Vluchtelingenkamp Tuzla ontruimd Lot VN-vredesmacht Bosnië lijkt bezegeld ir zit voordeel in de lucht. Buitenland rincipe-akkoord over tatus van Tsjetsjenië Verdrag over remigratie Vietnamezen Atheners op de vlucht voor bosbrand Hittegolf in Frankrijk kost zeker drie levens Jeltsin begin volgende week uit ziekenhuis kTERDAG 22 JULI 1995 Recordwinst Exxon en Occidental york» Oliegigant Exxon, Amerika's grootste olieconcern, •eft in het tweede kwartaal van dit jaar een recordwinst be laid. Het nettoresultaat kwam uit op 1,63 miljard dollar en was ]na tweemaal zo hoog als de 885 miljoen dollar van het tweede /artaal van 1994. Ook bij Occidental Petroleum leverde het reede kwartaal een recordwinst op. Dit olieconcern maakte iteren bekend netto 187 miljoen dollar te hebben verdiend. (inderdak bij antilopen 'Enhacen Een vluchteling uit het voormalige Joegoslavië eeft uit onvrede over zijn huisvesting een maand illegaal on- prdak gevonden bij de antilopen in de dierentuin van Kopen- kgen. De asielzoeker, die eerder verbleef in een opvangcen- i ten noorden van de Deense hoofdstad, gaf kennelijk de orkeur aan het gezelschap van de vierhoevigen. Hij nestelde jch met enkele bezittingen in een hoekje van de stal van de die- abin zou verkiezingen nu verliezen mjzalem Als er nu verkiezingen in Israël gehouden zouden brden, zou premier Rabin die verliezen. Dat blijkt uit een opi- epeiling die gisteren in het dagblad Maariv is gepubliceerd. Hna eenvierde van de ondervraagde Israëliërs gaf aan Benja- un Netanyahu als premier te willen. Netanyahu is de leider van t rechtse oppositiepartij Likud. Slecht 18 procent is voor Rabin. lekraïners krijgen cholera na uitvaart jv» Eenendertig deelnemers aan de uitvaartplechtigheid van J|ijnslach toffer van de cholera-epidemie in Oekraïne hebben de pkte zelf opgelopen nadat zij na de begrafenis besmet voedsel Idden gegeten. De oude vrouw die begraven werd in een dorp de havenstad Mikolajev aan de zwarte Zee, was het vierde )delijke slachtoffer van de epidemie. Er zouden 273 mensen iet de bacil zijn besmet. japanners: 'Boycot Franse produkten' Ikyo» Overlevenden van de atoombommen op Hiroshima en °bgasaki hebben aangekondigd dat ze een boycot tegen Franse j€bdukten willen gaan leiden als dit land niet afziet van zijn annen om ondergrondse kernproeven te houden in de Stille (idzee. Ruim 70 Japanse milieu- en consumentenorganisaties ibben aangekondigd voorstander te zijn van zo'n boycot. n Jamils dreigen moslims te doden ilombo Tamil-rebellen hebben in een brief gedreigd duizen- in moslim-burgers te doden, als ze voor 1 augustus de stad Ittalam in het noordwesten van Sri Lanka niet hebben verla- t n. Dat heeft een politiefunctionaris gisteren gezegd. De brief ;rd ook gepubliceerd in de Daily News, een krant die in de lofdstad Colombo wordt uitgegeven. kou hans hoogenduk fcrozny, de hoofdstad van de tandige Russische deelrepu- k Tsjetsjenië, is gisteravond principe-akkoord bereikt de toekomstige status van I gebied. Dat meldden het Irifd van de Russische delega- pminister Michailov, en zijn f|!tsjeense tegenspeler Oes- llji Imajev gisteravond in Gro- i Details werden niet ver- tCjdien het akkoord ook door Sjeide achterbannen wordt 'aard kan dit het einde be nen van de bloedige oorlog •jetsjenië. Sinds het uitbre- in december 1994 heeft de- rijd aan vele duizenden sol- ^n en burgers het leven ge- [Je Russische onderhandelaar tyailov verklaarde vrijdag- nd: „Vandaag hebben we de toekomstige status van I republiek". Imajev ant- [rdde op de vraag of een ak- "lining Hussein id blauwhelm Bosnië zijn Jordaanse koning Hussein ft gisteren gezegd dat hij priate genoeg heeft van de fische militaire successen in Ifoië, dat hij bereid is zich ioonlijk aan te sluiten bij de r gestationeerde blauwhel- p koning liet zich deze uit- jak ontvallen tijdens een te- iie-show, die was bedoeld geld in te zamelen voor Bos- 3 iHerzegowina. Aangenomen 3<öt dat hij zich enkel in het t van zijn betoog en in puur (retische zin beschikbaar tax free parfumerieshops op Schiphol zijn alle geuren gegarandeerd nog steeds voordeligst. Kom dus langs als u gaat vliegen voor ons brede assortiment en advies, vertoon van deze advertentie en instapkaart een leuke attentie (één per klant). Amsterdam Airport Shopping Centre Serviërs voeren na ultimatum mortieraanvallen uit op Zepa De Bosnische regering heeft gisteren besloten het vluch telingenkamp op de vliegbasis bij Tuzla vrijwel geheel te ontruimen. Het nieuws kwam volstrekt onverwacht voor de Verenigde Naties en de hulporganisaties die de afgelo pen week geprobeerd hebben het kamp zo leefbaar mo gelijk te maken voor 6.500 vluchtelingen uit de gevallen moslim-enclave Srebrenica. nigde Naties hebben de Bosni sche Serviërs zo'n twintig ge huchten rondom Zepa in han den, maar niet het stadje zelf. De beschietingen volgden op het verlopen van een ultimatum dat Mladic aan de Bosnische re gering had gesteld. Hij eiste dat alle mannen tussen de achttien en 55 jaar uit Zepa krijgsgevan gen zouden worden gemaakt, om hen later te ruilen tegen Serviërs die in handen zijn van de moslim-strijders. Over het lot van de bevolking van Zepa bestond ook gisteren nog grote onzekerheid. Volgens VN-woordvoerders in Sarajevo hebben de Bosnische regeringstroepen in Zepa als antwoord op de Servische aan val beschietingen uitgevoerd op het VN-kamp waar 79 Oekraïn- se blauwhelmen verblijven. De Bosnische troepen hebben ge dreigd de Oekraïners te doden als de VN niet bemiddelen tus sen hen en de Bosnisch-Servi- sche belegeraars. In een reactie daarop zei VN-woordvoerder ZAGREB-DEN HAAG GPD-Rtr-ANP Volgens een VN-zegsman moet het tentenkamp 'om veilig heidsredenen' worden ont ruimd. De lokatie is een te ge makkelijk doelwit voor Servisch geschut. De Bosnische autori teiten vrezen dat de Serviërs de vluchtelingen zullen aanvallen uit frustratie dat de moslim strijders in de Oostbosnische enclave Zepa zich niet willen overgeven. Gisteren hebben Bosnisch- Servische milities opnieuw een uur lang mortieraanvallen uit gevoerd op Zepa, waar tussen de 12.000 en 15.000 moslims verblijven. Woensdagavond ver klaarden de Bosnische Serviërs dat zij de macht in de enclave hadden overgenomen, nadat het burgerbestuur van Zepa zich had overgegeven aan de Bosnisch-Servische opperbevel hebber Mladic. Dat bleek voor barig; de Bosnische regering blijft ontkennen dat de enclave is ingenomen. Volgens de Vere- Ivanko dat een hoge VN-func- tionaris als bemiddelaar zal worden benoemd. Bosnische moslims hebben een voor de VN werkende Ne derlandse militaire waarnemer, een 'Unmo', in gijzeling geno men. Het ministerie van defen sie heeft de melding hiervan be vestigd. Volgens een VN-woord voerder werd de Nederlander gistermiddag uit zijn post bij de stad Vares in Centraal-Bosnië De Serviërs zetten gisteren hun offensieven elders in Bos nië voort. In Sarajevo werden bij Servische beschietingen vier mensen gerood en raakten er tien, onder wie vier kinderen, gewond. In de Noordwestelijke enclave Bihac zouden de Ser viërs met een aanval vanuit Kroatië het stadje Sturlic in handen hebben gekregen. Vijf kinderen kwamen bij de be schietingen om het leven. 800 tot 1.200 inwoners zouden de bossen in zijn gevlucht. De moslims en Serviërs in West-Bosnië lijken er gebruik van te maken dat de aandacht van de regering en de interna tionale gemeenschap vooral ge richt is op de enclaves in Oost- Bosnië, waar naast Zepa ook de situatie rond Gorazde dreigend is. Volgens de Bosnische pre mier Haris Silajdzic hebben de Een vluchtelinge uit Srebrenica wordt, na ontluisd te zijn, teruggeholpen n kamp van de VN in Tuzla. Kroatische Serviërs duizenden troepen langs de grens met Bi hac verzameld. ,,De Serviërs spelen kat en muis, terwijl de hele wereld naar Gorazde en Zepa kijkt", aldus Silajdzic. De Kroatische minister van buitenlandse zaken Mate Gra- nic heeft in een brief aan de VN-Veiligheidsraad gewaar schuwd dat zijn land 'maatrege len moet nemen om de veilig heid te garanderen als de status van Bihac in het geding komt'. Volgens bronnen bij de VN zijn nieuwe Kroatische offensieven tegen de Kroatische Serviërs op handen. koord in de nabije toekomst zou kunnen worden onderte kend: „Misschien zelfs de ko mende uren". Later klom hij op een pantserwagen en verzeker de zo'n 500 joelende Tsjetsje- nen dat 'er geen tijfel over mo gelijk is dat de onafhankelijke staat Tsjetsjenië zal bestaan'. Het overleg in Grozny, dat een week was onderbroken, wordt vandaag voortgezet. Het belangrijkste struikelblok voor een akkoord vormde de toe komstige status van het opstan dige gebied. In 1991 had de Tsjetsjeense leider Doedajev eenzijdig de onafhankelijkheid uitgeroepen, maar zijn staat is door geen enkel land erkend. Moskou heeft het recht op zelf standigheid steeds bestreden. Terwijl de Russen Tsjetsjenië een verregaande staat van auto nomie willen toestaan binnen de Russische federatie, hebben de Tsjetsjenen tot het laatste de totale onafhankelijkheid ver langd. Het vredesoverleg kwam een maand geleden weer op gang nadat de Tsjetsjeense comman doleider Basajev dit had geëist in ruil voor de vrijlating van meer dan 1.000 Russen die hij had gegijzeld in het ziekenhuis van Boedjonnovsk. Het gijze- lingsdrma in Boedjonnovsk, waarbij meer dan 100 doden vielen, kostte uiteindelijk drie Russische ministers de politieke kop. Militair zijn de Tsjetsjenen volgens het Russische opperbe vel verslagen. Interfax meldde gisteren dat van de eens 35.000 gewapende aanhangers van Doedajev er nog 4.500 actief zijn. Zij zouden nog tien van hun 150 tanks hebben. Maar Basajev heeft in Boedjonnovsk bewezen dat kleine groepen fa natieke islamitische fundamen talisten nog enorme schade kunnen aanrichten. Het staat ook nog lang niet vast of zoge naamde veldcommandanten als Basajev akkoord zullen gaan met de oplossing die nu lijkt te aijn bereikt. BERLIJN DPA De ministers van buitenlandse zaken van Duitsland en Vietnsam hebben gisteren een verdrag ondertekend over de re migratie van Vietnamese staats burgers. Dat maakt de terug tocht van 40.000 illegaal in Duitsland verblijvende Vietna mezen naar hun geboorteland mogelijk. De meeste Vietname zen zijn afgewezen asielzoekers en voormalige contractarbei ders uit de DDR, die geen ver blijfsvergunning meer hebben. Manfred Kanther, de Duitse minister van buitenlandse za ken, sprak over een zeer belang rijk verdrag. Volgens hem maakt het akkoord duidelijk dat Duits land geen immigratieland is dat duizenden illegalen op wil ne men. Hij verklaarde georgani seerde mensensmokkelbendes de oorlog. 'Eitan betrokken bij moord op krijgsgevangenen' JERUZALEM Rtr Het huidige Israëlische kamer lid Rafael Eitan, leider van de rechtse Tsometpartij, was ten tijde van de Suez-crisis in 1956 betrokken bij de moord op 35 Egyptische krijgsgevangenen. Dat heeft onderzoeker dr. Motti Golani van de universiteit van Haifa onthuld. De onderzoeker kreeg toe gang tot militaire documenten, die tot dusver geheim waren. Volgens Golani toonden de do cumenten aan dat het bataljon 890 van de paratroepen onder commando van Rafael Eitan 35 Egyptische krijgsgevangenen doodde. Eitan bracht het tot legerlei der bij de Israëlische invasie in het zuiden van Libanon in 1982. Door een onderzoek van justitie werd hij later indirect verant woordelijk gesteld voor de bloedbaden in twee Palestijnse vluchtelingenkampen in Bei roet. Eitan wil bij de verkiezin gen van volgend jaar een gooi doen naar het premierschap van Israël. athene Honderden inwoners van buitenwijken van Athene zijn gisteren in paniek hun huis ontvlucht om aan een bosbrand te ontkomen. Patiënten van een kinderziekenhuis zijn geëvacueerd. De brand be gon bij de Penteli-berg aan de rand van de Griekse hoofdstad. Gejaagd door de wind spreidde het vuur zich uit over vijftien kilometer. Duizenden hectare pijnboombos en een onbekend aantal huizen en ande re gebouwen gingen in vlammen op. Volgens de politie zijn zeker vijf woonwijken en twee campings aan de voet van de Penteli ontruimd. Vier mensen liepen verwondingen op. Militairen zijn de brandweer te hulp geschoten. Boven een groot deel van Athene hing een dikke walm, maar het centrum van de stad is niet in gevaar. FOTO REUTER YANNIS BEHRAKIS parus afp-dpa In Frankrijk zijn zeker drie mensen overleden als gevolg van de hittegolf die er sinds twee dagen heerst. In Parijs be reikte de temperatuur een re cordhoogte van 36,2 graden. Op Corsica kwam donderdag een 27-jarige Franse toerist om het leven door een zonnesteek. Hij was bij een temperatuur van 35 graden met vrienden aan het wandelen op de heide. In de Py reneeën kwam een 58-jarige man door een hartaanval om het leven toen hij op een hoogte van 2.200 meter aan het fietsen was. In Charente-Maritime, in het zuidwesten van Frankrijk, over leed een 67-jarige campinggast aan een hartstoornis, vermoe delijk als gevolg van de hitte. Nog nooit eerder is in Parijs op 21 juli een temperatuur van 36,2 graden gemeten. Het vori ge record voor deze datum stond op 34,3 graden. Overigens bleef het kwik nog ver van het absolute hitterecord van Parijs. Op 28 juli 1947 werd het in de Franse hoofdstad 40,4 graden. De hoge temperatuur had ge volgen voor de luchtkwaliteit in Parijs. Aan het begin van de middag werd in de Parijse ag glomeratie alarmfase twee be reikt. De grenswaarde van 180 microgram ozon per kubieke meter werd op twee van de veertien meetplaatsen over schreden. De autoriteiten adviseerden jonge kinderen, astmatische en oudere personen binnen te blij ven en zware lichamelijke in spanning te vermijden. Ook in de omgeving van Marseille werd teveel ozon gemeten. Aan de Cóte d'Azur speelde de hitte monniken in een kloos ter op andere wijze parten. Zij beklaagden zich bij de politie over vier mannen en een vrouw, die naakt rondliepen op het ei land Saint Honorat. De nudis- ten werden aangehouden. Ze kunnen een boete van 100.000 franc krijgen. moskou hans hoogenduk correspondent De Russische president Boris Jeltsin zal begin volgende week uit het ziekenhuis worden ont slagen. Dat meldde het semi-of- fïciële persbureau Itar-Tass gis teravond. De 64-jarige Jeltsin werd tien dagen geleden met hartklachten in een speciale Moskouse kliniek opgenomen. Zelf sprak hij woensdagavond van een 'hartaanval'. Na het ontslag uit het ziekenhuis moet hij volgens Itar-Tass nog enige tijd rusten in een sanatorium in de buurt van de Russische hoofdstad. Nadat Jeltsin begin vorige week onverwacht werd opgeno men, gonsde Moskou van de geruchten over zijn gezond heidstoestand. Daarbij speelden uiteraard de verhalen over zijn voorliefde voor wodka een cen trale rol. Het Kremlin brak in deze periode met een van de oude tradities uit de tijd van het communisme. Elke paar uur werd namelijk een communi qué uitgegeven, waarin stond hoe het met Jeltsin ging. In de communistisch dagen moest de hele wereld gissen hoe een op genomen leider eraan toe was. Die public-relationscampag- ne van Jeltsins staf ging zelfs zo ver dat vorige week vrijdag een foto via Itar-Tass werd ver spreid, die duidelijk moest ma ken dat de president er goed aan toe was en zijn plichten niet verzaakte. Helaas voor Jeltsins voorlichters-en Itar-Tass leek de foto als twee druppels water op een opname die begin april tij dens de vakantie van de Russi sche eerste man was gemaakt. Om blijkbaar alle misverstan den uit de weg te ruimen en een einde te maken aan de specula ties, verscheen Jeltsin woens dagavond op de TV. Hij maakte een behoorlijk Fit te indruk, dankte iedereen voor de beste wensen en zei snel weer aan de slag te willen. Die wens lijkt nu in vervulling te Bondgenoten vinden geen passend antwoord op Servische agressie boedapest hans gertsen correspondent In het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs in Pale zullen gisteravond ongetwijfeld een paar ex tra flessen zijn opengetrokken. Ruim tien dagen na de dramatische val van Srebrenica en terwijl de 'veilige zone' Zepa ieder moment kan vallen, zijn de westerse bondgenoten er gisteren in Lon den wederom niet in geslaagd een passend ant woord op de Servische agressie tegen de 'veilige zones' te vinden. De met veel tam-tam aangekondigde ultieme poging om de laatste moslim-enclave in het oos ten van Bosnië, Gorazde, uit handen van de Bosnische Serviërs te houden en daarmee tegelij kertijd het VN-mandaat te redden, lijkt mislukt. Als Gorazde valt, rest de VN niets anders meer dan een roemloze en levensgevaarlijke aftocht. Daar zijn de zestien betrokken landen het roe rend over eens. Maar helaas niet over de manier waarop dat onheil voorkomen kan worden. De Britse minister van buitenlandse zaken, Rif kind, deed gisteravond toen hij het resultaat van zes uur moeizaam overleg tussen de zestien be trokken landen presenteerde, zijn uiterste best om vastberaden over te komen, maar slaagde er niet in te verbloemen dat het resultaat uiterst ma ger is. De Bosnische Serviërs zullen bepaald niet 'van angst staan te bibberen in hun laarzen' zoals een Britse journalist het cynisch formuleerde vahwege het dreigement dat Rifkind hen namens de westerse bondgenoten voorhield. Een Bosnisch-Servische aanval op Gorazde, zal be straft worden met 'een ferme en snelle reactie', aldus Rifkind. Waaruit die reactie precies zal bestaan, bleef rijkelijk vaag. De Amerikanen repten gisteravond nog van 'massale luchtaanvallen' op Bosnisch- Servische doelen. Het zal in ieder geval zeker niet om 'speldeprik-aanvallen' gaan, zoals de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher het omschreef. Veel landen die, in tegenstelling tot de Ameri kanen, wel grondtroepen in Bosnië hebben, zijn echter als de dood voor dergelijke krachtige straf acties tegen de Bosnische Serviërs. Die hebben, zo is onlangs met de gijzeling van honderden blauwhelmen weer gebleken, nu eenmaal niet de gewoonte niets terug te doen als ze zich bedreigd voelen of worden aangevallen. Het middel 'massale luchtaanvallen' zou wel eens nog erger kunnen zijn dan de kwaal, zo vre zen veel landen die blauwhelmen leveren. De Bosnische Serviërs weten dat maar al te goed. Ze weten nu bovendien dat de internationale ge meenschap tegenover hun openlijk aangekondig de 'voornemen om ook Gorazde in te nemen slechts een wollig dreigement durft te stellen. Een dreigement dat, als het er op aan komt, nauwe lijks uitvoerbaar is omdat ook de hele VN-organi- satie nog zijn toestemming moet verlenen alvo rens de NAVO eventueel gevechtvliegtuigen rich ting Bosnië kan dirigeren. Het is, kortom, eens te meer een dreigement dat weinig voorstelt. De westerse bondgenoten hebben de Serviërs gisteren in feite het volgende gezegd: „Als jullie Gorazde toch aanvallen, zullen we jullie mis schien hard straffen. En als dat ook niet helpt, vertrekken we uit Bosnië". De Bosnische Serviërs willen niets liever en weten nu wat hen te doen staat. De VN-vredesmacht kan de voorbereidingen voor de eerloze en gevaarlijke aftocht gaan tref fen. De NAVO, de EU en de VN zullen opnieuw een gevoelig prestigeverlies lijden. Maar de hoog ste prijs, zo valt te vrezen, gaan vele honderddui zenden bewoners van de nog resterende mosli menclaves ongetwijfeld betalen. De internationa le gemeenschap heeft hen gisteravond, verborgen achter veel ferme taal, in feite opgegeven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5