PTT Telecom kan meer concurrenten krijgen Onze Top 10 van deze week. Binnenland Mek Een brand heeft gisteravond hotel-restaurant Het Heuvel- je in het Gelders Beek voor een deel verwoest. De rest van het inebouw liep zware brand-, rook- en waterschade op. Een iette huisdealer krijgt als £>dereen WW en ziekengeld Tilburgers vluchten of blijven voor kermis Johan Maasbach beschuldigd van misbruik VI leen de wegenwachter kri jgt een joed humeur van een rokende motorkap FNV vreest banenverlies door lage medicijnprijzen Weekeinde in teken van steekpartij en ongevallen Politie Rotterdam houdt 81 drugrunners en -toeristen aan Longkanker doodt minder mannen en meer vrouwen O 0 0 O 0 0 O 0 0 1.25 2.50 1.09 79 2.98 3.99 1.59 2.99 1.29 2.99 4NDAG 24 JULI 1995 n Nederlands Persbure adgast verstopt zijn spullen te goed iDzand-bad Een inwoner van Stadskanaal dachbslim te zijn. lij zijn bezoek aan het strand van Cadzand-Bad liet hij niets van paarde achter in zijn auto. Zijn autopapieren, bankpasje, geld hn horloge begroef hij naast zich in het zand. Niemand die de pullen daar zou vinden. Maar ook hijzelf niet, bleek achteraf, {lij het verlaten van het strand nam de man al zijn bezittingen Eie óp het zand lagen mee, maar hij vergat zijn verstopte spul- n. Waar hij precies gezeten had, wist hij niet meer. Er restte iem niets anders over dan bij de politie aangifte van vermissing -e doen. n| Ultra-rechts demonstreert toch bosch Ondanks een demonstratieverbod hebben zaterdag- G ïiddag ongeveer 25 rechts-radicalen in Den Bosch en Tilburg Gedemonstreerd. Onder de demonstranten waren het Rotter- amse CP'86-gemeenteraadslid M. Freling, het Haagse CP'86- 'eemeenteraadslid S. Mordaunt en de landelijke partijsecretaris an CP'86, C. Mudde. De betoging was georganiseerd door het omité Rechts Contact dat zou bestaan uit leden van NVP- GcP'86, de Centrumdemocraten, het Nederlands Blok en de Bel gische rechts-extremistische organisaties het Vlaams Blok en de K oorpost. Het motto van de demonstratie was een hereniging nan Vlaanderen, Frans-Vlaanderen en Nederland. l£ DL jtussisch bedrijf in beroep tegen Ahold pANDAMHet Russische bedrijf Tonar Corporation eist in hoger leroep een schadevergoeding van ruim 2 miljoen gulden van - (et Zaanse detailhandelsconcern Ahold. Ook eisen de Russen |at Ahold enkele uitspraken in de pers rectificeert. Dat heeft een t woordvoerder van Ahold zaterdag bevestigd. Aanvankelijk stelde e le rechtbank in Haarlem Tonar in het ongelijk. De bedrijven wa- iipn betrokken bij het opzetten van een groothandelscentrum in Moskou. Een jaar geleden beëindigde Ahold de samenwerking eljmdat de Nederlandse onderneming stuitte op Russische bu- eaucratie. Ahold meent dat Tonar niet tijdig voor bouwgrond eeft gezorgd. De Russen ontkennen dat. Ld cl Uitslaande brand legt bedrijfjes in as ejss« Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag ajp zondag op een industrieterrein in Oss een loods waarin enke- p|bedrijfjes waren gevestigd, goeddeels in de as gelegd. De poli- e weet niet hoe de brand is ontstaan. Een eerste technisch on- lerzoek heeft niets aan het licht gebracht. Het is zelfs niet dui delijk op welke plek de brand is uitgebroken. Tijdens de brand u|jn voor zover bekend geen giftige dampen vrijgekomen. Wel ,^jn er resten gevonden van een stof die op asbest lijkt. fraud verwoest Gelders hotel (oordvoerder van de regiopolitie Noord- en Oost Gelderland ,nchatte de schade op twee miljoen gulden. De oorzaak van de rand is nog niet bekend. Het Heuveltje was bomvol toen de Mand uitbrak. Enkele terrasgangers ontdekten de brand om on geveer half acht. In sneltreinvaart werd het gebouw ontruimd. oen politie en brandweer even later arriveerden, stond het K/Icer gekleurd glas ingezameld utN haag In het afgelopen jaar is bijna twee keer zoveel ge beurd glas gescheiden ingezameld. De consument selecteerde i Bertig procent van het afvalglas en gooide het in afzonderlijke t-bntainers voor bruin, groen en wit glas. In 1993 was dat nog 21 ïntöCent. Minder optimistisch is de stichting over de verdere - toei van de hoeveelheid ingezameld afvalglas. Die groeide vorig lar van 335.000 naar 337.000 ton ofwel van 76 naar 77,5 pro- eient. Nog nooit eerder is de groei zo gering geweest. Dit komt i- nder meer omdat er minder glas in omloop is en flessen en Otten dunner worden. 0SfC4: dealer is gewoon werknemer od y^terdam anp 3Cp huisdealer van softdrugs in veil coffeeshop die zich keurig l audt aan de richtlijnen van het (jjioogbeleid, krijgt bij ziekte kengeld, bij werkloosheid 5 V en bij langdurige arbeids- eigeschiktheid een WAO-uitke- jug. Het TICA, de nieuwe ad- sinstantie in de sociale zeker- tejd. heeft de bedrijfsverenigin- bai opgeroepen de huisdealer ongewoon werknemer tegen de -e.co's van inkomensderving rrpr ziekte, werkloosheid en ar beidsongeschiktheid te verzeke- i. Uiteraard is de coffeshop premie verschuldigd voor de huisdealer. Tussen twee bedrijfsvereni gingen was daarover onenig heid ontstaan. Een van de be drijfsverenigingen vond de ver koop van softdrugé in strijd met de openbare orde. Het TICA-be stuur vindt de verkoop welis waar in strijd met de wet, maa niet met de openbare orde. He bestuur verwijst naar een lande lijke richtlijn van het Openbaai Ministerie, waaruit blijkt dat wordt afgezien van strafrechte lijke vervolging van coffeeshops mits zij zich aan bepaalde regels houden. Verkeer en waterstaat ziet plaats voor drie landelijke netten Het ministerie van verkeer en waterstaat is bereid meer dere aanbieders van landelijke telefoon-infrastructuren toe te staan naast PTT Telecom. ,,Er is ruimte voor drie landelijke telefoonnetten", aldus J. Diris, die de leiding heeft over de Hoofddirectie Telecommunicatie en Post van het ministerie. Formeel houdt het kabinet het nog steeds bij een tweede landelijke net als concurrentie voor PTT Telecom. den haag gpd Bij verkeer en waterstaat is in middels de overtuiging gegroeid dat het voor werkelijke concur rentie beter is over meer dan twee aanbieders van een lande lijk netwerk te beschikken. „Wanneer de kabelbedrijven hun netten willen koppelen tot een derde landelijk net, dan kan dat", aldus Diris. Een consortium Van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) en de kabelbedrijven/elektriciteits bedrijven, Enertel, kreeg oor spronkelijk de voorkeur om het tweede net aan te leggen. Maar eind vorige' maand spatte Ener tel uit elkaar. De NS gaan als NS Telecom door in de race zonder de kabelbedrijven. De kabelbe drijven uit Enertel gaan onder de oude naam door. Hat ministerie verwacht al in januari of februari 1996 te kun nen beginnen met de procedure voor de uitgifte van vergunnin gen voor het aanleggen en ex ploiteren van de infrastructuur, ook die voor regionale netwer ken. De concurrenten van PTT Telecom op het gebied van draad-telefonie zouden dan een half jaar vroeger, medio 1997, van start kunnen. Voorwaarde is volgens het ministerie dat de Tweede en Eerste Kamer de voorstellen voor de Interimwet WTV (Wet Telecommunicatieve Voorzie ningen) in het najaar snel be handelen. Als de Tweede Kamer veel wil veranderen aan de voorstellen, of die zelfs afwijst, loopt de liberalisering van de te lecommunicatie volgens Diris „minstens een jaar vertraging op". Vanuit de Tweede Kamer is zware kritiek geuit op de wets voorstellen. Deze zouden niet liberaal genoeg zijn, ondoor zichtig en ingewikkeld. „Ingewikkeld vinden wij die in terimwet ook", aldus Diris, „Maar de Kamer moet er oog voor hebben dat wij in zeer kor te tijd het oude vaartuig van de WTV hebben moeten optuigen. Het gaat trouwens maar om een interimwet, die in 1998 vervan gen moet zijn door een 'echte.' Willen we aan de eisen van de Kamer tegemoet komen en snel de ontwikkeling van de tele communicatiemarkt op gang brengen, dan moeten we de structuur van de oude wet nog even voor lief nemen. De inte rimwet is een tijdelijke oplos sing voor de ergste leemtes, maar dan horen we ook bij de kopgroep in Europa. Dan kun nen we het beter op papier zet ten bij de definitieve wet. Vol gens EG-richtlijnen moet die in januari 1998 klaar zijn." Tilburg Er zijn mensen die er het hele jaar voor sparen. Er zijn er ook die ervoor op de vlucht slaan: de grootste kermis van het land, in het centrum van Tilburg, is zaterdag begonnen. De posters zijn over heel Nederland verspreid. Negen dagen lang gillen tweehonderd attracties om aandacht in het betonnen Brabantse stadshart. Op de foto zwiept een van attracties voor de ramen van het flatgebouw op het Koningsplein. FOTO'GPD den haag gpd Zes oud-medewerkers van de Haagse evangelist Johan Maas bach hebben Justitie een 'zwartboek' aangeboden, waar in zij het Haagse evangelisatie- concern beschuldigen van fi nanciële malversaties, geld zucht, het onmondig houden en kaal plukken van medewerkers, ontduiking van belastingen en misbruik van sociale voorzie ningen en subsidies. Bovendien wordt Maasbach sr. beschul digd van jarenlang seksuele in timidatie en van verwaarlozing. De samenstellers van het rap port leggen een verband tussen deze praktijken en de zelfmoord van twee werknemers. Door het rapport ter beschik king te stellen van het openbaar ministerie hoopt de commissie van zes een einde te maken aan de malafide handel en wandel van het evangelisatieconcern. Op grote schaal wordt volgens de commissie misbruik ge maakt van het goed vertrouwen van medewerkers en volgelin gen. De schrijvers hebben hun rapport ook aangeboden aan het bestuur van de stichting Jo han Maasbach Wereldzending (JMWZ) in de hoop dat het zich zal bekeren. Het bestuur heeft echter geweigerd op de be schuldigingen in te gaan en heeft de oud-medewerkers ge sommeerd hun 'boze praktij ken' op te geven. Een woord voerder van het Maasbach-con- cern zegt desgevraagd het rap- Irukte gezichten op de parkeerplaats Bij- eld langs de A-12 tussen Woerden en De lern. Nog geen half uur op vakantie en al met autopech langs de-kant van de g. De motorkap van de kleine Skoda at open als wegenwachter Max de Lijser gele golf parkeert. „Vast problemen It de koeling", voorspelt de door de wol (erfde ANWB-er als hij achter de oude to een knots van een vouwwagen ziet. :n minuten later is het euvel verholpen dazetten de Waddinxveense vakantiegan- ;eifs koers richting camping in Garderen. j wjelopen weekeinde, zo was weer eens or)rspeld, moest één van de drukste wor- ida op de wegen, door het begin van de laJoolvakanties in het midden van het land voide bouwvak in het noorden. Wegen wachter Max de Lijser (59) spreekt echter wcüeen 'kalme zaterdag'. De vakantiesprei- mig sorteert volgens hem uit verkeersoog- ijdnt zeker effect. De Lijser kan het weten, e ids 1958 waakt de ANWB-er over het invak tussen Woerden en Utrecht. De ;engenwachter draait zijn rondjes tussen de it Woerden en knooppunt Oudenrijn, nafleger met de motor door de midden- alcm van de A-12, tegenwoordig met de rail. de moderne met computer uitgeruste ucfc VW golf. aiit is één van de drukste wegen in het t d maar het loopt gesmeerd vandaag", ne{t De Lijser. „Komt ook omdat hier geen knelpunten meer zijn. Vroeger was het wel anders. Dan ging in één weekeinde heel Nederland op vakantie en hadden wij de handen vol. Lange files, auto's met koelpro- blemen. Ik fungeerde letterlijk als waterdra ger. Langzaam over de vluchtstrook langs de file rijden. Dan zag ik auto's met kleine kinderen zonder water. Bij de benzinepomp haalde ik water en deelde dat uit. De computer meldt een nieuw pechgeval. Vlak voor de afrit De Meem, is een Volvo ge strand. Rook onder de motorkap, luidt de melding. In het lange gras wacht een jong gezin uit Pijnacker de komst van de wegen wacht af. De manier waarop De Lijser de reizigers begroet boezemt vertrouwen in. Ook al heeft hij nog geen vinger naar de wa gen uitgestoken, je voelt, dat komt wel goed. De wegenwachter sleept de Volvo naar een parkeerplaats waar hij veilig zijn werk kan doen. Een rubber slangetje is ge scheurd en koelvloeistof spuit kwistig over het motorblok. Binnen een halfuur is de Volvo op weg naar Twente. De drukte op de A-12 neemt zaterdag rond het middaguur toe. Caravans bepalen meer en meer het wegbeeld. „Nederlandgan- gers", zegt De Lijser. „Die mogen pas na drie uur 's middags de camping op. De mensen die naar het buitenland gaan zijn vrijdagavond al vertrokken. Het is gek, maar als mensen horen dat er topdrukte wordt aangekondigd, houden ze daar rekening mee en gaan verspreid op pad. Maar waar schuwingen over de technische staat van de caravans slaat men in de wind. Dat hoor ik ook van de politie. Laatst was hier een cara vancontrole. Aan tachtig procent van de ca ravans mankeerde wel iets." „Ik had deze week een gezin uit Alphen aan den Rijn. Met de caravan op weg naar Hongarije maar bij Utrecht stonden ze al stil. Problemen met de koeling. Die auto was niet berekend op het trekken van zo'n zware caravan. Ik heb ze teruggestuurd naar huis. Eerst bij de garage de zaak nog eens nakijken en dan pas op vakantie. On derhoud aan caravans wordt onderschat. Een beurtje kost geld, maar je zit met een heel gezin in de auto. En wat als je met een gangetje van honderd kilometer per uur een klapband krijgt." De woorden van De Lijser worden onder streept door de pechmelding aan een colle ge-wegenwachter. Bij Bunnik staat een 25 jaar oude caravan met pech. Het wiel was spontaan onder de caravan weggetrild. Wonderwel zonder ongelukken. De wegen wacht had er een flinke en langduruge klus aan want een reservewiel optbrak. „Ik gun iedereen een onbezorgde reis maar ik gun mezelf ook wel een paar pechgeval- letjes", glimlacht De Lijser. Hij heeft zijn wagen strategisch geparkeerd halverwege Woerden en Utrecht. De gemiddelde wachttijd voor automobilisten met pech bedraagt dertig minuten maar bij De Lijser is dat vijftien minuten. „Hoe meer pechge- vallen ik heb, hoe vrolijker ik word. Een pechgeval is voor mij een kick." [Mag-en hooggeschoolde arbeid in gevaar den haag gpd Bij de produktie en distributie van medicijnen in Nederland zijn de afgelopen twee jaar zo'n duizend van de tiendui zend banen verdwenen. De wettelijke verlaging van medi cijnprijzen die minister Borst (volksgezondheid) heeft aan gekondigd, gaat de komende vijf jaar het verlies van nog eens drieduizend arbeids plaatsen betekenen, vreest de Industriebond FNV. Afgelo pen vrijdag zei ook de apo thekerscoöperatie OPG al re kening te houden met een te rugloop van de werkgelegen heid. In eerste instantie zal vooral laaggeschoolde arbeid (een sector waarin het kabinet nu juist meer werkgelegenheid wil scheppen) verdwijnen, maar op den duur gaat vol gens de bond ook hoogwaar dige kennis verloren als de bedrijven gaan bezuinigen op onderzoek en ontwikkeling. Minister Borst wil de medi cijnprijzen met ingang van volgend jaar door een wette lijke verlaging met gemiddeld twintig procent op Europees niveau brengen. Volgens woordvoerder Suykerbuyk van producent en groothan del OPG is het plan van Borst echter een tijdelijke, boek houdkundige oplossing, die op den duur nadelig is voor de Nederlandse consument. „Wij produceren nu zes honderd goedkope genees middelen. Als Wij ons dadelijk moeten aanpassen aan het niveau van Griekenland is de tussenhandel uitgeschakeld en zijn we overgeleverd aan de vrije markten en de grillen van een paar grote buiten- landseondernemingen." Eerder al schrapte de apo thekerscoöperatie OPG hon derdvijftig banen in de opslag en het transport van medicij nen. Bij de presentatie van de jaarcijfers over het (gebroken) boekjaar 1994-1995 werd vo rige week aangekondigd dat voor verdere reorganisaties 35 miljoen gulden wordt gereser veerd. Gedwongen ontslagen wil het concern daarbij niet uitsluiten. den haag* anp Gistermorgen kwam een 18- jarige vrouw uit Apeldoorn om het leven bij een verkeersonge val op de A 1 bij haar woon plaats. Een ongeval op de A 58 tussen OiFSchot en Moergestel kostte diezelfde morgen het le ven van een vermoedelijk 25-ja- rige vrouw uit Rotterdam. Een 23-jarige motorrijder uit Den Haag overleed gisteren na een valpartij in een flauwe bocht. Hij schoof tegen een geparkeer de auto en overleed ter plaatse. In Amsterdam kwam de avond ervoor een 34-jarige man om het leven bij een aanrijding tussen een scooter en een tram. De man zat achterop. De 25-ja- rige bestuurder van de scooter raakte zwaar gewond. Bij een ongeval vrijdag op de rivierdijk bij Olst in Overijssel kwam een 29-jarige automobilist uil Wijhe om het leven. De politie ver moedt dat het slachtoffer achter het stuur in slaap is gevallen. Op camping Misterhof in Win terswijk is afgelopen zaterdag éen 31-jarige man uit het Duitse Essen doodgeslagen. De dader was een 57-jarige campinggast uit Winterswijk. De twee kregen ruzie over het volume van de muziek. De Winterswijjker be dreigde de Duitser eerst met een ijzeren staaf maar stak na een woordenwisseling het slachtoffer plotseling een aantal keer met een mes. De man overleed ter plaatse. Voor de kust van Ouddorp verdronk zaterdag een 42-jarige man uit Tilburg. Een reddings boot haalde de zwemmer uit het water maar in het zieken huis bleek hij overleden. Een 24-jarige surfer uit Vlaardingen verdronk diezelfde dag op het Oostvoomse meer nadat hij on wel was geworden en in het wa ter viel. De man was suikerpa tiënt. rotterdam anp De Rotterdamse politie heeft sinds woensdagavond 81 drugs runners en -toeristen aange houden. De voornamelijk Fran se drugtoeristen zijn voor ver schillende overtredingen be keurd en het land uitgezet. De Rotterdamse politie kondigde onlangs een zomeroffensief aan tegen het drugtoerisme. De Maasstad wordt overspoeld door Belgische, Franse en Duit se jongeren die harddrugs ko men inslaan. Met name in Rot terdam-noord en Rotterdam- west bevinden zich honderden dealpanden. De drugstoeristen worden naar de dealpanden ge leid door drugrunners. Het drugtoerisme veroorzaakt zoveel overlast in de woonwij ken dat bewoners dreigen hel heft in eigen handen te nemen. Bewoners van de wijk Spangen hebben een 'honkbalclub' op gericht. De 'leden' patrouilleren regelmatig in de straten van de geplaagde buurt. Aanstaande vrijdag wil een groep bewoners de wijk Spangen met barricaden afgrendelen om drugtoeristen te verhinderen hun inkopen te doen in de dealpanden. Een deel van de aangehouden drugtoeristen was in het bezit van harddrugs. Andere, die klaarblijkelijk nog geen inkopen hadden gedaan, hadden grote hoeveelheden geld bij zich. Vol gens politiewoordvoerder J. Ha- meetman is de actie nog lang niet ten einde. „We blijven hier mee doorgaan totdat de over last weer binnen redelijke per ken is, al duurt het een jaar of langer." den haag anp Het aantal mannen dat aan longkanker sterft is de afgelo pen jaren afgenomen. Onder zoekers denken dat de piek bij mannen is bereikt. Het aantal vrouwen dat longkanker krijgt en er aan overlijdt neemt nog steeds toe. Dit meldt het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde dat zaterdag is versche nen. In 1992 overleden in Ne derland 7356 mannen en 1440 vrouwen aan longkanker. Van alle mannen die aan kanker doodgaan, overlijdt 35 procent aan longkanker. Voor vrouwen ligt dit op bijna 9 procent. Sinds 1958 zijn steeds minder mannen gaan roken. In 1958 stak nog bijna 90 procent van alle mannen van 15 jaar en ou der regelmatig een sigaret op, in 1992 was het nog 43 procent. Vaak zit er dertig jaar tussen het moment dat met roken begon nen is en longkanker zich open baart. Vrouwen zijn later in gro ten getale gaan roken. Pas in 1975 werd het minder. port 'geen commentaar waard te vinden'. Het is voor het eerst sinds de oprichting van de stichting in 1959 dat de praktijken van het Maasbach-imperium bij justitie zijn aangekaart. Aan het rapport is ruim een jaar gewerkt. Aanlei ding voor de rapportage was een conflict over de koers van het evangelisatieconcern in 1993 waarbij een aantal voor gangers en medewerkers zich gedwongen zag op te stappen. Bloemkool, per stuk Sappige perziken, kilo Rundertartaar, 100 gram Sense Bakken en Braden, pakje 200 gram JJ& CU Scharreleieren klasse 3, doos 20 stuks >59" Uit de diepvries: 01 Pizza kaas/tomaat, 3 stuks 300 gram >67" Croky chips, naturel, paprika ®0® of Bolognese mms, zak 200 gram >85" Grand'Italia pasta's, pipe rigatefarfalle, fusili of spaghetti duopak 500 gram >98" oi Tarwemout- Windsor- of volkorenbiskwie per rol Nü 01 Maxi tissue toiletpapier, pak 4 rollen >99 Extraatje van deze week: Uit de bedieningsafdeling: r~7 Rauwe boerenham, 1 QQ Oil I alhert holin per 100 gram mm, >40 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 Juli a.s.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3