Dronken fietsen neemt snel toe Onze Top 10 van deze week. - H v Kleinzoon jaren lang dupe van het communisme van opa O O Binnenland Kralingen protesteert in de geest van Chiisto Tikken, tikken, tikken Korting subsidie bedreigt stadswacht O O O O 99 798 1.49 9.90 1.09 4.95 6.56 99 4.49 1.19 MAANDAG 17 JUL11995 Politie bergt lijken op het water nmuiden De vakantie en het fraaie weer hebben het weekeinde grote drukte op het water veroorzaakt. I let Kustwachtcentrum in IJmuiden ontving ruim zestig meldingen van grotere en kleinere ongevallen, de politie borg gisteren op het water twee lijken. De piloot van een sportvliegtuigje ontdekte tussen Texel en Den Helder een stoffelijk overschot in het water, dat van een onbe kende man bleek te zijn die lange tijd in het water heeft gelegen. Een watersporter meldde vanaf het Markermeer dat de bestuur der van een passerend motorjachtje uit Schardam over zijn stuur hing. Een reddingsboot ging erop af, maar reanimatie mocht niet meer baten. Discotheken ontruimd na traangas oosTBURCIn Zeeuws-Vlaanderen zijn zaterdagnacht twee dis cotheken ontruimd nadat cr bij vechtpartijen met traangas was gespoten. Het ging om een dansgelegenheid in Cadzand met 800 bezoekers en een in Groede met duizend gasten. De politie maakte tegen een 24-jarige inwoner van Terneuzen proces-ver- baal op omdat hij in de discotheek in Cadzand het traangasbus je zou hebben gehanteerd. In de andere discotheek viel de dader niet meer te achterhalen. Utrechtse vermoord in woning utrecht Een 39-jarige Utrechtse is dit weekeinde dood aange troffen in haar woning. De politie vermoedt dat ze is vermoord. De vrouw werd zaterdagavond gevonden door haar broer. Die was poolshoogte gaan nemen omdat zijn zus zonder iets van zich te laten horen niet was verschenen op een afspraak. Het slachtoffer woonde alleen. De politie heeft 25 man op de zaak gezet. Politie pakt vrouwenhandelaars Rotterdam De Rotterdamse politie heeft vier mannen van tus sen de 20 en 25 jaar uit de Maasstad aangehouden wegens vrou wenhandel en gedwongen prostitutie. Twee Letsje meisjes van 15 en 16 jaar die tot raamprostitutie waren'gedwongen, deden aangifte. Volgens de politie gedroegen de mannen zich dikwijls gewelddadig. Qm de vrouwen tot raamprostitutie te dwingen in Den Haag, Amsterdam en Antwerpen, schopten, sloegen en ver krachtten ze hen. Nederlandse alpinisten vallen dood grindelwald» Twee Nederlandse broers van 20 en 24 jaar oud zijn vrijdagmiddag om het leven gekomen bij het beklimmen van de Wetterhorn bij Bern. Ze gleden uit op de bevroren sneeuw en vielen in verschillende bergspleten. Toen de twee broers niet op het afgesproken tijdstip naar hun verblijfplaats waren teruggekeerd, ging een gids naar hen op zoek. Hij vond de oudste broer maar kon niet bij hem komen. Wegens het slechte weer kon pas zaterdag een helikopter de lucht in om het tweetal te bergen. Dronken rijder schept politieagent Roosendaal» Een 34-jarige inwoner van Oudenbosch is zater dagochtend aangehouden nadat hij bij een achtervolging in Roosendaal op een agent was ingereden. De man, die dronken was, wordt onder andere poging tot doodslag ten laste gelegd. De Oudenbosschenaar was betrokken geweest-bij een massale vechtpartij op de markt in Roosendaal. Een politiehond had hem tijdens de knokpartij gebeten. Hij reed.weg in zijn auto en besloot verhaal te halen. Hij ramde een politieauto. De politie probeerde tevergeefs zijn auto klem te rijden. De man schepte met zijn auto een agent. Die werd hangend tussen het portier en wegdek enkele meters meegesleept. De agent had enkele schaaf- wohden. Na een korte achtervolging, waarbij zij enkele schoten loste, kon de politie de man aanhouden. Verviervoudiging acmlal ongevallen sinds 1970 Voormalig hoofd IDB vernietigde rapporten rotterdam gpd De politie moet bij alcoholcontroles voortaan ook fietsers controleren. Het aantal fietsongevallen onder invloed van alcohol is namelijk drastisch toegenomen, concludeert Veilig Verkeer Nederland na een rapport van het Acade misch Ziekenhuis Groningen (AZG). WN gaat in elk ge val in haar traditionele anti-alcoholcampagne aan het einde van het jaar aandacht besteden aan drankmisbruik door vooral jonge fietsers. den haag anp Volgens het AZG is het aantal fietsongevallen met alcohol in de stad Groningen gestegen van 20 in 1970 (2,6 procent) naar Verkeer in weekeinde eist vijf levens den haag anp Het verkeer heeft in het week einde vijf mensenlevens geëist. Een echtpaar uit Rotterdam kwam zaterdagmiddag om het leven op de weg Rotterdam- Ewijk. Hun auto kwam door on bekende oorzaak in de midden berm terecht. De 53-jarige echt genoot probeerde dat te corri geren met een ruk aan het stuur, waarop de auto in een greppel terechtkwam. De be stuurder en zijn 49-jarige vrouw overleden ter plekke. Een 35-jarige Rotterdammer overleed gisteren door een ver keersongeval op de Grevelin- gendam. De man liep op de pa rallelweg richting Rotterdam in de hoop op een lift na zijn be zoek aan de Visserijfeesten in Bruinisse. Een 49-jarige vrouw uit Bruinisse zag dé man te laat en reed hem aan. Een 21-jarige man uit het Friese Tzummarum veronge lukte zaterdagavond. Hij in een bocht de macht over het stuur en kwam in botsing met een te- 170 in het afgelopen jaar (bijna 10 procent). Jongeren veroorza ken de helft van alle fietsonge vallen met alcohol. Volgens WN is het van groot belang dat het ziekenhuis met deze cijfers komt. omdat de po liklinische gevolgen van fietson gevallen door alcoholgebruik in de landelijke registratie van ver keersslachtoffers niet of nauwe lijks voorkomt. „Wij denken dat er landelijke tendenzen in het onderzoek zitten en dat dit ze ker voor het westen van het land ook geldt", aldus een woordvoerder. Uit de studie blijkt dat het aantal beschonken fietsers dat een ongeluk krijgt in de leef tijdsgroep 15 tot 26 jaar is ver viervoudigd in 25 jaar. Tien jaar geleden was de gemiddelde leeftijd bij de eerste alcohol 16,5 jaar. nu is dat 15 jaar. Een op de drie scholieren, vooral jongens, drinkt al 10 tol 12 alcoholhou dende consumpties per week. Bovendien gebruiken ze de fiets vaker als alternatief voor brom fiets, auto of motor tijdens het avondje stappen in het week einde. Zaterdagavond/nacht ge beurt ook tweederde van het aantal fietsongelukken-door-al- cohol, met een piek rond zon dagochtend vier uur. Jongeren kennen weinig risi co's toe aan dronken rijden op de fiets. In meer dan driekwart van de fietsongevallen rijden dronken fietsers tegen stoep randen en dergelijke op of glij den 'ze met een voet van de trapper waardoor ze vallen. De meeste fiets-slachtoffers met een slok op (85 procent) worden behandeld in een po likliniek. Typerende fietsver- wondingen zijn schaafwonden, gebroken pols. gebroken sleu lelbeen of vingers, snijwonden in het gezicht, hoofdwonden en hersenschuddingen. In 15 pro cent van de gevallen is opname nodig. Dan gaat het om breu ken, kneuzingen en letsel aan het zenuwstelsel (ruggegraat, hersenschudding). Een 46-jarige automobilist uit Hardenberg kwam zaterdag middag om het leven in Bruch- terveld, toen hij geen voorrang kreeg van een tractor-bestuur der die de weg op reed. Een meisje vindt het wel leuk, al dat plastic bij het wijkpark. rotterdam anp Amsterdam De Internationale Federatie Intersteno houdt deze week voor de 41ste keer haar wereld congres en daarbij horen uiteraard ook wereldkam pioenschappen tekstverwerken, machineschrijven en stenograferen. Gisternmorgen traden in de sporthal van de Universiteit van Amsterdam 200 deelnemers aan voor het wereldkampioenschap machineschrijven. Ze moesten.zoveel mogelijk foutloze aanslagen maken in een half uur. Het wa ren allemaal snelle mannen en vrouwen, want de gemiddelde typesnelheid lag op 700 aanslagen per minuut. foto anp n Rotterdam zijn bewoners van de wijk Kra lingen zaterdag te hoop gelopen tegen het voornemen om hun woonbuurt op te zade len met een stortplaats voor vervuilde grond. Het bestuur van dit stadsdeel wil af gegraven zand en aarde uit de Kralingse Vlinderbuurt opslaan in het wijkpark. In Kralingen wordt de grootste bodemsa nering van Nederland uitgevoerd, die rond de eeuwwisseling klaar moet zijn. Naar voorbeeld van de Amerikaanse beeldend kunstenaar Christo pakten boze buurtbe woners zaterdag een deel van het wijkpark in plastic. De actie moet zichtbaar maken hoe de toekomstige gifbelt er zou uitzien. In Kralingen was van 1852 tot 1928 een fabriek voor stadsgas in gebruik, die bijpro- dukten leverde als cokes, teer, ammoniak, koolas en ijzeraarde. In de 75 jaar dat de gasfabriek operationeel was. raakte een per ceel van negen hectare rond de gasfabrfek zwaar verontreinigd. In de jaren dertig werd een deel van dit terrein gebruikt om wonin gen te bouwen. Pas nadat de laatste fabriekshallen eind jaren zeventig hadden plaatsgemaakt voor de stadsvernieuwing, bleek begin jaren tachtig dat de bodem zwaar is vervuild. Een juridische strijd tussen de buurt, de ge meente Rotterdam en het rijk volgde. Na vijftien jaar werd deze beslecht in het voor deel van de buurt. Begin jaren negentig be sloot het ministerie van VROM het grootste deel van de kosten te betalen. De keus viel op gedeeltelijke schoonmaak, die deson danks nog 300 miljoen gulden kost. In to taal moet de komende vijf jaar 270.000 ku bieke meter grond worden vervangen door foto anp cor mulder een kleilaag met daarop een meter schoon zand. Directe verwerking van de vuile grond is te duur. Daarom koos de directie van het saneringsproject in overleg met de deelge meente Kralingen/Crooswijk voor tijdelijke opslag, in het westelijk deel van Kralingen. Maar de bewoners van deze buurt voelen er weinig voor om tot het jaar 2000 een 'che mische tijdbom' in hun achtertuin op te ne men. Volgens woordvoerder Zwethsloot zijn met de sanering de komende jaren boven dien zeker veertigduizend vrachtwagenla dingen gemoeid. „Stel je eens voor wat dat voor een woonwijk betekent als zulke zware jongens jarenlang af- en aanrijden. Verder vormt de grond op zich natuurlijk een ge vaar voor de volksgezondheid. Er is zelfs sprake dat er een rookverbod komt bij het park." Al een jaar voordat begin 1992 werd besloten de Inlichtin gendienst Buitenland op te heffen, werden delen van het archief van die dienst vernie tigd. Voormalig hoofd Meul meester gaf daartoe al in mei 1991 opdracht, blijkt uit een vertrouwelijk document dat onlangs in handen is gevallen van de Vereniging Voorkom Vernietiging (VVV). Volgens VW-secretaris Vleugels is de vernietiging in strijd met de Archiefwet en hangt Meul- meester een gevangenisstraf boven het hoofd. Meulmeester, die tot nu toe weigerde in de openbaarheid te treden, ontkent tegenover deze krant dat hij IDB-dos- siers heeft laten versnipperen. Over het opgedoken docu ment wil hij alleen kwijt: „Het was gebruikelijk om IDB-rap- portages te vernietigen. Tij dens mijn beleid is dat veel vaker gebeurd." Dat zou zijn gebeurd met medeweten van toenmalig secretaris-generaal van het ministerie van alge mene zaken Hoekstra én toenmalig premier Lubbers. Meulmeester meent dat de vernietiging niet strafbaar is en verwijst naar de uitspraken van premier Kok eind vorige maand in een kamerdebat over de IDB. Lubbers zei in november 1992 dat géén ar chiefmateriaal is verwoest. Volgens Kok heeft Lubbers de Kamer destijds niet voorgelo gen. omdat hij de stukken niet als archiefmateriaal be schouwde en daardoor kon ontkennen dat stukken zijn vernietigd. De Rijkscommissie voor Ar chieven denkt daar anders over. „De IDB heeft onterecht onderscheid gemaakt tussen materiaal dat wel en niet on der de Archiefwet zou vallen. Het is echter zeer de vraag of er een officier van justitie is te vinden die de verantwoorde lijken gaat vervolgen. Een par lementaire enquête lijkt me eerder haalbaar," aldus secre taris Lieuwes. Graven op kerkhof in Oss vernield Op het kerkhof de Hoogen Heu vel in Oss is een groot aantal graven vernield. Ook is een muur waarin urnen zijn bijge zet, beschadigd, De grafschen nis werd zondag ontdekt en is vermoedelijk het werk geweest van twee jongens. De politie moet hen nog verhoren. Bij elkaar zijn 24 zerken om ver gehaald. Daarvan hebben er waarschijnlijk vijf schade opge lopen. De rest kan vermoedelijk worden recht gezet, aldus een woordvoeder van de politie. Hij wilde niet zeggen of de twee verdachten zijn aangehouden. den haag gpd De stadswacht wordt door de bezuiningen bij de arbeidsbureaus bedreigd. Dat stelt de stichting Stadswacht Nederland in het jaarverslag 1994, dat vanmorgen is gepresenteerd. Dat steekt des te meer omdat juist de stadswacht een van de wei nige werkprojecten is waarbij de deelnemers wèl doorstromen naar een vaste baan. Bovendien neemt de veelvoorkomende criminaliteit af op plaatsen waar ze actief zijn. Stadswacht Nederland wijst er op dat door de bezuinigingen bij de arbeidsvoorziening een groot aantal stadswachtorganisaties naar een an dere financiering moet gaan zoeken. Wordt die niet gevonden, dan zal men de eigen activiteiten moeten staken. In het jaarverslag spreekt de stichting zijn verantwaardiging over de gang van zaken uit, zeker nu het kabinet op een andere manier (het plan-Melkert) juist meer banen voor kansarmen probeert te scheppen, ook in deze sector. Van degenen die eind vorig jaar bij de stads wachten werkten, zat 65 procent in een banen pool. Voor veertien procent was het scholing met behoud van een uitkering. Dertien procent werd betaald met subsidies van de arbeidsvoorziening en acht procent van de stadwachten zal formeel in het jeugd werk garantieplan (JWG). Van diege nen die weggingen bij de stadswacht, vond 54 procent een reguliere baan, vooral bij particuliere beveiligingsdiensten, gevangenissen en de poli tie. ELST BOUDEWIJN WARBROEK Karei van Hulst weet het zeker: de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) beschouwt communis me als een erfelijke afwijking. Waarom is de in woner van het Betuwse Eist anders medio jaren zestig de mogelijkheid ontnomen om als Kort Verband Vrijwilliger (KW'er) bij het leger aan de slag te gaan? En waarom werd hem anders enkele jaren geleden te verstaan gegeven dat hij niet ge schikt was als conducteur bij de Nederlandse Spoorwegen? VoorVan Hulst is het-duidelijk: om dat zijn opa communist was. Daarom is ook de kleinzoon aangemerkt als 'politiek onbetrouw baar'. Vandaag mag Van Hulst in Den Haag de dossiers inzien die door de BVD zijn aangelegd over zijn opa en zijn vader. Dat wil zeggen: gedeeltelijk. Want passages die voor derden schadelijk zouden kunnen zijn. worden gecensureerd. Juist vanwege die censuur, heeft Van Hulst geen al te hoge ver wachtingen. Of Van Hulst zelfbij de BVD geno teerd staat, is vooralsnog onduidelijk. De BVD zegt van niet. maar Van Hulst is er 'voor honderd procent' van overtuigd dat zijn naam wel degelijk in de dossiers voorkomt. „En ik zal blijven vech ten om daar duidelijkheid over te krijgen'', zegt hij. De grootvader van Van Hulst was overtuigd com munist. In 1910 werd hij onderwijzer in het toen malig Nederlands-Indië, waar hij ook voor het eerst actief werd in linkse kringen. „De kinderen lagen letterlijk op hun knieën voor hem, maar mijn opa zei: sta op en doe gewoon, we zijn alle maal gelijk." In 1924 kwam grootvader in botsing met de loka le autoriteiten en werd ontslagen. Eenmaal terug in Nederland, werd hij correspondent bij het CPN-dagblad De Tribune en actief lid van de In ternationale Rode Hulp. Later werd hij corres pondent voor het Sovjet-persbureu TASS. Nadat hij zich in de Tweede Wereldoorlog had aange sloten bij de Raad van Verzet, werd hij in 1943 door de Duitsers gearresteerd en naar concentra tiekamp Dachau overgebracht. Daar overleed hij in januari 1945. Van Hulst is er van overtuigd dat de politieke 'er fenis' van zijn opa door de BVD voluit is toebe deeld aan eerst zijn vader en later hemzelf. „Mijn vader is nooit politiek actief geweest en ik ook niet. Mijn vader stemde PSP, las het communisti sche dagblad De Waarheid. Ik denk dat die gleuf- hoeden van de BVD de bezorgers hebben gescha duwd: iedereen bij wie De Waarheid werd be zorgd, was politiek verdacht en werd geregi streerd." Of zijn vader politiek actief is geweest? „Nee, hij heeft alleen tegen de kruisraketten ge demonstreerd, meer niet." Zeker is echter dat de vader van Van Hulst in Den Haag geregistreerd staat als 'de zoon van'. Ook is zeker dat hij een eigen kaart in het BVD-archief heeft. „Daaruit is te verklaren", zegt Van Hulst ju nior, „dat mijn vader eerst als gymnastiekleraar werd aangenomen op de HBS in Arnhem om een dag later weer te worden ontslagen. Collega's zei den toen tegen hem: dat komt omdat je commu nist bent." Vader Van Hulst kwam uiteindelijk wel als leraar aan de bak op de toenmalige am bachtsschool in Arnhem. „Onder de voorwaarde dat hij nimmer zou proberen om communisti sche ideeën over te dragen. Een brief van die strekking is hem voorgelezen voordat hij op die school werd aangenomen. BVD-agenten hebben later ook informatie over mijn vader opgevraagd bij collega's." Vader Van Hulst overleed twee jaar geleden. De derde generatie Van I luist zoon Karei in het Betuwse Eist heeft pas sinds enkele jaren het idee dat het verleden van zijn opa nog leeft. Omdat het na twintig werkzame jaren steeds moeilijker werd om als freelance vertegenwoordi ger de kost te verdienen, ging Van Hulst eind ja ren tachtig op zoek naar iets anders. In 1991 werd hij aangenomen als conducteur bij de NS. Nog in zijn proeftijd werd hij ontslagen, omdat hij tij dens een van zijn rondes over het hoofd had ge zien dat een passagier een hond onder de bank verstopt hield. Ook had hij verzuimd te controle ren of zich op een afgesloten toilet mogelijk een zwartreiziger bevond. „Dat ik om die hvee knullige incicenten werd ontslagen, heb ik nooit kunnen begrijpen. Als ze daar morgen op gaan controleren, staan over morgen alle conducteurs in Nederland op straat. Ik had het hele voortraject met glans doorlopen, mijn mentor was uitermate tevreden. En opeens was het afgelopen." Dat de BVD zich normaal gesproken niet zal be zighouden met een beroepsgroep als die van de conducteurs, is iets wat ook Van Hulst wel weet. „Maar het blijft NS, een staatsbedrijf, per slot van rekening." Na zijn ontslag bij de spoorwegen, gingen de gedachten van Van Hulst terug naar midden jaren zestig, toen hij als KW'er bij het le ger aan de slag wilde. „Iedere idioot kon in die tijd KW'er worden, dus redenen om mij te wei geren waren er niet." Maar Van Hulst mocht geen KW'er worden. Wel moest hij gewoon zijn dienstplicht vervullen. Toen de rest een keer op oefening was en Van Hulst met een verstuikte enkel op de kazerne achterbleef, trok hij de stoute schoenen aan en ging hij neuzen in de kaartenbakken. Achter zijn naam stond een code: C1D-5. Argwanend gewor den door zijn ontslag als conducteur, deed hij be gin jaren negentig alsnog navraag over de beteke nis van die code. „CID-5 betekent politiek onbe trouwbaar", weet Van Hulst inmiddels. Omdat hij destijds als CID-5-geval is aangemerkt, kan het geen toeval zijn dat hij jaren later niet bij NS aan de bak kon, meent Van I luist. „Ik ben simpelweg door de maatschappij uitgekotst om dat mijn opa communist was. Van mijn vader is ook altijd ontkend dat er een dossier over hem was. Na zijn dood bleek er opeens wel een dos sier. Ik durf er alles cm te verwedden dat ik ook geregistreerd sta. En ik zal blijven knokken om dat boven tafel te krijgen." (De naam Karei van Hulst is gefingeerd. De man wil niet met zijn echte naam in de krant, omdat hij vreest dan nimmer meer van het stempel 'communist' af te komen.) Broccoli, 500 gram Schouderkarbonade, 500 gram -SrTS'4.25 kilo J058" Ctl Snijworst extra, verpakt, per 100 gram CU Goudse belegen kaas 48+, vers van 't mes ®s® of vacuüm verpakt kilo M9& 01 Appelsap, pak 1 liter A39 Rineau Bordeaux Rouge (&45I of Blanc, (§55), fles 0.75 liter Pepsi Cola, regular light, max of light cafeïnevrij 4 flessen 1.5 liter naar keuze Royco pan-a-soup, diverse smaken, zakje voor 1 liter A75 Liga Switch, diverse smaken, duopak Nü 01 Rundvlees kattenvoeding, diverse smaken, blik 400 gram A45 Extraatje van deze week: Oh Halvarine, kuip 500 gram .435 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 juli as.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3