'Tweede keus' Ajax doet het rustig aai Feyenoord breekt met Koeman alle records Tomek Iwan ali een kind zo blij Intertoto-rol van FC Groningen na gelijkspel uitgespeeld Sport i MAANDAG 24 JUL11995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -3 Spaanse voetbaljeugd wint EK katerini De Spaanse ploeg heeft zaterdag de titel bij het EK on der 18 jaar veroverd. In de finale werd Italië met 4-1 opgerold. Comediant Dominguez Carlos van Sevilla scoorde driemaal, maar de kleinste van het veld Gutierrez was de grote man. Span je verdiende in Griekenland de Europese titel. De ploeg die Ne derland met een 2-1 overwinning uit de eindstrijd hield, zorgde ook zaterdag weer voor het vermaak. Gutierrez, de aanvaller van Real Madrid, was de spil. Bosniërs pakken punt in Düsseldorf dusseldorf Bosnië, een land in oorlog, heeft zaterdag zijn eerste officiële wedstrijd gespeeld. Bij Fortuna Düsseldorf, nieuweling in de Bundesliga, werd gelijkgespeeld (2-2). Bosnië is onlangs er kend door de FIFA. In het Paul-Janes-stadion waren 10.000 toe schouwers. Daaronder bevonden zich 7000 in Duitsland wonen de Bosniërs. Ze zorgden voor een folkloristische stemming, zon gen zelfs tijdens de wedstrijd voortdurend hun volkslied. Egil Olsen lonkt naar club Oslo» Egil Olsen, bondscoach van Noorwegen, zou zijn huidige baan graag ruilen voor één bij een club. Zijn gedachten gaan daarbij met name uit naar Engeland. Olsen kan zich zo ongeveer de succesvolste Noorse bondscoach aller tijden noemen. Vorig jaar speelde het land onder zijn leiding op de wereldtitelstrijd. In de Europese kwalificatie is Noorwegen momenteel leider van de groep waarin ook Nederland uitkomt. Olsen (53) is al vijfjaar bondscoach van zijn land. Marinos zomerkampioen in Japan Tokyo Yokohama Marinos heeft het eerste deel van de J-Lea- gue in Japan winnend afgesloten. De lijstaanvoerder versloeg in het laatste duel voor de zomerpauze Kashima Anders met 1-0. Iwata Jubilo, de club van trainer Hans Ooft en van de spelers Havenaar, Vanenburg en Paus, eindigde met een zege van 3-0 op Ichihara. De Italiaan Schillaci maakte één van de treffers. Hij is met 24 doelpunten topscorer van de J-League. Iwata moet op de ranglijst genoegen nemen met de vijfde plaats. Sanfrecce Hiroshima, de club van trainer Wim Jansen en van de spelers Van Loen en Huistra, ging met 3-1 onderuit bij Cerezo Osaka. De ploeg zakte daardoor naar de teleurstellende tiende plaats. Gamba Osaka, het team van Gillhaus, eindigde nog één positie lager. Noorwegen blijft beschaafd Oslo» Het Noorse voetbalpubliek heeft zaterdagavond op be schaafde wijze geprotesteerd tegen de voorgenomen Franse kemproeven in de Stille Zuidzee. De vriendschappelijke inter land in Oslo (0-0) eindigde zonder noemenswaardige inciden ten. Ook de spelers gedroegen zich braaf. De ruim 12.000 toeschouwers lieten voor de wedstrijd nog wel hun ongenoegen blijken over de Franse atoomplannen. Tijdens het Franse volkslied zwaaiden de Noren met duizenden vaan dels waarop een krachtig „Non" stond vermeld, verpakt in een nucleaire paddestoelwolk. Maar na het beginsignaal in de Ulle- vaal-arena concentreerden de meeste fans zich gewoon op de wedstrijd, die overigens weinig voorstelde. De oproep van de Noorse spelers om anti-Franse kernleuzen veelvuldig in het sta dion te bezigen, vond geen gehoor. Alpheuse Boys op alle fronten tevreden Wanneer Louis van Gaal Alphense Boys complimenteert met de prima organisatie, Ajax weigert om de Alphense eersteklasser een echte afstraffing te geven (het blijft bij 6-1) en de penningmeester een bedrag van tienduizen den guldens op zijn rekening kan bijschrijven, is er na tuurlijk alle reden tot tevredenheid. alphen aan den run» willem spierdijk En die was er dan ook bij Al phense Boys, dat op sportpark De Bijlen 8000 toeschouwers de poorten zag passeren voor het oefenduel tegen Ajax. De oefen campagne voor het seizoen '95- '96 belooft een van de hoogte punten uit de historie van de Al phense club.» te worden, want over twee weken krijgen 'de Boys' ook nog Feyenoord op "be zoek. Geen amateurvereniging in Nederland zal het ooit het ge noegen hebben gehad om bin nen twee weken tegen dergelij ke topclubs te spelen. Een van de leden van Alphense Boys is echter chef-sport van de NOS, Kees Jansma. Die zit er blijkbaar ook niet mee om zich ten op zichte van deze topclubs in een afhankelijke positie te manoe- vreren, en haalde Ajax en Feye noord voor oefenduels naar Al phen. Alphense Boys profiteert na tuurlijk in de eerste plaats fi nancieel van deze spectaculaire wedstrijden. Volgens voorzichti ge schattingen is de club bij 8000 bezoekers over twee wed strijden uit de kosten. Die pas seerden zaterdag echter al de kassa's, zodat de recette van de wedstrijd tegen Feyenoord (waarvoor inmiddels al 3500 kaarten zijn verkocht) pure winst is voor de club. De penningmeester hoeft het geld in elk geval niet uit te ge ven aan het eerste elftal, want Alphense Boys besloot vorig jaar al de eigen jeugd voorrang te geven en niet meer aan 'dure' aankopen te doen. De ploeg be reidde zich enthousiast voor op het duel met Ajax. De meeste amateurclubs beginnen aan de ze wedstrijden zonder een trai ningsuur in de benen, maar Al phense Boys begon al drie we ken geleden met de voorberei ding. De ploeg kreeg van trainer Paul Bahlmann de opdracht het fysieke contact niet te vermij den. Vooral de jonge spits Pa trick Kalkema volgde deze aan wijzing goed op. Hij won regel matig een duel van een van de Ajacieden, die waarschijnlijk ge wend zijn dat hun ledematen tijdens oefenduels met wat meer respect tegemoet worden getreden. Naast Kalkema viel in de eer ste helft ook Robert van der Laan op, die de handen van het publiek op elkaar kreeg met een goede solo. De beste Alphense kans was voor Raymond Jans ma, die echter net naast mikte. Ajax speelde met een groot gedeelte van de 'tweede keus' en liet Litmanen (geblesseerd), Blind (geblesseerd) en Over- mars (familie-verplichtingen) buiten het elftal. De Amster dammers beperkten zich tot een enkele tempo-versnelling. Die hadden overigens wel een 5-0 ruststand tot gevolg door treffers van Finidi (2x), Kanu, Bogarde en Frank de Boer. De tweede helft deed Ajax er niet veel meer aan. Het deed Louis van Gaal na afloop concluderen dat Ajax de slechtste wedstrijd Finidi George neemt nummer vijf van Ajax voor zijn rekening. De bal verdwijnt door de benen van doelman Pascal Korteweg Maris in het doel Alphense Boys. foto ben de bi uit de oefenserie speelde. Het zag er zelfs lange tijd naar uit dat Alphense Boys de twee de helft winnend zou afsluiten. De Alphenaren zagen een schit terende kopbal van Pieler van Zoest op de lijn gestuit door Danny Landzaat en kregen ver volgens hulp van grensrechter Jozef de Jong uit Nieuwkoop. De man met de gemakkelijkste taak op het veld had als enige in de wijde omtrek de bal over de lijn zien gaan. Scheidsrechter Van der Ende nam de beslissing van de lijnrechter over. Patrick Kluivert zorgde er uit eindelijk voor dat de tweede helft in 1-1 eindigde. Hij draai de handig weg van een verdedi ger en schoot hard en laag in de hoek. Na het laatste fluitsignaal be gon een groot deel van het pu bliek aan een eigen wedstrijd, namelijk om een handtekening van een van de Ajacieden bin nen te halen. Dat lukte lang niet elke fan omdat de Alphense or dedienst de spelers om beurten 'bevrijdde' en naar de kleedka mers begeleidde. Het leverde Alphense Boys een compliment .op van Van Gaal. „Het was hier de beste organisatie, in elk geval naafloop." Alphense Boys - Ajax 1-6 (0-5). 1 nu 0-1, 20 Frank de Boer 0-2, 35 1 0-3, 43 Bogarde 0-4, 44 Finidi 0- van Zoest 1-5, 88 Kluivert 1-6. Sch rechter: Van der Ende. Toeschoui 8000. Alphense Boys: Korteweg Maris Elzen), Laros (Twilt), Koos Crawfurd, Jansma, Van den Nieu dijk (gerse). Van der Laan, Bakker, scheiden (Vergeer), Kalkema (Le sen), Van Zoest (Wesselingh) Ajax: Van der Sar, Reiziger. S Frank de Boer (Oulida), Landzaal nald de Boer. Reuser, Tuhuteru, F Kanu (Kluivert), Bogarde (Davids). Dirksland loopt uit voor Rotterdammers dirksland marcel van der kraan gpd-verslaggever Feyenoord heeft van zijn vier grote aankopen pas één man aan het publiek kunnen presen teren. In Dirksland, waar de Rotterdammers traditioneel de voorbereiding op het nieuwe seizoen begonnen, maakte za terdagmiddag alleen Ronald Koeman zijn opwachting in de basis van Feyenoord. Tomek Iwan bleef vanwege een trai ningsachterstand aan de kant en het duo Zwijnenberg/ Vid- mar kampte met wat lichamelij ke ongemakken. De oude rot Koeman over leefde van alle nieuwelingen in de selectie het meest fris en fit de eerste zware trainingsweek en kon zonder blessures of klachten in Dirksland verschij nen. Dat was voor het publiek een aardige opsteker. Met dui zenden kwam men op het de buut van de ex-speler van Bar celona af. In andere jaren trok Feyenoord zo'n 2500 tot 3000 toeschouwers in de regio, zater dag waren het er volgens de or ganisatie meer dan 5.500. Senior-manager Fred Blanke- rneijer constateerde op de dag dat Feyenoord op het bijveld van de Kuip de training hervatte al dat er een nieuwe, massale interesse voor de bekerwinnaar is ontstaan. Alleen in het jaar van Johan CruijfT hadden er zo veel mensen bij de eerste trai ning langs de kant gestaan. En voorzitter Jorien van den Herik weet nu al dat Feyenoord ruim schoots zijn record van 15.000 seizoenkaarten gaat verbreken. De vrolijke chaos in Dirks land, waar omheiningen sneu velden, het 'dorp onbereikbaar werd door een blokkade van een paar duizend her en der ge parkeerde auto's, bevestigde dat Feyenoord vooral dank zij de komst van Ronald Koeman weer helemaal 'in' is. De rossige verdediger stelde zijn fans in de 45 minuten dat hij meedraaide in het voor hem totaal nieuwe elftal niet teleur. Koeman maakte een uiterst so lide indruk in de defensie, strooide her en der met diepte- passes die op de centimeter nauwkeurig waren en had al leen de pech dat de tweemans voorhoede Obiku/ Larsson zich onnodig veel in buitenspelposi tie liet verrassen. Een tweede, kleine domper was misschien dat Feyenoord in de periode dat Koeman meespeelde, niet een vrije trap op redelijke afstand van het doel kreeg. Het publiek verheugde zich vooraf al mas saal op een van de kanonsko gels van Koeman, maar het kreeg de specialiteit van de ex- international dus niet te zien. Opmerkelijk was dat Koeman bij Feyenoord (nog) niet tot aanvoerder is gebombardeerd. Peter Bosz droeg de band om zijn arm, die vorig seizoen in het bezit was van Ed de Goey. Maar ook zonder de rol van 'captain' zal het leiderschap van Koeman wel zijn uitstraling krij gen. Hoewel Ronald Koeman niet de kans kreeg om de bal met een snelheid van pak weg 90 ki lometer per uur het net in te ja gen, leidde een van zijn vrije trappen vanaf de flanken toch tot een doelpunt. Verdediger Ja cobs van het Flakkees elftal pro beerde met de punt van zijn schoen de scherp aangesneden voorzet van Koeman tegen te houden, maar tikte de bal prompt langs zijn eigen doel man. Het was de tweede van de wedstrijd. Mike Obiku had de score zes minuten voor de pauze geopend en op de val reep zorgde Giovanni van Bronckhorst na een fraaie voor zet van Orlando Trustfull nog voor 0-3. Van Bronckhorst stond net als de jonge George Boateng, die zijn contract heeft verlengd en mogelijk in een later stadium nog wordt uitgeleend aan Excel sior, in de basis van Feyenoord. Van Bronckhorst bezette de lin kerflank, Boateng de rechter. Wim van Hanegem liet in Feye- noords eerste oefenpartijtje meteen zien dat het hem me nens is om komend seizoen met twee spitsen te gaan opere ren. Henrik Larsson en Mike Obiku waren de twee spelers waarmee Van Hanegem startte. Na de pauze mocht Regi Blin ker Larsson vervangen. Het was niet de enige wissel. In het tweede bedrijf stond bijna een totaal nieuw elftal in het veld. Door de komst van vier nieuwe spelers en de vooralsnog gerin ge uittocht van Feyenoorders (Scholten en Maas zijn nog al tijd niet elders ondergebracht) is de concurrentie ongekend groot geworden. Het elftal dat na rust in het veld stond ontbeerde de nodige fantasie. Hoewel Blinker en Boateng twee prima goals scoorden en de eindstand op 0- 5 bepaalden, was het voetbal in het tweede bedrijf verre van sprankelend. groningen anp De rol van FC Groningen in de Intertoto-competitie is uitge speeld na een gelijkspel (0-0) in het Oosterpark in de laatste groepswedstrijd tegen Ceahlul Peatra Neamt uit Roemenië. Door dat resultaat is FC Gronin gen als tweede geëindigd in groep 9 achter de nummer vijf van Roemenië. FC Groningen behoort niet tot de beste vier nummers twee van de groepen, die zich evenals de twaalf groepswinnaars hebben gekwa lificeerd voor de achtste finales. De loting is vandaag. FC Groningen is in de vier duels in de groep ongeslagen gebleven via overwinningen op FC Boby Brno uit Tsjechië (2-1), FC Etar Veloko Tarnovo uit Bul garije (3-0) en gelijke spelen te gen SK Beveren uit België (2-2) en Ceahlul Peatra Neamt. Vol gens trainer Weslerhof heeft FC Groningen de uitschakeling te danken aan de rode kaart die topscorer Bombarde wegens natrappen ontving tijdens de uitwedstrijd tegen SK Beveren. „Die wedstrijd hadden we an ders gewonnen en dan waren we een week geleden al zeker geweest van een plaats in de achtste finales", is de stellige overtuiging van Westerhof. „Maar ik neem het Bombarda niet kwalijk. Hij heeft aan de ploeg en mij zijn excuses aange boden voor zijn gedrag en daar mee is voor mij de zaak afgeslo ten. Beter een rode kaart in het Intertoto-toernooi dan in de competitie. Anders had hij mis schien wel vijf wedstrijden schorsing gekregen. We zijn in ieder geval financieel iets wijzer geworden van het Intertoto- toemooi. Daar was het ons ook om te doen." FC Groningen heeft de uit schakeling geheel aan zichzelf te wijten. Een overwinning te gen Ceahlul Peatra Neamt lag in eigen omgeving binnen bereik. De Groningers namen de Roe menen, na een matte eerste helft, hevig onder vuur. Het ver lossende doelpunt bleef echter uit. Sion, Koeman. Bos, Stokkin- greef en De Kruyff misten kan sen. De Kruyff (ex-FC Utrecht) en Liefden (ex-Dordrecht'90) maakten een bevredigend de buut bij FC Groningen. Heerenveen Het is Heerenveen in Portugal niet gelukt om ongeslagen te blijven in groep vier van de In tertoto-competitie. De Friezen speelden in een fantasie-opstel ling en verloren door een doel punt van Pinto in de eindfase met 1-0 van Uniao de Leiria. Heerenveen was een week gele den, na drie overwinningen, al groepswinnaar geworden en daardoor automatisch gekwali ficeerd voor de achtste finales. Heerenveen miste in het sta dion Municipal in Torres Novas liefst acht potentiële basis krachten. Sier was geschorst, Tammer en Oosterveer hadden last van blessures. Bovendien wilde trainer De Haan met het oog op de achtste finales geen risico nemen met Hansma, Doesburg, Pastoor, De Visser en Wouden, die allen in het bezit zijn van een gele kaart. Na een tweede gele kaart volgt automa tisch een schorsing voor de achtste finales. De Haan was ook in Heeren veen achtergebleven om door te trainen met de thuisblijvers. Zijn assistent Verbeek fungeer de in Portugal als coach. Heerenveen bestreed Uniao de Leiria met eigen wapens, de counter. Pas in de eindfase kwam die speelwijze bij de Frie zen even uit de verf. Rechtop en Bijl verzuimden toe te slaan. Korte tijd later was Pinto ook al via een counter wel bij de les. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Als een kind zo blij was Tomek Iwan. Met grote gretigheid hul de hij zich deze week, op ver zoek van fotografen, in het rood-witte Feyenoordshirt. Voor de vriendelijke Pool is er nog re delijk snel een eind gekomen aan de voor hem en zijn gezin zenuwslopende affaire rond zijn transfer naar de hekerwinnaar. „Ik ben zo blij, zo opgelucht en zo gelukkig dat het allemaal goed is gekomen. Ik had de af gelopen dagen al een goed ge voel gekregen," vertelde Iwan. „Vanaf het moment dat ik wist dat de bestuursleden van Feye noord en Roda JC weer met el kaar spraken, kreeg ik het idee dat mijn transfer naar Rotter dam realiteit zou worden." Officieel vertoefde hij de afge lopen week in de ziektewet. Iwan weet zelf dat daar vanuit de Limburgse hoek vreemd te genaan werd gekeken. Toch zat hij er na de uitspraak van de ar bitragecommissie volledig doorheen. Geestelijk kon hij het even allemaal niet meer verwer ken. Als buitenlander, die pas elf maanden in Nederland woont en verbluffend goed de taal spreekt, probeerde hij te bevatten wat er met en rond hem gebeurde. Hij begon te twijfelen of hij er goed aan had gedaan. De voorzitter van Feye noord had hem beloofd dat al les in orde zou komen, maar die verloor op zijn beurt geheel on verwacht de arbitragezaak en ging de volgende dag vrolijk voor vier weken op vakantie naar zijn jacht in de Middel landse Zee. Bovendien zat Iwan opge scheept met zijn gezin. Zijn jon ge vrouw was een paar maan den geleden bevallen van een tweeling. Door alle commotie en fricties in Kerkrade hadden ze samen halsoverkop Limburg verlaten en hun intrek genomen in een Rotterdams hotel. Zijn zaakwaarnemer Jan de Zeeuw wist toen ook eventjes niet meer hoe het allemaal opgelost moest worden. Maar vanaf zijn superluxe jacht, midden op zee, hield Jo rien van den Herik de touwtjes in handen. Feyenoords voorzit ter regelde met behulp van een draagbare telefoon, onder een warme zomerzon op het voor dek, de duurste (binnenlandse) transfer aller tijden. Feyenoord wist dat het Roda JC tegemoet moest komen. Met bijna vier miljoen gulden werd Iwan van zijn nachtmerrie verlost en het boze Roda JC-bestuur tevreden gesteld. Serve Kuijer, directeur van Roda JC, vroeg zich gisterav niet geheel ten onrechte ej Feyenoord het zichzelf en nieuwe werknemer niet moeilijk heeft gemaakt. Ku „Als de heren vanaf het b met een dergelijk voorstel i ren gekomen, was er vast mogelijkheid geweest om te derhandelen. Er zijn nu hoop woorden aan vuil gem I en er is een vrij harde, verve de situatie ontstaan tussei beide clubs." Vier miljoen gulden voor speler, van wie de kenners gen dat hij zal uitgroeien tol topper, is inderdaad een ri lijk transferbedrag. Waar Van den Herik c.s. evenwel •ging is dat die transfersoi geen enkele verhouding tot het karige salaris dat To Iwan bij Roda JC maandi verdiende. Wat dat betreft 1 het schandalig dat de Limb se club niet alleen het arbe n bureau, maar ook de KNV1 de arbitragecommissie mi^ misleiden met drie verschil de contracten, terwijl Iwan niet meer op zijn reke kreeg dan het laagste, best de contract. Jorien van den Herik zei v lg zijn jacht, dat in de buurt n Sardinië dobberde, dat hij 7 geen moment zorgen heefl h maakt over de afloop van d faire. „Ik heb vier weken 7 den al een glas champagne J( dronken op de komst van I\ Ik kon toen niet bevroeden er nog zoveel commotie 7j ontstaan. Maar de techni staf wilde Iwan graag hebbe met Feyenoord willen we e blijven meedoen om de hoo n plaatsen. Daarom hebben tj. ons zo ingespannen voor i v jongen," aldus Van den Heri pj Volgens Jan de Zeeuw i door Roda JC tot op het la; J( moment hoog spel gespf,^ „Die mensen beweerden PSV weer in beeld was n. Iwan. Maar dat was echt t< ?r| onzin. Dat hoorde bij het Was misschien bedoeld on n prijs op te drijven of om F noord onder druk te zetten. op mek wilde zelf niet naar PS K dat had hij al drie keer luii (y duidelijk verkondigd. Die ,5 gen wilde alleen naar F noord. Het was ook volsi p ondenkbaar dat hij ooit 7j| voor Roda JC zou gaan spel ,n zegt De Zeeuw. ,n Iwan zelf zegt geen spi /0| hebben van de stappen dif Iflj de afgelopen weken heeft gt 0) men. „Iedere andere speler j0j precies hetzelfde hebben daan. Financieel en sportief >l( ik mij enorm verbeteren. Ik echt een geweldige stap vtx

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14