Rolls Royces voor het water LAZIO-ROMA Boeien raken bij bosjes zoek Dieselboot raakt uitgeprutteld m zonnig en warm leO Het is te warm voor de loempia's Vrouw overboord BAARS CO I <N 4 i*GÊ£ l/let ingang van het voetbalseizoen 95/96 zijn tadionplaatsen verkrijgbaar voor AJAX, PSV, EYENOORD, FC GRONINGEN en WILLEM II. )e kaartjes zijn te koop op vertoon van je seizoen)club-card. 11 aug. Olympisch Stadion 'voorfverkoop v.a. 24 juli Zuid-West Sigarenmagazijn T. Fielemon Bevrijdingsplein 1 071-766142 Centrum Sigarenmagazijn Opdam EMF Haarlemmerstraat 56 071-144985 Noord Sigarenmagazijn V.d. Nat Lage Rijndijk 29 071-224662 Tevens: TABAK/LECTUUR/WENSKAARTEN STAATSLOTEN LOTTO/TOTO lorspronkelijke en letterlijke betekent deze uitdrukking: scheepsdek of de dekken )on schrobben. In de tijd de zeilvaart was dat een ds terugkerend corvee, rzijds uit hygiënisch oog- anderzijds om de eepsjongens' wat discipline Schoon schip maken te leren. Nu wordt de uitdrukking alleen nog in overdrachtelijke zin ge bezigd. Het betekent: zich ont doen van alles wat hindert, orde brengen in een verwarde boel. Ook alle oude schulden betalen is een manier van schoon schip maken. /rouw Veenhuis zit in haar Takje te puzzelen. Onder kleine parasol. ,,Die warmte iets voor mij. Als ik twee ipen heb gezet, stroomt het van me af. Daarom hou ik maar rustig. Dit bootje heeft man nog gekocht. Hij is er mer genoeg niet meer. :ger hadden we een veel :ere boot. Ook met een mo- We hebben daar heel wat tjes samen op doorge- :ht." iet was heel romantisch om die boot te blijven slapen, ral als je ergens in het riet >p een grote plas. Dan zag je onds vanuit de kleine raam de maan. En af en toe rde je het geluid van een )er die even naar boven im om lucht te happen. Als te warm was om te slapen, jen we zitten jokeren." dijn man was een echte vis- Urenlang kon hij zitten, der iets te zeggen. Hij be- >g zelfs niet. Op een dag zat- laar ook zo langs de water- Ik dacht: wat zit-ie voor overgebogen en wat hangt zijn topeindje diep in het water. Bleek dat hij dood was. Dood zat-ie nog te vissen.' „Hij ging ook wel eens 's mor gens met zijn maten heel vroeg naar de plas. Dan wekte hij me altijd zachtjes en zei hij: nou, meid, ik ga. En dan kwam hij thuis met zelf gevangen paling. Ik heb het hem eigenlijk nooit durven zeggen, maar meestal had die paling een grondsmaak. Toen ik eenmaal wist dat het lij kenvreters waren, heb ik op een dag tegen hem gezegd: 'Arie, je mag vissen zoveel je wilt, maar paling eet ik niet meer. Dat is mij te machtig.'" „Ik zit hier nu te puzzelen. Doorlopers, daar hou ik van. Ook toen mijn man nog leefde puzzelde ik veel. Het is gek: af en toe denk ik dat hij er nog is. Dan zeg ik ineens:'Zeg, Arie, weet jij een lichaamsdeel met vier letters?' Dat is gek, hoor. Dat je dan van niemand ant woord krijgt. Op die momenten mis ik hem eigenlijk het ergst." CEES VAN HOORE Discretie is het wachtwoord bij Van Lent Een uniek bedrijf. Dat is scheepswerf Van Lent op Kaag eiland. Daarover zijn de twee gepensioneerde werknemers het eens. „Ach we hebben hier veertig jaar prettig gewerkt en we komen hier nog steeds graag.", zegt het tweetal dat in de weer is met het jachtje van één van hen. Ze zijn er boven dien van overtuigd dat de huidi ge generatie werknemers net zo verknocht is aan de onderne ming. „Er werken hier alleen maar specialisten, allemaal in huis opgeleid. Dan vertrek je niet zo gauw", zeggen de voor malige botenbouwer en schil der-chef. Van Lent is beroemd en be rucht om de kapitale schepen die er gebouwd worden voor de rijken der aarde. Arabische prinsen, Amerikaanse speculan ten en artiesten zouden tot de klantenkring horen. Maar nie mand bij de werf die er uitlatin gen over doet. Discretie is het wachtwoord. Een van de perso neelsleden verwijst naar de di rectiekamers. „Alle vragen moe ten daar worden gesteld". De antwoorden van het management, gezeteld in een kantoor vol scheepsmodellen, zijn beknopt. Ja, er liggen vier schepen op de werf, in verschil lende stadia van afbouw. Ze va riëren in lengte van 47 tot 55 meter. En: „Nee, we zeggen niets over de opdrachtgevers. Die moeten zelf aangeven wat ze naar buiten brengen. Dat geldt ook voor de prijzen die ze betalen. Om redenen van priva cy en security. U zult wel begrij pen dat onze klanten daar prijs op stellen." Foto's mogen ook om die reden binnen niet wor den gemaakt. „Er staan twee deuren open, en vanaf het wa ter mag u uw gang gaan." De voorzichtigheid bij Van lent gaat zelfs zover dat vrijwel geen enkele medewerker er toe te bewegen is zijn eigen naam prijs te geven. De aanwezige manager wil zijn naam wel noe men maar niet in de krant zien. Dat merkwaardige verschijn sel, er worden toch geen crimi nele handelingen verricht op de Kaagoever, verklaart een van de aanwezigen als volgt: „Weet u, er wordt heel erg gelet op wat wij zeggen. In het dorp, maar ook elders, wordt al gauw ge zegd dat we lopen te bluffen of op te scheppen. Daar worden we echt op aangesproken. We henk bouwman naar de Kaag gebracht. Voor de betimmering is er een werk plaats in Waddinxveen. „Dat moet wel om de schepen sneller af te kunnen leveren." Tegelijk wordt benadrukt dat efficiency niet vooropstaat bij Van lent. „We moeten mensen hebben die het werk kunnen uitvoeren. Als ze gemotiveerd zijn, komt de efficiency vanzelf wel. Na tuurlijk kijken we wel op de uren, de klant moet het betalen. Maar als hij iets wil, of het is technisch nodig, wordt een be paald detail gewoon hoe dan ook gemaakt." RUDOLF KLEUN De gemeente Warmond gooit jaarlijks honderden guldens bij na letterlijk in het water. De wa tersportplaats zet keurig kleine gele boeien uit om de ondiepe plaatsen in de plassen te marke ren en die boeien raken vervol gens bij bosjes zoek, zonder dat de plaatselijke overheid da.ar iets aan kan doen. De Warmondse water-ambte naar was afgelopen weekeinde weer druk bezig vanaf het ge meentebootje waarop fier het gemeentelogo prijkt de gele drijvers uit te zetten. „We zijn er dit jaar een beetje laat mee, maar zo veel mooie dagen heb ben we nog niet gehad. Ik vind het onbegonnen werk. Die din gen raken we steeds maar kwijt" meldt hij. Hoe kunnen die boeien nou zoekraken? Je ziet ze al van honderden meters afstand en inclusief beton hebben ze een behoorlijk gewicht. „Nou en of dat kan", wordt vanaf de motor sloepje met kajuit geroepen. „Ik heb er laatst achttien geplaatst aan de oever en daar zijn er nog vier van over. Mensen meren hun boten aan die boeien af en dan raken ze los. Of ze nemen ze gewoon mee. Ik wilde ze niet eens uitzetten want het is onbe gonnen werk, maar het moest van de baas." 'De baas', waarmee in dit ge val de gemeente wordt bedoeld, stevent dus weer af op een aar dige schadepost. Want per stuk kosten de boeien rond de tach tig gulden en als ze 'kwijtraken' in het tempo waar de 'boeienkoning' het over heeft, loopt dat flink in de papieren. Controle H. Lukkien is beleidsmedewer ker in Warmond en hij heeft on der meer water en recreatie in zijn portefeuille. Hij zegt: „Je kan ze vyel 300 kilo zwaar ma ken en ze met staalkabels vast maken, maar als mensen ze wil len meenemen, dan nemen ze die kunststofballen mee. Het probleem is dat op het water de sociale controle soms te wensen overlaat en de politie niet overal tegelijk kan zijn. Vergelijk het maar met de diefstal van fiet sen, wat doe je daartegen?" LOMAN LEEFMANS Ander geschikt aas voor het vissen met de vaste hengel is het dotje maden of hele kleine aasvisjes. Vanouds werd de baars in verband met zijn wilde aanbeten bevist 'op het hand je', dus zonder dobber. Later kwam het rijtje kleine rood- wit geverfde drijvertjes van kurk in zwang en tegen woordig wordt de baars bevist met alle soorten pennen, als ze maar niet te groot zijn. Gaat het om kunstaas dan is de baars meestal weinig kritisch. Of het nu een jig, le peltje, spinner of twister is, dat maakt niet uit; de baars grijpt doorgaans gretig toe: De vis deinst er zelfs niet voor terug om een forse lepel, die eigenlijk voor de snoek bestemd is, te attaqueren. Zijn heid wordt bewezen soms kunstaas pakt dat zijn lichaamslengte overtreft. Er is water - ook in deze omgeving - waar de büars in dermate grote aantallen aanwezig is dat het beschikbare voedsel ontoereikend ïjfl is voor een optimale groei. Er is dan sprake van degeneratie. Ook oudere baars wordt in zulke wateren niet groter dan een centimeter of tien, soms zelfs niet groter dan vijfd. zes centimeter. til Baars is in vrijwel alle wateren in deze om- ï_j^1 geving aan wezig, maar heeft een voorkeur voor oeverzones met een houten beschoeiing A jfS* of riet. Ook in de buurt van havens, bruggen J en meerpalen is de vis vaak te vinden. In zandwinplqssen heeft de baars vaak een voorkeur voor ondiepere gedeelten of de om-f\ geving van schuin aflopende onderwaterta luds. In Leiden tref je de vis tot in het hartje van de stad aan. (foto beschikbaar gesteld door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij). BRAM VAN LEEUWEN. t voor de snoek bestemd is, n spreekwoordelijke gulzig- :en door het feit dat hij il-t/int -riiti Hrhnnmdonate Vs. Ik zei toch dat het een mooie dag zou worden. hebben ook niets aan publici teit. We verkopen er geen schip meer door. Opdrachten komen langs andere wegen binnen. Maar neem van ons aan dat dit een bedrijf is waar we trots op zijn en waar iedereen ook die er nu werkt echt hart voor heeft. Er wordt hier een volstrekt uniek produkt gemaakt. Een collega die zich in het ge sprek mengt en die zo blijkt uit wat hij vertelt betrokken is bij het maken van proefvaarten met de miljoenenjachten gaat daar verder op in. „Wij bouwen de Rolls Royce van het water. Wat dat betreft zijn we echt uniek, hebben we ook geen concurrenten. Alles wat we ma ken moet voldoen aan de wens van de klant en liefst nog iets beter zijn." kennelijk heeft het Van Lent-personeel ook de stil zwijgendheid overgenomen van de Britse automaker die bij voorbeeld het motorvermogen van zijn produkten afdoet met de kwalificatie 'voldoende'. De proefvaartman ziet ook de werf Amels uit het Friese Mak- kum niet als concurrent. Die werf werd door miljardair Do nald Trump compleet gekocht omdat hij zo onder de indruk zou zijn geweest van het vak manschap. Om dat verhaal moet hij hartelijk lachen. „Die Trump had daar twee dure bo ten liggen en er dreigde faillisse ment voor de werf. Dan was hij zijn boten kwijt geweest. Dat was nog duurder. Toen zijn schepen af waren heeft hij de zaak weer verkocht." Hij weet ook te melden dat er bij andere jachtbouwers na aflevering nog wel eens mankementen boven water komen. „Dat mag bij ons niet voorkomen. Wij houden van tevreden klanten." De schepen die zij bestellen worden overigens al jaren niet meer volledig op de Kaag ge bouwd. De romp wordt voor een belangrijk deel in Cuyk, aan de Maas gebouwd en daarna Ze haten het warme weer, Tich en Hoa Do, vader en zoon van Vietnamese afkomst die hun etens waar op Kaageiland aan de watersporters probe ren te slijten. Sinds drie weken staan ze elke za terdag en zondag vlakbij het pontje dat de vele bezoekers op deze warme zondag overzet naar Kaageiland. „Warm weer is niets voor ons. Als het weer wisselvalig wordt, verkopen we veel meer, vertelt Hoa. De Dós mogen tot eind augustus loempias en andere gefrituurde etenswaren verkopen op Kaageiland. Tot die tijd is de vergunning verleend door de gemeente AJkémade. Maar of ze elk weekeinde terugkeren, is nog maar de vraag. De zaken lopen nog niet erg goed. „Maar voorlopig blijven we het nog even proberen. We kijken het nog even aan.' Pa en zoon Do komen uit het Noordhollandse f Sant. In die regio staan ze op verschillende week markten. En een keer in de week rijden ze met hun handel naar de Roelofarendsveense markt. „Zo zijn we ook aan dit plekje gekomen. Door de gemeente. Die zei dat we hier konden staan. Voor de toeristen." HENNY VAN EGMOND Olympia Charter heeft vier dieselboten omgebouwd tot elektroboten. foto hielco kuipers Het dieselbootje raakt 'uitge prutteld'. Overheid èn bootver huurders laten steeds meer hun oog vallen op de elektromotor in plaats van de voortstuwing op dieselkracht. Boten op elek tromotoren stoten minder scha delijke stoffen uit en maken aanmerkelijk minder lawaai dan dieselmotoren. Een verbod op het gebruik van dieselmotoren zit er vol gens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland nog niet in, maar wèl wordt gestu deerd op mogelijkheden om ge bruikers van elektromotoren te 'bevoordelen'. „We zouden bijvoorbeeld subsidie kunnen geven aan bootbedrijven die hun vaartui gen ombouwen tot elektra - boot", aldus een woordvoerder van de provincie. Bepaalde wa teren zijn nu verboden voor motorboten. Op wateren met kwestbare oevers, moet een heffing aan het Hoogheemraadschap van Rijnland worden betaald om te mogen varen. Onderscheid ma ken in de hoogte van de heffing tussen elektra- en dieselmoto ren is volgens Rijnland volstrekt onlogisch. „De heffing wordt betaald om de schade aan de oevers te kunnen herstellen. Die schade verschilt niet tussen de ene en de andere soort boot." Olympia Charter in War mond, een botenverhuurbedrijf, heeft een voorschotje op de toe komst genomen door nu alvast de vier bootjes voor de dagre creatie tot elektrobootje om te bouwen. Elektrische bootjes zijn prettiger voor de schipper en zijn passagiers (er is nauwe lijks geluid), maar Olympia Charter hoopt hiermee ook een eventueel verbod voor diesel bootjes vóór te zijn. Zo zijn de Nieuwkoopse plassen gedeelte lijk, de Dwarswatering, de Wijde Aa en een aantal andere wate ren in Zuid-Holland nu al ver boden voor motorboten en het is niet denkbeeldig dat dit ver bod nog verder wordt uitge breid. Olympia Charter is de eerste in de regio die de, behoorlijke prijzige ombouw, laat uitvoe ren. De vier boten worden per uur of per halve dag verhuurd en daardoor is de beperkte vaarduur van een elektromotor (maximaal tien uur) geen pro bleem. In de nachtelijke uren gaat de boot 'in het stopcon tact'. MONICA WESSELINC boot van het Leidsch Dagblad vaart deze week over de Oude tussen Katwijk en Bodegraven. Tips en suggesties voor de glaterkrant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven aan de ver- op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de 071-356441). Zondag23 juli, Trekvliet. Het belooft vandaag een mooie dag te worden. Na een week tegen de ongeschoren hoofden van louter manne lijke collega's te hebben aangekeken, komt de eerste vrouwelijk redacteur aan boord. Dergelijke mijlpalen verdienen een nauwgezette registratie in het logboek. 10.30 uur Erna stapt aan boord. 10.31 uur Erna helpt mee met het losmaken van het achtertouw. 10.32 uur Erna is weg. 10.33 uur Erna duikt weer op in de halve meter water tussen de wal en het schip. 10.34 uur Erna wordt aan boord gehesen. 10.35 uur Erna druipt uit. 10.36 uur Erna inspecteert haar onderarm die van de elleboog tot aan de pols ontveld is. 10.37 uur Erna:'Ik ben een schoen kwijt'. 10.38 uur Erna gaat, dit keer vrijwillig, weer over boord. 10.39 uur Erna duikt in het vieze, troebele water naar haar schoen. 10.40 uur Erna: 'Ik kan m'n schoen niet vinden'. 10.41 uur Erna duikt nog eens naar haar schoen. 10.42 uur Erna komt boven en veegt wat kroos uit haar ogen. 10.43 uur Erna: Lk zie geen barst in dat water'. 10.44 uur Erna's schoen wordt door de overige twee opvarenden ontdekt op de richel boven het achterdek. Zij verzuimen om dat onmid dellijk aan Erna door te geven. 10.45 uur Erna duikt naar schoen. 10.46 uur Erna (weer even boven): 'Hij zou hier toch ergens moeten liggen 10.47 uur Erna informeert of de heren het naar hun zin hebben op het achterdek. 10.48 uur Erna duikt weer naar haar schoen. 10.49 uur Erna komt boven en de heren maken hun aan vankelijke verzuim goed. 10.50 uur Erna vergelijkt de twee opvarenden met de vruch ten die doorgaans van een eike boom omlaag vallen. 10.51 uur Erna wordt aan boord gètrbkken, hangt haar kleding te drogen op het dak van het stuurhuis en neemt in badpak plaats op het achterdek. 10.52 uur Erna laat het los maken van het voortouw aan iemand anders over. De LD-boot vertrekt naar De Kaag. „We hebben ook niets aan publiciteit. We verkopen er geen schip meer door." perca fluviatilis 'Gestreepte rover' is de bijnaam van deze roofvis met zijn fraaie felrode vinnen en zwarte strepen over zijn zilverbeschubde bast. Niet voor niets wordt hij samen met de ruisvoorn ook wel betiteld als 'de mooie jon gen van de polder'. De vis wordt in verhouding tot de andere roofvissen in ons viswater, als snoek en snoekbaars, niet erg groot. Wanneer je een exemplaar van 35 centimeter aan de haak slaat heb je al een hele grote en rond de 40 centimeter mag zonder overdrijving worden gesproken van een kanjer. De grote vissen leven meestal solitair, terwijl de kleinere in vaak grote scholen rondzwem men op zoek naar - meestal - kleine prooivis. Ik heb 's ochtends in alle vroegte op het Braassemermeer eens ademloos zitten kijken hoe een school van enkele honderden baar zen een ware slachting aanrichtten onder de kleine vis. Met hun in verhouding tot het lichaam ex treem grote bekken hapten ze vlak onder het wateroppervlak al spetterend aasvisjes weg. Diegenen die nog konden ontsnappen aan de wijd opengesperde kaken sprongen in ware doodsnood boven het water uit. Met hun massale aanval stichtten ze een comple te verwarring onder de aanwezige vis en de cimeerden de school. Baars is op vele verschillende manieren te vangen. De meest traditionele is het 'peute ren met een kort hengeltje vlak onder de oe ver en de haak geaasd met een mals piertje. In het Noordhollandse bestaan nog steeds zogenaamde 'baarscolleges' die zich volledig hebben toegelegd op de vangst van deze vis soort en elkaar via een onderlinge competitie de hoogste eer betwisten. Het gaat daarbij om het grootste aantal.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7