Van Langen snikt na nieuwe blessure Honkballers Oranje draaien Italië op EK helemaal dol op de honken Regionale atleten behalen voldoende Sport Kenyaanse renstallen overzomerenin Noordwijk B-amateur André van Reek blijft stunten MAANDAG 17 JUL11995 CHEF «WILLEM SPIERDIJK, 071-35646-1. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 noordwuk tim brouwer de koning Noordwijk heeft er een zomers sportevenement bij. De eerste editie van de Liptonice Run was gisteren zowel in sportief als in commercieel opzicht een suc ces. De Keyaan Julius Ondieki wervelde over de Koninging Wilhelmina Boulevard en be ëindigde ruim voor zijn landge noten Barnaba Korir, Wilson Musto en Thomas Osano de tien kilometer lange stratenloop binnen 29 minuten. De licht voetige Afrikaanse atleten wer den gevolgd door een lang lint van lopers, dat het begrote aan tal van 1500 overtrof. Vandaar dat nu al vaststaat dat de sterkbezette loop voor herhaling vatbaar is. Machteld Stoop, werkzaam bij de spon sor, zou het liefst lot in lengte van jaren Noordwijk aandoen. Vooral op een zonnige zondag in het hoogseizoen ziet de bou levard zwart van de mensen. Gisteren bleek het eenvoudig om met het sportspektakel de aandacht van de massa vast te houden. „Daarom was het be langrijk dat we een aantal topat leten hadden aangetrokken", al dus Stoop. „Hun aanwezigheid trekt bovendien weer andere deelnemers aan, die hier mis schien wel hun beste lijd heb ben gelopen." Bij gebrek aan nationale top pers, die in Bergen op Zoom het Nederlands kampioenschap op de baan afwerkten, moesten de publiekstrekkers van ver wor den gehaald. Dat lukte de orga nisatie gemakkelijk, omdat en kele Kenyaanse renstallen' in Europa 'overzomeren'. Winnaar Ondieki bijvoorbeeld verbleef toch al in de Benelux, waar het komende weekeinde de Lipto nice Run van Oostende op zijn programma staat. Die loop diende als voorbeeld voor de Noordwijkse tegenhanger. Stoop: „In Oostende kunnen we al rekenen op 6000 deelne mers." Om de zaken in Noordwijk meteen goed van de grond te te tillen, werd ook Leidenaar Huub Pragt ingeschakeld. De atleet van De Bataven, die gisteren zijn clubgenoten Jan Dirk Haze- leger, Han Kulker en Jan Korte- kaas voor zich moest dulden, trad op als gastheer van de bui tenlandse deelnemers. „Ik ken die jongens allemaal", aldus Pragt. „Daarnaast vind ik het leuk werk. Ik heb de organisatie ook nog wat praktische tips ge geven, zoals een apart startvak voor de snelle jongens. En ze hadden nog iemand nog die wilde poseren voor de poster." Kenyanen Zo werd voor de ogen van dui zenden toeschouwers al in de eerste kilometers duidelijk, dat de Kenyanen de dienst uit maakten. Zelfs een Europese topper als de Brit Carl Thackery en de Mexicaan Mauricio Gon zales bleven slechts korte tijd in de buurt van Ondieki. Korir, Musto, Osano en de Ethiopiër Tekeye Gebreselassie. Laatstge noemde is de broer van Haile, wereldrecordhouder op de 10000 meter. Ook Ondieki, de vijftiende veldloper ter wereld, heeft een bekendere naamge noot met de voornaam Yobes. Maar gisteren was er nie mand die zelfs maar in de buurt kon blijven van de ontketende Kenyaan. Hij raffelde de eerste helft, gesteund door de wind, af in iets meer dan veertien minu ten. Het verval hield hij op de terugweg beperkt tot minder dan een minuut. Ook de vrouwenrace was een buitenlandse aangelegenheid. Achter de Kenyaanse winnares Joyce Chepchumba en Natalia Sorokivskaja uit Kazachstan fi nishte Wilma van Onna als snelste Nederlandse. De onver- slijtbare veertiger Carla Beurs- kens kwam daardoor net niet op het ereschavot terecht. Maar volgend jaar krijgt de Limburgse 'ongetwijfeld een herkansing in Noordwijk. g taarlem gpd .k. y® In zijn eentje zat hij daar. Prins heerlijk onderuitgezakt op de ïouten kleedkamerbank. Siga- etje in de mondhoek, fles :hampagne binnen handbereik 'fjfionkb aller Giel ten Bosch had :ich voor even ontworsteld van <kejde feestende meute, die zater- javond op het binnenveld van het Pim Mulierstadion de Europese honkbaltitel vierde. I ^la winst (7-4) in de vierde wed strijd van de 'best-of-five'-serie tegen Italië. „Want ik moet alles veer een beetje op een rijtje t den te krijgen." 1 Ten Bosch maakte drie weken 1 geleden tijdens het World Port Tournament in Rotterdam zijn debuut in het Nederlands honk- p (balteam. Sindsdien beleefde de F. Haarlemmer het ene na het an- g dere hoogtepunt: een basis- i plaats als derdehonkman, kwa- ificatie voor de Olympische spelen volgend jaar in Atlanta ?n de winst (3-1 in wedstrijden) j3 öp aartsrivaal Italië. Als Giel ten Bosch gevrijwaard m blijft van blessures en vormver- R lies zal bondscoach Jan Dick v. Leurs in ieder geval tot en met ie de Spelen een beroep doen op de Kinheim-honkballer. Dat geldt niet voor alle spelers van de huidige selectie, die uit twee entwintig man bestaat. Volgens de olympische reglementen mag een honkbalteam namelijk uit niet meer dan twintig spe lers bestaan. Afhankelijk van de toernooi- opzet in Atlanta beslist Jan Dick Leurs hoe zijn selectie in de toe komst zal worden opgebouwd. „Als de verhouding tussen wed strijd- en rustdagen ons gunstig is gezind, kunnen we misschien wel met acht in plaats van ne gen pitchers afreizen naar At lanta", dacht de bondscoach al vooruit. I.inkshander Bovendien ontbreekt het in de huidige selectie aan een links handige werper. Neptunus-spe- ler Geoffry Kohl, die volgende week wordt geopereerd aan zijn schouder, lijkt de meest aange wezen persoon om dat gemis op te vangen. In oktober van dit jaar, als het Nederlands team in Cuba deel neemt aan de Intercontinental Cup. is Kohl waarschijnlijk nog niet inzetbaar. „Daarnaast", sprak Jan Dick Leurs op de af sluitende persconferentie, „ver wacht ik uit de huidige groep nog een aantal afzeggingen voor het toernooi in Cuba. Van jongens die geen vrije dagen meer over hebben. We nemen daarom strpks de gelegenheid te baat om enkele aanstormende talenten aan het werk te zien." Aan de speelwijze van Oranje zullen Jan Dick Leurs en zijn 'secondanten' Boudewijn Maat, Steve Matthew en Mike Baker echter geen enkele concessie doen. Nel als tijdens het Euro pees kampioenschap in Zweden (1993) draaide Nederland vice- kampioen Italië deze week dol op de honken. De snelheid van spelers als Eddie Dix, Johhny Balentina, Giel ten Bosch en Adonis Kemp is in de ogen van het viertal het voornaamste wa pen om tegenstanders onder druk te kunnen zetten. „We hebben te weinig honkballers die een lange bal kunnen slaan", herhaalde Leurs maar weer eens. „Wij moeten het hebben van honken stelen, sto len en 'hit and run Het dreef de Italianen, en met name catcher Luigi Carrozza, tot wanhoop. De tien gestolen honken van Italië (in negen wedstrijden) staken schril af te gen de totaalscore van Neder land: 43. In verdedigend opzicht maak te Oranje eveneens een solide indruk. Met korte stop Lars Koehorst (HCAW) als zekere spil. De samenwerking tussen Koehorst en de wendbare twee- dehonkman Eddie Dix verliep zelfs uitstekend. Zodat de 'back up Infielders' Evert Jan 't Hoen en Melfried Comenencia (bei den Twins) in de beslissende fa se van het toernooi niet of nau welijks aan spelen toekwamen. Tot opluchting ook van der dehonkman Giel ten Bosch, die zaterdagavond in alle stilte kon nagenieten van het succes. „Dit is zo onwijs mooi", zocht hij in de kleedkamer naar superlatie ven om de sfeer in het uitver kochte stadion (7.000 mensen) te beschrijven. „Ik moest de massa gewoon even ontvluch ten, er kwam in,een klap zoveel op me af. Vragen, felicitaties, handtekeningen zetten." En dan, wijzend naar zijn hoofd: „Mijn petje wilden ze ook graag hebben. Maar dat dacht ik niet. hè. Mijn eerste cap van het Ne derlands team, die krijgt thuis een mooi plaatsje." Nederlander Lars Koehorst bereikt het derde honk. Nederland werd ten koste van Italië Europess kampioen. boulevard in gPp NK atletiek \fgezien van de drie medaillisten kwamen de regionale atleten er n de finales van de nationale atletiekkampioenschappen dit week- ■inde niet aan te pas. De bekende namen Joost la Lau, Fabian van ve Ie Barselaar en Bianca Vermond kwamen echter wel naar voren i< net prestaties die naar vermogen uitstekend werden geleverd. Bataaf La Lau hoefde op de 1500 meter geen series te lopen voor hole eindstrijd. In een typische kampioenschapsrace kwam de Leide- Roiaar er in de slotfase echter niet aan te pas: „Ik kon niet meer ver snellen", was de logische conclusie van de krachtige loper die flirt p<net het idee ook de drie kilometer steeple chase te gaan doen. id .Misschien dat ik teveel 1500 en te weinig 800 meters heb gedaan." De enige regionale vrouw in Bergen op Zoom, Bianca Vermond, itrandde net in het zicht van de haven. De AV Hollandse was in vafe7,49 vijfde in haar verrassend sterke serie en zevende in het totaal. Vorige week ging het beter," refereerde ze aan een Utrechtse in- erland. „Maar ik had wel heel hard moeten lopen voorde finale." Fabian van den Barselaar viel 's zaterdags met kramp in de kuil gi ïog uit op de 100 meter, maar daags later reikte de Wassenaarder irli vel tot de halve finale op de dubbele afstand. Met 22,17 en 22,46, ■Si >eide met tegenwind, bleek dat in gezelschap van de nationale iprintelite echter ook het hoogst haalbare. Bataven Marc van Bel en Eric van Leeuwen tenslotte kwamen op ntfle 800 en de 100 meter niet verder dan de series, maar realiseerden icceptabele tijden met 1.53,77'en 11.41. De enige Spartaan-atleet tfarco van Stijn liep een aardige 57,27 op de 400 meter horden, naar zou een ruime toptijd nodig hebben gehad om verder te ko nen. Kenyaan Julius Ondieki viert zijn overwinning op de drukke ontvangen uit handen van waarnemend KNAU-voorzitter Anny aa Schmitz-Broekhoff. De unie reikt de wisselprijs sinds 1982 jaar lijks uit aan de atleet die zich in een reeks van jaren heeft doen kennen als een voortreffelijke sportman/vrouw binnen de atle- litiekbond. Kulker was een verdienstelijke midden-afstandsloper. De Leidenaar eindigde als vierde op de 1500 meter bij de Olym pische Spelen van Seoul 1988.1 Jij is de veertiende atleet die de bokaal ontvangt. Tot de eerdere ontvangers behoren Druppers, iNijboer, Kamerbeek, Stalman, I Iermens en Tebroke. De prijs is vernoemd naar de in 1981 overleden Jo Moerman. Hij was 35 jaar secretaris van de atletiekbond. Moerman Bokaal voor Han Kulker bergen op zoom Han Kulker heeft zaterdag de Moerman Bokaal Van Bremen wheeler-kampioen LissEIwan van Bremen is gisteren op het spannende Neder lands kampioenschap Wheelers (rolstoelatleten) in Lisse als eer ste geëindigd. Arco de Graaf werd tweede. Beiden legden de 21,1 kilometer af in een tijd van 51.23, ruim sneller dan vorig jaar op hetzelfde parcours op de Puntenburg. Vlaardinger Huub Nelisse legde in 52.06 beslag op de derde plaats. Bij de vrouwen werd Yvonne Looys uit Duiven eerste in de wedstrijd van atletiekver eniging De Spartaan. In de klasse Tl/2, staande voor een zwaar dere handicap dan voornoemde deelnemers in klasse T3/4 won evenals vorig jaar de Belg Patrick de Vylder. Van Zwieten snel in Veenendaal veenendaal* De Alphense Ada van Zwieten heeft dit weekeinde een triathlon over de olympische afstand gewonnen die meetelt voor het landelijke Super Prestige Circuit. In de wedstrijd die mannenwinnaar Rob Barel aflegde in 1.54,47, zegevierde de er varen Van Zwieten in 2.10.33, bijna vijf minuten voor Duitse nummer twee Kraus-Maas. Ook WK-deelname Sharon Jaklovsky aan zijden draadje Het evenwichtsbalkje waarop Ellen van Langen al jaren balanceert lijkt steeds smaller te worden. Bij het NK dreigde de olympisch kampioene er weer van af te tui melen. Maar door tijdig ingrijpen wist de Hilversumse brekebeen zich nog nipt staande te houden. „Vier dagen rust, twee dagen draven en dan kijken hoe het gaat in Hechtel," zei trainer Frans Thuys. Rust als medicijn. Dat is weer slikken voor de ongedurige Van Langen, die net weer in vorm leek te geraken voor het nakende WK. Ellen van Langen klaagde over nieuwe pijn in de rechtervoet. „Pijn aan de buitenkant. Een soort com pensatie voor de klachten in de binnenkant. Het is een bekend gegeven. Door de voetblessure van medio mei is ze wat anders gaan bewegen en dan gaan an dere spieren opspelen," stak Frans Thuys zijn trieste relaas af. Ellen van Langen was toen al lang naar huis. Het moreel was gebroken. Ze moet de nieuwe kwaal tot in de ziel gevoeld heb ben. Voor de tv-camera's barst te ze bijna in snikken uit. Ze leek wanhopig. „Ik vind atletiek nog steeds mooi, maar op het moment even niet. Ik was net goed bezig en dan komt dit ge- klooi er weer bij." Uit preventieve overwegingen liet Ellen van Langen de geha vende voet intapen en liet ze de 800 meter-finale voor wat die was. „Het blijft kwakkelen. Zoals al die voorgaande we ken," aldus Thuys. „We dachten wat het WK betreft aan een me daille. Geen goud, want dat is in principe al vergeven aan Muto- la." Maar nu loopt zelfs een eventuele troostprijs gevaar. Vandaag wordt Ellen van Lan gen onderzocht door arts Peter Vergouwen en op de massage tafel onder handen genomen door een fysiotherapeut. „Want Ellen wil nog lopen als ze twee gebroken benen heeft," ver woordde Thuys de sportieve ambities van zijn pupil. De tegenslagen volgden el kaar in rap tempo op. Behalve de deelname van Ellen van Lan gen is ook de WK-start van meerkampster Sharon Jaklovsky aan een zijden draadje komen te hangen. De emigree sukkelt eveneens met een voet- kwetsuur. Deze openbaarde zich tijdens het verspringen (winnende sprong 6.53 meter), waarna Jaklovsky zich voor de series hordensprint terugtrok. Trainer Van Commenee ziet de bui al hangen. „Voor een stress fractuur in de voet staan zeker enkele weken. De WK staal op het spel." Vandaag wordt de voet onder de scan gelegd. Bin nen enkele dagen hoopt liet duo uitsluitsel te krijgen over de aard van de blessure. Al met al geen opbeurende ontwikkelingen aan het atletiek- l'ront. De toch al piepkleine WK- afvaardiging dreigt gedecimeerd te worden. De WK-Jeller stokte lot en met gisteren bij zes na men: Stella Jongmans en Ellen van Langen (800 meter), Jac queline Goormachtigh en Cor- rie de Bruin (discus), Sharon Jaklovsky (zevenkamp) en Mar cel Ixiros (steeple). Vermoedelijk zal de KNAU ook nog compassie tonen voor de afgelegde examens van Mar ko Koers (800 meter) en Robin korving (110 horden). Beiden krijgen in elk geval zaterdag in Hechtel een ultieme kans om vormbehoud te tonen en een ticket naar hel Zweedse Göte- borg veilig te stellen. Aan de af vaardiging van Marko Koers twijfelt eigenlijk niemand meer. Met 1.46.57 bevestigde de Noordlimburger zijn stijgende vorm. Korving zal nog eenmaal een toptijd uit zijn benen moe ten persen. Zoals bekend wenst de atlc- tiekunie sinds het drama EK Helsinki geen meewarige be spiegelingen meer na afloop van een groot toernooi. Er is geen plaats meer voor mentale softies die op het moment su prème het kopje laten hangen. Wie aan een groot evenement wil deelnemen zal moeten pres teren. Voor en tijdens het toer- zwanenburg jviarc van der jagt wielermedewerker Wie gaat André van Reek stop pen? Dat is de vraag, die mo menteel op vele lippen binnen de vaderlandse amateur-wieler- wereld brandt. De B-amateur uit Lisse verscheen dit seizoen 27 maal aan de start van een koers en schreef er 17 op zijn naam. Afgelopen weekeinde sloeg Van Reek opnieuw gena deloos toe. Hij was zaterdag de sterkste in de 45ste Ronde van Ochten en schreef gisteren de Ronde van Zwanenburg op zijn naam. Die laatste overwinning betekende zijn achtste op rij. Van Reek ontsnapte in Ochten al na vier ronden uit het peloton en bouwde in korte tijd zijn voorsprong uit tot 35 seconden. Alleen Johnny Broers bleek in staat de districtskampioen te achterhalen. Van Reek won de sprint. In Zwanenburg was de aankomst zo mogelijk nog fraai er. De Lissenaar kwam op het parcours van HSC de Bataaf met 40 seconden voorsprong solo over de meet na een ge slaagde vlucht van zeventien ronden. Van Reek beaamt met kop en schouders boven het merendeel van het veld uit te steken. Toch wil hij niet tussen tijds naar de A-amateurs over stappen. „Het zou eigenlijk wel moeten, maar het lijkt me niet verstandig. Waarschijnlijk zal het volgend jaar wel gebeuren." Ronald van der Tang schreef gisteren de wielerronde van Houten op zijn naam. De A- amateur van Swift/Casba ont snapte na 55 kilometer met de Estlander Mikli en de in Uitham woonachtige Oldenburg. De drie bleven ondanks hun gerin ge voorsprong - maximaal 25 seconden - uit de greep van hét jagende peloton. Van der Tang was na 100 kilometer koers met overmacht zijn twee mede vluchters in de eindsprint de baas. Afgelopen zaterdag werd het de 28-jarige renner uit Voor hout onmogelijk gemaakt een podiumplek te veroveren. Er was één ploeg die de 23ste Ron de van Langedijk domineerde: de ambitieuze Dextro-formatie. Van der Tang moest in Noord- Scharwoude vier Dextro-ren ners voor laten gaan en genoe gen nemen met de vijfde stek. A-amateur Aart Vierhouten bleek weinig last te hebben van zijn in de meerdaagse Ronde- van Rijnland-J'altz geleverde in spanningen. De Swift/Casba- renner verscheen aan de start in Zwanenburg, waar hij na 90 ki lometer zijn meerdere moest erkennen in Volendammer Kemper en Zuijderwijk (Poeldijk). Swift/Casba-renster Astrid van Tol kwam sterk voor de dag in Houten. De Nieuwveense fi nishte na 70 kilometer als derde achter winnares Mansfeld en nummer twee Aalebeek. Vin cent van der Kooij legde op nieuw beslag op een topnote- ring. De nieuweling uit Leiden finishte als vijfde in de Ronde van Borger. Junior André van der Reep presteerde gisteren sterk in België. De renner uit Hillegom werd twaalfde in de zware klim-klassieker Patrice Bar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17