'Bij een biertje komt het altijd wel weer goed' TEL. 071-356235 COMPUTER DEFECT? /A T> Woedend water Bejaarde jol is de mooiste Geen mooier leven dan een buitenleven SNOEK Uw waterlanders hoeven niet te stromen! Bel voor een aantrefcelijK aam BAANDAG 17 JUL11995 20,,*,, ZW 5 MSI mm - Q s pe boot van het Leidsch Dagblad vaart de komende week over de Ka- jerplassen. Tips en suggesties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks gorden doorgegeven aan de verslaggevers op de boot (tel. c(|6-52801476) of aan de redactie op de wal (tel. 071-356441). 'P Zaterdag 15 Juli, De Vliet Stel, je bent een jaartje of zestig en je wilt wat. Dan beleg Ije geen wekelijkse breikrans, maar dan stap je in een f roeiboot met een stuk of wat leeftijdgenoten. Lekker een beetje peddelen op het water. De natuur inhaleren, dat k nog eens genieten van je oude dag. I Je moet dan niet de boot van het Leidsch Dagblad te genkomen, want dan gaat het gegarandeerd mis. g U begrijpt al waar ik heen wil. Een zeskoppig gezelschap dobberde nietsvermoedend in het water van De Vliet, toen in de verte de Mistral op til doemde. De LD-boot had haast, grote haast. We moesten n| stipt om elf uur bij de Rijnzichtbrug liggen. Onderweg hadden we vanwege een fotosessie onverwachte vertra ging opgelopen, vandaar de haast. 'Gashendel open', ad viseerde een collega en ik, onervaren als ik ben, volgde slaafs. De Mistral produceerde vanwege de hoge snel heid manshoge golven. Geinig, mompelde ik nog. Toen ik de zwaaiende roeidames op het netvlies kreeg, dacht ik in eerste instantie: ik maak snel vrienden op het water. Maar de zwaaiende handen, bleken bij nader in zien gebalde vuisten. Het varende roeikransje schreeuwde moord en brand. Woest waren ze. En terecht. Ik keek naar achter en daar na naar de roeiboot. De golven richtten een spoor van vernieling aan. In een ooghoek zag ik nog hoe het woe dende water de boot binnendrong. Daarna wendde ik m 'n hoofd af, ik schaamde me diep. Deze laffe kapitein liet de spartelende dames stikken en zette koers richting Leidse binnenstad, waar een on geduldige brugwachter zich af vroeg waar die dekselse boot bleef Terwijl de bruggen de weg naar de Beestenmarkt vrijmaak ten, vroeg ik me af: hoe zou het toch met die dames zijn? Het antwoord kwam even later van de hoofdredactie van deze krant. De waterpolitie had gebeld met de vraag wat dat vanmorgen in De Vliet te betekenen had. Tsja, je kunt weinig fout doen met een boot waar de naam van deze kran t du idelijk zich tbaar is. Beste dames, deze stoute kapi tein biedt zijn excuses aan en brengt een bos bloemen als u zich even meldt. Ik zal nederig buigend zeggen: ik zal het nooit meer doen. ROB ONDERWATER Protesten horen bij zeilwedstrijden Neem een willekeurige sportwed strijd, pakweg Ajax - PSV. Litmanen scoort in de eerste helft met een fraaie lob. En in de tweede helft zet Blind, vlak voor tijd, met een pegel over twintig meter de Amsterdam mers op 2-0. Mooi, denk je dan. Heel mooi. Maar dan gebeurt het. De ne gentig minuten zijn volgemaakt, Van Gaal en Advocaat moeten een half uurtje op bezoek bij het arbitrale trio en even later staat de uitslag vast: 2- 3 voor PSV. Een hoogst eigenaardige gang van zaken, niet waar? Zeker als dat ook nog eens elke zondag zou gebeuren. Toch is het de dagelijkse praktijk bij een andere sport: zeilen. Guus Moes kan er over meepraten. Hij is pro- testcomitévoorzitter bij deze tak van sport en reist in die hoedanigheid van zeilevenement naar zeilevene- ment, kris kras door waterrijk Neder land. Deze week is de Twentenaar neergestreken op de Kagerplassen. Bij de 75ste Kaagweek van de Ko ninklijke Watersport Vereniging De Kaag, die afgelopen weekeinde van start is gegaan. Moes vertelt graag over zijn grote passie. Voor zijn pensionering deed hij het vooral zelf, zeilen dus, maar sinds een paar jaar ligt zijn rol aan de wal, waar zoals bekend de beste stuurlui staan. In het geval van Moes is van die uitdrukking trouwens geen woord gelogen. „Ik ben drie keer Ne derlands kampioen geweest, dus la ten we zeggen dat ik weet waarover ik praat", aldus de zeilofficial. Dat bij zeilen een zo'n grote rol is weggelegd voor het protestcomité, komt omdat er tijdens de wedstrij den geen scheidsrechters op het wa ter zijn. Moes: „De deelnemers moe ten zelf in de gaten houden of alles volgens de regels verloopt^ En ge beurt er iets onreglementairs, dan kan er een officieel protest worden ingediend. Stél de ene boot geeft geen 'voorrang' aan de ander, terwijl die ander wel vindt dat dat had moeten gebeuren. De benadeelde meldt dan ogenblikkelijk aan de boosdoener dat hij protest zal indienen en hijst de rode protestvlag. Na afloop van de wedstrij den worden vervolgens protestformulieren inge vuld en dan gaan wij aan de slag." Wat er daarna gebeurt, heeft volgens Moes veel weg van een heuse recht zaak. Met drie 'judges' - „Dat woord hebben ze waarschijnlijk gekozen omdat het beter klinkt dan protestcomitélid" - trekt Moes zich terug in zijn juryhok om zich over het protest te beraden. „We horen eerst degenen die het protest heeft inge diend. Met modelbootjes, boeitjes en dergelijke moet hij uitleggen wat er volgens hem is gebeurd. Daarna komt de tegen partij en, verdomd als het niet waar is, die ziet het altijd precies anders." Na het relaas van beide zeilers aan gehoord te hebben, worden de zei lers uit de zaal gestuurd en nemen de 'rechters' een beslissing. „Wij constateren dan hoe de feiten liggen - alleen feiten tellen in ons werk, geen vermoedens - en hakken de knoop door. Tja, en dat kan dus lei den tot diskwalificatie van de betref fende deelnemer, met als gevolg dat de uitslag volslagen anders wordt dan hij zich in eerste instantie liet aanzien." Maar wat als de de jury er na het ho ren van de twee partijen niet uit komt? Moes: „Ik zei het al, het is net een rechtzaak. Als er echt twee volle dige tegenstrijdige versies van de ge beurtenissen zijn, dan roepen we ge tuigen op. De bemanning van de bo ten die voor en achter de twee kemphanen voeren op het moment van de gewraakte manoeuvre. Dat is Guus Moes: „Buitenstaanders kijken er wel eens raar tegenaan." FOTO HENK BOUWMAN het laatste middel dat we hebben en daarna wordt er geoordeeld." Guus Moes laat een bulderende lach horen. „En vervolgens heb ik er een vriend bij èn iemand die me voor even niet meer kan luchten of zien. Heel even maar hoor, want zei lers zijn een sportief volk. Bij een biertje in de sociëteit na afloop komt het altijd weer goed. Meestal ook tussen de betreffende deelnemers, ja." Protesten bij een zeilwedstrijd, ze horen er net zo bij als de zeilbootjes zelf. „Vroeger wel zo'n vijftig per Kaagweek. Dan waren er dagen bij dat je tot een of twee uur in de nacht recht zat te spreken. Nu is het wat minder geworden. Ten eerste door de zogenoemde 720-regel waarbij ie mand direct zijn fout kan erkennen en twee rondjes met zijn boot om zijn as vaart, waarmee hij het geno ten voordeel van de overtreding wel teniet heeft gedaan. Ten tweede doordat we bij de Holland - Fries- land-wedstrijden in de Regenboog klasse, waar voorheen de protesten schering en inslag waren, wel juryle den het water opsturen. Sindsdien is het wat rustiger voor ons gewor den." Overdreven vindt Moes deze hele gang van zaken van protesten, recht zaken - waarin zelfs weer hoger be roep mogelijk is bij de landelijke Zeilraad - en diskwalificaties overi gens beslist niet. „Buitenstaanders kijken er wel eens raar tegenaan. 'Wat een gedoe om een simpel potje zeilen', zeggen ze dan. Maar zo is het toch bij elke sport. Het is alle maal onbelangrijk, totdat je het zelf doet." PAUL DE VLIEGER Onder de talloze 12-voetsjollen die deze week aan de Kaagweek deelnemen is er een van uitzon derlijke leeftijd en al even uit zonderlijke schoonheid. Voor burger Rudy Kuiters maakte gis teren zijn debuut in het wed strijdzeilen met een exemplaar dat dateert uit 1929. Een plaatje van een boot, die door de eige naar zelf in veertien maanden tijd volledig werd gerestaureerd. „Koste wal het kost wilde ik de Kaagweek halen en ik heb het precies gered. Zaterdag is-ie te water gelaten", aldus een trotse Kuiters, die in het dagelijks le ven neurochirurg is en met de zelfde precisie als hij zijn vak uitoefent - atthans, dat is voor zijn patiënten te hopen - zijn bootje restaureerde. „Het ko perwerk, de rondspanten; alles is origineel en met de hand ge maakt. Of is er trots op ben? Dat mag je wel zeggen, ja." Een 12-voetsjol - oorspronkelijk een soort bijboot bij grote jach ten waarmee de bemanning on derling zeil- en roeiwedstrijden hield - kost normaal gesproken volgens Kuiters 30 mille. „Deze kostte mij zo'n 5.000 gulden, maar inmiddels is hij van van onschatbare waarde voor me. Die doe ik nooit meer weg. Hier moeten m'n vier jongens mee leren varen." Kuiters legde met zijn goedo gende maar bejaarde jol in de wedstrijd beslag op een vijftien de en een 22ste plek. „Maar dat hoeft niet in de krant hoor." Alle hens aan dek De uitdrukking 'alle hens aan dek' komt gedeeltelijk uit het Engels, 'alle hens' is een Neder landse verbastering van het En gelse 'all hands'. Letterlijk bete kent dat 'alle handen', maar in feite gaat het natuurlijk om 'ie dereen' of 'alle manschappen'. 'Alle hens aan dek' is een bevel; het betekent letterlijk 'alle man schappen op het dek' en dat kan bij zwaar weer op zee wel eens nodig zijn. esox lucius leen mooier leven dan een buiten- ncjeven en zo is het maar net. Met aan lte le ene kant de grazige weilanden 'an Oud Ade en aan de andere kant —het woelige water van De Kaag voel e je als stadsmens op camping De Spijkerboor gelijk god in Frankrijk. Je begrijpt dan ook dat wij 's zo- ners echt niet naar het buitenland lan", wijst Rina Helfensteyn vanaf dijk naar de voorbij trekkende Regenbogen die in het kader 2. van de 75ste Kaagweek hun jaarlijk- '7, ie robbertje Holland-Friesland uit- o vechten. Aan welke uitspraak haar man Mart helemaal niets heeft toe te voegen. Dat spreekt toch gewoon vtiorzich. Drie keer vallen vanaf de dijk en htt echtpaar zit aan de koffie voor hun fraai geoutilleerde sta-caravan wtar zoon Robert net het zeil van zin eenmansbootje in de tuin te drogen hangt. Daar hoor je niet veel neer dan het gekwaak van een kik ker in het vijvertje en het geroeze moes van de buren die - niet toeval lig - de ouders van Rina zijn. Verder heerst er vooral stilte in deze oase vai rust. Een prettig soort stilte. „Ik ben hier 33 jaar geleden met mijn ouders gekomen en nooit meer weg gegaan. Toen we trouwden zijn we al een een stukje opgeschoven. Zo gaat dat hier vaak met families. Als dt kinderen groot zijn zoeken ze een eigen stek." Het echtpaar Helfensteyn runt in Ltiden twee winkels. Rina beheert op de Haarlemmerstraat onder haar meisjesnaam Landwehr een kunst- hindel en haar echtgenoot drijft op de Nieuwe Rijn de intussen 100 jaar oude lijstenmakerij en schilderijen- ztak Questroo. Dat is zes dagen in de week hard werken. Elk uurtje vrije tijd brengen ze tussen maart en ok- tcber dan ook door in hun 'tweede huis' op De Spijkerboor. Dat staat op nog geen tien minuten rijden van hin bovenwoning in het centrum, maar lijkt desondanks mijlen verwij derd van de hectiek die het jachtige leven van de stad nu eenmaal met zich mee brengt. „Vaak is het de winkel om zes uur sluiten en dan di rect door. Je hebt hier alles wat je je maar kunt wensen. Rust, ruimte, na tuur, water en vooral ook veel gezel ligheid. Want op dit stuk, tegen de Kaag aan, kent iedereen ook ieder een. Het net is één grote familie. Komt natuurlijk omdat de meeste mensen hier al jaren zitten", aldus Mart. Het publiek dat camping De Spij kerboor bevolkt is gemelleerd van aard. Rina daarover: „Hagenaars, Voorburgers, Leidenaars, van alles wat. Stadsmensen, dat zonder uit zondering. Nogal waf middenstan ders, inderdaad, maar ook ambtena ren. Ze hebben wel allemaal één ding gemeen. Ze houden van zeilen en boten. Maar dat is logisch, met zoveel water in de buurt." Varen is in elk geval ook hun bei der passie. Straks als de zaak veer tien dagen dicht gaat, zitten ze met hun ruim bemeten zeiljacht weer bij Sail Amsterdam en later op het IJs- selmeer. En de appel valt in deze niet ver van de boom. Want Robert van veertien is intussen nadrukkelijk met datzelfde virus behept. Hij doet mee aan de wedstrijden op De Kaag. Baalt als een stekker omdat het van daag niet ging zoals hij dat wilde. Een toertje over het terrein van De Spijkerboor geeft een beeld van lou ter orde en netheid. De ene sta-cara van is nog groter en rrfooier dan de andere. Iedereen heeft zijn tuintje keurig aan de kant. „Ja", zegt Mart, „het ziet er wel heel anders uit dan pakweg twintig jaar geleden toen ik hier voor het eerst kwam. In die tijd liepen de koeien van de boer ge woon langs je caravan. En een toilet had je niet. Dat was een hokje op palen boven het water van De Kaag met een gat er in. Nu heeft iedereen gas, licht en stromend water. Maar ach, ook toen had het z'n charme. En mooi is het hier natuurlijk altijd al geweest." AD VAN KAAM De snoek is verreweg de meest bekende roofvis. Helaas gaat het met de snoek niet zo best omdat het een vis is die een voor keur heeft voor helder en plantenrijk water. En daarvan is in ons land steeds minder aanwezig. Je vindt snoeken zowel in ondie pe polderwateren als in soms tientallen me ters diepe fandwinplassen. Al heeft de snoek daar een voorkeur voor de oeverzo nes en de taluds. Het is een vis die respectabele afmetingen kan bereiken. Elk jaar worden in deze om geving wel exemplaren gevangen van meer dan een meter. De kleur kan afhankelijk van het water sterk variëren. Van heldergroen tot donkerbruin. Zijn eetlust (lees bijtlust) is nogal wisselvallig, maar doorgaans worden de beste vangsten geboekt met nogal ruw weer: veel wind en regenbuien. Vooral in wat ondieper water hangt dat waarschijnlijk samen met het feit dat de hengelaar minder goed zichtbaar is. Het is trouwens aan te bevelen zo ver mogelijk van de oever verwijderd te blijven en zo min mogelijk trillingen te veroorzaken. Snoek is een schuwe vis. Snoek is op vele verschillende manieren te vangen. De meest toegepaste manier is het gebruik van kunstaas, waarbij de spinner en de lepel favoriet zijn. Vooral het laatste aas biedt - mits van goede kwaliteit - de moge lijkheid om ondiepe poldersloten te bevis sen. Voor dieper water zijn het vooral de jigs en de in vele kleuren en uitvoeringen in de handel zijnde fladderstaarten. Ze vangen beslist niet beter dan het kunstaas. De georganiseerde hengelsport vindt het de laatste tijd ongepast om te spreken over de snoekvangst met levende aasvissen. De angst die er leeft om in aanvaring te komen met dierenbeschermers doet mij zeer gefor ceerd aan omdat snoek vrijwel dagelijks prooivissen doodt om in leven te blijven. En er zelfs niet voor terugdeinst af en toe een eendje of meerkoet op zijn menu te plaat sen. Zolang deze manier van vissen is toege staan moet iedere hengelaar voor zichzelf maar beoordelen of hij met zijn geweten in het reine kan komen bij het vissen met le vend aas. Een alternatief is het vissen met vooraf gedood aas, dat wordt dan voorzien van het ouderwetse maar nog steeds vaak toegepaste takeltje. Een paar stekkentips. Zandplassen: Vliet- land, Valkenburgs meer, 't Joppe; kanalen en vaarten: Aarkanaal, Ringvaart Haarlem mermeer, Oegstgeester kanaal; polders: Ro de polder Hoogmade, Veender- en Lijker- polderRoelofarendsveen. Voor het vissen op snoek is behalve een vis- kaart ook toestemming van de eigenaar van het visrecht noodzakelijk; meestal zijn dat hengelsportverenigingen, polder- ofge- meentenesturen. Tot slot een pleidooi: gezien de afnemende snoekstand is het van groot belang snoek na de vangst voorzichtig te onthaken met klem en arterietang en de vis direct terug te zetten. BRAM VAN LEEUWEN U kunt ook adverteren op deze waterkrantpagina t/m 26 istus iedere dag öp deze ple|u^\^ Microfix reareert snel en voordelig alle merken PC's, printers en monitoren. Ook revisie en servicebeurten voor laserprinters. DEZE MAAND EEN INTRODUCTIE KORTING OP REPARATIE VAN BEELDSCHERMEN MICROFIX Overrijn 3 2513 KA Leiden Tel. 071-224527

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7