'Jarenlang op een CD gewacht' Liefde, vrede en herrie Winnaar Rietveldprijs ontwierp 'droomhuis' Cultuur Kunst Nieuwe zaal Melkweg gaat in najaar open Naakt Davids-beeld is te gewaagd voor Jeruzalem Kaartjes voor concerten Stones snel uitverkocht MAANDAG 24 JUL11995 Plaats voor duizend bezoekers De Melkweg in Amsterdam krijgt een nieuwe concertzaal. In november gaat het nieuwe podium voor 1000 bezoekers of ficieel open. De kosten van de verbouwing, inrichting en de licht- en geluidsapparatuur be dragen ruim vier miljoen gul den. De gemeente Amsterdam en het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen ver strekten een subsidie. Bij de opening van de tweede zaal zal het cultuurcentrum na bij het Leidseplein ook stilstaan bij het 25-jarig jubileum. Dat gebeurt onder meer met de pre sentatie van een boek over de geschiedenis van het gebouw. Het pand deed achtereenvol gens dienst als suikerpakhuis, melkfabriek en multi-media- centrum. Met de opening van de nieu we ruimte neemt de capaciteit van de Melkweg toe tot 1650 bezoekers. Het ligt in de bedoe ling om zoveel mogelijk gelijk tijdig voorstellingen in de twee zalen te laten plaatshebben. De Melkweg programmeert pop-, dans- (house, techno) en wereldmuziek. Ook organiseert het jaarlijks het World Roots Festival met muziek uit andere culturen. Het theaterprogram ma werd afgelopen jaar in ver band met de verbouwing ge staakt, maar na de opening zul len die voorstellingen terugke ren. Dat geldt ook voor de vi deoprogramma's. De Melkweg Galerie bood vorig jaar elf ten toonstellingen. De Melkweg Ci nema vertoont verschillende films. heb je altijd een huis rondom een buitenruimte, maar dan zit je in je eigen schaduw. Ik kwam op het idee om trechters te ma ken, een truc om maximaal te kunnen profiteren van het zon licht". Het huis bestaat op de bega ne grond louter uit glas, waarbij aan weerszijden een binnentuin ligt. Het geeft een overweldi gend effect van licht en ruimte dat nog eens wordt versterkt door de heel kleine verschillen in wittinten van de binnenmu ren en de schaarse, speciaal daartoe ontworpen inrichting. De vorm van het huis is een on gelijkzijdige driehoek waarbij je de hoeken kunt openen en er ongehinderd doorheen kunt kij ken. Dit heeft direct verband met het werk van Rietveld, die ook open hoeken maakte zon der dragende stijl. De architect is trots op zijn werk, dat hij omschrijft als „massa's en schuine vlakken in elkaar boetseren". Er ligt nog een stuk terrein braak waar in middels de werkzaamheden om het huis uit te breiden in volle gang zijn. „Voordat ik er aan begon, heb ik gekeken hoe het oorspronkelijke gebouw op de Utrechtse kwaliteitskaart stond aangeduid. Het bleek te staan omschreven als beeldversto- rend. Voor een architect is dat erg aantrekkelijk omdat je dan vrijwel met niets meer rekening hoeft te houden. Je kunt het dan alleen nog maar mooier ma ken." Derde slachtoffer bij concert Israël Jeruzalem Het gedrang bij een rockfestival in de Zuidisraëlische stad Arad heeft een derde slachtoffer geëist. Een meisje van vijf tien jaar uit Rishon Lezion bij Tel Aviv is overleden aan haar ver wondingen, meldde de Israëlische radio gisteren. Zij was na het ongeluk vorige week dinsdag in bewusteloze toestand in het zie kenhuis opgenomen. Duizenden jongeren verdrongen zich voor het festival in Arad, waar Israëls belangrijkste rockgroep Mashi- na voor het laatst zou optreden. Twee jongeren kwamen om en 95 raakten gewond. Het festival werd afgelast. Het ongeluk bracht in Israël een discussie op gang over het zedelijk gedrag van de jeugd. Tieners verdronken tijdens concert dublin Bij een rockfestival in County Meath, 48 kilometer ten noordwesten van de Ierse hoofdstad Dublin, zijn dit weekeinde twee tieners verdronken. Het eerste ongeluk gebeurde zaterdag avond vlak na aanvang van het concert van de Amerikaanse band R.E.M. toen drie fans in moeilijkheden raakten in de snel- stromende rivier de Boyne. Reddingswerkers wisten twee teena gers in veiligheid te brengen, maar de derde, de 18-jarige Derek Kenny uit Dublin, verdronk. Een andere concertbezoeker werd later op de avond levenloos uit de rivier gevist. Boek met Kuifje als alcoholist wordt verboden Was Kuifje, de meest geliefde stripheld van Frankrijk, een stiekeme drinker vermomd als een onschuldige avonturier? De schrijver Bertrand Boulin denkt van wel. In zijn laatste boek 'Tintin et L'Alcool' (Kuifje aan de alcohol) suggereert hij dat striptekenaar George Remi Kuifje niet alleen heeft gescha pen ter vermaak van de jeugd maar ook om ouderen te stich ten over alcoholverslaving. Dit tot woede van de Kuifjefa naten en de weduwe van Remi, Fanny Vlamynck, die de au teursrechten op Kuifje bezit. Via de rechtbank heeft ze de publi- katie van 'Kuifje en de Alcohol' in Frankrijk weten tegen te hou den. Volgens haar advocaat heeft Boulin zijn bewijsvoering hap snap uit de lange serie Kuif jes geplukt, waar Remi in 1929 aan was begonnen onder het pseudoniem Hergé. Verbod Een Parijse rechtbank besloot deze maand tot het verbod van het boek omdat Boulin zonder toestemming 1.141 tekeningen van Hergé had gebruikt. Herge's weduwe en Kuifjefans ontken nen niet dat de strips passages bevatten over drankgebruik, maar ze verzetten zich ertegen dat Kuifje als een jongen met een drankprobleem wordt afge schilderd. De zeeman Kapitein Haddock, die Kuifje tijdens zijn avonturen in de hele wereld vergezelt, heeft overigens wel duidelijk moeite om van de fles af te blijven. Kuifje zelf kijkt vol gens Boulin twee keer te diep in het glaasje. De schrijver van het gewraak te boek, een groot bewonderaar van Hergé, noemt de stripteke naar een groot deskundige op het gebied van alcoholversla ving en zegt dat de ziekte „een centraal thema in zijn werk" vormt. Dr. Eric Hispar, expert op het gebied van hulpverle ning aan alcoholverslaafden, is het eens met Boulin. „Hij be schreef alcoholverslaving en de gevolgen ervan met onbeschrij felijke precisie op een moment dat niemand er nog iets over wist", zei hij tegen het weekblad Le Journal du Dimanche. Hispard gebruikt Kuifje al ja ren bij de behandeling van alco holverslaafden. Een van zijn pa tiënten was Boulin die 'droog' uit de kuur te voorschijn kwam en besloot een boek te schrijven om anderen te helpen hun ver slaving te boven te komen. Hispard heeft het verbod op het boek van zijn ex-patient „more le en medische censuur" ge noemd. Boulins uitgever, Edi tions Chapitre Douze, gaat het publikatieverbod aanvechten. 'Kuifje aan de Alcohol' is wel verschenen in België en Zwit serland en verkoopt daar goed. BIOSCOPEN LEIDEN LIDO 1, 2, 3, 4 en STUDIO tel C 124130/133210, Steenstraat3 LIDO 1 Casper al dag. 19.00, 21.15 woe 14.30. LIDO 2 Flodder III 16 jr., dag., 18 45 21.15; t/m woe ook 14.15. LIDO 3 Bad Boys al., dag 18.45, 21 Frank Frey al., t/m woe 14 LIDO 4 Highlander 3 12 jr., dag. 21. The Power Rangers aldag. 19.00; t/m woe. ook 14.30. STUDIO Tommy Boy al., dag. 19.00, 21.15; t/m woe 14.30. LUXOR tel: 071-121239, Statii weg 19. Die Hard... with a vengeance jr., dag. 18.45, 21.30; zo 14 TRIANON tel: 071-123875, Br straat 31. Jack and Sarah t/m woe 19.3 21.45. Don Juan ma t/m woe 19.30, 21.45. KIJKHUIStel: 071-142895, Vr wenkerksteeg 10. Ed Wood t/m woe 19.30,21. ALPHENAAN DEN RUN EUROCINEMA tel: 01720-2081 Van Boetzelaerstraat 6 Die Hard., with a vengeance 1 dag. 18.30,21.15. Power Rangers, the movie al., 14.00, 19.00. Bad Boys 16 jr.dag. 21.30. Flodder III al., Ned. gespr., di 13.45, 18.30,21.15. Franken Freyal., Ned. gespr dag. 14.00. Casper al., dag. 13.45, 18.4 21.00. VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel: 071 790698, Prinses Marijkelaan 4 101 Dalmatiërsal., Ned. ges; woe. 14.00 Kipling's Junglebook al., woe 15.30. DEN HAAG ASTA 1 tel: 070-3463500, Spi Casper al., dag. 13.15, 16.CX 18.45,21.30. ASTA 2 Flodder III al., dag. 13.15, 1 18.45,21.30. ASTA 3 The Quick and the Dead 16 ji dag. 18.45,21.30. Frank Frey al., dag. 13.15, 16.00. BABYLON 1 tel. 070-3471656 naast Centraal Station. Miami Rhapsody al., dag. 13 16.00, 18.45,21.30. BABYLON 2 La Reine Margot 16 jr., dag. 13.15, 16.30, 20.30. BABYLON 3 Jack and Sarah al., dag. 16.( 21.30. The Fox and the Hound al.c 13.15, 18.45. METROPOLE 1 tel. 070-3456 Carnegielaan 15. Die Hard., with a vengeance dag. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE2 Casper al,, dag. 13.15, 16.01 18.45,21.30. METROPOLE3 Tommy Boy dag. 13.15, 16.( 18.45,21.30. METROPOLE4 Flodder III al., dag. 16.00, II 21.30. Frank Frey al., dag. 13.15. METROPOLE 5 Don Juan al., dag. 18.45 21 DeZwanenprinses al., dag. 1 16.00. MOVIEWORLD Kurhausweg 2.1 070-3515738, reserveren tel: 3515778 Flodder III al., dag. 12.50,1 15.30, 16.10, 18.20, 19.0( 21.00,21.45. Outbreak 12 jr., dag. 22.00. Die Hard., with a vengeance dag. 13.00, 15.40, 18.40, 21.35. Jack and Sarah al., dag. 11.^ 14.15, 16.50, 19.20. Casper a I., dag. 11.50, 14.0 16.20, 18.30,20.50. Bad Boys 16 jr., dag. 13.20, 16.00, 19.10,21.55. Power Ranger, the movie al., 12.00, 14.20, 16.30, 18.5( 21.25. The Quick and the Dead al., 16.40, 19.30, 22.10. Frank Frey al., dag. 12.20, 14.10. ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401. Hereng 13. Die Hard., with a vengeance dag. 12.45, 15.30, 18.15, 2-1.15. ODEON 3 Bad Boys 16 jr., dag. 21.30 Power Ranger, the movie dag 13.15, 16.00, 18.45. ODEON 4 RIKSBIOSCOOP Color of Night 16 jr., dag. 11 14.15, 16.45, 19.15, 21.4: Een beeld van een naakte man is te gewaagd voor Jeruzalem - zelfs als het gaat om een David van Michelangelo. Na felle protesten van orthodoxe joden en moslim-burgers heeft de gemeente besloten een kopie van het beroemde David- beeld niet te aanvaarden. De stad Florence had het ge schenk ter waarde van een miljoen gulden toegezegd ter gelegenheid van de viering van het 3000-jarige bestaan van Je ruzalem. Reden voor de afwij zing: de viereneenhalf meter hoge David van Michelan is naakt en niet eens vooi van een vijgeblad. Maar volgens het dagl Yedioth Ahronot weten de li vers uit Florence raad. Zei ben nu een bronzen Da d beeld aangeboden dat w waar tweemaal kleiner r maar deels gekleed. 1; Het is een kopie van hel I roemde beeld van de Rei li sance-beeldhouwer An I; del Vérrocchio uit Florenc 1 plaats van Michelangelo's vid komt dit bij de Jaffa-p in het oude centrum van 1 zalem. Caroline Kaart terug met zeemansliedjes De grootste openluchtparty ooit in Nederland gehouden was een gemoedelijk muziekfestival. foto olaf kraak HOUSE/DANCE REPORTAGE ERIK NOOMEN Dance Valley, housefestival in Spaarn woude Zondag 23 juli 1995 Het gerucht ging dat zelfs delen van het Noordzeekanaal meed einden op de muziek, maar dat is overdreven. Tijdens Dance Valley, het eerste openlucht housefestival in Spaarnwoude, bleef alles keurig binnen de per ken. Zo was er afgelopen zon dag amper sprake van geluids overlast, werden slechts vijf per sonen gek van een verkeerd ge draaide XTC-tablet en ook de goedbedoelde rookshow van top-act Quazar moest het afleg gen tegen de schoorstenen van de plaatselijke industrie. Kortom, een gemoedelijker muziekfestival dan Dance Val ley zul je niet snel meemaken. Wie de Weurige geklede jongens en meisjes op de heuvels van Spaarnwoude van de zon zag genieten, zou zich bijna in Woodstock wanen. Ware het niet dat er op de achtergrond geen protestliederen klonken tegen het knippen van lang haar, maar snoeiharde house. Liefst vijfendertig discjockeys, afkomstig uit onder meer Enge land. Frankrijk en Japan, waren neergestreken in het recreatie gebied om van tien uur in de ochtend tot elf uur s avonds achter de draaitafels hun kun sten te vertonen. De grote acts draaiden hun platen op de podia, de kleinere in tenten. Ondanks deze verde ling was het overduidelijk, dat de Nederlandse house-liefheb- ber gewend is te dansen in be nauwde loodsen en grote moei te heeft in het volle daglicht uit zijn dak te gaan. Op de dans vloer voor de podia bleef het namelijk relatief leeg, terwijl de tenten volgepakt zaten met dampende en stuiterende men sen. Het enige dat nog populairder bleek dan de tenten waar de straaltjes condens over het bin- nendoek liepen, was de markt die op het festivalterrein was neergeplant. Niet alleen konden daar de gebruikelijke softdrugs, T-shirts, hydraulische hasjper- sen en gebrandschilderde zon nebrillen aangeschaft worden, ook bestond er de mogelijkheid voor een paar minuten deze wereld te verlaten en de 'virtue le werkelijkheid' te verkennen. Al met al was het vrij onschul dig vermaak waar het publiek van Dance Valley' de tijd mee doorbracht. In de witte tent van de EHBO hadden de verpleeg kundigen het dan ook rustig. Bij de meeste slikkers was de XTC goed gevallen en de ongelukki- gen die net dat verkeerde pille tje hadden getroffen, konden onder medisch toezicht wach ten tot de chemicaliën waren uitgewerkt. De meeste tijd werd door de EHBO uiteindelijk be steed aan het behandelen van blaren als gevolg van het inten sieve dansen. Utrechts architect Mart van Schijndel krijgt 15.000 gulden Een huis om van te dromen. Dat heeft de Utrechtse architect Mart van Schijndel gerealiseerd op een vergeten binnenterrein aan het Pieterskerkhof, hartje stad. Hij heeft daarvoor de Riet veldprijs 1995 gekregen: een geldprijs (15.000 gulden) en (als subsidie vrijkomt) het ontwer pen van een reizend paviljoen voor de Rietveldprijs-expositie. „De Rietveldprijs moet worden toegekend aan een ontwerp dat binding heeft met het werk van Rietveld", vindt Van Schijndel. En dat heeft zijn droomhuis. Van Schijndel woont en werkt in de stad, doceert in Duitsland en heeft onder meer het ont werp van het centraal museum, het laboratorium en onderwijs centrum van de voormalige fa culteit tandheelkunde en de Ka- treinetoren op zijn naam staan. Hij is veelzijdig getalenteerd: timmerman, meubelontwerper, bouwkundige, interieurarchi tect en architectonisch vormge ver. „Bij elk huis of gebouw dat ik ontwerp, maak ik meestal ook iets speciaals voor het inte rieur. Zo heb ik voor mijn huis speciale boekenplanken ont worpen van metaal, met een telkens omgevouwen klepje". De jury beoordeelt het ont werp van Van Schijndel als on gelooflijk ingenieus, uiterst doordacht en gecompliceerd maar tegelijk heel helder. Ook laat hij zien hoe, door met een zorgvuldig idee te komen, een stukje aan de stad kan worden teruggegeven, aldus de jury. Van Schijndel kende het bin nenterrein aan het Pieterskerk hof, waar toen het Grafisch Ate lier gevestigd was. Hij werd er verliefd op, 'zo verstild', 'zoveel historie', en zette zijn zinnen op de plek. In '88 kon de architect zich de eigenaar noemen van het binnenterrein en een jaar later verhuisde het Grafisch Ate lier naar elders. „Aanvankelijk wilde ik er op de begane grond mijn bedrijf vestigen en er boven gaan wo nen. Door omstandigheden lie pen mijn plannen vertraging op. Daarna vond ik mijn plan niet goed en wist ik het eigenlijk niet meer. Ik dacht, waar ben ik aan begonnen. Als ik in op dracht ontwerp, vertaal ik de wensen van een ander. Maar om voor jezelf iets te ontwer pen, is heel moeilijk. Ik wist niet wat ik wilde. Toen besloot ik te beginnen met het gastenverblijf en kon ik me afvragen wat mijn gasten graag zouden willen. Ik kwam uit op intimiteit en een grote mate van privacy." Van Schijndel, architect van 'eigentijdse architectuur', be sloot zich niet meer af te vragen in welke stijl hij het huis zou gaan ontwerpen. Hij ging aan de gang met als enige restrictie dat de oorspronkelijke hoogtes gehandhaafd zouden blijven. „Ik wilde heel veel licht hebben en geen ramen maken. Dus moest ik het licht uit het huis zelf halen. Bij een patio-woning DEN HAAG MAURICE WILBRINK Met een snelheid van tien per seconde werden afgelopen za terdagmorgen in tweeëneenhalf uur tijd 90.000 kaartjes verkocht voor de twee concerten van de Rolling Stones op 29 en 30 au gustus in het Feyenoord-sta- dion. Volgens een woordvoer der van de Postkantoren B.V. was het eerste concert al binnen een uur nadat de vijftig 06-lij- nen en de loketten in 150 post kantoren open gingen compleet uitverkocht. Niet overal verliep de kaart verkoop vlekkeloos. In minstens tien postkantoren, met name in Zuid-Holland, kampte men met computerstoringen. Daardoor was het herhaaldelijk niet mo gelijk verbinding te krijgen met het 'centrale kaartjesbestand'. De belofte in advertenties van de PTT dat de kans op een kaart op alle voorverkoopadressen even groot zou zijn is daardoor niet waargemaakt. Bovendien raakten de 06-lijnen die vanaf negen uur 's morgens gebeld konden worden om kaarten te reserveren al spoedig overbe last. De Postkantoren B.V. spreekt van kinderziekten. Het was im mers de eerste keer dat er op deze wijze kaarten konden wor den gekocht voor een popcon cert. Men gaat zich beraden op de vraag wat er allemaal nog verbeterd zou kunnen worden. Volgens de postkantoren zal het nachtenlang bivakkeren van popfans bij de traditionele kaartverkoopadressen door het nieuwe verkoopsysteem in elk geval spoedig tot het verleden behoren. Het boegbeeld van Sail '95 wordt ze al genoemd. Weer een eretitel erbij voor Ca roline Kaart. Ze heeft het te danken aan een CD met zeemansliedjes, die ze spe ciaal ter gelegenheid van Sail Amsterdam (van 10 tot 14 augustus) heeft ge maakt, samen met een ge legenheidskoor. Caroline is er blij mee. ,,Ik haat op scheppen, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik jaren lang op een CD heb ge wacht." BLARICUM ELS SMIT Niet uit te sluiten valt dat er nogal wat mensen rondlopen die zich afvragen waarom er van Caroline Kaart al jarenlang niets meer op CD is verschenen. Oorzaak van deze stilte was haar breuk* met Willy van He- mert, eind jaren '70. „Ik heb het erg moeilijk gehad daar overheen te komen. De meeste liederen op mijn reper toire gaan of over verdriet of over de liefde of over allebei. Ik kon die teksten emotioneel niet Maar dat het daarna ook nog lang stil bleef op platengebied heeft volgens de zangeres ande re redenen. „Je moet kennelijk in een vakje horen. En ik ben te klassiek voor het etiket pop en te populair voor het hokje klas siek. Zo zit je er dus precies middenin. De CD die nu klaar is beschouw ik dan ook als een ongelooflijke kans. Ze heeft die te danken aan het feit dat ze toch maar ge woon is doorgegaan met wer ken. „Een paar jaar geleden trad ik iedere avond op in een hotel bij Putte. Ik was eerst wat Caroline Kaart: „Ik ben te klassiek voor het etiket pop en te populair voor het hokje klassiek." foto gpd huiverig, want mijn vaste bege leider Co van de Heiden Weima was een paar jaar geleden daar voor overleden. Hij was een van de weinigen die alle muziekgen res beheerste. Jonge mensen le ren dat hele gamma niet meer. Maar ik trof in dat hotel Peter Ligtermoet, een jonge pianist en die jongen... het was een feest met hem te werken. Hij was zo geïnteresseerd in wat ik deed, met name in de volksliedjes die ik zo graag zing. Hij was zeer verbaasd dat ik nooit meer een plaat, een CD is dat tegenwoor dig, uitbracht. Hij heeft me toen beloofd dat hij zich zou inspan nen voor een CD. Samen met een goede vriend van hem, Dolf de Vries, heeft hij naar een gele genheid daarvoor gezocht. Uit eindelijk is dat Sail geworden." Voor Caroline Kaart was het maken van de nieuwe CD een waar genot. „Ik vond het zó heerlijk om te doen. Vooral het zingen natuurlijk, maar ik heb ook veel plezier beleefd aan het samenstellen van het repertoire. Ik heb uren in de muziekbiblio theek van het NOB gezeten. En de oogst: de Engelse zeemans liedjes, of eigenlijk werkmans liedjes want die liederen werden door de zeelui bij bepaalde kar weien gezongen, zoals bijvoor beeld 'What shall we do with the drunken sailor'. Maar ook Nederlandse liedjes, zoals de 'Zilvervloot' en 'Op de woelige baren'. En uiteraard de mooie traditionele liederen zoals 'The Skye boat song' en 'Blow the wind southerly'. Al deze liede ren maken deel uit van mijn ge nre. Ik ben zo blij dat ik het heb mogen vastleggen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12