'Gekte' nog niet voorbij Ongeslagen Heerenveen verder in Intertoto Ajax lijkt kwetsbaar op 'de bank' Roda JC verklaart Feyenoord de oorlog Cantona wil inleveren! Sport Van Hanegem laat Blinker niet vallen m m f Den Haag vraagt meer dan MVV wil betalen UEFA-team blijft het best op de been MAANDAG 17 JUL11995 Ex-speler NEC naar FC Ziirich zurich» John i loeks, voormalige speler van het Nijmeegse NEC, tekent een contract van een jaar bij de Zwitserse club FC Zürich. De 25-jarige aanvaller kwam vrijdag na een tweede testwedstrijd tot overeenstemming. Hoeks volgde jaren geleden de jeugdop leiding van PSV. Loko ruilt Nantes voor Paris SG parus Patrice l.oko stapt van de Franse landskampioen Nantes over naar Paris Saint Germain, de kampioen van een seizoen eerder. De-clubs zijn al akkoord over de vergoeding. Loko tekent een contract van vier jaar. De aanvaller was afgelopen seizoen met 22 treffers topscorer in de Franse competitie. Hij is de vijfde aankoop van de Parijse club. Eerder werden Julio Cesar Dely Valdes (Cagliari), verdedi ger Bruno Ngotty (Lyon) en de middenvelders Youri Djorkaeff (Monaco) en Laurent Fournier (Bordeaux) aangetrokken. Paris SG zag de aanvallers George Weah (AC Milan) en David Ginola (Newcastle) vertrekken. Coach van Egypte neemt ontslag cairo De coach van de Egyptische nationale voetbalploeg, Mo- hsen Salet, heeft aangekondigd ontslag te nemen. Een tamelijk opmerkelijke stap, want enkele uren eerder had Egypte zich dank zij het gelijkspel van 1-1 geplaatst voor de eindronde om de Afrikaanse titel. Als reden gaf Salet op dat hij zich bedreigd voelde door de Egyptische fans. Saleh begeleidt zijn ploeg wel nog tijdens het inmiddels onbe langrijke kwalificatieduel met Uganda op 30 juli. De eindronde om het Afrikaanse kampioenschap wordt volgend jaar van 13 ja nuari tot 3 februari in Zuid-Afrika gehouden. spakenburg Ajax won zaterdag, het eerste oefenduel, met 9-1 van IJssel- meervogels. Voor rust speelde de 'basis'. De Europacup-hou der was gretig en scoorde er lus tig op los (6-1). „We hebben een goed elftal", zei Gerard van der Lem. Na de pauze werd de breedte van de bank gemeten. Er vielen, tegen de vermoeide amateurs, nog maar drie doelpuntjes. „Maar als er blessures zijn hebben we een groot probleem", bekende de assistent van Louis van Gaal. Ajax laat zich al een paar jaar in opdracht van de sponsor fo tograferen op een reusachtige bank. Zó sterk, zó breed. Het is dan ook Dé Bank. Met namen die iedereen kende. Van Vossen, Van den Brom, Silooy, Kanu, 'op dertien tot en met zestien'. Twintig Deze zomer kan dezelfde foto weer worden gemaakt. Met twintig contractspelers. Maar er schoven anderen aan. Minder bekenden. Andrej Demtsjenko, de Rus. of Ignacio Tuhuteru, te ruggekeerd van het avontuur bij RBC. En Tarik Oulida, die weg mocht, weg wilde en nu toch maar blijft. Met de jeugdinter- nationals Nordin Wooter en Ki- ld Musampa, nu met de UEFA's bij het EK in Griekenland. En natuurlijk met Sonny Silooy, de enige vaste waarde op de bank. Ze kwamen allemaal in actie in de tweede helft van Ajax' eerste oefenwedstrijd. Louis van Gaal vond het - na één week training en één wed strijdje - veel te vroeg voor con clusies, en gelijk heeft-ie na tuurlijk. Maar ook de technisch directeur sprak van een verlies aan ervaring. Ajax is op voorhand zwakker geworden op het sterkste punt: de breedte van de bank. Vorig nog maakte het niet uit speelde. Voor iedere schorsing, voor iedere blessure was een gelijkwaardige vervan ger in hetzelfde systeem. Ajax leverde met de verkoop van Van Vossen, Van den Brom en Seedorf en het einde van de voetballer Rijkaard heel veel (in ternationale) ervaring in. Dat is verontrustend. Daarom laten bestuur en trainer zich zelfs be ledigen door Marcio Santos en zijn zaakwaarnemer. Ajax heeft de ervaring van een speler de Braziliaan bitter hard nod vooral internationaal. Voetsporen Ajax gaat het 'Jaar na de Cup' met Frank de Boer op de pla van Rijkaard. De linksback is voorhand de enige die in voetsporen van zijn illusti voorganger mag treden. Op de positie die Marcio Sa a tos mocht innemen, krijgt vo< u< lopig Winston Bogarde e 5 kans. „Een redelijke koppe i oordeelde Van der Lem. Mi daarmee nog lang geen spé g die weet wat er in de internat nale top te koop is. Tieners in kleedkamer, bakvissen op dak A 1 W Ze hadden zich op het ergste voorbereid. Maar zie, het was heerlijk rustig in die eerste trainingsweek. De gekte was kennelijk voorbij; de helden van Ajax konden weer gewoon aan voetballen denken. Na het begin van de oe fencampagne, in Spakenburg, weten ze beter. rotterdam gpd Feyenoord heeft voor het ko mend seizoen een brede selec tie. Om die reden wil de leiding van de Rotterdamse club ook in de komende maanden nog meewerken aan transfers van bepaalde spelers, mochten zich nog kandidaat kopers melden in de Kuip. Dat geldt in het bij zonder voor Regi Blinker en Rob Maas, die zaterdagmorgen als nog hun handtekening hebben gezet onder een eenjarig con tract. Beide spelers blijven geïn teresseerd in een nieuw avon tuur. Blinker omdat hij na negen jaar wel eens iets anders zou willen, Maas omdat hij zich te oud voelt om het hele jaar op de bank plaats te nemen. Feye noord begrijpt dat en heeft de spelers daarom toegezegd dat men bereid is in de nabije toe komst te onderhandelen over een eventueel vertrek. Blinker geeft toe teleurgesteld te zijn dat het Zwitserse avon tuur bij Luzern uiteindelijk niet doorging. „Als je op een gege ven moment heel ver bent ge vorderd in je onderhandelingen met een buitenlandse club, ga je je daar vanzelf op richten. Dan ben je niet meer zo met je huidige club bezig. De clubs kwamen er Financieel echter niet uit. Dan kan ik wel m'n kont tegen de krib gooien en thuis gaan zitten mokken, maar dat schiet niet op." Rob Maas komt in het nieuwe seizoen liever in actie voor een club waar hij verzekerd is van een basisplaats. „Ik ben nu op een leeftijd dat ik veel wil spe len. Bij Feyenoord is de concur rentie moordend. We hebben een grote selectie met veel ge- lijjcwaardige spelers. gpd-verslaggever „Ajax", rard van der Lem terwijl zijn ploeg werd opgevreten door de jeugd van het vissersdorp, „Ajax is kampioen van Europa en dat zullen we weten ook." Ajax in Spakenburg. Ze be stormden met duizenden het speelveld, en dat was niets bij zónders. Ze trokken aan shirtjes en broekjes, ze wilden op de fo to. Dat waren de spelers wel ge wend. Maar het kan nog veel gekker. Losgebroken tieners in de kleedkamer, de gruwel van technisch directeur Louis van Gaal, en bakvissen op het dak, turend door de beslagen ramen. „Ze staan in hun nakie", gilde er een, en de ladder die de ca meraploeg van Studio Sport bo ven op de tribune had gehol pen, werd in volle hysterie be klommen. Het laatste stukje pri vacy is ook al niet heilig meer. Ajax was net zo blij dat ieder een blijkbaar weer op het nul punt kon beginnen. „We dach ten na die eerste trainingsweek dat de grootste euforie verdwe nen was", zei Van der Lem. Een misvatting, moest de assistent al snel bekennen. „We zullen moeten accepteren dat we tot mei volgend jaar winn de Champions League zullen blijven." „Dit", keek Van der Lem om zich heen, „dit is voor de jon gens veel zwaarder dan trainen en spelen." 'Litmanen', klonk het opgewonden, Litmanen kwam er aan. Het sein voor een bestorming. De horde liep alles onder de voet wat ze op haar Weg tegenkwam. Stoelen, tafel tjes, tassen, reclameborden, al les ging om. Een jonge fan, met rood-witte pet en. shirt, viel in Handtekeningenjagers konden in Spakenburg op jacht naar de 'krabbels' van hun Ajax-helden. het gedrang. Hij kon nog net worden weggetrokken. En Lit manen had helemaal geen zin om handtekeningen uil te de len. De Fin had hoofdpijn van een elleboog uit het visserdorp. „Dit is nu eenmaal de prijs van het succes", zei aanvoerder Danny Blind. „Het is wel eens lastig, ze gaan vaak te ver. Maar je moet het gewoon accepteren. Als het te gek wordt, moet zo'n club de maatregelen misschien nog strakker aanhalen." Zater dag had de amateurkampioen een twintigtal potige 'veilig heidsmensen' ingezet. De mar nen slaagden er nauwelijks i om het speelveld 'schoon' t houden. „En dit is nog maar he begin", zei de aanvoerder va Ajax. „Op het trainingskamp i Zeeland zal het nog wel ee graadje erger worden." De bus van Ajax reed c zes weg uit Spakenburg. Sta voets, want de fans wilden helden nooit meer loslaten. Scoreverloop: 15. Kluivert 0-1, 17 manen 0-2,21. Ronald de Boer 0-3, Kluivert 0-4, 29. Overmars 0-5, Kluivert 0-6, 41. Bos 1-6 (strafscho Kwalificatie FC Groningen onzeker Voor Heerenveen krijgt de In- tertoto-Competitie een vervolg. De Friezen zijn na hun overwin ning van 4-0 op Bekescsabai El- ore onbereikbaar voor de con currentie. De Hongaren waren verzwakt door de afwezigheid van vier internationals. De plaatsing voor de achtste finales op 28 en 29 juli leverde een pre mie van 52.000 gulden op. Kwalificatie van FC Gronin gen is nog onzeker. De ploeg kwam zaterdag in België tegen het al uitgeschakelde Beveren niet verder dan een gelijkspel van 2-2. Groningen heeft in groep 9 twee punten minder dan het ongeslagen Cealul Pe- atra Neamt. De Roemeense ploeg komt zaterdag in het Oos terpark op bezoek. Het elftal van trainer Westerhof moet die wedstrijd winnen om verder te bekeren. Naast de winnaars van de twaalf groepen kwalificeren zich ook de beste vier nummers twee voor de volgende ronde, die volgens een knock-outsys- teem wordt gespeeld. Heeren veen is in groep 4 nog ongesla gen door drie zeges. Zaterdag speelt Heerenveen de vierde en laatste groepswedstrijd in Por tugal tegen Uniao de Leiria. Bekescsabai Elöre had voor de ontmoeting nog zicht op de eerste plaats in de groep maar schakelde zichzelf uit. Tegen de zin van de Roemeense trainer Iorgolescu gaf de clubleiding vier internationals toestemming met een Hongaarse selectie deel Maleisië. Zonder de dragende spelers presteerde de nummer vijf van Hongarije helemaal niets. Heerenveen had voor rust nog problemen met het nega tieve spel van de Hongaren. Al leen Tammer scoorde. Vlak na de pauze verdubbelde Regtop het verschil en korte tijd later kreeg Heerenveen vrij spel na dat Czipe een rode kaart had ontvangen wegens vasthouden van de doorgebroken Wouden. Wouden en Tammer brachten het klasseverschil met nog twee doelpunten tot uiting. FC Groningen Voor FC Groningen was een ro de kaart voor Bombarda in Be- veren het keerpunt. Groningen opende sterk en kwam door Gorré op voorsprong. Na het vertrek van Bombarda in de 25e minuut veranderde het sjpel- beeld. De spits had Volckerick nagetrapt. Hij wordt geschorst en mist het duel met Cealul Pe- atra Neamt. Beveren profiteerde dankbaar van het numerieke overwicht. Voor rust kwamen de Belgen langszij door Goots en kort na de pauze strafte de Sloveen Udovic een fout van Veenhof af: 2-1. Groningen mocht de handen dichtknijpen dat Beveren slordig met de kan sen omsprong. De Groningers maakten met alleen Sion aan het front weinig indruk. Halver wege de tweede helft bereikte FC Groningen nog een punten- deling. Van Beerens benutte een strafschop. Daumantas had Van Wattum onderuitgehaald. JL - 3* L—p f m - i gulden neertellen. Aanval! Hoogendorp moet volge voorzitter Ringelenstein van Den Haag 492.000 gulden i brengen, MW heeft 368.01 gulden geboden. „Wij hebbf het maximum geboden. We zi niet van plan meer te betale Reglementair staan we sterk aldus Weyzen. FC Den Haag b strijdt de visie van de Maas richtenaren. Volgens de v ter zijn de bedragen onder me gebaseerd op de duur van J contract bij FC Den Haag, aanbieding en de pr FC Den Haag en MW kunnen het niet eens worden over de transferbedragen voor Marco Gentile en Rick Hoogendorp. Beide spelers hebben al een tweejarig contract getekend voor de Maastrichtse eerste-di- visieclub. Volgens de algemeen directeur van MW, Ron Wey zen, vraagt de Haagse eerste di visionist meer dan het maxi maal toegestane. Voor verdedi ger Gentile wil de Haagse club 800.000 gulden incasseren. De koper wil niet meer dan 534.000 Dirk Schuster van Karlsruhe SC (rechts) zet David Hirst van Sheffield Wednesday de voet dwars tijdens hun Intertoto-treffen. Beide ploegen deel den de punten: 1-1. FOTO» AN Het UEFA-voetbalteam is zater-. dag in zijn eerste wedstrijd van het EK tot 18 jaar goed op de been gebleven. In het door gaans warmste gebied van Grie kenland won het elftal van Hans Dorjee op een gladde grasmat met 4-1 van Turkije. Vlak voor het duel had een hoosbui het veld doorweekt. De Nederlanders bleven beter over eind dan^de Turken in de glij partij. Twee Turkse spelers gle den te ver door en kregen rood van de scheidsrechter uit Wales. Bijna de hele tweede helft speelde Oranje met twee man meer. Het buitte die numerieke meerderheid slecht uit. Zenden van PSV bracht na bijna half uur het UEFA-team voorsprong. Na een uur kwaï Turkije, toen al met negen ma spelend, zelfs gelijk do< Aknam. De gelijkmaker schudde jongelingen wakker. Zij ginge beter spelefi en -zoals de dage vooraf was geoefend- me de flanken. Uit twee voorzette van Zenden scoorde Musamp Van der Doelen bepaalde eindelijk de eindstand. Coach Dorjee was niet onti vreden maar oordeelde d nonchalant met de kansen omgesprongen. Met nam Musampa kreeg lichte kritii ondanks het feit dat hij keer raak schoot. ivu:u\j\/mi Hoofdstraat 226-228 Sassenheim Tel. 02522-12314 kerkrade ivo op den camp gpd-verslaggever Persdagen van betaald voetbal clubs zijn doorgaans saaie be doeningen. Dat was niet het ge val bij Roda JC, gistermorgen ldokslag tien uur. De nummer twee van de afgelopen competi tie voelt zich in de zaak Iwan schandalig behandeld door Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik. En dat mochten de verzamelde media wat Roda JC- praeses Theo Pickée best weten. „Het lijkt hier wel een advo catenkantoor," vatte trainer Huub Stevens de sfeer van de persmeeting treffend samen. Pickée verklaarde zijn collega Van den Herik de oorlog. Vooral het feit dat de Rotterdammer Roda JC ervan beschuldigt het gezin Iwan ontwricht te heb ben, viel volkomen verkeerd bij Pickée. „Wie heeft er Iwan een contract laten tekenen bij Feye noord, terwijl hij hier nog een doorlopende verbintenis heeft?" vroeg Pickée zich hardop af. „Iwan had het hier prima naar zijn zin. Als ik me niet vergis heeft Van den Herik tegen de regels gehandeld. Dat heeft de arbitragecommissie toch duide lijk bepaald. Van den Herik is zo arrogant dat hij dat niet wil be grijpen. Die man weet niét wat fatsoenlijke omgangsnormen zijn." De affaire Iwan begint grotes- Pool tekende zonder medewe ten van Roda een 4-jarig con tract bij Feyenoord. De Rotter dammers wilden twee miljoen gulden betalen voor de over gang van Iwan; Roda wil niets weten van een transfer onder de vijf miljoen. De arbitragecom missie van de KNVB stelde de Limburgers afgelopen donder dag in het gelijk. Sindsdien is Iwan onbereikbaar voor Roda. Zijn telefoon is afgesloten en ook op andere adressen is hij onbereikbaar. Via Feyenoord liet Iwan weten ziek te zijn. Pic kée: „Die jongen wordt door Feyenoord helemaal van ons af geschermd, ondanks de uit spraak van de arbitragecom missie. Van den Herik wist dat wij hoe dan ook een gefrus treerde speler zouden krijgen. Het is te gek voor woorden dat diezelfde Van den Herik vervol gens roept dat wij maar contact met Feyenoord moeten opne men over Iwan. Bij wie staat Iwan eigenlijk onder contract? Dit is de omgekeerde wereld." Roda JC is van plan Feye noord op de pijnbank te leggen. De Limburgers overwegen naar de burgerrechter te stappen, ze ker als Iwan zich vandaag niet meldt voor de training. „Onze advocaten onderzoeken de zaak nog. maar het zou best wel eens kunnen dat we Feyenoord en Iwans zaakwaarnemer De Zeeuw aansprakelijk gaan stel len voor door ons geleden scha de. Ook al zou Iwan ziek zijn, dan nog moet hij zich bij ons melden. Via ons zal een arts im mers moeten bepalen of hij in derdaad ziek is." Een mogelijke rechtszaak ziet de Kerkraadse club met veel vertrouwen tege- Dat beaamde ook de schei dende algemeen-directeur Ser- vé Kuijer van Roda JC, die refe reerde naar het boek 'Woord van eer' van De Mille. „Daarin lees je heel duidelijk hoe in staat van oorlog normen en waarden vervagen. Dat is bij Van den Herik wel erg duidelijk het geval. Misschien dat hij op een van zijn buitenlandse trips de tijd heeft het boek eens te le- manchester afp Eric Cantona levert komend sei zoen flink in. Op eigen verzoek. De Franse voetballer in dienst van Manchester United wil dat de club hem per wedstrijd be taalt. Cantona is tot 30 september geschorst naar aanleiding van zijn vechtpartij met een suppor ter. tijdens de competitiewed strijd tegen Crystal "Palace. Het was niet de eerste keer dat het heethoofd zijn hoofd verloor en in opspraak kwam. Alex Ferguson, trainer van United, bekende dit weekeinde dat hij Cantona had willen ver kopen. Inter Milaan toonde be langstelling. „Ik heb Cantona bij alle eerdere incidenten altijd d hand boven het hoofd gehot den", sprak Ferguson. „Na Cry stal Palace was voor i maat vol. Ik kon me niet vooi stellen dat Cantona ooit een United-shirt zou spelen. I wilde hem laten gaan, v reputatie van de club. Maar i gesprekken met bestuurslede ben ik van gedachten verai derd. We hebben besloten Eti te blijven steunen. We zoude hem alleen verkopen als hij dl zelf wilde." Het nieuwe contract idee van de voetballer zelf. „0 die manier wil hij zijn goede be doelingen tonen", aldus Fei guson.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14