Bouw vai monorail begonnen; Asiel gezocht. Redders roeien in acht uur Kanaal over Swetpop opent zomerfeest Swetterhage Regio Leiden/Rijn Veenstreek Gravendammers vieren Hooifeest MAANDAG 17 JUL11995 Bromfietser breekt middenvoetsbeentje leiderdorp» Een 26-jarige Katwijker heeft vrijdagmiddag een lin ker middenvoetsbeentje gebroken bij een verkeersongeval op hel parkeerterrein van een horecagelegenheid aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. De Katwijker reed op zijn bromfiets over het parkeerterrein en zag een auto. bestuurd door een 45- jarige Leiderdorper, te laat. De man is naar het Rijnland Zieken huis overgebracht. Glasscherven verwonden man woubrugge» Een man uit Leimuiden heeft zaterdagnacht lichte verwondingen opgelopen door glasscherven. Hij zat naast zijn echtgenote in de auto. Op de provinciale weg, raakten zij door nog onbekende oorzaak van de weg. De auto, die tegen een een boom tot stilstand kwam, werd volledig vernield. De vrouw kwam met de schrik vrij maar haar man raakte lichtgewond door de glasscherven. Gewond aan hoofd hazerswoupe-rijndijkEen 30-jarige bromfietser uit Hazerswou- de-dorp is vrijdag aan het hoofd gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Rijndijk. Een 28-jarige Alphenaar reed met zijn auto met aanhangwagen achteruit een uitrit uit. Hij kruiste daarbij het fietspad en zag de bromfietser, die in de richting van Leiden reed, over het hoofd. De bromfietser is overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis. Inbraak in woning Oegstgeest oegstgeest Uit een woning aan de President Kennedylaan in Oegstgeest zijn zaterdagnacht een videorecorder en -camera, fo- to-apparatuur, een radio en geld weggenomen. De inbrekers kwamen binnen via een openstaand bovenraampje aan de voor zijde van de woning. Brandstichters motorbedrijf aangehouden kees van kuilenburg De Alphense politie heeft drie jongens van 15 en 17 jaar aangehouden die ervan worden verdacht de brand te hebben gesticht bij De Jong Alphen BMW-motoren aan de Gouwsluiseweg. Het drie tal stak vrijdagavond rond half twaalf uit baldadigheid in een schuurtje naast het bedrijf een bankstel in brand. Getuigen, die de politie waarschuwden, hadden dit gezien. De politie hield de drie Alphenaren in de loop van zaterdag aan. In de krant van zaterdag is abusievelijk gemeld dat de brand bij BMW-dealer Rob Gorris wpedde. Het vuur legde de werk plaats geheel in as. Onderde len van motoren en gereed schap gingen verloren. De showroom bleef gespaard, maar uit voorzorg had de po litie de motoren in veiligheid gebracht. Bij de bluswerk zaamheden liep een na bij gelegen woning waterschade op. Het juiste schadebedrag is nog niet bekend, maar het bedrijf schat dat op tonnen. „We zijn vandaag aan het in ventariseren. Pas daarna kunnen we waarschijnlijk zeggen hoe groot de schade is", aldus Karin de Jong van het bedrijf. Zij verwacht dat het in de loop van deze week in een noodwerkplaats de werkzaamheden weer kun nen worden hervat. De Alphense brandweer was met drie autospuiten, een ladderwagen en enkele ondersteunende voertuigen aanwezig. Ook vanaf de blus boot in de Oude Rijn werden de vlammen bestreden. Om half twee werd het sein brand meester gegeven, maar lot zaterdagavond is de brandweer bezig geweest met het nathouden van de smeulende resten kunststof. Bij de brand werd ook de eternietdakbedekking van het ongeveer veertig jaar ou de gebouw vernield. Daarbij kwamen resten asbest vrij. Uit voorzorg werd de omge ving met dranghekken afge zet. Vandaag wordt het as best opgeruimd. Motorrijder gewond Een 29-jarige motorrijder uit Zevenaar is zaterdag gewond geraakt bij een ongeval op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het ongeluk gebeurde toen een automobilist ter hoogte van het Kerkehout vanuit een afrit bij een bezinestation de rijbaan opreed. De motorrijder klapte op een wagen die uitweek. alphen aan den run» De bewoners van Gravendam - in themapark Archeon - hadden gisteren een forse klus om het hooi van de velden rond het middeleeuwse stadje te halen. Na de gedane arbeid vierden de middeleeuwers het hooifeest, zoals dat ook in de echte middeleeuwen werd ge daan. Want wanneer het hooi op tijd en droog binnen was gehaald - en het vee zo was verzekerd van voldoende voedsel tijdens de barre winter - konden de mensen weer even op adem komen van het zware werk. De Gravendammers deden zich gisteren te goed aan een feestelijke hooi- maaltijd. De lange tafels waren rijkelijk gevuld met brood, kaas, vis, hartige taarten en taarten met een vruchtenvulling uit eigen moestuin. 'Uit bulken' was er niet bij want daarna barstte het feest pas goed los met de opvoering van de klucht 'Die Hexe', net als in de middeleeuwen ge bruikelijk was, opgevoerd door mannen in vrouwenkleren. Verder werd er gedanst en speelden de Gravendammers hun middeleeuwse spelle tjes als steltlopen en ringsteken. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS calais/wassenaar vervolg van voorpagina In precies acht uur en zestien minuten zijn vijf leden van de Wassenaarse reddingsbrigade er gisteren in geslaagd om in een polyester vlet het Kanaal over te roeien. Een dag later dan ge pland, de harde wind en ongun stige getijdenstromingen zorg den ervoor dat de oversteek van Dover naar Calais zaterdag niet door kon gaan. Met de geslaag de oversteek hebben de roeiers zich verzekerd van een plaatsje in het Guinness Book of Re cords. Nog nooit legde een groep mensen de veertig kilo meter. die de Engelse en de Franse plaats van elkaar schei den, roeiend in een reddings boot af. Rond zes uur kwamen de Wassenaarse roeiers, met in hun kielzog de volgboot, onder grote belangstelling van pers en publiek aan in de Franse haven. „De jongens hadden last van harde wind, windkracht vier, vijf schuin achter. Er zaten flinke schuimkoppen op de golven", zegt Karla Visser, de echtgenote van de man die de recordpo ging een jaar geleden bedacht. „Een van de roeiers is onderweg uitgevallen, een spier verrekt in de rug. Een reserve-roeier, die in de volgboot zat, heeft zijn plek ingenomen. Toen ze het havenhoofd van Calais passeer den lag er aardig wat water in de boot. Door de hoge golven en vanwege de ferries en vrachtschepen die passeerden." De roeiers hadden tevoren inge schat zo'n zeven uur over de overtocht te doen. De niet opti male omstandigheden zorgden voor de 'vertraging'. „De jon gens waren behoorlijk moe. Maar nu staan ze net onder de douche en hebben ze weer be hoorlijk wat praatjes", zei Visser gisteravond rond een uur of acht. Vanmiddag worden de roeiers feestelijk binnengehaald bij de strandpost aan het Was senaarse strand. Het eindbe drag van de sponsoractie, die aan de recordpoging was ver bonden, is nog niet helemaal binnen en daardoor nog niet bekend. De roeiers besteden de helft van het eindbedrag voor de reddingsbrigade zelf, de an dere vijftig procent gaat naar stichting De Stijgbeugel in Was senaar, die gehandicapte men sen in staat stelt paardrijlessen te volgen. zoeterwoude valerie leenheer Swetterhage, een woon- en leef gemeenschap voor verstandelijk gehandicapten in Zoeterwoude, heeft zaterdag het jaarlijkse zo merfeest geopend met een nieuw evenement: Swetpop '95. Bekende en minder bekende feestbands uit de regio, onder meer The Vibe, de Begonia's en Mission Impossible, traden tij dens dit popfestival op op een groot podium op het sportveld van Swetterhage. De grote uit smijter was het optreden van Pater Moeskroen, bekend van de hit 'Roodkapje'. Swetpop '95 werd bezocht door bewoners van Swetterha ge, hun begeleiders en familie, maar ook door inwoners van Zoeterwoude. „Het integratie proces van bewoners van Swet terhage en de mensen uit het dorp is voor ons heel belang rijk", legt Aart de Jong, één van de organisatoren, uit. „Wij doen altijd veel aan integratie naar buiten toe, dus is het ook leuk als Zoeterwoudenaren eens naar ons toe komen. Swetpop is een ideale aanleiding om hier eens een kijkje te nemen en de bewoners te leren kennen." En die kennismaking lijkt door Swetpop inderdaad een beetje op gang te komen. Ge handicapten en niet-gehandi- capten vermaken zich op het grasveld voor het podium prima op de muziek van de openings- act, De Begonia's. Zonder rol stoel of met, iedereen danst en springt uitgelaten. De bewoners die niet kunnen dansen, zitten lekker in het zonnetje op het grasveld en klappen en zingen Voor Aart de Jong en het re creatieteam van Swetterhage is Swetpop 'een soort droom die uitgekomen is'. „De andere feesten die gehouden zijn heb ben altijd bewezen dat de be woners gek zijn op muziek. Daarom leek het ons een goed idee een popfestival te organi seren. Het was een hele klus, we zijn er ruim een half jaar mee bezig geweest, maar het was het waard." Het zomerfeest van Swetter hage, met onder meer de 'Tour de Swet', de Zeskamp en een zomeravondconcert, loopt nog tot 4 augustus. chef* henny van egmond.071-356414, plv -chef hans koenekoop.071-35 Hoewel de milieuvergunning voor het monorail-stat nog bij de Raad van State ligt en de bouwvergunning niet eens is afgegeven, heeft openbaar-vervoersbed ZWN inmiddels aan Holland Monorail opdracht gege\ tot de bouw van de monorail tussen het NS-station in phen en archeologisch themapark Archeon. ZWN ma te dit weekeinde bekend dat al op 7 juli de bouwopdrai is verstrekt. Overigens zal het echte bouwen pas beg nen wanneer alle vergunningen binnen zijn. alphen aan den rijn ruud sep ZWN heeft enorm veel haast om met de bouw van de mono rail te beginnen. In eerste in stantie was het de bedoeling om de monorail in gebruik te kun nen nemen op het moment dat Archeon in april volgend jaar voor het derde seizoen de poor ten opent. Die planning is in middels verlaten, maar de toe komstige exploitanten hopen nog altijd dat het hangende trammetje in mei of juni 1996 voor het publiek kan worden opengesteld. Risico Projectleider C. Bot van ZWN geeft toe dat zijn bedrijf een ri sico neemt door vooruitlopend op de vergunningen al een bouwopdracht te verstrekken. „We, hadden natuurlijk het liefst gewacht tot alles rond was. Maar we hebben de afweging gemaakt tussen het risico dat we nu lopen en de problemen die we krijgen als we nu niet be ginnen. We hebben afspraken .met Archeon over het zo snel mogelijk in gebruik nemen van de monorail", ^ldus Bot. ZWN loopt de kans dat de bouw op een gegeven moment door rechter wordt stilgelegd. I „Maar dat risico loop je all En je moet ook eerst gaan b wen voordat de omwonem eventueel een schorsing van bouwvergunning kunnen sen." Voor de busmaatschappi de bouw van de monorail genlijk één grote gok. mand weet of Archeon over I jaar nog bestaat en zonder cheon komt de rentabiliteit het systeem wel erg onder c te staan", weet de projectleii Aan de andere kant is de mo rail voor Accheon een extra D pleister, die het park kan hel het hoofd boven water te h den. Uitwerking Op dit moment is Holland norail, een samenwerkings band van Hollandia Kloos het Alphense constructiebei Grimbergen, nog bezig met verdere uitwerking van de 1 norail op papier. Daarnaast op de werkplaats al het no< worden voorbereid. Het is verwachting dat op locatie werk in augustus of septen kan beginnen. DUIVENBERICHTEN Deze man iaat zich gewillig beschilderen tijdens de Swetpop. Tijdens het popevenement waagden gehandi capten en niet-gehandicapten een dansje op de muziek van onder andere The Vibe, de Begonia's en uitsmij ter Pater Moeskroen. FOTO HENK BOUWMAN De duiven vlogen dit weekend vanuit Moeskroen, Ruffec en Strombeek. Fondvlucht vanuit Ruffec: PV De Rijnklievers J. van Laar Zn 1; Aad de Vries 2, 5, 8; Comb. W. v/d Kooy Zn 3; J.C. Zevenhoven 4, 9; J. v/d Wal 6: P.H.J. Bink 7; M. Hogenboom 10. PV Leiderdorp E.H. Broug 1, 8; D. v. Seggelen 2, 4; R. v/d Nieuwendijk 3, 5, 6, 9; W. Habraken 7; H. Flippo 10. PV De Vriendenclub Comb. v. Weeren/Pracht 1; Comb, v/d Nieuwendijk 2, 9; Comb. J. en M. Degen 3, 7; H. Sladek 4; Th. Dongelmans 5; E.M. v/d Voorn 6; C.P. Gijs man 8; L. Polane 10. PV De Blauwkras P. de Mooy 1. 2, 4, 6, 7. 10; S. Zeegers 3, 5, 8, 9. PVLPC H. Pen 1, 4; J. Boelee 2, 3, 5, 10; W. Siera 6; Groenendijk- Heiden 7; 'J. Staffeleu 8; W. Stoufen 9. PV Het Oosten Bob van Putten 1, 2, 4, 7, 8, 9, 10; Comb. Mooten-v/d Hoogt 3, 5, 6. PV De Zwaluw G. Hoogervorst 1, 8; v/d Kooy- de Best 2, 5, 9; L. en Th. Ver- hoork 3, 7; P. v. Leeuwen 4; P. Verhoorké, 10. Jonge duivenvlucht vanuit Moeskroen: Aad de Vries 1; Comb. W. v/d Kooy Zn 2, 3, 8; J. v/d W F. Ladan 5; J.C. Zevenhove 9; J.C. Koster 7,10. PV Leiderdorp Th. Habraken 1; H. Flippö R. v/d Nieuwendijk 4; D Seggelen 5, 7; W. Flabrakei 9; W. v. Oosten 8; G.A. Bral 10. PV De Vriendenclub Comb. v. Weeren/Prachfl Comb. Straathof/v.d. Berg Comb. S. C. Vinkensteyt 6, 7; Comb. Bodijn en Zn. 4 Th. Dongelmans 5; Comb. Nieuwendijk 8; John Rietlj ken 10. PV De Blauwkras F. v/d Wetering 1, 9; Cot v/d Blom 2, 8; H. Koome 3 10; P. Landesbergen 4; H. G man 6, 7. PV De Reisduif Tolboom-Klootwijk 1. 8; Kop 2, 7, 10; N. de Groot Zn 3, 4; Comb. J. Harteveli W. Ouwersloot 6; D. Albers PV LPC Groenendijk Korte 1; Wi veen v. Gorkum 2; J. Hoogt 3; A.A. Compier 4, 1 Boelee 5; IT. Pen 6, 7; R. Tuin 9; W. Stouten 10. PV Het Oosten P. van Duijl 1, 2; Bob van J ten 3, 10; W. de Jong 4; W. 1 5; J. Verbaan 6; G. Hendri 7, 8, 9. Vanuit Strombeek: A. v. Wissen 1; N. Meeuw oord 2; G. Hoogervorst 3; Kooy-de Best 4, 5, 6; P Leeuwen 7, 8, 10; P. de Jonj Muis, div. maten. Beer, beige, 34 cm. Aap, div. maten, Hond-Becr-Panda Beer, zittend, 26 cm. Konijn, beige, 30 cm. Beer, 28 cm. Konijn, div. maten, Koala met baby, 35 cm. Beer, beige, 32 cr l>.\. 28 in Van Van 44^5" h.v. 45 cm. Van 3SM*C met.babv. Van Van ilTiWT Van litHTTT Van b.v. 30 cm. Van Van Van Voor 19.- Voor 25.- Voor 25.- Voor 29.- Voor 15.- Voor 22." Voor 19.- Voor 24.- Voor 29.- Voor 19.- „de ,i.ui, sur,-u. »i.,dagis.geKnuffel-voordeel volgens de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10