Ombudsman tikt politie op vingers Tevreden gezichten bij heropening Doezastraat 'Koken moet met integriteit gebeuren' Leiden Montmartre op het Vrouwenkerkplein Brand verwoest deel Koetshuis de Burcht 'De beste Lakenfeesten ooit' iAANDAG 17 JUL11995 chef «henny van egmond. 071-356414. piv -chef hans koenekoop. 071 356413 Overval op shoarmazaak lEiDENDe eigenaar van een shoarmazaak aan de Breestraat is zaterdagnacht gewond geraakt bij een gewapende overval op zijn zaak. Twee mannen bedreigden hem met een vuurwapen I 3 5 en dwongen hem zijn kasgeld af te geven. Terwijl één van de 7 3 mannen de eigenaar onder schot hield, stak de ander hem met een steekwapen in zijn arm. Toen de eigenaar het kasgeld over handigde gingen de overvallers er vandoor. De politie hield kort na de overval twee mannen aan. maar zij hadden hier niets mee ;e maken. De eigenaar van de shoarmazaak is overgebracht naar 62 het AZL. ^Personeel mishandelt bezoeker ;iden« Een 19-jarige Rijnsburger is zaterdagnacht mishandeld 3o'i door personeel van een horecabedrijf aan de Lammermarkt. De jongen liep bloeduitstortingen en builen op aan zijn gezicht. Hij zou de cianwijzingen van een personeelslid niet snel genoeg op gevolgd hebben. De politie stelt een onderzoek in. Gewonde man zwijgt ag< ifidenEen 47-jarige Leidenaar is zaterdagnacht gevonden op ha het Stationsplein met steekwonden aan een arm en een been. 'dl man vve'8erc'e te vertellen hoe hij de steekwonden had opge- it lopen. Hij is overgebracht naar het AZL. Auto ramt muur ;ipen Een 55-jarige Leidschendammer is zaterdagavond vanaf e Korevaarstraat dwars over de voet-en fietspaden van Gereg- racht en Plantsoen gereden om met zijn voorwielen vlak voor het water van de Zoeterwoudsesingel te stoppen. Onderweg karnde de onfortuinlijke automobilist een muurtje. De man is met een hoofdwond naar het AZL overgebracht. Hij verklaarde tegenover de politie, dat hij was geschrokken van een auto die aankwam vanaf de Jan van Houtkade. Om een botsing te voor komen had hij naar links gestuurd. e Man valt tegen cirkelzaag leiden Een Haagse bouwvakker is vrijdag bij een huis aan de De Ridderstraat met zijn arm tegen een draaiende cirkelzaag geval len. De man liep met een kruiwagen afval uit het huis naar een container die voor de deur stond. Door een onhandige beweging kwam hij ten val. De man is met een zware armwond overge bracht naar het AZL. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Jongen gewond tijdens feestje leiden Tijdens een feestje aan het Marowijnpad is een 17-jarige Leidenaar zaterdagavond gewond geraakt. Zonder dat er aanlei ding voor was, werd hij met gebalde vuist in zijn gezicht gesla gen. Met een gescheurde onderlip is hij voor behandeling naar het AZL gebracht. De politie heeft een goede hoop de dader te kunnen achterhalen. ANNO 1895 Woensdag 17 Juli Er is weer een nieuw wettig gedeponeerd merk sigaren, „Ons Vaderland" genaamd, in den handel gekomen. Het is een 2- cents sigaar, welke volgens de fabrikanten voor geen 2,5-cents sigaar behoeft onder te doen. De bekende firma G. Zirkzee alhier zond er een kistje van, maar zal het ons ten goede houden, als Ol wij er geen oordeel over uitspreken, want onze smaak is niet die van ieder ander, en dus nieL afdoende. D,e smaken verschillen zoo. Wel is de verpakking aardig en gaarne gelooven wij de fa brikanten dat het een volkssigaar bij uitstek moet zijn. ANNO 1970 vrijdag 17 juli Het Leidse Stationsplein is een royale, prettig aandoende entree tot de stad geworden, al is het een wijde vlakte voor het „blik" en zijn de boompjes rondom nog erg klein. Het is jammer dat het plein wordt ontsierd door fietsen en bromfietsen, het .eeuwige" probleem van het Stationsplein en eigenlijk wel van elk plein of elke straat bij een station. leiden Vooral de bodypainters deden het gisteren goed tijdens het Montmartre-festival op het Vrouwen kerkplein. Deze glinsterend blauw geverfde dame trok de nodige nieuwsgierige blikken. De bodypainters, verantwoordelijk voor dit menselijke kunstwerkje, namen niet alleen de nodige lichamen onder handen, ze draaiden ook hun hand niet om voor kleurige miniatuurtjes op gezichten. Het Montmartre-festival, georganiseerd door café Het Praethuys, werd druk bezocht. Honderden men sen bevolkten het uitgebreide terras, waar overigens geen wijn maar vooral bier werd gedronken. Bekende en onbekende schilders, voornamelijk uit Leiden, waren op het plein aan het werk te zien. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS De Nationale Ombudsman heeft de Leidse politie op de vingers getikt omdat zij op 24 januari 1993 een elfjarig jongetje, dat naar het bureau was gebracht, onjuist zou hebben behandeld. De jongen was samen met zijn vriendje meegenomen nadat de laatste tegen een Lelijke Eend had getrapt. Na drie kwartier bracht de politie hem weer naar huis. leiden annet van aarsen Zij heeft volgens de ombuds man vervolgens verzuimd om de jongens voor te leiden aan de hulpofficier van justitie en de ouders in te lichten over het verblijf van hun zonen op het bureau. Bovendien zouden de jongens onterecht korte tijd zijn vastgezet in een zogenaamd op- houdkamertje. Burgemeester Goekoop heeft volgens de Nationale Ombuds man onjuist gehandeld door te lang te wachten met de afhan deling van een klacht van de moeder van de elfjarige. Zij diende op 4 juni 1993 een be zwaarschrift in en die werd pas op 4 januari door de burge meester definitief afgehandeld. De termijn voor de afhandeling van dergelijke klachten be draagt tien weken. Volgens de Nationale Ombudsman had de burgemeester de klacht eerder moeten afhandelen, temeer omdat hij geen enkele reden aandraagt voor de late behan deling. Het gaat om slechts een inci dentje. De eigenaar van de Lelij ke Eend had de jongens meege nomen naar huis, nadat hij ge zien had dat een van hen tegen zijn wagen had getrapt, overi gens zonder schade te veroorza ken. Vervolgens seinde de man de politie in, die de jongens eenam naar het bureau. Vol gens de moeder van het elfjari ge jongetje was dat al,een onte rechte handeling maar daarin geeft de Nationale Ombudsman haar geen gelijk. Verklaring De politie zou volgens de klaag ster de ouders van de jongens niet hebben ingelicht over het verblijf van hun zonen op het bureau. Hoewel de politie altijd het tegendeel heeft beweerd - pogingen om contact te leggen zouden zijn mislukt - hecht de ombudsman meer aan de ver klaring van de klaagster. Hij ba seert zich daarbij op een getui genis van de ouders van het vriendje. „De Leidse politie heeft ons niet tevoren telefo nisch op de hoogte gesteld van het feit dat onze kinderen wa ren opgepakt. De betreffende politiebeambten reden met gie rende banden de stoep op en brachten onze zoon vol bomba rie het huis in", aldus de ouders van het vriendje. leiden annet van aarsen Een flesje water en een flesje wijn als symbolisch bedankje. De winkeliers van de Doezastraat had den er niet lang over hoeven nadenken wat ze wethouder J. Walenkamp en ambtenaar J. Velle- koop moesten geven. De twee waren zaterdag naar de Doezastraat gekomen voor de feestelijke heropening van het winkelcentrumpje net bin nen de grenzen van de binnenstad. Ruim vier maanden lang lag de straat openge broken, werd er gewerkt aan een 'face lift' van de Doezastraat. In die periode lagen gemeente en de winkeliersvereniging nog wel eens met elkaar in de clinch over de plannen. De winkeliers vonden in het eerste plan de straat te smal en onhandig voor het autoverkeer en de rode klinkertjes op de stoep vervelend voor het winkelpubliek. Uitein delijk kwam het allemaal goed. In plaats van rode klinkertjes sieren nu halve rode tegels de stoep. En de straat is uiteindelijk zes meter breed ge worden, in plaats van vijf. Judith Dickhof, die zaterdag als voorzitter van de winkeliersvereniging afscheid nam: „We wa ren voor de opknapbeurt eigenlijk al dik tevreden met onze straat. Toen kwam op een gegeven mo ment een telefoontje van de gemeente en kregen we mooie plannen voorgeschoteld. Plannen waar, toen we er goed naar keken, toch wel wat haken en ogen aan zaten." Stevige discussies tus sen de gemeente en de winkeliersvereniging re sulteerden uiteindelijk in een oplossing waarin beide partijen zich konden vinden en waarbij ze allebei wat water bij de wijn hadden gedaan. Dickhof die zaterdag samen met Nico van der Horst, de nieuwe voorzitter van de winkeliersver eniging de allerlaatste steen legde, is dan ook te vreden. Wethouder Walenkamp, die in eerste instantie niet door de winkeliersvereniging was uitgeno digd voor de feestelijke heropening maar zelf te kennen gaf dat hij er graag bij wilde zijn, ver klaarde zaterdag dat het winkelgebied Doeza straat voor de gemeente van groot belang is. „Ve le tienduizenden mensen van binnen en buiten de stad komen in Leiden winkelen. Daarbij valt op dat juist ook de winkelcentra om het echte centrum heen belangrijk zijn. Maar er is et^iter een probleem, de centra zijn aan een opknap beurt toe. De Doezastraat is het eerste winkelge bied in de binnenstad, dat die opknapbeurt nu achter de rug heeft. Voor de winkeliers was het een moeilijke tijd. /.ij zagen in al die maanden hun omzetten dalen." De renovatie van de Doezastraat maakt onder deel uit van het project 'Binnenste Beter', waarbij straten, stegen, pleinen en grachten in de bin nenstad worden heringericht. Binnen het project zijn inmiddels behalve de Doezastraat twee an dere deelprojecten min of meer afgerond. Het Pe- lipleintje werd onlangs officiéél geopend en de kades van de Oude Rijn zijn zo goed als klaar. Momenteel zijn plannen in de maak voor de Ou de Vest en de Nieuwsteeg. Paul Fagel keurt en proeft op Leiden Culinair leiden caroline van overbeeke Gunst en Cees Hoogerdijk, smullen naar hartelust mee. Het proeven gaat razendsnel. Nau- welijk neergestreken aan een van de vele tafeltjes op het over volle plein bij de Pieterskerk, staat het viertal - nog na-kau- wend - op, op weg naar het vol gende etablissement. „Hoe vond jij de saus, Koos? Daar moeten drie potten bier achter aan! Veel te zout. Komt vast uit een potje." „Deze mosselen zijn precies goed gekookt: ze zijn boterzacht van binnen. Perfect. Een hele kunst hoor: soms zijn ze taai als kauwgom." Fagel: „Ik let ook op de pre sentatie, de sfeer in een restau rant. Het gaat er niet om wat je doet, het gaat om de integriteit waarmee je het doet! Creativi teit is belangrijk. Mensen reali seren zich vaak niet hoeveel er komt kijken bij een restaurant, hoeveel werk het is. Vooral in de keuken staan is fysiek heel zwaar. Het is goed dat de men sen dat eens met eigen ogen kunnen zien op hier Leiden Cu linair." Koos van Fulpen schrijft drif tig in zijn aanteken-schrift. Ech te kritiek leveren, wil hij liever niet. „Maar er was hier en daar wel wat bij waarvan ik denk: nou, nou, dat kan beter. Maar ja, het zijn ook collega's hè, dus namen noem ik liever niet." Fagel prikt glunderend een vorkje zalm met dillesaus. Die is hem iets te zoet. Ook de vissoep kan wel iets zouter, naar zijn smaak. Maar het voedsel staat hem duidelijk niet tegen. De patron-cuisinier houdt ervan 'verzorgd' te worden als hij uit eten gaat. „Ik wil verwend wor den. Het eten is natuurlijk be langrijk, maar de sfeer ook. Ik hou van een mooi verzorgde ta fel, mooi linnen enzo. Ik wil vooral aandacht krijgen in een restaurant." Het einde is in zicht. Na 23 proeverijtjes moet de keuze worden gemaakt. Dat valt niet mee. Toch komt de winnaar van het Zilveren Dienblad - In den Leidschen Salon - unaniem uit de bus rollen. Het jury-werk zit er weer op voor Fagel en zijn collega's. De chef-kok vertrekt vliegensvlug op zijn motorfiets naar Naarden. Maar op de I>eidse horecame- nsen heeft hij een onvergetelij ke indruk nagelaten. „Een prachtige "man, heel aardig bo vendien", zegt een bedrijfslei der met heilig ontzag voor 'de meester'. Leidschen Salon wint Zilveren Dienblad Grand Café In den Leidschen Salon won zaterdag het Zil veren Dienblad op Leiden Culinair. „De lekkerste oes ters en heerlijke kreeft, bui ten kijf', aldus jurylid Paul Fagel. De vijf eervolle ver meldingen gingen naar: het Indonesische Anak Bandung, Coctailbar Fandango, Res taurant De Vriendschap in Zoeterwoude, James Restau rant en Koetshuis De Burcht. Chef-kok Aad Burgwal van De Zijl Bedrijven (DZB) was met zijn produkten 'tot zijn grote spijt' niet van de partij op Leiden Culinair. „We zou den niet in de filosofie pas sen omdat we niet commer cieel zijn en gesubsidieerd worden. Onzin, vind ik. We verzorgen de catering voor grote opdrachtgevers, op commerciële basis. „We kunnen alles maken, van Thais buffet tot Holland se stamppot. Wij streven er ook naar om zo goed moge lijk werk té leveren en komen echt niet met een broodje kaas aan. We proberen net iets beter te zijn dan de an deren. Dus ik zou niet weten waarom we hier niet thuis horen. Er doen immers ook traiteurs mee." Burgwal, die zelf erg van Japans eten houdt - „jam mer dat er geen echt Japans restaurant in Leiden is" - ge niet desondanks van het eten op het Pietersplein en in de kerk. „Prima, niets mis mee. Het niveau is hoger dan vorig jaar. Ik vind het alleen een beetje prijzig. Volgend jaar hopen wij hier ook te staan." leiden herman joustra De medewerkers van Koetshuis de Burcht hadden er vrijdag en zaterdag nog met zoveel en thousiasme gestaan, op Leiden Culinair. Maar gisteren ontbra ken ze op het eetfestijn. Om een wel heel trieste reden. De tafels en stoelen van het terras bij het restaurant zelf waren zaterdag nacht in brand gestoken. En de etenswaren in het restaurant zelf hadden allemaal rook en roetschade opgelopen. En wa ren dus onbruikbaar voor Lei den Culinair. „Het heeft als een fakkel ge brand", zegt eigenaar Jan Kooij. „De tafels en stoelen stonden tegen een deur opgestapeld. De rook en het roet sloegen zo door naar binnen. Als de brandweer vijf minuten later was geweest had de hele kap van het restau rant in de fik gestaan." Een medewerker van het be wakingsbedrijf Huschka had vanaf de Langegracht rookwol ken gezien en had alarm gesla gen. Daardoor was de brand weer snel ter plekke. Deson danks is de schade voor Koets huis de Burcht aanzienlijk, meldt Kooij, al valt de precieze omvang moeilijk vast te stellen. „Veel flessen drank en etenswa ren die in de koelingen en vrie zers stonden, zijn na metingen afgekeurd. De schalen en pan nen waren ook allemaal be smet, om het zo maar eens te zeggen. Een dag als gisteren zou voor ons een topdag zijn ge weest met de Lakenmarkt, met al die bezoekers, vlakbij." Een bescheiden partijtje in de Pieterskerk kon met hulp van buitenaf gelukkig nog wel door gang vinden. Maar volgens Kooij kan het nog wel enkele maanden duren voordat Koets huis de Burcht weer helemaal in bedrijf is. „Dat zeggen de scha de-experts tenminste. Zolang duurt het om de boel op te rui men en schoon te maken. En dan is het nu ook nog eens bou wvakvakan tie. Pleister op de wonde is dat de organisatie van Leiden Culinair gisteren meteen actie onder nam. De deelnemende onder nemers stortten allemaal 'pe gels' (het betaalmiddel bij het eetfestijn) in een pot, uit solida riteit met hun gedupeerde col lega. Ook het publiek kon daar geld in storten. De 'opbrengst' bedraagt een paar duizend gul den. Aad van der Luit is een gebroken man. Maar ook een voldaan man. De evenementen-ambtenaar van de gemeente Leiden holde zich de afgelopen maanden de benen uit het lijf om de organisatie van de Lakenfeesten in goede banen te leiden. „Dit waren de beste la kenfeesten ooit. Niet omdat ik dat zeg. Nee, ik heb het overal om me heen gehoord." Van der Luit denkt dat het succes te danken is aan een soepeler opstelling van de gemeente en de horeca. „De horeca kreeg de kans om de geïnvesteerde centen terug te verdienen, omdat de zaken langer open mochten blijven. Dat is perfect gegaan." Bovendien, zo meent Van der Luit, zeggen de bezoekers- en toe schouwersaantallen genoeg. „Er zijn nog nooit zoveel mensen ge weest als dit keer. Natuurlijk speelde het mooie weer ook mee, maar toch... Echt, dit waren de beste lakenfeesten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9