Luzern gouden test voor roeisters Herstel Hendrix komt als geroepen Geen limieten in Papenda Van Kessel wint ondanks botsing Sport Vrouwen De Zijl domineren eigen triathlon Moraal wint in Waarland Favoriet nat zege in derb MAANDAG 10 JULI 1995 chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-4 Bokser Castro gewond in verkeer pataginia» De 27-jarigeArgentijnse bokswereldkampioen Jorge Fernando Castro (WBA middengewicht) is gewond geraakt bij een zwaar verkeersongeluk in Patagonia. Flij botste met zijn au to tegen een vrachtwagen. Zijn 18-jarige schoonzuster kwam daarbij om het leven. Twee broers raakten eveneens gewond. Castro raakte gewond aan het hoofd en brak botten in zijn hand. Lozeman kandidate voor Spelen luhmuhlen Alice Lozeman heeft met haar zesde plaats in de zware driesterren military van Luhmühlen haar kandidatuur ge steld voor de olympische ploeg voor Atlanta 1996. De 24-jarige amazone uit Putten steeg met het paard Kiwi Dream door een foutloos afsluitend springconcours van plaats twaalf naar zes Fusie amateurploegen ootmarsumDe amateurwielerploegen Giant en Löwik gaan na afloop van dit seizoen fuseren. De nieuwe ploeg moet, met een hogere begroting, in staat zijn in veel internationale wedstrijden te starten. ITan Vaanhold, nu ploegleider van Giant, wordt de eerste man bij de nieuwe ploeg. Voor Wolthuis, nu technisch verantwoordelijk bij Löwik, is geen plaats. Voor de positie als as sistent-ploegleider wordt een oud-prof benaderd. Over de sa menstelling van de gecombineerde ploeg is nog niets bekend. Grote roeiploeg naar WK in Tampere luzern Nederland gaat met een grote ploeg naar Tampere. In totaal zijn vijftig roeiers geselecteerd voor de WK, die van 20-27 augustus het olympisch kwalificatietoernooi vormen. De roei- bond heeft hiertoe besloten op grond van de prestaties tijdens de Rotsee Regatta in Luzern. Centraal staan de acht mannen en vrouwen. Bij de vrouwen wordt tevens uit de groep van twaalf roeisters rond de acht een twee-zonder of vier-zonder samengesteld. Ver der gaan er vijf scullsters mee om een sterke dubbelvier en dub- beltwee te formeren. In het zware mannenveld ligt het accent op de Holland Acht en gaat er geen skiffeur mee, tenzij Koos Maas dijk aangeeft dat hij reserve wil zijn. Dan start hij ook in Tampe re. Bij de lichte mannen komt in elk geval de vier-zonder aan de start. Van der Marei vierde in Holten holten Triatleet Jan van der Marei zocht dit weekeinde in Hol- ten de tegenstand op van de verzamelde nationale top. Op de olympische (kwart-)afstand pakte de triatleet uit Ter Aar een vierde plaats, in 1.53.24 binnen de drie minuten van de kersver se nationaal kampioen Dennis Looze (1.50.28). „Ik had geen su perdag", analyseerde hij zelf. „Op de fiets en met het lopen ging het een beetje stroef, maar het was dan ook de zevende wed strijd op rij. Tot Almere heb ik nu rust. Daar moet ik er staan." Keurkorps Korszeniowski lijkt met drie overwinningen klaar voor WK De welvaart in het Neder landse vrouwen roeien is bij de Rotsee Regatta in Lu zern uitgedrukt in maar liefst drie gouden medail les. Nadat vroeg in de och tend de vier-zonder en lichte skiffeuze Annet Bogtstr'a een schitterende overwinning hadden be haald, zorgde 's middags de vrouwen acht voor goud. luzern «anp De Nederlandse boot, met aan boord Femke Boelen, Marieke Westerhof, Tessa Knaven, Tessa Appeldoorn, Marleen van der Velden, Meike van Driel, Rita de Jong en Muriel van Schilfgaarde en stuurvrouw Jissy de Wolf, verwees in een spannende fina le vice-wereldkampioen Roe menië naar de tweede plaats. In de strijd bij de mannen acht werd de Holland Acht tweede achter de boot uit Rusland. Sa men met de zilveren medaille van Irene Eijs en Eeke van Nes in de vrouwen dubbel-twee kwam het totaal aantal medail les voor de uitgebreide Neder landse equipe op vijf. Met drie overwinningen in de vrouwen nummers heeft bondscoach Kris Korszeniowski opnieuw toegeslagen. De Amerikaan van Poolse origine, die vorig jaar door de Nederlandse roeibond i§ aangetrokken om het Neder landse vrouwenroeien op een hoger peil te brengen, bevestig de daarmee zijn kunnen. Vorig jaar al leidde Kor- zenowski de vrouwen vier-zon der naar goud in het WK te In dianapolis. Een belangrijk in grediënt voor het succes van Supporters zwemmen af op de Nederlandse vrouwen acht, die verrassend de eerste plaats tijdens de Rotsee Korszeniowski is de competitie die hij in de training brengt. Bij na elke training wordt er om het hardst gevaren. Niemand is ze ker van haar plaats in een be paalde boot. Begin dit jaar wer den alle ploegen weer door el kaar geschud en ook de samen stelling van de acht voor Luzern bleef tot op het laatste moment geheim. „Waarschijnlijk zijn het ook zijn 'magische handen' en het zelfvertrouwen dat hij je geeft. Wij kregen te horen dat we tot de duizend meter niet harder moesten roeien dan een tweede plaats en daarna moesten pro beren verder te versnellen. Tij dens de race klopte dat ook alle maal, alleen zijn we maar wat geesteren anp Vrij verassend heeft bonds coach Hom er voor de naderen de Europese titelstrijd weer een kandidaat equipe-lid bij. Op het 21e CSI van Geesteren, op en top bezet, diende zich ineens Emile Hendrix aan. Opvallend, vindt hijzelf. „Zes weken gele den kon ik niet eens op een stoel zitten, laat staan op een paard." Bij de Grote Prijs van Twente, nogal onverwachts ge wonnen door de Fransman Henri Prudent, moest Hendrix de beslissende fase aan zich voorbij laten gaan. Op de voor laatste hindernis voor de twee de manche, op de tweede van een driesprong, weigerde Ana- dolu Arabian dienst. „Zonde", zei Hendrix. „Maar wat klaag ik. Nog niet zo lang geleden kon ik niet eens aan een paard den ken. Had ik pijn van top tol teen. Nu lijkt het er weer op." Hendrix, jarenlang gewaardeerd lid van de nationale ploeg, was zeven maanden uit de roulatie. Een zware blessure aan de mg, gevolgd door een hernia-opera tie, wiefpen hem ver terug. Sneller dan verwacht presteert hij weer. „Ik neem toch wat er varing mee. Dat pakt niemand mij af." Nederland kan de te rugkeer van de routinier uit Limburg gebruiken. Tot nu toe heeft Horn slechts twee zeker heden voor het EK, dat in sep tember in Sankt Gallen wordt gehouden. Albert Voorn en Jan Tops. Het tweetal, in Geesteren niet aanwezig met de beste paarden, bewees zich een week eerder in de landenwedstrijd van Aken. In Geesteren zei Florn te twij felen over Lansink, nota bene de ruiter die bij hem op stal werkt. Met Easy Jumper, het voor de hand liggende paard voor de titelstrijd, heeft de zes voudig nationaal kampioen zich recentelijk te weinig bewezen. Zondag imponeerde Lansink met Libero H, waarmee hij een fractie van de hoofdprijs bleef verwijderd. Maar de dekhengst heeft andere verplichtingen dan het rijden van het EK, is daarom in Zwitserland niet inzetbaar. Flendrix vond de discussie over Lansink flauwekul. „Jos heeft bewezen zeer belangrijk te zijn, al is zijn materiaal op een bepaald moment iets minder." Voorn sloot zich erbij aan: „De kenners zien dat Lansink er ge woon bijhoort." Hoe het ook zij, in de finale was Lansink, de plaatselijke favoriet, de smaak maker. Met Libero H kwam hij leiderdorp wilmar kortleever medewerker Met de kersverse Super Presti ge-status kreeg de Leidse triathlon van De Zijl/LGB giste ren in Helmonder Roland Melis een aansprekend winnaar. De voormalig juniorenkampioen versloeg in Leiderdorp de regio nale favorieten Willy Bogers en Sam Springer. Bij de vrouwen waren met Gonnie Wensveen, Gemma van Nijnanten en Wan- dy Kater de eerste drie triatletes lid van De Zijl/LGB. Hoewel het nachtelijke oh- weer ook 's ochtends nog drei gend leek voor de Leidse triathlon, brak gedurende de wedstrijd alsnog de zon ruim door. Aan de kop van de wed strijd had Melis het pleit snel beslist. In een kopgroepje kwam hij na 1,5 kilometer zwemmen uit het water, om op de fiets af stand te nemen en zijn tegen standers in het vervolg slechts zijn hielen te laten zien. De twintigjarige student aan de marine-academie is in de triathlonwereld een bekende. De voormalig jeugdkampioen kwam ooit tot een derde en een vierde plaats bij het nationaal juniorenkampioenschap en was in 1992 zelfs op Europees ni veau tweede. Door de SPC-status trekt Lei den nu dan ook méér triatleten dan alleen regionale top. Had Melis de afgelopen weken al een eerste (Nuenen) en een tweede (Texel) plaats gescoord, de nummer twee Stefan van Namen won vorige week al in het Gelderse Aalten. Op de der de stek echter kan Willy Bogers (1.44 achter Melis' tijd van 2.01.10) bogen op een eerste plaats in het klassement van het Casema-circuit, dat behalve het Leidse treffen bestaat uit wed strijden in Den Haag, Delft en Wassenaar (10 september). „Ik heb vooral lekker gefietst. Dat gaat dit jaar heel goed. Vandaag zat ik op 39 kilometer in het uur, terwijl het parcours hier bepaald niet makkelijk is." Bo gers kwam nog heel dicht bij Van Namen, ook concurrrent in het Casema-circuit. De aan staand vader moet echter ook achteruit gaan kijken. Zijn Leid se clubgenoot Sam Springer is na een hamstring-operatie op de weg terug. Gisteren behaalde hij op anderhalve minuut van Bogers een vierde plek. „Alles bij elkaar ging het hartstikke goed. Met het fietsen had ik nog een beetje zware benen van de halve triathlon in Stein vorige week. Daaraan kun je merken eerder met de tussensprint be gonnen, omdat de andere ploe gen ook gingen", zei Femke Boelen na afloop. Zij maakt in middels met haar roeipartner Muriel van Schilfgaarde weer deel uit van de acht. Schuchter Ook de vrouwen dubbel-twee met Van Nes en Eijs draagt de schuchtere bondscoach op han den. „Korszeniowski zorgt er voor dat je in een race zelf het initiatief neemt. Niet afwachten wanneer de anderen gaan en dan zorgen dat je meegaat, maar zelf het wedstrijdverloop bepalen. Het is een veel vol- wassener manier van roeien, die bij ons prima werkt", aldus Jos Lansink bleef gisteren een fractie verwijderd van de hoofdprijs in de Grote Prijs van Twente. foto anp dichtbij de winst, goed voor 60.000 gulden. Na een fraaie rit in de barrage ging het op de voorlaatste hindernis mis. „In een goed seizoen had ik met de ogen dicht gewonnen. Nu, in deze minder periode, had ik vier ogen nodig. Dat was net iets te veel." dat ik nog niet gewend ben." Bij de vrouwen won Wens veen eenvoudig de wedstrijd die ook gold als clubkampioen schap van De Zijl/LGB. Wandy Kater kwam met de mannen- toppers uit het water, maar Wensveen had haar op de fiets al snel te pakken. Kater kon op de tweewieler wel Van Nijnan ten voor blijven, maar ook die bleek in het eerste triathlon-jaar van .de voormalig lange-af- standzwemster nog te snel. „Ze kwam me met een rot- vaart voorbij lopen. Dat had ik niet verwacht, want met het NK zat ze nog achter me." Van Nijnanten bleek diep te zijn ge gaan om haar clubgenote toch nog voor te blijven. Hans van Zijp tenslotte was de snelste ve teraan. De Leidenaar moest hard sprinten om Hagenaar Martin Lansink te verslaan. leiden wilmar kqrtleever Oegstgeestenaar Mart Mo raal mag zich na de wedstrijd gisteren in Waarland een jaar lang nationaal veteranen- kampioen triathlon noemen. De triatleet van De Zijl/LGB rekende vooral door sterk fietsen af met zijn Haagse concurrent Cees van Loon. Bij de gelijktijdig afgewerkte juniorenkampioenschappen stapte Leidenaar Rinse van den Ouweelen net naast het erepodium. In de laatste onderlinge wedstrijd met Van Loon had Moraal nog verloren, dus de Oegsgeestenaar wist wat hem te doen stond: „Ik moest zo snel mogelijk los rijden, uit het zicht. Van Loon is toch een betere lo per, die pakt zo een minuut." Na de 1,5 kilometer zwem men en de veertig kilometer fietsen bleek Moraals strate gie inderdaad te werken. Van Loon kwam opzetten, maar de triatleet van De Zijl/LGB trok aan het langste eind. Bij de mannen 55 was ook Voor- houter Ben van Kempen goed voor goud. Van den Ouweelen kampte in zijn laatste juniorenjaar met veel (knie)problemen. Met de vierde plaats in Noord-Holland was de Lei denaar dan ook zeer tevre den. „Ik mag op zich niet klagen, zo lekker als vandaag heb ik nog niet gedraaid dit seizoen." Op enige afstand van de favorieten kwam Van den Ouweelen uit het water, waarna hij op de fiets een aantal concurrenten achter haalde. Lopend wreekte zich echter de trainingsachter stand, zodat uit de achter hoede Jan-Willem Schaar voor kon piepen voor de der de stek. „Het gaat steeds be ter sinds ik aanpassingen heb aan mijn zooltjes. Als je alles op een rijtje zet mag je aan de ene kant tevreden zijn, maar er had nog veel meer ingezeten." Op de twaalfde plaats klas seerde ook de drie jaar jon gere Raymond Pet zich bij de voorsten. Zijn lopen bleek als vanouds het sterkste onder deel. „Het ging anders dan ik had verwacht. Na het eerste stuk zwemmen klapte ik he lemaal dicht en op de fiets kon ik pas in de laatste ronde mijn draai vinden. Toen ben ik als een beest gaan lopen en kon ik er nog een hele hoop inhalen." In de reguliere Super Pres tige wedstrijd in Waarland was Alphense Ada van Zwie- ten goed voor een twee stek. De voormalige Bodegraafse bleef in 2.04.19 ruim binnen de minuut van de Helderse Groenendijk. Van Nes. Door alle successen in Luzern krijgt Korszeniowski wel te kampen met een luxeprobleem voor de wereldkampioenschap pen eind augustus in Tampere (Finland). Bij de zware vrouwen boordroeisters (een riem per roeister) en scullsters (twee rie men per roeister) lost hij dat op door alle kandidaten mee te ne men naar het WK. Bij de vrouwen in de lichte klasse wordt er de komende we ken opnieuw geselecteerd voor een dubbeltwee en een skiff. De lichte mannen vier-zonder met Marc Emke, Brian Hitchcock, Titus Weyschedé en Christian Bolck, die ook onder Korsze- niowski's verantwoordelijkheid voor zich opeiste. valt, behaalde in Luzern een knappe vijfde plaats. Zij stelden daarmee eveneens hun ticket veilig voor de wereldkampioen schappen. Het resultaat van de Holland Acht was gevoelsmatig iets min der spectaculair. Na de voor rondes, waarin Niels van der Zwan, Niels van Steenis, Kai Compagner, Henk Jan Zwolle, Jaap Krijtenburg, Michiel Bart- man, Ronald Florijn, Nico Rienks en stuurman Jeroen Duyster twee keer winst behaal den en ook de snelste tijd van het weekeinde scoorden, wees alles erop dat een overwinning tot de mogelijkheden behoorde. Tijdens de race, waarin de Nederlanders een tijdlang op de vijfde plaats voeren, leek gouden medaille ineens stuk minder vanzelfsprek Het geselende tempo dat Nico Rienks zijn mederoeie de laatste vijfhonderd metei legde, bracht de ploeg voo finish nog terug tot op eei conde van de Russische I Weer een tijd die diclit bij baanrecord lag, maar geen den medaille. Rienks: „Teleurstellend, valt wel een beetje tegen, de eerste plaats zat er in. i als je het verschil met de t achter ons ziet, dan sche het maar weinig of vierde geworden. Dan is 2 een stuk beter." arnhem wilmar kortleever atletiekmedewerker In de limietenjacht voor de we reldkampioenschappen slaagde 'niemand zaterdag erin om-tij dens de Arnhemse Papendal Games een ticket voor Göteborg te verwerven. Twee weken voor het sluiten van de termijn en één week voor de NK was de strijd tussen Alphenaar Chris tian Tamminga en Laurens Looye met de polsstok het aar digst. Looye won met 5,40, daarmee de beste seizoenspres tatie van Tamminga evenarend. Hordenloper Robin Korving kwam er op de zachte en dus trage sprintbaan van Papendal niet aan te pas. De atleet uit Heerhugowaard toucheerde drie van de obstakels om in 13,91 zelfs boven zijn éigen na tionaal) record te eindigen (13.83). De poging van 800 me ter-loopster Ester Goossens leek driekwart van de race kansrijk, maar in de warmte stortte Goossens in. Ook de Utrechtse Jacqueline Poelman bleef ver verwijderd van de streeftijden op zowel 100 meter, 200 meter als 4x100 meter. De al voor Gö teborg gekwalificeerde Gouden Spike-winnares Jacqueline Goormachtigh kwam midden in haar trainingsperiode niet ver der dan 54,72 met de discus. Kamiel .Maase liep in Papendal zijn eerste wedstrijd in Neder land. Een week voor de kam pioenschappen in Bergen op Zoom leenden de broeierige omstandigheden zich niet voor toptijden, maar in een sterk ge lopen wedstrijd versloeg de Zoetermeerse student overtui gend zijn concurrent Greg van Hest en hoefde hij pas op de laatste meters de Ethiopische asielzoeker Getaneh Tessema voor te laten gaan (13.56,51 om 13.56,65). Zelfs de snel vertrok ken Duitse winnaar Naumann kwam nog binnen bereik (13.53,93). Op de 1500 meter was Joost la Lau merkwaardig genoeg in de B-serie ingedeeld. Slechts de Tunesiër Kalboussi wist de Lei denaar voor te blijven. 3.48,40, één seconde boven zijn beste seizoensprestatie, gaf La Lau goede hoop voor de kampioen schappen alwaar de metrische mijl zonder voorrondes wordt afgewerkt. Rotterdammer Hylke van der Gaast verraste door Bataven-clubgenoot Hulis verslaan op de drieduizend ter. De 28-jarige student drijfseconomie liep ondanl benauwde omstandigh vroeg op de zaterdagavonc persoonlijk record. „Als het graden koeler is, loop ik tiei conden harder", voorspeld alvast. Na een voorseizoen me verse ongemakken lijkt Bi; Vermond precies op tiji vorm te zijn gekomen voo nationale titelstrijd. In eer terland voor 20 tot en met jarigen in Utrecht kwam Leidse atlete van AV Hollan op de 4x400 meter, die n door haar tijd van 56 secor door Nederland gewon werd. Wassenaarder Fabian den Barselaar kwam op de meter minder goed uit de met een vijfde plaats in 21 Ook Christian Tamminga kv daags na Papendal niet h dan vijf meter precies. Dit wel ruim een meter hoger Bataaf Remi Zevenhuizen met zijn sprong van 3,£ nog niet geheel terug blijkt het 4,50-niveau van vorig j wassenaar anp bleiswuk marc van der jagt wielermedewerker Miquel van Kessel heeft op spectaculaire wijze de Ronde van Bleiswijk op zijn naam ge schreven. De A-amateur uit Ter Aar bleef afgelopen zaterdag bijna veertig kilometer lang uit de greep van het jagende pelo ton en kwam solo over de meet. De geslaagde vluchtpoging van de 19-jarige renner werd onder broken door een opmerkelijk incident. Van Kessel kon een overstekende toeschouwer niet meer ontwijken en knalde bo ven op hem. Hij zag zijn voor sprong daardoor van veertig naar achttien seconden teruglo pen, maar gaf niet op. Van Kes sel, die lid is van het in de top- competitie uitkomende WV Vo- lendam, sprak al zijn reserves aan en bouwde zijn voorsprong opnieuw uit. Het peloton kwam veertig secopden na hem in Bleiswijk over de streep. Swift- /Casba-renner Ronald van der Tang werd derde in de massa sprint en viel daardoor net bui ten het podium. Aart Vierhouten is er niet in geslaagd zijn topklassering in de Ronde van Rijnland-Palts te handhaven. De A-amateur, die lid is van Swift/Casba, kwam gisteren in de vijfde etappe (van Bad Neuenahr naar Wittlich) als tiende over de streep. Ondanks die sterke prestatie zakte Vier houten terug naar de zestiende plaats in het algemeen klasse ment. De renner van de ambi tieuze Vredestein-ploeg stond afgelopen vrijdag - dankzij de zevende stek in de derde etappe - achtste. Vierhouten blijft de best geklasseerde Nederlander. Hij heeft een achterstand van 9 minuten en 27 seconden op de Duitser Reusz. Nieuweling Vincent van der Kooij was dit weekeinde succes vol. De 16-jarige Leidenaar schreef zaterdag de Ronde van het Villapark op zijn naam. Een indrukwekkend deelnemersveld van 107 renners verscheen in Nijverdal aan de start. Niet één van het grote aantal nieuwelin gen bleek echter in staat de de marrage van Van der Kooij on gedaan te maken. Hij ontsnapte vijftien ronden voor het einde uit het peloton en kwam met vijftig seconden voorsprong al leen over de finishlijn. De talentvolle renner kwam gisteren tijdens de Knoops Peel- land Toer te kort voor een podi umplaats. Van der Kooij won in Liessel de sprint van het pelo ton, maar moest drie vluchters voor zich dulden. Leeftijdsge noot Gerben van der Reep (Hil- legom) kwam kort na hem als achtste over de meet. André van der Reep kwam sterker voor de dag dan zijn jongere broer. De junior finishte als vierde. Jeroen Wesselius van het Alphense Avanti legde in Obdam beslag op de vijfde stek bij de junioren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16