Rotskerk heeft slechts één lid F' Universiteitsvoorzitter kiest voor Raad van Toezicht Kerk Samenleving Leiden De buren, wij, en vakantie ZATERDAG 22 JUL11995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 07li BUITENLAND KORT Vaticaan Nieuwe voorschriften heb ben tot protesten geleid van de kant van de 2000 leken die bij het Vaticaan werken. Zij moeten voortaan schriftelijk beloven zich te houden aan de moraalleer van de Rooms- Katholieke Kerk die het ge bruik van condooms, echt scheiding en ongehuwd sa menwonen afwijst. De koks, kantoorklerken, drukkers en schoonmaaksters moeten hun handtekening zetten on der de voorschriften die per 1 oktober ingaan. Wie weigert, kan zijn biezen pakken. Het document is opgesteld door de pauselijke commissie voor Vaticaanstad onder voorzitterschap van kardi naal Rosalio José Castillo La- ra. Moraalleer Deze normen hebben in de eerste plaats een opvoeden de functie, zei kardinaal Lara in een toelichting. De indivi duele vrijheden van de werk nemers worden volgens hem gerespecteerd. Bovendien moesten de werknemers zich ook al onder de oude voor schriften uit 1969 aan de rk- moraalleer houden. „Dat mag dan wel waar zijn", rea geerde Alessandro Candi van de Vereniging van Vaticaanse lekenwerknemers, „maar toen hoefden we niets te on dertekenen. Door nu je handtekening te zetten, te ken je je eigen ontslag als dingen anders lopen dan de kerk wil." Hij heeft advoca ten opdracht gegeven uit te zoeken of die passage ge schrapt kan worden. Bruidsjurk Met een knipoog naar Fede- rico Fellini heeft de Italiaanse modeontwerper Guillermo Mariotto tijdens een mode show een pauselijk bruids kleed getoond. Het model dat een pauselijke tiara in de vorm van de koepel van de Sint Pieter droeg, deelde de zegen uit. De opbrengst van het witte bruidskleed, dat ruim 40.000 moet kosten, is bestemd voor de slachtoffers van de oorlog in Bosnië. In de Film Roma liet Fellini een stoet 'kardinalen' een modeshow houden. 'BisschopF. Zegers preekte zes keer voor lege banken De plannen waren ambitieus. Op 22 april 1983 legde Ze gers bij een notaris de oprich ting van de kerk formeel vast. „De Rotskerk wil een plaats zijn voor gezamelijke lofprijzing, aanbidding en verheerlijking van de Drieënige God." Maar hij had grootsere plan nen. Ook in andere plaatsen moesten er Rotskerken komen, uiteraard onder leiding van de moederkerk in Den Helder. En verder Rock-Churchachüge kleuter-, lagere en middelbare scholen. Ook via de ether wilde de Rotskerk wilde het evangelie uitdragen. „Zo mogelijk wil zij overgaan tot de aankoop van radio- en televisiestations", dic teerde Zegers de notaris. Ruim tien jaar later maakt de inmiddels 41-jarige Zegers de balans op. Er zijn geen rtv-sta- tions aangekocht, er zijn geen scholen, er zijn geen Rotskerken in andere plaatsen en, het diep tepunt, Zegers is het enige lid gebleven. Wel heeft hij zeven kerkdien sten gehouden. Zegers adver teerde in het Helders weekblad en huurde een zaaltje in het Ro de-Kruisgebouw in Den Helder. Bij de eerste dienst waren er drie toehoorders, onder wie één genodigde. Bij de volgende diensten kwam er niemand. Zes keer preekte Zegers voor lege banken. Na de zevende dienst stopte hij ermee. In 1974 kwam hij tijdens zijn opleiding bij de marine tot be kering. Toen kreeg hij oog voor wat hij zelf de 'chaotische situa tie in evangelisch Nederland' noemt. Geestelijk zijn de kerken volstrekt dood of, als er al leven is, is het er volgens hem een zooitje. Enkele jaren na zijn bekering richtte hij de organisatie In Hem Verbonden op, die christe nen binnen de marine bijeen wilde brengen. Ook begon hij er een bijbelstudiegroep, die door slechts zes mensen werd be zocht. Zegers, opgevoed in een 'Bisschop reverend' F. Zegers'heeft een record waar hij niet trots op is. Hij is voorganger en enige lid van het kleinste kerkgenootschap in Nederland: de Rotskerk in Den Helder, door hemzelf in 1983 opgericht. „Ik weet niet wat ik er verder aan kan doen om dit van de grond te krijgen", zegt de afgekeurde marine officier. rooms-katholiek milieu, was na zijn bekering volledig door de boodschap van Christus gegre pen. „Ik gaf me totaal en zei ge lijk dat als Hij wilde dat ik pries ter werd, Hij mij door afkeuring de dienst uit kon krijgen. Door een oog, een been of een arm te nemen of iets dergelijks." Maar zo'n hoge prijs bleek niet nodig. In 1981 werd hij af gekeurd. Zijn karakter zou niet meer passen bij de mentaliteit van de marine. Dat vond Zegers vervelend om te horen, maar hij zat er toch niet echt mee. Nu kon hij zich volledig wijden aan het dienen van de Heer. Tijdens zijn marinetijd was hij in aanraking gekomen met een evangelische gemeente in het Amerikaanse Virginia, de Rock Church. Iedere dienst kwamen er mensen tot beke ring. Ze werden onmiddellijk door onderdompeling gedoopt, in plaats van dat er gewacht werd tot er een doopdienst was. Er werd niet aan het gezag van de voorganger getwijfeld en er was orde. „Rock Church deed het zoals de bijbel liet zien." Hij volgde een een jaar lang de opleiding tot voorganger aan het Rock Church Bible Institute in Virginia Beach. „Hier werden voorgangers opgeleid die zeer snel bloeiende kerken hadden opgericht. Dat wilde ik ook." Na terugkomst kreeg hij de eerste teleurstelling: de zes mannen van zijn bijbelstudie groep - 'in wier leven ik een geestelijk fundament had ge legd' - wilden niets meer van hem weten. Zij hadden zich aangesloten bij een gemeente waarvan de voorganger slecht met Zegers kon opschieten. Vanaf de preek stoel werd hij een 'valse leraar' genoemd. „Die leugens zijn over het kleine charismatisch- evangelische wereldje van Ne derland verspreid. Zegers besloot desondanks de Rotskerk op te richten. Dat dat nog geen succes is geworden, wijt hij aan de leugens die over hem zijn rondgestrooid. Bij de bijbelstudiegroepen was hij niet meer welkom, na de kerkdienst mocht hij geen mensen aan spreken en vriendinnen die met hem naar conferenties gingen, kregen te horen dat ze met een sekteleider in spe op pad waren. In 1990 legde God hem iets nieuws 'op het hart'. Zegers, al leenstaand, zag dat er in zijn omgeving onder christelijke al leenstaanden een grote nood heerste, vooral onder vrouwen. Hij richtte de Rotskerk Isaak- Rebecca Bediening (RIB) op, een evangelisch bemiddelings bureau. Net toen de RIB van de grond leek te komen, deed hij mee aan een EO-programma over relatiebemiddelingsbu reaus. Volgens eigen zeggen werd hij daarin afgeschilderd als een malafide sjacheraar. Kortom, ook dat werd niets. De Rotskerk staat al enkele ja ren stil. Zegers bezoekt nu geen kerkdiensten meer; zondags zit hij thuis. Als Warrior for Truth (strijder voor de waarheid), zoals hij het noemt, schrijft hij LEIDSCH (Opgericht DAGBLAD 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. HC. M. Steverink 071 -356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-356356 Familieberichten: 0234EI 023 Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 Ivc 071 yi RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 7 07lP£ ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEi Voor mensen die moeilijkjezen, sled hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Daf- geluidscassette beschikbaar. Voor ir 08860-82345 (Centrum voor Gespro^U tuur, Grave). ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 enbe woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconess^je en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo< 1; ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. l RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth A (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klai_ II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tofe uur). pr Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). pe Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i|r( inacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 i en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk - ra F. Zegers: „Hier kan ik niets meer doen, ik ga naar het buitenland. foto anp nog wel veel brieven aan politici meer doen, ik wil naar het bui en media. Maar het mag niet tenland. In Nederland dient baten, de respons op zijn eerst een andere generatie op te schrijfwerk is gering. Zegers staan. Hier is mijn tijd voorbij, vindt dat zijn rol in Nederland is Satan heeft een grote uitgespeeld. „Hier kan ik niets gen." ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ipc 18.30-19.30 uur. k Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 ve leen Partners/echtgenoten met kinderen. j- Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsr voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rui(_ zoek moeelijkneid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en o< kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkuP heelkunde 14.15-15.00 uur'en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-' uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ID CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071i I BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Suzanne, dv. P. Schalkers en L.C. van der Plas Joyce, dv. R.F.A. Verharten A. Dompeling «Thomas, zv. E. Fop- ma en D. Blankenstein Nomie Yara, dv. L. Gijsman en I.D. van Leeuwen Jermain Benjamin, zv. E.L. Coffieen S.E.M. Rifaela* Tom William Hank, zv. R.J. Porte en P.H. Bosch Floortje Corne Louise, dv. H.J. Oppenheim en J.H Meijer Yasemin, dv. A. InaQ en M. van Duyn Tanja Elisabeth Cornelia, dv. J.C. Janssen en W.E. van der Putten Manon Paulina, dv. E.R. Heijkamp en M. van Eijken Jeffrey, zv. J.H.A. de Boer en H.A. Klomp Tristan Bal- dur, zv. R.A. Herrendorf en M. van Es Johanna Maria, dv. J.T.P. Smit en W M.J. Slinger land «Timo Jurian, zv. G.H. Urlus en I J.C.M. van Reisen Joost, zv J .C. van Santen en T. Bröcker Maarten, zv. J.A. van der Plas en E. Pronk Zerga, dv. E Mazot en P. Mazot Jesper Henrik, zv. H.P.J. Stuurman en D. van Eek Hessel Franke, zv. H.P.J. Stuur man en D. van Eek Sara Livina, dv. F.J. van der Eisten A.G.H de Groot Akua Alice Danquah, dv. B.D.K. Henaku en J.D.M. Steen bergen Tim Marijn Jafeth, zv. L.J. van der Heiden en A.W.M. Spit Ruben Maurits, zv. R.H.A. Fransen en G.R. Rebel Elvira Vi vian Angela, dv. J.G.M. van Veen en I.H.C. Volwater* Selim, zv. A. Vllasaku en E.A.M. Altena Thorn, zv. H.J.L.M. Witteman en W. Paauw Denise, dv. M. Ouds hoorn en K. Olijerhoek Stepha- nus Johannes, zv. G.A.V. van de Poel en M.J. Ariëns Muriël Anne Elisabeth, dv. F.B.X.A. Muller en E.C. Mager Suzanne, dv. H. Blok en O. Sumanovié Johannes Martijn Alexander, zv. M.J.L.C. van der Woude en G.G.H. Bakker Arlette Frangoise, dv. F P. Baak en B W. Zabel Matthijs Jacob Jan, zv. J.A. Tournet en T.M. Nie- kerk Bente Mare, dv P.N.J. Langendijk en F C van 't Veer Dorine, dv. G.W. van den Eijkel en P. Boonstra Laura Nadine, dv. W H. Kanbieren B.J. Dijkstra Tessa, dv. A.W. de Vreugd en H. Herbert Nina, dv G.C. Anes Johannes Eranciscus, zv. C.F.W. Lazeroms en A.T.M. van der Niet Hicham, zv. H. Bardaaen F. Er- rachidi Jacquelien, dv. J. van - Rijn en N. van Duijn Chéline, dv. W.C.H. Meeuwenoord en M L. van Duijvenvoorde Ishi, zv. H.P. Mallee en S. Nakama Adriana, dv. W. van Duijn en G.J. van Duijn Nicolina Juliette, dv J. de Bruin en A.C. Mol Oussama, zv. A. Kruijsen J. Dahan Mitchel Seben, zv. E. Jansen en R. Roor- da Gijs, zv. P C. Berger en N.G. van der Veer Bregje Eleonore Elisabeth Maria, dv. J W. Bonen kampen E.P.M. Knape. Overleden: M.L. Meijer, geb. 29 maart 1914, geh. gew met Th. van den Brom E. Noort, geb. 28 juni 1995, dochter J Vreeken, geb. 1 sept. 1915, man «Th. Ni- colai, geb. 23 nov. 1955, echtg. vanW.J. Lukkenaer* N.E. Mar kus, geb. 19 jan. 1925, geh gew. met C. Kuilman Th. den Dubbelden, geb. 30 aug. 1934, man C.W. Akkerman, geb. 4 mei 1943, man E.J. van den Eijkel, geb. 5 juli 1923, echtg. van D. Meirink A. Selles, geb. 21 juli 1930, man J.K. Heijne, geb. 15 mei 1934, man G. Ser- vaas, geb. 18 sept 1904, geh. gew. met J. Bodijn S.M. van Oosten, geb. 5 sept. 1907, geh. gew met A. Kooreman A. van Staveren, geb. 16 aug. 1927, man J.A. Verhoeks, geb 24 fe- br. 1937, man A.C. van der Weijden, geb. 23 febr. 1941, man B.E. Smit, geb. 14 aug 1921, geh. gew. met J. Bekke ring P.H. van Rossem, geb. 1 febr. 1936, echtg. van B.M.C. Bax G. Kloos, geb. 20 sept. 1914, man R B F. van der Sloot, geb. 31 okt. 1926, man J. de Roo, geb. 23 juni 1906, man*J R. Riekert.geb. 16 maart 1909, geh. gew. met A.M. oude Alink J. van Dissel, geb. 22 juni 1901geh. gew. met W.B. Uitenhout* M.A.J. Kusters, geb. 22 aug. 1954, vrouw Gehuwd: R.A.M. van Emmerik en M. Stokkel F. Beekman en P.C. vanderWilk*M MoritzenL.C, Moore* J.A. Siraen S M. van Weerlee M. Corpel en Y.H. Ver baan E.J. de Vette en T.G. Bouwman M.C.A. Pieters en M Polane P.A. Schelvis en J C. Neuteboom A F Heijkoop en M. Zonderop* R.C.H. van Diesten D M. Alberto D.J. Heemskerk en H K I. Bavelaar*R.A.J. Ouwer- kerk en H.M.T. van der Meer S. Verkuijlen en P. van den Berg A.F.P. Verhaar en K. Strik R.T.J.M. Dobbelsteinen M.H. Gösgens* H. Basselier en N.R. Hurrelbrinck P.T. Roth en A.G. Schwaner P.J.R. Ebbens en A.A. van Leyden R.J. Welling en C. de Haas*T. Giberiusen J.M Vignaud. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Bestuursvoorzitter L Vrede voogd van de Leidse Rijksuni versiteit heeft het eerste jaar van zijn functioneren veel ge had aan de Raad van Toezicht. De voorzitter van het college van bestuur zou een permanen te benoeming van een dergelij ke onafhankelijk adviesorgaan toejuichen. „Maar dan wel op èlle universiteiten: Leiden mag geen uitzonderingspositie be kleden." Het ministerie van onderwijs heeft de raad vorig jaar tijdelijk benoemd na de bestuurscrisis rond de Annex-affaire. Deze omvangrijke bouwfraude leidde de vorige zomer tot de val van toenmalig voorzitter C. Oomen. Het ministerie greep in: het Leidse college van bestuur moest voortaan verantwoording afleggen aan een Raad van Toe zicht en de universiteitsraad le verde zijn controlerende en be sluitvormende bevoegdheden in. Vredevoogd, die Oomen op volgde, heeft niets dan goede ervaringen met de werkwijze van het afgelopen jaar. „De Raad van toezicht heeft me erg geholpen tijdens mijn eerste pe riode hier in Leiden. De Leidse universiteit was volkomen nieuw terrein voor mij en ik kon de adviezen van de Raad daar om goed gebruiken." Minister Ritzen (onderwijs) heeft de club van wijze mannen inmiddels uit hun - tijdelijke - functie ontheven en de univer siteitsraad zijn bevoegdheden teruggegeven. Maar als het aan Vredevoogd lag, was de Raad gebleven. „Het is een soort raad van commissarissen. Deze advi seurs op afstand hebben een belangrijke functie, in het be drijfsleven. Ook aan een univer siteit kan een Raad van Toezicht zijn diensten bewijzen. Het is ontzettend nuttig om een club van wijze mensen op de achter grond te hebben, zónder belan gen en zónder binding met de universiteit." De collegevoorzitter overleg de het afgelopen jaar maande lijks met de leden van de Raad van Toezicht over de te nemen besluiten. „Dat ging goed. Daar- Bestuursvoorzitter L. Vredevoogd van de Rijksuniversiteit: „Leiden mag geen uitzonderingspositie bekleden." foto loekzuijderduin bij moet ik zeggen dat het ook bijzonder deskundige mensen waren - voor het merendeel af komstig uit de universiteitswe reld - met heel veel bestuurlijke ervaring." De Raad zelf heeft minister Ritzen verzocht om nog enkele maanden in functie te mogen blijven. De leden wilden hun steentje bijdragen aan de be sluitvorming over de toekomst strategie van de Rijksuniversi teit. Maar volgens Ritzen kan dat niet. Wel heeft hij de raads leden gevraagd beschikbaar te blijven voor advies over de Leidse universiteit. De minister werkt aan een plan voor een nieuwe bestuurs structuur aan de universiteiten. Hij wil personeel en studenten in de universiteitsraden minder invloed geven en het college van bestuur - de dagelijkse lei ding van de universiteit - meer macht toebedelen. Een Raad van Toezicht zou volgens de minister op alle universiteiten het college moeteri controleren en de universiteitsbegroting moeten goedkeuren. Vredevoogd: „Ik ben vóór een Raad van Toezicht, maar het is in mijn ogen niet goed om de medezeggenschap binnen de universiteit af te schaffen. Op die manier ontbreekt het je aan een draagvlak voor je besluiten. En dat maakt een bestuurder het werken onmogelijk." Theo Bakker Even maar is het stil. Dan be gint het weer, het ijselijk, wanhopig, om hulp smekend gegil. Nelleke, Esther, Mari anne, ik hoor ze vrouwmoe dig verzet bieden tegen de beesten die hen ombeurten langdurig verkrachten. Een arm wordt gebroken, peuken uitgedrukt, een kapot glas bij iemand, is het Marianne?, in het gezicht gedraaid. De marteling duurt uren. De beesten ruziën om wie er het eerst wil. Een kind, zo te ho ren Jopie, wordt gedwongen toe te kijken, de man even eens. Ik luister naar de geluiden die door de dunne muur dringen die mijn huis scheidt van dat van de commune 'Srebrenica' naast me. Bart, de man van Esther, wordt ge dwongen zijn hoofd rechtop te houden en te kijken. Hij weet, dat ze hem zullen ver moorden bij verzet. Als hij zich niet langer kan beheer sen, pakken Willem en Karei, twee buurmannen die ik goed ken, Bart vast en snij den hem de keel door. Bart brult als een dier, smeekt zijn vrouw en kind te sparen. Ik hoor dat Esther zich losrukt en naar haar man rent in een vergeefse poging het naar buiten gulpende bloed tegen te houden. 'Schoften, bas taards, beesten,' schreeuwt ze. En dan door de wand heen: 'Doe dan wat buur man, doe dan wat. Help.' Ik doe niets. Wat kan ik doen? Het is hün commune. Ook al spelen alle God en mens tartende wreedheden en bestialiteiten zich één deur verder af, ingrijpen kan ik niet. Ze moeten het maar zelf uitvechten. Misschien worden er in het huis naast het uwe ook wel mannen vermoord, en vrouwen en kinderen verkracht en ge marteld, maar ja, wat kunt u doen. Uiteindelijk is het uw en mijn 'pakkie an' niet. Nogal wiedes dat ook u het laat bij meehuilen, meejam- meren, maar vooral ook meedelen dat in uw huis dit soort beestachtige boosaar digheden nooit, maar dan nooit plaats zouden kunnen vinden. Vanuit mijn luie stoel ach ter in de tuin aanschouw ik het onderkomen van de bu ren. Lieve, vreedzame, goeie lui. Maar stel, stel dat boven staande communebeelden op waarheid zouden berus ten. Zouden u en ik ons afzij dig kunnen houden? Volhou den dat de moorden en wreedheden die pal naast ons worden gepleegd onze zorg, onze verantwoording niet zijn, dat het niet onze taak is om de zwakken en weerlozen bescherming te bieden? Zouden we gewoon verder kunnen leven, op va kantie gaan? Blijkbaar wel, want Bosnië is maar één deur verder. Ik zit en denk. Aan theore tisch gezwam heb je niks, Bak. Zou je gaan, als je ge roepen werd? Gedag zeggen tegen vrouw en kinderen en gaan, op het risico af van niet meer terugkeren. Geef ant woord, held. Ha, de post. Afleiding van dit droefgeestig, maar ner gens gekunsteld, want zo re- r eel gepieker over vreselj dat zich in ex-Joegoslaviëf- speelt. Zo zij het, een ml gaat na het lezen over gru|6 lijkheden weer over tot deL de van de dag. Kan datfl genlijk? Kunnen we al H beelden zomaar wegmol len? Net doen of er geen brenica bestaat? Of er ontelbaar veel andere brenica's al zijn geweei nog zijn? Die allemaal bijF kaar onvermijdelijk leiden|e de conclusie dat het laijc beschaving bij de mens fpr terdun is. En dat je blij ift zijn als het 'in je eigen klei1' kringetje' - oh, vreselijke, ij" maledijde uitdrukking - g gaat.' Ik ken geen antwoord^ Maar ik weet wèl zeker, da, iedereen, ook al die men) die lijden onder de waai van de eigen soort, een 1 getje gun als waaraan ikfr al een leven lang mag i klampen. Bij de post een schrijL van één der vrienden, èil uitnodiging voor het komè i fietsweekend. De golf warmte die door mijnr trekt bij het lezen ervan. P jochies van vijf samen ojf wip, als pubers slapendL Franse paardestallen of sjj's wend met lantaampaH door Torremolinos, als mei nen voetballend, bridgeDr fietsend. Rijkdom. Vakan0 lachen, ontspannen. Kanf^ mag dat, terwijl bij de bur het moorden en martelenL woon doorgaat? VandL maken we een welgemt, begin. kt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10