Leidsch Dagblad Karadzic: Oorlog bij luchtsteun Helm wordt in Tour niet verplicht GRATIS Kerstmannen te water CDA boos over uitspraken Pronk Ambtenaar uit Alphen verzint overval zelf keuken- apparatuur timmnam Moeder wil verslaafde zoon niet meer thuis GOED NIEUWS -1 i/OENSDAG 19 JUL11995 M OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40828 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Iets te verkopen? Dagbladunie 2 Vrijers genoeg voor Reed Elseviers versto ten dochter Dagbladunie, zo vermoedt directievoor zitter G. van den Berg. Vierdaagse 3 Onder de 506 mensen die de eerste dag van de Vierdaagse niet hebben volbracht, is een van de negen rolstoelers. Berlusconi 5 De verkoop van een deel van zijn industriële I belangen stelt de tegen standers van Berlusconi niet tevreden. Frans bezoek 6 Het Haagse Maurtis- huis verwacht volgend jaar veel Frans bezoek op de tentoonstelling van Johannes Vermeer. Wielercircus raast na dood renner gewoon door {(openhagen Deelnemers aan de 32ste wereldconferentie van kerstmannen nemen het er even van. Op het itrand nabij Kopenhagen scheen gisteren volop de zon. Dat leidde tot voor een kerstman ongebruikelijke nperaturen. Voor de kerstmannen uit de vijftien aan de confrentie deelnemende landen was dat reden om lat verkoeling te zoeken. foto reuter tarbes peter ouwerkerk De zestiende etappe van de Tour de France, van Tarbes naar Pau, is vanmorgen om tien voor half elf van start gegaan, na een minuut srilte ter nagedach tenis aan de gisteren dodelijk verongelukte Italiaanse coureur Fabio Casartelli. Op de eerste rij van het tot 121 renners gedecimeerde pelo ton stonden de leiders van het algemeen klassement, het pun ten- en bergklassement (Miguel Indurain, Laurent Jalabert en Richard Virenque) naast Casar telli's resterende zes ploegmaats van Motorola. Casartelli (25 jaar, getrouwd, vader van een zoontje van een half jaar) kwam gisteren na 34 kilometer ten val in de afdaling van de Portet d'Aspet. Hij reed aan de staart van het peloton, en botste met zijn hoofd op een betonnen wegafzetting. Bij de valpartij stortten twee andere renners in het ravijn, van wie de Duitser Dirk Baldinger een bek kenbreuk opliep. Ook Erik Breu- kink was bij de valpartij betrok ken, maar kon de koers vervol gen. Casartelli, olympisch weg- kampioen van 1992, werd in al lerijl per helikopter naar het zie kenhuis in Tarbes gevlogen, waar hij aan de gevolgen van zeer ernstig hoofdletsel om twee uur 's middags overleed. De Italiaan wordt morgen in de buurt van Como begraven. De Tourdirectie, die zich zeer ge schokt toonde, zal daar worden vertegenwoordigd door Bernard Hinault en Jean-Claude Killy. Namens Motorola woont manager Jim Ochowicz de be grafenis bij. Casartelli droeg op het mo ment van zijn val geen helm. Het dragen daarvan is in Frank rijk niet verplicht. Hein Ver- bruggen, president van de inter nationale wielerbond UC1, heeft in het verleden bij herhaling ge pleit voor het verplicht stellen van de helm. Hij wil na het on geval van gisteren echter niet meteen tot maatregelen over gaan. Verbruggen vocht vier jaar ge leden een aardig robbertje uit met de renners, toen de UCI het gebruik van helmen in alle prof- koersen verplicht wilde stellen. Met Laurent Fignon en Pedro Delgado aan het hoofd, kwa men de renners in opstand. Aan het begin van Milaan-San Remo en tijdens de Tour werd zelfs Overvallers uit Alphen horen vijf jaar eisen den haag/alphen a monica wesseling Vijf jaar onvoorwaardelijk de cel in. Dat is de straf die officier van justitie D. Kui pers gisteren eiste tegen de twee 21-jarige Alphense roofovervallers. De twee pleegden negen gewapende overvallen en deden nog twee pogingen tot een over val. Tussen april 1994 tot april 1995 beroofden de twee mannen snackbars en benzinestations in Alphen aan den Rijn en Leiden van in totaal 10.000 gulden. De golf misdrijven veroor zaakte destijds in Alphen aan den Rijn en Leiden een enor- die alles hebben bekend, maakten gebruik van een vuurwapen (naar later bleek een neppistool), een stroom stok (die kapot bleek) en een traangasbus. Een van de twee pleegde de overval (met bivakmuts op het jioofd), de andere was betrokken bij de voorbereiding en zorgde voor het wapen. De onrust was des te gro ter, omdat enkele snackbars diverse keren achter elkaar werden overvallen. Zo stond- binnen een paar weken na de eerste overval van een Al phense snackbar, de dader weer op de stoep. Hoewel de vrouw achter de toonbank quasi luchtig opmerkte 'Zo, bqp je er al weer', heeft zij (net als alle andere slachtof fers) nog steeds 'last' van de overvallen. Dat bleek vooral tijdens een begin dit jaar gehouden slachtofferavond. De mensen achter de toonbank, maar ook hun familieleden en de eigenaren van de snackbars en benzinestations hebben last van slapeloosheid, angst en andere psychische en li chamelijke kwalen. ,,Deze mensen hebben oog in oog gestaan met de dood. Dat vergeet je de rest van je leven niet meer. Sommigen zullen daar zelfs nooit meer over heen komen", zo hield offi cier Kuipers de Haagse rech ter Verheij gisteren voor. De rechtbank doet op 1 augus tus uitspraak. Pagina 15: Gokverslaving dreef tweetal op slechte pad. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic heeft vandaag gewaarschuwd dat zijn strijdkrachten alle troe pen en vliegtuigen zullen aanvallen die het Westen naar de moslimenclave Gorazde stuurt. Veel kans dat dit ge beurt is er overigens niet. De westerse regeringen, die zich sinds de val van Srebrenica al een week lang bera den over stappen tegen de Serviërs, hebben Gorazde in feite al opgegeven. „Als wie dan ook de moslims militair terzijde staat, moet deze zich bewust zijn dat dit een oor log met de Serviërs met zich meebrengt. We zullen zijn ge dwongen, uit zelfverdediging, de helikopters en vliegtuigen neer te schieten die het moslim- leger beschermen", zei Karad- Karadzic uitte zijn dreige ment op het moment dat Wes terse regeringen discussiëren over het Franse voorstel om de VN-troepen in de enclave Gora zde, in het zuidoosten van Bos nië,. te versterken met onder meer Amerikaanse helikopters en NAVO-gevechtsvliegtuigen. De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse za ken) zal vrijdag in Londen voor stellen om vliegtuigen van de NAVO 'agressievere luchtaan vallen' te laten uitvoeren. Die dag komt de zogenoemde 'Con tactgroep' voor Bosnië in Lon den bijeen. Als de landen van die groep (de VS, Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Rusland) ermee akkoord gaan, zouden de luchtaanvallen op Servische stellingen uitgevoerd worden zonder dat eerst de VN om toestemming gevraagd zal worden. De Amerikanen willen zich niet langer door de aarzelende VN-diplomaten in Bosnië, die luchtaanvallen herhaaldelijk hebben geweigerd, aan banden laten leggen. Tot dusver steunt alleen Frankrijk de Amerikaanse visie. De Bosnische enclave Zepa was bij het sluiten van deze edi tie nog in handen van het rege ringsleger. Oekraïense blauw helmen hielden nog één obser vatiepost bemand, maar verlie ten post 5 in het noordoosten van de stad. Bosnische Serviërs openden gisteren een nieuw of fensief op Zepa. Zowel de Ser viërs als de moslim-verdedigers bedreigen de Oekraïnse blauw helmen in de enclave. Kiev heeft er bij de VN op aange drongen zijn troepen zo snel mogelijk uit de moslim-encla ves terug te trekken. De Serviërs hebben de VN- post in het zuiden van de encla ve ingesloten en met mijnen omringd. In feite zijn de acht man die de post bemannen gij zelaars. De Serviërs hebben ge dreigd de blauwhen te beschie ten als de VN luchtsteun van de NAVO inroepen. De moslims daarentegen proberen de VN zo ver te krijgen wel de luchtsteun van de NAVO in te roepen. Om dat te bereiken dreigen de mos lim-verdedigers in Zepa de Oek raïnse VN-militairen in te zetten als menselijk schild tegen het offensief van de Bosnische Ser viërs. Pagina 5: Amerikaans Bosnië- beleid: handen over elkaar en afwachten. v tijdens het middaggebed in een opvangkamp in TuzlA. 'Serviërsplegen genocide in Bosnië' den haag gpd OPRUIMING KORTINGENTOT60% INFORMATIE TELEFOON. Minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) is gisteren na zijn terugkeer uit Bosnië-Her- cegovina fel bekritiseerd door het CDA omdat hij de Serviërs, beschuldigde van volkeren moord. CDA-kamerlid De Hoop Scheffer vindt de uitlatingen van Pronk 'uit menselijk oog punt begrijpelijk, maar in poli tiek opzicht niet verantwoord'. Ook de ACOM, de CNV-bond van militairen, vindt de uitspra ken van de. minister onaan vaardbaar. Volgens de bond brengt de bewindsman daar mee de veiligheid van de Ne derlandse blauwhelmen in ge vaar. PvdA en WD tillen niet zo zwaar aan de uitlatingen van Pronk. De Hoop Scheffer heeft pre mier Kok schriftelijk verzocht minister Pronk te wijzen op de gevolgen die de uitlatingen over volkerenmoord, gisteren ge daan in het TV-programma No va, voor de driehonderd nog ge gijzelde Nederlandse blauwhel men kan hebben. Pronk zei gisteren in Split voor zijn vertrek naar Neder land dat de Bosnische Serviërs zich bij de inname van Srebre nica schuldig hebben gemaakt aan genocide. „We moeten ons niet voor de gek laten houden door mensen die zeggen dat het nog niet bevestigd is. Er zijn daar duizenden mensen ver moord", aldus Pronk. Op een persconferentie na terugkomst in Nederland hield Pronk zich aanmerkelijk meer op de vlakte. CDA'er De Hoop Scheffer vindt dat de bewindsman met zijn uitlatingen eerdere afspra ken heeft geschonden. Afge sproken was dat tegenover de media niet in detail zou worden ingegaan op de gruweldaden van de Serviërs. De Hoop Scheffer vindt ook dat de Arnhemse voetbalclub Vitesse; de vriendschappelijke wedstrijd vanavond tegen het Servische Vojvodina Novi Sad niet moet laten doorgaan. Vol gens het Kamerlid getuigt het van 'slechte smaak' om op dit moment te voetballen tegen een Servische club. alice van schuppen Een ambtenaar van de gemeente Alphen aan den Rijn heeft een overval op het oude raadhuis tegenwoordig in gebruik als ge meente-archief en streekmuziekschoolverzonnen om aan geld te komen. Het geld dat bij de overval zou zijn buitgemaakt, stopte hij in zijn eigen zak. De ambtenaar zou afgelopen maandag door een gemaskerde man met een mes zijn bedreigd, toen hij de deur van het souter rain van het voormalige raadhuis opende. De overvaller dwong hem geld te geven, waarop de ambtenaar een kast opende waar in 600 gulden was opgeborgen. Met het geld was de gemaskerde overvaller door de achterdeur verdwenen, aldus de ambtenaar. De politie twijfelde aan de waarheid van de aangifte en stelde een onderzoek in. Daaruit bleek dat de ambtenaar de overval had verzonnen. Hij kampt met financiële problemen. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt voor het doen van valse aangifte en diefstal. gestaakt. De UCI zwichtte verplichtte slechts de tot het dragen van een helm. Sommige landen, zoals België, verplichtten de professionele renners wel een helm te dragen. Verbruggen: „Ik ga nu niet de zaak terugdraaien door dit voorval met Casartelli. Dat zou een onbesuisde actie zijn. De renners zullen er zelf mee moe ten komen. Als dat niet gebeurt, doen wij wat mij betreft niets. Ik kan me de problemen van vier jaar geleden nog veel te goed herinneren. Gelukkig zie ik wel steeds meer coureurs die zelf zo slim zijn zo'n ding op hun hoofd te zetten. Het zullen er na vandaag wel meer worden." Pagina 17: 'Peloton in zak en as na dodelijke val'. Politie lost ruim zestig inbraken op kees van kuilenburg De politie heeft 61 autokra ken in Voorschoten opgelost, die tussen augustus vorig jaar en begin juli dit jaar zijn gepleegd. In totaal zijn 21 mensen ingerekend, die wor den verdacht van de diefstal len of het helen van gestolen goederen. De leeftijd van de meeste daders ligt tussen de 16 en 21 jaar. Ook was een man van 41 jaar van de partij. De meeste verdachten komen uit Voorschoten, een enke ling uit Leiden. Er werden autoradio's, cassetterecor ders, zonnebrillen, gereed schap en andere artikelen gestolen. Tevens bekenden de verdachten fietsen te heb ben gestolen en straatmeubi- lair te hebben vernield. Bij de auto-inbraken werd voor on geveer 55.000 gulden aan schade aangericht. HET WOORD IS AAN Jcinos Hunyadi Woorden maken van een man geen held; wat hij waard is blijkt pas in de strijd. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Warm en vrij zonnig Vannacht weinig bewolking. Mini mumtemperatuur 17 graden en kans op een mistbank. Overdag zonnig en droog. Middagtempera- tuur 29 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, kracht 3. (Advertentie) OPENING 60e FILIAAL Alle Hans Verkerk keuken showrooms in Nederland en België vieren een dubbel feest. Hans Verkerk Keukens bestaat nu 31 jaar en opent zijn 60e filiaal. En dat vieren wij met een ongelooflijke actie. Als u deze week in één van onze filialen een complete keuken koopt krijgt u 6 apparaten gratis: OVEN - KOOKPLAAT AFZUIGKAP - KOELKAST VAATWASSER VOEDSELRESTVERMALER of de helft van de geldwaarde als extra korting. Kom snel langs en profiteer NU van deze super actie. WESTKANAM.WE(f100 - 01722-4441 STOBBEWEG 19 - 01722-5882 Rechter om woningverbod gevraagd den haag/noordwuk Ten einde raad zocht een Noordwijkse moeder gisteren hulp bij de Haagse rechter F. Robbers. In een kort geding vroeg zij aan de rechter haar aan drugs verslaafde zoon te verbieden nog thuis te komen. „De situatie is onhoudbaar ge worden voor mijn cliënte. De maat is vol. Ze kan er niet meer tegen", aldus de raadsman van de vrouw. Drugs vormen de oorzaak van een reeks conflicten tussen moeder en zoon. Zo stal de in middels 19-jarige jongen geld van zijn moeder, waaronder haar bijstandsuitkering. „Van kennissen die op bezoek waren, ontvreemdde hij handtassen", aldus de raadsman. Aan de di verse verzoeken om het huis te verlaten gaf de jongen geen ge hoor. Hem buiten sluiten hielp evenmin. Hij dreigde dan de ra men in te gooien of de deur stuk te trappen. De zoon zelf kon gisteren niet reageren op de beschuldigingen. Hij liet de rechtszaak aan zich voorbij gaan, volgens de moeder uit 'vrees dat hij dan zou worden vastgehouden. Rechter Robbers wilde weten in hoeverre de zoon in staat is zichzelf te onderhouden. Vol gens de wet heeft de moeder immers nog tot het 21ste le vensjaar de plicht om voor haar zoon te zorgen. „Hij heeft een baan bij een bollenbedrijf. Waar? Dat wil hij niet zeggen. Thuis eet hij en drinkt hij, maar hij betaalt geen kostgeld. Alles gaat op aan drugs", aldus de moeder. Robbers doet 25 juli uit spraak. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. '"ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.~~J Nr. bank/giro: Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1