Positie van corporaties zeer zwak mbtenaren lijken immuun voor geweld Warme klus voor roeiers 'Een ontstopper kan je huwelijk redden Twaalf aanhoudingen in koffieshop Liberty ANDAG 10 JUL11995 i henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 iel! leisje redt man van verdrinking mi! -EN Leidenaar W. Verhoog (64) weet niet hoe hij de 13-jarige je 1 Ida de Tombe moet bedanken. Zij redde hem zaterdagmiddag zwembad De Vliet in Leiden het leven. Verhoog was 'met zijn jenwijze kop' het diepe ingezwommen. „Ik kan slecht zwem- taalen en '1ac^ 8ewoon 'n het ondiepe moeten blijven." Toen hij ie(j, oe werd en wilde gaan staan, voelde Verhoog geen bodem en akte in paniek. Niemand in het overvolle zwembad leek acht slaan op zijn hulpgeroep, totdat Hilda hem haar hand toestak, cwas zo blij dat ik een hand voelde. Ze sleepte me naar het idiepere gedeelte." Verhoog was duizelig, maar mankeerde rder niets. „Ik ben heel blij. Het is net of ik nu een nieuw leven gin. Voor hetzelfde geld was ik weggeweest." Verhoog heeft it adres van Hilda en zal haar spoedig verrassen met een ca- autje. scl utomobilist mishandeld vaa [den Een Leidse automobilist is gisteravond rond zes uur mis- ooimdeld door een man die een wagen uit Wassenaar bestuurde, twee hadden meningsverschillen over eikaars rijgedrag. De Lelylaan in een opstopping terechtkwamen, kreeg de Leide- iar bezoek van de man uit Wassenaar. De laatste sloeg de Lei- i -naar door het half open raam in het gezicht en in de nek. Hij rnielde bovendien de bril van de man en boog de antenne om. Ian draait door den» Een 36-jarige bewoner van de Evertsenstraat draaide af- lopen weekeinde helemaal door. Zaterdagavond bedreigde hij n buurman met een draaiende decoupeerzaag en gooide hij truiten van zijn eigen woning in. Gistermiddag had hij een ander in zijn schuur gezet en gooide hij er alles bij wat brand- lar was. In zijn woning was hij een barbeque-feestje begonnen, s man, die al enige tijd voor overlast zorgde, is vervolgens leegenomen naar het politiebureau. Daar achtte een ingescha- lde arts gedwongen opname noodzakelijk. ^uurauto gestolen Een onbekende is er in de nacht van vrijdag op zaterdag ndoor gegaan met een auto ter waarde van 45.000 gulden van in autoverhuurbedrijf aan de Rooseveltstraat. De dader kraakte brievenbus aan het hek van het bedrijf, waarin een huurder sleutels had achtergelaten. De auto stond langs de kant van straat geparkeerd. de afgelopen nacht is de voorgevel van de woning van de fa- ilie Den Haan op het Pieterskerkhof besmeurd met een olie- :hligë Verf. Kreten'als „woningnood'' én „onbewoonbaar Ver aarde woning" wijzen op de bedoeling van de kalkers orn me- Den Haan-Groen, de wethouder van huisvesting, te treffen, irder stond o.a. „WD" en „NSET op de gevel gekladderd en is de deur besmeurd. NNO 1895 Woensdag 10 Juli fschoon de werklieden bij de in aanbouw zijnde R. K. kerk aan ;n Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude een flink dagloon genieten, n zij toch niet tevreden en vallen er vooral des Maandags on- regeldheden voor. Gisteren heeft men den baas van het werk et een steen verwondingen op het hoofd toegebracht. leiden aad rietveld NNO 1970 vrijdag 10 juli Mede met het oog daarop stel len burgemeester en wethou ders morgen de gemeenteraad voor de financiële banden met de woningbouwverenigingen door te snijden. De leningen en garanties op leningen die Lei den heeft gegeven - samen zo'n 1,5 miljard gulden - worden overgedragen aan het waar borgfonds sociale woningbouw (WSW). Zowel de geringe bedrijfsreser- ves als de beperkte onder- houdsreserves van de vijf groot ste Leidse verhuurders baren de gemeente zorgen. Gemiddeld hebben de corporaties een alge mene bedrijfsreserve van zo'n 1100 gulden per woning. Lan delijk ligt dat gemiddelde liefst vijf keer zo hoog. Voor onder houd hebben de Leidse wo ningbouwverenigingen onge veer 1500 gulden per woning opzij gezet. Ook dat is ruim on der het landelijk gemiddelde van 5000 gulden. De cijfers zijn weliswaar van eind 1993, maar dat maakte ze volgens de gemeente niet min der alarmerend. De woning bouwvereniging Leiden had op dat moment een tekort van elf en daar voelt de gemeente niets miljoen gulden op de begroting) De Sleutels had wel een accep tabele reserve, maar die ver toont weer een dalende ten dens. En ook al groeien de reserves, ifs geen opvallend hoog ziekteverzuim bij Parkeerbeheer en aad rietveld iveld tegen ambtenaren van gemeente Leiden leidt nau- lijks tot ziekteverzuim. Dat rijven burgemeester en wet- ïders in antwoord op vragen i PvdA-raadslid E. van der :n. Zelfs bij de dienst Par- irbeheer, waar medewerkers otstaan aan alle mogelijke men van geweld, tot poging doodslag aan toe, is geen :ake van opvallend hoog ziek- erzuim. /an der Veen stelde zijn vra- naar aanleiding van een ar- el in het AbvaKabo-blad Aan een van 25 februari. Daarin werd gesteld dat agressie tegen gemeente-ambtenaren, en daarmee ook het ziekteverzuim toeneemt. Als dat al zo is, schrij ven B en W, is daar in Leiden niets van te merken. Alleen bij Sociale Zaken is volgens het gemeentebestuur de agressie van de klanten toe genomen, omdat de regels voor het verstrekken van uitkeringen strenger zijn gewordep en er va ker sancties worden toegepast. Twee medewerkers van Sociale Zaken kregen om die reden een andere functie. Eén was er na een confrontatie met een agres sieve klant ziek thuis gebleven. De ander kreeg uit voorzorg een andere baan, nadat een klant voor zijn ogen de balie had ver bouwd. Bij de dienst is een 'vei ligheidbureau' op afroep be schikbaar. Werknemers van de dienst Milieu en Beheer kregen een cursus in het omgaan met agressief publiek, bij de dienst Woonruimteverdeling werd ko gelvrij glas geplaatst. Het ziekte verzuim steeg er niet. Bij De Zijl Bedrijven nam de agressie op het werk, in tegenstelling tot wat kennelijk de landelijke trend is, juist af. rratis bier ratis bier is gratis bier. Iets an- •tsvalt daar niet van te brou wt. Daarom waren er donder- 'gavond twee feestjes voor de «lnemers aan de Peurbakken- cht. Een in de Stadsgehoor- 'al, het andere in de Harmo- - En in de laatste gelegenheid honken ze gratis bier. wi de twee feestjes lag een ver tol van mening ten grondslag, •zet: \ijf vaten bier. Dat gele >cht was door een grote bier- ouwer gratis ter beschikking steld aan de organisatie van ^Peurbakkentocht. De vijf va nbier zouden gratis worden ipt; vier consumptie bonnen per persoon zouden worden uitgedeeld. Dat had organisator van de La- kenfeesten, Aad van der Luit, voor ogen toen hij een deal wil de sluiten met de Stadsgehoor zaal. Maar de Stadsgehoorzaal wilde daar niet aan. Niks gratis bier. „Één consumptiebon per persoon was het laatste bod. Dat heb ik zwart op wit", aldus Van der Luit. „Nou, dan ga ik toch ergens an ders heen", besloot Van der Luit. „Want het gaat om het principe: gratis bier is gratis bier. De vaten heb ik toen mee genomen naar de Harmonie waar het ter beschikking stond aan zeshonderd feestgangers. Ik heb gehoord dat de Stadsge hoorzaal een contract had met een andere bierbrouwer en dat ze in de problemen kwamen door de gratis vaten van de con current. Heel vervelend natuur lijk. Maar ons feest in de Har monie was fantastisch." Goochelaar De 12-jarige Robin Schuil heeft in onze krant al eens gezegd dat hij van goochelen zijn beroep wel zou willen maken: „Als ik ervan kan leven." In ieder geval timmert de Leidse 'David Cop- perfield' aardig aan de weg om dat doel te bereikén. Hij komt deze week voor de zevende keer op de Nederlandse televisie. Nu in het nieuwste programma van Peter Jan Rens op RTL 4: 'Jij bent aan de beurt'. De uitzen ding is zaterdag 15 juli. Daar zit zeker niet de act bij die hij als 8-jarig jongetje bij zijn debuut op televisie de kijkers Goochelaar Robin Schuil. voorschotelde. Toen - overigens ook in een programma van Pe ter Jan Rens - zaagde hij een meisje doormidden. Na dat de buut volgde dus nog vijf telivi- sie-optredens, onder meer bij Paul de Leeuwin 'Muilen Dicht' en bij mede-goochelaar Hans Kazan in de 'Magie Show'. Dit was voorlopig de laatste af levering van deze rubriek. caroline van overbeeke Pilgrims 8 Gezocht: afstammelin gen van de Pilgrim Fathers voor een herden kingsfeest in de Leidse Pie terskerk. Triathlon 9 De triathlon van Alke made gaat ondanks het dalende aantal inschrij vingen toch door op zon dag 16 juli. Gemeente snijdt financiële banden door De financiële positie van de Leidse woningbouwvereni gingen is uitermate zwak. Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente. De corporaties gaan volgens het on derzoek een zorgelijke toekomst tegemoet. de kloof met het landelijk ge middelde wordt alleen maar groter. Sinds de verzelfstandi ging van de corporaties is de re servepositie erg belangrijk ge worden. Want rente uit die re serves en inkomsten uit beleg gingen moeten zorgen voor de groei van het vermogen van de corporaties. Geld maakt geld, schrijft de gemeente in het rap port. Leiden is bang dat de zwakke financiële positie van de wo ningbouwverenigingen de hu ren van de woningen zal opdrij- ypn. En dat zou de gemeente een slechte zaak vinden. „De in- komensgroei van veel woning zoekenden blijft al jaren achter bij de huurstijgingen." Om de huurverhogingen te beperken zouden de corporaties moeten proberen hun kosten te beper ken en rentewinsten te boeken. Hoewel vooral de WBL en De Sleutels slechts met moeite ga ranties op leningen kunnen los krijgen van het waarborgfonds sociale woningbouw kiest de gemeente er niet voor de corpo raties zelf garanties te blijven geven. Leiden zou dan voor de kosten opdraaien als er met de corporaties iets mis zou leiden Vijfhonderd meter lang ploegen door het water. De deelnemers aan de traditionele Dragon Boatrace aan de Apothekersdijk hadden het zaterdag zwaar met het warme weer. Uiteindelijk won het team van Aerofit uit Warmond, met een voorsprong van slechts 0.59 seconde op de DIOK Dragons. Derde werd de ploeg van de gebroeders Kruijt uit Leiden. In de damespoule greep Hotlips Motorclub Randstad de hoofdprijs, vóór Aerofit. In de B-poule was het team van De Spons de snelste. foto ben de bruyn Leids standwerkersconcours op Lakenmarkt voor. In een pnkel geval willen B en W ,nog wel een garantie ver strekken, maar doorgaans zul len de woningbouwverenigin gen voor een lening bij het WSW moeten aankloppen. De afdeling die het meest met geweld te maken krijgt is Par keerbeheer. Boze bekeurden duwen en trekken aan de par- keercontroleurs of slaan hen de pet van het hoofd. De door sommigen gehate medewerkers worden soms geschopt en ge slagen en het komt zelfs voor dat automobilisten bewust op hen inrijden of op een paar cen timeter afstand langs de contro leurs heen scheuren. Maar, schrijven burgemeester en wet houders, „de medewerkers die hier regelmatig aan bloot staan raken in zekere zin immuun voor geweld." leiden caroline van overbeeke Het is doodstil als Paul Zappeij de pijp van de afvoer langzaam volpropt met een enorme hoe veelheid vaatdoeken. Hij mur melt wat en wacht rustig totdat er genoeg toeschouwers bij zijn kraam staan. Vanuit zijn oog-( hoeken ziet hjj ze komen. Dan kan eindelijk zijn 'act' begin-, hen. Zappeij demonstreert zijn ontstopper. En dat doet hij met volle overgave. Alles stopt hij in zijn afvoer: van haarspeldjes, lu cifers, kluwen haar, doperwten tot hele guldens. Om het ding vervolgens met kracht te legen. Zondagmiddag op de Bree- straat: elf standwerkers doen hun uiterste best zoveel moge lijk mensen bij de andere kra men van de Leidse Lakenmarkt vandaan te trekken. Kelen wor den schor geschreeuwd om de meest uiteenlopende produkten aan te prijzen en te demonstre ren: van zelfstrikkende veters, zemen, autopoets, poppen, stofzuigeronderdelen, stoom strijkijzers tot goochelkaarten. De winnaar van het concours scoort het hoogst op 'welspre kendheid, overtuiging en origi naliteit' waarmee hij zijn pro- dukt aanprijst. Huwelijk „Slechts vijftien piek kost deze ontstopper u. En u doet er jaaaaren mee. Je kunt er boven dien je huwelijk mee redden. Want de meeste huwelijken gaan kapot door een verstopte afvoer. Zelf heb ik al drie keer een verstopping gehad: ik werk alleen nog maar voor de ali mentatie." Het stand\Verken zit Zappeij in zijn bloed. De man uit Zwijndrecht wint dan ook de tweede prijs van het Leidse standwerkersconcours. Hij grijpt net naast de hoofdprijs Elf standwerkers deden zondag hun uiterste best om koopwaar op zo creatief mogelijk wijze aan de klant te slijten. foto ben de bruyn die door zijn collega L. Haring man uit Diemen - met de ver koop van goochelkaarten - in de wacht wordt gesleept. En dat is jammer, vindt Zappeij. „Al leen de winnaar mag door naar de finale in Zwolle op 30 okto ber. En je kunt er financieel be hoorlijk op vooruitgaan als je die finale wint. Dan heb je de kans door hele grote bedrijven te worden ingehuurd om hun produkten aan de man te bren gen. Soms levert dat wel 1500 gulden per dag op." Zappeij mag toch niet klagen. Op de Leidse Lakenmarkt heeft hij 'een hele flinke boterham' verdiend. Hoeveei ontstoppers hij precies heeft verkocht, wil hij niet kwijt. Dat is het geheim van de smid. „Het is hard werken hoj^r. In de zomer zeven dagen per week. En 's avonds ben je gesloopt: dit kost namelijk ont zettend veel kracht." En toch zou Zappeij niet anders willen. „Ik heb ooit een echt vak ge leerd: ik ben stuurman grote vaart. Maar dit is toch het mooi ste vak dat er bestaat." „Waarom? Omdat je de hele dag in het middelpunt van de belangstelling staat, het streelt je ijdelheid. Je krijgt veel aan dacht als standwerker. En bo vendien: je kunt dingen zeggen die een ander zich helemaal niet kan veroorloven." De marktkoopman heeft een heel scala aan verkooptrucjes tot zijn beschikking. „Je moet de aandacht vasthouden en mensen aan je binden. Je tekst politie, douane en belastingen betrokken. Het doorzoeken van de zaak nam meer dan twee uur in beslag. Behalve drugs trof de politie ook een stroomstok aan, volgens de wet een verboden wapen. Elf personen werden aange houden op grond van overtre ding van de opiumwet. De meesten van hen zijn alweer op vrije voeten. Daarnaast werd één man overgedragen aan de Vreemdelingendienst, omdat hij geen identiteitsbewijs kon to nen. Het vermoeden bestaat dat hij illegaal in Nederland ver blijft. Bij een inval van politie, douane en belasting zijn zaterdagavond en -nacht in koffieshop Liberty aan de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden twaalf aanhoudingen verricht. In het pand werden behalve hasj en marihuana ook kleine hoeveelheden XTC en co caïne gevonden. De fiscus legde vanwege een belastingschuld beslag op de inventaris en het in de koffieshop aanwezige geld. Bij de inval, die tijdens de La- kenfeesten drommen publiek trok, waren dertig mensen van foto hielco kuipers hans koenekoop Magickaarten weg na snelkraak Bij een snelkraak in een speelgoedwinkel aan de Nieuwstraat is zondagmorgen voor 850 gulden aan Magie speelkaarten gestolen en een bijbehorend reclamebord. De dader sloeg een ruit in. Dinsdag 11 juli 11.00-16.00 Expositie Kijk op Leiden, Hooglandse Kerk 12.30-13.15 Wandelconcert, Hooglandse Kerk 12.45-13.30 Carillonconcert, Stadhuis Toren 21.00 Duo Benjamin Fran klin Café Sus Antigoon instuderen is uit den boze. Je moet spelen met de dingen die om je heen gebeuren. Dal is de kunst, daarin ligt onze kracht. Zo Iaat ik wel eens expres een lange stilte vallen tijdens mijn demonstratie: dat houdt de aandacht vast. Dat vinden men sen spannend. En als mensen te ver wegstaan, ga ik zachter pra ten. Dan komen ze vanzelf wel dichterbij." Het moment suprème is daar als de eerste klant zijn produkt koopt, weet Zappeij. „Mensen zijn kuddedieren: als ze zien dat de buurman iets heeft dat zij niet hebben, willen zij het ook meteen. Dus als de eerst klant de ontstopper koopt, volgen er al snel meer." Vergunning voor sociëteit Quintus den haag/leiden persbureau cerberus Studentenvereniging Quintus krijgt een milieuvergunning voor de nieuwe sociëteit aan de Boommarkt in Leiden. De Raad van State heeft de bezwaren te gen deze vergunning van buurt bewoonster U. Dierks afgewe zen. Dierks, die aan de Bree- straat woont, is bang voor luid ruchtige bezoekers van de so ciëteit en herrie bij laden en los sen. Vorige week was er een zit ting over deze zaak bij de Raad van State. Staatsraad H. Polak is het eens met de gemeente dat het met die overlast wel zal meeval len. In de vergunning is vastge legd dat studenten alleen via de ingang aan de Boommarkt naar binnen mogen, en niet via de ingang aan de Breestraat. Daar mogen alleen bestuursleden ge bruik van maken. Dierks denkt dat de studenten zich in de praktijk niet aan de regels zul len houden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7