Excuus voor iantij gingen' 'De arbeid is met geen goud te betalen' Actie voor een nieuwe cirkelbus Kunst hobbyisten kijken op eiland Kaag iswedstrijd voor de eugd van Alkemade Regio Leiden/Rijn Veenstreek Meer herrie in Leiden en Katwijk door vliegkamp Daar had niemand naar gekeken Toch nieuwe procedure vergunning monorail Strandlijn doet nu ook Duinrell aan ATERDAG 22 JUL11995 jSTGEEST MONICA WESSELING de, op schrift gestelde en uit- leelde inspraakreactie, stond zin 'Oegstgeest zit niet te ichten op die steuntrekkers, kosten alleen maar geld'. iordat hij de uitspraak tussen [nhalingstekens plaatste, wek- hij de indruk dat een van de Hadsleden persoonlijk die uitla- Pfig had gedaan. Met de nodige t rontwaardiging distantieer- 'tyn de raadsleden zich van die «nerking. Van der Sluijs er- t dat het niet letterlijk zo ge- jd is, maar dat de zin een [mpilatie is van een gesprek njet een raadslid. >1De excuses nemen niet weg iELOFARENDSVEEN vakantiespelen in Alkemade ijgen vandaag, na het knutse- Ih van vorige week in De Kaag, ein vervolg met viswedstrijden -tor jongens en meisjes van 4 et en met 14 jaar. Er zijn drie nkstekken: bij het Cultureel -Jntrum aan de Achterweg in |euwe Wetering, bij de vijver tast de parkeerplaats aan de tstoor Kwakmanlaan in Rijp- letering en bij parkeerplaats loordhoek in Roelofarends- en. De viswedstrijden begin- tn om 9.30 uur. Deeelnemers beten zelf hengel en deeg benemen. Maandag 24 juli begint de iemeentewerkplaats vernieuwd CHEF HENNYVAN EGMOND.071 -3? \J CHEF HANSKOENEKOOP.071 -356429 foonbootbewoner Haarlemmertrekvaart lij had het zo niet bedoeld, maar toch ook weer wèl. toon bootbewoner J. van der Sluijs die afgelopen woens- |ag namens alle woonboot- en woonwagenbewoners in aan de Haarlemmertrekvaart ageerde tegen de plan- ?n voor de Broek- en Simontjespolder, biedt zijn excu us aan aan het gemeentebestuur. Ten onrechte heeft hij e indruk gewekt dat de gemeentebestuurders, althans in minste één van hen, discriminerende uiüatingen eeft gedaan over woonboot- en woonwagenbewoners. VALKENBURG HENNY VAN EGMOND De vliegtuigen van het mari nekamp Valkenburg vliegen vanaf volgend week maandag tijdelijk een andere route. De Leidse wijk Stevenshof en Kat wijk-Zuid krijgen daardoor te maken met meer geluidsover last, zo laat het vliegkamp we ten. De vliegtuigen, vooral de ver kenningstoestellen van het ty pe Orion, zijn gedwongen een andere aan- en uitvliegroute te volgen omdat de lange start en landingsbaan een onder houdsbeurt krijgt. De vliegtui gen maken daarom gebruik van de andere, kortere baan op Valkenburg. Het onderhoud zal twee we ken duren. „Vanzelfsprekend zal er alles aan worden gedaan om geluidhinder tot een mini mum te beperken", aldus het vliegkamp in een persbericht. Voorschoten zoekt sponsors VOORSCHOTEN ALICE V De Stichting Ouderenbus Voor schoten zoekt sponsors voor een nieuwe cirkelbus. De stich ting heeft op dit moment twee bussen, waarvan er één ge huurd is. Omdat het huurcon tract bijna afloopt en verlenging erg kostbaar is, wil de stichting een eigen bus aanschaffen. Vol gende week worden 400 Voor- schotense bedrijven aange schreven met het verzoek een bijdrage te leveren. Het Koningin Juliana Fonds heeft 11.500 gulden geschonken voor de nieuwe bus en de stich ting heeft zelf al het nodige ge spaard. Toch is er nog 20.000 gulden nodig om de nieuwe bus te kunnen betalen. Naast be drijven worden ook de Voor- schotense burgers gevraagd om een bijdrage. Zij worden bena derd door middel van een inleg vel in één van de weekbladen. De cirkelbussen rijden van maandag tot en met vrijdag van 9-17 uur. Ouderen kunnen voor 12,50 gulden per maand een abonnement nemen, waarmee zij overal in het dorp kunnen komen. De verzorgingshuizen Adegeest en 't Hofflants Huys hebban een collectief abonne ment. Vooral voor ouderen die slecht ter been zijn is de cirkel- bus een uitkomst. Zo kunnen zij bijvoorbeeld op bezoek bij fa milie of naar de bibliotheek. Er wordt steeds meer gebruik gemaakt van de cirkelbus. De eerste helft van 1993 telde de stichting 4951 ritten, tussen ja nuari en juli van dit jaar trokken de bussen er 7957 keer op uit. Vanaf januari 1994 rijdt de stichting met twee bussen. De tweede bus werd ook met spon sorgeld gefinancierd. Er zijn 25 dat Van der Sluijs het gevoel blijft hebben dat de in de raads vergadering getoonde veront waardiging over de opmerking (alle raadsleden ontkenden dat ook maar iémand van hen zo iets ooit gezegd kan hebben), geveinsd is. „In het hele ge meentelijke beleid wordt eerder naar het financiële dan naar het menselijke plaatje gekeken. Het beleid is vaak zo liefdeloos om dat financiën een hogere priori teit hebben dan liefde voor de Met zijn woensdag gespuide kritiek hoopt Van der Sluijs het gemeentelijk beleid in goede richting bij te buigen. VAK-fietsvierdaagse. Er kan da gelijks worden gekozen tussen een korte route, die tussen de 20 en 25 kilometer bedraagt en een langere tocht van 35 tot 40 kilometer. De startplaatsen zijn in Buitenkaag bij hotel Kaag- zicht, in Nieuwe Wetering bij het Cultureel Centrum, in Rijp- wetering bij snackbar De Halte aan de Oucladeselaan en in Roelofarendsveen bij café Ho- genboom op de hoek Sotaweg- /Spireastraat. Het vertrek is tus sen 18.30 uur en 19 uur. Wie minimaal drie dagen heeft mee gefietst ontvangt een medaille. De Stichting VAKantiespelen houdt van dinsdag 25 juli tot en met vrijdag 28 juli open huis in Nieuwe Wetering. Kinderen en tieners kunnen dan op creatief gebied van alles doen: kleien, verven, figuurzagen, knippen, plakken en schminken. Er wordt gebruikgemaakt van een groot aantal verschillende ma terialen, waaronder papier, kar ton en stof, maar ook hout, ijzerdraad èn'glas. Nieuw dit jaar is het werken met blikjes en het naaien van kussentjes. Open dagen De open dagen hebben plaats in het Cultureel Centrum aan de Achterweg in Nieuwe Wete ring. De openingstijden zijn 's morgens van 9-12 uur en in de middag van 13.30-16 uur. Alleen vrijdag zijn de ope ningstijden anders: van 9-14 uur. Vrijwillers in de weer met de restauratie van het altaar. FOTO BEN DE BRUYN gemeentewerkplaats aan de Van de Woudestraat is vernieuwd, is een nieuwe zoutloods gebouwd en er is een vloeistofdichte strating aangelegd. Voor klein chemisch afval is er een nieuw de en brandstoffen, verf en smeermiddelen kunnen in brandwe- ïde en vloeistofdichte tanks worden opgeslagen. Je gemeentewerkplaats moest worden aangepast in het kader n de nieuwe milieuvergunning. Door de nieuwe voorzieningen *n bodemvervuiling worden uitgesloten. De verbouwing komt k tegemoet aan het project Bedrijfs Interne Milieuzorg (B1M), armee de gemeente de milieubelasting wil terugdringen. Je totale kosten van de verbouwing bedragen 433.000 gulden. )ensdag 26 juli wordt de werkplaats officieel heropend. Personeel de werkplaats en het college van burgemeester en wethouders i bij de opening aanwezig. VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN Zagen, beitelen, puzzelen en poetsen. Met grote toewijding werken vijf vrijwilligers elke dag aan het altaar van de Lauren- tiuskerk. Ontbrekende onderde len, van complete raamwerken tot de kleinste handgesneden ornamenten, worden nieuw ge maakt of opgezocht tussen de duizenden losse onderdeeltjes in dozen en uitgespreid op de grond. De restauratie van het 13 meter hoge altaar dat door het bisdom Bréda in bruikleen aan de Laurentiuskerk is gegeven, is een waar monnikenwerk. In een oude loods van het kassenbedrijf Hendriks, dat door de gemeente is opgekocht, staan de onderdelen van het al taar opgesteld. Pastor Paarde- kooper van de Laurentiuskerk kent de geschiedenis van het gi gantische kunstwerk. „Het al taar is in 1864 gebouwd voor de kerk in Turnhout", vertelt hij. „Later is het verplaatst naar Prinsenbeek waar het tot de ja ren '60 van deze eeuw deel uit maakte van de kerk. Daarna is het altaar jaren lang opgeslagen in het museum van het bisdom Breda. Het past waarschijnlijk heel goed in onze kerk, want die is in 1868 gebouwd, in dezelfde tijd dus als het altaar." De Laurentiuskerk had oor spronkelijk een veel kleiner al taar, dat in de jaren '30 verwij derd is. „Toen is er een modern exemplaar voor in de plaats ge komen", zegt Paardekooper. „Vroeger stond de pastor met zijn geacht naar het altaar, dus met zijn rug naar de mensen in de kerk. Door zoveel mooie ver sieringen aan te brengen, had den de mensen nog wat te zien", legt hij uit. Pastor Paardekooper haalt een map met foto's en tekenin gen tevoorschijn. „Kijk, zo moet het er ongeveer uit gaan zien", wijst hij naar een oude teke ning. „Het is zo ongelofelijk ge detailleerd, dat houd je niet voor mogelijk. Elk klein onder deeltje dat ontbreekt, wordt nieuw gemaakt. Het is een hele puzzel om erachter te komen hoe dat eruit gezien moet heb ben. Detailtekeningen zijn er niet." Paardekooper loopt om het altaar heen. Hij strijkt met zijn hand over het antieke hout. „Het is toch prachtig, je wordt er gewoon lyrisch van", zegt hij. „Zie je dat lichte streepje hout hier? Dat was een kiertje. Met een flinterdun strookje hout is het opgevuld. Dat kiertje zou je helemaal niet zien, maar elk de tail wordt opgeknapt, het altaar wordt precies zoals het was." Oud-timmerman G. Kriek snijdt met vaste hand een ron ding in het hout. „Het is zo'n uitdaging, je krijgt er gewoon een lack van", zegt hij, terwijl hij even zijn beitel opzij legt. „We doen het met groot plezier, het is zuiver hobby. Want de ar beid die wij erin steken is met geen goud te betalen." De vijf Voorschoteharen, tus sen de 64 en de 75 jaar oud, zijn nu al een maand of vijf bezig. Ze durven nog geen schatting te doen over het tijdstip van ople vering. „Gisteren hadden we een dagje vrij, maar normaal gesproken zijn we hier elke och tend om acht uur en dan wer ken we tot een uur of één. Tja, de plicht roept ons",,zegt Kriek lachend. Een deel van het altaar staat al overeind. Gele krijtlijnen op de betonnen vloer geven aan hoe de muren van de kerk lo pen. „Zo kunnen we zien hoe ixpositie in boerderij E KAAG KEES VAN KUILENBURG 'unst op de Kaag staat er al op e pont naar het eilandje. Al oindt Afra van Ruiten, die sa- ïen met Promotie Kaag de r ïntoonstelling in een voorma stal van haar boerderij or ganiseert, die kreet wat al te waar aangezet. „Het is werk an hobbyisten, die leuke din- en maken en die aan anderen rillen laten zien.f aag pitje v let is de tweede keer dat Pro- i« totie Kaag de tentoonstelling - n ie zaterdag en zondag (22/23 e ili) voor het publiek is ge- pend - organiseert. „De WV 3 'erkt op een laag pitje en ver- chillende mensen wilden toch wat meer activiteiten op het ei land. Daarnaast is bekend dat er veel inwoners zijn die uit liefhebberij schilderen, potten bakken of fotograferen. Meestal is dat alleen bekend aan de naaste familie. Dat is heel jam mer. Vandaar dat vorig jaar dat idee werd geopperd om een dergelijke expositie te houden", vertelt de twintig jaar op het ei land wonende Afra van Ruiten. Succes „Een groot succes was het. Ne gen deelnemers en een leuk aantal bezoekers. Daarnaast ook toezeggingen van hobbyis ten dat ze een volgend keer ook mee zouden doen. Meestal blijft het dan bij een belofte, maar dit keer niet. We hebben een lijst met niet minder dan vijftien deelnemers. Alleen van het eiland en Buitenkaag. Als dat zo blijft groeien moeten we al uitkijken naar een grotere ruimte. Al vinden de deelne mers deze oude stal wel een heel mooie locatie. We mogen niet eens de spinraggen wegha len. Dat is leuk voor de sfeer hoor je van de deelnemers", vertelt de boerin lachend. Bezoekers De organisatie hoopt dat er ook bezoekers van buiten het ei land een kijkje komen nemen. „Zoals het er nu naar uitziet is het goed weer om te fietsen. Er zijn Leidenaars of mensen uit dorpen in de omgeving die nog nooit op ons eiland zijn ge weest. Wel jaarlijks naar Span je, maar dit moois om de hoek laten ze gewoon zitten. Dat is toch triest. Vandaar mijn op roep om te komen kijken. Dan komen ze zeker weer terug, want er zijn zoveel leuke din gen te zien." Exposanten Een van de exposanten is Hen- ny Honcoop. Zij maakt trollen, dat zijn boze geesten die in bossen wonen en vooral in Scandinavië vóórkomen. „De kopjes, handjes en voetjes maak ik van fimo-klei en het lijf 'brei' ik van ijzerdraad. Daarna worden ze aangekleed", legt Henny Honcoop uit. „Al lijken de trollen van Henny niet hele maal te kloppen met de werke lijkheid. Die van mij hebben vijf tenen, terwijl ze er maar vier hebben. Dat kan ik ook niet weten, want ik ben er nooit een tegengekomen", aldus de Kaagse lachend. Aquarellen Daarnaast zijn er aquarellen, beschilderde kaarsen, beeldjes en sieraden van beton en fimoklei, keramiek, foto's, zij den bloemen en dergelijke te zien. De meeste deelnemers zijn zowel op zaterdag als op zondag in de stal aanwezig. Daar verzorgen zij demonstra ties en geven uitleg over hun liefhebberij. De expositie is op zaterdag te bekijken van 10-21 uur den op zondag van 11-17 uur. Na moeizaam onderhandelen waren partijen het eens geworden over handhaving van de subsidieregeling. Nu hoefde niemand af te vloeien. Pas toen de subsidie-aanvraag onverwacht werd geweigerd, bleek dat er een formele fout was gemaakt. Wat nu te doen? Overleg met Teekens Advokaten bracht alsnog een oplossing. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Korolusgjlden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fox 071 -41 06 84 Leiden Hoog se Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fox 071 - 32 14 21 vrijwilligers voor de stichting actief die de busjes besturen. Het bestuur van de stichting organiseert van 14 tot 18 augus tus een feestweek in verband met het lustrum van de cirkel- bus. Er worden voor de abon nees verschillende activiteiten georganiseerd. Het bestuur hoopt tijdens de receptie op 18 augustus de nieuwe cirkelbus te introduceren. Secretaris Elize van der Kraats van de Stichting Ouderenbus Voorschoten is be reikbaar via telefoonnummer 619001. het altaar ongeveer in de ronde uitbouw van de kerk komt te staan", legt Paardekooper uit. „Er is wel overleg met de archi tect, want zo'n altaar kun je niet zomaar in de kerk zetten. Er zijn nog wat aanpassingen nodig." Hier en daar zijn in het bruin gebeitste altaar lichte plekken en 'verse' ornamenten te ont dekken. „Je kan aan het hout precies zien welke delen nieuw gemaakt zijn", wijst de pastor. „Eigenlijk moeten die nog niet gebeitst worden, dan kan ieder een straks zien hoeveel werk er verzet is. AJ het houtwerk wordt uiteindelijk gebeitst en versierd met gouden randjes. Dat wordt ook nog een hele klus, al die lijntjes schilderen. De ruim 60 houten beelden en beelden groepen die in het altaar thuis horen, brengen uiteindelijk kleur in het altaar." ALPHEN AAN DEN RUN Naar alle waarschijnlijkheid loopt de aanleg van een mono rail van het Alphense NS-station naar het archeologisch thema park Archeon toch vertraging op. Gisteren deed de Raad van State uitspraak over een schor- singsverzoek van de Vereniging Tegen de Monorail. Staatsraad Bakker besliste dat de milieu vergunning voor de aanleg van het monorailstation voldoet als een paar voorschriften worden aangescherpt. Wethouder S. Ly- czak van de gemeente Alphen zegt nu dat opnieuw cle vergun ningprocedure moet worden doorlopen. Gisteren dacht men nog even dat met een aanpas sing van de oude vergunning de zaak rond zou zijn. „Dit betekent dat de aanleg van de monorail zo'n twee, drie maanden vertraging oploopt", aldus Lyczak. „We bekijken nu of we tegelijkertijd met de milieuvergunning ook de bouw vergunning kunnen afhandelen. Maar of dat mogelijk is, weten we niet zeker." In elk geval wordt de nieuwe milieuvergun ning woensdag gepubliceerd, waarna bezwaarmakers op nieuw zes weken de tijd krijgen om te reageren. Bij ZWN, de openbaar ver voersmaatschappij die het han gende treintje tussen het NS- station en Archeon gaat exploi teren, was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. ZWN wil haast maken met de aanleg van de monorail en ver strekte daarom zo'n twee weken geleden al een bouwopdracht. Die stap houdt een zeker risico in, verklaarde projectleider C. Bot toen. „We hadden natuur lijk het liefst gewacht tot alles rond was. Maar we hebben een afweging gemaakt tussen het ri sico dat we nu lopen en de pro blemen die we krijgen, als we niet snel beginnen. We hebben afspraken met Archeon over het zo snel mogelijk in gebruik ne men van de monorail." WASSENAAR Strandlijn 68, van Voorscho ten Vlietwijk naar de Wasse- naarse Slag, maakt voortaan een tussenstop bij de halte op Duinrell. In circa twintig minuten zijn de passagiers zo van Voorschoten bij het pretpark en binnen een half uur bij het strand van de Wasse- naarse Slag. De speciale lijn dienst vertrekt vanaf 9.29 tot 18.29 uur één keer in het uur uit Voorschoten. Vanaf de Wassenaarse Slag kan men van 10.04 tot 19.04 uur eens in het uur terugrei zen. Verblijfsgasten van Duinrell kunnen voor een rijksdaalder een retourtje naar het strand kopen. VRIJE TIJD WASSENAAR ElndfeesL In Twilight Zone in Wassenaar houdt de stichting Jeugd en Jongerenwerk op vanavond een eindfeest. De muziek wordt verzorgd door de bands Only Entertain ment, The Shit Invers en Little Bo Peep. Aanvang van het feest is om 20.00 uur. Toegang: 5 gulden. Adres: Boerderij Ter Weer, Deijler- weg 153, Wassenaar. Na het feest is Twilight Zone tot 1 september gesloten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13