Acties voor vlinderleefgebieden mm Natuur Milieu Texeldam tegen kustafslag Sterns geven via kleurringproject trekgeheimen prijs WOENSDAG 12 JULI 1995 REDACTIE: 8ERT DE JONG 072-196276 Stichting spant zich in voor behoud en herstel Het duingentiaanblauwtje is niet meer. Nergens meer. Deze zeldzame vlindersoort had in Nederland twee leefgebieden: in natuurgebied de Meije bij Zeg veld en in de duinen ten noor den van Den Haag. Daar werd in 1979 het laatste exemplaar gezien. Met de verruiging van het duinlandschap verdwenen de planten en bloemen die voor de Macuienia alcon armaria van levensbelang waren. Hetzelfde is met nog zeventien inheemse vlindersoorten ge beurd: uitgestorven. De meeste soorten verdwenen volgens Jan van der Made, directeur van de in Wageningen gevestigde Vlin derstichting, in de jaren vijftig en zestig. „Met de wederop bouw versnipperde het land schap. Door verstedelijking, in dustrialisatie en intensivering van de landbouw bleven er steeds minder gebieden over waar de vlinders zich konden handhaven. Of er werd zoveel van een natuurgebied afge knabbeld dat het te klein werd of te geïsoleerd kwam te liggen, waardoor het voor andere po pulaties onbereikbaar werd. Van der Made stelt dat het nog altijd heel slecht gaat met de vlinders in de Lage Landen. „De gewone soorten worden steeds gewoner, de zeldzame steeds zeldzamer." Rode Lijst Niet voor niets is onlangs door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij een Rode Lijst voor dagvlinders uit gebracht. Naast de zeventien uitgestorven vlinders staan op de lijst, die door de Vlinder stichting werd samengesteld, dertig soorten die in meer of mindere mate worden be dreigd. „De soorten op de lijst komen alleen nog in natuurge bieden voor", maakt Van der Made de trieste balans op. Ten behoeve van acties voor be houd en herstel van vlinderleef gebieden heeft de Vlinderstich ting de Grote Vuurvlinder als voorbeeldsoort gekozen. Deze soort komt nu alleen nog voor in het Overijsselse natuurreser vaat 'De Weerribben'. De flad- deraar leeft er in uitgestrekte rietmoerassen, afgewisseld met ruigten, hooiland en bosjes, en heeft als vliegterrein zo'n tach tig hectare nodig. Binnen dat gebied moet in elk geval flink wat waterzuring groeien want daar legt het vrouwtje haar ei tjes op. Het mannetje wenst bo vendien een beschut plekje. Zoals een kommetje in een riet veld dat een paar graden war mer is dan de omgeving. Een gevoelig en kieskeurig typje dus, de Grote Vuurvlinder. De ondersoort batava komt alleen in Nederland voor. Hij geldt als het pronkjuweel van de Neder landse natuurbescherming. Van der Made „Als we erin slagen die te behouden en zelfs in an dere gebieden terug te krijgen, zullen vanzelf ook veel zeldza me planten en dieren weer in die gebieden leven." De Vlinderstichting probeert sommige verdwenen soorten terug te krijgen via herintroduc tie. „Er loopt nu een experiment om bijvoorbeeld de zilveren maan weer terug te krijgen in het Nieuwkoopse plassenge- bied. Als dat slaagt, gaan we dat vaker proberen. Maar onze er varing is: wat weg is, krijg je heel moeilijk weer terug", aldus Van der Made. Van alle provincies is Limburg het belangrijkst voor vlinders, vooral als het gaat om bedreig de soorten. Met name het Grensmaas-project, dat voorziet in natuurgebieden langs de ver brede rivieroevers, biedt per spectief. De hoop is vooral ge vestigd op de overzijde van de Maas: België. Van der Made: „Daar leven nog verschillende vlindersoorten die hier zijn uit gestorven. Dat komt doordat de Belgen rommeliger met hun landschap omgaan, in positieve zin wel te verstaan. Je vindt er vaak nog overhoekjes en be planting in het landschap die voor vlinders van belang zijn. In Nederland zijn we veel te netjes. We kennen een keurige, effi ciënte landbouw die geen plekje onbenut laat. Dat is de dood voor vlinders." Wie meer informatie over vlin ders wil, kan terecht bij De Vlin derstichting, Mennonietenweg 10, Wageningen. Om de vlin ders voor uitsterven te behoe den heeft de stichting onlangs het Herstelfonds Vlinders opge richt, gironummer 5821989. Kunstenaars achtervolgen kraanvogels In Slot Zeist is tot en met zon dag 24 september een bijzonde re expositie te zien: 'De vlucht van de kraanvogels'. Zestig kun stenaars uit twintig landen volg den de Europese kraanvogels vanaf hun broedgebieden in het hoge noorden via Duitsland en Frankrijk naar één der belang rijkste overwin teringsgebieden in het westelijk deel van Spanje, de Extremadura. De kunstenaars, verenigd in de Artists for Nature Foundation, willen door middel van de beel dende kunst aandacht wagen voor bedreigde natuur- en cul tuurlandschappen. De Extrema dura, een steppe-achtig gebied, is zo'n bedreigd landschap. Grote stukken worden ontgon nen ten behoeve van de land bouw. Het kraanvogel-project is georganiseerd door het World Wide Fund for Nature1 PWWF)U en voor een belangrijk deel gefi nancierd door het Wereld Na tuur Fonds (WNF). De tentoon stelling in Slot Zeist is de pre mière van een toernee door Eu ropa, de Verenigde Staten en Canada, die tot eind 1998 zal duren. In augustus verschijnt een boek, waarin 250 kunstwer ken zullen worden afgebeeld. Slot Zeist is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 11 tot 17 uur, en op zaterdag en zon dag van 13 tot 17 uur. De Texeldam moet een einde maken aan de kustafslag. foto martijn de jonge De aanleg van de langste dam van Nederland verloopt voorspoedig. Hij steekt de Noordzee in op de noordpunt van Texel, vlak bij de vuurtoren. De dam moet een milieuvriendelijk einde maken aan de voortdurende kustafslag op het schapen eiland. Vroeger werd er om de paar jaar nieuw zand op het strand gespoten. Maar de suppleties kostten handenvol geld, en het zand was in een mum van tijd (een paar flinke stormen met hoge waterstanden waren voldoende) weer foetsie. Rijkswaterstaat denkt dat de dam er voor zal zor gen dat de vloedstroom verder van de kust komt te lopen. Als die gedachte juist blijkt te zijn, zal in de oksel van de pier de Texelse kust gaan groeien, in plaats van afslaan. Iets dergelijks is gebeurd in de oksel van de Zuidpier in IJmuiden, nadat die 25 jaar geleden was verlengd. Daar groeide een nieuw en dynamisch duingebied, met stuivend zand, natte valleien en een interessante pionier vegetatie. Natuurontwikkeling in optima forma. Een groot gedeelte van dit nieuwe land bij IJmui den is inmiddels ingericht als recreatiegebied, compleet met jachthaven, horecabedrijvigheid, etcetera. De Texeldam moet in september van dit jaar klaar zijn, voor het stormseizoen begint. Als het stenige uitsteeksel naar behoren functioneert, zullen er op andere plekken met veel strandafslag wellicht ook dammen worden aangelegd. Een jonge grote stern, gekleurringd, wacht op het strandje van Griend op voedsel. foto martijn de jonge Op het vogeleiland Griend, in de Waddenzee gelegen tussen Harlingen en Terschelling, zijn op grote schaal kuikens van grote sterns voorzien van kleur ringen aan de linkerpoot. Een rode die het geboortejaar (1995) aangeeft, en een groene die aanduidt waar de stern uit het ei gekropen is (op Griend dus). Aan de rechterpoot dragen ze bovendien een klassieke licht metalen ring met identificatie nummers van het Vogeltreksta tion Heteren. Het kleurringproject heeft tot doel meer informatie te verza melen over de trekroutes van de grote sterns, en over hun win- terverblijfplaatsen aan de Afri kaanse kust. Op basis van die kennis kunnen routes en overwinteringsplaatsen beter beschermd worden. Op Griend stikt het momenteel van de sternkuikens. Er broeden 8.000 paar grote sterns op het eilandje (de grootste Neder landse kolonie), maar ook nog duizenden paren visdieven en Noordse sterns. Als ze een paar dagen oud zijn gaan ze met hun ouders vanuit de broedkolonies aan de wandel. Naar het strand je. Daar worden ze gevoerd met vis, krabbetjes, enzovoorts. Lang niet alle kuikens worden vliegvlug. Er zijn zelfs jaren dat door voedselschaarste vrijwel geen kuikens groot groeien. Ook is al eens geconstateerd dat sterns die hun jongen met uit sluitend visjes voeren meer jon gen groot brengen dan sterns die vooral krabbetjes brengen. Voor visjes moeten de sterns vaak meer moeite doen, maar die extra inspanning loont. Krabbetjes zijn dichter bij Griend beschikbaar, dat heeft voor de energiehuishouding van de oudervogels voordelen, maar ze vormen slechter voed sel. De periode van duizenden op groeiende sternkuikens op Griend is voor de twee vogel wachters/biologen op het mini- eilandje een hectische tijd. Het duo probeert zoveel mogelijk kuikens te vangen en te ringen, en verzamelt daarnaast gege vens over het broedsucces (hoe veel jongen worden er vlieg vlug?). Aan de rand van de ster nenbroedplaatsen zijn observa tieposten geplaatst. De vogel wachters lopen 'ploegendienst' van vijf uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Het gaat met de grote stern in de Waddenzee weer redelijk goed. In de jaren zestig dreigde de soort te verdwijnen door milieuproblemen. Hun voedsel bevatte veel te hoge gehaltes zware metalen en landbouwgif. Dat leed is goeddeels geleden, al is het water in de westelijke Waddenzee nog verre van schoon. Het herstel van de po pulatie grote sterns op Griend is verheugend. Maar het aantal broedparen uit de jaren vijftig (circa 20.000 paar) wordt nog lang niet gehaald. 3 4 5 6 7 8 9 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: i. blikken trommel, gezet; 2. spoorrijtuig; 3. muzieknoot, kookgerei, vogelprodukt; 4. ge lofte, oorhanger; 5. bijwoord, gat in het ijs, achter; 6. verheugd, bergweide; 7. bevestiging, vogel, spil; 8. speelkaart, vis-, 9. paar- deslede, speelgoed, muzieknoot; 10. duivel; 11. delfplaats, vogel. Verticaal: 1. deel v.e. trap, deel v.e. eeuw; 2. zedig; 3. bezittelijk vnw., bo venbeen; 4. vruchtvocht, stads deel, tenen mand; 5, hoffeest, hoofd v.e. moskee; 6, Spaanse titel, hoofdbedekking, duiker eend; 7. voorzetsel, thans; 8. eens; 9. kleur, weekdier. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. zomerjas; 2. wauwelen; 3. agi tatie; 4. kolobrie; 5. hakkelen; 6. economie; 7. irritant; 8. defen- De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: ZWAK- HEIDen MUILKORF. Het sleu telwoord luidt: MUZIEKBLAD. HEINZ wee7 je waar d/e z/tde eerste hamer p /n pena'aa&/ t maar dat /s w£&r /v/et ps atoevrdstad van ne- peeland want pat 's amsterdam en amsterdam f$ weer n/et p£ 1 hoofdstad van ndoqp-holland want dat fs haarlem en als je b/j ons twee zones w/at rijpen, moetje l dqje afstempelen en TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Heer Bommel liep met krachtige pas sen naar de tractor en begon het ding te beklimmen. ,,Dat gaat zo maar niet!" riep de boe rin. „Wij verhuren hem niet. En zeker niet aan de eerste de beste..." „Natuurlijk niet!" gaf heer Ollie toe. „Dat spreekt. Maar ik ben Olivier B. Bommel, heer van Bommelstein, en geld speelt geen rol. Noem uw prijs, dan zal ik zorgen dat de bediende Joost morgen de huur aanreikt wan neer hij het voertuig terug komt brengen." De boerin verkeerde in grote twee strijd, dat was duidelijk. „M-maar mijn man..." hernam ze handenwringend. „Uw man zal blij zijn dat u mij ge holpen heeft", verzekerde heer Bom mel. „Ik kan nu niet op hem wach ten, want ik heb weinig tijd. Maar ik zal het met die huurprijs goed ma ken. Komaan, heer Hachelbout, neem plaats. We moeten voort." Zo sprekende startte hij de machine en reed het erf af, terwijl de boerin hem verslagen nakeek. Hobbel was zwijgend op het gevaarte geklommen en nu zat hij beprangd op het achterzadeltje te mompelen. De machine maakte echter zoveel la waai dat zijn woorden onverstaan baar waren en bovendien schonk heer Ollie er in het geheel geen aan dacht aan. Met vaste hand stuurde hij het toestel over de weg, totdat er een herberg in het zicht kwam. „Daar moet ik even stoppen!", riep hij. „De waard heeft nog steeds mijn jas en ik weet zeker dat hij verlan gend naar mijn komst uitkijkt. De stakker wil natuurlijk graag zijn mis selijk gedrag goedmaken." R Weersvooruitzicht DONDERDAG 13 JULI HET DOOR HANS VAN ES Na en paar broeierige, tropische dagen breekt er een periode met veel draaglijker zomerweer aan. Een mild westenwindje voert vandaag schonere en minder vochtige lucht aan, waarbij de temperatuur van ca. 23 graden door velen zal worden gewaar deerd. Dinsdag stuwde de zon het kwik weer zeer hoog op met plaatselijk 34 graden in het bin nenland en ca. 30 graden langs de Hollandse kust. 's Middags naderde vanuit het zuiden een vore van lage druk, waarin boven België forse on weersbuien tot ontwikkeling kwa men. In de avond dreven boven onze regio de hoge sluiers cirrus- bewolking binnen, behorende bij het buiencorrfplex. Sommige van de buien leefden zich ook boven het zuiden van het land; het kwik daalde hier snel naar 20 graden. De afkoeling boven de westelijke kuststrook verliep rustiger. De wind ging in de loop van de avond om naar west en voerde verfris sende lucht van zee binnen. De grenslijn met de zeer warme lucht I vandaag nog dichtbij met kans op een bui, maar in de koele lucht b gmt de bewolking te breken; er wordt snel een hogedrukgebied opgi bouwd boven West-Europa. De afkoeling wordt morgen al weer te ni gedaan door verstekte aanvoer van warme lucht uit het zuiden, al ze het niet meer zo heet worden als de voorbije periode. Bij veel zon haalt het kwik volop zomerse waarden: 26 tot 30 gradei Veel wind staat er niet; aan zee waait er 's middags een aangenaam briesje van zee en blijft het een paar graden koeler. Vanuit Frankrijl nadert een nieuwe onweersstoring, maar die bereikt onze regio waai schijnlijk pas vrijdag. Tijdens het weekeinde komt er geleidelijk een koelere zuidwestelijk stroming op gang. De straalstroom boven de Atlantische oceaaan, d enige tijd omgeleid is geweest, dringt weer door tot het vasteland va Europa. Daarmee breekt een periode met gematigd zomerweer aan. Zonnige perioden worden bij tijd en wijle afgewisseld door wat regen of een bui. De temperatuur ligt op een normaal niveau; tussen 20 en 24 gi den. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en hier en daar regen. In het zuiden schijnt eerst de zon nog volop. Middagtempe- ratuur van 12 graden in het uiterste noorden tot rond 25 bij Oslo. Zweden: Droog en overwegend zon nig. In het noorden meer wolken en kans op wat re gen. Middagtemperatuur in de noordelijke helft van het land tussen 13 en IS graden, naar het zuiden toe oplopend naar 25 gra- Denemarken: In de loop van vandaag in het zuidwesten wat meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Morgen weer wat droger. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd re gen, soms ook met onweer. Vandaag in Engeland ook zonnige perioden en over wegend droog. Middagtemperatuur van 18 graden in het noordwesten tot onge veer 25 nabij Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon. Ook enkele stevige onweersbuien, vandaag eerst nog in het oosten en morgen later in het westen. Middagtemperatuur rond 25 graden; aan de Vlaamse kust iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon maar ook enkele fikse regen- of onweersbuien, vandaag vooral in het oosten en morgen vooral in het westen. Vandaag maxima rond 26 gra den, morgen iets warmer. Langs de Bre tonse en Normandische kusten op beide dagen rond 21 graden. Portugal: Veel zon, maar in het noorden ook wol kenvelden en kans op een bui. Middag temperatuur langs de kusten van 21 graden aan de Costa Verde tot 27 in de Algarve, landinwaarts plaatselijk 30 gra- Madeira: Flinke perioden met zon, soms ook wol kenvelden. Kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Langs de costa's vrij zonnig en tempera turen fond 30 graden. Ook in het bin nenland veel zon en hoge maxima, plaatselijk tot 36 graden. In het noorden naast zon ook wolkenvelden en kans op wat regen, het eerst in het noordwesten. Maxima langs de Golf van Biskaje onge veer 22 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Zon, maar ook wel eens wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Overwegend zonnig, morgen ook kans op wolkenvelden en misschien een bui. Warm met maxima vlak aan zee ruim boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden maar vandaag in het oosten eerst nog enkele stevige regen en onweersbuien. Morgen later op de dag in de westelijke departementen op nieuw (onweers)buien, mogelijk met windstoten. Middagtemperatuur uiteen lopend van 25 aan de Atlantische kust tot iets boven de 30 ten zuiden van Mallorca en Ibiza: Droog en in het algemeen zonnig. Mid dagtemperatuur ongeveer 31 graden. Italië: In het midden en zuiden zonnig en waarschijnlijk droog. In het noorden eerst nog enkele wolkenvelden en een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 31 graden. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden, Malta: Veel zon en middagtemperatuur onge veer 32 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig. Op de Egeische Zee nogal wat wind. Middag temperatuur ongeveer 31 graden, op de eilanden in de Egeische Zee iets minder Turkije en Cyprus: Aan de kusten meest zonnig, in het bin nenland ook wolkenvelden en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, vooral in het noorden van Turkije. Middagtempe ratuur van 27 graden langs de Turkse westkust tot 31 op Cyprus. Duitsland: Vooral in het noorden, maar lokaal ook elders enkele fikse regen- of onweers buien. Tussendoor ook wat zon. Middag temperatuur vandaag tussen 25 in noorden en 30 in het oosten, morgen veel plekken wat minder warm. Zwitserland: Af en toe zon, maar vooral vandaag ook enkele fikse regen- of onweersb en. Middagtemperatuur ongeveer graden. Oostenrijk: Veranderlijk bewolkt en enkele stev regen- of onweersbuien, met het zwa tepunt op vandaag. Middagtemperati ongeveer 29 graden. Polen: Perioden met zon en een enkele v spreide regen- of onweersbui. Midd; temperatuur tussen 24 in het noorc en 30 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en toenemende k; op onweer. Vooral in Slowakije vandc grote kans op een onweersbui. Midd temperatuur ongeveer 30 graden. DONDERDAG 13 JULI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zon onder 21. Maan op 22.09 Maan onder07.' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.45 17.15 04.18 16. Laag 00.14 14.56 23.55 14. Weerrapporten 11 juli 20 uur: 29 21 4 32 20 31 19 4 28 15 5 33 22 i 27 19 1 31 20 2 29 18 7 27 21 4 33 22 5 19 13 3 34 23 25 22 28 18 33 19 3 27 18 2 33 22 4 28 23 6 21 15 3 35 20 29 19 6 22 16 2 32 14" 26 19 1 30 16 21 13 10 26 22 6 26 17 30 19 28 19 30 22 31 15 1 1 35 2 1 Eindhoven Oen Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht1 Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half bew half bew. half bew. half bew. licht bew. half bew, half bew. regenbui onbew. licht bew. Zurich half bew 8angkok half bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca zwaar bew, Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans licht bew. New York zwaar bew. Tokyo enbui 20 31 20 I 26 22 24 11 29 20 1 31 16 29 19 30 19 26 8 26 17 23 31 16 29 14 33 23 U 16 13 25 18 22 Tl 24 16 36 25 26 19 30 22 33 24 26 16 32 22 19 12

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8