Koortsachtige bouwactiviteiten temidden van armoe in Gaza Zuidafrikanen niet overtuigd van nut afschaffen doodstraf D'Ancona verwacht van 'Peking' geen wonderen Buitenland Duizendste zelfmoord vanaf Golden Gate-brug -WOENSDAG 12 JULI 1995 AZA SAID GHAZALI loog boven de troosteloze ar- iioe van Gaza-Stad torent het etonnen staketsel van wat jnnenkort een luxe hotel met 08 kamers moet worden. Ei- enaar Kamel al-Ghaffari, een alestijnse zakenman uit Abu 1 Ihabi, heeft een vergunning oor vijf woonlagen. Aangesto- >e en door de bouwkoorts die e et schrale gebied sinds kort in z e greep heeft, laat hij er acht- ien neerzetten. b indanks Gaza's economische v roblemen rekenen de project- ntwikkelaars op de komst van relgestelde Palestijnen die in Jaza willen wonen of zaken f oen, buitenlanders die in het ader van projecten voor hulp erlening en ontwikkeling naar iet gebied komen en toekom- lige volksstammen toeristen. dies bij elkaar zijn 5.000 wonin gen gebouwd of in aanbouw, laast honderden huizen en be- Irijfjes die zonder vergunning 1 ijn opgetrokken. Van de ge- ilande gebouwen worden er 164 hoger dan tien verdiepin- n jen wolkenkrabbers in de ar- nederige entourage van de Ga- astrook. ir bestaat geen bestemmings- ilan voor het gebied dat een aar geleden aan Palestijns be- tuur werd overgedragen en f ommigen ervaren de bouw- oorts eerder als een vloek dan it Is een zegen. Voor de meeste j, ouwwerken is geen vergun- ling afgegeven, waardoor de verheid honderdduizenden juldens inkomsten misloopt. )e appartementen, hotels en - antoren worden op willekeuri- ;e plaatsen uit de grond ge- tampt midden in drukke woonwijken of bovenop ar- heologische vindplaatsen. tolgens Palestijnse ingenieurs ijn riolering, elektriciteitsnet en waterleiding van de Gaza- strook zwaar overbelast. In een rapport van het Palestijnse mi nisterie van ruimtelijke orde ning wordt gewaarschuwd voor een 'rampzalige' ontwikkeling: gebrekkige infrastructuur, be bouwing te dicht bij zee; instor tingsgevaar: vervuiling door honderden benzinestations; ge brek aan parken en parkeer plaatsen. „Het is een vloek, geen zegen", zegt Farouk Abu- Sharkh, aannemer van een luxe appartementencomplex in Ga za-Stad dat in de volksmond bekend staat als 'Beverly Hills'. Burgemeester Oun Shawa wijt de chaotische situatie aan Pa lestijnse zakenlieden die mis bruik hebben gemaakt van een periode van wetteloosheid tus sen de ondertekening van het Israëlisch-Palestijns vredesak koord in september 1993 en het aantreden van het autonomie- bestuurvan PLO-leider Yasser Arafat in mei 1994. Anderen leg gen de schuld bij corruptie bin nen Arafats autonomiebestuur en het ontbreken van een be stemmingsplan. Het bureau voor ruimtelijke ordening stelt functionarissen verantwoorde lijk die nalaten 'de instructies van de president uit te voeren'. En de gebouwen worden hoger en hoger deels ten behoeve van in oliestaten werkzame wel gestelde Palestijnse zakenlie den, die tussen de 110.000 en 160.000 gulden overhebben voor een luxe appartement in Gaza. „Ze hebben politie. Ze kunnen komen en ons tegen houden", zegt bouwkundig in genieur Samir Khaldi schouder ophalend bij het 14 verdiepin gen tellende flatgebouw al-Za- fer, dat zonder vergunning wordt gebouwd. De dure appartenten en hotels staan in schril contrast met de schrijnende armoede in Gaza. Het gemiddelde jaarinkomen ligt rond de 950 gulden. De maatregelen bekendmaakte om Gaza aantrekkelijker te maken voor beleggers en investeringen te coördineren. „Arafat, de revolutionaire guer rillaleider, kan de Palestijnse staat niet in zijn eentje opbou wen", zei Ali Shaath, onderdi recteur van het Palestijnse mi nisterie van ruimtelijke orde ning, dat zetelt in een pas ge reedgekomen, vier verdiepingen tellend gebouw. „Hij heeft ons nodig, hij heeft de goed opgelei de Palestijnen en de welgestelde Palestijnen naast zich nodig", zei Shaath. „Dat is hij nu aan het doen." Maar terwijl de huizenbouw omhoog is geschoten, lopen de investeringen op andere terrei nen van infrastructuur zwaar achterop. Beleggers laten zich afschrikken door de willekeuri ge en achterhaalde wetgeving, de haperende infrastructuur en de onzekere politieke situatie. Om te proberen meer geld naar de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever te krijgen heeft Arafat zijn ministerie van ruim telijke ordening opdracht gege ven plannen te maken op het gebied van milieu, huizenbouw, wegenbouw, waterleiding, riole ringen energievoorziening. Het autonomiebestuur heeft plannen voor de aanleg van een telecommunicatienet k raison van 950 miljoen gulden, een ha ven (100 miljoen), een luchtha ven (50 miljoen) en een olieraf finaderij om Gaza onafhankelijk te maken van Israëlische brand stoffen, zegt Shaath. De 950 miljoen gulden die het buiten land voor dit jaar had toegezegd is bij lange na niet ontvangen voor de Palestijnen een reden temeer, zegt hij, om 'op onszelf te vertrouwen'. Hedy d'Ancona, oud-minister, lid van het Europese parlement voor de PvdA en voorvechtster van vrouwenrechten, verwacht 'geen wonderen' van de inter nationale vrouwenconferentie in Peking. De keuze voor China, waar de mensenrechten en die van vrouwen in het bijzonder met voeten worden getreden, vindt de oud- staatssecretaris eman cipatiezaken sowieso slecht. Met de overgrote meerderheid in het Europarlement eist ze alsnog verplaatsing van de bij eenkomst naar Australië indien de Chinese regering in augustus lesbiënnes en vrouwen uit Tibet en Taiwan weigert toe te laten. Nog voor de start hangen al donkere wolken boven de we reldconferentie. VN-secretaris Boutros Ghali moest er zelf aan te pas komen om de woede over de ondemocratische aan pak van de Chinese autoriteiten te sussen. Deze hebben name lijk besloten om het Forum van vrouwenorganisaties ver van de officiële conferentie te houden. Bovendien wilden ze lesbiën nes, Tibetaanse en Taiwanese vrouwen en prostituées niet toelaten. Inmiddels is na bemiddeling van Boutros Ghali een compro mis bereikt. China zorgt voor pendelbussen en telefoonver bindingen tussen het dorp Huairou, waar het Forum zit, en dé officiële conferentie. Daar zal ook vergaderruimte voor lobby groepen komen. De autoriteiten hebben bo vendien toegezegd alle vrouwen die zich hebben aangemeld een visum te verstrekken. Veel be trokkenen hebben echter hun D'Ancona: Solidariteit met Derde Wereld betuigen, foto archief scepsis behouden en de Werk groep '95, de Nederlandse koe pel van Pekinggangers, blijft zich verzetten tegen de 'verwij dering' naar het afgelegen dorp. Ook d'Ancona is er niet gerust op dat de Chinese autoriteiten niet zullen proberen om de offi ciële delegaties toch van de an deren te scheiden en vrouwen uit te sluiten. Haar twijfels over de keuze voor dit Aziatische land, waar vrouwen tot abortus worden gedwongen, zijn groot. Maar misschien heeft Peking ook het positieve effect dat de Chinese praktijken aandacht krijgen en de vrouwen daar zich gesterkt voelen in hun strijd te gen het onrecht. „Het zijn de eeuwige dilem ma's waarmee we worstelen. Moet je een douane-unie met Turkije sluiten of wachten tot de regering in Ankara haar le ven heeft gebeterd? In een an der Aziatisch land hadden we minder problemen gehad, maar misschien kunnen we nu juist beter druk uitoefenen dat ook vrouwen in China iets over hun eigen lijf te zeggen krijgen." Volgens d'Ancona moet Euro pa in Peking niet haar eigen problemen voorop stellen, maar met name haar solidariteit met de vrouwen in de Derde Wereld betuigen. Een groter deel van de internationale ontwikkelings hulp zou hen direct ten goede moeten komen. I leel belangrijk is ook dal de afspraken tijdens de VN-bevolkingsconfercntie in Cairo overeind blijven. Onder druk van het Vaticaan en funda mentalistische leiders dreigt het zelfbeschikkingsrecht voor vrouwen weer op de helling te komen, constateert zij. D'Ancona verwacht nog een langdurige strijd voordat de po sitie van de vrouwen in de Der de Wereld daadwerkelijk verbe tert. „In de Europese Unie zijn we al tien jaar bezig om simpe lere zaken te regelen zoals ou- derschaps- en calamiteitenver lof, een grotere deelname van vrouwen aan het besluitvor mingsproces en een beter even wicht tussen werk en privéle- ven." Hoewel de vrouw er in Euro pa over het algemeen op is vooruitgegaan meer vrouwen klingen werken en een gelijke behandeling is wettelijk gega randeerd toch valt er nog veel te doen, meent d'Ancona. Ze is geschrokken van een re cent onderzoek waaruit blijkt dat 30 procent van de afgestu deerde vrouwen geen kinderen wil. „Dan moet je constateren dat de vrouwenstrijd van de ja ren zeventig deels is mislukt. We hebben er toen voor ge vochten dat in de toekomst vrouwen hun privéleven met werken zouden kunnen combi neren." !en 25-jarige man heeft vorige 'veek geschiedenis geschreven loor als duizendste zelfmoor denaar van de Golden Gate (rug in San Francisco te sprin- en. De politie van San Fracis- o maakte dat nu pas bekend, s inds de brug in 1937 werd ge- ipend lijkt de Golden Gate een nagneet voor mensen die een inde aan hun leven willen naken. 3' Het lichaam van de duizend- te zelfmoordenaar was nog liet gevonden. Maar de politie ;aat er met 99,99 procent waar schijnlijkheid van uit dat hij 'J lood is. De verlaten auto van de nan bleef op de brug acl\ter en en getuige heeft hem zien pringen. „Hij stapte uit, liep laar de railing en sprong", ver- elde politieman Jim Baker. „Als emand vastberaden is om het e doen dan gebeurt het ook. Al- ?en de twijfelaars kunnen we oms tegenhouden", zei hij. De politie heeft vanaf 1937 iet aantal zelfmoordenaars dat oor de brug koos bijgehouden. :nkele weken geleden werd het ellen bij 997 gestaakt, omdat de ij lolitie bang was dat publiciteit iver het aanstaande duizendste eval mensen naar de brug zou okken voor een zelfmoordpo- png. Het werkelijke aantal is waarschijnlijk hoger omdat een elfmoord alleen in de boeken vordt bijgeschreven als het li- haam wordt teruggevonden of x een getuige is. Bij de bouw van de brug had ngenieur en ontwerper Joseph itrauss nog beweerd dat het louwwerk praktisch onmogelijk oor zelfmoordpogingen zou ainnen worden gebruikt. De irug zou 'suicide-proof zijn. De :erste zelfmoordenaar sprong lrie maanden nadat de brug voor verkeer was geopend naar leneden. Dat was H.B. Wobber, De aantrekkingskracht van San Francisco's Golden Gate Bridge (voorgrond) is groot. een 47-jarige schipper. Hij kui erde met een toerist de brug op tot het midden. Daar zei hij la coniek: „Verder ga ik niet van daag", en sprong de oceaan in. Bij het springen van de Gol den Gate bereikt het lichaam een snelheid van 129 kilometer per uur. In de baai van San Francisco is het water koud, ter wijl er een sterke stroming staat. In 1973, toen er 499 zelfmoor den waren geteld, werd het aan tal politiepatrouilles verdrievou digd om het 500ste geval te voorkomen. Toen wist de politie 14 pogingen tot een doden sprong tegen te houden. Onder die veertien was een man die een T-shirt droeg met daarop in grote cijfers '500'. In oktober foto»san francisco's visitors bureau 1973 wist een 26-jarige zieken huismedewerker toch zijn dood tegemoet te springen. De politie wil niet zeggen of dit jaar met de nadering van het duizendste geval de surveillance op de brug opnieuw was opgevoerd. werkloosheid ligt boven de 60 procent. Het afgelopen jaar is in Gaza meer dan 800 miljoen gul den geïnvesteerd in nieuw bouw, voor het merendeel in de particuliere sector. De VS en EU hebben met 160 miljoen gulden steun voor vijf huisvestingspro jecten aan de bedrijvigheid bij gedragen. I De bouwactiviteiten betekenen een revolutionaire verandering ten opzichte van de periode van Israëlische bezetting, toen er I strenge beperkingen golden voor woningbouw. Zij zijn ook symbolisch voor de ambitieuze, niet altijd even realistische plannen die Arafat met de klei ne landstrook voorheeft. „Met Gods zegen en zo God het wal zal Gaza een nieuw Hong Kong worden", zei Arafat onlangs te gen zakenlieden op een confe rentie in Jordanië waar hij Alles bij elkaar zijn 5.000 woningen gebouwd of in aanbouw, naast honderden huizen en bedrijfjes die zonder vergunning zijn opgetrokken. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Doodstraf of niet. De Zuidafrikanen komen er niet uit. Sinds het Constitutionele Hof bepaalde dat de doodstraf ongrondwettelijk is staan de brievenrubrieken van de kranten vol over het onderwerp. Het parlement mag zich dan achter de uitspraak van het Hof hebben gesteld, de man in de straat denkt er heel anders over. Tegenstanders van de doodstraf zijn met een lantarentje te zoeken. Zo'n 80.000 men sen hebben een petitie ondertekend om de galg weer in ere te herstellen. Die gelegen heid daarvoor doet zich voor, als het parle ment komend jaar een nieuwe en ditmaal definitieve Grondwet aanneemt ter vervan ging van de tijdelijke Constitutie die op dit moment geldt. Uit enquêtes blijkt dat tachtig procent van de blanke en 49 procent van de zwarte be volking met name moordenaars, verkrach ters en kindermishandelaars wil zien han gen. Slechts 12 procent van de blanken en 34 procent van de zwarte bevolking is voor afschaffing van de galg. De rest weet het niet. Misdaadgolf De emoties worden gevoed door een onge kende misdaadgolf. Volgens de statistieken is Zuid-Afrika een van de onveiligste landen ter wereld. Sinds 1989 is het aantal ver- krachtigen meer dan verdrievoudigd. In 1994 werden 32.107 vrouwen en kinderen slachtoffer van verkrachters. Het aantal overvallen verdubbelde in dezelfde tijd tol 95.763. Alleen het aantal moorden daalde, na een piek van 18.569 in 1990 tot 15.999 vorig jaar. Misdaad wordt, na werkloosheid, door het overgrote deel van de 45 miljoen Zuid-Afrikanen als het ernstigste probleem van het land beschouwd. Het gevoel van onveiligheid wordt onge twijfeld bevorderd door de pers. die graag ieder detail van gruwelijke misdaden uit melkt. Op dezelfde pagina's waar het doodstrafdebat wordt gevoerd, staan dezer dagen uitvoerige verslagen van een proces tegen twee satanisten, die een reeks gruwe lijke verkrachtingen en moorden hebben begaan. Een van hun slachtoffers wist te ontkomen, nadat de twee haar hals hadden doorgesne den en haar twaalf keer in de buik hadden gestoken. Kranten smulden van haar getui genis hoe ze naar een nabije snelweg kroop, terwijl ze met haar ene hand haar loszitten de hoofd vasthield en met de andere hand haar naar buiten gevallen ingewanden. Vergeving Het satanisten-proces is maar één voor beeld van het soort kost dat Zuid-Afrikanen dagelijks in hun kranten aantreffen. Het zijn verhalen die niet bijdragen aan vergevings gezindheid ten opzichte van criminelen. Het redelijke argument dat soms onschuldi- gen worden veroordeeld, stuit in zo'n kli maat op dovemansoren. De enorme stijging van de misdaad begon uitgerekend in hetzelfde jaar dat de rege ring een moratorium op de doodstraf in stelde. Misdadigers konden nog wel ter dood worden veroordeeld, maar het vonnis werd, in afwachting tot een definitief poli tiek besluit, niet meer uitgevoerd. Kort daarop werd Nelson Mandela vrijgela ten en raakte Zuid-Afrika politiek en sociaal in een stroomversnelling. De onzekerheid en onrust die dat met zich meebracht, was zonder enige twijfel verantwoordelijk voor de enorme toename van het geweld. Maar voorstanders van de galg zien de misdaad statistieken als bewijs van hun gelijk. De Nationale Partij, die in 1989 zelf het mo ratorium instelde, probeerde de kwestie vergeefs tot onderwerp van een nationaal referendum te maken. Het was een idee dat buiten de Inkatha Vrijheidspartij door geen enkele partij werd gesteund. Ook ANC-minister van justitie Dullah Omar verwierp het referendum, ondermeer om dat je volgens hem onder een bevolking die voor pakweg vijftig procent uit analfabeten bestaat, geen volksraadpleging kunt organi seren. Omar heeft zich al eerder op het standpunt gesteld dat de afschaffing van de doodstraf een morele kwestie is, die de poli tiek niet kan overlaten aan de volkswil. Een groot deel van de leidende ANC-politici had ooit een dreigend doodvonnis boven het hoofd hangen. Een aantal werd zelfs tot de galg veroordeeld, voordat hun straf in le venslang werd omgezet. Dat het ANC tegen de doodstraf is, is dus niet zo verwonderlijk. Gezien zijn ruime meerderheid in het parle ment is het onwaarschijnlijk dat de toe komstige Grondwet de doodstraf weer mo gelijk zal maken. Maar voorstanders van de doodstraf vinden dat het ANC met twee tongen praat. De or ganisatie benadrukt altijd het belang van inspraak, overleg en betrokkenheid van het volk als het gaat om de bouw van nieuwe huizen, de aanleg van waterleidingen en elektriciteit in zwarte woonwijken. Maar bij het eerste punt waar de ook de meerder heid van de eigen achterban het niet eens is met het ANC-standpunt, is de kwestie plot seling te moeilijk om het volk te raadplegen. Het grote probleem is dat de organisatie er ondanks alle mooie woorden over volksde mocratie niet in slaagt de bevolking dc mo rele bezwaren tegen de doodstraf uit te leg gen. Dat ligt voor een deel ongetwijfeld aan de ongeletterdheid van met name de zwarte Zuid-Afrikanen. Maar het ligt er ook aan dat het ANC vaak niet verder komt dan holle politieke slogans die het goed doen bij aan hangers, maar die niets verklaren en daar door tegenstanders niet kunnen overtuigen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7