Leidsch Dagblad Pronk vreest voor lot van gevangenen Reserveband Three Disease wint Gouden Pet BEL: 071-128030 GOED NIEUWS Militair topoverleg over actie in Bosnië leeuwen roken minder lan andere Nederlanders Reddingsbrigade over Kanaal Jtrechtse politie krijgt reeks Turkse telefoontjes TVM biedt Breukink contract voor twee jaar Serie explosies verwoest munitiedepot bij Rio Deze bon in een envelop, zonder postzegel, 1 l idsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 maandag t/r 400114 vrijdag MNDAG17 JUL11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40826 LOSSE NUMMERS 1,65 De Bosnische Serviërs doen wel toezeggingen over inter nationaal toezicht op hun moslim-gevangenen, maar ze komen die beloftes niet na. Die beschuldiging uitte mi nister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) vandaag. „Continue pleegt men woordbreuk en in de tussentijd kan men zijn gang gaan", zei Pronk vanuit Sarajevo voor de NCRV-radio. Familieberichten Feiten en meningen - Programma's Regio Religie Sport Minister beschuldigt Serviërs HET WOORD IS AAN Joubert Het is niet de mening van anderen waar we iets tegen hebben, maar hun verlangen om ons er tegen onze zin aan te onderwerpen. VANDAAG Nog geen abonnee? ABONNEE^ 'SERVICE PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement, j I Naam:Voorletters:m/v I 1 Adres: Postcode: Tel: Nr. bank/giro: I Handtekening:. HET WEER Verwachting van het KNMI tot vanavond Perioden met regen Vannacht een enkele opklaring, maar ook nog kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag in het alge meen veel bewolking en perioden met regen Middagtemperatuur ongeveer 20 graden Wind zuid west. matig kracht 3 tot 4. over dag langs de kust en op het IJssel- meer toenemend tot krachtig, 6. Beschonken fietsers 3 Steeds meer mensen stappen beschonken op de fiets. Veilig Verkeer wil daarom ook voor wiel rijders alcoholcontroles. Hittegolf 5 Er zijn zeker tweehon derd doden gevallen als gevolg van de hittegolf die het midden en oosten van de VS teistert. Jet-ski kiest het ruime sop katwijk peter van der hulst Een Katwijkse watersporter keek gisteravond vanaf de vloedlijn beteuterd toe hoe zijn stuurloze jet-ski het ruime sop koos richting Engeland. Na een tochtje op zee meerde de man zijn jet-ski af, maar liet de mo tor draaien. Terwijl hij bezig was de nodige spullen op het droge te zetten, ging het vaar tuig er in een streep vandoor. De eigenaar begreep er niet veel van, want meestal gaan jet-ski's waarvan de motor het nog doet rondjes draaien. Kustwacht en reddingsbrigade zijn direct in kennis gesteld, maar de wa terscooter is nog niet terugge vonden. De politie vermoedt dat het vaartuig, van het merk Kawasaki, is gezonken. Nederlandse missiezuster vermoord asten anp De Nederlandse missiezuster Anna Manders (69) uit Someren is op haar missiepost in het Bra ziliaanse Palmeira dos Indios het slachtoffer geworden van een roofmoord. Een woordvoer ster van de Missiezusters Fran ciscanessen van de Heilige An- tonius in Asten heeft dit van daag bevestigd. De overval had het afgelopen weekeinde plaats. Wat er pre cies is gebeurd, is niet duidelijk. Vast staal dat het slachtoffer in haar woning is doodgeschoten en dat het huis overhoop is ge haald. De missiezuster werkte al ruim 25 jaar in Brazilië. De militaire chefs van de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gister avond in Londen het Franse voorstel besproken voor een be perkte militaire actie in Bosnië, om de overgebleven 'veilige ha vens' voor moslims daar te be schermen. Na vijf uur overleg gingen de militaire leiders 'uit een zonder commentaar te ge ven. Het Britse ministerie van defensie zei dat de chefs-van- staven eerst met hun regeringen zouden overleggen voordat ze commentaar konden geven. De internationale gemeen schap lijkt na de val van Srebre nica de kleinere enclave Zepa te hebben opgegeven. De Bosni sche Serviërs rukten gisteren op tot 1.500 meter van het centrum van het stadje, zonder dat zij op veel weerstand stuitten. Gis terochtend werden de drie laatste waarnemingsposten van de Oekraïnse blauwhelmen ont manteld. De bewindsman toonde zich ongerust over het lot van de duizenden mannen uit Srebre nica die door de Serviërs wor den vastgehouden, onder meer in het voetbalstadion van het plaatsje Bratunac. „Het allerbe langrijkste is nu toch ervoor zorgen dat er'toegang is tot de kampen waar de gevangenen zitten." Hij opperde de moge lijkheid om met behulp van sa tellietfoto's na te gaan waar de Serviërs hun gevangenen vast houden en om bovendien na te gaan of de gevangenen worden mishandeld of vermoord. Pronk, die een bliksembezoek brengt aan Bosnië, zei zaterdag al dat hij vreest voor slachtpar tijen onder de door de Serviërs gevangen genomen Bosniërs. Er zijn schoten gehoord uit die richting. Je moet je hart vast houden", aldus de minister. De mannen werden vorige week in Srebrenica van de vrouwen en kinderen gescheiden en overge bracht naar Bratunac: „De Ser viërs hebben een geschiedenis van etnische zuivering. Dit heeft de allerhoogste prioriteit", meent Pronk. Of inderdaad Bosnische man nen door Servische soldaten zijn vermoord, is vooralsnog onduidelijk en niet bevestigd. De Britse krant The Indepen dent schrijft vandaag over vi- i militairen egeringsle- deobeelden uit Srebrenica waarop een stapel lijken zien. Het zou volgens de krant niet gaan om bij gevechten ge sneuvelde moslim-soldaten, maar om mannen die zijn ge- executeerd. De Serviërs hebben gisteren het internationale Rode Kruis toestemming gegeven de gevangen genomen Bosniërs t bezoeken, als de veiligheidssitu atie het tenminste toelaat. De Servische krant Vecernje Novosti meldt dat de Bosnische Serviërs 8.000 mannen uit Sre brenica vasthouden uitsluitend gaan oir van het Bosnische i ger. Het is voor het t Servische bron een aantal wordt vernomen. De Bosnische rege ring schatte het aantal opgepak te moslimmannen uit Srebreni ca eerder op ruim 5.000. Pronk bezocht het afgelopen weekeinde Tuzla en de vliegba sis waar duizenden vluchtelin gen uit Srebrenica verblijven. Hij deed dat om te kijken welke hulp Nederland kan bieden. Ge vreesd wordt voor een nieuwe vluchtelingenstroom uit de en clave Zepa, die volgens waarne mers zeer spoedig door de Ser vische troepen zal worden inge- Pagina 2: Spreekverbod blauwhelmen Thuisfront steunt VN'ers Karadzic stelt weer eisen De Amerikaar ry (defensie) riep gisteren voor de Amerikaanse televisie op tot de inzet van meer Europese grondtroepen en een krachtiger gebruik van de NAVO-lucht- macht om een eind te maken aan de Servische agressie in Bosnië. Perry maakte echter ook duidelijk dat de Verenigde Sta ten geen grondtroepen zullen sturen, zoals door de Fransen is gevraagd. De inzet van Ameri kaanse helikopters is volgens de Britse regering onontbeerlijk voor een militaire reddingsope ratie van Gorazde, een van de 'veilige gebieden' in het oosten van Bosnië. De Fransen willen troepen van de onlangs gevormde snel- le-reactiemacht (RRF) met een luchtbrug overbrengen naar de belegerde moslim-enclave Go razde en ook willen ze de enige toegangsroute naar Sarajevo over land, over de berg Igman, beveiligen om de Servische wurggreep op de Bosnische hoofdstad te breken. Je jongens van 'Vrolijk' trokken veel bekijks met '200 procent theatrale waanzin', maar wonnen geen prijs. foto henk bouwman e winnaars van het negende raatmuziekconcours 'De Gou- en Pet' hadden moeten sme- in om mee te mogen doen. jen beetje te laat met aanmel- :n", vertelde een bandlid van Three Disease'. Ze kwamen t de reservelijst en ze mochten 3 de valreep een groep vervan- >n die niet kwam opdagen. Tot un eigen verbazing ging de oep uit Oude Wetering giste- in met de hoofdprijs én de pu blieksprijs naar huis.. „Het zou ongelooflijk zijn als we winnen", beiden ze 's mid dags bij de Leidse Pieterskerk, een beetje overdonderd door de enthousiaste reacties van de honderden toeschouwers. De groep speelt jaren zestig-num mers, doorspekt met goed ge timede lol en met een professio nele presentatie. De jury vond Three Disease met kop en schouders boven de rest uitsteken. „Het gaat er bij straatmuziek ook om hoeveel mensen je om je heen verza melt", zei jurylid J. Walter. Toen de jongens op het podium kwa men voor de uitreiking van de publieksprijs, braken de toe schouwers bijna de feesttent af. Met 83 stemmen op de pu- blieksfonhulieren was deze groep veruit favoriet. „Ik wil mijn familie nog hartelijk be danken...", begon een bandlid lijzig, direct onthaald op ge hoon van zijn maatjesvoor het invullen van al die formulje- Volgens Walter hoort de Finale van zo'n festival eigenlijk op straat en niet in een tent. De meeste muzikanten zijn niet ge wend met een microfoon te spelen en in combinatie met een herhaaldelijk falende tech niek leverde dat gebrom en nóg zenuwachtiger muzikanten op. Zo waren Bertje Doperwtje en Serge Asperge op straat aanste kelijke vertolkers van het lief deslied, maar in de tent bleef het allemaal wat vlak. De komi sche uitstraling van het duo gaat verloren op een podium. De klompen van Bertje zijn niet te zien en je mist vooral de gave van Serge Asperge om licht scheel te kijken tijdens het straatoptreden. Want daar gaat het om op straat. Hoe krijg je slenterende, patat etende voor bijgangers zo ver om stil te blij ven staan? Pagina 11: 'Het andere zange resje durft niet'. eeuwen roken veel minder an het gemiddelde in Neder- ind. Daarentegen roken inwo- ers van de provincie Gronin- en aanzienlijk meer dan ge- ïiddeld. Dit blijkt als gegevens an de Stichting volksgezond- eid en roken per provincie lorden omgerekend. De resul- iten zijn onder de Gemeente- jke Gezondheidsdiensten ver- preid. In Zeeland is het percentage okers veertien procent lager an gemiddeld in Nederland. In ironingen daarentegen zijn ze en procent meer rokers dan iet Nederlandse gemiddelde. )eze provincies vormen daar- nee de twee uitersten. Meer rokers dan gemiddeld ijn er ook in Flevoland (zes irocent), Friesland en Noord- Brabant (elk drie procent), Noord-Holland en Limburg (ie der twee procent meer dan ge middeld). Behalve in Zeeland scoren Overijssel (acht procent), Drenthe en Utrecht (ieder drie procent) en Gelderland (een procent) lager dan het landelij ke gemiddelde. Het aantal ro kers in de provincie Zuid-Höl- land is precies gelijk aan het al gemene Nederlandse niveau. Eracte verklaringen voor de verschillen in rookgedrag per provincie zijn overigens niet be schikbaar. Vast staat wel dat ro ken verband houdt met zaken als spanningen, gezelligheid, verslaving en andere rokers in de directe omgeving. Epidemio logisch onderzoek heeft eerder aangetoond dat Zeeuwen ook degenen zijn die het langst le ven van alle Nederlanders. )e Utrechtse politie heeft in het veekeinde honderden telefoon- moeten verwerken van Tur- die dachten familieleden in lerlijn te bellen. Vrijdagmiddag ond drie uur belden de eerste Turken naar de meldkamer in iet Utrechtse hoofdbureau. Ze )elden vanuit Turkije en waren verbijsterd de Utrechtse politie aan de lijn te krijgen. Oorzaak was een Turks ver bindingsstation dat Turken die naar Berlijn belden consequent doorvefbond met het hoofdbu reau in Utrecht. Volgens de po litie ging het mis doordat Berlijn net als Utrecht 030 als kengetal heeft. Bovendien begonnen veel van de gebelde nummers met 39, het groepsnummer van de politie in Utrecht. Erik Breukink tekent waar schijnlijk komend najaar een tweejarig contract bij de Neder landse TVM-ploeg van Cees Priem. Over de overgang van Breukink wordt na de Tour on derhandeld, maar beide partij en zijn het in principe eens. Met de overgang gaat een lang ge koesterde wens van ploegleider Priem in vervulling. Breukink wordt bij TVM (net als nu bij het Spaanse ONCE) wederom knecht, maar dan van de Deen Bo Hamburger. calais» Vier roeiers en een stuurman van de Wassenaarse reddingsbrigade deden gisteren een geslaagde po ging om in een polyester reddingsvlet het Kanaal tussen Dover en Calais over te steken. Hoge golven en een ongunstige getijdenstroom zorgden ervoor dat zaterdag een poging moest worden afgelast. Gisteren roeiden de mannen zich de blaren in de handen. Na acht uur en zestien minuten vechten tegen opnieuw hoge golven liep de vlet binnen in de haven van Calais. Pagina 9: Redders roeien in acht uur Kanaal over. foto anp Brandstichting in huis Turken: 20 gewonden Als gevolg van brandstichting in een huis in de Duitse plaats Remscheid zijn vannacht twintig gewonden ge vallen. In het huis wonen verscheidene Turkse fami lies. De gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Onder hen zijn vier kinderen. Dat heeft de politie van morgen bekendgemaakt. In het trappenhuis van het gebouw zijn resten van een ontvlambare stof gevonden. Er is nog geen spoor van de daders. Remscheid ligt in het westen van Duitsland en twin tig kilometer van Solingen, waar in mei 1993 vijf Turk se vrouwen en meisjes omkwamen nadat hun huis in brand was gestoken. De vier extreem-rechtse verdach ten van die aanslag, die hevige verontwaardiging wek te in en buiten Duitsland, worden momenteel berecht. De aanklager eiste vorige week maximale straffen van tien jaar tegen de drie minderjarige verdachten en le venslang tegen de andere vermeende brandstichter. Aantal mensen zou nog vermist zijn Bij een reeks enorme explosies bij de Braziliaanse havenstad Rio de Janei ro zijn gisteravond zeventien men sen licht gewond geraakt. Ooggetui gen maakten in de eerste chaotische uren na de ontploffingen melding van ten minste honderd slachtoffers. Het Amerikaanse presbureau AP rep te nog vanochtend over tientallen vermisten, maar die melding werd door geen enkele andere bron beves- tigd. De eerste explosie deed zich voor in een wapenopslagplaats van de marine in de baai van Guanabara op het eiland Boqueirao, dat zo'n twee honderd meter uit de kust ligt. Kruit, granaten en andere munitie vlogen in de lucht. Vervolgens ontplofte een nabijgelegen magazijn met zware wapens, gevolgd door zeker zeven nieuwe explosies. Een omvangrijke brand die op de explosies volgde, zette een deel van het eiland in lich terlaaie. Het gebied rond het wapendepot werd door het Braziliaanse leger af gezet. Volgens kapitein Kilian van het ministerie van marine viel vanmid dag nog niets te zeggen over de oor zaak van de explosies. Enkele Brazi liaanse radiozenders meldden dat mogelijk een hete lucht-ballon op het munitiedepot is gestort.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1