Buschauffeurs te lang achter stuur Orangisten begraven liever doden dan verleden Buitenland Turkije trekt troepen terug uit Koerdistan Internationaal bevel Craxi te arresteren I Trein voor het loket Kohl bezorgd over Franse kernproeven Suu Kyi vraagt junta Myanmar om dialoog Blanke onderwijzers niet gewenst op 'zwarte' scholen Mede-oprichter FIS in Parijs doodgeschoten I WOENSDAG 12 JULI 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associatec ,se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reut Bruinversnellers Bergasol verboden rrussel De bruinversnellende zonnecrèmes van Bergasol be vatten te veel van de kankerverwekkende stof psoraleen en moe ten daarom worden verboden. Dat heeft de Europese Commis sie deze week bekendgemaakt. De Franse fabrikant Bergaderm krijgt van Brussel tot 1997 de tijd om het produktieproces aan te passen. Weer toeristen ontvoerd in Kashmir SRINAGARMilitante moslims hebben in het Indiase deel van Kashmir weer twee toeristen en Noor en een Duitser ont voerd. In hetzelfde gebied werden vorige week al vier andere westerlingen gekidnapt. Een Amerikaan wist het afgelopen weekeinde aan zijn ontvoerders te ontsnappen. De tot dusver onbekende groep Al Faran heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoeringen. De groep eist de vrijlating van twintig door India gedetineerde guerrillaleiders. Drie doden na eten giftige kikker manilla» Een voorliefde voor exotische borrelhapjes is drie Fili pino's fataal geworden. De drie, in leeftijd variërend van 18 tot 32 jaar, stierven binnen 20 minuten nadat ze een op straat ge vangen giftige bruikikker hadden gegeten. Twee drinkmakkers werden ernstig ziek. Arrestatie wegens handel met Libië stuttgart De Duitse justitie heeft de uit Stuttgart afkomstige ondernemer Hans-Joachim Rose gearresteerd. Rose wordt ervan verdacht Libië te hebben geholpen met de bouw van een fabriek voor chemische wapens. In verband met de verboden transactie deden honderd politie-agenten eerder op de dag op dertien ver schillende plaatsen in Duitsland en Zwitserland huiszoekingen. Begroting buitenlandse hulp verlaagd Washington Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met overweldigende meerderheid ingestemd met een fikse verlaging van de begroting voor buitenlandse hulp. De De mocratische regering van president Clinton heeft laten weten 'behoorlijk bezorgd' te zijn en vreest dat de bezuinigingen die de Republikeinse meerderheid beoogt de VS zullen belemmeren in het voeren van een effectief buitenlands beleid. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. Weer nachtelijk geweld in Leeds leeds De Noordengelse stad Leeds is door een tweede nacht van geweld getroffen, toen jongeren gisteravond laat stenen naar de politie begonnen te gooien. Ongeveer 100 jongeren waren bij de rellen, niet ver van het standscentrum, betrokken. Er vielen aan de zijde van de politie geen gewonden bij de rellen. De poli tie houdt extra patrouilles nadat ongeveer 150 jongelui maan dagavond rellen hadden geschopt. ANKARA AP Turkije heeft gisteren zijn troe pen uit Noord-Irak teruggetrok ken een week nadat met 3.000 manschappen een nieuw offen sief werd ingezet tegen de rebel len van de separatistische Koer dische Arbeiderspartij (PKK) in de Koerdische enclave in het buurland. Volgens het Turkse ministerie van buitenlandse zaken kon het leger worden teruggetrokken omdat het doel is bereikt. Giste ren werden er echter opnieuw gevechten gemeld vanuit het gebied waarbij 21 rebellen en zeven soldaten zouden zijn om gekomen. De regering liet we ten dat de operatie in totaal aan 167 rebellen en 26 soldaten het leven heeft gekost. De actie was gericht tegen naar schatting 650 rebellen iri Koerdische bases in Noord-Irak even ten zuiden van de Turkse plaats Cukurca. De PKK-ers zouden niet op de vlucht zijn geslagen maar zich tegen de aanval hebben verdedigd. Eer der dit jaar deed het Turkse le ger ook al een inval in Koerdis- rome eelco van der linden correspondent De rechtbank van Milaan heeft gisteren een internationaal ar restatiebevel uitgevaardigd te gen de Italiaanse ex-premier Bettino Craxi vanwege 'het ne geren van juridische uitspra ken'. Uit een analyse van zijn diplomatieke paspoort is geble ken dat de in tal van corruptie schandalen verwikkelde Craxi op 16 mei van het vorig jaar inaar zijn zomerhuis in het Tu nesische Hammamet is afge reisd, terwijl hem vier dagen daarvoor was verboden het land te verlaten. Craxi verblijft al twee jaar vrij wel permanent in Tunesië. Be gin vorig jaar was hij voor het laatst in Italië om te getuigen tijdens het zogenaamde 'Eni- mont-proces'. Bij die gelegen heid verkondigde hij, ten over- Vietnam blij met erkenning Washington HANOI-PEKING AFP Maandag had een rustdag moeten zijn De twee chauffeurs van de maandag in het Franse Nimes verongelukte bus hadden op de dag van de tragedie een rustdag moeten hebben. Dat heeft een analyse van de ta chograaf gisteren uitgewezen. De chauffeurs hadden op de dag van de ramp al elf dagen zonder onderbreking tussen Amsterdam en het Spaanse Alicante op en neer gereden. nimes-amsterdam gpd-anp Drieëntwintig mensen kwamen om het leven toen de bus bij een inhaalmanoeuvre een vrachtwagen raakte en vervol gens kantelde. Bij het ongeluk raakten 32 andere passagiers gewond. Onder de doden waren twee Nederlandse vrouwen. ,,De Europese wetgeving schrijft voor dat een chauffeur na vijf dagen 36 uur rust moet nemen", zei Henri Pons, woordvoerder van de officier van justitie in Nïmes. „Dat bete kent dat de twee chauffeurs na tien dagen hadden moeten rus ten. Dat was afgelopen maan dag." De chauffeurs, die in de tien dagen voorafgaand aan de tra gedie negenduizend kilometer hadden gereden, behoorden tot de vijf inzittenden die het onge luk zonder kleerscheuren over leefden. De Spaanse chauffeur die op het moment van het dra ma achter het stuur zat, werd gisteren door de Franse politie in voorlopige hechtenis geno men. Ook de twee eigenaren van de Spaanse busmaatschap pij, Société Monlor, werden door de politie van Nïmes in vastgehouden. Directeur P. Roeland van Starbus Nederland, die de bus met chauffeurs van Monllor had gehuurd, weet zeker dat de chauffeurs voldoende rust heb ben gehad. „Ze kwamen zater dagmiddag om vier uur aan in Amsterdam en gingen de vol gende ochtend om acht uur rij den." largs» In het Schotse Largs torpedeerde gisteren een passagierstrein uit Glasgow achtereenvolgens een buffer en het kaartjesloket, waarna het gevaar te aan de buitenkant van het station tot stilstand kwam. De oorzaak van het ongeval was vanmor gen nog niet bekend. Vijf mensen moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. foto reuter staan van openbaar aanklager Di Pietro en televisiekijkend Ita lië, zijn theorie dat het politieke en economische systeem in Ita lië altijd heeft gedreven op cor ruptie, dat iedereen hiervan'op de hoogte was en hij niet als enige de rekening wenst te be talen. Craxi was van 1983 tot 1987 premier van Italië en zeventien jaar lang secretaris van de soci alistische PSI, een partij die aan de smeergeldschandalen en de obstinate houding van Craxi, volledig ten onder is gegaan. Chirac geeft geen krimp in kwestie-Mururoa straatsburg peter de vries correspondent De Fransè president Chirac is gisteren in Straatsburg gecon fronteerd met massaal verzet tegen de hervatting van de kernproeven op Mururoa en de entering van het Greenpeace- schip Rainbow Warrior II. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl uitte 's avonds persoonlijk tegenover Chirac zijn bezorgd heid over de omstreden atoom tests. Eerder op de dag werd de Franse president tijdens een toespraak in het Europarlement uitgejoeld door de socialistische en groene fracties. De protesten tegen de acht nieuwe Franse kernproeven in de Stille Oceaan overschaduw den geheel het bezoek van Chi rac aan Straatsburg, dat officieel in het teken stond van een rede in het Europarlement en de normale halfjaarlijkse ontmoe ting met de Duitse regeringslei der. Kohl stelde Chirac daarbij op1 de hoogte van zijn 'grote be zorgdheid', maar eiste niet van dat de kernproeven werden af gelast: 'eisen stellen doe je niet onder vrienden'. Ook wees hij vierkant een boycot af van Franse produkten als 'volledig onacceptabel. Het gaat hier om een volledig soevereine beslis singvan Frankrijk', aldus Kohl. Linkse afgevaardigden onder braken 's ochtends Chiracs speech in het Europarlement met geschreeuw en gefluit en /ontvouwden affiches met een nucleaire paddestoel en een kernachtig non. De socialisti sche fractievoorzitster Pauline Green noemde Chiracs besluit 'een misdaad tegen het milieu en de mensenrechten'. Chirac herhaalde dat Frankrijk na deze tests een verdrag zal tekenen dat verdere atoomproeven moet verbieden. De wensen van de Socialisti sche en Groene parlementariërs in het Europees parlement lie ten aan duidelijkheid niets te wensen over: 'Nee tegen de kernproeven!' foto epa londen hans geleunse correspondent Ze tooien zich in historisch fluweel, met brede oranje sjerpen om het lichaam. De vaandels met onuitspreekbare na men memoreren de overwinningen van zo'n driehonderd jaar geleden. De Oranje-ordes in Noord-Ierland eisen de straat op. De waag is of elf maanden ge wapende vrede tussen katholiek en pro testant het parade-seizoen overleeft. Elk jaar in juli lopen de spanningen tus sen de beide gemeenschappen hoog op. De protestante orangisten vieren dan met drumbands, braderieën en ander straatvertier dat koning William III op de twaalfde juli in 1690 de katholieke Engelse vorst James de Tweede bij de ri vier de Boyne wist te verslaan. En Wil lem, door de Noordierse protestanten liefkozend 'King Billy' genoemd, was een rasechte Nederlandse Oranje. De Oranje-ordes in Noord-Ierland tellen zo'n honderdduizend leden. Veel ogen schijnlijk brave huisvaders rukken in deze juli-dagen de oranje-versierselen en zwarte bolhoedjes uit de kast en vie ren met hun opgeschoten kinderen de overwinning op het 'papisme'. De marsroutes zijn al 188 jaar oud en minstens even lang een doorn in het oog van de katholieken, die deze golf van nationalisme meestal binnenshuis ondergaan. Extra gevoelig ligt het in wij ken waar de triomfantelijke protestan ten door 'katholiek' gebied marcheren. De afgelopen dagen ging het bijna fout inPortadown, een honderdtal kilome ters oostelijk van de Noordierse hoofd stad Belfast. Zondag wilden de loyalis ten, zoals de protestanten, zich noemen vanwege hun trouw aan het Verenigd Koninkrijk en het Britse koningshuis, daar hun traditionele Oranje-parade houden. Een politiemacht van zo'n duizend man sterk stond dat niet toe, omdat de mars route via de deels katholieke Garvaghy- weg liep. Katholieke demonstranten zogenoemde nationalisten, vanwege het verlangen naar een herenigd Ierland, hadden al aangekondigd de stoet niet ongemoeid te laten passeren. 'Geen sektarische marsen' was de boodschap op de spandoeken en borden. Zondag en maandag werd intensief on derhandeld tussen politie, orangisten en katholieke leiders. Maandag verscheen de militante protestante dominee Ian Paisley op het toneel. Hij riep de onge veer 1.500 orangisten op geen centime ter te wijken. „We mogen niet opgeven. We sterven liever dan ons over te geven. Als we deze slag niet winnen is alles ver loren, het is een zaak van leven en dood", schreeuwde Paisley zijn gehoor toe. De predikant, die zich weinig gelegen laat liggen aan de bijbelse boodschap van verzoening, had succes. F.ven later vlogen de stenen door de lucht en was een complete veldslag met de politie gaande. Paisley schreef het geweld toe aan 'jeugdige heethoofden' die geen lid van de oranje-orde zouden zijn. Maar hij streek wel het succes op: de politie ging door de knieën, en gisteren moch ten de orangisten de Garvaghyweg af marcheren. De katholieke demonstranten lieten zich, conform de eerder met de politie gemaakte afspraak, gewillig van de straat verwijderen. Even later liepen de potsierlijke uitgedoste orangisten met strakke gezichten tussen de rijen de monstranten door. Er viel geen onverto gen woord, het bleef dodelijk stil Bij hun terugkeer bij de Drumcree-kerk werden de marcheerders toegejuicht alsof ze opnieuw de slag van Boyne hadden gewonnen. Lagerhuislid David Trimble glunderde van oor tot oor. „De ze slag is ons, woensdag gaan we ver der", zei hij triomfantelijk. In Belfast moet vandaag namelijk de oranje-kroon op het werk worden gezet. Ook in Belfast willen de protestanten door een straat, de beruchte Ormeau, die deels door katholieken wordt be woond. In het verleden is hier herhaal delijk hevig gevochten. Gesprekken om tot vergelijk te komen zijn gistervaond mislukt. Achter de onwil van lieden als Paisley om letterlijk een straatje om te gaan, zit hun bijkans zekere weten dat het vre desproces uiteindelijk zal leiden tot sa menvoeging van Ierland en Noord-Ier- land. Voor Paisley en zijn aanhang staat dat gelijk aan katholieke dictatuur en een overwinning van de terroristische IRA. Paisley klaagt hevig over de concessies die Londen door te onderhandelen met Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, al zou hebben gedaan. Een van de punten die hij aanvoert is dat de Britse soldaten nu niet meer op de Noordierse straten patrouilleren om de protestan ten tegen IRA-aanvallen te beschermen. Het-vredesproces doet echter een groter beroep op de tolerantie van de katholie ken. Vorige week werd een Britse sol daat vrijgelaten die eerder tot levens lang was veroordeeld omdat hij een ka tholiek meisje had doodgeschoten. In Portadown zagen ze weer eens beves tigd dat de politie aan de kant van de protestanten staat. Er gaan geruchten dat heethoofden binnen de 1 RA de wa pens weer willen opvatten. Straatgeweld in Belfast kan een goede aanleiding zijn. Vandaag is daarom.een cruciale dag voor het vredesproces. De optimisten menen dat het gezonde verstand in beide kampen inmiddels voldoende veld heeft gewonnen. Pre mier John Major rekent daar ook op. Gisteren feliciteerde hij in het Lagerhuis de 'verantwoordelijke leiders' en de po litie van Ulster met hun 'verstandig ge drag' en de goede afloop. Maar op de uitroep van de Conservatieve afgevaar digde Hugh Dykes, dat het de hoogste tijd is om de 'provocatieve en dwaze historische parades te verbieden' rea geerde Major niet. In Noord-Ierland zijn er nog teveel die liever de doden begra ven dan het verleden. 'Alternatiefis totale verwoesting' pen. We kunnen uitzien naar een soortgelijk proces", aldus Suu Kyi, eraan toevoegend dat er meer overeenkomsten zijri tussen de machthebbers en de; mocratische krachten in Myan- mar dan dat er waren tussen blank en zwart in Zuid-Afrika; „We moeten kiezen tussen de dialoog en totale vernietiging", aldus Suu Kyi. Ze zei dat de re gering had gezegd de macht te willen teruggeven aan het volk. „Dat is precies ook ons doel", aldus de oppositieleidster. Suu Kyi benadrukte dat er geen sprake is van vijandschap tussen haar en de regering eri dat ze geen rancune voelt over haar gevangenschap. „We zijn van plan hen op iedere mogelij ke manier te helpen om de macht terug te geven aan het» volk", antwoordde ze op een van de vragen die haar gesteld werden over samenwerking met de regering. De jurfta heeft eerder gezegd de macht te zullen afstaan aan een burgerregering als er een nieuwe grondwet is opgesteld,, maar heeft daarvoor geen ter mijn gesteld. Het afgelopen jaar heeft Suu Kyi bij haar thuis ze ker twee keer gesprekken ge voerd met regeringsfunctiona rissen. Over de inhoud van die gesprekken zijn geen medede lingen gedaan. De 50-jarige Suu Kyi zou op 19 juli zes jaar huisarrest heb ben gehad. yangon ap De Myanmarese oppositieleid ster Aung San Suu Kyi heeft gis teren, een dag nadat ze onver wacht na bijna zes jaar huisar rest werd vrijgelaten, gezegd te zullen blijven strijden voor vre de en democratie. Ook zei ze dat de militaire regering, de staatsraad voor herstel van orde en gezag (Slorc) haar hulp heeft ingeroepen en riep ze de junta op alle overgebleven politieke gevangenen vrij te laten. De bevolking van Myanmar (Burma) weet officieel nog niet van de vrijlating van Suu Kyi. De media hebben er nog niet over bericht. Buitenlandse waarnemers en diplomaten vra gen zich af wat de junta heeft bewogen om de oppositieleider vrij te laten. Vrijdag nog werd gesuggereerd dat Suu Kyi nog lang opgesloten zou blijven. Suu Kyi-ontving gisteren voor het eerst i,journalisten in haar huis, waar ze al die tijd gevan gen zat. Ze liet weten dat de mede door haar opgerichte Na tionale Liga voor Democratie nog steeds sterk is en riep de militaire junta op vredesonder handelingen te starten. „We moeten kiezen tussen de dia loog en totale verwoesting", al dus Suu Kyi, die in 1991 de No- belrpijs voor de vrede kreeg. „In Zuid-Afrika werken voor malige bittere vijanden nu sa men om het volk vooruit te hel- kaapstad runahellinga incompetente onderwijzers 'die niet in staat zijn rekening te houden met de mogelijkheden, sterke kanten en zwaktes van zwarte studenten'. Ze zullen worden vervangen door zwarte leraren: „Om zo de zelfdisciplN ne en verantwoordelijkheid van de lèerlingen te vergroten". Een groot aantal zwarte on-'; derwijzers is werkloos, maar vaak zijn hun kwalificaties zeer laag. Tijdens de apartheid wer den er nauwelijks eisen aan het zwarte onderwijs gesteld en de leraren hebben veelal geen mid delbare school, maar alleen een zeer kortstondige cursus achter de rug. Azasm heeft de afgelopen maanden vaker acties tegen' blanke leraren georganiseerd en- is er door intimidatie een aantal' keren in geslaagd, leraren van scholen weg te jagen. De aan het ANC verbonden scholieren- organisatie Cosas heeft zich uit drukkelijk tegen de anti-blanke acties gekeerd. correspondent De radicale zwarte Zuidafri- kaanse scholierenorganisatie Azasm heeft gedreigd met ge weld tegen blanke onderwijzers die lesgeven op zwarte scholen. De organisatie wil, dat de blan ken plaatsmaken voor werkloze zwarte leraren en heeft zwarte scholieren die zich voor de be dreigde onderwijzers willen in zetten gewaarschuwd, dat ook zij op geweld moeten rekenen. De acties tegen blanke leraren moeten beginnen, zodra de hui dige wintervakantie van vier weken is afgelopen. Als eerste doelwit heeft de organisatie een school in Rustenburg op het programma staan. „Azasm is te gen gebruik van geweld, maar als deze leraren weigeren vreed zaam te vertrekken, zullen we ieder middel gebruiken om hen te verwijderen, onacht welke kritiek ook". Azasm zegt zich te richten op PARUS .AFP-DPA-Rtr Imam Abdelbaki Sahraoui, die in 1989 de Algerijnse funda mentalistische partij Islamitisch Heilsffont (FIS) mede oprichtte, is gisteravond in Parijs ver moord. Onbekenden schoten de 85-jarige geestelijke in zijn moskee in de Rue Myrrha een kogel door het hoofd. Een ande re man, vermoedelijk een lijf wacht, die probeerde tussenbei de te komen, werd ook gedood. Imam Abdelbaki Sahraoui heeft zich altijd tegen het ge weld in Algerije uitgesproken. De moord heeft bij islam-des- kundigen in Frankrijk voor gro te bezorgdheid gezorgd. Som migen verdenken de veilig heidsdienst van het Algerijnse leger (SM) van de aanslag. Anderen vermoeden dat er sprake is van een afrekening op Frans grondgebied tussen het FIS en de nog radicalere Gewa pende Islamitische Groep (GIA)3 Imam Sahraoui was de afgeloT pen tijd al vele malen bedreigd. Het FIS stevende eind 1991 bij de eerste vrije verkiezingen in Algerije af op een overwin ning. De autoriteiten gelastten de tweede ronde van die verkie-; zingen in januari 1992 af. Bij ge-, weid tussen fundamentalisten en veiligheidstroepen zijn sindsdien ongeveer 40.000 mensen om het leven gekomen, onder wie een honderdtal bui tenlanders. De dialoog tussen de Algerijnse regering en het FIS is mislukt, heeft president Lia- mine Zéroual gisteren in een communiqué [aten meedelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5