'Wild Thing' zweert drank af en wint Italiaanse schermers succesvol ?op slotavond WK in Den Haag Dambond nodigt Sijbrands en Wiersma uit voor NK Vierhouten komt te kort in eindsprint Sport Jubileumzege Doohan MAANDAG 24 JUL11995 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 Verlies voor hockeyers dublin Het Nederlandse hockeyelftal heeft gisteren de tweede oefeninterland in Dublin tegen Ierland met 2-1 verloren. Het was de eerste nederlaag van het team van Roelant Oltmans in 34 duels. Zaterdag won Oranje met 3-1 van de Ieren. Nederland, dat geen van de negen strafcomers kon benutten, keek irx.de eerste helft al tegen een 2-0 achterstand aan. Tien minuten voor tijd bracht Mare Delissen de marge met een strafbal nog terug tot één. Tiende titel IJsbrand Chardon beekbergen IJsbrand Chardon is gisteren in Beekbergen voor de tiende keer nationaal kampioen vierspannen geworden. De tweevoudig wereldkampioen won de onderdelen dressuur en marathon. In de afsluitende vaardigheidsproef eindigde de 33- jarige menner op de vierde plaats, achter De Ruyter, Weusthof em Taconis. Nederlands softbalteam nog ongeslagen haarlem Het Nederlandse vrouwensoftbalteam is bij het pre- olympische toernooi in Haarlem nog ongeslagen. Het team van manager Ruud Elfers won gisteren met 3-0 van Zuid-Afrika en met 12-0 van Spanje in vijf innings. Zaterdag was Oranje met 25- 0 te sterk voor Kroatië en met 4-0 voor Botswana. Bij het toer nooi is één startbewijs te verdienen voor de Olympische Spelen volgend jaar in Atlanta. De wedstrijd tussen Nederland en Zuid- Afrika was de eerste confrontatie tussen beide landen in 21 jaar. Waterpoloteam succesvol in Italië vicenza» Het Nederlands vrouwen-waterpoloteam heeft gisteren het toernooi in Vicenza gewonnen. Oranje won in de finale met 5-4 van Australië. Carla Quint maakte in de tweede verlenging (sudden death) de beslissende treffer. De andere doelpunten kwamen op naam van Stella Kriekaard, Ellen Bast, Gillian van de Berg en Hedda Verdam. De tussenstanden waren: 1-0 0-0 2-1 1- 2 1-1 1-0. De Vries wint Thunderbike-race donington De Nederlander Jeffry de Vries heeft gisteren op het Engelse circuit van Donington Park de zege in de Thunderbike Trophy behaald. Fred Bayens, de in Nederland wonende en in Australië opgegroeide pupil van teammanager Martin van Gen- deren, finishte als tweede voor de Duitser Mark. Wilco van Zee- lenberg eindigde als vijfde. Een maand geleden eindigde De Vries tijdens de TT van Assen al verrassend als tweede. Buitenlandse golfers te sterk leusden Buitenlandse golfspelers hebben op de Hoge Kleij te Leusden de Levob Interpro Trophy heroverd op het Nederlandse tiental. Navier ronden in drie verschillende spelvormen match- play bedroeg het verschil drie punten: 16 1/2 -13 1/2. Nederlan ders, die vorig jaar voor de eerste - en enige - keer wonnen, ver overden alleen het eerste onderdeel: de fourballs met 4-1. De buitenlanders wonnen de andere drie, al bleef het verschil in de stand steeds klein. Tim Giles, professional op de Hoge Kleij, bracht het winnende punt binnen in zijn single partij tegen Fe- dor Stavast. Amerikaanse golfer John Daly wint British Open De Amerikaanse golfer John Daly heeft gisteren op de Old Course van St Andrews het 124ste Brits Open gewon nen. In een playoff over vier holes versloeg hij de 38-jari- ge Italiaan Costantino Rocca. Beide spelers eindigden na 72 holes gelijk op 282 slagen. In de verlenging was Daly vier slagen beter dan Rocca. st andrews anp/rtr Voor de 29-jarige Daly was het de tweede overwinning in een 'major', een van de vier van het grand slam. In '91 won hij het US PGA Championship. Hij ver diende in het Brits Open 312.500 gulden. Deze week is hij de topattractie in het Neder lands Open te Hilversum. Drie spelers deelden de derde plaats: de Nieuwzeelander Mi chael Campbell, de Amerikaan Mark Brooks en de Engelsman Steven Bottomley. Verenigde Staten heerst dit jaar over de golfwereld. Van de vier 'majors' gingen de eerste drie naar Amerikanen: Ben Cre nshaw veroverde het Masters, Corey Pavin het US Open, John Daly het Brits Open. De vierde, het US PGA, is volgende maand in Los Angeles. Daly was onbetwist de beste op de winderige laatste dag. Hij speelde als enige van de kans hebbers onder de standaardsco re van 72, al was het maar één slag. Michael Campbell, de Nieuwzeelandse debutant die met twee slagen voorsprong de slotronde aanving na een won derschone derde ronde in 65 slagen, ging kapot aan zijn ze nuwen. Finesse veranderde in de nacht in grofheid: 76. Campbell had nog wel be loofd zijn maori-bloed voor het statige clubhuis van St Andrews tot uiting te brengen in de krijgsdans der maori's, vaak ver toond door het All Blacks rugby- team. Maar dan moest hij wel winnen, dat kon hij gisteren Daly begon aan de finale ont spannen op de met drie ande ren gedeelde eerste plaats. Zijn achterstand bedroeg vier sla gen. Halfweg stond hij twee sla gen voor door een trio birdies. De concurrentie zakte een voor een in. De enige die bleef vol harden was Rocca. De Italiaan, grote onbekende bij de tifosi, putte moed uit de instorting van zijn medespeler Campbell. „Morgen is mijn dag", beloofde hij zijn twintig supporters toen hij zaterdagavond voor hen een spaghetti-maaltijd kookte. Het werd bijna zijn dag. Daly blunderde op de zestiende met een te slome putt die hem een slag kostte. Op de 17de hole, 's werelds moeilijkste van 's werelds oud ste golfbaan, de beruchte 'Road Hole' ging de Amerikaan via de bunker. Rocca via het weggetje. Hij redde zijn par met een kort tikje. Een wonder. Voor een play-off tegen Daly had de Italiaan een birdie nodig op de 18de hole. Zijn afslag was perfect, zijn schot naar de hole daarentegen een mislukkig. Dat hij toch een drie maakte dankte hij aan een wanhoops- slag over twintig meter met de putter. Nog een wonder. Rocca begon terstond te huilen, hief zijn armen ten hemel, viel voor over op het heilige gras en sloeg er met zijn vuisten op los. Het derde wonder bleef uit voor Rocca. Zoals drie, vier keer eerder dit seizoen op de Eu ropese Tour liet hij de win 1 'den haag «anp art De laatste avond van het 51ste toernooi om de wereldtitels va schermen in Den Haag was Ita- 'liaans getint. Na één keer zilver ^een vijf maal brons op de voor- i gaande dagen veroverde Italië in het Congresgebouw twee keer goud in de equipewedstrij- Leden floret (vrouwen) en sabel g. (mannen). De zege van de Italiaanse sa- - Jbelploeg, met Tarantino, Teren- f|Zi en Caserta, in de finale op ti en telverdediger Rusland was bij- spectaculair. Halverwe- leken de individuele wereld- ^kampioen Kirienko, Tsjirsjov en ~iniPozdniakov regelrecht op een 00 nieuwe triomf af te stevenen 'toen zij met 30-16 de leiding aahadden. Daarna begonnen de d 'Italianen onder begeleiding van Ijluid getrompetter uit het pu- anibliek en „forza, forza" kreten een indrukwekkende inhaal race. Toen de negende en wJlaatste partij aanbrak tussen Te- H1!renzi en Kinenko was het nog [sJaltijd 40-34 voor Rusland. Voor- 1 Hdat de Russische beroepsmili tair het wist, was hij aan alle is/Jkanten om zijn oren geslagen jen stond het gelijk: 43-43. In 'anhoop wisselde hij nog van 'apen maar het mocht niet ba lten. Terenzi had de smaak te en bracht ook de vol- 6 gende twee punten, en daarmee 'het goud, binnen. Op floret (vrouwen) waren de ^Italiaanse schermsters Trillini, JBortolozzi en Vezzali duidelijk i]te sterk voor Roemenië (45-34). 'a Zaterdagavond was er goud Jvoor de degenvrouwen van Hongarije en de floretmannen [van Cuba. Italië won wel de meeste plakken (acht in totaal van de |45), maar moest op de medail- el toch Rusland voor la- Jfen gaan. De Russen namen .vee keer goud en twee keer zil- [ver mee naar huis. Wereldkam pioen werden sabreur Kirienko |en florettist Tsjevtsjenko. Het uitgebreide Duitse gezel- ichap nam teleurgesteld af- icheid van Den Haag.De me daille-oogst van drie (elk metaal één met goud voor de man- pendegenploeg) was veel ma- Igerder dan tevoren ingeschat. Het was het slechtste resultaat [voor de Duitse schermers sinds pe WK van Rome in 1982 toen Duitsland met één bronzen më- aille werd afgescheept. De Engelsman Nick Faldo raakt zogenaamd in katzwijm nadat hij een roos heeft aangeboden gekregen van een vrouwelijke fan. naarscheque door de vingers glippen in het zicht van het clubhuis met de champagne. In de playoff over vier holes, ging alles mis. Een drieputt op de eerste hole, een par op de twee de tegen een birdie van Daly, drie slagen in de bunker van de gevreesde 'Road Hole'. Zijn te genstander stond toen vijf sla gen voor. De vierde hole van de verlenging was een formaliteit. Daly was op St Andrews nim mer 'The Wild Thing', die hij al vier jaar genoemd wordt. Zijn (nieuwe) vrouw Paulette was al tijd bij hem, hij raakte geen drank aan, bleef ook beheerst in zijn spel, al imponeerde hij de tienduizenden op de Old Cour- se met de enorme afstanden in zijn slagen. Vrijwel al zijn ka nonskogels waren zuiver. Twee jaar geleden ontdekte hij in de Dunhill Cup dat de Old Course van St Andrews een ech te baan voor hem was. Hij had er de ruimte voor zijn afslagen en grote, snelle greens voor zijn eminente putt-slagen. Hij hoef de maar twee jaar te wachten tot het Brits Open er weer neer streek. Hij zwoer de drank af en was er klaar voor toen het be oogde toernooi er was. „Ik weet niet wat ik moet zeg gen", murmelde hij met de 'Auld Claret Jug' in zijn knuis ten. „Ik waande me na Rocca's misser al winnaar. Dat hij die lange putt maakte, was een schok. Ik zat dicht bij een hart aanval." donington rtr/sid Regerend wereldkampioen mo torracen Michael Doohan heeft gisteren bij de Grote Prijs van Engeland zijn 25ste zege in de 500 cc klasse behaald. De Australiër blijft met nog vijf ra ces te gaan pp schema voor prolongatie van de titel in de koningsklasse. Bij zijn zesde overwinning van het seizoen en eerste winst op het circuit van Donington Park bleef Doohan zijn voor naamste concurrent Daryl Beat- tie voor. In de WK-tussenstand heeft hij nu vijftien punten voorsprong op zijn landgenoot. „Ik ben blij met mijn over winning op Donington", zei Doohan na afloop. „Het is nooit mijn favoriete circuit geweest en dat zal het ook nooit worden. Het was niet eenvoudig om Beattie te verslaan, maar het is me gelukt." De Amerikaan Scott Russell, die zich als derde had gekwalifi ceerd, moest de race aan zich voorbij laten gaan. Hij kwam tij dens de warming-up in botsing met de Fransman Jean Pierre Jeandat. Geen van beide cou reurs kon starten. Ook in de 250 cc toonde de ti telverdediger zich de sterkste. De Italiaan Massimiliano Biaggi, die tijdens de kwalifica tietrainingen nog ten val was gekomen, pakte in de derde ronde de leiding en gaf deze niet meer af. Het was zijn vijfde overwinning van het seizoen. De Japanner Tetsuya Harada fi nishte als tweede met een ach terstand van bijna drie secon den. Ralf Waldmann uit Duits land werd derde. Biaggi gaat overtuigend aan de leiding in de stand om de wereldtitel. Hij heeft 39 punten voorsprong op Harada. De Nederlander Jurgen van den Goorbergh eindigde als ze vende. Zijn broer Patrick moest vijf ronden voor het einde de strijd staken met een kapotte koppeling. Hij reed op dat mo ment op een elfde positie. apeldoorn gpd Ton Sijbrands en Harm Wiers ma worden uitgenodigd voor het NK dammen, dat volgend jaar van 3 tot en met 17 april wordt gehouden in Steenwijk. Dat heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond de afgelopen week beslo- Aanvankelijk was het slechts mogelijk grootmeesters uit te nodigen binnen twee jaar nadat ze aan het WK hadden deelge nomen. In de laatste algemene vergadering werd die termijn uit de reglementen geschrapt. In een verzoeningsgesprek met Sijbrands had het KNDB-be- stuur de grootmeester uit Voorst al laten weten hem in dat geval te zullen uitnodigen. Of Sijbrands en Wiersma op de uitnodiging zullen ingaan is nog onduidelijk. Het NK geldt als plaatsingstoernooi voor het wereldkampioenschap dat eind Ton Sijbrands. foto archief '96 in Ivoorkust wordt gehou den. Wiersma is daarvoor ech ter al geplaatst. Sijbrands op grond van zijn positie op de we reldranglijst hoogstwaarschijn lijk ook. De volgende ronde van 'Grandmasters '95', de serie uit dagerstweekampen die uit mondt in een WK-match, wordt gespeeld in Wit-Rusland en Ne derland. Van 3 tot en met 9 au gustus worden de eerste zes partijen van Baljakin - Ba en van Gantwarg - Schwarzman gespeeld in de Witrussische hoofdstad Minsk. De volgende zes partijen worden van 12 tot en met 17 augustus afgewerkt in Franeker, Leeuwarden en Heerenveen. Over de vervolgtweekamp is nog geen duidelijkheid. De win naar daarvan speelt in Moskou, Izjevsk of Jakoetsk tegen de ont troonde wereldkampioen Tsji- zjov een match met als inzet het recht wereldkampioen Valneris uit te mogen dagen. Schockemöhle vermoedt Duits dopingkomplot muhlen sid Alwin Schockemöhle maakte in het weekeinde gewag van een dopingkomplot in de Duitse draf- en rensport te gen zijn stal. De voormalige springruiter kwam onlangs in opspraak toen twee van zijn snelle paarden op doping werden betrapt. De hengst Scott was favoriet voor de Duitse derby. „De onderzoekers vonden middelen waarvan ik nog nooit had gehoord", stelde Schockemöhle. „Ik vermoed dat er sprake is van een kom- plot tegen mijn stal, dat der den de middelen hebben toegediend. Zoiets is moge lijk omdat bij wedstrijden ie dereen bij de stallen kan ko men. In Frankrijk, Italië en Zweden is dat onmogelijk." Schockemöhle vond dat er veel dient te veranderen. „Voor vreemde paarden moeten aparte stallen komen bij wedstrijden. Vorig jaar werden mijn paarden be smet met de virusinfectie droes." Pemette Osinga in opperste concentratie voorafgaand aan haar gevecht met de Australische Usvath. De Ne derlandse vrouwen werden in de kwartfinale van het landentoemooi uitgeschakeld door Italië. foto anp In Essen waren de Duitsers elf medailles, waarvan drie keer dat op degen (vrouwen) en sa- rechtstreeks voor de Olympi- wee jaar geleden nog goed voor goud. Het meeste pijn deed nog bel de Duitse ploegen zich niet sche Spelen kwalificeerden. ALKMAAR MARC VAN DER JAGT WIELERMEDEWERKER Aart Vierhouten is wederom verslagen in een eindsprint. De 25-jarige A-amateur, die lid is van Swift/Casba, zag gisteren de winst in de Kaasstadronde aan zijn neus voorbij gaan. Wil co Zuijderwijk was net als vori ge week in Zwanenburg rapper op het laatste rechte stuk. Vier houten toonde zich desondanks niet ontevreden met zijn twee de plaats. „Ik steek op het mo ment in goede vorm. Die over winning komt vanzelf wel", zo meldde de renner van de ambi tieuze Vredstein-formatie. A- en B-amateurs gingen af gelopen zaterdag in de 34ste Ronde van Zoetermeer tegelijk van start. Swift/Casba-renner Ronald van der Tang kwam goed voor de dag. De A-ama teur uit Voorhout ontsnapte met vijf renners uit het peloton. Deze kopgroep, waarvan tevens de succesvolle B-amateur André van Reek deel uitmaakte, werd niet meer ingerekend door het jagende peloton. Van der Tang finishte als derde, Lissenaar Van Reek - enigszins teleurstellend - als zesde. In Zoetermeer werd eveneens een demy-koers verreden. Al- phenaar Robert Karremans kwam één punt te kort voor het brons. De A-amateur, vierde en eerste in de series, kampte in de finale met de nasleep van een griepaanval. Beroepsrenner Frank van Veenendaal ver scheen aan de start in Gieten. De Sassenheimer versloeg na 100 kilometer Teuben en Engels in de eindsprint, maar moest zijn meerdere erkennen in Am sterdammer Cornelisse. Angela van Smoorenburg had afgelopen weekeinde de benen, die ze zich het hele seizoen al wenst. De 24-jarige Ter Aarse liet zowel in Zoetermeer (zater dag) als in Alkmaar (gisteren) zien dat ze haar plaats binnen de Keukengilde-ploeg waardig is. De Ronde van Zoetermeer werd gedomineerd door de Bel gische Van de Vijver. De renster, die onlangs van een hoogtesta ge terugkeerde en zich voorbe reid op de Tour Féminin, de marreerde succesvol uit de kop groep van zeven. Van Smooren burg sprintte naar de bronzen podiumplaats. Ploeggenote Ingrid Kelder huis (Alphen aan den Rijn) kwam kort later als zesde over de meet. De Alkmaarse Kaas stadronde eindigde na 60 kilo meter in een tweestrijd. Ver mast uit Vianen was op de Van Ostadelaan net iets rapper dan Van Smoorenburg. Nieuweling Vincent van der Kooij won zijn tweede wedstrijd binnen één week. De talentvolle Leidenaar kwam zaterdag als eerste over de meet in Zoetermeer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17