Razendsnelle ontwikkeling gentherapie Gezondheid Minder mensen overlijden aan hart- en vaatziekten Hartinfarct en cholesterol MAANDAG 24 JUL11995 SPREEKUUR Tekebeet De vorige keer heb ik u verteld over de onaangename ge volgen van een muggebeet, als het stekende diertje toevalliger wijs de malaria-parasiet met zich meedraagt. Er loopt en kruipt natuurlijk nog heel wat meer stekends en bijtends over de aardbol en één van deze cre aturen is de teek. De teek is een klein spinachtig diertje dat zich voedt met bloed van zoogdieren. Het zit in de struiken te wachten tot een ge schikt dier langskomt en laat zich dan vallen op de vacht. De teek boort zich dan met de kop in de huid en zuigt zich vol. Hondebezitters onder u kennen waarschijnlijk wel de erwt-grote grijsachtige volgezogen teek die zich rond de kop van de hond in zijn huid heeft vastgezet. Een verwant van deze teek kan bij mensen een vervelende ziek te overbrengen: Lyme's disease. De naam komt van het district Lyme in Connecticut, Verenigde Staten, waar in 1975 een onder wijzeres getroffen werd door het grote aantal kinderen met ge- wrichtsontstekingen in haar school. Aan deze ontstekingen bleek een infectieziekte ten grondslag te liggen die niet al leen gewrichtsafwijkingen kan geven, maar ook hartrit- mestoornissefi, huidafwijkingen en een scala aan neurologische verschijnselen. De verwekker van deze ziekte is in 1982 voor het eerst geïsoleerd en heet nu Borrelia burgdorferi, naar meneer Burgdorfer, die lang heeft geploeterd om deze verwekker uit een teek te halen en zichtbaar te maken. De ziekte begint met een rode plek op de plaats waar een teek heeft gebeten, meestal al weken geleden en allang vergeten. De rode plek breidt zich uit, kan 20-30 cm in doorsnede worden en begint in het centrum dan weer op te bleken tot normale huidskleur. Deze huidafwijking wordt erythema chronicum mi grans genoemd (chronische, zich verplaatsende roodheid) en is uniek voor Lyme's disease. De roodheid gaat vaak gepaard met griepachtige symptomen en vermoeidheid, die kunnen blijven bestaan totfnaanden nadat de huidafwijkingen zijn verdwenen. Weken tot maanden na de eer ste rode plek krijgt zo'n 15% van de patiënten zenuwverschijnse len, soms in de vorm van ver lammingen; ongeveer 8% ont wikkelt hartritmestoornissen of een ontsteking van de hartspier. Zowel de cardiale als neurologi sche verschijnselen gaan uitein delijk over, maar met name de neurologische afwijkingen kun nen vele maanden aanhouden. De meeste patiënten krijgen weken tot soms wel twee jaar na de beet last van gezwollen, pijn lijke gewrichten, meestal de knieën. Aanvallen van deze ge wrichtsontsteking kunnen ge durende vele jaren blijven te rugkeren en uiteindelijk (in on geveer 10%) tot ernstige be schadiging van het gewricht lei den. Ook de neurologische ver schijnselen kunnen na jaren weer terugkeren, maar gaan dan niet meer weg. Het ziekteverloop met heel ver schillende symptomen, die steeds.spontaan weer verdwij nen, maakt Lyme's disease tot een lastig te herkennen ziekte. In de laatste jaren heeft deze ziekte echter veel in de belang stelling gestaan zodat de alert heid van artsen om bij de diver se verschijnselen ook op Lyme's disease te testen is toegenomen. Herkennen van de ziekte is las tig, behandelen is simpel. De verwekker is goed gevoelig voor een aantal antibiotica en met een kuur van 2 a 4 weken is het leed meestal geleden. Behandelen mag dan eenvou dig zijn, toch is voorkómen be ter. Als je niet wordt gebeten door een teek kun je nooit Ly me's disease krijgen. Zo simpel is dat. Als uw vakantie begint waar het asfalt ophoudt, of als u beroepshalve veel door struiken scharrelt, draag dan adequate kleding en schoeisel als u de na tuur in trekt. Als u een teek ont dekt, haal hem dan binnen en kele uren uit de huid. Het is waarschijnlijk zo dat de be smetting met Borrelia zeer traag verloopt en de teek minstens 24 uur moet hebben kunnen zui gen voordat het micro-organis me is overgebracht. En ten slotte: als u gebeten bent door een teek, let dan op het optreden van die speciale, zich uitbreidende roodheid en meld de beet bij uw dokter. MARISKA KOSTER OPGAVE NI LLETSREDNO ENTNJREDNEZR SREDNAEG OEKANTNK G S U E G N R L M A E O MENDOODD G E H D E D S N N ARMLOOORRR NEAROEMWEEEER E IMERPNPWDETE ZSBVKEORB I KSD OSEODLOOOLR I T C O E U KALER I K N O V R E O T A O H O C A S U O E R S V L H S A P O K C BVTHCOTTOOB I ANEGAWTSNE I D Abrikozenjam Anders Benedenwoning Bioscooporgel Boottocht Dienstwagen Ingang Kassier Kluister Kromhoorn Lebmaag Lepeldoosje Monster Onderstel Overreden Passaat Premie Protest Roemeen Schoonmoeder Schouderdoek Skibroek Solide Stelling Verkeerd Voorloper Voornemen Voorwerp Zandboer WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven nqar bene den nog een woord. OPLOSSING CRYPTOGRAM hardop s-s-a-o-i lepel-m-e o-i-stift prent-n-j rzode heitj e o-ni regaal REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-150265 ROTTERDAM GPD De ontwikkelingen in de gentherapie, hèt toverwoord voor de uitschakeling van tal 'van ziekten in de toekomst, gaan razend snel. Grote farmaceutische bedrijven pom pen grote sommen geld in wetenschappe lijk onderzoek en dringen aan op resulta ten. De verwachtingen zijn hoog gespan nen. Aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam werken prof. dr. F. Grasveld en zijn team aan methoden om stapelingsziekte en im- muun-deficiëntie te genezen. Daarbij ge bruiken zij een techniek die mogelijk ook voor ziekten als kanker, AIDS, de ziekte van Alzheimer en hart- en vaatziekten is te ge bruiken. Onlangs nog werd in Amerika een patiënt met een hersentumor behandeld met be hulp van gentherapie. De man kreeg een stukje behandeld weefsel ingeplant dat in de tumor virussen met het zogenoemde 'zelfmoordgen' voortbrengt. Een drug, die deze patiënt later kreeg toegediend, zou de tumorcellen die met het virus waren geïn fecteerd moeten doden. ,,Bij dieren werkte deze methode fantastisch", zegt Grasveld. ,,Bij deze patiënt niet. Men slaagde er niet in de hele tumor op te ruimen, en ja, dan. gaat die toch weer groeien." Het verhaal illustreert dat, als het om gentherapie gaat, de weg van de toegepaste wetenschap nog vol ligt met onbekende ob stakels. Het zoeken naar de juiste behande lingen is nog volop gaande. Gentherapie komt oorspronkelijk uit de hoek van de vi rologie, de tak van wetenschap die zich met virussen bezighoudt, maar de laatste tijd stappen meer en meer wetenschappers af van het principe virussen te gebruiken. Ook professor Grasveld koos voor de niet-virale benadering. ,,We bouwen in feite de eigen schappen die virussen hebben op syntheti sche wijze na." Het onderzoek richt zich in eerste instantie op, zoals Grasveld zegt, bescheiden doelen. Dat betekent in de praktijk dat Grasveld en zijn medewerkers een behandeling zoeken voor de ziekte irnmuun-deficiëntie en sta pelingsziekte. Mensen met irnmuun-defi ciëntie hebben continu last van infecties. Stapelingsziekte zorgt ervoor dat een be paald stofwisselingsprodukt niet normaal wordt afgebroken. Het eiwit dat daar nor maal gesproken zorg voor draagt, ontbreekt bij mensen met deze ziekte. Het gevolg is dat de bewuste stof in verschillende orga nen wordt opgeslagen ('gestapeld'). Met na me in de hersenen leidt dat tot grote pro blemen zoals mentale stoornis. De 'eenvoud' in de ontwikkeling van een gentherapie voor immuum-deficiëntie zit hem in het feit dat de ingebrachte genen maar in een deel van de cellen hoeven aan te slaan. Zodra het defect in het genetisch materiaal is hersteld, zijn deze cellen in staat het afweersysteem weer goed te laten werken ondanks het gegeven dat er nog 'fout' werkende cellen aanwezig zijn. Voor waarde is wel dat de ingebrachte genen lan ge tijd werken. Bij de bestrijding van een tu mor ligt dat heel anders. Hierbij is het noodzakelijk alle tumorcellen, heel kort, te raken. De methode kan volgens Grasveld worden gezien als eerste stap in de aanpak van an dere ziekten waarbij een genetische com ponent een rol speelt, zoals kanker, de ziek te van Alzheimer en hart- en vaatziekten. De hoogleraar verwacht dat de behandeling over ongeveer twee jaar op de eerste pa tiënten met stapelingsziekte en irnmuun- deficiëntie gestart kan worden. DEN HAAG» ANP Hart- en vaatziekten zijn min der vaak oorzaak van overlijden dan twintig jaar geleden. In 1972 was het aandeel van de hart- en vaatziekten in de doodsoorzaken nog 45 procent, in 1994 lag het op 40 procent. Het aantal mensen dat een hart- en vaatziekte krijgt, neemt wel toe. Dit blijkt uit het jaar verslag van De Nederlandse Hartstichting over 1994. Jaarlijks overlijden in Nederland meer dan 50.000 mensen aan een hart- en vaatziekte. De Hartstichting noemt de afname van het aantal acute hartinfarc ten van mensen jonger dan 60 jaar verheugend. Twintig jaar geleden overleden nog ruim 3.000 mannen onder de 60 aan een acute hartinfarct. Nu zijn dat er minder dan 1.500. Betere behandelingsmethoden, betere en snellere diagnostiek en ge zonder leven hebben aan die daling bijgedragen. Het aantal mensen met een hart- of vaatziekte neemt wel toe. Jaarlijks komen ongeveer 250.000 mensen met deze klachten in het ziekenhuis te recht. De toename wordt deels veroorzaakt door de vergrijzing. Hart- en vaatziekten doen zich vooral voor op oudere leeftijd. De bevolking bracht in 1994 59,4 miljoen gulden bijeen voor de Hartstichting. 5 veel roken teveel eten te veel zitten De Nederlandse Hartstichting propageert al jaren een gezondere le vensstijl, die bijdraagt aan daling van het aantal hart- en vaatziekten. HENKHELLEMA» Betere behandelingsmethoden dragen bij aan de afname van het aantal acute hartinfarcten. archieffoto HEINZ De vraag een verhoogd cholesterolgehalte in het bloed wel of niet met medicijnen te verlagen, heeft de medische wereld de laatste ja ren voortdurend beziggehouden. In elk geval voor patiënten die een hartinfarct hebben doorgemaakt en een verhoogd cholesterol gehalte hebben, lijkt het antwoord nu duidelijk te zijn. Onlangs af gesloten onderzoeken wijzen eenduidig op behandeling - naast eerst een cholesterolverlagend dieet - met cholesterolverlagende medicijnen om verdere complicaties en sterfte te voorkomen. Twee Engelse, een Schotse en een Finse hoogleraar schrijven in een commentaar in het gezaghebbende tijdschrift 'British Medical Journaal' dat er geen enkele twijfel meer bestaat over het nut en de veiligheid van het behandelen van patiënten met een verhoogd cholesterolgehalte, die een hartinfarct hebben doorgemaakt'. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde komt de Amster damse cardioloog dr. R.J.G Peters tot een zelfde conclusie. Hij schrijft dat „wanneer na een voedingsadvies de totale cholesterol- concentratie boven de 5 mmol/1 blijft en het risico van (volgende) complicaties niet laag wordt geacht, behandeling met een choles- terol-remmer dient te worden begonnen". Daarmee is er een dui delijke kentering in het beleid waar te nemen, aldus Peters. „D.e be nadering is, vergeleken met een jaar geleden, nu omgekeerd: wij dienen ons nu af te vragen wie de behandeling niet dient te krij gen." HH HUSH NZ AAN DE 3AL /S P3 MlPD£NC.fJN BERAS- 93&2PNOB 9TEEPS NE'NZ. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Enigszins buiten adem door de aan rijding, die hij bijna gehad had, kwam heer Bommel in de Kleine Club aan. Hij liet zich zuchtend in een stoel zakken en keejc afwezig naar het lessenaartje. Daar stond een bekend geschiedkundige, die een le zing zou houden over "sagen en le genden van Bommeldam en omstre ken". „Die figuur heb ik meer ge zien", sprak heer Ollie peinzend tot zichzelf: „dat gezicht komt me be kend voor! Maar het gaat er nu maar om: waar?" Deze vraag hield hem zo bezig dat het begin van de lezing hem geheel ontging. Pas toen de spreker de naam Bommel noemde en men veelbetekenende blikken in zijn richting wierp schrok hij op. „Ze kijken weer naar me", dacht hij geër gerd. „Ik heb zeker weer niet op het goede moment gelachen of zo. Ver velend is dat. Maar ach, wat geeft het eigenlijk? Het is toch allemaal gebeu zel en dat gelach is maar dom. Het stoort mijn diep gedachtenleven, be doel ik. Waar dacht ik over?" Toen viel hem plotseling in, waar hij de spreker eerder gezien had. „DaEis de bestuurder van de auto, die mij bijna heeft aangereden!" mompelde hij halfluid. Om hem heen werd gesist en de burgemeester stiet hem aan. „Straks kan je vragen stellen, Bom mel!" fluisterde de magistraat. „Vra gen stellen?" dacht heer Ollie. „Waarom? Het is nu eenmaal ge beurd. Ik heb mij kunnen redden door mijji snelle reactie..." Hij peins de door over de vlugheid van zijn denken totdat hij gestoord werd door het applaus dat plotseling losbarstte. De lezing was afgelopen en met een schok drong het plots tot hem door dat de spreker het over het geslacht Bommel gehad had. Iets over een ou7" de legende of zo. waimmmÊÊÊamÊKÊÊÊiKÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊBaÊ HET WEER Weersvooruitzicht DOOR HANS VAN ES In ons zeeklimaat zijn verschillen in temperatuur tussen dag en nacht en tussen zomer en winter betrekkelijk klein. De nabijgele gen Noordzee voorkomt extreme temperaturen zoals je verder op het continent aantreft. Het zee water heeft maar een geringe jaarlijkse gang; de watertempera tuur voor onze kust varieert van circa 5 graden in februari tot on geveer 18 graden in augustus. Omdat de wind in ons land door gaans westel ijk is, heeft de Noordzee dus meestal een mati gende invloed op de tempera tuur. De overgang van hete, continen tale lucht naar Atlantische koel te, zoals die tijdens het afgelo pen weekeinde paatsvond, was voor Nederlandse begrippen nogal ingrijpend. Op veel plaat sen werd zaterdagmiddag amper 20 graden gehaald; daarmee was het opeens tien tot vijftien graden kouder dan daags ervoor. In de nacht van zaterdag op zondag daalde het kwik in heldere, drog11 lucht tot onder de 10 graden. Zo had Arcen (Limburg) zondagochterj1 vroeg een minimum van 6.6 graden, slechts 36 uur na het superma)r mum van 35.9 graden; een verschil van bijna dertig graden! Vlak aaF zee was de afkoeling ook behoorlijk, maar minder uitgesproken. Derf Helder mat tussen vrijdagmiddag en zondagochtend uitersten van Q resp. 26.2 en 7.9 graden. e Een nieuw hogedrukgebied breidde zich gisteren snel over het Eu- F ropese vasteland uit. In schone en heldere lucht was het ideaal zo- I1 merweer met veel zon, weinig wind en lage luchtvochtigheid bij ca. !r 22 graden. Vanmiddag wordt al weer plaatselijk 25 graden overschrF den en dinsdag en woensdag reikt het kwik tot dichtbij 30 graden. Door een zuidoostenwind wordt het ook op de Hollandse stranden Ie flinkwarm. f Net zoals bij eerdere gelegenheden in de afgelopen weken duurt der warmte-uitspatting niet lang. Woensdag vormt de overgang naar eerf paar dagen met gematigd zomerweer. Plaatselijk kunnen ehkele pitr ge onweersbuien vallen, waarna op donderdag een frissere westen-a wind doorbreekt. Het kwik bereikt daarna een aanvaardbare 23 gra-' den bij redelijk wat zon. De lange-termijnkaarten tonen later in de 1 week hernieuwde hogedrukimpulsen vanaf de Azoren; dat geeft welf licht de aanzet tot een volgende warmtegolf. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag veel bewolking en perioden met regen, aan de kust soms grote hoeveelheden. Morgen pe rioden met zon en bijna overal droog. Middagtem- peratuur ongeveer 15 gra- deo, in het zuidoosten iets boven de 20, morgen overal enkele graden ho ger. Zweden: Eerst wat zon, in de loop van vandaag bewolkt en regenachtig. Morgen weer opklaringen en droog. Middagtemperatuur van 15 in het noorden tot 21 in het .zyiden, morgen overal wat warmer. Denemarken: Flinke zonnige perioden, in het noorden ook wat wolkenvelden en vandaag kans op regen. Middagtemperatuur on geveer 20 graden, morgen iets hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag zonnige perioden en droog. In Ierland en Schotland ook wolkenvelden. Morgen vaa het westen uit bewolking, gevolgd door regen en in het zuiden mo gelijk fikse regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 18 graden in Schotland en Ierland tot 25 in de buurt van Londen. Morgen maxima tussen 20 en 27 graden. België en Luxemburg: Droog en zonnig. Maxima ongeveer 26 graden, morgen tegen de 30 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig. Morgen in Bretagneen Norman- dië wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 28 graden, morgen rond 30. Dicht bij zee tussen 22 en 25 graden. Portugal: Droog en in het zuiden tamelijk zonnig. Aan de noordwestkust ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur langs de kusten morgen van 22 in het noordwesten tot 30 in het zuiden. Landinwaarts plaatse lijk eerst nog bijna 40 gaden. Madeira: Vandaag zon, maar ook wolkenvelden en mogelijk een bui. Morgen perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 26 graden. Spanje: Zonnig. In het noordwesten, en later op morgen ook elders in het noorden wol kenvelden en hier en daar een bui. Mid dagtemperatuur aan de costa's iets bo ven de 30 graden, landinwaarts op veel plaatsen vandaag nog boven de 40 gra den. Morgen van het noordwesten uit enige afkoeling. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden zonnig, elders ook nu en dan wolkenvelden. Maxima aan zee ongeveer 30 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, in het zuiden plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur vlak aan zee 30 graden of hoger. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee bijna 35 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Morgen langs de Atlantische kust enkele wolkenvelden en kans op een stevige regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 33 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm met maxima van onge veer 32 graden. Italië: Zonnig, maar vandaag in het noorden eerst nog kans op een bui. Maxima rond 32 graden, in het noorden eerst nog wat lager. Corsica en Sardinië: Zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 33 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig. Op de Egeïsche Zee waait nog steeds een ste vige noordenwind. Middagtemperatuur van 28 graden op de zuidelijke eilanden inclusief Kreta tot 34 plaatselijk in het noorden van Griekenland. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee op veel plaatsen rond 30 gra- Duitsland: Droog en overwegend zonnig. Middag- te rnpjiatuut- van 24 ^graden in SI eeswi j k- Hols tem-tot 27~in het zuiden, morgen overal enkele graden hoger. Zwitserland: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur van 28 graden in het noorden] iets boven de 30 in het zuiden. Oostenrijk: Eest nog wat wolkenvelden, maar g^ delijk steeds landuriger zonnige pe den. Droog. Middagtemperatuur or veer 29 graden, vandaag iets lager. Steeds meer zonnige perioden en b overal droog. Middagtemperatuur or veer 22 graden, morgen in het zui weer oplopend naar 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk perioden met zon en op meeste plaatsen droog. Maxima oi veer 23 graden, morgen rond 27 grai Hongarije: Flink wat zon, maar eerst ook kan: een regen- of onweersbui. Middag! peratuur ongeveer 28 graden. DINSDAG 25 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.51 Zon onder 2 Maan op 04.00 Maan onder 1' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.19 15.56 02.52 1 Laag 11.35 23.55 11.16 2 Weerrapporten 23 juli 20 uur: •Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam VJissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin nietontv. licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. Helsinki Innsbruck Kopenhagen half bew. Las Palmas onbew Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta 23 15 23 S 20 12 33 24 31 23 22 14 33 15 29 li 22 5 30 Y 25 21 i: 1 23 II io 8 28 2; 1 26 21 5 21. 1. io 12 30 2: iw 6 41 2! iw 1 34 2 io 7 licht bew. licht bew. licht bew. regenbui half bew. licht bew. half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York half bew. TelAviv licht bew. Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aire Casablé

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20