Universiteitsraad weer op eigen benen EIDEN Meester-kok Paul Fagel spion op Leiden Culinair Afscheid van een echte leermeester Levend schilderij herdachte noord blijft anger vast see 1549 ola op de weg Tuimelende kratten en knallende doppen van colafles- 'ii veroorzaakten gistermorgen een enorme rommel op de afrit de A4 naar de Hoge Rijndijk. De lading van de vrachtwagen een 47-jarige Schiedammer was in de bocht gaan schuiven, groot aantal kratten met colaflessen viel op de weg en dat verde een kleverige smurrie op. De brandweer moest de weg Jioonspuiten. 'ientallen bonnen bij controle Bij snelheidscontroles op de Lammenschansweg zijn :eren 53 bonnen uitgedeeld wegens overtreding van de maxi- imsnelheid. De hoogst gemeten snelheid was 91 kilometer ir uur. Bij controles op de Dr. Lelylaan, de Churchilllaan en de esmanlaan werden nog eens 23 mensen bekeurd voor rijden oor rood licht. Hotorrijder breekt pols ipen Een 52-jarige motorrijder uit Leiden heeft gistermiddag ij een aanrijding op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden zijn ols gebroken. De man reed achter een auto die bestuurd werd oor een 35-jarige Leidenaar. Die remde en sorteerde voor om eSt. Aagtenstraat in te rijden. De motorrijder kon niet tijdig immen en botste achterop. Hij is overgebracht naar het AZL. iNNO 1895 Zaterdag 13 Juli idvertentie) Afslag. De ondergeteekende bericht zijn geachte liënteele en Stadgenooten dat bij hem alle dagen verkrijgbaar versch geslacht paardenvleesch. Biefstuk 0.25. Lappen 0.13. Van af heden gesneden Rookvleesch ƒ0.30. Abr. den Os, .-Jorissteeg21. NNO 1970 maandag 13 juli a de vuilstortactie bij het stadhuis in Leiden is er een gesprek evveest tussen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en et buurtcomité Uiterste Gracht, Middelste Gracht, Vestestraat i Groenesteeg. De procedure, die het de reiniging mogelijk laakt een particulier pand van vuil te ontdoen, is versneld, aardoor dit werk gauw kan worden aangepakt. leiden Een zomers tafereel op het platteland. Toch heeft de fotograaf het vastgelegd in de stad Leiden, in de buurt van de Wassenaarseweg. Alsof een schilderij van Van Gogh tot leven is gekomen. foto loekzuyderduin iden gert visser e 35-jarige man uit Alphen an den Rijn die door de po- verdacht wordt van ïoord op de Leidenaar R. an Hemert blijft ontkennen. Ie politie is echter overtuigd an het feit dat de Alphenaar ondagochtend op de Nieu- Beestenmarkt in alle roegte de fatale schoten los- en heeft de man vandaag oorgeleid aan de officier van ïstitie om hem langer te unnen vasthouden en te erhoren. Zolang de zaak niet is op- elost, is de politie terughou- lend met mededelingen over le aanleiding tot de schiet- lartij. Duidelijk is dat de ver lachte nog niet lang in Al- ihen woonde. Oorspronke- jk kwam hij uit Leiden en lij kwam dan ook vaker in afés op de Nieuwe Beesten- narkt waar het slachtoffer ich ook regelmatig ophield. )e twee kenden elkaar en ladden vermoedelijk eerder iet afgelopen weekeinde on- inigheid gehad. De politie kwam op het poor van de Alphenaar na- at een groot aantal getuigen ;m zondagochtend bij de ühietpartij hadden herkend hadden aangewezen als gene die had geschoten. Er vas tegen hem al een opspo- ingsbevel uitgevaardigd oen hij zich zondagnacht Tijwillig bij de politie in Jtrecht meldde. De man gaf loe zondagochtend aanwezig zijn geweest op de Nieuwe leestenmarkt maar ontken- te hebben geschoten, i'oor de politie is de man de 'nige verdachte, er staan ver- Ier geen personen op de op sporingslijst. Het slachtoffer werd gis- lerochtend gecremeerd op Je begraafplaats Rhijnhof in Leiden. Daarbij was de poli tie opvallend aanwezig. Een politiemensen - onder wie korpschef J. Mole naar - hield, gekleed in ko vest, een oogje in het zeil. Volgens de politie was dat een gebruikelijke voor zorgsmaatregel. De politie beschikte niet over aanwij zingen dat zich tijdens de crematie problemen zouden voordoen. Er is voor de politie overi gens geen reden om komend weekeinde extra te surveille op de Nieuwe Beesten markt. Bovendien ligt de Beestenmarkt al zo bij het hoofdbureau van politie dat er met grote regelmaat surveillancewa passeren. Minister geeft 'parlement' bevoegdheden terug Minister Ritzen (onderwijs) geeft de Leidse universiteits raad zijn bevoegdheden terug. Het college vara bestuur van de universiteit hoeft ook geen verantwoord,ing meer af te leggen aan de vorig jaar ingestelde raad van toe zicht. leiden weer in te trekken. De t oenmali ge staatssecretaris Co>hen be- Ritzen voldoet daarmee aan het sloot destijds tot ingrijpen om- verzoek van alle bestuursorga- dat de Leidse universiteit met nen binnen de universiteit om een bestuurscrisis kampte. De de tijdelijke maatregelen die vo- universiteitsraad had het ver- rig jaar juli van kracht werden trouwen opgezegd in die voor zitter van het college van be stuur, mr. C. Oomen. Aanlei ding daarvoor was de mislukte bouw van een laboratorium, de Annex, voor de medische facul teit. Vredevoogd Ritzen meent dat de bestuurlij ke verhoudingen inmiddels weer zijn genormaliseerd. L. Vredevoogd heeft Oomen opge volgd. Hij was eerst tijdelijk voorzitter van het college van bestuur en werd later definitief benoemd. De raad van toezicht heeft Ritzen verzocht nog tot 1 okto ber in functie te mogen blijven. De raad wil meewerken aan de besluitvorming over de toe komststrategie van de universi teit. Ritzen kan aan dat verzoek om wetstechnische redenen niet voldoen. Hij heeft de leden van de raad wel gevraagd be schikbaar te blijven voor advies. In de toekomst zullen waar schijnlijk alle universiteitsraden bevoegdheden moeten inleve ren. De minister vindt dat de huidige structuur een slagvaar dig bestuur van de universiteit in de weg staat. Hij overweegt bij de universiteiten permanen- ent een raad van toezicht in te stellen. In het najaar komt hij met definitieve voorstellen. „We zijn hier natuurlijk ont-' te geven.' zettend blij mee", reageert UR- voorzitter prof.dr. J. Mulder. „Het besluit had alleen wel wat eerder mogen komen." Voor een permanente raad van toezicht voelt Mulder niets. „Het betekent alleen maar een extra bestuurslaag; daardoor wordt het bestuur niet slagvaar diger. Het lijkt me beter om de faculteiten meer bevoegdheden Maar net genoeg handtekeningen voor aanvraag referendum leiden wim koevoet De Vrienden van het Noorder park hebben ternauwernood de eerste 1500 geldige handteke ningen voor een referendum binnengehaald. Van de 1816 steunbetuigingen blijken er maar liefst 314 ongeldig te zijn. Burgemeester C. Goekoop heeft dit gisteravond in de raadsver gadering bekendgemaakt. Eergisteren drong de WD er nog op aan de verzamelde handtekeningen niet op hun geldigheid te onderzoeken. Zelfs als de Vrienden er vol doende hebben, is de kans op een volksraadpleging nihil om dat een raadsmeerderheid er niets van moet hebben. WD'er P. Vonk vindt tellen om die re den verspilde moeite. Burge meester en wethouders zijn echter verplicht te tellen. Dat staat in de verordening. Tot ver rassing van vriend en vijand wa ren de handtekeningen een dag nadat ze waren ingeleverd, al geteld. Druk De Vrienden van het Noorder park hebben aangekondigd dat ze ondanks de sombere vooruit zichten toch de resterende 3.000 handtekeningen in de wacht willen slepen. Ze hopen erop dat de gemeenteraad op die wijze toch onder druk komt te staan. Van burgemeester en wet houders hebben ze daarvoor tot 1 september aanstaande de tijd gekregen. Op 12 september valt het definitieve besluit. De be slissing over het bestemmings plan, dat de bouw van het om; streden verpleeghuis plus zorg- woningen in het Noorderpark mogelijk maakt, valt op die dag. Wethouder R. Hillebrand (PvdA) zei gisteren overigens dat hij met de verlening van de bouwvergunning niet zal wach ten. Vakantie Het raadslid M. Vlasveld (Lei den Weer Gezellig/De Groenen) probeerde Hillebrand hiervan tevergeefs te weerhouden. Ook haar pleidooi om de Vrienden van het Noorderpark meer tijd te geven voor het inzamelen van de handtekeningen („Ieder een is of gaat mei vakantie") vond geen gehoor. Fay Lovsky en professor Frits van Oostrom loofden hun oud-leraar Nederl ands van het Stedelijk Gym, Chris de Zoeten. foto loek zuyderduin leiden caroline van overbeeke „Een coryfee. Een leermeester zoals je ze zelden op school aantreft. Als hij lesgaf, hoefde je nooit op je horloge te kijken hoe laat het was. Hij kon zo prachtig vertellen..." Na dertig jaar nam 'coryfee' en leraar Nederlands, Chris de Zoeten, gistermiddag afscheid van het Stedelijk Gym nasium in Leiden. Oud-leerlingen, prof. dr. Frits van Oostrom en zangeres Fay Lovsky, roemden zijn indruk wekkende optreden voor de klas en zijn passie voor de Neder landse taal. „De manier waarop De Zoeten lesgaf, dwong res pect en bewondering af. Hij was geen leraar maar een leermees ter", aldus Van Oostrom. Gedichten De Zoeten (60) gaat met VUT maar vertrok pas nadat hij zijn gehoor nog drie gedichten, mèt uitleg, had voorgeschoteld. Poë zie van Kees Stip, Eva Gerlach en Martinus Nijhoff passeerden in een h&lf uurtje 'openbare les' de revue. Even werd duidelijk wat de leerlingen van het gym zullen missen. De Zoeten wist de bloedhete zaal van De Burcht doodstil te krijgen: via zijn stem kwamen de gedichten tot leven. „Het schokkende is dat door leraren als De Zoeten op een middelbare school op een beter niveau Nederlands wordt gege ven dan aan de universiteit", zei Van Oostrom. Fay Lovsky: „Door hem raak je betrokken bij iets dat groter is." Chris de Zoeten zelf: „IH kan maar één ding en dat is leraar zijn. Het is een veeleisend vak maar ik heb het altijd met heel veel plezier gedaan." leiden caroline van overbeeke Een vers harinkje, een homp witbrood en een bordje peen en ui. Dat kun je de rasechte Leide naar wel voorzetten. Maar hoe zit het met een kangaroebief- stukje, aardbeispeksalade of kalkoendobbelsteentjes in cho coladesaus? Volgens Leo Kamp- hues, de 'motor' achter Leiden Culinair, is de Leidenaar 'een behoorlijke lekkerbek'. Toch acht hij de markt voor een heel gedurfd of heel chique restau rant in de Sleutelstad niet groot. „De Leidenaar wil in onge dwongen sfeer en tegen een re delijke prijs goed eten." En dat kan het komende weekeinde volop, verzekert hij. Voor de negende keer staan de koks van een aantal Leidse res taurants vanaf vrijdagmiddag op het plein bij de Pieterskerk te roeren in meegebrachte potten en pannen. Van eetcafé, visrestaurant, cocktailbar, traiteur, steakhouse tot ijscoman: 23 uitbaters pre senteren zich op Leiden Culi nair met hun eigen specialitei ten. Het neusje van de zalm mag in de Pieterskerk zelf aan de slag. „Maar van deze restau rants vragen we dan ook niveau: geen wegwerpbordjes maar ta fellinnen en echt servies. Het moet er romantisch aan toe gaan in de kerk." Leiden Culinair is bedoeld om de plaatselijke eetgelegenheden te promoten bij de Leidse be volking. Echt winst maken is er niet bij, verzekert Kamphues. „Maar daar gaat het ons ook niet om. Wij willen Leiden laten zien wat we in huis hebben." De hele grote (sterren restaurants zoals Villa Rozen- rust, De Beukenhof en Alle- mansgeest, doen niet mee aan Leiden Culinair. „Maar Leiden heeft ook een paar hele leuke restaurants die dicht tegen de top aanzitten. Die zijn dit week einde wél van de partij." Volgens Kamphues moet een goed restaurant het vooral van zijn sfeer en entourage hebben. „Dat is vaak doorslaggevend: ligt er linnen op tafel, hoe ziet je servies eruit, is de bediening goed? Onderzoek heeft uitgewe zen dat^ietgeen er op het bord ligt slechts voor 25 procent be palend is voor het eindoordeel van de klant." „Natuurlijk mag je het eten niet verwaarlozen: om te slagen als horeca-ondernemer moet je honderd procent scoren!. Lei den heeft veel relatief kleine restaurants. Zij hebben vaak ook een dagschotel of dagmenu op de kaart. Dat komt door de invloed van de studenten." „Studenten zijn extra kritisch als het gaat om de verhouding prijs-kwaliteit. Voor een onder nemer zitten er voor- en nade len aan studenten. Het voordeel is dat je zaak snel is gevuld, het nadeel is dat je rendement niet zo groot is. Je verkoopt een stoel natuurlijk liever voor 75 piek dan voor 13,50." De Leidenaar stelt behoorlijke eisen aan een restaurant, stelt Kamphues. „Omdat er in de stad niet zoveel te doen is voor 25-plussers, gaan mensen rela tief vaak uit eten. De Leidenaar is deskundig en kritisch omdat hij veel keus heeft. Dat betekent dat de concurrentie toeneemt en dat is gunstig voor de kwali teit." Leiden Culinair vrijdag van 17.00-23.00 uur, zaterdag van 16.00-23.00 uur en zondag van 14.00-21.00 uur. Betaalmiddel is de Leidse Pegel, ter plekke te koop voor 1,50 per stuk. Zater dag om 18.00 uur krijgt de bes te eetgelegenheid het 'zilveren presenteerblad' uitgereikt Meester-kok Paul Fagel komt in eigen persoon - incognito! - proeven. Vrijdag 14 juli 09.00-17.00 Markt 'Bomen en Planten', Vismarkt 10.00-22.30 Kermis, lam mermarkt bij Molen de Valk 11.00-16.00 Expositie Kijk op Leiden, Hooglandse Kerk 12.30-13.15 Wandelconcert, Hooglandse Kerk 12.45-13.30 Carillonconcert, Stadhuistoren 15.00-16.00 Straattheater 'Indische Draak', Stadhuis plein 17.00-23.00 leiden Culinair, Pieterskerkplein en Pieters kerk 19.00 Inner Sanctum, Bees tenmarkt 20.00-22.30 Wereld Circus Carré, Groenoordhallen 20.15 Bloottype A, Beesten markt 21.30 Maximum Overdrive, Beestenmarkt Womanager yt 'Womanager', re- I Z geldame, pr-vrouw Marjolijn van der Jagt, oud-directeur van de VW Noordwijk, is het allemaal. Riool yi q Het rioleringsplan I J van Leiderdorp valt bijna 1,5 miljoen gulden goedkoper uit dan be groot. pNDERDAG 13 JULI 1995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11