Leidsch Dagblad EU wil burgers Zepa evacueren Het extraatje van Smiths. ederlands uo bereikt If )p van K2 Op weg naar de medaille Serviërs moorden, verkrachten en ontvoeren Jrote partij ïren jassen erdwenen akker bakt roissants uit rotest recht Spar verklaart Coke en Pepsi de oorlog Vuurspuwer in lichterlaaie Reed Elsevier verkoopt kranten en tijdschriften 8.95 GOED NIEUWS 1 IJSDAG 18 JUL11995 bi OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40827 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 diversiteiten De universiteiten j moeten zelfstandiger brden. Nu bepaalt de lerheid nog teveel de steding van het geld. rdu/rotterdam» anp twee Nederlandse klimmers ïald Naar en Hans Vermeu- en twee Pakistaanse dragers >ben de top van de K2 (8.760 ter) in het Himalaya-geberg- bereikt. Gisteravond 18.10 ter- plaatselijke tijd kwamen zij 3D i op het hoogste punt na een tsie klim van achthonderd ||j- ter in zeer zachte sneeuw. >n- t heeft expeditie-arts Ronald Isebosch vandaag bekendge- iet akt vanuit het basiskamp, eie oor het eerst hebben Neder- het ders de berg bedwongen. De is al eerder door ongeveer -est iderd klimmers van andere riclionaliteiten bereikt. Zo'n wettig mensen kwamen daarbij het leven. en derde Nederlander, t erry Schmitter, moest hal- wege afhaken door overver- eidheid. Hij keerde veilig te- naar het hoogste kamp op achtduizend meter. Zijn collega-alpinisten en de %'.e dragers Rajjab Shah en rban Shah daalden in het I iker af. Rond half elf 's inds bereikten ook zij het igste kamp. Hulsebosch: _^-et was een onmenselijk zwa- i tocht, veel zwaarder dan de ^"dimming van de Mount Eve- t die Naar en Vermeulen ook hun naam hebben staan. Ze 31 ten tot hun knieën weg in de ieuw. De afdaling moest in donker gebeuren. Er stond halve maan en de lucht was HZ der. Op de sneeuwvelden front i je dan bijna een krant Ie- t Maar ze hebben door hun moeidheid ongetwijfeld een co genomen. Eén misstap en k |n bent er geweest." de expeditie nam ook de -isenheimer E. Öffner deel. Hij lam onlangs in het nieuws kustidat hij na een val zijn schou- blesseerde en op de berg ji week rust moest houden. Verkiezingen Spanje 5 De Catalanen trekken bun steun voor de Spaanse regering in. Begin volgend jaar komen er nieuwe verkiezingen. numegen* Ruim 33.000 wande laars zijn vanochtend gestart voor de 79ste Nijmeegse Wandelvier daagse. Om vier uur precies gaf marsleider Chris Bos het startsein voor Nederlands bekendste lange afstandsmars, die vandaag de Over-Betuwe invoert. De eerste paar honderd meter van het par cours ontvingen de tienduizenden deelnemers al aanmoedigende toejuichingen van een handjevol late stappers. Voor enkele Noorse soldaten vormde dit hekje, na een uurtje lopen, een welkome moge lijkheid om de benen even te strekken. Voor het eerst verschijnt dit jaar een kleine groep rolstoe lers op het parcours. Hoewel de organisatie al meer dan zestien jaar weigerde de Vierdaagse open te stellen voor anderen dan wan delaars, ging marsleider Chris Bos dit jaar door de knieën, op aan drang van staatssecretaris Terpstra. Bos beschouwt de deel neming als een eenmalig experi ment en geeft de rolstoelers daar om geen medaille als zij de vier dagèn volbrengen. foto anp HET WOORD IS AAN Pythagoras Zolang de mens voortgaat leven de wezens van lagere orde gena deloos te vernietigen, zal hij noch gezondheid noch vrede kennen. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen - Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Perioden met zon Vannacht wolkenvelden, mini mumtemperatuur 16 graden. Overdag perioden met zon. Mid- dagtemperatuur 23 graden. Wind uit westelijk richting, zwak tot ma tig, rond kracht 3 tot 5. Van Mierlo: Stad is niet meer te verdedigen 'In Potocari zijn op grote schaal wreedheden bedreven 1 rgpRHOUT WIM WEGMAN een bedrijfspand aan Van de rch van Heemstedeweg in orhout is een grote partij le- ji- en suède jassen gestolen, l.brekers zagen kans zo'n 1.500 3-jsen weg te halen. De inkoopwaarde van de kle- ng bedraagt ongeveer 150.000 llden. De eigenaar van het be- Mjf, een im- en exportonderne- |ng, ontdekte de diefstal gis- -jochtend. De inbrekers kwa- ~Jn binnen door een raam in slaan. Voorzover bekend pft niemand iets van de in bak gemerkt, ook al moeten I daders voor het vervoer van buit tenminste één vracht gen hebben ingezet. n Australische bakker heeft protest tegen de Franse rnproeven in de Stille Zuidzee sloten alle Franse invloeden zijn bakkerij te weren. Zo kt hij nu de croissants recht de stokbroden krom. Boe- Tang-brood noemt het bak- rsechtpaar Peter en Judy Em- inuel hun stokbrood en het lijnt een rage te zijn in Perth. In een dramatische poging een nieuwe slachting on der de Bosnische moslims te voorkomen, heeft de Eu ropese Unie (EU) voorge steld de 12.000 inwoners van de belegerde moslim enclave Zepa door de Vere nigde Naties te laten eva cueren. De oproep van de EU is ingegeven uit vrees voor een herhaling van de gruweldaden die de Ser viërs hebben begaan bij de verovering van de enclave Srebrenica. BRUSSEL-BOEDAPEST GPD Volgens de Europese ministers van buitenlandse zaken, giste ren bijeen in Brussel, moet Ze pa als verloren wórden be schouwd. ,,Wat moet je kiezen als het gaat om etnische zuive ringen of etnische moordpartij en", verdedigde minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) het voorstel van de EU. Europees bemiddelaar Carl Bildt moet onderzoeken of het evacuatie plan uitvoerbaar is. De Bosnische president Izet- begovic heeft gisteren aan de VN laten weten dat zijn regering met de Bosnische Serviërs wil onderhandelen over de evacua- tie van ouderen, zieken en ge wonden uit Zepa. Van Servische kant is hierop nog niet gerea geerd. De Bosnische minister Sacirbey (buitenlandse zaken) heeft inmiddels de Veiligheids raad gevraagd of de VN eventu eel de verantwoordelijkheid wil len nemen over de veiligheid van de bevolking, in het geval van een evacuatie van de inwo ners van Zepa. De raad komt vanavond bijeen om zich over het verzoek te buigen. In de enclave Zepa zijn slechts 79 Oekraïnse blauwhel men aanwezig en hooguit enke le honderden manschappen van het Bosnische regeringsle ger. Volgens VN-woordvoerder overste Gary Coward hebben de tuzla cees van der laan De ene vluchteling uit Srebreni ca spreekt over verkrachtingen, de andere over mannen en vrouwen van wie de keel is doorgesneden. Het begint er op te lijken dat Servische soldaten zich op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan grove schendingen van de mensen rechten in de voormalige encla ve. De hulporganisaties bevesti gen dat er moordpartijen, ver krachtingen en ontvoeringen hebben plaatsgevonden. Poto cari, waar het hoofdkwartier van Dutchbat is gevestigd, lijkt het centrum van de excessen. Voor vijf Servische soldaten was afgelopen donderdag de dag van de afrekening. Srebre nica was gevallen en nu konden ze hun voormalige vriend Rifet Salihovic (53) te grazen nemen. Ze duwden de moslim in een auto en zeiden tegen zijn vrouw dat ze hem nooit meer zou te rugzien. Hun zonen Kiram, Nis- vet en Salih werden naar een bos gebracht, waarna schoten te horen waren. Nediba Salihovic, de echtge note van Rifet, weet vrijwel ze ker dat ze haar man en kinde ren zijn vermoord. ,,Ze waren het enige wat ik had. Ik heb nie mand meer", zegt ze in een op vangcentrum in Zivinice, vijf tien kilometer van Tuzla, terwijl haar ogen wanhoop en smart uitdrukken. Nediba is een van de vele ge vluchte vrouwen uit Srebrenica die vertellen over massaslach tingen, executies, berovingen en verkrachtingen door Servische soldaten. In het opvangcentrum in Zivinice vertellen vrouwen over de excessen. Alle \Touwen zeggen dat ze in verwarring zijn gebracht door dat Serviërs gekleed in VN-uni- formen het kamp van Dutchbat betraden. Ze dachten daar juist enige bescherming te hebben. ,,Ze kwamen 's nachts en ze zei den dat ze brood voor ons had den. Sommige meisjes zijn met ze mee gegaan en die hebben we nooit meer teruggezien." Ook blijkt uit de verhalen dat in bussen die de vluchtelingen naar Centraal-Bosnië brachten geen Nederlandse blauwhel men waren, zoals door overste Karremans van Dutchbat was geëist. ,,Ik heb gezien dat voor een van de bussen meisjes wer den verkracht waar iedereen bij stond", vertelt een vrouw. Ami- ra, een 18-jarig meisje, zag in de fabriek lijken hangen. Er wer den regelmatig schoten ge hoord uit of achter de fabriek. Het is moeilijk na te gaan of de verhalen waar zijn of het ge volg van een collectieve hyste rie, waardoor geruchten al snel feiten worden. Volgens direc teur De Milliano van Artsen zonder Grenzen, die in Tuzla op werkbezoek is, is dat echter niet het geval. „Het zijn geen over dreven verhalen, zoals het geval was in Roemenië tijdens de re volutie van 1989. Hier in Tuzla is geen sprake van een collectie ve psychose. Als je met de men sen praat dan constateer je dat de ene familie andere ervarin gen heeft dan de andere. Juist uit de tegenstellingen blijkt de geloofwaardigheid van de ver halen." De Nederlander Anne Willem Bijleveld, speciale afgezant van de Hoge VN-commissaris voor vluchtelingen in voormalig Joe goslavië, zegt zeer bezorgd te zijn over de situatie in Srebreni ca. „Er zijn daar afgrijselijke dingen gebeurd. Veel verhalen zijn zonder meer waar." Artsen zonder Grenzen heeft de afgelopen dagen uitvoerig met vluchtelingen in Tuzla en omgeving gesproken. De con clusie van directeur De Millia no: „In Potocari zijn op grote schaal wreedheden bedreven". Papa is weer thuis. Gisteren werden de teruggekeerde Nederlandse VN'ers in Soesterberg door hun familie onthaald. foto reuter regeringstroepen met mortier vuur de opmars van de Bosni sche Serviërs vooralsnog tegen gehouden. Maar de verwachting is dat de Servische overmacht aan manschappen en zware wapens snel de doorslag zal ge ven. Volgens minister Van Mierlo is evacuatie de enige uitweg: „Zepa is niet meer te verdedi gen, de mensen daar moeten we redden", aldus Van Mierlo. Het opgeven van Zepa betekent volgens Van Mierlo niet dat de VN op de loop gaan voor de Bosnische Serviërs. Daarom vinden de Europese ministers dat de VN snel moeten nagaan of ze in staat zijn de moslim-en clave Gorazde te verdedigen te gen Servische aanvallen. De Russische minister Kozyrev, op bezoek bij zijn Europese colle ga's, waarschuwde nadrukkelijk tegen een 'extreem onrealisti sche en gevaarlijke' militaire ac tie. Hij pleitte opnieuw voor een politieke oplossing van de Bosnische oorlog. De eventuele verdediging van Gorazde staat bovenaan de agenda voor het overleg van de VS, Rusland, Frankrijk, Groot- Brittannië en Duitsland, vrijdag in Londen. In militaire kringen wordt echter voorspeld dat ook Gorazde aan zijn lot zal worden overgelaten, omdat het Westen te verdeeld is. „In laatste instan tie gaat het om Sarajevo", zei Van Mierlo gisteren al. rotterdam gpd )e 260 Nederlandse Sparwinkels gaan anaf begin september een eigen huismerk ola verkopen. De introductie betekent en aanval op de positie van marktleiders lis Pepsi en Coca-Cola. De Canadese pro- lucent Cott levert de frisdrank. Cott zet laarmee voor het eerst een voet op de Ne- lerlandse markt. De Sparwinkels zijn ondergebracht bij :oncerns als Unigro en Schuitema. Unigro bezit tweehonderd Sparverkopppunten. Het resterende gedeelte is ondergebracht bij zelfstandig Ahold-dochter Schuitema. „Spar wil met deze introductie een eigen gezicht laten zien" aldus een woordvoer der van Schuitema. De Nederlandse Sparwinkels krijgen de beschikking over het produkt uit Canada, omdat de internationale Spar-organisatie een contract met Cott heeft gesloten. Met het Spar-huismerk 'American Cola' hopen de Nederlandse winkels er een sterk huis merk bij te krijgen met een hogere winst marge. Unigro verkoopt tot nu toe Pepsi en Coca-Cola, maar ook 3S-cola, afkomstig van Bavaria. Ondanks het eigen Sparmerk verdwijnt 3S niet van de schappen. 'American Cola' is enkelfe weken geleden door de Britse Sparorganisatie geïntrodu ceerd in het Verenigd Koninkrijk. Cott heeft het colawereldje al stevig door elkaar geschud met de introductie van een eigen 'kwaliteitsformule'. Act Heemsteedse jongen loopt fout af vogelenzang kees van der linden Het optreden van een amateur-vuurspuwer is gisteravond in Vo gelenzang voortijdig afgebroken. Een 16-jarige Heemstedenaar, die bij vrienden aan de Gravin Sophialaan op bezoek was, kwam tegen middernacht op het idee om vuur te spuwen. Het gezelschap trok naar een nabijgelegen veldje, waar de Heemstedenaar zijn mond met wasbenzine vulde. Toen hij zijn aansteker pakte, ging het di rect mis. Zijn gezicht stond opeens in lichterlaaie. De omstanders doofden de vlammen met T-shirts en zetten de jongen onder een koude douche. Vervolgens werd de jongeman overgebracht naar het brandwondencentrum in Beverwijk. Volgens de politie heeft hij verwondingen aan zijn neus, mond, kin, hals en een deel van zijn borst. H. Verploeg. De vakorganisatie is bang dat door deze plannen titels en uiteindelijk werkgele genheid op de tocht komen te staan. De vereniging vindt een verzelfstandiging van met name de Nederlandse Dagbladunie de meest wenselijke oplossing. Voor de redacties van de in Rotterdam gevestigde dagbla den kwam de beslissing van de uitgever als een verrassing. NRC-hoofdredacteur Hubert Smeets zegt 'verbaasd maar niet geschokt' te zijn. Ook bij het Al gemeen Dagblad was er de af gelopen dagen niets van de plannen doorgesijpeld. Ad junct-hoofdredacteur Willem Vergeer zei verrast te zijn. Bij Reed Elsevier werken in ternationaal ongeveer 30.000 mensen. De bedrijven die zullen worden verkocht, bieden werk aan ongeveer 6.400 mensen. Via haar dochterondernemingen is het bedrijf ook uitgever van het Brabants Nieuwsblad, het Rot terdams Dagblad, De Dordte- naar, Dagblad van Rijn Gou we en van een reeks huis-aan- huisbladen. BIJ Smiths vakantie-voordeel- pakketten krijgt u een fantastisch SJors en SJImmle-boék tw.v. f 6 95 cadeau." Naast kraak-ple- zler een berg aan strips- en puzzelplezier! Komt lekker van pas tijdens deze vakantieperiode. Smiths vakantie-voordeelpakket, 14 kleine of 4 grote zakken div. soorten chips/snacks met gratis SJors en SJimmle- vakantleboek "Zie folder In de winkel. Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2. Reed Elsevier is van plan al zijn dagbladen in Nederland en Groot-Brittanië te verkopen. Dat houdt onder meer in dat Dagbladunie in Rotterdam, uit gever van onder meer Alge meen Dagblad en NRC Han delsblad, zal worden afgestoten. In opdracht van Reed Elsevier onderzoekt ABN-AMRO de mo gelijkheid de Dagbladunie naar de effectenbeurs van Amster dam te brengen. Ook zoekt Reed Elsevier een koper voor al zijn publiekstijd schriften in Nederland en de Verenigde Staten en voor de uit geverij van algemene boeken. Bij elkaar zijn deze bedrijven goed voor een boekwaarde van ongeveer 1,8 miljard gulden. Reed Elsevier, voortgekomen uit de fusie tussen het Nederlandse Elseviér en het Britse Reed, wil zich minder afhankelijk maken van publieksmarkten. De Nederlandse Vereniging voor Journalisten reageert nega-, tief op de plannen van Reed El sevier. „Dit is een dramatische stap", zegt NVJ-secretaris PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Naam:. Nr. bank/giro: I Handtekening:. controle bezorging). ;en envelop, zonder postzegc Of BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1