Kinderopvang uitgebreid Als tijgers rond de laatste zitplaats sluipen steekt neer: tbs Waalsdorpervlakte blijft wandelgebied Regio Leiden/Rijn Veenstreek Record aantal toeschouwers bij ponyraces Verdachte van ontucht aangehouden -JAA NDAG 24 JULI 1995 /rouw valt van paard |u>hen aan den run» Een 22-jarige paardrijdster uit Alphen heeft jij een val van haar paard kneuzingen en een hoofdwond opge- ppen. Het ongeval gebeurde toen de vrouw haar paard dwong krer een metalen rooster in de weg te lopen. Het dier weigerde Kt aanvankelijk, maar toen de vrouw aandrong, ging het paard q galop. Een deel van het tuig brak, de berijdster kwam naast jet paard te hangen en sloeg met haar hoofd tegen een houten ;k. Ze werd nog enkele meters door het paard meegetrokken en tenslotte door een aantal collega-ruiters geholpen. De vrouw naar het ziekenhuis gebracht. Crossmotor gestolen ^zerswoude-runduk Uit een schuur van een woning aan de ik roenestein in Hazerswoude-Rijndijk is afgelopen weekeinde j| ;n crossmotor gestolen. De schuurdeur werd geforceerd, waar- ihet hangslot van de motorfiets werd doorgeknipt. taande klok ontvreemd ompwuk Bij een inbraak in een woning aan het Klaverblad in ompwijk zijn afgelopen weekeinde een staande klok en een eurentelevisie weggenomen. Ze boorden een gaatje in de stijl n een raam waarna de inbrekers er met hun buit vandoor gin- librekers verjaagd u>hen aan den run» Alphenaren hebben vannacht inbrekers ver- jagd uit hun woningen. Een bewoonster van de Rossinihof erd wakker van gestommel. Nadat zij wat herrie had gemaakt jichtte de indringer, maar had inmiddels wel enkele porte- onnees met pasjes en geld. De inbreker kwam binnen via een et afgesloten garagedeur. Ook een bewoonster van de Volkerak htdekte een inbreker, die bezig was met het forceren van een aan de achterzijde van haar woning. Ze maakte kabaal, arna de man het hazepad koos, zonder iets buitgemaakt te Ibben. Jlphenaar in elkaar geslagen I&hen aan den run Een 22-jarige Alphenaar heeft het verdedi- van zijn snorfiets zaterdagnacht met een zware hersen- udding en een gekneusde oogkas moeten bekopen. De man :d tegen half vier 's nacht over de Prins Hendrikstraat in Al ien toen een man hem van zijn fiets afsleurde. Er vielen rake ippen en de Alphenaar heeft zich onder doktersbehandeling beten stellen. De snorfiets werd zwaar beschadigd. M] -Inelkrakers aangehouden °hen aan den run De Alphense politie heeft zondagochtend Aid vijf uur twee Alphenaren van 18 en 19 jaar aangehouden Mdat zij een snelkraak hadden gepleegd in een sportwinkel in Meicentrum De Herenhof. De politie werd ingeschakeld na- jt omwonenden glasgerinkel hoorden en de twee krakers za- wegrennen met een hoeveelheid sportkleding. De twee Alp- frjnaren werden na een korte zoektocht in de buurt van de Ei- Jnhowerlaan aangetroffen terwijl zij zaten verscholen in het "rikgewas. De waarde van de buit bedroeg 1200 gulden, de 3Saakschade 4000 gulden. De dieven zijn na verhoor in de loop de dag weer op vrije voeten gesteld. oc i iinderen beschoten ij 4 pHjwkoop Twee Nieuwkoopse jongens van 11 en 9 jaar zijn dit eijekeinde beschoten met een luchtdrukpistool. De schoten 3e'rden op het Meijepad tegenover camping De Roerdomp zon- elf directe aanleiding gelost door een ongeveer 18-jarige man, n) deel uit maakte van een groep van ongeveer twintig man. De kaderen raakten licht gewond aan hals en borstbeen. Zij kon- door een dokter worden behandeld. De politie heeft de nog niet kunnen achterhalen. Oplichters aangehouden Vier mannen in de leeftijd van 19 tot 29 jaar zijn vo- week door de Haarlemmermeerse politie aangehouden op braenking van oplichting. De vier (afkomstig uit Hoogvliet, njemskerk, Rotterdam en Zandvoort).hadden eerder die avond een gestolen credit card betaald bij een benzinestation in fiiderdorp. De pompbediende vertrouwde de zaak niet en gaf mi kenteken van de auto door aan de politie. Bij hun aanhou- lg had één van de verdachten een vuurwapen op zak. De poli- at peeft bij onderzoek in het afgelopen weekeinde vastgesteld ncj het viertal in totaal vier maal bij benzinestations had betaald el^t de gestolen credit card. Zij betaalden hiermee sigaretten, en benzine. spike haag/alphen aan den run iureau cerberus chef henny van egmond,071-356414. plv.-chef hans koenekoop.071 -356429 In Leiderdorp De buitenschoolse kinderopvang in Leiderdorp wordt uitgebreid. Na de herfstvakantie komen er veertien tot achttien extra kindplaatsen bij. Omdat de meeste kinde ren slechts een gedeelte van de week worden opgevan gen, gaat het in werkelijkheid om ongeveer dertig kinde ren. van de Elckerlycschool. De in ternationale afdeling van deze montessorischool verhuist ech ter verhuizen naar Visser 't Hooft. Op dit moment heeft buiten schoolse kinderopvang alleen plaats in Winnie de Poeh aan de leiderdorp «jaap van sanduk Voorlopig directeur A. Weste rink van de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL) wil voor de uitbreiding gebruikmaken van een gebouwtje aan de Koe koekstraat, tot nu toe onderdeel Ericalaan. Naast een lokaal voor buitenschoolse opvang wordt in het nieuwe gebouwtje ook een peuterspeelzaal ingericht. Deze combinatie wil de SKL ook op andere plaatsen in het dorp in troduceren. ,,Het zijn allebei wijkgebon- den voorzieningen. Door dit sa mengaan kun je de accommo datie beter exploiteren. Een voorziening voor uitsluitend buitenschoolse opvang wordt met maar een paar uur per dag niet optimaal benut", legt Wes terink uit. Om de plannen te kunnen betalen wil de SKL een van de huidige speelzalen afstoten, waarvan de peuters worden overgeplaatst naar de Koekoek straat. Om welke speelzaal het gaat wil Westerink niet zeggen. Wel dat het om een voorziening gaat die flink moet worden ge renoveerd. ,,Het geld dat daarvoor be stemd is besteden we liever aan het nieuwe brede initiatief." Volgens Westerink erkent wet houder C. Huigen (WD/onder wijs) de behoefte aan extra kin deropvang. Zij hoopt dan ook dat de wethouder het onder- wijsgebouwtje snel wil vrijge ven. Enqüete ,,Na de zomervakantie willen we het besluit definitief ne men", zegt Westerink, die de grote behoefte aan kinderop vang in Leiderdorp benadrukt: Een SKL-enquête wijst uit dat zeventig Leiderdorpse ouders behoefte hebben aan opvang, terwijl we nu maar achttien plaatsen hebben." Vechten om het laatste boomstammetje bij het stoelendansen in Stompwijk. FOTO LOEK ZUIDERDUYN officier van justitie bij de tbank in Den Haag heeft te lleen 19-jarige Alphense tbs ,ie dwangverpleging geëist we ek poging tot doodslag, d Alphense stond in maart :hfecht. Ze had op 26 novem- •Sk taar moeder neergestoken. 2 gebeurde na een ruzie. De ed der wilde haar dochter het ie uitzetten. De dochter belde Pj et steken zelf 06-11 waarna rig moeder kon worden opge- :hi en op de intensive-care. ne noeder is inmiddels hele- hersteld. Maar de artsen aarden dat het letsel 'in po- e dodelijk was'. Moeder en hebben zich inmiddels. verzoend. door de psychiaters van loiPieter Baan Centrum 'ver en lerd toerekeningsvatbaar' aarde Alphense kreeg in 'v 't de kans van de rechtbank s. ;ich te laten behandelen in esloten psychiatrische kli- ,rs Licht en Kracht in Assen, liklhet verloop van de behan est g daar zou officier van jus- ■dn mr. D. Kuiper, zijn eis for- iru iren. Ging het goed, zo be- q le hij, dan zou hij later geen orwaardeiijke celstraf meer voi Maar het ging niet goed. -! int onlangs kreeg de aan- ^0( ir twee brieven van Licht en vol it waarin stond dat de pa- x e zich aan de behandeling 24 ok. Daarom legde hij de difie voor aan de rechtbank. kunnen daar niks aan mijn x i mia (eetzucht red.) doen", vo 'agde de Alphense zich gis- de Ook aan haar persoon- r j :idsstoornissen zou nage- niets worden gedaan. kwam zelf met het voorstel laar een andere kliniek te gaan, te weten de Ursulakliniek in Wassenaar. „Daar weten ze wel raad met boulimia." Maar het is wel een open inrichting, terwijl het Pieter Baan Centrum een 'gesloten setting' geadvi seerd had. Bovendien wil de Ur sulakliniek haar alleen hebben als justitie met haar 'klaar' is. Hoewel de aanklager meende dat de verdachte zich onterecht aan de behandeling in Licht en Kracht had onttrokken, was hij wel bereid 'mee te denken' over een opname in de Ursula. De rechtbank echter niet. Die stel de onomwonden vast dat de verdachte de voorwaarde van de schorsing van de voorlopige hechtenis had geschonden door zich niet te houden aan de aan wijzingen van Licht en Kracht en gaf aan officier Kuipers de opdracht een eis te laten horen. In dat kader restte de de ver tegenwoordiger van het open baar ministerie niets anders dan tbs met dwangverpleging te ei sen. „Ik vind niet dat de zaak in dit stadium met een voorwaar delijke straf kan worden afge daan", aldus Kuipers. Die eis kwam hard aan voor de in tra nen uitbarstende verdachte. Advocaat, mr. W. Croes, haastte zich als verweer aan te voeren dat volgens hem niet poging tot doodslag, maar al leen zware mishandeling bewe zen kon worden verklaard. Hij stelde een gevangenisstraf voor gelijk aan de duur van het voor arrest. Daarnaast kon er wat hem betreft nog een voorwaar delijke celstraf worden opgelegd met als bijzondere voorwaarde verplicht reclasseringstoezicht, zodat alsnog een behandeling in de Ursula-kliniek kan plaats hebben. De rechtbank doet donderdag 3 augustus uitspraak. stompwuk dorith ligtvoet Spijkerbroeken, surfbroeken, fietsbroeken en junglebroeken huppelen langs de boomstam metjes in Stompwijk. De houten schijven doen dienst als zit plaats bij de-traditionele stoe lendans tijdens de Stompwijkse paardendagen. Wie niet mee kan doen, kijkt vanaf de tribune aan de overkant toe, eet een broodje hamburger of brult aanmoedigingen. Wie zich op wil geven, kan nog meedoen. Maar dan moet hij wel via een dunne plank over een slootje om de plaats te bereiken waar de stoelendans wordt gehouden. Voor wie de hele dag in de achtergelegen feesttent gele rakkers heeft ge dronken een wat al te grote in spanning. De deelnemers lopen als waakzame hondjes, voorzien van een rood of blauw lint, rond de stammetjes. Stompwijks trots, de leden van muziekvere niging Juliana, spelen vrolijke klanken. De enige dissonant is het voetbalfluitje in de mond van de dirigent. Als zijn sner pende fluitje vanaf de tribune klinkt, stopt de muziek, onmid dellijk en dient iedereen zo snel mogelijk de billen op een boomstam te vlijen. Dat het er daarbij niet. al te zachtzinnig aan toe gaat, spreekt voor zich. Maar de ogen van de juryleden voorkomen al te wilde duw- en trekpartijen. Het moet wel leuk en vrolijk blijven. Af en toe ge ven ze een terechtwijzing. „Blijf een eindje uit elkaar lopen, het spel moet eerlijk verlopen", klinkt het dan. Bestuurslid Gerard Overde- vest vertelt dat het al de vierde keer is dat dit evenement wordt gehouden. De ene helft van Stompwijk kijkt naar de andere helft. Dat is zo de gewoonte. Veranderd is er sinds die eerste keer maar weinig, zo blijkt. „Vroeger werden echte klap stoeltjes gebruikt, maar de boomstammetjes bevallen be ter, vertelt Lia de Jong, die sjer pen uitdeelt „Je bleef veel eer der met je vingers tussen de klapstoeltjes zitten. Dit is veel veiliger." Om kinderen een eerlijke kans te geven, is er voor hen een aparte wedstrijd. De 'kids' lopen wel'tegelijkertijd met de volwassenen, maai' ze zijn een stuk eerder klaar. Rosalie Olst- horn blijkt de sterkste, gevolgd door Paul van Santen en Bente Graf, die respectievelijk tweede en derde worden. Finale Bij de volwassen Stompwijkers volgt na vier rondes de finale. Uit elke ronde zijn tien mensen overgebleven, zodat het nu echt spannend wordt. Telkens valt een deelnemer af. Man of vrouw, jong of oud, ze kijken echt beteuterd als ze geen lege stam meer kunnen vinden en hun lint moeten inleveren. Het fanatisme valt van de gezichten van de overblijvers af te lezen. „Meestal begin je voor de leut, maar als je verder komt, word je fanatieker en ruik je kansen om te winnen", zegt een van de laatste deelneemsters. „Maar het is een beetje geluk hebben om in de finale te komen. En natuurlijk moet je de blokjes en de man met de fluit goed in de gaten houden." Van Santen Er blijven uiteindelijk twee jon gens over. Toevallig heten ze al lebei Van Santen. Ze loeren angstvallig naar elkaar en naar het laatste stammetje. Als tijgers sluipen ze er omheen. Ze zijn fanatiek. Dat blijkt al uit een hoofdwondje dat een van hen heeft opgelopen toen hij even daarvoor in duikvlucht een 'stoel' wist te bemachtigen. Uit eindelijk wint John van Santen. Hij krijgt een reischeque. En volgend jaar natuurlijk de eer verdedigen. wassenaar/den haag monica wesseling De kans dat er ooit een fietspad wordt aangelegd van Scheve- ningen via de Waalsdorpervlak te naar Meijendel in Wassenaar, is uiterst gering. De gemeente Wassenaar weigert het aantal parkeerplaatsen bij het theehuis drastisch te verminderen en de provincie is alleen bereid het fietspad aan te leggen als er te gelijkertijd ruim 100 parkeer plaatsen worden opgeheven. Het duingebied Meijendel wordt de komende jaren gron dig op de schop genomen. Het is de bedoeling dat de natuur 'meer ruimte krijgt'. Daartoe wordt onder meer het fiets- en wandelpadennet gesaneerd en worden de auto's uit het cen trum van de Vallei geweerd. Het aantal parkeerplaatsen in het centrum moet worden terugge bracht en aan de rand van de duinen, bij De Kuil, mogen er juist wat meer parkeerplaatsen komen. Parkeren in Meijendel gaat geld kosten, in de Kuil blijft het gratis. Wassenaar echter weigert mee te werken aan verdere ver mindering van het aantal par keerplaatsen in Meijendel. Wet houder Ch. Aptroot: „De reser ve-parkeerplaatsen zijn al opge heven. Dat betekent dat we al terug zijn gegaan van 450 naar 210 plekken in de Vallei. Verder willen we niet gaan." Volgens Aptroot wordt in de plannen voor het duingebied te weinig rekening gehouden met de re creanten. „Zeker van ouderen en mensen met kinderen kun je toch niet verwachten dat ze al lemaal maar met de fiets naar Meijendel komen. Aptroot vindt de tijd gekomen om, zoals hij het uitdrukt, „nu eindelijk eens iets positiefs zoals het aanleggen van een fiets pad", te doen. De Wassenaarder is eigenlijk ook verbaasd over de koppeling die de provincie legt tussen het opheffen van par keerplaatsen en de aanleg van een fietspad. „Ze koppelen alles aan elkaar. Zo kom je er natuur lijk niet meer uit." Voor beleidsmedewerker H. Smit van de provincie Zuid- Holland is de koppeling tussen de aanleg van een fietspad en het opheffen van parkeerplaat sen helemaal niet zo vreemd. „De Waalsdorpervlakte is nu uitsluitend lopend te bereiken. Het fietspad gooit de vlakte voor veel meer mensen open. Daar moet wat tegenover staan en dus eisen wij dat er nog slechts 110 parkeerplaatsen in het centrum van Meijendel overblijven." Fietspad 10 is voor de recrea tieve fietser wel erg aantrekke lijk. Het pad takt bij Meijendel Bij Meijendel zijn al 240 parkeerplaatsen opgeheven, de rest blijft, zo wil de gemeente Wassenaar. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN aan op het bestaande door gaande fietsnet richting Haar lem. Bovendien maakt het nieu we pad (zo'n 2 kilometer lang) het mogelijk een 'wijds' rondje Waalsdorpervlakte te fietsen. Niet alleen de auto's worden (grotendeels) uit het duingebied geweerd: ook de paarden moe ten het veld ruimen. In het gro te plan voor Meijendel wordt de springtuin uitgeplaatst naar de voormalige voetbalvelden nabij de renbaan Duindigt in Wasse naar. De gemeente Den Haag heeft inmiddels voor een kwart Niet blij De Zuidhollandse Jachtvereni- ging, gebruiker van de spring tuin, is bepaald niet blij met de verplichte verhuizing. „In Meij endel hadden we een hele goe de springtuin en ruimte genoeg. De nieuwe plek is onrustig met die voetballers naast ons en de bodem is er veel slechter", be commentarieert vice-voorzitter B. Rademaker van de jachtvere- niging. Maar het grootste probleem voor de ruitervereniging is de enorme verhoging van de huur prijs. Voor de springtuin in Meijendel moet de vereniging 1350 gulden huur betalen, de voormalige voetbalvelden kos ten dik 12.000 gulden. „En dat kunnen en willen we dus niet betalen. De gemeente Den Haag moet maar bijpassen." Zolang er geen oplossing is voor deze gigantische huurver hoging, is de jachtvereniging niet direct bereid mee te wer ken. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Cambrai, Etampes en St. Ghislain. Jonge duiven vlucht vanuit Cambrai: PV De Blauwkras Comb, vd Blom 1, 5, 10; P. Lan- desbergen 2, 3, 4, 9; J. Schouten 6; A. Houweling 7, 8. PV De Reisduif H. Dusoswa 1, 6, 7; Comb. Tol boom-Klootwijk 2; Comb. Har- tevelt 3, 10; Comb. N. de Groot en Zn. 4, 9; W. Ouwersloot 5; Th. Hoogkamer 8. PV Het Oosten A. Geyteman 1, 5; J. Verbaan 2; W. Kop 3, 4, 9; P. v. Duyl 6; B. v. Putten 7,8,10. PV De Vriendenclub R. v/d Dop 1, 2; Comb. J. M. Degen 3; Comb, v/d Nieuwen- dijk 4, 5; R. Metscher 6, 10; Jac.). de Schrijver 7; J.J. Wansink 8. PV De Rijnklievers J. van der Wal 1, 5, 8; Comb. W. v/d Kooy Zn. 2, 3; J.C. Koster 4, 10; M. Hogenboom 6: Aad de Vries 7; J. van Laar Zn. 9. PV Leiderdorp D. v. Seggelen 1, 5, 6, 7, 8, 9; W. v. Oosten 2, 4; W. Jacobi 3; R. vd Nieuwendijk 10. Midfond vlucht vanuit Etam pes: PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 3, 6, 7; F. vd Wetering 2, 4, 5; Comb, vd Blom 8; Comb. Montanje 9; R. vd Geer 10. PV De Reisduif Comb. J. Hartevelt 1, 2, 3, 6, 8; P. Kop 4; R. Heuzen 5, 7; Th. Hoogkamer 9; Comb. W. Tol boom-Klootwijk 10. PV Het Oosten W. Kop 1. 4, 5, 9, 10; B. van Put ten 2; Comb. Mooten-vd Hoogt 3, 6, 7. 8. PV De Vriendenclub E.M.N. vd Voorn 1; A. vd Lee 2; A.J. Link 3, 9; R. vd Dop 4; Comb. Bodijn en Zn. 5; R. Met scher 6; Comb, vd Nieuwendijk 7, 8; Ch. vd Voorn 10. PV De Rijnklievers M. Hogenboom 1; Comb. W. v/d Kooy Zn. 2, 7, 10; J. van Laar Zn. 3, 4; Th. Kraan 5, 6; G.H. van der Poel 8; H. van der Star 9. PV Leiderdorp R. vd Nieuwendijk 1, 2, 4, 6; D. v. Seggelen 3, 5, 7; G.A. Brandt 8; A. de Meij 9,10. PV De Zwaluw A. v. Wissen 1, 3, 5, 6, 8; Kooy- de Best 2, 7, 9, 10; P. Verhoork 4. Vanuit St. Ghislain: PV De Zwaluw A. v. Wissen 14; P. v. Leeuwen 2, 7, 10; G. Hoogervorst 3; N. Meeuwenoord 5, 9; K. Jansen,8. stompwuk dorith ligtvoet Het aantal toeschouwers tijdens de ponyraces in Stompwijk sloeg dit jaar alle records. Er werden meer dan 4000 bezoe kers geteld. In verschillende klassen waren bovendien Stompwijkse rijdsters succesvol. Zo won Chiara de Groot in de kleinste klasse met de pony Mi kado. In de grootste klasse won eveneens een Stompwijkse, Wendy van den Bosch, met Or lando. In de kleinste klasse werd de Leidschendamse Jesper van Eyk met Zamorra tweede, terwijl Desiré Immerzeel uit Moerkap- pelle met de pony Tanja derde werd. In de middelste klasse won Kim de Haan uit Zoeter- meer met Winny de Poeh. Yvonne Winden uit Pijnaker werd met Hedy tweede, terwijl Jean-Paul Weber uit Poeldijk met Bruce derde werd. In de grootste klasse sleepte Petra van de Sande uit Noot dorp na winnares Wendy van den Bosch de tweede prijs in de wacht met Swinger. Sandra van de Ploeg uit Leidschendam werd met Franky Buitensloffer derde. De dokter Barendse tro fee werd uiteindelijk gewon- nenn door Kim de Haan met Winny de Poeh. Een 26-jarige Leidenaar is in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met een negenjarig meisje, eveneens uit Leiden. De moeder van het meisje had be gin mei aangifte gedaan van aanranding door een onbeken de man in het zwembad in Lei derdorp. Politieonderzoek leid de naar de man. Hij zou van daag worden aangehouden. Het meisje was afgelopen vrijdag opnieuw in het zwembad en herkende daar de man. De poli tie is daarop direct in actie ge komen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11