Loden last drukt op mariniers Slimheid en terreur werden onverdedigbaar Srebrenica fataal Srebrenica Meerderheid vindt risico's te groot Nova zaait grote onrust met foutief doodsbericht Angst thuisblijver bereikt hoogtepur Het sprookje van veilige zones is uit WOENSDAG 12 JUL11995 hilversum anp Bijna tweederde van de Neder landers (65 procent) vindt de risico's die de Nederlandse mi litairen in Bosnië lopen niet langer verantwoord. Daaraan verbindt 57 procent de conclu sie dat de regering de militai ren zo snel mogelijk moet te rugtrekken. Dat blijkt uit een enquête die gisteravond door bureau Intromart is gehouden in opdracht van RTL Nieuws. De enquête werd uitgevoerd nadat bekend was geworden dat de Serviërs de enclave Sre brenica onder de voet hebben gelopen. Van de ondervraagden vond 29 procent dat de risico's die de militairen lopen nog wel verantwoord zijn. Dat de Ne derlanders wel in Bosnië moe ten blijven, was de mening van 33 procent van de ondervraag den. Srebrenica moeten met ge weld worden bevrijd, was de opinie van 54 procent van de ondervraagden; 31 procent sprak zich daar tegen uit. De melding gisteravond in het televisieprogramma No va dat twee Nederlandse militairen in de enclave Gora- zde waren gedood, heeft een groot aantal verontruste mensen naar het ministerie van defensie doen bellen. Nova-eindredacteur Hella Liefting gaf gisteravond laat toe dat haar redactie het bericht baseerde op een valse telefonische melding. Een man meldde zich als Van Dijk en zei te spreken namen de crisistaf van het ministerie van defensie. Vol gens 'Van Dijk' waren twee Nederlandse militairen in Gorazde gedood. Minister Voorhoeve van defensie zei nog in de Nova-uitzending dat hij die mededeling niet kon bevestigen. Volgens Liefting kwam de mededeling van 'Van Dijk' zeer geloofwaardig over. „Maar het is natuurlijk een buitengewoon vervelende zaak, waar we het best moei lijk mee hebben." Defensie brengt extra hulp in stelling DEN HAAG CARINE NEEFJES De spanning onder de familile- den van Nederlandse VN-sol- daten in voormalig Joegoslavië is nog nooit zo hoog opgelo pen. De 'thuisfronters' zijn doodsbang dat de op de vlucht geslagen Nederlandse militai ren uit Srebrenica alsnog wor den doodgeschoten door de Serviërs. „Het is om gek van te wor den", zucht Joost Janssens, woordvoerder van het Thuis frontcomité in Utrecht. „Die onmacht, die onzekerheid, die ongerustheid: er wordt wel heel veel gevraagd van de ach terblijvers. Meer dan ooit ma ken familieleden zich zorgen of vaders, zoons en echtgenoten heelhuids terugkomen. Nu de NAVO-gevechtsvliegtuigen luchtaanvallen hebben uitge voerd, is de angst voor repre sailles van de Serviërs onge kend groot." In het crisiscentrum van het ministerie van defensie staat de telefoon roodgloeiend. Angstige familieleden snakken naar het laatste nieuws. De mi litaire maatschappelijke dienst is 'stand by' om desnoods menSen thuis op te zoeken als ze door het lint gaan. Op het crisiscentrum is het telefoon team versterkt. Op de hoogte blijven van de laatste ontwik kelingen, is voor de achterblij vers eigenlijk het enige middel om de zenuwen een beetje on der controle te houden. Adjudant E. Poelman kon gisteravond geruststellende antwoorden geven, geen gewonden gevallen militairen zijn veilig aanj men in het kampement cari." Ook de vijftig vrijwill van het Thuisfrontcomité bén gisteren veel contac had met familieleden. U gesprekken blijkt dat som achterblijvers met zichze conflict raken. Aanvanl stonden ze achter de keuzi hun vader, zoon of echtge om humanitaire hulp te v nen in het verscheurde Jo slavië. Maar nu hun dierb in levensgevaar komen, kr ze twijfels. Die werden h< gelopen weekeinde al vers toen een Nederlandse mi werd doodgeschoten. Jans „Achterblijvers vragen zie wie het volgende slachtofft zijn". Slapeloze nachten en centratiestoornissen zijn voorkomende reacties de 'thuisblijvers'. Ze vo zich broos en kwetsbaar. Thuisfrontcomité adviseei achterblijvers om zo veel gelijk over hun angsten te ten. Bij het comité zijn telef d nummers van 'lotgenoten krijgbaar. Daarvan wordt veel gebruik gemaakt, vi woordvoerder Janssens. je 's avonds laat bang en a! voelt, is het prettig om m< mand te praten die in een de situatie verkeert. Een sprek kan even opluel maar ze blijven machteloos Val van moslim-enclave was sinds 1992 slechts een kwestie van tijd nieuwsanalyse Nederlandse leden snelle interventiemacht vertrekken naar Bosnië Srebrenica stond er om bekend onverde digbaar te zijn. Het was slechts een kwestie van tijd dat de enclave in handen van de Bosnische Serviërs zou vallen. Daarbij heb ben de Servische soldaten gebruikt gemaakt van zowel slimme militaire strategie als or dinaire terroristische methoden. Het Bosnisch-Servische leger heeft sinds 1992, toen hét Srebrenica omsingelde, ge duldig de tactiek van uitroking gehanteerd. In de enclave zaten 40.000 vluchtelingen onder wie 5.000 6.000 Bosnische soldaten als ratten in de val. Vanuit de omringende bergen was het voor de Serviërs prijsschie ten op het kleine, volgepropte stadje Sre brenica. Met tanks, sluipschutters en gedul dige uithongering is de moslim-bevolking jarenlang lichamelijk en geestelijk murw gebeukt. De Serviërs zouden Srebrenica al begin 1993 hebben veroverd, ware het niet dat de toenmalige VN-bevelhebber, Morillon. in april van dat jaar persoonlijk naar het zwaar belaagde stadje toog. Hij verklaarde toen voor het oog van vele camera's dat hij niet zou vertrekken eer er voedsel voor de uitge hongerde bevolking zou worden gebracht en VN-soldaten zouden worden gestatio neerd. Eerst was dat een Canadees bataljon, vanaf begin 1994 Dutchbat. Tot vorige week bleef de situatie globaal dezelfde als in 1993. De moslim-bevolking werd, onder de vleugels van de VN-solda ten, in leven gehouden door voedselhulp van vluchtelingenorganisatie Unhcr. Her haaldelijk waren er schiet-incidenten over en weer en granaatbeschietingen vanuit de Servische stellingen op de omringende ber gen. Kleine Bosnische eenheden, die formeel ontwapend waren, drongen vaak de Servi sche stellingen binnen en zaaiden dood en verderf. Ze moesten zich beperken tot spel- deprikken, omdat ze zware wapens ont beerden. Iedereen, ook de Bosniërs, wist dat het 'eiland' midden in Servisch gebied eigenlijk niet te verdedigen was. Ook Dut chbat zou met z'n 400 manschappen bij een aanval geen rol van betekenis kunnen spelen. Opvallend is dat de Serviërs pas echt de aanval openden, nadat het restant van bijna 400 gegijzelde VN-soldaten, onder wie drie Nederlanders, enkele weken geleden was vrijgelaten. De speciale VN-afgezant voor voormalig Joegoslavië, Akashi, zou daarbij het Bosnisch-Servische bewind in Pale heb ben beloofd voorlopig geen luchtaanvallen te laten uitvoeren op Servische stellingen. Wat de Serviërs niet langer accepteerden, waren militaire acties vanuit de enclave. Zo'n twee weken terug stalen moslim-sol- daten vee en doodden enkele Serviërs. De definitieve Servische aanval begon vo rige week donderdag met zware beschietin gen in het zuiden van de enclave, nabij Sre brenica. waarbij ook de Nederlandse blauwhelmen onder vuur kwamen. Ook kwam er een tankaanval op gang. De aanval ging vrijdag met tussenpozen door. De situ atie was die dag zo ernstig dat de comman dant van Dutchbat, overste Karremans, om een NAVO-luchtactie vroeg. De VN wezen dat echter af. Afgelopen zaterdag escaleerden de ge vechten in en rond de enclave. Nederlan ders lagen onder vuur en moesten observa tieposten ten zuiden van Srebrenica opge Juist omdat daar doden vallen, moeten we er heen. We zijn er voor opgeleid en ik heb er geen enkele moeite mee om te gaan", zegt marinier en munitiewerker Willy Peij- enburg (26) uit Dordrecht. Eerder was hij al in Cambodja. Zijn vriendin, Annie Elkers, steunt hem daarin. „Het zal eenzaam zijn zonder hem, en ook spannend. Je maakt je zorgen. Maar hij wil het graag." Het grootste deel van de Nederlandse militairen ver trok gisteren met twee vrachtvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht naar de Kroatische havenstad Split. De eersten waren daar maandag al gearriveerd. Vanuit Split worden ze ondergebracht bij de Britse Task Group Alfa die zich momenteel ten zuidwesten van Sarajevo be vindt. De Nederlandse eenheid bestaat uit een compagnie mariniers met zes zware 120 mm mortieren en een ra dareenheid van de landmacht voor het opsporen van vij andelijk mortiervuur. De Nederlandse militairen maken deel uit van de 12.000 man tellende snelle interventie macht die enkele maanden geleden werd opgericht voor voormalig Joegoslavië. Na Haïti en Cambodja, is het de derde keer dat het Ne derlandse Korps Mariniers een bijdrage levert aan een multinationale strijdmacht. Ditmaal is het zeker niet uit gesloten dat de mariniers en uiteraard de 38 militairen van de landmacht actief aan de strijd zullen deelnemen. Deze onzekerheid maakte het afscheid in de grote eet zaal van de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn iet wat dramatisch. „Het wordt serieus daar", meent menig marinier. Moeders en vriendinnen kijken bezorgd. Radio, televi sie en kranten meldden gevechten bij Srebrenica, lucht aanvallen en een dreigende escalatie van de oorlog. Tra nen worden geplengd; er wordt stevig getrokken aan si garetten. „Ik kijk niet meer naar de televisie. Daar word ik gek van. Dan ga ik me alleen maar zorgen maken", zegt een moeder. Ineke Plomp uit Utrecht drukt haar boomlange vriend, Peter Dercx, nog eens stevig tegen zich aan. Dercx gaat trekkebenend weg. Hij had per 1 november ontslag geno men om aan een rechtenstudie tè beginnen. De marine besliste anders en hij zal nu zeker een halfjaar in Bosnië moeten verblijven.Ik zal me nu maar op het werk gooi en, want anders zit je toch te veel te denken hoe het hem vergaat", fluistert Ineke. Aandachtig wordt geluisterd naar de toespraak van de fensieminister Voorhoeve. ,.U kunt de doeltreffendheid van de VN-macht vergroten", houdt hij de aanwezigen voor. Zonder de inzet van de snelle interventiemacht dreigt in Bosnië opnieuw een „huiveringwekkend men selijk drama", meent Voorhoeve. Hij wijst erop dat het aantal doden in Bosnië sterk is gedaald sinds de VN-vre- desmacht is ingezet. Admiraal N. Buijs, bevelhebber van de marine, worstelt met „de verschrikkelijke gedachte" dat leden van zijn Korps Mariniers mogelijk in een lijkenzak terugkeren. „Daar maak ik me zorgen over. Als mens en als militair." Daarna vertrekken de militairen in bussen naar vlieg veld Soesterberg, moeders en vriendinnen huilend ach terlatend. „Nu is het wachten begonnen", constateert foto anp ruud hoff een van de moeders. Een VN-post in de enclave Srebrenica, nog zeer recent door Nederlandse militairen bezet, nu ontruimd en in Servische handen. ven. Die dag werd Raviv van Renssen dood geschoten, hoogstwaarschijnlijk door een Bosnische soldaat. Zaterdag en zondag na men de Serviërs in totaal dertig Nederland se blauwhelmen gevangen. Deze gijzeling heeft een cruciale rol gespeeld bij de ver overing van Srebrenica', zo blijkt achteraf. De Serviërs continueerden afgelopen maandag hun aanvallen in de zuidpunt van de enclave, ondanks VN-dreigementen om luchtacties uit te voeren. Met tanks en in fanterie kwamen ze tot op een kilometer van de stad. De Bosnische soldaten waren met hun lichte bewapening en tekort aan munitie geen partij. Ze werden met mor tiervuur uit de bergen en tankgranaten uit hun stellingen geschoten. Dat is ook altijd de tactiek van de Serviërs geweest. Eerst be schietingen en vervolgens de infanterie er op af. Dutchbat lag ook frequent onder vuur en moest tot en met maandag in totaal vijf waarnemingsposten verlaten. Opnieuw vroeg Karremans om luchtacties en op nieuw was het antwoord nee. Deze keer vanwege de dertig Nederlandse gegijzelden, waarover de VN aan het onderhandelen waren. De situatie voor Dutchbat verslechterde met het uur. Maandagmiddag werden nog als een laatste buffer een wanhoopspo ging van Karremans tussen de Serviërs en de stad zes pantserwagens met anti- tankgeschut opgesteld. Maar de Serviërs gingen 's avonds frontaal in de aanval, waarbij ook de Nederlandse voertuigen on der vuur werden genomen. Maandagavond laat kwam minister Voorhoeve met de me dedeling dat „de enclave onder de voet dreigt te worden gelopen". Hij noemde luchtacties onvermijdelijk. Die dag waren er zeker honderd doden gevallen onder de moslims in Srebrenica. De Bosnische verdediging stond op in storten en de Serviërs stelden een ultima tum: de Bosniërs en de VN-militairen kre gen 48 uur de tijd om de enclave te verla ten. Naar gisteren bleek, was dit geen bluf. Zowel vanuit het noorden als uit het zui den drongen Servische tanks de enclave binnen. De zes Nederlandse pantserwagens moesten zich vanwege hevig granaatvuur terugtrekken. Gistermiddags volgende ein delijk de langverwachte luchtaanval, eerst op een Servische positie in het noorden later in het zuiden. De Serviërs reageerd bikkelhard: als er een derde luchtaanval! komen, dan zouden de dertig gegijzel Nederlandse blauwhelmen worden doe" geschoten en zouden Srebrenica en de N derlandse basis met de grond gelijk word gemaakt, verklaarden ze. Karremans kW te horen dat de Serviërs daarvoor al zvfl artillerie en raket-lanceerinstallaties kfa hadden staan. De Nederlandse overste besloot daan de derde luchtaanval af te blazen en zi< met zijn troepen terug te trekken in Potoc ri, het hoofdkwartier van Dutchbat l noorden van de stad Srebrenica. In a kielzog volgenden bijna 20.000 mosö vluchtelingen. Srebrenica was gevallen. De val van de moslim-enclave Srebrenica en de mensonterende vlucht van duizen den inwoners van de al maanden belegerde stad heeft gistermiddag een wreed einde gemaakt aan het VN-sprookje van de 'veili ge zones'. Tegelijk hebben de Bosnische Serviërs het laatste beetje geloofwaardig heid en morele krediet van de Verenigde Naties en hun vredesmacht in Bosnië on dergraven. Nu Srebrenica is gevallen, staat niets de Serviërs meer in de weg om dezelfde suc cesvol gebleken taktiek op de andere 'veili ge zones' toe te passen. De val van twee an dere 'safe havens' in Oost-Bosnië, Zepa en Gorazde, lijkt onvermijdelijk, net als de bij behorende menselijke drama's. Voorzover., het nog niet duidelijk was, hebben de Serviërs met de inname van Sre brenica eens te meer bewezen dat ze lak hebben aan de internationale gemeen schap, de Verenigde Naties voorop. De Ser viërs weten ondertussen maar al te goed dat de Verenigde Naties als het er op aan komt geen passend antwoord hebben op hun al- les-of-niets-taktiek. Terwijl de VN nog steeds wanhopig zoe ken naar een politieke oplossing voor het conflict en het ene moeizame compromis na het andere bedenken, dat vervolgens hooghartig door de Serviërs van de tafel wordt geveegd, gaan die laatsten gewoon door met wat ze van het begin af aan heb ben gedaan: vechten. Met militair geweld krijgen de Serviërs, alle internationale ver ontwaardiging ten spijt, vele malen meer voor elkaar dan aan welke onderhande lingstafel ook. Van het begin af aan zijn de zes 'veilige zones' niet veilig geweest en de Serviërs hebben ze nooit als voldongen feit geaccep teerd. De afgelopen maanden bleken de VN bovendien niet eens meer in staat de inwo ners van de 'veilige gebieden' van een zeker minimum aan voedsel te voorzien. In Bihac, Srebrenica, Zepa en zelfs in de Bosnische hoofdstad Sarajevo hongeren de moslims in hun almaar verder krimpende reservaten. Steeds meer 'veilige zones' wa ren de facto al veranderd in gigantische vluchtelingenkampen. En nu veranderen ze langzaam maar zeker in concentratiekam pen, zo heeft zelfs de VN-vluchtelingenor- ganisatie Unhcr toegegeven. De internationale gemeenschap is ver ontwaardigd, maar grijpt niet daadwerkelijk in. De VN-vredesmacht heeft de militaire middelen noch het mandaat om de Serviërs desnoods met geweld een halt toe te roe pen. Dat is een 'constructiefoutje' dat nu fa taal blijkt. Het sprookje dat er veilige zones in Bos nië zijn, is uit. De VN rest waarschijnlijk niets anders dan een smadelijke aftocht. De snelle interventiemacht is net op tijd klaar om die aftocht te dekken. boedapest hans gertsen correspondent Afscheid, gisterochtend op de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn. Een minuut stilte voor de zaterdag in Srebrenica omgekomen soldaat Raviv van Renssen. Berich ten over luchtaanvallen op Servische stellingen. Het oorlogsgeweld in Bosnië lag gisteren in Doorn als een loden last op de bijeenkomst ter gelegenheid van het afscheid van de 157 mari niers en 38 landmachtsoldaten. Ze vertrokken naar Bosnië als onderdeel van de snelle inter ventiemacht. doorn cees van der laan

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2