°.89 'Hulp aan Kenya heroverwegen' 'Het ANC, dat komt er hier niet in' Price-off Buitenland Veel vermisten na tyfoon IK ,A_, v-y Jury: Moeder schuldig aan verdrinken twee zoontjes Doedajev: voorlopig geen vrede Klap voor Japanse premier Inkatha wil eerder naar stembus in KwaZulu-Natal Bezoek commissaris Massagraf in westen Guatemala yAA NDAG 24 JUL11995 Junta Nigeria overweegt gratie Lagos De Nigeriaanse regering overweegt gratie voor veertig ter dood veroordeelde coupplegers. De Zuidafrikaanse vice-pre sident Mbeki vertrok gisteren uit Lagos met garanties van leden van de militaire junta dat zij de coupplegers niet ter dood bren gen. De nationale defensieraad zal zich morgen uitspreken over het gratieverzoek voor de veertig ter dood veroordeelden. Meer doden door hitte Zuid-Europa sevilla In Spanje is het dodental als gevolg van de hitte opgelo pen tot zestien. Twee mensen stierven gisteren in Sevilla. Al meer dan 300 mensen zijn opgenomen in ziekenhuizen in het zuiden van Spanje. De eerste hittegolf van het jaar in Italië heeft al aan zes mensen het leven gekost. In de centra van de grote steden heersen temperaturen tot 45 graden. In Milaan, Rome, Genua en voor het eerst ook in Savona aan de Ligurische kust is in verband met de luchtvervuiling de alarmtoestand afgekon- digd. Madonna huilt in reclame kledingbedrijf civiavecchia» De 'wenende' Madonna uit het Italiaanse Civita vecchia heeft tot ergernis van de bevolking een plaats gekregen in de reclamecampagne van de Italiaanse kledingfabrikant Be- netton. Dezelfde campagne toont ook spermatozoïden onder de microscoop, kernexplosies en Cubaanse vluchtelingen in Flori- 'l I da. Volgens priester Pablo Martin maakt het bedrijf de 'spirituele I rechten van de mens' belachelijk. Turkse grondwet gedemocratiseerd ankara» Het Turkse parlement heeft in de nacht van zaterdag U op zondag ingestemd met een democratisering van de grond- wet. Vakbonden mogen zich voortaan met politiek bezighouden i en de vakbonden van overheidspersoneel kunnen met de over al heid onderhandelen over een collectieve arbeidsovereenkomst. m Turken mogen vanaf hun achttiende stemmen en het aantal ka merleden wordt van 450 tot 550 verhoogd. Doden bij aardverschuiving Colombia bogota Bij een aardverschuiving zaterdag in de Colombiaanse 9 plaats Fredonia zijn zeker 19 mensen om het leven gekomen, 25 mensen worden nog vermist. Bij de aardverschuiving werden [Ndertig k vijftig huizen bedolven onder een 200 meter brede njstroom van modder en rotsen. De materiële schade wordt ge schat op meer dan 12 miljoen gulden. De ramp is het gevolg van i hevige regenval in het gebied ten zuiden van Medellin tijdens de ^afgelopen dagen. Jeltsin uit ziekenhuis moskou» De Russische president Boris jeltsin heeft vanochtend het ziekenhuis verlaten. Hij is van plan voor een onbepaalde pe riode naar een sanatorium in de omgeving van Moskou te gaan, aldus zijn woordvoerder. Jeltsin heeft bijna twee weken in het .„'ziekenhuis doorgebracht wegens hartklachten. jTopgesprek over Noord-Ierland Jlonden De geheime ontmoeting tussen de Britse minister voor jNoordierse zaken, Mayhew, en Sinn Fein-leider Adams, heeft jgeen doorbraak opgeleverd voor het vredesproces in Noord-Ier- jland. Mayhew en Adams spraken elkaar vorige week dinsdag in ffhet Noordierse Londonderry, zo werd het afgelopen weekeinde fbekend. Ondanks het gebrek aan resultaat spraken de pro-Britse ipartijen in Noord-Ierland schande van de onmoeting. Het was de eerste keer dat Mayhew en Adams elkaar spraken sinds een korte ontmoeting in mei in Washington. Greenpeace-activisten weer terug Auckland Drie leden van de milieu-organisatie Greenpeace, onder wie ere-voorzitter David McTaggart en de Nederlander Henk Haazen, zijn aan boord van het zeiljacht Vega. Het drietal heeft zich, aldus de milieu-organisatie, twee weken lang opge houden in het door Frankrijk tot verboden zone uitgeroepen ge bied bij het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. Doden bij aardbeving in China peking Een aardbeving in de provincie Gansu in het noordwes ten van China heeft aan dertien mensen het leven gekost. 52 Mensen liepen verwondingen op en meer dan 4.500 huizen zijn ingestort. De aardbeving, die-zich zaterdagmorgen voordeed, had een kracht van 5,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum in het district Yongdeng, negentig kilometer ten noorden van de hoofdstad Lanzhou van Gansu. Meer dan 5.000 mensen zijn dakloos geraakt. Amnesty hekelt talrijke schendingen mensenrechten Donorlanden zouden hun ontwikkelingshulp aan Kenya moeten heroverwegen omdat de bevolking er zwaar wordt onderdrukt. Dat zegt de mensenrechtenorganisa tie Amnesty International in een vandaag vrijgegeven rapport. Amnesty hekelt daarin de schending van men senrechten in Kenya. Vooral vrouwen zijn daarvan het slachtoffer en hun vervolging is onderdeel van een pa troon van onderdrukking aldus de organisatie. mensenrechtenactivisten en ge wone burgers hangt willekeuri ge arrestaties, marteling en de dood boven het hoofd. Amnesty publiceerde het rap port op de dag dat in Parijs een conferentie van Kenya's donor landen plaatsvindt. Amnesty parijs-den haag anp-ap De Afrikaanse staat heeft het imago van een modern en vrij land en talloze bedrijven, hulp organisaties en journalisten ge bruiken het als uitvalsbasis. Maar critici van de regering, roept de donors op de zwakke reputatie van Kenya op het ge bied van mensenrechten mee te wegen als zij zaken doen met Nairobi. De organisatie neemt geen standpunt in over het al dan niet instellen van sancties tegen het bewind van president Daniel arap Moi, die het land al jarenlang in een ijzeren greep heeft. Vooral vrouwen die de rege ring bekritiseren, zich inzetten voor mensenrechten of voor ge detineerde familieleden, staan in Kenya bloot aan vervolging, aldus Amnesty. Vrouwen wor den mishandeld, verkracht en gemarteld door Kenyaanse vei ligheidstroepen, of worden ge dood bij politiek geweld dat kennelijk de goedkeuring heeft van het bewind. IJveraars voor de mensen rechten, onder wie veel vrou wen, voeren al enige tijd cam pagne voor een nieuwe grond wet, een onafhankelijke rechter lijke macht en de intrekking van repressieve wetgeving. Het regi me ziet dit soort activiteit als een bedreiging en treedt er hard tegen op. De Kenyaanse politie en vei ligheidstroepen misbruiken ge arresteerde vrouwen vaak seksueel. Zij passen martelin gen als stok- en zweepslagen, rit v f'Vv SEOULZuid-Korea is gisteren getroffen door de tyfoon Faye. De Zuidkoreaanse rampendienst meldde dat er 22 mensen worden vermist nadat de storm over het zuiden van het land was geraasd. Volgens het persbureau Yonhap zijn er minstens 50 doden en vermisten. Onder de vermisten zijn 16 vrouwen die in een vrachtwagen zaten die in de zuidelijke havenstad Yosu in zee spoelde. Een vrachtschip van 1100 ton sloeg in Yosu op een golfbreker. Van de acht bemanningsleden ontbreekt ieder spoor. Twee vaartuigen in de haven van Pusan (foto) sloegen om. De zeven opvarenden worden vermist. Ook zijn drie vissersschepen, met in totaal acht mensen aan boord, spoorloos verdwenen. De Cyprische olietanker Sea Prince met 21 bemanningsleden sloeg op de kust in de omgeving van Pochon. Het schip heeft nog ongeveer 800.000 vaten ruwe olie aan boord. De tanker loopt gevaar te breken, waarbij de olie in zee dreigt te lopen. foto epa UNION Rtr-AFP Een jury in de Amerikaanse staat South Carolina heeft een 23-jarige moeder schuldig be vonden aan de verdrinkings dood van haar twee zoontjes. De jury beslist vandaag over de hoogte van de straf. De 23-jari- ge Susan Smith kan tot de elek trische stoel worden veroor deeld. Smith werd ervan verdacht in oktober 1994 haar auto in een meer te hebben gereden. De 3- jarige Michael en Alex van 14 maanden verdronken daarbij, vastgeklemd in de veiligheids gordels. De zaak veroorzaakte veel opschudding in de Vere?, nigde Staten. Smith, gehuld in tranen, verscheen op de Ameri kaanse televisie en verklaarde dat een zwarte man haar auto had gestolen en haar zoontjes ontvoerd. De openbare aanklager schil derde Smith af als een koel bloedige moordenaar die pro beerde de liefde te herwinnen van een ex-vriend die geen kin deren wenste. het orydersteboven aan kettin gen ophangen en onderdompe len in water toe om bekentenis sen los te krijgen. Veel van de slachtoffers zijn vrouwen en kinderen die op de vlucht zijn geslagen voor het politieke ge weld. Amnesty roept de Kenyaanse regering op de ook door haar onderschreven mensenrechten na te komen, schendingen te onderzoeken en verantwoorde lijken te straffen. De organisatie zal op de VN-Vrouwenconfe rentie later dit jaar in Peking aandacht vragen voor de vervol ging van vrouwen in Kenya. moskou hans hoogenduk correspondent Gisteravond tekenden Russi sche en Tsjetsjeense onderhan delaars een akkoord over onder meer de uitwisseling van krijgs gevangenen. Maar zaterdag maakte de Tsjetsjeense leider Doedajev al duidelijk dat werke lijke vrede tussen Rusland en de opstandige deelrepubliek nog verre toekomstmuziek is. Hij verklaarde in en televisietoe spraak dat Tsjetsjenië onafhan kelijk zal blijven en dat het vre desoverleg zal mislukken. „De Tsjetsjeense republiek is een soevereine, onafhankèlijke staat en het Tsjetsjeense volk is een vrij volk", aldus Doedajev in een zaterdagavond door het se- mi-offïciële Russische persbu reau Itar-Tass opgevangen TV- uitzending. Doedajev zei verder dat „geen macht ter wereld de wil van het Tsjetsjeense volk kan breken en het kan terug brengen in de Russische stal". Over de vredesbespekingen, waaraan zijn vertrouwensman Oesman Imajev deelneemt, zei de Tsjetsjeense leider, dat die niets zullen opleveren omdat „ze in de handen ypn .haarklo vers zijn gévallen". Doedajev, van wie lange tijd niets meer was vernomen,Teweer Jc voorts"- dat hij beschikt over massa-ver nietigingswapens. Volgens het Russische opper bevel beschikken de Tsjetsjenen nog over een strijdmacht van 4.500 man tegen 35.000 begin dit jaar. Maar de Russische tele visie toonde beelden uit een nieuw opleidingskamp voor jonge Tsjetsjeense strijders. Sinds de Russen in december 1994 de opstandig deelrepu bliek binnenvielen, zijn duizen den burgers en soldaten om het leven gekomen. Honderddui zenden Tsjetsjenen hebben al hun bezittingen verloren. Een groot deel van het land ligt in puin. Op platteland van KwaZulu-Natal zit de angst voor de communisten er goed in j ulundi runa hellinga CORRESPONDENT Bij het binnenrijden van Ulun- di waarschuwt een bord voor overstekend vee. Niet overbo dig want tussen de verzame ling lemen hutten krioelt het van de loslopende koeien en geiten, die met één oog wor den gehoed door magere zwar te jongetjes die intussen samen spelen. Het enige dat doet vermoeden dat dit oord niet gewoon het zoveelste Afrikaanse dorp is, is de aanwezigheid van een Holi day Inn, een winkelcentrum en twee gigantische, bunkerachti ge gebouwen die bij nader in- zien het parlement en het rege ringscentrum blijken te bevat ten. En dan is er nog een vliegveld, f groot genoeg om een fors ver keersvliegtuig te laten landen. 'Prince Mangosuthu Buthelezi Airport' meldt de wegwijzer. Ulundi heeft ook nog een Prin ce Mangosuthu Buthelezi Avenue en het Holiday Inn Ho tel heeft twee vergaderzalen, die beide ook al naar de man zijn vernoemd. A Een beetje veel voor zo'n klein dorp. Maar Inkathaleider But helezi is in Ulundi een belang rijk man. Niet alleen heeft hij j. in het villawijkje achter het 5"J| parlement zijn woning, hij heeft Ulundi ook opgestoten in de vaart der volkeren door er de hoofdstad van het KwaZulu- koninkrijk van te maken. Als het aan hem had gelegen, was een jaar geleden zelfs de hele o i provinciale administratie van I Durban naar dit gat in het hart van Zulu-land verplaatst. Ulundi is Buthelezi's eigen kleine koninkrijk en kwade tongen willen dat hij hier van daan wil proberen de echte Zulu-monarch, koning Good will Zwelithini, van de troon te stoten. Buthelezi heeft al een jaar lang een politiek conflict met de koning. Geen wonder dus, dat Buthele zi het dorp heeft uitgekozen voor het twintigste jaarcongres van zijn Inkatha Vrijheids Partij (IFP), al is er in heel Ulundi geen plek te vinden waar je zo'n bijeenkomst met goed fat soen kunt houden. Ergens op een veld, enkele kilometers buiten het dorp, heeft de IFP twee reusachtige tenten laten oprichten, die onderkomen moeten bieden aan een paar duizend afgevaardigden. Ze zijn van heinde en ver geko men, met bussen en oude ram melende taxi's. Merendeels ou dere mannen en vrouwen, alle maal in de kleuren van hun partij en allemaal met een doel in het hoofd: hun geliefde Shenge, zoals ze Buthelezi lief kozend noemen, zien en toe juichen. Een enkel blank gezicht tussen de afgevaardigden en de verza melde IFP-politici moet de graag gekoesterde illusie in stand houden dat de partij geen organisatie van alleen Zulus is. Maar die weinige blanken zijn de enigen die zich dat laten wijsmaken. De toe spraken gaan over niets anders dat het innig gewenste zelf standige Zulu-koninkrijk en het behoud van de traditionele Zulu-cultuur. Zoals een jongen in slecht Engels opmerkt: „Spreek jij geen Zulu? Dat moet wel, als je bij de IFP bent". Maar deze anderhalve congres dag draait, naast het zuludom, toch vooral om Buthelezi, die de tent via een speciaal voor hem uitgelegde rode loper be treedt. De eerste ochtend wordt besteed aan eindeloze toespraken die zijn leidersca paciteiten prijzen en aan een nog langduriger toespraak van hemzelf, die hij vooral gebruikt om zijn politieke tegenstanders af te kraken en herhaaldelijk uitvallen te doen naar de Zuid afrikaanse televisie, die hij van partijdigheid beschuldigt. Van de congresgangers wordt eigenlijk geen bijdrage ver wacht, behalve dat ze hun lei der toejuichen. Congresstuk ken zijn er niet, dus serieuze discussie is niet mogelijk. Als aan het einde de resoluties worden behandeld, wordt vooral enthousiast gereageerd op de resolutie over: 'Het geïn- ulundi gpd De Inkatha Vrijheidspartij (IFP) van Zulu-leider Mangosuthu Buthelezi wil vervroegde provinciale verkiezingen uitschrijven in KwaZulu-Natal, als het ANC niet instemt met de voorstellen voor een nieuwe provinciale Grondwet. In die Grondwet wil In katha ondermeer het bestaansrecht van een zelfstandig ZuJu-ko- ninkrijk opnemen. Inkatha kwam met zijn dreigement van nieuwe verkiezingen tijdens het jaarlijkse partijcongres in Ulundi. Inkatha haalde bij de verkiezingen in april vorig jaar 50,3 procent van de stemmen. Die verkiezingen verliepen destijds zeer chaotisch, niet in de laatste plaats omdat Inkatha aanvankelijk een boycot had aan gekondigd en pas een week voordat de stembussen opengingen, besloot om alsnog mee te doen. Volgens Buthelezi was de uitslag het resultaat van fraude. Hij is ervan overtuigd dat zijn partij bij nieuwe verkiezingen een veel groter aantal stemmen zal halen en daarna in staat zal zijn om de eigen grondwetsvoorstellen met tweederde meerderheid door te drukken. Maar als Inkatha zijn zin doordrijft, leidt dat zonder enige twijfel tot een nieuwe golf van geweld in de door politieke moor den verscheurde provincie. Voor de verkiezingen vorig jaar be stond de vrees dat de verdeeldheid tussen ANC en Inkatha tot een burgeroorlog zou voeren. spireerde leiderschap van de President, Prins Mangosuthu Buthelezi, een man van waar lijk historische betekenis die als enige het pad kan aangeven voor de echte bevrijding van Zuid-Afrika'. Het is het stokpaardje van But helezi: de échte bevrijding van Zuid-Afrika moet nog komen en hij, alleen hij, kan het land redden van de dictatuur waar het ANC het in wil storten. En het is een theorie die niet al leen in deze zaal wordt ge loofd. Op het conservatieve platteland van KwaZulu-Natal zit de angst voor de commu nisten in het ANC er goed in en kan Buthelezi op grote steun rekenen. „Wij zijn allemaal voor Inka tha", zegt een bankbediende uit Mtubatuba, een plaatsje dat ondanks de Zulu-naam voor malig blank gebied is. Zoals veel regio's in KwaZulu-Natal is Mtubatuba verboden gebied voor Zuid-Afrika's grootste re geringspartij. Onlangs, vertelt ze, heeft het ANC onder valse naam gepro beerd boven haar bank een kantoor te huren. Ze had het snel genoeg door, toen de Christelijke Jongerenvereniging geen enkele bijbel in haar bu relen bleek te hebben. Maar de klanten van de bank hadden het ook door. Die bleven weg, uit angst voor de communis ten. „Onze Zulus, Buthelezi, daar weten we van wat we er aan hebben. Maar het ANC, dat komt er hier niet in". la coruna De Europse commissaris voor visserijzaken, de Italiaan se Emma Bonnino, wordt door de reddingsbrigade van het Spaanse La Coruna aan boord gehesen van een Spaanse visserschip, de Nor thern Horizon. Vissers op die boot hebben zich daar opgesloten uit protest tegen het visserijbeleid van de Europese Unie. De vissers vroegen om een gesprek met Bonnino. foto epa tokyo rtr-afp-dpa De Socialistische Partij van de lapanse premier Murayama heeft gisteren bij parlements verkiezingen fors verloren. Van de 41 zetels moet de partij er 25 inleveren. Wel houdt zijn drie- partijencoalitie een meerder heid van 68 van de 126 zetels die te vergeven waren. De ver kiezingen betroffen de helft van de zetels in het Hogerhuis. De opkomst was zeer laag: nog geen 45 procent. De 71-jari ge premier Murayama zei daar over vanochtend: „liet was de laagste opkomst sinds de oor log. Dat toont aan dat het wan trouwen jegens politici groot is. Ik neem dit erg serieus". Voorts liet hij weten dat hij aanblijft als leider van het coali tiekabinet. Op die manier wil Murayama een 'politiek va cuüm' voorkomen. Hij ziet geen aanleiding tot vervroegde ver kiezingen voor het Lagerhuis, waarvan de zittingsperiode npg tot 1997 loopt. Murayama vindt het evenmin niet nodig om meteen ministers te vervangen. Het Hogerhuis heeft minder macht dan het Lagerhuis, dat onder meer de premier be noemt. Om de drie jaar zijn er; verkiezingen voor de helft van de zetels in het Hogerhuis. De Hogerhuis-verkiezing was de eerste algemene stembusgang sinds de verkiezingen voor het Lagerhuis in 1993, die de al tientallen jaren regerende Libe raal-Democratische Partij (LDP) in de oppositie deden belanden. guatemala dpa-anp In Ixcan in het westen van Gua temala is een massagraf ontdekt met zeker 350 lijken. Het zijn vermoedelijk slachtoffers van de acties van het leger tegen linkje, 'guerrillastrijders, waarbij in de eerste helft van de jaren '80 hele "drrrperrmrr de-grond gelijkwer- den gemaakt en meer dan 10.000 mensen werden gedood. Dat heeft de mensenrechtenor ganisatie Groep voor Onderlin ge Hulp (GAM) gisteren be kendgemaakt. De slachting van lxcan was een van de ergste van de afgelo pen decennia, aldus een woord voerder van GAM. De afgelopen twee jaar zijn in het Midden- amerikaanse land talrijke mas sagraven uit de tijd van de mili taire dictatuur geopend. GAM denkt dat vooral de generaals en ex-presidenten Fernando Romeo Lucas Garcfa en Efrai'n Rfos Montt verantwoordelijk zijn voor de slachtingen. Rfos Montt, die sinds het be gin van het jaar parlements voorzitter is, heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen op 12 november. Volgens de Guate malteekse grondwet mogen mensen die aan staatsgrepen hebben deelgenomen, zich ech ter niet kandidaat stellen. Barsoekov leidt FSB MOSKOU Rfr De Russische president Jeltsin; heeft Michail Barsoekov be noemd tot hoofd van de staats veiligheidsdienst FSB. Vorige week was de benoeming nog te gengesproken. Barsoekov, nu nog hoofd van de veiligheids dienst van het Kremlin, volgt de vorige maand ontslagen Sergej Stepasjin op. ORIVA SINAASAPPELSAP literpak Aanbieding geldig van ma. 24 juli t/m wo 26 juli 1995 A&P Service* B V tel. 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5