Sport Indurain: 'Minst lastige zege' Een interland is meer lan een tenniswedstrijd antos met open armen lij Ajax ontvangen 'Schandalig wat Dick Advocaat uitkraamt over Feyenoord' Tamminga pakt tweede record met 'zware benen' AANDAG 24 JUL11995 [F WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 'en positief ingestelde jongen fHEN AAN DEN RUN» LEM SPIERDIJK ircio Santos is vrijdag toch in derland gearriveerd. Eerdere richten meldden dat de Bra- aanse aanwinst van Ajax het sgtuig had gemist. Santos is dag toch in Amsterdam aan- ;omen. Van Gaal viel zater- na afloop van het oefenduel sen Alphense Boys en Ajax uit naar de pers die Santos gens hem een 'Romario-eti- probeerde op te plakken, ij heeft er alles aan gedaan op tijd te komen. Toen hij eerste keer naar Nederland am, waren er ook al wat chten uitgevallen. Als je dat art, sta je eerst wat gek te kij- maar we hebben alles :heckt en het verhaal van itos klopte gewoon", aldus Gaal, die Santos verder een 'positief ingestelde jongen' noemde. De Ajax-trainer toonde ook begrip voor de bezwaren die Santos had om een deel van zijn inkomsten in het CFK-spelers- fonds (een pensioenvoorziening die profspelers op hun 35ste een uitkering geeft), te storten. ,,Als ik als buitenlander naar Nederland zou komen, zou ik ook niet zo graag geld in een pensioenfonds storten. Het is een mooie regeling voor modale Nederlandse voetballers, maar niet voor buitenlandse vedet ten." Santos wordt maandag daar om met open armen op de trai ning van Ajax ontvangen. Van Gaal: „Als een speler gelijk heeft, dan krijgt hij ook gelijk." Van Hanegem woest op collega JTTERDAM GPD ïm van Hanegem gelooft et dat hij ooit nog lid wordt m de CBV, de vereniging van laches betaald voetbal. Dat ubje is ooit opgericht om de langen van voetbaltrainers de ere- en eerste divisie be- rte behartigen. Van Hanegem heeft al vaker ten blijken dat hij geen hoge tt op heeft van de wijze aarop sommige trainers met caar omgaan. Na de uitspra- n Dick Advocaat tegen Man over het beleid en de fokwijze van de Kromme bij "lyenoord weet hij zeker dat !t begrip 'collegialiteit' ver te leken is. Feyenoords coach heeft van jmek Iwan begrepen dat ick Advocaat hem had ver at daar een grote bende is'. Van Hanegem: „Iwan zou bij ons ook niets kunnen leren. Wat zijn dat nou allemaal voor uitspraken. Ik zou zoiets nooit over een collega gaan rondba zuinen als ik een speler wil hebben. Ik begrijp werkelijk niet waarom mensen zich zo over anderen uitlaten. Ja, ik vind -het schandalig wat de technische leiding van PSV over Feyenoord uitkraamt." Advocaat op zijn beurt rea geerde woest op de uitlatingen van de Feyenoord-trainer. De Hagenaar ontkent zich in der gelijke bewoordingen tegen over Iwan over Feyenoord te hebben uitgelaten. Eerder voelde Advocaat zich door de Rotterdammers in het nauw gedreven toen van Hanegem hem in zijn hoedanigheid van keuzeheer van Oranje verweet de Kuipclub achter te stellen bij Ajacieden. Met zijn zege schaarde Miguel indurain zich in het illustere rijtje van wielrenners die vijf maal de Tour wonnen. foto ani Miguel Indurain in het geel. Gisteravond, zondag 23 juli 1995, haalde hij op de Champs Elysées zijn zestigste gele trui af. De ultieme beloning voor een nu al vijf jaar du rend regime, waarin El Rey Miguel V ruimte laat voor ie dereen, zo lang het maar niet om de eindzege gaat. Want de hoogste trede van het Tour de France-podium in de jaren 90, dat is het exclusieve domein van Miguel Indu rain, 31, Bask in eigen omgeving, wereldcoureur buiten de provincie van zijn hart. ging van 1991 gaf. En eigenlijk vindt hij die triomf achteraf het mooist, omdat hij de tegen stand van Chiappucci hoog achtte, die toen als enige min der dan tien minuten op hem verspeelde. PARUS PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Bij alle vijf Tourzeges heeft In durain wel bepaalde emoties gehad. Als hij ernaar gevraagd wordt komt hij tot een interes sante inventarisatie. De eerste, in 1991, was 'iets heel magisch omdat het de sensatie van de eerste keer was'. Na twee opga- ves en drie rustige ronden, op 26-jarige leeftijd voor het eerst voluit en meteen in het geel in Parijs. De tweede, in 1992, was 'prachtig omdat het de bevesti- De derde zege, 1993, was 'misschien de moeilijkste', om dat Indurain naar het einde toe verzwakte, met lichamelijke problemen te kampen kreeg, grieperig de slottijdrit moest rij den. Die hij, uniek voor die tijd, in Monthléry ook verloor van Rominger. De vierde zege, die van 1994, was 'het minst gedenkwaardig'. Omdat hij al vroeg concurrent Rominger had zien afstappen en in de slotweek even royaal als loyaal wilde zijn naar Oegroemov en Pantani. De vijfde eindoverwinning van gisteren, gaf weer iets spe ciaals. 'De minst lastige van al le', de exhibitie van de 'nieuwe Indurain', maar bovenal: de vijf de. Het moment van toetreden tot de exclusieve club van vier, met rekenaar Jacques Anquetil, kannibaal Eddy Merckx en bluf fer Bernard Hinault. Met wie hij zich het meest verwant voelt? Met niemand ei genlijk. Miguel is Indurain, ge kend en gerespecteerd om zijn karakter. Zacht, aardig en ge woon. Een bescheiden boeren zoon zonder opsmuk. Kraak noch smaak misschien ook, maar met een stielkennis, die hem uniek maakt in zijn soort; in elk geval in deze generatie. In een interview met Le Figaro noemt Indurain zich 'een coureur van de oude stempel'. Hij vindt die Espada, die zwaardfiets, wel mooi, maar hij won zaterdag rond het Lac de Vassivière zijn 33ste tijdrit in zijn carrière toch op een doodordinaire racefiets zonder dichte wielen of andere moder niteiten. „Ik koers ook nooit met hart slagmeters. Ik weet nooit hoe veel uur ik heb getraind, hoe veel dagen gekoerst. Ik kijk ver baasd op van coureurs die 60 kilometer trainen als de zon schijnt, en 150 kilometer als het regent. Omdat de computer dat voorschrijft. Dat is niets voor mij. Ik ben geen robot. Ik koers met mijn hart." Indurain komt zeker nog te rug voor een zesde eindzege. Ook dan zal door de nooit te vreden medemens weer worden gevraagd: waarom win je toch zo weinig 'gewone' etappes? Maar ook dan zal hij antwoor den: „Ik win alleen waar het no dig is. In Parijs." Heeft hij nog iets te wensen in zijn rennersleven? O jawel Ver rassend: „Ik wil nog graag één keer de Vuelta winnen. En het wereldkampioenschap. En ik zou ook heel graag olympisch kampioen worden in Atlanta." Hij krijgt het nog druk op zijn oude dag. Maar de Vuelta 1995 stond nooit op zijn programma; het WK in Columbia tot nu toe eerder 'nee' dan 'ja'. De Spelen vallen volgend jaar rechtstreeks in het verlengde van de Tour; op een vlak par- Definitief uitsluitsel volgende week. Toch, een inhaalrace op zijn eigen palmares? Indurain heeft zich nog nooit het hoofd op hol laten brengen. Zijn in nerlijke rust is juist zijn han delsmerk. Al vijf Tours op een rij. Uruguay wint Copa America MONTEVIDEO ANP De wereldkampioenen uit Bra zilië waren zondag niet goed ge noeg om de Copa America te winnen. In de finale van het kampioenschap van (Zuid- )Amerika was Uruguay net iets sterker. Op de beroerde grasmat van het historische Estadio Centenario was de stand na of ficiële speeltijd weliswaar gelijk (1-1), maar won het gastland na strafschoppen. Voor de zoveel ste keer was in de vaak verhitte strijd het thuisvoordeel van be lang. Uruguay organiseerde de titelstrijd zeven keer en won ze alle. Brazilië was vier keer de sterkste, ook steeds binnen de eigen landsgrenzen. Uruguay won ook nog eens zeven keer buitenshuis en evenaarde daar door zondag 'recordhouder' Ar gentinië. Op de valreep heeft Colombia bij het toernooi om de Copa America in Uruguay nog iets van kwaliteit getoond. De ploeg van spelmaker Valder- rama kleineerde de Verenigde Staten in de strijd om de derde en vierde plaats: 4 -1 PSV bij ARC ALPHEN AAN DEN RUN Na Ajax en Feyenoord speelt ook PSV een oefenwedstrijd in Alphen aan den Rijn. De Eind- hovenaren spelen op donder dag 10 augustus een oefenduel tegen zaterdageersteklasser ARC. De wedstrijd op sportpark Zegersloot begint om 19.00 uur. Zabel in profronde Erik Zabel, tweevoudig ritwin naar in de afgelopen 82ste Tour, is kopman van de Duitse Tele- kom-formatie in de Profronde van Nederland van 22 tot en met 26 augustus. Ploegleider Walter Godefroot ziet in de 25- jarige Berlijner een mogelijke winnaar voor de rondtocht door Nederland. Volgens de Belg kan zijn sprinter ook op het geacci denteerd terrein van de Zuid- Limburg goed uit de voeten. Erik Breukink rijdt in een ge combineerde ploeg, hoofdzake lijk bestaande uit Nederlanders in buitenlandse dienst. d Cup-team mist promotie naar wereldgroep IRWUK» VAN DER ZANDEN een landenwedstrijd onder- n tennissers een gedaante wisseling waar geen coach of choloog tegen is opgewas- De wedstrijd Nederland - itenrijk was weer een school- irbeeld. Kristie Boogert was eren tegen Beate Reinstadt- nog een puntje verwijderd een 5-0 voorsprong in de ste set. Ze maakte dat punt >it, belandde in een soort de- ssie en verloor de wedstrijd kinderlijke wijze. Het was teen ook de nederlaag voor inje. ij interlands wordt de psy- sche weerbaarheid van de Iers vaak op de proef gesteld, als de mannen in de Davis i, bleken de vrouwen in de eration Cup afgelopen ikeinde in de nationale ploeg )lokkeren en hun gewenste verwachte niveau niet te ha- Vooral in wedstrijden voor en publiek tegen een tegen- ïder die te pakken is. Zoals •tenrijk. 'e bezoekers vormden op »ier een ideale sparringpart- voor dit duel in Noordwijk, t als inzet een plaats in de eldgroep van de beste acht len. Maar Oranje faalde, oor met 1-4 en toonde aan het vooral op mentaal ge- 1 een plaats in de elitegroep I lang niet verdient. Na het motie/degradatieduel is Ne land weer een jaar veroor- Id tot groep 1, het clubje net Ier de beste acht. adat Miriam Oremans za- lag de ploeg op 1-0 had ge- tegen Reinstadler, kon •gert de voorsprong niet uit- iwen tegen Judith Wiesnér. was geen schande tegen de nmer 21 van de wereld, die d voor de dag kwam in de plaats en al haar routine (ze won al 34 Federation Cup-wed strijden in het enkel- en dubbel spel) in de strijd gooide. Toen echter op zondag de 29- jarige Wiesner ook de gebrekkig serverende Oremans aan de kant schoof, stond Oranje op eens met 1-2 achter. Boogert (55ste op de wereldranglijst) moest winnen van Reindstadler om vroegtijdige uitschakeling te voorkomen en de dubbel zou dan 's avonds de beslissing brengen. Maar dat gegeven voelde aan als een zak aardap pelen op de rug van de 21-jarige Oudbeyerlandse. Ze verloor nog nooit van de Oostenrijkse mid denmoter, die bovendien nog op geen enkele Fed Cup-zege kon terugkijken, maar nu lag de druk bij de thuisspeelster. De blonde pupil van Betty Stove nam een 4-0 voorsprong, leek op 5-0 te komen en er was geen vuiltje aan de lucht. Maar om onverklaarbare reden begon ze te stuntelen als een beginne ling. Ze ging door een hel, lever de de ene na de andere service- game in en wat veelzeggend was: vijf keer werd ze gebroken omdat ze op breakpoint een 'dubbele fout sloeg. Geen mo ment speelde ze haar eigen aanvallende spel, aan het net verscheen ze zelden of nooit en van achteruit sloeg ze onbegrij pelijke missers op de slappe ser vice van haar tegenstander. Het loon van de angst werd snel uitgekeerd. De eerste set ging in de tiebreak verloren en in de tweede leverde ze haar service op 4-4 weer eens in, waarna de Oostenrijkse num mer 71 van de wereld (die zelf ook allerminst overtuigend speelde) het drama in twee be drijven welletjes vond, 6-7, 4-6. De onbelangrijke dubbel van Petra Schwarz-Ritter en Barbara Schett tegen Caroline Vis en Ni cole Muns Jagerman (gewon nen door de Oostenrijkers met 7-6, 1-6, 6-4) bracht de totaal stand op 1-4. Kristie Boogert was ontdaan na haar nederlaag en ontweek de pers voor een paar uur om haar gedachten te ordenen. Daarna zei ze dat ze niet het ge voel had 'te hebben gefaald'. „Dat zou ik pas zo voelen als ik voor de vierde keer zo'n wed strijd op deze manier verlies. Ik speelde ver beneden mijn kun nen en normaal moet ik zo'n wedstrijd winnen. Er speelden dingen door mijn hoofd, Ik wil de te graag te goed spelen. Ik zag iets in gedachten wat er in werkelijkheid niet was." Volgens haar coach Betty Sto ve (nog altijd de meest succes volle Fed Cup-speelster van Ne derland met 45 overwinningen) was Boogert de weg kwijt ge raakt en had ze haar speelplan laten varen. „Als het bij Kristie mis gaat, gaat het langer dan een game mis." Bondscoach Fred Hemmes noemde het Federation Cup- tennis voor zijn speelsters 'een leerproces' en het duel van Boogert was daarvan een voor beeld meende de man die zelf ooit Davis Cup speelde voor Nederland. „Ze moest Oranje in de race houden terwijl haar te genstander nog mocht verlie zen, om het in de dubbel te her stellen. De druk was enorm groot. Kristie miste de innerlijke rust en dat is juist waar het om gaat in deze ontmoetingen." Volgens Hemmes valt het team, dat gehandicapt was door het ontbreken van Brenda Schultz (competitie spelend in Amerika), niets te verwijten. Net als de mannen moeten ook de vrouwen door een ontgroening heen in het landentoernooi dat net als de Davis Cup een wat se rieuzer karakter krijgt. Nog nooit was er een thuiswedstrijd voor Nederland, omdat het toernooi voorheen altijd op een Wereldrecord Ribeiro op 5 km keer op het programma bij de vrouwen. Hechtel was voor Fernanda Ribeiro een test voor de 10 km, die ze tijdens de WK voor haar voeten krijgt. Zelfs het wereldre cord kan de uit Penafiel afkom stige atlete verleiden om te switchen naar de 5000 meter. „Ik ga mijn beslissing niet her zien. Mijn favoriete afstand blijft de 10 km." De strijd om het goud op de 5000 meter laat ze liever over Meyer, McColgan en de Ierse O'Suilivan. pakte de lat vast wat ik eigen lijk nooit doe en hij bleef nog liggen ook." Op de volgende hoogte van 5,65 was de koek op: „Ik was ka pot." Hoewel hij de limiet 5 me ter 60 voor de wereldkampioen schappen in Göteborg dicht is genaderd, had Tamminga met de limiet geen rekening gehou den. „Ik heb mijn hele seizoen gepland op pieken rond de Ne derlandse kampioenschappen. Dat is uitstekend gelukt. Ik vind dat je voor een WK ook 5,60 moet hebben gesprongen, dus daar hoef ik niet per se heen. Bovendien ben ik nog jong." „De vorm is er nu", keek hij al wel vooruit. „De komende we ken ga ik zo veel mogelijk sprin gen om te kijken wat mogelijk is. Vandaag waren de omstan digheden niet goed, wat je ook ziet aan de sprongen van de an deren. Dat belooft dus nogal wat." Aan bespielingen over hoog tes op de langere termijn wil de ClOS-student zich niet wagen, maar na enig doorvragen ndemt hij 5,80. „Ik heb het nu naar mijn zin zo", aldus Tamminga, die zich in plaats van aan we reldkampioen Bubka spiegelt aan de Amerikaan Scott Huff man. „Die is klein, net als ik (1,70 meter en 67 kilo). Hij fas cineert me ontzettend én hij heeft bewezen dat je ook als kleine atleet zes meter kunt springen." Kristie Boogert was in het duel met plaats werd afgewerkt. Nu on dervindt Oranje voortaan ook de druk van het thuispubliek, dat ten onrechte als een loden last in plaats van een rugge steun wordt gebruikt. Want het is inmiddels wel duidelijk dat de vaderlandsliefde op de tribunes voor verlammingsverschijnse- Oostenrijk 'de weg kwijt.' len op de baan zorgt. Misschien moet Oranje alleen maar uit spelen. In 1968 stond Nederland in de finale die tegen Australië (met playing captain Margaret CeurtLverloren ging. Dat was in Parijs. Of het ooit" nog eens tot een eindstrijd komt is de vraag. Hemmes: „In Fernanda Ribeiro heeft zaterdag in de Nacht van Hechtel het we reldrecord op de 5000 meter verbeterd. De atlete uit Portugal liep de afstand in 14.36,43. De oude toptijd stond op naam van de Noorse Kristian- sen. Met 14.37,32 was ze sinds augustus 1986 in het bezit van - =e ^darcl,*™ *4. ^1 binnenkort in Göteborg; ^taat de 5000 meter voor de eerste de Federation Cup is goed spe len soms niet eens belangrijk. Een interland is meer dan een tenniswedstrijd. Je zag het aan Wiesner, die straalde iets uit van 'ik verlies hier niet'. Dat Twee dagen na zijn sprong van 5,51 in zijn woonplaats heeft Al- phenaar Christian Tamminga opnieuw zijn nationale record op het onderdeel polsstokhoog springen verbeterd. Zaterdag avond wipte hij in de zestiende Nacht van Hechtel onverwacht over 5,55, goed voor de tweede plaats. Op zo'n hoge klassering in de internationale wedstrijd had de 21-jarige Tamminga in het ge heel niet gerekend. Hoewel we reldranglijst-aanvoerder Okkert Brits vermoeid afzegde, vertoef de er met Gregory Yegorov (3e WK 1993, record 5,90), Dean Starkey (2e Amerikaan in 1995, 5,92) en Istvan Bagyula (2e EK 1991, 5,92) een klasse-veld op de Noordbelgische atletiekbaan. „Het was helemaal niet zoals donderdag in Alphen", zei Tamminga. „Ik had al zware be nen en bovendien was ik na 2,5 uur rijden pas vijftig minuten voor de wedstrijd op de baan, zodat ik snel moest opwarmen. Pas tijdens het springen kwam ik een beetje tot rust." Maar toen ik die 5,20 en ook nog 5,40 sprong (respectievelijk in de eerste en de tweede sprong), ben ik er toch maar voor gegaan op 5,55. Het was net als in Alphen ik had weer het gevoel dat ik niet 'door kwam'. Ik zette toch maar door,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13