Blinde haat, daar lijkt het nog het meest op Greenpeace: multinational in milieuzaken Feiten &Meningen Lezersdebat boycot Frankrijk (slot) Bescheidenheid siert de mens- maar de Fransman meestal nié Postzegel Doortastend Kernoorlog Immoreel ZATERDAG 22 JULI 1995 NIEUWSANALYSE Toen Jacques Chirac vorige maand de her vatting van Frankrijks kernproeven aan kondigde, dacht hij dat de golf van protes ten snel weer zou wegebben. Maar dan had de president buiten Greenpeace gere kend. De milieuorganisatie stuurde een schip naar het bedreigde gebied, en liet de bemanning voor het oog van de televisie camera arresteren. Kan Greenpeace Frankrijk dwingen van zijn kernproeven af te zien, zoals het eerder Shell dwong de dumping van het Brent-Spar-olieplatform af te gelasten? Portret van een multinatio nal in milieuzaken. Het was misschien geen toeval dat twee Duitse eilandjes, Föhr en Amrun, zich on langs bij wijze van protest tegen de Franse kernproeven als eersten uitriepen tot 'cog nac- en champagne-vrije zone'. Greenpea ce mag dan een Amerikaanse multinational zijn met kantoren in dertig landen, Duits land is de pijler geworden waarop de milieubeweging rust. Franse kranten verweten Gfeenpeace de afgelopen weken alleen tegen Frankrijk te betogen, en andere landen ongemoeid te laten. China, zo schreef Le Monde, doet toch ook kernproeven. Een verschil is dat China de kernproeven in eigen land doet, en niet op een atol aan gene zijde van de aardkloot. Maar daarnaast, zo leert de bijna 25-jarige geschiedenis van Greenpeace, gol den haar allereerste protesten juist de Ame rikaanse kernproeven. De bakermat van Greenpeace ligt in het Canadese Vancouver, waar de organisatie in 1971 het levenslicht zag. Ruim twintig jaar lang zou Noord-Amerika het bolwerk blijven, waar het meeste geld werd ver gaard. Maar velen van de 1,8 miljoen dona teurs in Amerika namen Greenpeace kwa lijk dat zij neutraal bleef in de Golfoorlog, en draaiden de geldkraan dicht. Thans, anno 1995, heeft Duitsland de rol van geldschieter overgenomen. Ruim 700.000 Duitsers droegen vorig jaar 72 mil joen gulden bij aan de Greenpeace-kas, de helft van het totale budget van de organisa- Een niet onaanzienlijk deel van het bud get van Greenpeace International (GPI) vloeit naar het Amsterdamse kantoor, waar bij de 'marine-divisie' is ondergebracht. Die divisie bestaat uit een zevental oude sche pen, die de organisatie tussen 1981 en 1988 heeft gekocht. Het zijn deze schepen die Greenpeace in staat stellen tot haar ge ruchtmakende acties, zoals eerder deze maand het binnenvaren van de wateren van Frans Mururoa. Onderhoud en beman ning van de schepen kosten jaarlijks bijna acht miljoen gulden. Dat Greenpeace gelijkenis vertoont met de multinationals die ze bestrijdt, is wellicht geen toeval de organisatie is vrijwel van af de dag van haar ontstaan geleid door za kenlui. Tot 1989 was dat MacTaggart, een Canadese zakenman die in Nieuw-Zeeland met pensioen was gegaan. Het was deze David MacTaggart die Greenpeace uit de greep v^n de geitewollen sokken losmaakte en uitbouwde tot een professionele organi satie. Aan het einde van de jaren '80 wilde de Canadees zelfs een satelliet kopen van de Sovjets om daarmee olie-vervuilers op zee te kunnen opsporen. Zoals iedere onderneming heeft Green peace een voorzitter, een uitvoerend direc teur en een soort raad van commissarissen. Deze commissarissen worden gekozen door het congres dat jaarlijks bijeen komt. Van de dertig kantoren, hebben er echter maar tien stemrecht de kantoren die bijdragen aan het budget van GPI (dat zijn: Neder land, Duitsland, Zweden, Oostenrijk, Span je, Australië, Amerika, Nieuw-Zeeland, Zwitserland en Groot-Brittannië). De Franse afdeling van Greenpeace is, zoals alle milieuorganisaties in het land, zwak. Zelfs voordat ze televisiezendtijd be gon te kopen (ten behoeve van de campag ne tegen de kemproeven), leunde Green peace in Frankrijk al op de middelen die el ders werden ingezameld. Behalve het geld levert Duitsland dezer dagen ook de leiding. De voorzitster is Uta Bellion, een 38-jarige ingenieur uit Duits land. En ook de uitvoerend directeur, Thilo Bode (48), is Duits. Thilo Bode, die sinds 21 juni aan de top staat, leidde daarvoor het kantoor in Ham burg. Zijn stijl wordt gekenmerkt door een bereidheid samen te werken met bedrijven die zich goed gedragen. In Duitsland was hij de man achter de operatie 'Greenfreeze', waarbij in samenwerking met een Duitse fabrikant een koelkast op de markt werd ge bracht zonder de CFC's die schadelijk zijn voor de ozon-laag. De nieuwe topman wil niet alleen het spektakel van de acties op zee, maar daar naast ook 'positieve' campagnes. Mede om die reden heeft hij geweigerd een oproep te doen tot een consumentenboycot van Franse produkten. Het kan de producenten van cognac en champagne niet worden aangerekend, meent Bode. dat hun presi dent de kernproeven wil hervatten. De vraag is of Bode het zich kan veroorlo ven om links te worden ingehaald door mi nisters in japan en gemeentebesturen in Duitsland. Pieter Kooijmans over Bosnië, oorlog en beschaving PARUS CEES V Wij zijn van mening dat de rest van de wereld hoe dan ook aan Frankrijk moet laten weten te gen de kernproeven te zijn. Door in de publiciteit te komen met allerlei acties, zoals die van het Europees Parlement of de boycot van de Deense Spar- winkels, moeten we de Franse burgers er van doordringen dat ze dit niet zomaar van hun pre sident moeten nemen. We denken dat een boycot of in ieder geval een serieus naden ken erover, zoals nu in Duits land gebeurt, wel zin kan heb ben, ook in verband met de pu bliciteit. Als idee dachten we aan het schrijven van protest brieven aan de Franse ambassa de en aan een anti-kernproef postzegel of -sticker om op de post te plakken, zodat de wereld en ook Frankrijk weten dat Ne derland tegen de Franse kern proeven is. Evenals de boycot tegen het af zinken van de Brent Spar succes had, zou ook in dit geval een boycot resultaat kunnen heb ben. Maar dan wel door de Eu ropese Unie, waarvan Frankrijk toch ook lid is. En dan wel op een doortastende manier en niet op de slappe wijze waarop Heeft een boycot van Franse produkten zin als middel in de strijd tegen de kernproeven die president Chirac op Mururoa wil laten uitvoeren? Die vraag legde de redactie onlangs aan de lezers voor. Vorige week zaterdag publiceerden we het grootste deel van de reacties. Vandaag besluiten we het lezerdsdebat met on derstaande bijdragen. Wie niettemin nog een duit in het zakje wil doen, kan zich daarvoor wenden tot de rubriek ingezonden brie- nu de Verenigde Naties op de Balkan achter de feiten aanlo pen. OVERVEEN A. CHR. METZ Heeft en boycot zin? Zelf kan ik daar geen ja of nee op zeggen. Maar mogen zij en daarmee bedoel ik alle grote landen hun zin doordrijven? Als een kernproef in de achtertuin van Europa zou plaatsvinden, hoe zouden wij hier in Europa daar op dan reageren? Volgens mij veel en veel feller dan nu het ge val is. Nog steeds hoor je over Tsjernobyl. Wordt de situatie daar niet nauwlettend in het oog gehouden? En ja, Mururoa is Frans gebied, maar het is ook erg ver weg. Frankrijk en Europa zullen geen gevolgen merken en voelen van de kernproeven die daar plaats vinden. Maar moeten wij altijd aan onzelf denken? Zou er hier in Europa een reële dreiging van een kernoorlog zijn, dan zouden veel mensen er aan denken (en het wellicht ook doen) om naar Australië, Nieuw-Zeeland of de Pacific-ei- landen te verhuizen. Dan zou je verwachten daar veilig te zijn. Maar ja, hoe veilig is veilig als er daar jarenlang kernproeven hebben plaatsgevonden? Die ra dioactiviteit is niet van de ene dag op de andere verdwenen. Hier in Europa wordt heel slor dig met het milieu omgespron gen. Allerlei milieuwetten en re gelingen worden ontworpen, opdat het met ons milieu beter zal gaan. Geeft het ons dan re den om met het milieu van an dere werelddelen slecht om te springen? Want ook al is de Stil le Oceaan van van ons verwij derd, hij is niettemin belangrijk voor ons. Australië en Nieuw- Zeeland zijn ook Westerse lan den. Ze zijn niet klein, maar qua bevolkingsaantal wel. Ze tellen niet echt mee als het gaat om wereldbelangrijke besluiten. Veel mensen weten niet eens waar deze landen liggen. Maar veel van ons Europeanen heb ben (soms verre) familieleden die daar wonen en werken. Zij hebben net zoveel recht op een gezond en eerlijk leven als wij. Ze hebben veel te lijden gehad toen Groot-Brittannië zich bij de EEG aansloot. En nog steeds zijn ze er niet uit de malaise ge komen die hiervan het gevolg was. Moeten ze door ons toedoen (of juist door onze desinteresse) nog meer te lijden hebben? Hier in Nederland zeggen we: alle kleine beetjes helpen. Laten wij dat allemaal doen. Van be drijven mogen die kleine beetjes toch wel groter zijn en de regering mag ook heel sterk van zich laten horen en voelen. Misschien kunnen we er met z'n allen wat aan doen. RUPWETERING Kemproeven zijn schadelijk voor de plant, het dier en de mens. Kernwapens zijn afschu welijke wapens, die nooit mo gen worden gebruikt. De Koude Oorlog is voorbij. Als de politici niet in staat zijn om Frankrijk van deze immore le actie te weerhouden, moet de wereldbevolking ingrijpen. Elke vorm van protest zonder enige vorm van geweld is naar mijn idee aanvaardbaar, al gaat dit ten koste van de handel. Voor mij geen Franse wijn en kaas. Ik breng al twaalf jaar mijn vakan tie in Frankrijk door. Dit jaar wordt het met de rugzak Neder land door, al regent het pijpes- telen. HAARLEM R. GUIT Frankrijk is een mooi vakantieland. Rijk aan landschappelijk schoon, lek ker eten en goed drinken. Het valt dan ook niet mee om zo'n land te boycot ten. Misschien dat de kemproeven daarom aan het eind van de zomer zijn gepland. Want een reeds bespro ken vakantie afzeggen, doe je niet gauw. Maar een andere bestemming kiezen als je nog niets hebt bespro ken, is een stuk eenvoudiger. Vandaar dat de Fransen er natuurlijk wijselijk toe hebben besloten om hun nucleaire vuurwerk niet rond Oud en Nieuw af te steken. Wat de vakantie gangers rest is stickers op de franks ites plakken. Voor Australië en Nieuw- Zeeland ligt dat anders. Die liggen om te beginnen veel dichter bij Mururoa. En maken, in tegenstelling tot Neder land, zelf ook heel behoorlijke wijn. Tel daarbij dat de Franse kazen qua 'gezond' niet helemaal snor zitten en je kunt naar hartelust boycotten. En terecht. Want wat er op stapel staat is een staaltje kolonialisme van de bovenste plank. Niet alleen is het anno 1995 tamelijk belachelijk dat je als Europese natie doet alsof een stuk je Stille Zuidzee van jou is, maar als je dat dan ook nog gebmikt om nucleai re proeven ver van je bed, maar dicht bij dat van een ander, uit te voeren, ben je natuurlijk niet meer van deze tijd. Toch vindt Chirac dat het moet. Omdat het, zo heeft hij gezegd, een wapen oplevert dat zorgt dat Frankrijk een wereldmacht blijft. En dat is mis schien nog gevaarlijker dan de proe ven zelf. Want is Frankrijk nog wel een wereldmacht? Of is dit een ma nier om het weer te worden? Dan zijn die, toch al niet zo beste proeven, ook nog eens een slecht voorbeeld dat slecht doet volgen. Nu is het al jaren zo dat Frankrijk zichzelf op allerl^ bieden belangrijker vindt dan anifc ren dat vinden, maar dat was in (F meeste gevallen meer vermakelijk ernstig. Iedereen weet dat bescheidenheid mens wel siert, maar de Fransman meestal niet. Zo was Van Gogh njjj tuurlijk een Fransman, zoals elkeu stenaar die er toevallig een tijdje o< gewoond, en is Frans nog steeds f wereldtaal, zodat fatsoenlijk ond^ wijs in vreemde talen ook niet he sterkste punt van de Franse schoP is. Waarom zou je ook een anderC leren als ze zelfs in de Stille Zuid?"1 Frans spreken? Frankrijk een werft macht? Duitsland een wereldmaq i Groot-Brittannië een wereldmaclft Servië een wereldmacht? Het zijr^ cepten voor burenruzies in het gie village. rj Daarom gaat het annuleren van <L vakantie misschien wat ver, maale moeten we verder toch maar kijkt1 we kunnen boycotten wat we kuit Die kazen kunnen we wel even ni sen. De Italiaanse keuken is mint zo goed. En wat de appellations lfc treft, zijn we ook niet meer aangèj zen op de Nucleaire Contrölée. Eu uitstekende Rioja, prima Australië wijn, Kaapse wijnen mag ook wet Italië doet het steeds beter, keuzfc noeg. Qua toetjes doen we de Ne» landse zuivelindustrie natuurlijkr groot genoegen als we de Danoobi een tijdje laten staan. Geen plaati» van Johnny Halliday kopen is ni<t echt een opoffering en van een Ejfc in plaats van een Franse auto wol garagerekening alleen maar kleiif» „Ik heb de meest vreselijke mensen een hand geschud. Maar een handdruk zegt mij niets. Dineren, dat deed ik nooit met ze en zéker geen borrel drinken. Geen sociale dingen. Als ik kwam hadden ze een mooi programma voor me gemaakt, zodat ik de hele dag aan ze vast zat. De eerste keer was ik nog zo naïef om me daar keurig aan te houden. Maar daarna had ik het wel door, en zei ik altijd: de middag deel ik zelf wel in. Dan ging ik praten met organisaties voor mensenrechten en met slachtoffers. Niet dat ik illusies had. Wel altijd het gevoel dat het nuttig was. Ik ben nooit naar mensen gegaan van wie ik wist dat het toch niets zou uithalen. Pol Pot vond ik volstrekt zinloos. En Pinochet zag me toch niet staan. Maar andere dictators hadden ondanks hun verderfelijke denkbeelden toch altijd nog ergens iets van een logisch denkpatroon. Daar kun je iets mee. Op de een of andere manier kun je volgen waarom ze doen wat ze doen. Ze folterden niet om de lol, dat deden anderen, maar omdat ze vonden dat het nodig was om hun denkbeelden erdoor te krijgen. Zij maakten het folteren mogelijk. En die mensen moet je dus hebben. Die moet je proberen te beïnvloeden, op andere gedachten te brengen. Ik merkte al vrij snel dat ze dondersgoed door hadden dat als ze iets netjes deden, dat een hele goede indruk op de internationale gemeenschap maakte. Op die manier kon ik ook met ze praten, had ik een soort contact, en bereikte ik ook iets. Niet zo gek veel, de successen waren nooit spectaculair, maar als ik vijf slachtoffers per jaar kon helpen, dan was ik toch heel blij. ONTSTELLEND Het ontstellende, het angstige aan Bosnië vind ik dat bij een man als de Servische leider Karadzic dat rationele denkpatroon van al die andere engerds niet kan ontdekken. Ik heb hem de hand geschud nog voordat iemand hem kende. Ik vond hem volstrekt gestoord en tot de dag van vandaag heb ik geen idéé wat die man drijft, waar zijn morele grenzen liggen. Hij is ongrijpbaar. Waarom wil hij de strijd voortzetten? Waarom wil hij de Tweede Wereldoorlog overdoen? Omdat hij een groot- Servisch rijk wil? Maar dat is dan wel omringd door doodsvijanden, dus dat kan zijn beweegreden niet zijn. Ik zie ook geen enkel sociaal doel. Als je een revolutie wilt, dan kan ik daar inkomen, want dan wil je de maatschappij veranderen. Dat is hier niet aan de orde. Karadzic wil blijkbaar een onvereffende rekening vereffenen. Hij wil zoveel mogelijk moslims over de kling proberen het leed te verzachten. Of dat met hulp van de VN moet of niet, daar kun je over twisten. Soms kunnen partijen beter uit de voeten zonder de VN. Er zijn ook mensen die beweren dat het met Somalië niet slechter gaat sinds de VN- troepen daar weg zijn. Ik ben er nog niet aan toe om te zeggen: zet maar een hek om Bosnië. Al vrees ik dat het die kant op gaat, nu de VN de ene na de andere enclave door de Serviërs laat veroveren. Als we ze allemaal laten innemen, dan hebben we daar als westerse wereld helemaal niets meer te zoeken". PRETENTIES „Ik had -wie niet?- hoge pretenties als minister. Ik schijn altijd een ongeduldig en narrig gezicht getrokken te hebben als ik uit vergaderingen van de Europese Unie kwam. Ik wilde het altijd vlugger, resoluter. Ik had vaak het idee dat de andere ministers dachten: ojee, daar begint-ie weer. Ik vond mezelf geen havik, maar van Nederland werd wel eens gezegd dat het havik-achtig was. Nog steeds vind ik dat die houding toen terecht was. Het was de tijd dat de Serviërs Dubrovnik bombardeerden, en dat was hun eerste echte aanval. In die stad is één huis onbeschadigd gebleven. Ik vond dat we toen de Servische stellingen hadden moeten platgooien, maar daarvoor was te weinig steun. Helaas, want daarmee hadden we veel ellepde kunnen voorkomen. Het heeft geen zin om een vuist te maken en er vervolgens niets mee te doen. Dat verzwakt je positie alleen maar. Dat is de makke van de VN-macht; we maken steeds een vuist pas op! en trekken 'm vervolgens terug. Niets is zo gevaarlijk. Dat heb je gezien, de Serviërs denken nu dat ze alles kunnen maken. Door de ontwikkelingen van de laatste weken is de situatie drastisch veranderd en ben ik voorzichtiger geworden. Ingrijpen, een interventie macht...ik weet 't niet. Kans op een compromis is er in elk geval niet, de Serviërs willen helemaal geen compromis. Je hoopt altijd dat er iemand komt die de sirene aanzet. Die zegt: dit kan niet langer. En dat dan ineens iedereen luistert. De joden zeggen: je weet nooit wanneer de Messias komt. Zoiets. Als christen heb ik niet de taak om de mensheid te redden, maar wel, zoals het in de bijbel staat, om 'tekenen van het komend koninkrijk op te richten'. Ik geloof niet in de hemel op aarde, ook niet in de eeuwige jachtvelden met prachtige blauwe luchten, maar wel in de gelijkwaardigheid van Hij was rapporteur folteringen voor de VN. „Ik heb de meest vreselijke mensen de hand geschud". Hij was minister van buitenlandse zaken. „Ik droomde nooit over Bosnië, maar tijdens een korte vakantie in de Arden nen droomde ik er élke nacht over". Hij is hoogleraar volkerenrecht te Leiden. „Ik vrees in Bosnië een tweede Libanon met vreselijke slachtin gen en ontelbare misdaden tegen de mensheid". Pieter Kooijmans over oorlog en beschaving. s het laagje beschaving dat ons omringt?. Kooijmans: Je vraagt je af: hoe dik is jagen. Blinde haat, daar lijkt het nog het meest op. En dat is dus uitzichtloos. Waarom moeten toch altijd de kinderen de niet vereffende rekening van hun vaders betalen? Dat zoiets na de Tweede Wereldoorlog nog in Europa kan voorkomen. En ook nog eens in een land waar we allemaal zo graag op vakantie gingen. Ik ben bijna overal geweest in Joegoslavië, ik heb er veel kennissen. Je vraagt je af: hoe dik is het laagje beschaving dat ons omringt? Waarom en wanneer gaat het individu verloren in de collectiviteit die het beest in ons wakker maakt? Wat je in Bosnië ziet, zie je ook bij de groepen extreem-rechtse jongeren. Ik word heel bang van dat groepsdenken. Ik zie het ook ten opzichte van allochtonen." GELOOF „Als minister van buitenlandse zaken heb ik diverse keren aan onderhandelingstafels gezeten met vertegenwoordigers van de drie geloofsgemeenschappen. Ik dacht in het begin nog dat het geloof ze nog enigszins zou binden. Ook al zijn het andere geloven, religie kan in aanleg toch een bindende factor zijn. Nou, die mensen hebben elkaar helemaal niets te zeggen. Niets! Ik weet nog dat we probeerden een kerstbestand te bereiken. Bij de stemming staken alle partijen hun hand op, maar zo volstrekt onverschillig, dat een medewerker van me zei: als God nu zijn bliksem zou loslaten op degenenen die niet waarachtig zijn, dan zou het hele gebouw instorten. Die mensen willen eenvoudig niet verder met elkaar leven. Het enige dat ze willen, is elkaar op de knieën krijgen. Het doet me zó denken aan Libanon. Een prachtig land, een prachtige hoofdstad, Beiroet, maar helemaal in puin geschoten. Er was daar ook zó'n spiraal van geweld datje niet wist waar je moest beginnen. Toch is dat conflict opgelost. Toen ik destijds op bezoek was bij mijn collega in Libanon, zei ik, enigszins hoopvol, dat het dus wel kèn, vrede tussen groepen die onverzoenlijk lijken. Die minister antwoordde: meneer Kooijmans, dat heeft wel veertien jaar geduurd! Ik ben bang dat dit lot Bosnië ook beschoren zal zijn. Een lange, lange strijd waarbij we moeten vrezen voor een vreselijke slachting en ontelbare misdaden tegen de mensheid. Je moet dan maar hopen dat de partijen op den duur oorlogsmoe worden, net als in Libanon. Ik zie op dit moment geen andere oplossing. Het enige dat wij als westerse wereld kunnen doen, is

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2