Zeker tweehonderd doden door hittegolf in de VS Chirac erkent schuld aan jodenvervolging GOED KOOP taliaanse rechter laat zich door maffia betalen Buitenland Tamil-rebellen blazen schip van marine op Honderden auto's botsen Vluchtelingen stikken bij vervoer in vrachtwagen Bevrijder Jeruzalem Greenpeace vraagt om vredesvloot Mururoa 'Voorbereiding op vrouwenconferentie verloopt prima' Kolonie vleesetende panda's in China ontdekt (AANDAG 17 JULI 1995 Weer overlevende ramp in Seoul «pul I let aantal geregistreerde doden na de instorting van het warenhuis in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul, is de 400 ge passeerd en zal, naar gevreesd wordt, uiteindelijk de 600 passe ren. Achttien dagen na de ramp haalden reddingswerkers 56 lij ken uit de puinhopen. Nog zeker 200 mensen, onder wie een Amerikaan, worden vermist. Niemand gelooft nog dat zich een nieuw wonder zal aandienen zoals zaterdag toen reddingswer kers nog een overlevende onder het puin aantroffen. De 19-jari- ge Park Sung Hyon verbleef 377 uren vrijwel ongedeerd in een holle ruimte onder het puin. Artsen meldden dat de vrouw goed herstelt. Kardinaal Coffv overleden Marseille» Kardinaal Robert Coffy, oud-aartsbisschop van Mar seille, is zaterdag op 75-jarige leeftijd in de Franse havenstad overleden. Wegens ziekte was hij in april afgetreden. Coffy, die in 1991 door paus Johannes Paulus II tot kardinaal werd be noemd, was lid van de congregatie voor de geloofsleer en van de pauselijke raad voor de interreligieuze dialoog. Na zijn dood telt het kardinaalscollege nog 162 leden. De 119 leden die nog geen 80 jaar zijn, mogen meedoen aan een eventuele verkiezing van de paus. Dodental overstroming Turkije stijgt ankara Het dodental als gevolg van overstromingen in de stad Senirkent, in het westen van Turkije, was gisteren opgelopen tot ■ijftig. De hevige regenbuien, drie dagen eerder, veroorzaakten op de berg Kayis aardverschuivingen. Er ontstond een één meter dikke modderstroom, die 200 huizen totaal verwoestte. Zeker twintig mensen worden nog vermist. Irak laat twee Amerikanen vrij bagdad Twee Amerikanen die vier maanden in Irak hebben vastgezeten wegens 'illegale grensoverschrijding' vanuit Koe weit, zijn gisteren op last van president Saddam Hussein vrijge laten. William Barloon en.David Daliberti zijn inmiddels in Jor danië aangekomen. Saddam Hussein gaf opdracht tot de on middellijke vrijlating, nadat de Amerikaanse president Clinton hem via afgevaardigde Bill Richardson om clementie had ge vraagd. Zeker 22 doden door busongeval India new delhi Een busongeval in de deelstaat Rajasthan in India heeft aan minstens 22 passagiers het leven gekost. De bus reed in de nacht van zaterdag op zondag met 70 passagiers een ka naal in. Een aantal van hen wist zich zwenlmend in veiligheid te brengen, anderen werden gered door bewoners van een naburig dorp. De politie houdt er rekening mee dat het aantal doden nog zal stijgen. Ontvoerders verlengen ultimatum srinagar Moslim-rebellen die dreigen vijf ontvoerde westerlin gen te doden hebben zaterdag hun ultimatum aan de Indiase regering met twee dagen verlengd. De guerrilla-organisatie Al- Faran dreigde de vijf aanvankelijk zaterdagavond te doden als 21 gevangen rebellen niet zouden worden vrijgelaten. Al-Faran zei dat het ultimatum was verlengd na oproepen van Amnesty In ternational en anderen. Saudi-Arabië herstelt betrekkingen riyad Saudi-Arabië zal zijn betrekkingen met Jordanië norma liseren en rekent erop binnenkort een ambassadeur te kunnen aanstellen in Amman. Dat heeft de Saudische minister van bui tenlandse zaken, prins Saud al-Feisal, gisteren in Riyad bekend gemaakt. De verhouding tussen de twee landen is vijfjaar lang bevroren geweest als gevolg van de Golfoorlog van 1990-1991. Saudi-Arabië beschuldigde Jordanië er in 1990 van een pro- Iraakse houding in te nemen en trok toen zijn ambassadeur te rug. OME EELCO VAN DER LINDEN lORRESPONDENT )e politie van de Zuiditaliaan- stad Reggio di Calabria heeft psteren de president van het n lof van Assisen, een recht- »ank die oordeelt over zware nisdrijven, gearresteerd op isbeschuldiging van banden met de ndrangheta, de maffia die n de regio Calabrië de teen uiVan de Italiaanse laars de k dienst uitmaakt. )e rechter, Giacomo Foti, zou m rolgens drie 'spijtoptanten' in jaren tachtig in ruil voor gro- e sommen geld diensten heb- >en verleend aan enkele maffia- lazen. Een gevolg van de arrés- atie is dat enkele belangrijke en ii een vergevorderd stadium kerkerende maffiaprocessen djn geannuleerd. Zo moet het '^proces tegen de moordenaars van de magistraat van het Hof van Cassatie, Scopelliti, van vo ren af aan beginnen. In het kader van hetzelfde on- lerzoek zijn ook de prominente bouwondernemer D'Agostino en de voormalige directeur van de gevangenis van Reggio di Calabria, Barcella, gearresteerd. Beiden zouden, in samenspraak met rechter Foti, gevangenen hebben gebruikt voor de bouw van enkele bungalowdorpen aan de kust van Calabria. De ondernemer zou ook de gevan genis verbouwd hebben met ge bruikmaking van gevangenen. - Ook de justitie in de Siciliaan- se stad Messina kreeg het afge lopen weekeinde een zware klap te incasseren. Vanwege het verlopen van het voorarrest, verordonneerde het Hof Van Cassatie de vrijlating van 31 be langrijke maffiabazen. Een aan tal van hen is afkomstig uit de stad Capo d'Orlando, waar dankzij een opstand van de plaatselijke middenstand een einde kon worden gemaakt aan de afpersingspraktijken van de maffia. De onderzoeksrechters van Messina hebben beroep aange tekend bij hetzelfde Hof van Ie Pers Diensten RTR COLOMBO »AP Een hittegolf in het midden en het oosten van de Vere nigde Staten heeft de afgelopen dagen aan zeker twee honderd mensen het leven gekost. Alleen al in Chicago stierven zeker 130 mensen als gevolg van de hitte. Vol gens een medewerker van de gezondheidsdienst in Chi cago zou het uiteindelijke dodental kunnen oplopen tot meer dan 300. WASHINGTON-CHICAGORtr-AFP-DPA Ook in Missouri, Texas, Oklaho ma en Wisconsin vielen doden door de extreme weersomstan digheden. Onder hen zijn veel ouderen. De temperaturen lie pen op tot recordhoogten van 40 graden celsius en gingen ge paard met een hoge luchtvoch- tigheidsgraad en ernstige lucht verontreiniging. De meeste mensen kozen er voor overdag binnen te blijven. Velen slapen 's nachts buiten. Jonge kinderen, ouderen en mensen met ademhalingsmoei lijkheden kregen van de plaat selijke autoriteiten het advies binnenshuis te blijven, veel te drinken en alcoholgebruik te vermijden. In Chicago ontstonden door brand en onweer stroomstorin gen, waardoor 40.000 inwoners verstoken zijn van elektriciteit. Daardoor werken de ventilato ren en airconditionings niet meer. In Ohio ontspoorden zes tien wagons van een goederen trein doordat de rails door de hitte uitzetten en kromtrokken. In lowa overleden meer dan 800.000 kippen en kalkoenen. Ook duizenden runderen stier ven ten gevolge van de hitte. Naast het overvolle mortuari um van Chicago zijn koelwa gens geparkeerd om de slacht offers van de hittegolf op te ne men. Doordat er nog 113 lijken in afwachting van hun lijk schouwing zijn opgeslagen, kan het officiële dodental van de hittegolf nog oplopen. Volgens de laatste weerbe richten zou het gebied rond New York, New Jersey en Con necticut het ergste hebben ge had. Sinds zondag is de hittegolf daar over haar hoogtepunt heen. Tamil-rebellen hebben gisteren een Srilankaans marineschip opgeblazen nadat zij de basis in "Pilali waren binnengedrongen, waar het schip voor anker lag. Zeker twee matrozen vonden de dood; zes liepen verwondingen op, aldus een communiqué van het ministerie van defensie in Colombo. Pilali ligt op ruim 300 kilometer ten noorden van de Srilankaanse hoofdstad. De Tamil-Tijgers hadden voor de aanslag verscheidene boten ingezet. Drie daarvan werden door de marine tot zinken ge bracht. Duikers wisten het ma rineschip echter toch te berei ken en twee mijnen te planten. De Tamilrebellen hadden vrijdag, voor het eerst sinds het Srilankaanse leger een groot scheeps offensief tegen hen was begonnen, een massale tegen aanval ingezet. Zaterdag liet het- regeringsleger weten de eerew-4 fase van het offensief te hebben afgerond. De aanslag op het marine schip lijkt een aanwijzing dat dé Tijgers van plan zijn hun te gén- offensief voort te zetten en het terrein dat het regeringsleger de 3 afgelopen week op hen heeft r> veroverd te herwinnen. Bij het offensief tegen de rebellen-bol- werken op het noordelijké schiereiland Jaffna zijn volgens jj de officiële cijfers van de autori- teilen 61 soldaten en 73 rebel- j len gesneuveld. BRUSSEL» PETER DE VRIES CORRESPONDENT Bij een reusachtige reeks ket tingbotsingen tussen 200 a 300 auto's op een snelweg bij Brus sel zijn zaterdagavond als bij een wonder slechts achttien lichtgewonden gevallen. De snelweg werd bijna zeven uur lang afgesloten om de veronge lukte wagens te kunnen wegta- kelen en de olie en benzine van het wegdek te kunnen verwijde ren. De wrakken alleen al vorm den een file van ruim zes kilo meter; daarachter wachtte nog eens een file van vier kilometer 'gelukkigen' die geen gebruik konden maken van omleidin gen. De ongevallen werden vol- gens de Brusselse politie ver- oorzaakt doordat de meeste au- j tomobilisten veel te hard reden ,j in een zware stortbui. Daarbij ;1 werden ze ook nog een keer j verblind door een laagstaande i felle zon. De vijftien ketlingbot- 3 singen deden zich voor op de snelweg die de Belgische hoofd- I stad met de kust verbindt, juist i op het moment dat veel men j sen terugkwamen van hun tra- ditionele dagje aan het strand/ J Eén auto brandde na de aanrij- dingen uit. Van de achttien ge- j wonden lagen er zondag nog j slechts twee in het ziekenhuis! j BUDAPEST-SOFIA Rtr-AFP De Hongaarse politie heeft za terdag in een vrachtwagen waarvan de deuren op slot wa ren, de lijken gevonden van achttien Srilankanen. Omwo nenden hadden de politie gea larmeerd wegens overlast door stank en vliegen. De lijken ver- CORRESPONDENT Voor het eerst in de geschiede nis heeft een Franse president gisteren erkend dat Frankrijk als natie tijdens de oorlog verant woordelijk is geweest voor de deportatie van joden. De erken ning door Jacques Chirac werd in kringen van Franse joden als een teken van 'moed' toege juicht. „Ja, in zijn misdadige dwaas heid werd de bezetter ieder een weet dat geholpen door de Fransen en door de Franse staat", zei Chirac. „Deze zwarte uren zullen altijd onze geschie denis bezoedelen". Chirac sprak zijn historische woorden tijdens een herden king van de arrestatie van 13.000 joden op 16 juli 1942, zondag 53 jaar geleden. De plechtigheid werd bijgewoond door onder meer vijfhonderd joden die destijds werden gear resteerd. Ook de operrabijn van Parijs, Joseph Sitruk. en de ka tholieke kardinaal Lustiger wa ren aanwezig. Jacques Chirac was de eerste president van Frankrijk die na mens zijn land het boetekleed aantrok. Zijn voorganger, Mit terrand, stelde zich op het standpunt dat het collaboreren de Vichy-regime destijds niet de Franse staat vertegenwoordig de. „Dit waren woorden waar we lang op hebben gewacht", zei Serge Klarsfeld, een Franse na zi-jager en één der aanwezigen. „Het was een knap geschreven redevoering". De plechtigheid vond plaats op het Square des Martyrs in West-Parijs. Het was op dit plein waar op 16 juli 1942 de 13.000 joden in een wielersta- dion werden opgesloten. Het stadion werd in 1959 gesloopt; op de plaats ervan staat nu een monument. Chirac zei dat de Franse staat een 'onbeschrijflijke schuld' aan de joden heeft. „Frankrijk, de natie van verlichting en men senrechten, het land van wel kom en asiel, presteerde het on herstelbare", aldus de presi dent. „Zijn belofte schendend, leverde het zijn beschermelin gen over aan de beulen". keerden in staal van ontgin-, ding. De vrachtwagen met Bulgaar se kentekens stond geparkeerd"' vlak bij de stad Cyör, 200 kilo meter ten westen van Budapest. Negentien andere Srilankarieri die ook in de vrachtwagen za ten, leefden nog. Volgens de po litie zijn de slachtoffers gestikt of door de hitte overleden. De Bulgaarse politie heeft gis teren in Sofia een man gearres teerd die .een. van de drie be- - stuurders zou zijn geweest van de vrachtwagen. De vrachtwa- i gen transporteerde plastic van Roemenië naar Frankrijk. De overlevenden hadden verklaard dat zij in Roemenië in de vrachtwagen waren gestapt. Volgens de overlevenden heeft de groep 800 dollar (ruim 1200 gulden) per persoon betaald aan mensensmokkelaars om 1 naar Duitsland te worden ge- J bracht. PORTRET: MORDECHAI GUR PAPEETE Rtr-AFP Mordechai 'Motta' Gur, de Israëlische ondermi nister van defensie, heeft zichzelf gisteren ge dood. Gur, die in 1967 in de oorlog als generaal de Israëlische troepen aanvoerde die, in de Is raëlische optiek, Jeruzalem bevrijdden, is 65 jaar geworden. KROP IJSBERGSLA KOMKOMMER SAMEN L04 Aanbieding geldig van ma 17 juli t/m wo 19 juli 1995 A&P Services B V tel 02154-83333 Familie van Gur vond het levenloze lichaam in de tuin van hun woning in Tel Aviv en een briefje van zijn hand. Daarin stond dat hij niet meer in staat was verder te vechten tegen de kanker waar hij al een aantal jaren aan leed. Gur gaf in de Zesdaagse oorlog van 1967 leiding aan een eenheid paratroepers die de Oude Stad van Jeruzalem innam. Hij werd destijds beroemd door zijn uitspraak; „De Tempelberg is in onze Cassatie. Zij hopen te herhalen handen". Premier Rabin, die in de oorlog van 1948 zij aan zij met Gur gevochten heeft, bewees zijn oude strijdmakker eer aan het begin van het wekelijkse kabinetsberaad. „Hij was een bijzondere man. gevoelig en toch sterk, zowel militair als burger, een liefhebber van boeken en van schrijven en wat onlangs in Palermo gebeur de, toen vier gevaarlijke mafiosi, die vanwege een juridische fout op vrije voeten waren gesteld, een dag later weer werden inge rekend. bovenal een vriend van wie je altijd op aan kon", aldus Rabin. De afgelopen drie jaar fungeerde Gur vooral als Rabins 'verbindingsman' met de haviken. Als on derminister van defensie trad Gur regelmatig in contact met de joodse kolonisten in een poging hun vrees voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Westelijke Jordaanoever etfi de Go- lan-hoogvlakte weg te nemen. Gur werd geboren in Jeruzalem, op 6 mei 1930. In de jaren '40 sloot hij zich aan bij de Haganah, de joodse militie die streed voor een joodse staat. In de periode 1974-1978 was Gur legerstafchef. Als zodanig was hij eindverantwoordelijke voor de spectaculaire reddingsactie in Entebbe door Is raëlische commando's van gegijzelde Israëlische vliegtuigpassagiers, in 1976. In 1978 leidde hij Operatie Litani, de Israëlische invasie van Zuid- Libanon met het doel de PLO te verdrijven. Gur was in Israël ook bekend als schrijver van kinderboeken. JERUZALEM »AFP-Rtr-AP Greenpeace heeft het afgelopen weekeinde aan boord van de Rainbow Warrior II een oproep gedaan om een 'vloot van de vrede' te vormen rond het atol Mururoa, waar Frankrijk in sep tember de eerste van een reeks kernproeven wil doen. „Wij doen een internationale oproep dat kleine schepen zich bij ons voegen bij Mururoa. Die boten vertegenwoordigen men selijke wezens uit 'de hele we reld", zo zei Stéphanie Mills, de coördinator van de campagne van Greenpeace tegen de her vatting van de Franse proeven. De bemanning van de Rain bow Warrior heeft geen bijzon derheden verschaft over haar plannen voor de komende we ken. Ze liet wel doorschemeren dat het schip 'terugkeert naar ELKE DAG GOED NIEUWS VN gaan alle netelige vragen uit de weg bij persconferentie in Peking PEKING YVONNE VAN DER HEIJDEN CORRESPONDENT De Verenigde Naties zijn uiter mate tevreden over de stand van zaken in China met het oog op de vierde Wereldconferentie voor Vrouwen die over ruim zes weken moet beginnen. „Het gastland heeft voortreffelijk werk verricht. De voorbereidin gen gaan heel erg goed", ver klaarde de secretaris-generaal van de conferentie, Gertrude Mongella, gisteren op een pers bijeenkomst in de Chinese hoofdstad. Zij weigerde echter te oordelen over netelige kwes ties. De secretaris-generaal heeft aan het hoofd van een twintig leden tellende delegatie in de afgelopen vier dagen een derde en laatste inspectiebezoek ge bracht aan China. Voor de offi ciële conferentie en de scha- duwconferentie van niet-gou- vernementele organisaties (NGO's) worden rond de dertig duizend deelnemers verwacht. De Chinese ambassades in de wereld hebben volgens Mongel la afgelopen zaterdag opdracht gekregen te beginnen met het verstrekken van visa. De VN-vertegenwoordigers zijn ook naar het district Huai- rou geweest dat op 50 minuten rijden uit het centrum van Pe king ligt. Daar zullen de bijeen komsten van de NGO's plaats vinden. De omstreden beslis sing van de Chinese autoriteiten om het Forum naar een buiten plaats te verplaatsen waardoor beïnvloeding van de officiële vergadering wordt bemoeilijkt, is eerder al door de internatio nale organisatie in New York aanvaard. „Huairou is een van de beste lokaties die ooit aan een NGO- forum zijn toegewezen. Er zijn voldoende voorzieningen be schikbaar om het werk voor de NGO's gemakkelijk te maken. Bovendien zal in het conferen tiecentrum van de officiële de legaties in Peking een speciale zaal worden ingericht waar Fo rum-deelnemers met de officië le vertegenwoordigers kunnen overleggen", deed Mongella een verwoede poging de alom heer sende twijfel over de geschikt heid van Huairou weg te ne men. Ze ontweek alle vragen die gesteld werden over de werkelij ke stand van zaken in Huairou, dat tien dagen geleden nog niet meer te bieden had dan tiental len bouwputten en gebouwen in steigers. „Ik wil geen oordeel vellen want ik wil de voorzitter van het Forum niet voor de voe ten lopen. Ik heb enkele voor zieningen kunnen zien en ik ben zeer onder de indruk van wat wordt geboden. Maar ieder een heeft een andere smaak en misschien is de mijne wel niet dezelfde als die van u. Laten we maar gewoon afwachten wat het Forum ervan vindt", zei Mongella, die tijdens de pers conferentie niet de indruk gaf enige wezenlijke informatie te willen geven. Ook over dé kwestie van de positie van de vrouwen uit Tibet en Taiwan op de vrouwencon ferentie wenste de secretaris generaal geen oordeel uit te spreken. Het probleem voor de ze vrouwen is dat de gebieden officieel tot de Volksrepubliek China behoren. Dat heeft tot gevolg dat de Chinese overheid kan bepalen wie deze gebieden vertegenwoordigt en kritische geluiden onmogelijk kan ma ken. „Vragen hierover moeten worden gesteld aan het gastland China, want die gebieden ma ken daarvan deel uit", aldus Mongella. Overigens klagen in Peking zelfs vertegenwoordigers van betrokken VN-organisaties over de opstelling van het secre tariaat in New York en het ge brek aan informatie. Mururoa, met veel andere vaar tuigen'. Stéphanie Mills heeft geen enkele nadere mededeling ge daan over de plaats waar de vijf de rubberboot van de Rainbow Warrior is. Ze volstond met de uitspraak dat die 'in de buurt' is van de plaats waar de Franse proeven worden gehouden. Ze nodigde de pers uit om het schip te bezoeken. Dan kunnen ze vaststellen dat de vijfde rub berboot ontbreekt. „Wij staan op een keerpunt van deze mo bilisatie tegen de Franse kern proeven", zei Jean-Luc Thierry, een Franse activist aan boord van de Rainbow Warrior. „Elke dag sinds ons vertrek uit Auck land hebben wc het gevoel ge had dat de oppositie groeit", zei hij, terwijl hij erop wees dat „niemand, geen enkel land bui ten deze internationale mobili satie kan blijven". De pleitbezorger van een zelf standig Polynesië, Oscar Te- maru, zei dal de oppositie tegen de kernproeven „geen gepas seerd station is". „Wij gaan tot het einde toe door en wij vragen een referendum met een plaat selijk karakter", zei hij. Spanning tussen Egypte en Sudan loopt verder op CAIRO Rtr-AFP De spanning tussen de buurlan den Egypte en Sudan is dit weekeinde verder opgelopen na beschuldigingen over en weer dat diplomaten van de twee j landen op straat zijn mishan- deld. Sudan diende een klacht in hij de Organisatie van Afri kaanse Staten (OAE) over nieu- we dreigingen van Egyptisch^ troepen in de omstreden grens- strook Halaib en hij een grens- overgang. In Caïro meldde Beshir Mo- hammed al-Hassan, een 1 Sudanese diplomaat met de 3; rang van ambassadeur, dat hij- zelf en twee van zijn collega's zondag onafhankelijk van elkaar op straat waren overvallen. <pq eerste secretaris van de amicus-; sadc raakte ernstig gewond en, I ligt in een ziekenhuis. Een ad-, ministratieve medewerker was 3; het andere slachtoffer. De aip-j 3 bassadeur zelf zou door zéker 3 vijftien Egyptische veiligheids- agenten 'te grazen zijn geAo- men' toen hij zijn woning ver- liet. De incidenten deden zich rt voor nadat Egyptische krantëf/ hadden gemeld dat Sudanese J veiligheidsagenten de dag voor Egyptische diplomaten-»-* hadden aangevallen. pekingafpzou een koe hebben opgege ten. De panda's, een bedreigde diersoort, zijn planteneters dlë zich bijna uitsluitend voeden met bamboestengels. De ver nietiging van de bamboebos sen, die hun natuurlijke bio toop vormen, brengt liqt voortbestaan van deze dier soort in gevaar. Er komen in de vrije natuur vermoedelijk nog een kleine duizend exem plaren voor van dit zoogdici* Een kolonie vleesetende pan da's is ontdekt in een natuur park in het zuidwesten van China, meldde het persbureau Nieuw China zaterdag. Het persbureau schrijft dat men, volgens boeren, één van de dieren heeft moeten vangen en naar een ander reservaat overbrengen nadat hij meer dan 30 geiten had gedood en opgegeten. Een andere panda

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5