, samen met an dere corporaties, de koophui zenmarkt op willen om geld te verdienen. „Niet om in onze zak te stoppen, maar om te in vesteren in sociale woning bouw. Ik denk dan vooral aan combi-projecten, wijken waar je zeventig procent koopwoningen bouwt om ook dertig procent sociale huur- en koopwoningen te kunnen neerzetten. Daar zul len we de komende jaren met andere corporaties uit de regio over praten." Leiden is nog huiverig om cor poraties als projectontwikkelaar te laten optreden. Boggia: „Wat dat betreft ben ik simpel van geest. Als de gemeente vindt dat andere partijen het beter kun nen moeten ze daar maar mee in zee gaan.' Maar van corpora ties weten ze in elk geval dat die op de langere termijn zorg heb ben voor sociale woningbouw." leiden Saai wit waren ze, de meeste billboards van de gemeente Leiden, op een verdwaalde graffiti-ui ting na. Logisch ook dat ze wit waren. Het contract van de gemeente Leiden met exploitant Publex, dege ne die zorgde voor de reclame op de borden, eindigde eind juni. En zoals bekend wilden Publex en Leiden allebei de borden niet opruimen. Vrij baan voor de stoute ondernemer derhalve. In dit geval Auto Peter. Het bedrijf uit de St Aagtenstraat slaagde erin vijftien borden illegaal vol te plakken met een eigen, origi nele reclame. „Maar ik weet van niks", zegt Johan van Auto Peter. Natuurlijk hebben de kaboutertjes het weer gedaan? „Zou kunnen. Het is in iedere geval mooi, die reclame voor ons bedrijf." Verstoppertje spelen is echter niet nodig, zo blijkt uit de recatie van de gemeente. „Persoonlijk vind ik het fantastisch", zegt P. Prudhomme van Reine, bestuursmedewerker van verantwoordelijk wethouder R. Hillebrand. „Maar wat het officiële standpunt van de gemeente is, moet ik even navragen." Om even later te melden dat het officiële standpunt hetzelfde luidt. „Bovendien beginnen we vandaag met het opruimen van de billboards. We hebben Publex tot afgelopen vrijdag de tijd gegeven de boel weg te halen. Dat is niet gebeurd dus doen we het nu zelf." Zonder hulp van Auto Peter uiteraard. Hans Ramb van reclamebureau A Design uit Oegstgeest, die de billboardposters ontwierp en vrijdag avond opgeplakte, zegt tijdens zijn actie een aantal keren door de politie zijn te bekeken. „Het zag er ken nelijk professioneel uit, want ze grepen niet in." foto loekzuyderduin voorschoten Lamping (38) nieuwe directeur Diaconessenhuis leiden henny van egmond Dr. A.J. Lamping wordt de nieu we directeur van het Diacones senhuis. Lamping, 38 jaar, be gint op 1 november. Hij volgt dr. M.P. Hennink op die l janu ari met pensioen gaat. Lamping is nu hoofd medische dienst bij de Leidse verzekeraar Zorg en Zekerheid. Hennink is ruim vijf tien jaar directeur van het Dia conessenhuis geweest als hij op 1 januari vertrekt. Eigenlijk bij toeval heeft de poli tie in de nacht van vrijdag op zaterdag een 22-jarige man uit Alphen aangehouden die even daarvoor een 28-jarige man le vensgevaarlijk had verwond. De politie trof de Alphenaar aan in een kelderbox in de Antillen- straat. Hij had een tas bij zich met gestolen goederen. De man, onder invloed van hard drugs, verklaarde dat hij kort daarvoor iemand met een mes had neergestoken. De politie trof echter geen gewonde aan. Drie uur later melde een be woonster van het Steneveltpark dat zij bij thuiskomst haar bij haar logerende broer hevig bloedend op bed had aangetrof fen. Uit onderzoek bleek dat de broer rond half twaalf thuis kwam en toen de man uit Al phen had aangetroffen in het portiek. Omdat hij de zaak niet vertrouwde, verzocht hij de man te vertrekken. Vlakbij de deur zou de Alphenaar vervol gens met een mes hebben uit gehaald. De 28-jarige, die op eigen kracht nog wel het huis kon be reiken, liep drie steekwonden op. Eén in het gezicht, waarbij hij een kies verloor, en twee in zijn zij. De laatste twee messte ken hadden onder andere een ingeklapte long tot gevolg. De man is direct overgebracht naar het academisch ziekenhuis en is nu buiten levensgevaar. De Alphenaar wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. door: Peter Paul Marijn Een 42-jarige vrouw uit Voor schoten is zondagmorgen rond vijf uur op het pad tussen de Sixlaan en de Woelwijklaan aangerand. Het slachtoffer liet hacir honden uit toen er plotse ling een man uit de bosjes sprong, die haar de kleren van het lijf scheurde en onzedelijk betastte. De vrouw verzette zich hevig; haar honden begonnen te blaffen waardoor de aanran der vluchtte. De politie is nog op zoek naar de aanrander, die ongeveer 25 jaar oud is, blond haar heeft en rond de 1.90 me ter lang is. Schade aan boot voorschoten Een 57-jarige man uit Hoogvliet heeft aangifte gedaan van scha de aan zijn boot. De man voer over de Vliet in Voorschoten toen bij de brug aan het Frans Halsplantsoen jongens aan zijn boot gingen hangen. Uit angst dat zij zich zouden verwonden aan de schroef, richtte de kapi tein uit Hoogvliet zijn aandacht op de jongens, waardoor de boot uit de koers raakte. Een aanvaring met de walkant was het gevolg. Software Support staat opnieuw voor de keuze ïn j^cs de belofte van de ge- i dat er een nieuw speel- ieptj komt op het Gerecht - vajomwonenden fel gekant pebouwing van wat de ute noemt 'het gat in de and van de Pieterskerk- toilö Op de plek waar nu tus- at groen een vervallen t en een zandbak staan i gemeente twee eenge- hingen laten bouwen. 1994 werd het ontwerp itgefhitect B. Veldman voor pderne woningen aan de [erkgracht voor de eerste presenteerd. Er werden iet ^aren ingediend. Boven- metPek uit een enquête van :n rtvereniging Pieters- en jiiewijk dat de overgrote jrheid van de omwonen den niets van het bouwplan moest hebben. De gemeente meende het grootste bezwaar te ondervan gen door de buurt een nieuw speeltuintje aan te bieden op het Gerecht. Dus kreeg de afde ling Groen opdracht om voor Gerecht een aangepast speel tuintje te ontwerpen, met iele constructies die de historische omgeving niet teveel geweld zouden doen. Geholpen heeft liet niet. Te genover de 24 bezwaren die de eerste keer tegen het plan wer den ingediend staan er nu der tig. „De ontstane situatie is in geleefd", schrijft Paul Groenen- daal, een van de dertig be zwaarmakers. Hij pleit voor sloop van zandbak en klimkooi, 'die rot is en gevaarlijk splin tert'. Het speeltuintje aan de Pieterskerkgracht. foto hielco kuipers De Amerikaanse directie vernam vrijdag via haar kwartiermaker dat de Haagse rechtbank diezelfde Caplan wel degelijk wenst te beschouwen als een tek'enbevoegde vertegenwoordiger van Software Support. Dit betekent dat een van Caplans handtekening voorziene fax het bedrijf verplicht om een huurovereenkomst voor een kantoorpand aan de Leidse Plesmanlaan na te komen. Het laat zich in eerste instantie aanzien dat het potsierlijke partijtje touwtrekken tussen de gemeenten Den Haag en Leiden daarmee een beslissende wending heeft gekregen. In de Sleutelstad is wellicht al een herhaling van een eerder succesnummer in voorbereiding: een paginagrote advertentie in het Financieele Dagblad. Met deze keer niet alleen een opvallende vermelding van de afstand tussen Leiden en Den Haag (13 kilometer) en een opsomming van de Leidse kwaliteiten als vestigingsplaats, maar ook nog een lange neus richting de Residentie. Toch valt de mogelijkheid nog nietfcit te sluiten dat Software Support de voorkeur blijft geven aan het andere, iets later ondertekende contract. De premie van een half miljoen gulden cash lonkt immers nog steeds, indien het bedrijf alsnog voor het kantoor aan de Benoordenhoutseweg kiest. Voor het pand in Leiden moet dan nog wel een oplossing worden gevonden, bijvoorbeeld door de eigenaar een andere (onder)huurder aan te bieden of door de verhurende firma Cinka op een andere wijze tevreden te stellen. De helft van de veelbesproken lokpremie is afkomstig van The Hague Development Foundation, een club bedrijven die brood ziet in het naar Den Haag halen van potentiële klanten. De directeur van deze stichting, E. van Halder, is vrijdag met vakantie gegaan in het volste vertrouwen dat SSi nog altijd haar kant op komt. Zo'n 'call center' als Software Aanvankelijk vonden de hoogste bazen van het bedrijf Software Support Inc. (SSi) in Florida dat je met die Nederlanders prima zaken kunt doen. Als kwartiermaker van het bedrijf in Europa kon Henry Caplan bij herhaling melden dat diverse gemeenten er heel wat voor over hadden om een veelbelovende onderneming als SSi binnen te halen. Inmiddels kan de tevredenheid nog slechts betrekking hebben op het feit dat het nog vóór de Europese introductie in deze contreien wel snor zit met de naamsbekendheid van het bedrijf. Support, voert zij aan als extra argument, heeft mensen nodig die alle talen spreken en die zijn nu eenmaal in ruime mate te vinden in een internationale stad als Den Haag. Vanuit zijn tijdelijke, bescheiden hoofdkwartier in de Haagse binnenstad wenst Henry Caplan nog niets prijs te geven van de nu te volgen aanpak. Zijn advocaat in het gevoerde kort geding, mr. E. van der Wiel, bleek aanzienlijk spraakzamer. Hij was juist druk bezig met het vertalen van de uitspraak van de rechter, zodat de bedrijfstop in Florida het resultaat al in de vroege Amerikaanse morgen op de fax kon verwachten. „Dan kunnen zij zich daar een mening vormen", verklaarde de Amsterdamse jurist. „Want de heer Caplan is nu eenmaal niet bevoegd om ultieme besluiten te nemen". Juist ook omdat hij van het laatste overtuigd blijft, heeft Van der Wiel inmiddels ook een bodemprocedure in gang gezet bij de kantonrechter. Een nieuwe uitspraak omtrent de tekeningsbevoegdheid van Caplan laat vermoedelijk nog maanden op zich wachten. Ook binnen het Haagse stadhuis heeft men de moed nog niet opgegeven. Het optimisme werd onlangs nog gevoed door een bezoek van de echte baas van SSi, de heer jacoboni. Deze gaf zijn gastheren de verzekering dat zijn bedrijf ongeacht de uitspraak van de rechter nog altijd een voorkeur heeft voor Den Haag. Het is echter zeer de vraag of de leden van de gemeenteraad nog wel zitten te wachten op de arbeidsplaatsen van Software Support. Menig raadslid lijkt in elk geval de buik goed vol te hebben van de hele affaire. Bovendien heeft Den Haag nog het nodige uit te leggen aan de Europese bestuurders, die het verstrekken van lokpremies aan bedrijven hebben gebonden aa,n regels. De Haagse bijdrage van een kwart miljoen gulden zou waarschijnlijk alsnog een speciale toestemming van Brussel behoeven. Tijdens een bijeenkomst van zijn raadscommisie voor economische zaken meldde de verantwoordelijke wethouder Rob van de Laar nog maar eens ferm dat hij destijds niets afwist van het huurcontract in loeiden. Caplan had het bestaan ervan immers steeds ontkend. De WD-wethouder restte verder niets anders dan het overbrengen van zijn felicitaties aan Leiden, 'als het bedrijf inderdaad besluit zich daar te vestigen'. Wellicht was de wens in dit geval de vader van de gedachte. Want als SSi wenst vast te houden aan het Haagse contract, dan is Van de Laar eraan gehouden om dat voorstel aan de gemeenteraad voor te leggen. Dat was immers de enige ontbindende voorwaarde in de overeenkomst met Den Haag. CDA-raadslid J. Biesheuvel en haar collega H. Pieters van D66 maakten na de uitspraak op voorhand duidelijk dat de wethouder in dat geval een vrij kansloos voorstel presenteert. Wat hen betreft gaat er zo snel mogelijk een dikke streep door deze zaak. „Djt is een stevige zeperd. De gemeente heeft gewoon voor aap gestaan. En dat geld kunnen we wel beter benutten", vond Hennie Pieters.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9