Prijzen medicijnen dalen snel en fors OLLEQIE UITVERKOOP !IJ VAN TIL Verplicht pijn lijden bij bevalling is niet van deze tijd' vantiimm IjSSSSSffi» Poker Binnenland Pleidooi voor toevoegen vitamine D aan voedsel De islam van A tot Z Inkomsten binnenvaart in 1994 sterk teruggelopen Gloeiendhete gladiolen Aantal arbeidsongeschikte ambtenaren afgenomen Racisme bestaat niet in Land van Ooit iTERDAG 22 JUL11995 Cantonrechter gevangen gezet imelo De rechter-commissaris van Almelo heeft deze week en van incest verdachte Enschedese kantonrechter in bewaring esteld. De kantonrechter is door een van zijn dochters beschul- van seksueel misbruik. De verdachte besloot 26 april zijn inctie niet meer uit te oefenen, hangende het onderzoek. Het esluit tot inbewaringstelling is genomen op last van de officier in justitie in Zutphen. Die zal als waarnemend officier van jus- tie in Almelo optreden. lastic afval terug naar Nederland in haag Vijfenzeventig containers met hoofdzakelijke plastic fval komen terug uit Indonesië. Het afval wordt hier verwerkt, (inister De Boer (VROM) heeft hiertoe gisteren opdracht gege- èn. De containers zijn in de periode tussen 1991-1993 door een [ederlandse exporteur legaal naar Indonesië vervoerd. Het afval hn daar echter niet op milieuhygiënisch verantwoorde wijze [orden verwerkt. Om te voorkomen dat het afval in het milieu recht komt, heeft minister De Boer besloten de containers te lg te laten halen. Nederland wordt het afval verbrand. Jerisping voor nalatige specialist |n haag Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft een internist pn berisping opgelegd omdat hij niet zelf een patiënt met hart- lachten heeft onderzocht maar dat heeft overgelaten aan een fts-assistent huisartsgeneeskunde. De internist stuurde de touw naar huis nadat hij de per fax aangeleverde onderzoeksre- jltaten van de assistent had doorgenomen. Een paar dagen la- jr overleed de patiënte aan een hartinfarct. ('rouw overlijdt na gebruik XTC (tiLDEEen 20-jarige inwoonster van Smilde is gisternacht over men nadat zij XTC had gebruikt. De vrouw had het middel pnderdagavond ingenomen op een feestje. De vrouw begon ;eemd gedrag te vertonen kort nadat ze XTC had ingenomen, ren later was ze niet meer aanspreekbaar. Ze werd naar een ekenhuis gebracht, waar bleek dat ze een extreem lage bloed- [uk had en dat haar hart amper meer functioneerde. De vrouw /erleed in de loop van de nacht. Volgens de politie had de puw geen andere middelen of alcohol gebruikt en is haar dood itsluitend veroorzaakt door XTC van het soort dat 'bliksempje' ordt genoemd omdat de tabletten gemerkt zijn met een blik- imschicht. 'M.lliHlltl HiMHi/M In onze zaak moeten wij plaats maken voor de nieuwste meubelcollecties. Daarom bieden wij nu een groot aantal toonzaalmodellen aan tegen absolute bodemprijzen. Alle aanbiedingen zijn eenmalig. Sla nü uw slag en koop een merkmeubel tegen de hoogste korting! DELING MODERN DESIGN jsvoorbeelden uit onze enorr A'dam SM08 DS-51 L160 Zelda Votum Spectrum Continental Esprit Oval 63220 5790 Rococo Spectrum» Spectrum Hochbarett Naomi TM01 e collectie-uitverkoop: 2+3-zits leder 2V2-zits+faut. leder 2+2'/2-zits leder fauteuil tafelset rolluikkast 6x eetstoel 2x fauteuil 2+3-zits 2+2V2-zits wandkast 2V2-zits 4x eetstoel dressoir fauteuil/tafel 2x fauteuil 3-zits faut. faut. hoeker 2-zits schommelstoel fauteuil bergmeubel 4x eetstoel faut. hoeker 4x eetstoel eettafel 2+2V2-zits arj faut. hoeker wandkast fauteuil 4x eetstoel eettafel 4x eetstoel faut hoeker salontafel barkast salontafel je be Jong Vis jc be Jong Wing lufyux Divi Divi hel -.qOELING STIJLVOL KLASSIEK Jsvoorbeelden uit eettafel eettafel 3-zits fauteuil stof/hout stof/metaal leder peren hoogglans stof hoogglans hoogglans stof/metaal leder/metaal leder hout/lak glas/beton geel ahorn kunststof kunststof kunststof Balmoral Winchester Arcade Storno Castle Victoria Standew bank Giansborough fauteui i collectie-uitverkoop: bank stof fauteuil stof fauteuil stof fauteuil stof kasteelbank stof bank stol 5310,- 5990.- 3453,- 4561,- 5650,- 5068,- 3750,- 1565,- 3594,- 5370,- 6130,- 5510,- 9370,- 3799,- 12172,- 10958,- 8123,- 6953,- 3080,- 4990,- 2095,- 4762,- 4300,- 7050,- 6524,- 12184,- 3450,- 11919,- 6877,- 12412,- 6376,- 2135,- 2590,- 3250,- 2495,- 6099,- 3444.- 3160,- 3972,- 1161,- 5547,- 1895,- 5490,- 1995.- 2687,- 5749,- 2595,- 2180,- 3855,- 6580,- 2955,- 2980,- 2530,- 3515.- 3780,- 3690,- 3839,- 4740,- 3125,- 6735,- 1995,- 7640.- 2482,- 4226.- 4780,- 3231.- 3911,- 7395,- 5995,- 3950,- 4515,- 5201.- 1466,- 2440,- 5450,- 14170,- jeugdkamer slaapkamer slaapkamer slaapkamer bed/nachtk. waterbed tulsta lattenbodems (fabrieksnieuw!) Farmaceutische industrie wil wet minister voor zijn De prijzen van medicijnen zoals de industrie en de groot handel die hanteren, zijn de afgelopen periode met tien tallen procenten gedaald. Het plan van minister Borst (volksgezondheid) om de medicijnprijzen met ingang van 1996 via een wet met twintig procent te verlagen, lijkt hier de oorzaak van. De Nederlandse farmaceutische in dustrie, verenigd in Nefarma, wil door middel van prijs verlagingen de wet van Borst overbodig maken. den haag gpdvoerden prijsverlagingen van zo'n vijftien procent door. Met name door de acties van de groothandels zullen de prij zen voor de consument op den duur ook dalen. Het GVS, een systeem op basis waarvan de overheid prijzen van medicij nen vaststelt, neemt de laagste prijs als maatstaf voor vergoe- Buitenlandse producenten van geneesmiddelen met Neder landse vestigingen lieten de prijzen van hun produkten met circa veertig procent zakken. Groothandels in medicijnen en firma's die geneesmiddelen uit het buitenland importeren, ding. Wie zijn prijs niet verlaagt, verliest martktaandeel. De con sument krijgt namelijk alleen de in het GVS bepaalde prijs ver goed (via de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten). Ligt de prijs hoger, dan moet het ver schil uit eigen zak bijbetaald worden. Hierdoor ontstaat au tomatisch een voorkeur voor het goedkopere medicijn. Nefarma streeft naar een vrije prijsconcurrentie, waarmee de overheid geen bemoeienis heeft. Om de gedachten daar voor rijp te maken, zou de prijs van de meeste medicijnen met twintig procent omlaag moeten. Produkten waarop nog patent zit, zouden vijf procent goedko per moeten worden. londen-amsterdam ap Veel bejaarde Europeanen lij den aan een gebrek aan vitami ne D. Hierdoor lopen ze het ge vaar broze botten te krijgen. Dit blijkt uit onderzoek van de Wa- geningse ingenieur R.P.J. van der Wielen. Zijn bevindingen zijn vandaag gepubliceerd in het medische blad The Lancet. Bij het onderzoek van Van der Wielen waren 824 Europese 65- plussers betrokken. Van de mannen had 36 procent gebrek aan vitamine D, bij de vrouwen was dit zelfs 47 procent. Deze conclusies zouden de Europese Unie moeten aanzetten tot het denken over het toevoegen van vitamine D aan levensmidde len. In de Verenigde Staten utrecht. anp „Prisma van de islam. Begrip pen van A tot Z" wil voorzien in de groeiende behoefte aan ken nis over de islam. Het zopas verschenen 'opzoekboek' van ruim tweehonderd bladzijden verschaft informatie over de be grippen die bij de islam horen. Ook is er bijzondere aandacht voor de situatie in Nederland. Van Aalmoezen (Zie geloofs leer) tot Zwarte Steen behandelt het boekje honderden theologi sche of historische begrippen, religieuze en politieke personen of moderne vraagstukken. Hoe wordt er in de islam over abor tus, homoseksualiteit en voor behoedsmiddelen gedacht; waarom dragen veel islami- Het aantal arbeidsongeschikte ambtenaren neemt af. Volgens het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) is dit te dan ken aan strengere regels, extra maatregelen om arbeidsonge schiktheid te voorkomen en meer inspanningen om (gedeel telijk) afgekeurde ambtenaren weer aan het werk te krijgen. In 1994 werden 6.239 ambte naren blijvend arbeidsonge schikt verklaard tegen 6.722 in 1993 (9902 in 1990). Van hen was 42 procent volledig arbeids ongeschikt. In 1993 lag dat per- Politie Rijssen redt baby uit snikhete auto russen anp De politie in Rijssen heeft eerder deze week een baby bevrijd, die door de moeder in de auto was achtergela ten. Winkelend publiek zag de baby in een kinderstoel tje zitten en alarmeerde de politie. Doordat ramen en portieren hermetisch waren gesloten was de tempera tuur in de auto opgelopen tot tropische waarden. De baby had een rood aangelo pen gezicht en transpireer de hevig, vertelde een poli tiewoordvoerder. Agenten forceerden het autoslot en ontfermden zich over de baby. Na een half uur meldde de moeder zich bij haar auto. Zij kreeg een stevige reprimande van de politie. „Ik heb de baby in de auto laten liggen om dat die zo heerlijk lag te sla pen", verontschuldigde ze zich. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten rotterdam gpd Het was tobben voor de bin nenvaart in 1994. In het goede renvervoer van en naar Neder land nam de binnenvaart vorig jaar 144,3 miljoen ton goederen voor zijn rekening; 600 duizend ton minder dan het jaar daar voor. Binnen Nederland vond 91,8 miljoen ton lading zijn weg over het water. De inkomens kelderden door het afschaffen van de vaste tarieven voor de binnenvaart in Duitsland. Beter gaat het met de containerbin- nenvaart. Momenteel vindt cir ca eenderde deel van het aantal containers dat in Rotterdam wordt overgeslagen zijn weg naar het Europese achterland per binnenvaartschip. Dit alles blijkt uit het jaarver slag van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB), dat de meeste grote re derijen vertegenwoordigt. De matige resultaten over 1994 zijn vooral te wijten aan de kwakke lende Europese economie, waardoor er weinig vraag was naar vervoerscapaciteit. Rond uit desastreus bleek de afschaf fing van het Duitse Festvrach- tensysteem, een vast tarief voor alle binnenvaartvervoer in Duitsland, waardoor de vracht prijzen en de inkomsten kelder den. Daarnaast ondervond het ver voer van olie over water grote concurrentie van olietransport per pijpleiding. Het CBRB sleepte zonder succes de Staat der Nederlanden voor de rech ter op beschuldiging van oneer lijke concurrentie. De NAVO- pijpleidingen die door heel Eu ropa lopen om militaire bases van brandstof te voorzien, wor den gebruikt om olie voor com merciële doeleinden te trans porteren. wordt deze vitamine aan de melk toegevoegd. Sommige Eu ropese landen, zoals Nederland, doen de vitamines A en D in de margarine, maar bijvoorbeeld in Frankrijk is dit streng verbo den. Het lichaam maakt vitamine D aan onder invloed van zon licht. Daarom ging men ervan uit dat in zonnige landen geen gebrek aan deze bouwstof kan ontstaan. „Een van de opval lendste conclusies van mijn on derzoek is dat in Zuid-Europa, waar zonlicht in overvloed is, volstrekt geen garantie bestaat tegen vitamine D-gebrek", zegt Van der Wielen. De vitamine zit ook in vette vissooorten, zoals zalm, haring en makreel. tische mannen een baard en veel islamitische vrouwen een sluier; waarom drinken moslims geen alcohol. Verder worden de islamitische organisaties in Ne derland beschreven. Het boekje bevat ook een we reldkaart, waarop de 57 landen worden aangegeven die verhou dingsgewijs de meeste islami tische bewoners hebben. Het eindigt met een beschrijving van deze landen plus nog enke le landen waaronder Nederland en de buurlanden. Bij de gege vens staat onder meer de etni sche en religieuze samenstelling van de bevolking vermeld. Prisma van de Islam is sa mengesteld door I. Arends, D. Douwen en A.J. Termeulen en uitgegeven in Utrecht. Nijmegen De intocht van de 79ste Vierdaagse van Nijmegen was de warmste sinds het begin in 1909. Dat heeft het KNMI in De Bilt gisteren uitgerekend. Het werd bijna twee graden warmer dan in 1972, tot gisteren toe de warmste intocht. Toch houdt de Vierdaagse van 1972 nog steeds het record als warmste wandelfestijn. In dat jaar lagen de temperaturen dagelijks rond de 30 graden en koelde het 's nachts nauwelijks af. Dit jaar waren alleen de laatste twee dagen zeer warm met temperaturen van dik boven de 30 graden. Dankzij de emmers water, de tuinslangen en de gebruikelijke aanmoedigingen haalden uiteindelijk 31.706 gistermiddag de eindstreep; 262 mensen moesten op de valreep de wandeling staken. Acht rolstoelers haalden de finish. Overigens hadden vooral de honderdduizenden toe schouwers het gisteren tijdens de intocht zwaar te verduren. Zeker honderd van hen raakten door de extreme hitte bevangen en vielen flauw. FOTO CPD MARIANNE STEVENS den haag gpdcentage nog op 50 en in 1990 zelfs op 61. De belangrijkste re denen voor arbeidsongeschikt heid zijn psychische stoornissen (45 procent) en het 'bewegings- stelsel'. Het aantal ambtenaren dat bij een keuring (gedeeltelijk) ge schikt wordt bevonden voor een andere functie nam toe. In 1993 kwamen er 3.180 voor herplaat sing in aanmerking, in 1994 steeg dat aantal tot 3.481. Als een werknemer daadwerkelijk wordt herplaatst en minder ver dient dan in de vorige functie, vult het ABP het nieuwe salaris aan met een toelage. DRUNEN GPD Kinderen die een kapotte fiets hebben, door hun bedspiralen zijn gezakt of te enthousiast in de badkuip zijn gesprongen, hebben de komende jaren een goede bestemming voor die ijzeren onderdelen. Het Land van Ooit is namelijk maar al te blij met deze voorwerpen, waarmee een monument te gen racisme wordt gebouwd. 'Een ijzersterk monument' noemt Freule Cilty van het Ka binet van Voorlichters het. „We willen ermee laten zien dat racisme en discriminatie niet bestaan in het Land van Ooit." Twee maanden geleden werden de eerste stalen bui zen op een centrale plaats in het Land neergezet: vier enor me pilaren, afkomstig uit het Rotterdamse havengebied. Dat gebeurde op initiatief van een medewerkster, in termen van het Land omschreven als 'Kloontje, het Reuzenkind'. Zij zag het toenemende racisme in Nederland en besloot een steentje bij te dragen om het probleem bij kinderen onder de aandacht te brengen. Alle kinderen die op school reisje zijn of die met hun ou ders een bezoekje brengen aan het Land van Ooit kunnen ijzeren voorwerpen van mini maal vijftig centimeter inleve ren. „Kinderen vinden het hartstikke leuk om aan het monument mee te werken," zegt Freule Cilty. „Vooral om dat ze ter plekke zien wat er mee gebeurt." De onderdelen worden aan elkaar bevestigd door een 'Grafelijk Lasser'. Op die manier moet er in het jaar 2000 een ketting zijn ontstaan van 80 meter lang. Grafveld uit vierde eeuw blootgelegd ZUTPHEN» ANP Tijdens opgravingen bij de nieuwbouwwijk Leesten in Zut phen is een grafveld uit de vier de eeuw gevonden. Het bestaat uit negen crematiegraven en een skeletgraf uit de laat-Ro- meinse tijd. Volgens stadsar- cheoloog Groothedde gaat het om het eerste grafveld uit die periode dat in Oost-Nederland ontdekt is. Het grafveld en bij behorende vondsten die intact zijn gebleven, geven veel infor matie over de crematie-rituelen uit de laat-Romeinse periode. den haag gpd overtrekken IELING BUROMEUBELEN svoorbeelden uit onze enon e collectie-uitverkoop: 2475,- 1495,- 8terk afgeprijsd! sterk afgeprijsd! 8terk afgeprijsd! 14279,- 8495 12412,- 7995 17366,- 11500 10777,- 18713,- 11995 9351.- 4995 5386.- 3995, sterk afgeprijsd! sterk afgeprijsd! tot 65% korting! 12779,- 6995,- 4962,- 2495,- 3204,- 1995,- Steeds meer zwangere vrouwen die in het zieken huis bevallen vragen om een ruggeprik, zodat ze geen pijn hebben tijdens het baren. Deze vorm van verdoving is echter nog lang niet in alle zie kenhuizen mogelijk. De behandelend gynaeco loog is afhankelijk van de bereidwilligheid van de anesthesist, die de verdoving moet toedienen. En die ervaart deze klus vaak als extra werkbelasting. Volgens gynaecoloog Jozien Holm, die een pro- motie-onderzoek heeft gedaan naar het effect van medicijnen tijdens het baren, moeten vrouwen die pijnloos willen bevallen, daartoe ook de mo gelijkheid hebben. „De techniek is er. Waarom moeten die vrouwen dan onnodig lijden?" In het Ziekenhuis Leyenburg in Den Haag waar Holm werkt, zijn de anesthesisten 24 uur per dag beschikbaar om tijdens een moeilijke bevalling een verdoving toe te dienen. Maar er zijn nog veel ziekenhuizen waar anesthesisten niet naar de verloskamer willen komen, weet Holm. Het is een 12000m7 DESIGNCENTRUM extra werkbelasting en sommigen zijn,van me ning dat een verdoving tijdens een bevalling een overbodig luxe is. De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gy naecologie (NVOG) constateert echter dat vrou wen die in het ziekenhuis bevallen steeds meer belangstelling hebben voor de ruggeprik, zodat de baring pijnloos verloopt. In het VU-ziekenhuis in Amsterdam kiest vijfentwintig procent van de vrouwen die normaal bevalt, voor de ruggeprik. In 1990 was dit nog vijftien procent. Dat het verdoven van barenspijnen niet in alle ziekenhuizen plaats vindt, is op zich niet verwon derlijk. Terwijl in de Verenigde Staten, Duitsland, Frankrijjk en Italië de ruggeprik al jarenlang volop wordt toegepast, is de pijnloze bevalling in Ne derland nog lang niet vanzelfsprekend. Dat komt onder meer omdat maar dertig procent van de vrouwen in Nederland het kind thuis ter wereld brengt. In andere landen vindt de beval ling uitsluitend in het ziekenhuis plaats. Daar wordt de baring gezien als een medische gebeur tenis; het toedienen van een verdoving ligt dan meer voor de hand. In Nederland wordt de bevalling eerder be schouwd als een natuurlijke gebeurtenis. Pijn lij den hoort daar nu eenmaal bij. Holm: „Sommige wouwen denken dat pijn tijdens het baren goed is voor de band met het kind. Daar geloof ik niet in. Ik heb wouwen gezien die na een hele zware bevalling het kind niet wilden aanraken." Verzet tegen de ruggeprik was er ook, omdat wouwen en artsen in Nederland dachten dat de verdoving schadelijk zou zijn voor het kind. Uit het onderzoek van Holm blijkt dat de ruggeprik geen enkel effect heeft op de baby, mits de verdo ving tijdelijk wordt stopgezet. Holm: „De wouw krijgt het verdovingsmiddel, vaak in combinatie met een pijnstiller, via een slangetje in de ruimte buiten het ruggemerg toegediend. De pijn van de weeën verdwijnt, maar de vrouw raakt niet ver lamd. Als de ontsluiting bijna volledig is de baarmoedermond is dan bijna helemaal open moet de verdoving worden stopgezet. De wouw moet dan haar weeën weer voelen, zodat ze kan gaan persen. Als de vrouw in dit cruciale stadium nog steeds wordt verdoofd, is ze niet in staat om goed te persen. De kans bestaat dat het kind dan met een tang- of vacuümverlossing ter wereld moet worden gebracht." De gynaecologe wil absoluut geen pleidooi hou den voor verdoven tijdens het baren. „Het beste is natuurlijk dat een vrouw de bevalling gewoon over zich heen laat komen. Dan is ze ontspannen en houdt ze de ontsluiting niet tegen. Maar er zijn wouwen die heel angstig en gespannen zijn, bij voorbeeld omdat ze al eerder een vreselijke be valling hebben meegemaakt. Soms zijn ze al ge rustgesteld met de mededeling dat ze in ieder ge val een verdoving kunnen krijgen, als voor hen de pijn ondraaglijk wordt. Ik vind het onzin om te zeggen: 'Wees flink, al eeuwen bevallen vrouwen zonder verdoving'. Vroeger trok een tandarts ook een kies zonder te verdoven, maar dat pikt de pa tiënt nu ook niet meer. Verplicht barenspijnen dragen, is uit de tijd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3