Leidsch Dagblad t I Busongeluk met 22 doden in Frankrijk <4 Tweede Kamer terug van reces na dood VN'er Bemanningsleden schip Greenpeace weer vrij Moord op Nieuwe Beestenmarkt Politie Rosmalen meldt hasjgebruik aan ouders Bonden dreigen met acties bij Transavia Omgevallen kraan doodt bouwvakker BEL: 071-128030 GOED NIEUWS 1 NDAG 10 JULI 1S OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40820 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Dost-Timor 5 Indonesië en Portugal zijn nog geen stap ver- Ier gekomen bij hun be prekingen over de status lanOost-Timor. Spoor 8 Het werk aan de spo ren in Leiden is ge smeerd verlopen. Ook het vervoer van de reizigers p>er bus liep goed. 1IME5 ANP-GPD De bus vervoerde Nederlandse, Belgische, Spaanse en Franse jassagiers. In de bus waren vijf ot zeven Nederlanders aanwe- aldus directeur Roeland van itarbus Nederland vanochtend, let is nog niet bekend of er ook Nederlanders om het leven zijn jekomen. De meeste inzitten- ien wisten niet wat er was ge- jeurd, omdat ze sliepen. Een aantal van hen verkeert in shock-toestand. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre van de Spaanse chauffeur. De bus be- andde in de middenberm, enkele malen over' de kop in schoof tientallen meters door tegen de vangrails. Oogge- uigen zeggen dat de bus met de rechter achteruitkijkspiegel de achterkant van de vrachtwa gen heeft geraakt. De geschrok chauffeur zou toen een ruk ttan het stuur hebben gegeven. parus cees van zweeden correspondent De bemanningsleden van het Greenpeace-actieschip de Rain bow Warrior II zijn vanmorgen vrijgelaten. Zij werden ge arresteerd nadat honderdvijftig Franse commando's het schip gisteren hadden geënterd toen het de territoriale wateren van Mururoa was binnengevaren. Frankrijk had het schip de toe gang ontzegd tot het atol in Frans Polynesië, waar Frankrijk in september de kernproeven wil hervatten. De bemanningsleden kunnen Mururoa, waarheen zij na hun arrestatie zijn overgebracht, verlaten als zij beloven de twaalf-mijlszone rond het ko raaleiland niet meer binnen te gaan. Dat heeft de officier van justitie van het eiland, Jean-Per- re Dreno, meegedeeld. Het is onduidelijk of Greenpeace be reid is dat te beloven. De ambassadeurvan Frank rijk in Nieuw-Zeeland spreekt tegen dat de Franse comman do's geweld hebben gebruikt bij de entering van het schip. Vol- Greenpeace zouden ver scheidene gewonden zijn geval len; de commando's maakten bij de entering gebruik van traangas. De regeringen van m- Ook Nederlanders onder inzittenden ij een busongeluk in Zuid-Frankrijk zijn vannacht 22 mensen om het leven gekomen. Twintig mensen raakten gewond, van wie vijftien zeer ernstig. Het ongeluk ge beurde op de autosnelweg A9 in de buurt van Avignon. De bus van de Spaanse organiisatie Starbus was met twee chauffeurs en 57 passagiers onderweg van Amsterdam naar Barcelona. V De twee chauffeurs van de bus hebben het ongeluk overleefd en zijn gehoord door de gendar merie. Waarschijnlijk werd de chauffeur overmand door slaap. De gewonden zijn overge bracht naar ziekenhuizen in Orange, Bagnol-sur-Cèze, Avig non, Nimes en Marseille. De hulpverlening kwam snel op gang. Vijf helikopters werden naar de plek van het ongeluk gedirigeerd. De autoroute A9 werd ter plaatse afgezet. Alarmcentrale Eurocross in Noordwijk heeft vanochtend een speciaal telefoonnummer geopend waar mensen informa tie over het ongeluk kunnen krijgen. Het nummer is 01719- 41285. De alarmcentrale had vanmorgen echter nog weinig informatte. Ook busmaatschap pij Starbus in Amsterdam was vanmorgen vroeg nog niet in staat een passagierslijst te leve- De kist met het stoffelijk overschot van de Nederlandse VN-militair wordt op de luchthaven van Split naar het vliegtuig naar Nederland gebracht. foto anp den haag gpd Commando 's gebruikten traangas Nieuw-Zeeland en Australië hebben de Franse actie scherp veroordeeld. Frankrijk heeft, zo verklaarde de waarnemend mi nister van buitenlandse zaken Bob McMullan van Australië, 'onnodig geweld' gebruikt. Vol gens ambassadeur Jacqes Le Blanc beschouwt Frankrijk traangas echter niet als een wa pen. Aan boord van de Rainbow Warrior II bevonden zich giste ren dertig mensen van verschil lende nationaliteiten, onder wie monseigneur Gaillot. Het Ne derlandse bemanningslid Henk Hazen was voor de entering van de Rainbow Warrior IF overge stapt op de Vega, een zeilschip van Greenpeace dat zich ook in het gebied bevindt. Het incident van gisteren kwam tien jaar na de gerucht makende aanval op de voorlo per van de Rainbow Warrior II. iln een Nieuwzeelandse haven bracht de, Franse geheime dienst destijds het toenmalige vlaggeschip van Greenpeace, ook de Rainbow Warrior gehe ten, tot zinken. Daarbij kwam de Nederlandse Greenpeace-fo- t.ograaf Fernando Perreira om het leven. iPagina 2: 'Fransen zullen af zien van kernproeven'. De Tweede Kamer zal het zo merreces onderbreken voor overleg met de ministers Voor hoeve (Defensie) en Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) over de Nederlandse militaire aanwe zigheid in Bosnië. Afgelopen za terdag werd daar een 25-jarige Nederlandse VN-blauwhelm door Bosnische regeringstroe pen gedood. De vakbonden voor militairen vinden dat de Nederlandse mi litairen uit het voormalige Joe goslavië moeten vertrekken. De maat is vol, zeggen woordvoer ders van ACOM (de CNV-bond 'voor militairen), VBM-LKV (be langenvereniging voor militai ren) en VVDM (bond van dienstplichtige militairen). „Wij zijn daar volstekt zinloos bezig", aldus VBM-LKV bestuurder Gol- steijn. „Het breekpunt is nu be reikt. Er zijn daar met niemand afspraken te maken. Wij moe ten daar weg. Dan zullen er wel slachtoffers vallen, maar over een langere termijn gezien niet meer dan nu het geval zou zijn." Het was de tweede keer dat een Nederlandse militair in Bosnië sneuvelde. In maart raakte bij Simin Han een colle ga dodelijk gewond door Servi sche granaatscherven. Het stof felijk overschot van de zaterdag omgekomen militair is gister avond vanuit Split (Kroatië) per vliegtuig naar de luchtmachtba sis Soesterberg vervoerd. De Tweede Kamer vindt dat opnieuw moet worden bekeken of de Nederlandse bijdrage aan de VN-detachementen in het voormalige Joegoslavië nog wel zin heeft, nu de VN steeds vaker zelf doelwit wordt van aanvallen van de strijdende partijen. Afgelopen weekeinde werden Nederlandse observatieposten bij de moslim-enclave Srebreni ca ingenomen door oprukkende Bosnische Serviërs. Toen zater dag de eerste groep Nederlan ders de aftocht blies, werd deze gericht beschoten door de Bosnische moslims. De boord schutter van een van de pant servoertuigen kreeg bij het pas seren van een door de moslims opgeworpen wegbarricade een kogel door het hoofd. De groepscommandant had ervan afgezien de luiken van het YPR- pantservoertuig te sluiten. Vol gens de landmachtstaf in Den Haag is dat een gebruikelijke beslissing gezien de aard van het terrein. „Het is vrijwel on mogelijk om met gesloten lui ken veilig op de smalle en boch tige landweggetjes te rijden", al dus een woordvoerder. Sinds gisteren worden twintig Nederlandse blauwhelmen vastgehouden in een kazerne in Bratunac. De Serviërs dwongen de soldaten mee te gaan na de verovering van drie observatie posten in de enclave Srebreni ca. De gegijzelde Nederlandse militairen zouden volgens de laatste berichten goed worden behandeld. De Serviërs hadden hen voor hun eigen veiligheid 'vriendelijk doch dringend' ver zocht mee te gaan naar Bratu nac. Zowel de ministers Voorhoe ve en Van Mierlo als de defen siespecialisten in de Tweede Kamer toonden zich gisteren geschokt door de dood van de Nederlandse VN-militair. Niet temin lijkt er in politiek Den Haag nog steeds overeenstem ming te bestaan over de nood zaak van de Nederlandse VN- bijdrage in voormalig Joegosla- Het VN-hoofdkwartier in Sa rajevo neemt de dood van de Nederlandse militair hoog op. De commandant van Unprofor protesteerde zondag bij de re gering in Sarajevo. Het Bosni sche regeringsleger heeft overi gens ontkend op de Nederland se VN'ers te hebben geschoten. Pagina 5: Nederlands blauw helmen steeds verder in de knel. Jongeren in het Brabantse Ros malen lopen deze zomermaan den de kans op boetes tussen de 70 en 120 gulden. Als de jon geren na tien uur 's avonds mu ziek of herrie maken of na mid dernacht samenscholen op een Vakantieganger dupe van CAO-conflict De auto van de vermoorde Leidenaar, met daarnaast een ambulance. foto hielco kuipers rosmalen gpdaantal door de politie verboden plaatsen, moeten ze de porte monnee trekken. Bovendien worden de ouders ingelicht als de politie hen betrapt met een stickie. Volgens woordvoerder Van Herpen opent de politie geen heksenjacht op de jeugd. „We zullen ook niet gelijk met een proces-verbaal zwaaien. Het is een stok achter de deur. Als de waarschuwende vinger niet helpt, dan treden we op." Dat de politie ook ouders gaat waar schuwen als ze jongeren be trappen op het roken van stickies vindt Van Herpen heel normaal. „We willen wel eens zien in hoeverre ouders bekend zijn met wat hun kinderen doen. Het begint met softdrugs, maar wat komt daarna?" Jeugdwerkers en de Rosma- lense jongeren hebben al laten weten de gedragsregels ouder wets en provocerend te vinden. leiden. aad rietveld schiphol. bill meyer Schiphol dreigen vakantie gangers eind volgende week de dupe te worden van een CAO- Conflict bij Transavia Airlines. De vervoersbonden FNV en CNV dreigen met stiptheidsac- ües als Transavia dit jaar niet de volledige prijscompensatie uit keert. Dat kan tot grote vertra gingen leiden voor tienduizen-' den vakantiegangers. Transavia vervoert jaarlijks 2 miljoen va kantiegangers. De directie van Transavia houdt vast aan het eerder geda ne eindbod aan de vakbonden, bod behelst een loonsver- Jtng van 1 procent, een ein dejaarsuitkering van 0,5 procent en een winstuitkering van 1,4 procent in juni. Afgelopen vrijdag kwamen de partijen in een laatste poging niet nader tot elkaar. De Unie Burgerluchtvaart en de Vereni ging van Nederlands Cabine personeel (VNC) gingen eerder wel akkoord met het eindbod. De Vervoersbonden CNV en FNV menen echter dat de loonsverhoging (in totaal 2,9 procent) te weinig structureel is. Deze bonden willen volledige prijscompensatie. De Vereni ging van Nederlandse Verkeers vliegers (VNV) zal het eindbod van de directie zonder advies aan haar leden voorleggen. Woensdag staat een speciale FNV-ledenvergadering op het programma van de bond. Onder de ogen van horiderden mensen en bijna onder de neus van de politie is zaterdagnacht op de Nieuwe Beestenmarkt de 38-jarige Leidenaar R. van Hemert in zijn auto doodgeschoten. De dader vuurde in korte tijd van dichtbij ten minste acht schoten af op het slachtoffer. In verband met de schietpartij heeft zich de afgelopen nacht bij de politie in Utrecht een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn gemeld. De man is als verdachte aangehouden en vanmorgen overgebracht naar Leiden. Hij is vandaag verhoord. Tijdens de schietpartij, om half een 's nachts, was het razend druk op de Nieuwe Beestenmarkt. Niet alleen vanwege de Lakenfeesten, maar ook omdat een grote politiemacht, vergezeld van douane en fiscus, net een inval deed in koffieshop Liberty aan dezelfde straat in de Leidse binnen stad. Daar waren drommen mensen op af geko men. Maar juist vanwege die drukte hebben de agenten in Liberty de schoten niet gehoord. Zij werden gealarmeerd door mensen die tegen de ruit van de koffieshop bonkten en schreeuwden: „Er wordt geschoten, er wordt geschoten." De dader, zegt politiewoordvoerder R. Blom, moet zijn doelwit hebben opgewacht. Van He mert ging vaak uit op de Nieuwe Beestenmarkt. Hij had koud zijn Audi in de middenberm gepar keerd toen de schutter naast zijn auto opdook. Het eerste schot verbrijzelde het portierruitje, van de volgende troffen er een paar de Leidenaar in het gezicht. Hij overleed een half uur later in het Academisch Ziekenhuis Leiden. „Het moet bijna wel zo zijn dat de dader wist dat zijn slachtoffer er aan zou komen", zegt Blom: „Die is op de hoogte geweest. Hij is in koelen bloede neergeschoten." Zaterdagnacht wist de dader in de drukte te ontkomen. Maar op grond van de getuigeverklaringen stond de Alphenaar, die zich later vrijwillig meldde, al wel op het ver- dachtenlijstje van de politie. Van zijn motieven heeft de politie nog geen idee. Van Hemert had zijn auto geparkeerd voor Het Centrum, het café waar hij zelf in december 1991 de eigenaar en diens vrouw beschoot. De eige naar kwam er toen vanaf met een schampschot, de vrouw werd ernstig verwond door een schot in de borst. In juli 1994 wist de Leidenaar, die tot vijf jaar èel was veroordeeld, bij een transport van een psychiatrische inrichting in Assen naar de gevan genis in Veenhuizen te ontsnappen. Een paar da gen later werd hij alweer aangehouden. Op de Nieuwe Beestenmarkt, op dezelfde plaats waar hij zaterdagnacht werd vermoord. De Leidenaar was onlangs, na het uitzitten van zijn straf, vrijgelaten. heerhugowaard anp In Heerhugowaard is van ochtend één dode gevallen en zijn zeven andere bouw vakkers ernstig gewond ge raakt door het omvallen van een bouwkraan. De kraan vermorzelde in haar val een bouwkeet, waar op dat mo ment acht bouwvakkers za ten te schaften. Dat heeft de politie in Heerhugowaard vandaag bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde kort na negen uur op een bouw plaats aan de Oostertocht in Heerhugowaard. Het is de politie nog onduidelijk of de vier stempels van de mobiele kraan waren uitgedraaid. Die steunpunten moeten voor komen dat een kraan door overbelasting omvalt. De giek van de kraan was volgens een eerste schatting van de politie circa tien me ter uitgedraaid. Dat deel doorboorde de schaftkeet. Eén bouwvakker werd op slag gedood, één raakte le vensgevaarlijk gewond. Hij is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den. Van de andere zes werk- 'nemers zijn de. verwondin gen ernstig tot licht. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Eric Hoffer Wij kennen onszelf voornamelijk van horen zeggen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's Randstad Religie Sport HET WEER Weersverwachting van het KNMI Plaatselijk onweer Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur omstreeks 19 graden. Overdag eerst zonnig, maar vooral in de middag van het zuidwesten uit enkele regen- en onweersbuien. Middagtempera- tuur van 26 graden tot 31Wind uit oostelijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Wad dengebied vrij krachtig, 5. Later op de dag draaiend naar zuidwest. 'Koningin Victoria was onwettig kind' londen gpd Als twee Britse wetenschappers gelijk hebben, heeft koningin Elizabeth geen recht op de Brit se troon. Haar bet-overgroot moeder, koningin Victoria, was namelijk volgens beide geleer den vrijwel zeker een onecht kind. De Sunday Times meldde gis teren dat genetisch onderzoek van de broers Malcolm en Willi am Potts heeft uitgewezen dat Victoria de eerste in de konink lijke familie was, die leed aan de erfelijke bloedziekte hemofilie. Documenten van de Koninklij ke Maatschappij van de Ge neeskunst wezen uit dat Victo ria de ziekte niet kan hebben geërfd van haar moeder. In hün boek Victoria's genen stellen de Potts dat er slechts een kans van 1 op 50.000 is dat Victoria de ziekte kreeg door een genetische afwijking. De kans dat ze het produkt was van een buitenechtelijke affaire is vele malen groter, aldus de ge leerden. De historie geeft de weten schappers een steuntje in de rug. De Sunday Times wijst er op dat Victoria, befaamd om haar preutsheid èn grondlegster van de moderne monarchie, werd verwekt in een regelrechte race tussen nakomelingen van George de Vierde en Edward de Vierde om een troonopvolger te leveren. Volgens de professoren Potts kan alleen DNA-onderzoek op de overblijfselen van koningin Elizabeths voorvaderen uitwij zen of zij het bij het rechte eind hebben. Het is echter zeer on waarschijnlijk dat het door schandalen geteisterde Buckingham Palace daarvoor toestemming geeft. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. itrole bezorging), Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 1005Ö, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 iaandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1