Et Boeken Stripblad Zone 5300: Halte voor een frisse speeltuin Weer zo'n miskende eenling die zijn obsessies najaagt Achtervolging in Groningen ZATERDAG 22 JULI 1995 REDACTIE RENEE DE BORST 023-150241 STRIPS RECENSIE JOHN SCHOORL Zone 5300 Nr 10 Uitgeverij RtK/ZONE 5300 Rotterdam Prijs 3,95. Ook zo het idee dat met de ac ceptatie van strips als min of meer serieuze stipvorm, er een hoop vervelende smoelwerken zijn bijgekomen? Van die types die strips met een ernst behan delen alsof ze opeens weer oog in oog staan met hun gerefor meerde treurjeugd. Aan zulk soort meelopende meehuilers heeft Zone 5300 een broertje dood. Dit Rotterdamse tijd schrift, vol strips en B-filmcul tuur, weet dat ernst niet meer is dan een hondedrol op straat: je moet 'm vermijden, maar soms sta je er middenin. In alle ernst zouden we zo nu en dan vergeten dat het strip blad moeder is van alle teke naars. Om maar een voorbeeld te nemen aan inmiddels ver maarde Nederlandse penseel- ridders als loost Swarte en Peter Pontiac die in het toenmalige Tante Leny lekker hun gang konden gaan. En wat te denken van legendarische bladen als Pep en Sjors die de bladenman zomaar elke week kwam bren gen. En nu dus Zone 5300. In ok tober 1994 verscheen het aller eerste nummer en onlangs Nummer Tien. Studenten van de Academie "oor Beeldende Kunsten in Rotterdam begon nen ooit het blaadje Barwoel. Na 35 nummers ontmoetten de makers Robert van der Kroft bekend van Sjors Sjimmie en Zone 5300 werd geboren. In middels kent het blad een opla ge een 6300 en is tot 23 septem ber in de gemeentebibliotheek in Rotterdam de tentoonstelling The Making of Zone 5300 te zien. De naam heeft alles te maken met het openbaar vervoer. Zone 5300 staat op de abri's in Rot terdam en meer diepgang dan een verwijzing naar een plek in de havenstad is er niet. Mis schien doelen de makers onbe wust ook op het feit dat het om een bovengrondse zone gaat, zo dat Zone 5300 niet teveel als een vaag underground- blad wordt gezien. Zone 5300 is vooral een halte voor een frisse speeltuin. Begin nende striptekenaars en schrij vers krijgen de ruimte, hardco- re-sprookjes worden gëuit en bizarre B-films worden aanbe den. Een tof blaadje dat hetzelf de gevoel oproept als het wan delen door je eigen stripboe ken- en platenkast en het aftas ten van je eigen hoofd. Als prijsdieren kent het Num mer Tien de zomertijdpijnen van Albo Helm en vooral de fantastische verhandelingen van tekstschrijver Frits jonker en tekenaar Pieter M. Dorren- boom. Singlemania, heten de verhalen van dat tweetal. Die le zen, zoals obscure singeltjes van een golven terugwijzende surf- groep, horen. Zone 5300-achti- ger kan bijna niet. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Met grote snelheid omhoog, dat hoor je zo! (6); 7. Een haas schept er niet mee op (5); 8. Schrijfgerei in het klooster (5); 9. Indrukwekkende afbeelding (5); 10. Zet dicht aan de dijk! (4); 11Stukje grond van een kwartje (6); 12. Orgelregister van de vorst (6). Verticaal: 2. Belgisch-Nederlandse plaats (5); 3. Noot zonder zuurstof om te spelen (6); 4. Jongetje met luis (6);.5. In dit steegje raak je vast! (4); 6. Levend aas voor de kabeljauwvangst (8); 10. Ga er onder bij slaap op jacht! (4); 11 Maak geluid om de insekten te weren! (3). KRUISWOORDRAADSEL Robert Schneider in voetsporen Patrick Siiskind en Dieter Eisfeld BOEKEN RECENSIE THEO HAKKERT Robert Schneider 'Wie liefheeft slaapt niet' Roman Vertaling W Hansen Uit geverij De Arbeiderspers Pnjs 34,90 In het zuidelijke deel van Duitse taalgebied, de omgeving van Beieren, Oostenrijk en Zwitser land, is iets aparts aan de hand. Er verschijnen romans met hoofdpersonen die zeer afwij kende karaktertrekken gemeen hebben. Eerste en bekendste voor beeld is Het parfum van Patrick Süskind. De hoofdpersoon, Jean-Baptiste Grenouille is een onbegrepen man, die totaal geobsedeerd raakt door geuren en er niet voor terugdeinst tij dens zijn zoektocht naar de ul tieme (mensen)geur over vele lijken te gaan. Een zelfde soort obsessie tref fen we aan bij Yan Zabor, uit Dieter Eisfelds roman Het genie. Zabor denkt de natuur zo te kunnen manipuleren dat hij het kan laten sneeuwen in juni en zomeren in december. Net zo alleen, net zo miskend en net zo geobsedeerd is num mer drie in dit korte, maar mar kante rijtje: johannes Elias Al- der. Hij is bedacht door Robert Schneider, een Oostenrijkse au teur die een kluizenaarsbestaan op een hoge alp leidt. Johannes Elias Aider heeft de pech ook op zo'n alp te zijn ge boren, in een bergdorp ergens in de Vorarlberg. Het jongetje is uitzonderlijk begaafd. Alleen is Wie liefheeft slaapt niet W ROBERT SCHNEIDER Dit is bel verbaal van dc wusicits Johannes Elias Alder,die zichzelf op rtveeentznn- tig/arige leeftijd doodde nadat bij eenmaal bad besloten niet meer te slapen. er niemand in staat zijn genie te herkennen. Zijn bijzondere ga ven op muzikaal gebied worden uitgelegd als weer een verschij ningsvorm van de gekte die al om op de alp, in een geïsoleerd gebied dat van inteelt aan el kaar hangt, heerst. De kleine Johannes zou de mensheid muziek nagelaten kunnen hebben van Mozart- kwaliteit, ware het niet dat hij de kans niet krijgt zijn talent tot ontplooiing te brengen. Het eni ge waar hij in slaagt, is organist te worden. Uiteindelijk mag hij deelnemen aan een talenten jacht in het dal, waar hij de ul tieme orgelimprovisaties ten ge hore brengt. Maar voor Johan nes is het dan al te laat. Hij heeft namelijk op jonge leeftijd liefde opgevat voor het meisje Elsbeth, maar ook daar weet hij geen uitdrukking aan te geven. Teleurgesteld in alles en iedereen, in zijn familie, in Els beth, in zijn manipulerende broer en in God, met wie hij een rendez-vous in de kerk denkt te hebben, slaan de stoppen bij hem door. Hij besluit niet meer te sla pen. Want, zo redeneert hij: 'Wie slaapt, heeft niet lief. Als je van iemand houdt, zoals hij van Elsbeth, moet die liefde volko men zijn. Enkele uren slapen betekent dan enkele uren niet liefhebben. Hij besluit altijd wakker te blijven. Zijn slaapsta- king leidt na dagen van vreselijk lijden tot de dood. Robert Schneider vertelt dit rare verhaal, waarvan vele, vele zijlijnen niet genoemd zijn, op nogal ouderwetse wijze. Hij in troduceert een alwetende ver teller, die het relaas op gezette tijden onderbreekt om com mentaar te geven of vooruit te blikken. Schneiders taal fonkelt en tintelt, maar de vertelling is wel heel erg absurd. Het sprookjesachtige de idylli sche omgeving in contrast met de wreedheid van het verhaal ligt er duimendik bovenop. Het boek is bepaald niet vrij van li terair effectbejag. Het wachten is dan ook op een vierde roman uit deze streken rond weer zo'n figuur die zijn obsessies tot in het extreme najaagt. THRILLER RECENSIE PETER KUUT Frank Noë De prooi. Uitgeverij Bert Bak ker Prijs 24,90. Ogen in doodsangst staren je vanaf de omslag aan. Rechtson der staat 'Nederlandse thriller', waarbij de twee I's in 'thriller' zijn vervangen door twee revol vers. Toch komt er geen vuur wapen aan te pas in De prooi, het thrillerdebuut van freelance journalist Frank Noë (1959). Er worden slechts wat harken en schoffels op onreglementaire wijze gehanteerd. Maar het ver haal speelt zich dan ook groten deels af op het Groningse plat teland. Daar schieten ze niet, kennelijk. De hoofdrol in De prooi is weggelegd voor landmeter Lambert Greveling, die op een kwade dag een jonge vrouw on der zijn terreinwagen ziet ver dwijnen. Zij is niet meteen dood en ziet in het ziekenhuis op het moment dat Lambert vol schuldgevoelens haar bezoekt kans in comateuze toestand de woorden 'Mimi Zuid' te prevelen. Een week later over lijdt ze. Nieuwsgierig naar de achter grond van het slachtoffer speurt Lambert naar Mimi Zuid. Hij vindt haar - een volslanke, sproeterige, beugeldragende re kenwonder, dol op literpakken vla - en wordt halsoverkop ver liefd. Door zijn kennismaking met Mimi raakt Lambert echter ver strikt in een familiedrama: zijn geliefde blijkt lijdend voorwerp te zijn van een psychologisch experiment van haar vader. Mi mi is vader Zuid beu en vlucht, maar pappa vindt de proef nog niet voltooid en jaagt achter haar aan. Aangezien Lambert zich om Mimi bekommert, vindt ook hij geteisem op zijn weg. Lambert vertelt zijn weder waardigheden aan zijn broer, die ongelovig reageert: „Ge volgd, in Groningen? Hou op, zeg". Uiteindelijk vindt er een beslissende confrontatie plaats, op het platteland, in een verla ten kas, inclusief gebruik van Hendrik-Jans tuingereedschap. Dan ook komt Lambert erachter wat de overreden vrouw met de zaak te maken heeft. De prooi is een niet onver dienstelijk debuut: de finale is tot op zekere hoogte spannend, de dialogen zijn smakelijk en humoristisch en 'het noorden' wordt in beeldende taal neerge zet. Noë ziet echter geen kans zijn verhaal van het Kameleon achtige karakter te zuiveren. Je blijft als verstedelijkte lezer den ken: het zal daar op 't mooie Groninger land niet zo erg zijn. Volgende keer toch maar een revolver gebruiken, Frank? Uit Riana Scheepers Onbevlekte ontvangenis Uitgeverij Prometheus Prijs 24.90 Verhalen over vrouwen die een andere weg kiezen dan hun om geving wel zou willen. Scheepers groeide op in Zoeloeland, Zuid- Afrika, waar haar ouders werkten. TetsukoKuroyanagi Totto-chan en de gelukkige klas Uitgeverij Atlas Prijs/32,90 Japanse best-seller over een on besuisd meisje van zes dat niet past in het Japanse schoolsys teem en op een nieuwe school in zes treinwagons komt. Ze bloeit op. Leren blijkt spelen. Patrick O'Brian Aan lager wal Uitgeverij Atlas Prijs/39,90 Deel twee in de 16-delige serie historische romans over de vriendschap tussen Jack Aubrey en scheepsarts Stephen Maturin. Charles Baudelaire De melancholie van Parijs Uitgeverij Ambo Prijs 29,90 Kleine gedichten in proza. Schetsen waarin Baudelaire het moderne stadsleven zoals hij dat ervoer, wilde beschrijven. Maria Alice Barroso Wie vermoordde Pacifico? Uitgeverij De Geus Prijs 34,90 Een van de minnaars van de roodharige Luzia wordt doodge schoten. Hij is de broer van de burgemeester van Parada de Deus. Het stadje wordt het toneel van willekeur, jaloezie en geweld. Roman van Braziliaanse schrijf ster, geboren in 1926. Eerder verscheen van haar 'Zeg zijn naam en ik vermoord hem'. Guido Lauwaert Een helder hart Uitgeverij Nijgh&Van Ditmar Prijs/34,90 Jeugdherinneringen van het 'en fant terrible' van de Vlaamse let teren, de uitvinder van de Nacht van de Poëzie. Lauwaert werd in 1945 in Mechelen geboren. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel begon last te krijgen van een zekere traagheid in het den ken. Wanneer iemand hem vroeg hoe laat het was, antwoordde hij soms: „Maandag", of hij was nog doende zijn horloge te trekken wan neer de vraagsteller zich reeds tot een ander gewend had. Ook lachte hij te laat om mopjes die hem werden verteld - en meermalen lachte hij in het geheel niet, wat nog erger is. Dit verschijnsel bedrukte hem. Hij zelf begreep weliswaar dat zijn ge weldig verstand zich meer en meer af begon te keren van beuzelarijen en dat hij zijn laag bij de grondse omge ving ontgroeide. Maar toch hinderde het hem wanneer er gesprekken wer den gevoerd waarvan de zin hem ge heel ontging. „Men kan mij niet langer volgen", mompelde hij terwijl hij de straat schuins overstak om zich naar de Kleine Club te spoeden. „Mijn ge dachten gaan veel dieper dan die van de anderen, dat is het." Er werd ergens luid getoeterd, maar heer Ollie lette daar niet op. „De meeste lieden springen opper vlakkig van het ene woord op het an dere", hernam hij tot zichzelf. „Ter wijl ik voor mij een ragfijn web van..." Op dat moment kwam er een auto met gierende remmen vlak bij zijn voetzolen tot stilstand. De bestuur der boog zich doodsbleek naar bui ten en zwaaide naar hem met een wijsvinger, terwijl hij met overslaan de stem riep: „Kunt u niet opletten? In uw tuintje kunt u lopen suffen, maar dit is een rijweg, meneer!" Heer Bommel keek op. Hij zag het gevaar, waarin hij zich bevonden had en met een kreet sprong hij op het trottoir om zich in veiligheid te bren gen. Weersvooruitzic ZATERDAG 22 JULI H E T DOOR HANS VAN ES Tropische temperaturen zijn voor de zuidelijke en oostelijke provin cies een vrijwel jaarlijks terugke rend verschijnsel, zeker in de reeks van warme zomers, die de jaren negentig kenmerkt. Het aantal dagen, waarop de tempe ratuur boven 30 graden stijgt, loopt echter scherp terug naar mate we de kustlijn naderen. Vlak aan zee blijven 'dertigplus- sers' een zeldzaamheid. Alleen als er een overtuigende landwind staat - meestal uit richtingen tus sen oost en zuid - wordt het op het strand even warm als landin waarts. Gisteren lag het hele land in een tropische luchtsoort bij een zwakke stroming. In zo'n si tuatie gaat de ongelijke verwar ming van land en zee een hoofd rol spelen. Rond de middag was het kwik ten oosten van de lijp Amsterdam - Rotterdam al tot boven 30 graden gestegen, ter wijl de temperatuur boven het relatief koele zeewater van 18 gra natuurlijk veel lager bleef. De opstijgende warme lucht boven lai moest worden aangevuld en bij gebrek aan een duidelijke tegen stroom vanaf het land werd de koelere lucht van zee landinwaart zogen. De waarnemer uit Bloemendaal meldde al voor het midd< het binnenkomen van een koelere westenwind. Terwijl de warmt zee heel draaglijk geworden was met ca. 25 graden, scoorde Lin de hoogste temperatuur van het jaar: 36 graden. In de loop van avond en nacht werd de benauwde hitte door de zeewind uit het land verdreven. Vanmiddag ligt het kwik op Hollands niveau met tot 22 graden bij een frisse noordwestenwind, wat zon en wolker den. Inmiddels snelt een nieuw hogedrukgebied van de oceaan i West-Europa en gaat ons in rap tempo een nieuwe warmtreperio bezorgen. Zondag ligt de kern van het hoog precies boven Neder Daarbij staat er weinig wind; aan de kust een zeebriesje. De tem tuur is met 22 tot 24 graden nog heel aangenaam. Vanaf maand verplaatst het hoog zich naar de Oostzee en met een aflandige w warmt het weer snel op. De hittegolf in Spanje houdt onvermmdi aan; dinsdag breidt de zone met tropische temperaturen zich we naar het noorden uit. Temperaturen van ruim 30 graden zijn dan zeer waarschijnlijk in Nederland. Aanvankelijk isereen overvloe zonneschijn; tegen het midden van de week neemt de onweersk, toe. Neerslagkans E u KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. t Noorwegen: Overwegend bewolkt en buien. Langs de westkust veel wind. In de omgeving van Oslo droog en perio den met zon. Middagtem- peratuur ongeveer 14 gra den, bij Oslo circa 20. Zweden: Zaterdagochtend nog plaatselijk regen. Verder zonnige perjoden en een kleine kans op een bui. Tamelijk veel wind. Mid- dagtemperatuur tussen 17 en 22 graden. Denemarken: Geregeld zon, maar vooral zaterdag ook een enkele bui en een stevige westen wind. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland wolkenvelden en hier en daar wat regen of motregen. In Engeland en Wales veel al droog en van tijd tot tijd de zon. Mid dagtemperatuur van 17 graden in Schotland en later ook in Ierland tot 22 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Zaterdagnacht nog kans op onweer, ove rigens droog en zonnige perioden. Maxi ma van 18 graden aan de kust tot 22 in het oosten. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in de oostelijke helft nog wol kenvelden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Verder flink wat zon en droog. Middagtemperatuur zaterdag van 24 in het westen tot 29 in het oosten. Zondag iets lager. Langs de Bretonse en Normandische kusten beide dagen on geveer 20 graden. Portugal: Droog en tamelijk zonnig. Zondag aan de westkust enkele wolkenvelden en kans op een bui.- Middagtemperatuur langs de kust iets onder de 30 graden, landinwaarts plaatselijk tegen de 40 ga- Madeira: Wolkenvelden, soms mist, maar van tijd tot tijd ook zon Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 gra- Spanje: Zonnig. Zondag in het noordwesten op nieuw wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur aan de cos- ta's iets boven de 30 graden, landin waarts op veel plaatsen eerst nog 40 graden. Aan de kusten in het noordwes ten maxima van 22 tot 26 graden. Canarische Eilanden: Vooral op de zuidstranden veel zon; el ders ook nu en dan wolkenvelden. Maxi ma aan zee ongeveer 30 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, in het zuiden geregeld mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur vlak aan zee 30 graden of hoger. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In de oos telijke berggebieden zaterdag eerst nog kans op een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 28 bij Bor deaux tot 37 in de Provence. Aan de At lantische kust rond 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm met maxima van onge veer 33 graden. Italië: Veel zon, maar vooral in de bergen in het noorden ook een lokale onweersbui. Maxima rond 32 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en warm. Middagtemperatuur van 31 tot 36 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, op het vasteland 's middags ook stapelwolken maar vrijwel overal droog. Op de Egei'sche Zee waait een stevige noordenwind. Middagtemperatuur van 28 graden op de Cycladen en Kreta tot 35 plaatselijk in het noorden van Grie kenland. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee op veel plaatsen rond 30 gra- Duitsland: Zaterdag enige tijd bewolkt en enkele, mogelijk zware regen- of onweersbuien, plaatselijk met veel neerslag, hagel of windstoten. In de loop van de dag in het noordwesten flinke opklaringen, Mid dagtemperatuur van 19 graden in het noordwesten tot ruim 30 in het zuidoos ten. Zondag in het zuiden eerst n kenvelden, verder flinke zonnigt den en droog. Middagtemperati 20 graden in Sleeswijk-Holstem lokaal in het zuiden. Zwitserland: Zaterdag eerst zon. later m en kans op een onweersbui. Zon zonnig en droog, maar vooral noorden en midden eerst ook wol den. Middagtemperatuur zaterd; 31 graden, zondag minder w ZONDAG 23 JUL11995 Zon- en maanstanden Zon op 05.48 Zon onder Maan op 02.26 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.36 14.21 01.09* Laag 08.54 22.00 08.35 MAANDAG 24 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.49 Zon onder Maan op 03.10 Maan onde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.36» 15.05 02.09 Laag 10.25 23.06 10.06 Weerrapporten 21 juli 17 ui licht bew half bew. licht bew. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Split onbew. Stockholm half bew. Warschau onbew. Wenen onbew Zürich onbew Bangkok half bew 8uenos Aires onbew Casatianca half bew Johannesburg onbew verzameling: ZOMERTIJD BLAUWS Benjamin Croquette Beethoven ;r;t iP5 colfow jgj Cu'rioS AUGUSTUS U££rT, TW££, Z££ PA9S££&T, AU££/Z KOMT VOO/Z, SCH/&T.'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8