Het ware LCKV-gevoel laat zich niet beteugelen U r\ 995 ZATERDAG 22 JULI 1995 'Bind iemand aan een boom en hij wordt voorzitter' et grote jubileum-slotfeest I moet nog komen en de kampen van de LCKV moeten nog be ginnen, maar de mooiste vakantie-ervaring van dit seizoen zit er voor de vereniging al op. Vandaag gingen 38 kinderen uit Tsjer- nobyl vanuit het kamp in Ernst op de Hoge Veluwe terug naar de tehuizen waarin ze wo nen. De wezen uit de stad in Oekraïne, die werd getroffen door een nucleaire ramp, wa ren op kosten van de jubilerende Leidse kampeervereniging twee weken in Neder land. „En ze hebben hier de tijd van hun leven gehad", aldus LCKV-voorzitter Van Zwieten. „Ik ben in dat kamp gaan kijken en ik vond het prachtig om te zien hoeveel lol die kinde ren hadden. Het was een groot feest voor ze, want die kinderen hebben niks. Sommigen hadden niet eens schoenen, die kwamen aan op afgetrapte pantoffels. Daarmee konden ze natuurlijk moeilijk door de bossen lopen, maar de nieuwe sportschoenen die ze samen met nieuwe kleren van sponsors kregen, wil den ze niet aantrekken. Die vonden ze te mooi en dat wilden ze zo houden. Toen ze ze toch aan hadden moeten trekken, stonden ze die schoenen 's avonds schoon te poetsen met hun tandenborstels. „Het heeft een hoop moeite gekost om die kinderen hier te krijgên", zegt Van Zwieten, die met zijn organisatie (gevestigd in de Leid se Vestestraat) hulp kreeg van de Stichting Kinderhulp Europa, „maar het is het allemaal waard geweest. Die kinderen kwamen met de bus en konden vanwege hun gezondheid niet in het stro liggen. Dus moesten luchtbedden en slaapzakken geregeld worden, en samen met de reis had dat nogal wat voeten in de aarde. Maar ik ben heel blij dat we dit gedaan hebben. Voor mij was dit het mooiste feest van het jubileum. Voor die kinderen hopelijk ook." Beeld van een LCKV-kamp uit een grijs verleden. De deelnemers waren nog op de fiets gekomen en de bagage was op karren vervoerd. Tegenwoordig is het allemaal heel anders. Alleen de omgeving is hetzelfde gebleven. foto pr p de open plek op de hei wijst W hij om zich heen. „Hier ergens werd ik als jongetje aan een m vastgebonden", herinnert hij zich. dens een kamp vonden ze me zo verve- dat ze me er op een gegeven'moment ;naan hebben gezet en met chocopasta idben ingesmeerd. Eigenlijk kan dat na- lijk niet, maar ik kan nu wel begrijpen rom ze het hebben gedaan. Ik was in die écht vervelend." ij heeft er niks aan overgehouden. Inte- deel. Jan van Zwieten (42) is het jeugd- k ingegaan en is tegenwoordig zelfs voor- i ir van de LCKV, de Leidse Christelijke ïpeervereniging onder welks vlag hij zo'n ig jaar geleden tegen die straf opliep. 'Op p', in Heerde op de Veluwe. Daar lopen op een druilerige dinsdag, zo'n zestig -stafleden rond over het terrein dat net is richt. Deze zaterdag beginnen de jeugd- ti inties van de LCKV en voornamelijk jeug- opzetploegen hebben op de locaties het nodig is de tenten opgetrokken, de pbakken gevuld met stro en de WC's rgezet. Potten op een houten vlonder, bo- een gat in de grond, omringd door doek. M leerde' is het meest primitieve terrein van e vereniging, maar de oud-voórzitters, pen- le (meesters, hoofdleiders en stafleden die tochtje maken ter gelegenheid van het arig jubileum van de club, verbazen zich r de luxe. Zij vinden zo'n HUDO ('Houd Darmen Open') al een hele verbetering, :zet tegen wijze waarop zij hun behoefte ;sten doen. En dat er maar een enkele ip is voor de watervoorziening voor twee- vertig deelnemers en veertien leiders, be- t de charme vinden ze nog altijd. 'at dat betreft is er niets veranderd. Uit recent gehouden enquête is gebleken dat de eenvoud bepalend is voor de aan- 3 kingskracht die de LCKV heeft op de te- ^woor^ige jeugd. Elk jaar loopt het storm ifir de 37 weekkampen die worden georga- :erd in eigen land, de Ardennen en Frank- Met zo'n 1500 deelnemers uit Leiden en ;eving is de club de grootste van de twin- campeerverenigingen die Nederland rijk inds 1920, het jaar dat als oprichtingsda- wordt aangehouden, moet zo ongeveer lalve Sleutelstad wel een keertje zijn mee- ll eest. Avontuurlijk n best", zegt oud-staflid Hans van Oos- „De LCKV is altijd populair geweest. Het inFt natuurlijk ook iets avontuurlijks, met groep in zo'n bos of in de Ardennen. Gi- spelen bij het kampvuur, meedoen aan nachtspel, wassen bij de pomp - dat is antisch en spreekt veel jongeren aan." ij wordt bijgevallen door Maurice v.d. :k die deel uitmaakt van de opzetploeg in rde en PR-man van de club is. In die hoe- gheid verkoopt hij de LCKV op de sterke ten. Op de lage prijzen 'omdat het alle- 11 vrijwilligerswerk is', het enthousiasme Ie veiligheid. „Er is bijna nooit iets ern- I gebeurd. En zou er wat gebeuren dan is imiddellijk hulp. Op iedere drie kinderen gaat er een staflid mee en d^e meeste stafle den hebben een EHBO-opleiding gehad. Die stafleden zijn bovendien vaak jong en vooral enthousiast. Voor hen is het ook vakantie en daarom doen ze net zo gek als de deelne mers. Dat plezier werkt aanstekelijk op de jongeren, die heel vriendschappelijk met de leiding om kunnen gaan en daardoor een ge voel van grote wijheid hebben." Bijkomende attractie is dat de LCKV de trends in vakantieland volgt en voor iedere leeftijdsgroep tussen 8 tot 19 faar 'aparte' kampen organiseert, toegesneden op de stij gende behoefte aan avontuur. Van een week je ("nooit langer vanwege het vermoeiende karakter") in de bossen op de Veluwe, via een survival in de Ardennen, tot zeven dagen op Terschelling, zeilkampen in Friesland en trektochten door Frankrijk en volgend jaar door Wales. Al die elementen spreken kenne lijk zodanig aan dat ook de jongeren van de huidige 'patatgeneratie' de luxe van de eigen omgeving eenmaal per jaar graag inruilen voor de primitiviteit van zo'n kamp. Traditie Natuurlijk geldt het niet voor iedereen. Hele groepen jongeren doen zulke vakanties af als geitenwollen-sokken bezigheden. Als 'kinder achtig gedoe, met die kampspelletjes, die liedjes en zo'n ontgroening', waar debutan ten nog altijd tegenaan lopen. „Als verschijn sel is zo'n ontgroening ook niet meer van de ze tijd, maar we houden 't erin omdat het al leen nog maar dolle pret is", zegt voorzitter Van Zwieten die. best kan begrijpen dat er ook jongeren zijn die dit soort kampen abso luut niet zien zitten. „Moeilijk te vatten misschien voor de LCKV-gekken, maar we moeten er wel voor waken dat we die jongeren als vreemd gaan beschouwen. Dat zijn ze natuurlijk niet, want in onze kampen moet je wel een super- groepsmens zijn", beseft hij. „En dat is na tuurlijk niet iedereen", zo verwijst hij naar de cijfers waaruit blijkt dat de helft van de 1500 deelnemers jaarlijks 'nieuw" is. De andere helft is behept met een speciaal soort virus en blijft terugkomen. „Omdat het onwijs spannend'en onwijs gezellig is", beto gen Johan en Robin, twee tieners die in eigen omgeving bepaald niet bekend staan als 'watjes', maar die al jaren met de LCKV mee gaan. „Om de kick van de spelen, de sfeer, de gezelligheid in de tent. Het is onwijs gaaf. Zonder te douchen je slaapzak in, tot diep in de nacht bezig zijn met een dropping of een spel. Lekker maf doen, zonder dat iemand er wat van zegt. Het is allemaal heel anders dan thuis. Veel vrijer." Die vrijheid dateert overigens pas van de laatste decennia. „Vroeger zouden we niet meegegaan zijn, toen was alles heel strak ge organiseerd", weet het tweetal uit verhalen van hun ouders, die dateren uit de tijd waar in de gezagsverhoudingen duidelijk waren en waarin de christelijke C van LCKV nog wel erg nadrukkelijk centraal stond. Hoezeer dat het geval was, wordt tijdens de reünie van oud-stafleden nog eens treffend onder woorden gebracht. Door Henk van Leeuwen bijvoorbeeld. De 75-jarige ging al in De helft van de bevolking moet al een keertje met de club meegeweest zijn: de LCKV is dan ook een begrip in Leiden en omgeving. De Leidse Christelijke Kampeervereniging, die vandaag aan het seizoen begint, bestaat precies 75 jaar en er zijn maar twee manieren om ertegen aan te kijken. Of je vindt het maar een primitieve, halfzachte beweging of je bent er voor eens en voor altijd aan verslingerd. Dan geldt onvoorwaardelijk: 'Eens een LCKVer, altijd een LCKVer'. hijsen van de vlag en het zingen van zulk soort liederen, is er niet meer bij. Natuurlijk wordt er nog wel gezongen, maar anders. Te genwoordig wordt er ook housemuziek ge draaid tijdens de kampen." 1936 ('110 kilometer op de fiets') mee naar Heerde. „En in die jaren zaten er veel onder wijzers en predikanten in de leiding. De tent chefs waren vaak theologiestudenten, die hoogdravende preken hielden waarvan de meeste jongens niks begrepen", weet hij nog uit die tijd. Hij weet ook waarom er zoveel studenten meegingen. Christelijke studenten mochten geen lid worden van het corps en meldden zich daarom aan bij Christelijke JongeMan- nen Verenigingen (CJMV), zo diept hij op uit de historie. En uit de fusie van zo'n CJMV en een jongelingenverening die de studenten zelf hadden opgericht om 'vakantiekampen te organiseren voor arbeidersjongens', kwam in 1920 de LCKV voort. „Logisch dus dat er zoveel studenten als tentchef meegingen." Sport en spel Eerste bestemming van de fusieclub was Kat wijk, vervolgens ging het ('Met de blauwe tram en lopend') naar Noordwijkerhout en nadien werd het doel de Veluwe. „Eerst op de fiets, later met de trein, vervolgens met de bus." Daar verliepen ook de eerste kampen na de oorlog nog geheel in studentikoze sfeer, zoals Kees Bonnet zich maar al te goed herinnert. „De leiding berustte bij een domi nee en een jonkheer", weet de kassier in rus te nog. „En ik herinner me dat er dagelijks ta feldebatten werden gehouden." Uiteraard werd er ook toen al veel aan sport en spel gedaan, wat ook nu nog tot de favoriete bezigheden behoort. Evenals het uitdagen van de vertegenwoordigers van het andere geslacht. Henk van Leeuwen: „Vlak na de oorlog kreeg je de eerste meisjeskam pen. Was er een in de buurt, dan wilde je daar wel op bezoek. Ik zal maar niet vertellen hoeveel voorzorgsmaatregelen er genomen werden, maar aardig was wel dat alle jongens voor het bezoek hun blaas moesten legen. Het was niet gepast om in het meisjeskamp naar het toilet te gaan. Omgekeerd gebeurde dat overigens wel", lacht hij. „En dan was er een opvallende bereidheid de dames in het donker bij te lichten." Nu de kampen allang gemengd zijn, is er ook wat dat betreft maar weinig veranderd. In de onderlinge discussies gaan de 'wensen' uiteraard wel verder dan bijlichten, maar uit de enquête is gebleken dat jongens en meis jes absoluut geen problemen hebben met het gescheiden slapen. „Er wordt wel stoer over gedaan, maar de meesten menen dat niet", weten oudere leden van de LCKV zeker. Zou den ze het wel menen en uitvoeren dan zou dat het einde betekenen van een aloude tra ditie. Een continu repeterend ritueel, dat wil dat de jongens 's nachts stiekem overlopen naar de tenten van de meisjes. Wat ze er moeten, weten de meesten zelf niet, maar het hoort er nu eenmaal bij. „Deden wij ook al, achterin de jaren vijf tig", zo kijkt Jan Timmers terug op zijn eigen tijd als 'kamper' en hoofdleider. „Was er een meisjeskamp op een paar honderd meter af stand, dan gingen we daar 's nachts de pan nen of de mokken weghalen. Dat was gewoon de sport." Dwalend over de hei bij Heerde, komen bij de leraar creatieve vakken allerlei herinneringen los. Voor even is ftij terug in de jaren vijftig. „Als je hier vroeger als stadsjongen over die zandweggetjes met de bus de bossen in kwam rijden, waande je je aan het einde van de wereld. Ik zie mezelf nog staan mét een bijl in mijn handen, om hout te hakken voor het vuur waarop werd gekookt. En ik moet nog al tijd aan die tijd denken als ik de geur van hout ruik." Hij is de enige niet. De LCKV zit veel l^idenaars in het bloed, zoals bleek tijdens de receptie in april en de reünie van dinsdag. Voortdurend worden op die da gen spontaan kampliederen aan geheven en velen wanen zich op die momenten even terug bij het hijsen van de vlag op het kam peerterrein. Tijdens de herinne- ringstocht van de oud-stafleden gaat dat in Heerde met enig 'ou derwets' ceremonieel en gezang gepaard. „En dat is dus wel ver anderd", komt Maurice v.d. Broek vertellen. „Het elke dag Eigentijds De LCKV is dan ook met zijn tijd meegegaan. Onlangs werd de huisstijl ingrijpend veran derd en leiding en de organisatie van de kampen zelf, zijn heel wat losser en eigentijd ser geworden. „Vroeger kwam je het padvin derstype nog wel eens tegen, maar zo'n hou ding past niet meer in de maatschappij en dus ook niet in de LCKV", zegt voorzitter Jan van Zwieten over zijn club die trouw is geble ven aan de principes maar nu wel meer wil zijn dan een kampeervereniging alleen. „De doelstelling is niet veranderd", betoogt hij. „Die is nog steeds dat we jongeren een va kantie willen bezorgen. En voor jongeren die dat eigenlijk niet kunnen betalen, is er nog altijd een reductiefonds. Vroeger schaamden mensen zich ervoor om daarvan gebruik te maken en moesten we er kandidaten voor zoeken. Maar de laatste vijf jaar wordt er zo stevig gebruik van gemaakt dat we moeite hebben het fonds op peil te houden." Dat gebeurt met giften van deelnemers en daar komt het sociale karakter van de LCKV verzekerd." wel heel duidelijk tot uiting, vindt Van Zwie- Over 75 jaar staan ten, die er op kan wijzen dat de deelnemers aan de kampen afkomstig zijn uit alle gele dingen van de maatschappij. „En of het nu kinderen van politici zijn, of van wie dan ook - voor velen geldt e'e'n keer LCKVer, altijd LCKVer. We halen ze er meestal zo uit. Jon geren die zo enthousiast zijn dat ze na hun eigen kamp meteen tentchef in een ander kamp worden, of die wel in de materiaal- ploeg willen komen", zegt hij. „Heel belang rijk natuurlijk, want doordat we het zelf on derhouden, gaat ons materiaal wel twintig jaar mee. Mede daardoor kunnen we de prij zen zo laag houden en kunnen we ons ook op dat punt onderscheiden. Alles mag ook bij ons in de kampen, een deelnemer moet al leen niet aan de tent komen. Dat is een soort heiligschennis." Continuïteit Maar dat hoeven we niet eens te zeggen, voegt hij er onmiddellijk aan toe, want deel nemers komen nooit aan de tenten. Deelne mers die het LCKV-virus eenmaal te pakken hebben, staan wel in de rij om zelf staflid te worden. „Dat kan al op 17-jarige leeftijd", zegt PR-man Maurice v.d. Broek „en dat is ook de garantie voor de toekomst. Natuurlijk moeten er ook oudere stafleden bijzijn voor de ervaring, maar met die jongere tentchefs raak je niet te ver verwijderd van de jongste leeftijdsgroepen en kinderen vinden het prachtig om om te gaan met tieners die zelf staan te housen en nog net zo maf kunnen doen als zijzelf. We laten dat balletje bewust doorrollen, want zo hou je de verjonging erin, je houdt een vinger aan de grillen en je houdt het enthousiasme. Daarmee is je continuïteit hier dan ook weer, weet praeses Jan van Zwieten tijdens de reü nie ter gelegenheid van het jubileumfeest ze ker. „Je ziet het aan deze mensen. Ze blijven heel erg betrokken bij de vereniging. Bel ze midden in de nacht en ze komen", consta teert de voorzitter, die als geen ander weet dat het ware LCKV-gevoel zich niet laat be teugelen. „Bind iemand vast aan een boom en hij wordt voorzitter." Voorzitter Jan van Zwieten aan het Indische buffet tijdens de reünie voor oud-stafleden. Achter hem Hans van Oosten, die de tegenwoordige praeses ooit aan een boom vastzette, 'omdat ie zo verschrikkelijk vervelend was.' De twee zetten even later een boom op over die actie. Is Van Zwieten nou dankzij of ondanks die 'straf actie' voorzitter geworden?! foto holvastmarklamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29