Terras Nieuwe Rijn 'onaanvaardbaar' 'Waar zou u het liefst zitten om te eten?' 411e auto's moeten an Leidse daken -F Leiden 'De Zijl Bedrijven zijn niet para-commercieel' Teen doorstroming bij dure huizen 'Politie liet studenten hele nacht doorfeesten 1J TERDAG 22 JULI1995 CHEF HENNY VAN ECMONO. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356413 Bedrijf boos op Leiden Culinair 23 EIDEN HERMAN JOUSTRA Actie niet-rokersvereniging CAN onder horeca in regio j De beslissing van de organisatie van Leiden Culinair om De Zijl 'Bedrijven (DZB) niet deel te laten nemen aan het evenement is een deel genomen op onjuiste gronden. „Want DZB be- nveegt zich niet in het para-commerciële circuit." Dat schrijft di- recteur G. Bovens in een reactie op de uitlatingen van een van 71|de organisatoren, C. Hugens, eind vorige week in deze krant. Namens de organisatie van het eetfestijn had Hugens laten veten dat deze gemeentelijke dienst om twee redenen niet was oegelaten tot het evenement dat jaarlijks wordt gehouden tij lens de Lakenfeesten. De DZB zou, als cateringbedrijf, niet in de ilosofie passen van Leiden Culinair waar alleen restaurants zich iresenteren aan het publiek. Bovendien zou DZB zich in het pa- a-commerciële circuit bewegen. En de deelname van een be drijf dat voor een deel gesubsidieerd wordt, zou niet fair zijn te genover de andere restaurateurs, rei ..Die conclusie, is echter volstrekt niet juist", schrijft Bovens. 2d ,DZB hanteert namelijk de gebruikelijke marktprijzen. Dit geldt 'oor onze catering, maar ook voor al onze overige diensten schoonmaak, graffiti-verwijdering, groenonderhoud etc.) en ,n irodukten fdrukwerk, metaalbewerking, assemblage etc.). De o ubsidie die DZB ontvangt wordt gebruikt om de diverse werk- ilekken aan te passen aan de specifieke eisen van haar mede- verkers." II „Bovendien", vervolgt Bovens, „dient de subsidie als compen satie voor het feit dat vele DZB-medewerkers door hun handicap >en lagere arbeidsprestatie halen, maar wel een gewoon, op unctie gebaseerd, loon ontvangen. Naast het gegeven dat DZB le marktprijzen niet mèg ontduiken, is het ook nog eens onze nier te na. DZB en al zijn medewerkers hebben namelijk wat te •s( jewijzen: wij leveren kwaliteit en daar moet gewoon voor be- aald worden." Overigens legt DZB zich neer bij de eerstgenoemde beweegre- len van de organisatie. „Dat een cateraar niet past in de filosofie an het evenement is een keuze van de organisatie. Dat wij laarover graag eens zouden willen discussiëren, is gezien onze :ulinaire successen een duidelijke zaak", aldus Bovens. LEIDEN HERMAN JOUSTRA De meerderheid van de restau rants in Nederland heeft nog steeds geen rookvrij gedeelte. Ondanks de aanbevelingen van het bedrijfschap voor de horeca. De Nederlandse Niet-rokersver eniging CAN heeft daarom een brief gestuurd aan een vijftigtal restauranthouders in Leiden en omgeving om hen dit verzuim nog eens onder ogen te bren gen. De in Leiden zetelende ver eniging vraagt hen daarin te vens mee te werken aan een on derzoek waarbij naar de mening van de restaurantbezoeker zal worden gevraagd over deze pro blematiek. CAN heeft inmiddels gepro beerd de horecagelegenheden telefonisch om een reactie te vragen. Zeven restaurants heb ben positief gereageerd volgens P. Zonderop van de vereniging. Zij hebben toegezegd deel te nemen aan de enquête. Overi gens is de helft van de restau rants nog niet bereikt. Ook taal problemen zouden de tot nu toe geringe respons verklaren volgens Zonderop. „Als u in uw restaurant nog geen rookvrije ruimte heeft ge maakt, willen wij u graag het volgende in overweging geven", staat er onder meer in de brief. „Volgens een in Europees ver band gehouden onderzoek uit 1992 wenst 77 procent van de Nederlandse bevolking rook vrije ruimten in openbare gele genheden. Voorts blijkt uit het zelfde onderzoek dat 86 procent juist in de horeca het ergst in de rook zit." Ook zegt CAN, dat 'de rokende gast' het vaak prettig vindt om ongestoord een siga retje te kunnen opsteken, zop- der schroom tegenover de niet- rokers. „U zult hier tot dusver wellicht niet veel van hebben gemerkt, want uiteraard hebben de meeste mensen geen zin om tijdens of na een gezellig etentje over minder geslaagde zaken te klagen. Wat u in ieder geval per definitie zult hebben gemerkt, is hoeveel mensen liever thuis blijven dan in de rook te gaan zitten eten." Veel horeca-ondernemers zouden zich echter waarschijn lijk wat onwennig voelen als zij zelf aan de klanten zouden vra gen hoe die denken over rook vrije ruimten. Daarom wil CAN dat best doen, laat de vereni ging de restauranthouders we ten. De bezoekers zal slechts één vraag worden gesteld: „Als u de keuze heeft tussen een ro kers- en een niet-rokersruimte, waar zou u dan het liefst gaan zitten om te eten?" De enquête zou moeten plaatsvinden in de week van 24 tot 28 juli. In augustus wil CAN de resultaten bekend maken. Rijontzegging en boete na ongeval DEN HAAG/LEIDEN Een 63-jarige Hagenaar is giste ren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twee jaar rijontzegging, 5.000 gulden boe te en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van tien weken. Hij reed onder invloed in de nacht van 12 maart 1994 op de A4 ter hoogte van Leiden een vrouw aan. Voorbij de afslag naar Hoogmade, waar de maxi mumsnelheid 70 km was we gens wegwerkzaamheden, bots te hij tegen een auto met pech op. De inzittende vrouw raakte zwaar gewond. De officier had een onvoorwaardelijk celstraf van tien weken. Voorzitter beroepscommissie wast B en W de oren ANNO 1895 Maandag 22 Juli 0fe Zoeterwoude is gistermiddag met moedwil een wilgeboom in Drand gestoken. Om 7 uren was de geheele boom in de lengte een klomp vuur. Gelukkig lag het opgegaarde hooi in den om trek van dien boom van den wind af; anders ware het aanwezige pooi zeker door deze balddadigheid ook in brand geraakt. ANNO 1970 woensdag 22 juli Eet democratiserings-experiment op het sociologisch instituut tan de Rijksuniversiteit te Leiden is uit een oogpunt van partici patie redelijk geslaagd. Een veel groter aantal personeelsleden ïn studenten dan ooit te voren heeft het afgelopen jaar op de ten of andere manier bijgedragen tol de algemene beleidsbepa- tsK LEIDEN AAP RIETVELD Voorzitter B. Olivier van de gemeentelijke commissie be roep en bezwaar heeft burgemeester en wethouders van Leiden gisteren flink de oren gewassen. Dat de gemeente een terras van eet- en drinkpaleis 't Hart van Leyden aan de Nieuwe Rijn wil gedogen achtte Olivier een zaak van onbehoorlijk bestuur. ,,Het is ontoelaatbaar en het is nu de zoveelste keer dat ik dat zeg. De gemeente dwingt omwonenden steeds tot een herhaling van zetten." hebben steeds aan de belangen van omwonenden een door slaggevende betekenis toege kend en er is geen aanleiding om daarop terug te komen. Ik begrijp niet dat deze zaak hier weer dient. Hij is uitgeproce deerd." Waarom B en W opnieuw ge- doogsteun hadden gegeven voor het terras kon ambtenaar J. Vellekoop niet verklaren. Eige naar Harmsen van 't Hart van Leyden meende dat het terras paste in de plannen van de ge meente om te komen tot op waardering van de warenmark- De strijd om het terras van 't Hart van Leyden is een slepen de kwestie. Onlangs lieten B en W eigenaar J. Harmsen van het café/restaurant opnieuw weten, dat hij een terras kan inrichten aan de Nieuwe Rijn. Een beslis sing waartegen omwonenden opnieuw bezwaar aantekenden. Olivier snapte er niks van. „We hebben als commissie al zo vaak duidelijke uitspraken over deze zaak gedaan en die zijn door burgemeester en wet houders nooit weersproken. Wij ten. Maar dat beleid, merkte Olivier op, ligt nog niet vast. „Als B en W van onze adviezen willen afwijken moeten ze dat maar eens onderbouwen, maar dat is nooit gebeurd." 't Hart van Leyden kwam eer der wel in conflict met de ge meente over de terrasboot die voor zijn zaak ligt. Nadat was gebleken dat de boot geen ver gunning had, nam de politie het terras en de stoelen in beslag. Een maand later kreeg de eige naar het meubilair terug onder voorwaarde dat hij het niet zou terugzetten. „We hebben in mei op eigen houtje het meubilair in beslag genomen na klachten uit de buurt", vertelt politiewoord voerder R. Blom. „Later bleek dat de officier van justitie deze stap van ons toch een te zwaar middel vond en hebben we de spullen teruggegeven. Voorlopig is het voor ons dus op de plaats rust." Het terras van 't Hart van Leyden: opnieuw commissie beroep en bezwaar. IDEN AAP RIETVELD puwen in de vrije sector levert Leiden weinig doorstroming -p de woningmarkt op. Dat ijkt uit een onderzoek naar de jecten van nieuwbouwprojec- {n in 1993 en 1994, dat is uit- jvoerd door de afdeling woon- iimteverdeling. Van de 77 pe- fcrdure huurwoningen in de irenflat bij winkelcentrum de Dpermolen bijvoorbeeld gin- fn er 36 naar mensen van bui- In de Leidse regio. Nu de bouw van goedkope bningen door het verdwijnen In subsidies nagenoeg onmo- llijk is geworden is doorstra ling een belangrijke doelstel- ig van het Leidse bouwbeleid geworden. Door de bouw van duurdere woningen kunnen mensen met een wat hoger in komen die goedkoop wonen tot verhuizen worden verlokt, zo luidt de redening in de politiek. Daarmee zouden goedkope huizen vrijkomen voor mensen met lage inkomens. Die 'doorstromingspolitiek' blijkt vooral te werken als de huren van de nieuwbouw liggen tussen de 600 en 800 gulden in de maand. Zulke huizen leveren dikwijls honderd procent door stroming op. De enige tegenvaller op dat terrein was de bouw van 46 se niorenwoningen aan de Kooil- aan. Die leverde maar 23 lege sociale huurwoningen in Leiden op. „Dat heeft mij bevreemd", zegt wethouder R. Hillebrand (PvdA/volkshuisvesting). „Dat project bestaat puur uit sociale huurwoningen en dan verwacht je puur sociale huurwoningen vrij te krijgen. Dat dat niet is ge beurd is één van de uitkomsten van het onderzoek die nader ge analyseerd moet worden. Dat de nieuwbouw van dure huur- en koopappartementen weinig goedkope huurhuizen heeft opgeleverd verbaast Hille brand niet. „Dat ligt voor de hand. Flats zoals bij de Koper molen en de kopbebouwing in de Slaaghwijk waren ook niet bedoeld voor de doorstroming, maar om geld op te brengen voor het opknappen van de wijk en het winkelcentrum. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Ondanks herhaalde verzoeken van om wonenden heeft de politie verzuimd een einde te maken aan de geluidsover last die onlangs werd veroorzaakt door de bezoekers van een feest in studen tenhuis Wallon aan het Rapenburg. Bo vendien verstrekt de gemeente veel te gemakkelijk ontheffingen en vergunnin gen voor nachtelijke feesten. Dat is het verwijt van een bewoner van een pand aan de nabijgelegen Papengracht. Hij is van plan daarover een klacht in te die nen bij de gemeente Leiden. De studenten van het Wallon gaven op vrijdag 7 juli een groot feest, met meer dan honderd bezoekers, op de binnen plaats van het pand. Daarbij werd vol gens de man van de Papengracht de vo lumeknop van de geluidsinstallatie flink opengedraaid. Het feest duurde ook nog eens zeker tot acht uur 's ochtends, zo licht hij zijn boosheid toe. „Ik woon er zo'n honderd meter vandaan, maar de bassen dreunden de hele tijd mijn huis door." De man zegt in elk geval twee maal de politie te hebben gewaarschuwd we gens de geluidsoverlast. De eerste keer om twee uur 's nachts toen hij werd ge wekt „door het bekende aanhoudende, monotone gebonk." De wachtcomman dant zou toen hebben beloofd „er een mannetje op af te sturen." Dat gebeur de echter niet en de bewoner belde 's ochtends om acht uur voor een tweede keer, „na een grotendeels slapeloze nacht. Mijn klacht over het Wallon zou worden genoteerd. En mijn klacht over de laksheid van de politie moest ik maandagochtend maar indienen op de afdeling Bijzondere Wetten Van dat laatste zag de bewoner echter af na contact met deze afdeling. „Ze vertelden dat er die napht zoveel was gebeurd - de Lakenfeesten waren bezig - dat de politie het niet allemaal had kunnen bijbenen. Natuurlijk zijn er ur gentere dingen, waar ze meteen op af moeten, maar er had toch wel iets ge daan kunnen worden. Mijn inschatting is trouwens dat de politie ook vindt dat de gemeente veel te ver gaat in het ver strekken van vergunningen en onthef fingen", zegt de bewoner. Daarom ook richt hij zich met zijn klacht in eerste instantie tot burgemees ter en wethouders, zegt hij. „Ik zou graag zien dat ze dit soort ontheffingen en vergunningen niet meer verstrekken. Dan heeft de politie ook automatisch wat meer zijn handen vrij." Een woordvoerder van de politie zegt geen uitspraken te willen doen met be trekking tot het verstrekken van onthef fingen en vergunningen. En wat het specifieke geval van het Wallon betreft, zegt hij: „Die nacht gold er een algehele ontheffing voor de stad, in verband met de Lakenfeesten. Er zijn die nacht in derdaad een paar klachten binnengeko men over het Wallon. Maar we hebben geen overmatige overlast geconstateerd. Overal in de stad klonk muziek en was het rumoerig." Zelf al zou er sprake zijn geweest van overmatig lawaai bij het Wallon, dan nog zou de politie niet veel hebben kunnen doen, zegt de woordvoerder. „Bij een algehele ontheffing is het moei lijk voor de politie om op te treden. Tot vervolging kan ook pas worden overge gaan als een milieu-ambtenaar een overschrijding constateert met een aan tal decibellen. Daarvoor is een geluids meting nodig." 'ïdvocaat eigenaar geeft overtreding toe )l iEN AAD RIETVELD nle auto's die waar dan ook in li iden op het dak staan moeten firden verwijderd. Dat werd riteren duidelijk tijdens een ting van de commissie be- ,ep en bezwaar over de bestel- is met reclameborden, die het drijf Sanjo nv op het dak van ,n pand op de hoek van de c irevaarstraat en de Jan van 'a mtkade heeft gezet, nlvocaat R. Dormeier betoog- jè, dat de gemeente de auto kin Sanjo niet zomaar kon laten c rwijderen omdat er her en der Leiden auto's op daken pan: bij garagebedrijven aan Vondellaan, de Lammen- hansweg en de Hoge Rijndijk. ennelijk worden die ge- Üiogd", zei de raadsman. Maar ïbtenaar J. Vellekoop ontken- n dat. „Wij zijn pas door deze ak op die andere auto's op ,^k geattendeerd. Alle eigena- n zijn aangeschreven om ook 'e auto's te verwijderen. Dus Misschien komen we voor deze mmissie nog vaker over au- praten." op dak takelen van de be- met reclame, vertelde eirmeier, was een symbolisch potest van zijn cliënt. Sanjo d kennelijk aan makelaars- u ntoor Z R beloofd, dat er op !t pand een groot reclamebord u komen. Maar de welstands- mmissie zei 'nee' tegen het ten voor een reclamebord op itdak. Volgens Dormeier had Sanjo toezeggingen van ambtenaren, dat de reclame aan de Ko- revaarstraat zou worden toege staan als een ander bord - met reclame voor het sigarettemerk Lucky Strike - werd verwijderd. Daarmee was,- zo zei de raads man, vertrouwen gewekt. Toen dat vertrouwen werd be schaamd werd de auto omhoog getakeld. „Oh, dus 't is een soort Geuzenauto", lachte Vellekoop. De ambtenaar ontkende dat er sprake was van toezeggingen van ambtenaren. „Dat kan ook niet. Sanjo had een aanvraag in gediend voor die reclame en daar zijn procedures voor. In zo'n procedure geven ambtena ren wel informatie over wat mo gelijk wel en niet zou kunnen, maar worden nooit toezeggin gen gedaan. En dan zomaar een auto op dak zetten kan niet. Dat is in strijd met de verordening op hetstadsschoon." Voor voorzitter B. Olivier was de zaak zo duidelijk als wat. „Er is voor deze auto geen vergun ning gevraagd en dan ben je in overtreding." „Dat is juist", be aamde Dormeier, „maar mijn cliënt was moegestreden en verlangde duidelijkheid van de gemeente. Een voorzet over wat op dat pand dan wel mogelijk is" Waarop Vellekoop ant woordde: „Wij zijn geen recla me-adviesbureau meneer Dor meier." De commissie beroep en be zwaar doet, beloofde de voorzit ter, op korte termijn uitspraak in de zaak. Niet alleen deze auto moet van het dak, alle auto's moeten van de Leidse daken, zo vindt de gemeente. FOTO HIELCO KUIPERS Meer mensen kloppen aan bij Leidse Rechtswinkel LEIDEN HERMAN JOUSTRA Steeds meer mensen klop pen bij de de Leidse Rechts winkel aan voor hulp. In 1994 bedroeg het aantal cliënten dat werd geholpen 2368 tegen 2294 het jaar daarvoor. Dit komt onder meer door de opening van de zogeheten Kinderrechtswin kel, waar in totaal 45 mensen om raad kwamen vragen. Ook de afdeling personen- en familierecht kreeg duide lijk meer cliënten aan de ba lie: 192 meer, oftewel een toename van bijna vijftig procent. De medewerkers van deze afdeling houden zich onder andere bezig met echtscheidingszaken en pro blemen die daarmee samen hangen zoals erkenning van kinderen, erfrecht, seksueel misbruik, voogdij en adoptie. Met name op het gebied van de belastingen schakelden minder mensen de Rechts winkel in. Toch waren dat er nog altijd 1279, meer dan de helft van alle verzoeken om rechtsbijstand. De afdeling milieurecht, die in septem ber 1994 begon, kreeg 13 problemen voo:gelegd. Vijf daarvan hadden betrekking op geluidshinder. Lezers van het Leidsch Dagblad hebben vorig jaar bijna 26.000 gulden bijeen gebracht voor reparatie en modernisering van de 'Zuydtwijck', het plezierjacht van het gelijknamige verpleeghuis in Leiden, van dat bedrag is enkele duizenden guldens overgebleven. Als dank voor de gulle medewerking, biedt Zuydtwijck oudere lezers van het Leidsch Dagblad de mogelijkheid om een dagje gratis en verzorgd mee te varen. In totaal komen 300 lezers daarvoor in aanmerking. Vanaf 15 mei vaart de 'Zuydtwijck' elke maandag en woensdag. Als het weer op een van deze dagen slecht is, wordt uitgeweken naar de vrijdag. Per dag kunnen tien mensen mee. De geheel verzorgde boottochten zijn in de eerste instantie bedoeld voor ouderen en mensen met een handicap. De boot is geschikt voor rolstoelgebruikers. Opgeven kan alleen door onderstaande bon in te sturen. Telefonisch worden aanmeldingen niet geaccepteerd. Indien de belangstelling het aantal plaatsen overtreft, wordt geselecteerd op volgorde van aanmelding. U krijgt schriftelijk bericht omtrent tijdstip en datum van deelname. Passagiers moeten wel zelf voor vervoer naar en van de boot zorgen. Aantal personen: Data/periode waarin u niet mee kan: 1 Bon sturen naar iliStjf Leidsch Dagblad, ACTIE ZUYDTWIJCK, VjjÜJJ» Postbus 54, 2300 AB Leiden m

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11