FC Groningen in d richting van Europ Olympique Marseille kocht veel meer spelers om Het gaat de goede kant op met zwemkernploeg Sport Benauwde zege voor Sandra van der Sloot Valpartijen ontsieren Le Mans Weinig vreugde voor Leidse deelnemers N Zwemster Van Dijk wint in Dwarswatering Italië wint World League voor vijfde keer MAANDAG 10 JULI 1995 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071-1 marseille. afp/dpa De voormalige manager van Olympique Marseille, Jean-Pier re Bernes, heeft bekend in het verleden veel vaker spelers en scheidsrechters te hebben om gekocht. De Franse club, en voorzitter Bernard Tapie in het bijzonder, werd onlangs gestraft voor fiet omkopen van spelers van Valenciennes, in mei 1993. Bernes heeft volgens de kran ten France Soir en Le Provencal onlangs zijn hart gelucht bij een onderzoeksrechter. „Het suc cesverhaal van Olympique heeft tussen 1987 en 1993 heel wat geld gekost. Iedereen binnen de club wist dat we voor wedstrij den betaalden." De oud-manager bekende dat het per seizoen om vier, vijf wedstrijden ging. De corruptie zou Tapie jaarlijks ongeveer twee miljoen gulden hebben ge kost. Onzin De oud-voorzitter reageerde rustig. „Ik snap niet wat Bernes aan het doen is. In het proces rond de zaak Valenciennes heeft-ie altijd gezegd schoon schip te willen maken. Hij zei dat hij alles verteld had, dat het verhaal compleet was. En nu komt hij met nog meer onzin." Bernes gaf voorbeelden, zoals de omkoping van de oud-trai Marco Boogers naar Everton Rotterdam De kans is groot dat Marco Boogers het nieuwe sei zoen uitkomt voor Everton. De spits van Sparta, die het afgelo pen weekeinde met nog 23 spelers de voorbereiding startte op het nieuwe seizoen onder de nieuwe trainer Henk ten Cate, ver trekt volgende week maandag naar Liverpool om zich te oriënte ren. Ten Cate gaat er vanuit dat Boogers vertrekt. De verlangde transfersom van 1,5 miljoen gulden wil Sparta's trainer investe ren in een middenvelder en een verdediger. Eindelijk akkoord over Laros arnhem. Vitésse-voorzitter Karei Aalbers heeft een dag voor de eerste training van de Arnhemse eredivisionist een succesvolle poging gedaan om de arbitragezaak over het geschil tussen Louis Laros en Willem II af te blazen. Willem II is gisteravond akkoord gegaan met de transfersom die Vitesse nu voor Laros gaat betalen: iets minder dan 1,2 miljoen gulden. Willem II wilde veel meer geld zien omdat de Tilburgse club vond dal de links buiten verzuimd had zijn (aflopende) contract op te zeggen. Daardoor eiste Willem II van Laros een afkoopsom. Van Ham naar PAOK Saloniki beveren. Maurice van Ham voetbalt komend seizoen onder de hoede van trainer Arie Haan bij PAOK Saloniki. De Nederlandse middenvelder speelde jarenlang voor Beveren en tekende een verbintenis voor een seizoen bij de club uit de tweede stad van Griekenland. Van Ham vloog dit weekeinde naar Saloniki, maak te een training mee en onderging de medische keuring. Ook de clubs zijn het eens. Van Ham, die onlangs een overgang naar KV Mechelen zag afketsen, zal het appartement betrekken dat voor ganger Frans van Rooy inmiddels heeft verlaten. Prima debuut Remco Torken lokeren De Nederlandse spits Remco Torken heeft tijdens zijn debuut voor de Belgische tweedeklasser Lokeren twee keer ge scoord. Lokeren speelde in het toernooi om de Beker van Vlaan deren 2-2 gelijk tegen Sint-Niklaas uit dezelfde klasse.Het eerste doelpunt ontstond uit een voorzet van landgenoot Marcel Peeper (ex-Twente), het tweede uit een strafschop. De uit Leiden afkomstige Torken voetbalde in Nederland voor FC Den Haag, VW en Top Oss. OS Kwalificatie Edwin Jongejans rome Edwin Jongejans heeft tijdens schoonspringwedstrijden in Rome ruimschoots voldaan aan de Olympische kwalificatie- eis van het NOC/NSF. Jongemans, die in het sterke internatio nale veld vierde werd, haalde op de drie meter-plank 585,60 punten en mag zijn ticket voor Atlanta ophalen. De Olympische limiet ligt immers op 540. De schoonspringer werd in Rome vierde. De Chinees Gong zegevierde in Rome met 611,37 pun ten. Edwin Jongejans moest ook de Mexicaan Platas (605,46) en de Amerikaan Donie (601,35) voor laten gaan in het eindldasse- ment. Auto's Verstappen in 'uitverkoop' londen los Verstappen is bij Simtek afgelost door een nieuwe bestuurder, curator Lindsay Denney. Die gaat op zoek naar ko pers voor de vijf Formule-I-wagens. Denney wil de complete renstal verkopen. Simtek werd halverwege het vorige seizoen opgericht door de 29-jarige Nick Worth. Hij vond sponsors in MTV, Korean Air en een Japanse kledingzaak, maar slaagde er niet in de benodigde cashflow voor elke Grand Prix 1,3 miljoen gulden) op te hoesten. Simtek heeft schulden ter waarde van 13 miljoen gulden. De cu rator heeft vijf formule I wagens in de aanbieding, de drie van vorig jaar plus de twee van dit jaar. Plus ontwerpen voor toe komstige modellen, banden, gereedschap en de trailer. Er is zelfs een windtunnel te koop. Kopers hebben tot 20 juli de tijd een bod te doen. Indien zich geen koper meldt, wordt er op die dag een veiling gehouden. zandvoort. Sandra van der Sloot heeft een in alle opzichten benauwde zondag achter de rug. Net als een kleine 5.000 mensen ver koos zij gisteren de oostzijde van de boulevard van Zand voort boven een plekje op het volle strand. Niet alleen vanwe ge de temperatuur was de Trop hy of the Dunes een zinderende aangelegenheid. Van der Sloot uit Alphen aan den Rijn won, naar zij achteraf zei, de span nendste race van haar leven. Tijdens de trainingen was de Alphense niet verder gekomen dan de derde plaats. Met Rob Karst en, uiterst verrassend Be rend Gesman ook, uit Alphen, voor zich zou het een zware dobber worden in de poging als eerste te eindigen. Maar in de derde ronde passeerde Van der Sloot Gesman en pikte daarmee de tweede plaats in. In de vol gende ronde verschalkte Van der Sloot Karst en reed daarmee op kop. Gesman zakte weg naar de zesde plek. Karst en Vander Sloot bleven stuivertje wisselen tot ronde 16. Toen nam Van der Sloot het heft in handen. In de voorlaatste ronde kwam Karst nog even langszij, maar- bij het ingaan van de Tarzanbocht her stelde de Alphense zich en pak te de zwaar bevochtën overwin ning. Dat kwam haar goed uit. „Ik had bijna geen banden meer over", aldus Van der Sloot. Ferry van Duijvenvoorde uit Noordwijkerhout werd zevende. ner van Nantes, Miroslav Blaze- vic in 1989. Toen betaalde Olympique, volgens Bernes, een gefingeerde rekening van 420.000 franc (ongeveer 140.000 gulden) aan een bedrijf in Zü- rich, voor het organiseren van een vriendschappelijk duel. Dat geld was voor Blazevic. Ook bij Europa-Cupwedstrij den zou er zijn betaald. Bernes vertelde over de wedstrijd tegen AEK Athene, in oktober 1989. „Voor dat uitduel hebben een vage rekening aan een Griek be taald: Spirios Karagioris. Het ging om 1,7 miljoen franc (bijna 600.000 gulden). Hij heeft dat geld aan de spelers doorgege ven. 'Om een stapje minder te doen'." Olympique won het duel met 2-0. „Voor de return hebben we, via een andere tussenpersoon, de Oostenrijkse scheidsrechter geld gegeven." Bernes gaf aan dat de bewuste arbiter inmid dels is overleden. In beroep De Franse voetbalbond zette Olympique wegens de zaak Va lenciennes terug naar de twee de divisie. De rechtbank veroor deelde oud-voorzitter Tapie tot twee jaar gevangenisstraf. Hij ging tegen die straf in beroep. De zakenman met politieke am bities heeft volgens Bernes ove rigens ook clubgeld in zijn eigen politieke campagne gestoken. Edmondo Fabbri, voormalig bondscoach van Italië, is vrij dagnacht in een ziekenhuis in de buurt van Bologna overle den. Hij werd 73 jaar. Fabbri, de voormalige aanval ler van Atalanta Bergamo, maakte als bondscoach de grootste flop van het Italiaanse voetbal mee. Tijdens het WK van 1966 in Engeland onderging de selectie van Fabbri een ont hutsende 1-0 nederlaag tegen Noord-Korea. Na een nederlaag met dezelfde uitslag tegen de Russen kon Italië al na de eerste ronde naar huis. Daar nam Fab bri, onder druk van de publieke opinie, direct ontslag. David Platt beslist volgende week over zijn voetbaltoekomst. Hij tekent ofwel voor drie jaar bij voor Sampdoria, ofwel kiest hij een Engelse club. Kandidaat zijn: Arsenal, Chelsea, Black burn Rovers, Everton en Man chester United. De aanvoerder van het Engel se elftal, die in Italië voor Bari, Juventus en recentelijk voor Sampdoria speelde, geeft de voorkeur aan een nieuw drieja rig contract bij zijn huidige Itali aanse club, waar Clarence See- dorf een ploeggenoot wordt. De transfersom bedraagt elf mil joen gulden. Romario wil minder trainen dan zijn ploeggenoten van Fla- mengo en meer doen waar hij zin in heeft. Trainer Luxembur- go is de nukken van zijn ai Ier spuugzat. Vanavoni voorzitter Kleber Leite slissing nemen over het riji conflict tussen de trainer stervoetballer. „Flamengo heeft me w om doelpunten te maken, wat ik doe", aldus Ron Voorzitter Leite was in Un voor de Copa America, m naar huis gekomen om eei deel te vellen in de ruzii dient een keuze te makei sen de voetballer en de ti Luxemburgo wordt, in ging van bijvoorbeeld Westerhof bij PSV en Cruijff bij Barcelona, een gek van de vedette. Hij de voorstellen onprofessi en irrelevant.. Argentijn Bombarda met twee treffers de grote man groningen. anp FC Groningen lijkt op weg naar de achtste finales van de Intertoto-competitie. In het Oosterpark kwam tijdens het eerste thuisduel door doelpunten van Bombarda (2) en Gorré een afgetekende 3-0 overwinning tot stand op FC Etar Veloko Tarnovo uit Bulgarije. dag krijgt FC Groningen in Bel gië te maken met Beveren. Een week later volgt thuis de afslui tende groepswedstrijd tegen Ceahlul Peatra Neamt. De winnaar van de groep ont vangt van de UEFA een premie van 40.000 Zwitserse Francs (circa 55.000 gulden). Verder keert de UEFA een nog onbe kend bedrag uit voor televisie rechten en reclameborden. De recette van FC Groningen tegen FC Etar Veloko Tarnovo was 50.000 gulden. De kans is groot dat van dat bedrag een gedeelte naar de UEFA overgemaakt Twee weken geleden had het elftal van trainer Westerhof in Tsjechië al gewonnen (2-1) van FC Boby Brno. FC Groningen heeft nu de leiding van groep 9 overgenomen van Ceahlul Pe atra Neamt. Groningen en de nummer vijf van Roemenië hebben door twee overwinnin gen elk zes punten. Ook het doelsaldo van beide clubs is in evenwicht. De Gro ningers hebben de koppositie te danken door één doelpunt meer te maken. Komende zater- moet worden omdat ei1 boete voor het gooien va bierblikje kan volgen. Counters Groningen had weinig pi men met FC Etar Veloko novo. De nummer elf vai garije opereerde voortdi met veel spelers achter d hield het tempo laag en op counters. Alleen spits lov was van boven moda veau. De kansenverhoudin i zeven vier in het voordei11 de Groningers. Topscorer barda brak in de beginfa score met een kopbal ope hulp van doélman Shelisi in de laatste tien minuten FC Groningen de zege door doelpunten van ai i eenvolgens Gorré en opi1 Bombarda. Australiër Mick Doohan in de bocht op tijdens de 500 cc race op Le Mans. Doohan zou de wedstrijd winnen. FOTO ANP le mans rtr/afp/sid De wegraces om de Grote Prijs van Frankrijk in Le Mans zijn, vooral in de trainingen, ontsierd door valpartijen. De Spanjaard Alberto Puig brak zijn linker scheenbeen, de Japan ner No- boru Ueda zijn linker hiel. Over winningen waren er zondag voor de Japanner Haruchika Aoki (125 cc), de Duitser Ralf Waldmann (250 cc), de Austra liër Mike Doohan (500 cc) en de Zwitserse veteraan Biland/Wal- tisperg (zijspan). De ongelukken deden zich vooral zaterdag tijdens de laatste trainingen voor. Puig verloor bij een snelheid van 260 km/u de macht over zijn 500cc- machine. Hij realiseerde juist de op een na snelste rondetijd. Na een lange glijpartij belandde hij in de strobalen. De trainingen werden onmiddellijk afgebro ken. Puig was bij bewustzijn bij het transport naar het zieken huis. Daar bleek dat hij een breuk in het linker scheenbeen heeft. Ook raakte een zenuw be klemd. Puig onderging onmid- dellijk een operatie. De 28-jari- ge Ueda, vorig jaar vice-wereld- kampioen 125 cc, liep voor de tweede keer dit seizoen een botbreuk op. 250ec In de 250cc-race kwam een an dere Japanner, Tetsuya Harada, ten val. Hij kon de race niet be ëindigen en zakte in het WK- klassement naar de derde plaats achter de Italiaan Biaggi en de Duitse winnaar Ralf Waldmann. Harada brak twee weken gele den in Assen zijn onderarm. Waldmann zegevierde voor de derde keer dit seizoen en heeft zijn zinnen gezet op de wereld titel. Hij acht de Italiaan Biaggi, die vier keer won en in Frankrijk tweede, niet meer onverslaan baar. In Frankrijk besliste hij voor 100.000 toeschouwers de tweekamp in zijn voordeel. De ^eindhoven anp Nederlandse broers Patrick en Jurgen van de Goórbergh"ein digden op grote achterstand als dertiende en veertiende. 500 CC In de 500 cc behaalde de Australische wereldkampioen Michael Doohan zijn vijfde overwinning in acht starts. Het was zijn 24e totaal. De Italiaan Luca Cadalora werd tweede, •zijn landgenoot Daryl Beattie derde. In het WK klassement heeft Doohan nochtans slechts tien punten voorsprong op Beattie. De 19-jarige Japanner Haruchika Aoki won in de 125 cc voor de Duitsers Dirk Rau- dies en Peter Oettl. Het was de zesde zegepraal dit jaar voor de pupil van manager Arie Mole naar en technisch begeleider Hans Spaan. Daarmee kwam Aoki op een bijna niet meer in te halen voorsprong in het WK- klassement: 161 punten tegen 92 voor nummer twee, de Itali aan Stefano Perugini. De koele constatering dat het de goede kant opgaat met het Ne derlandse zwemmen, kon de hitte in het overdekte zwembad de Tongelreep niet verdrijven. Het zorgde wel voor vrolijke ge zichten in Eindhoven, waar ne gentien jaar geleden het gejuich bij de nationale titelstrijd, toen buiten, werd overstemd door de roep om een winterjas. Dan liever de warmte, dacht de zwembond. Sindsdien kreeg ze voortdurend gelijk. Voor de prestaties maakte de overkap ping niet uit. Maar liefst 20 zwemmers en zwemsters ko men volgende maand in Wenen namens de KNZB op het start blok, in de open lucht. Onder hen de bekenden, zoals Inge de Bruijn, Angela Postma, en Mar cel Wouda, maar toch ook op vallend veel verrassende na men. Wie Benno Kuipers, Stefan Aartsen, Mark van der Zijden en Patricia Stokkers vooraf in de etalage had gezet, was ongetwijfeld het zielige slachtoffer van de tropische temperatuur genoemd. Ze stonden er wel plotseling en met een reeks van goede tij den. Ditmaal moest nu eens niet de goocheltruc met de esta fettes uit het magische koffertje worden getoverd. Veel EK-gan- gers haalden het op eigen kracht of misten de individuele richttijd met zo'n minieme marge, dat de keuzecommissie dit keer weinig stof had tot ver gaderen. Voor het eerst in lange tijd zal Nederland ook weer eens op alle groepsnummers meedoen bij een belangrijk eve nement. Als de Nederlandse zwem- kampioenschappen één ding duidelijk hebben gemaakt, dan is het wel dat de instelling van olympische kernploeg nuttig is geweest, maar gelukkig niet za ligmakend. Het kan ook nog op een andere manier, al blijft hard werken de basis. Trainer André Cats bewees het met DWK. Hij trad met Mark van der Zijden (wisselslag) en Benno Kuipers (schoolslag) 'bijna vanuit het niets op dfiyoorgrondp. Gezien net piekmomei®, •;vel&.'iLkerploegleden - (Wt i was het niet verwonderli de nationale records onat5 tast bleven. Alleen de 4x10 eslagploeg van PSV scherp nationale clubrecord aa bleef maar iets verwijden1 de olympische limiet. Op vrij voldeden de snelste i vrouwen van de afgelopeij] dagen en de voorbije maa al wel aan de eis voor At „Dat is een limiet, geen tijd", zei Dekker. „Er valj niet mee te marchant i Maar als die vier het in V\ bewijzen, dan gaat er in e val een zwemploeg naa Olympische Spelen. Het kan een redelijk schap worden. De 20 vooi nen duiden daar al op. Eei rassend groot aantal? „Ja, genaam groot", keek Dekk rug. „Ik had een groep twaalf a zestien in m'n h Als het dan dit wordt, dat leen maar positief. Temeei dat er nieuwkomers bij zijn In de stand om het kam pioenschap leidt Sandra van der Sloot met 97 punten, gevolgd door Karst met 91 punten. Duij venvoorde staat zesde met 36 punten. In de strijd om de Marlboro Renault Clio Cup vertrok Frank Caron vanaf de achtste startpo sitie. Tijdens de trainingen had Caron problemen met zijn wa gen, waardoor een betere start positie er niet in zat. Zelfs vlak voor de race moest er nog flink' gesleuteld worden aan de Clio van de man uit Rijnsaterwoude. Na in de zevende ronde in de Gerlachbocht nog eens hele maal dwars te zijn gegaan ein digde Caron uiteindelijk nog als zevende. Caron is i het klasse ment nu vierde met 64 punten. Amee Caron deed bij de Compact Cars geen goede za ken. Gestart vanaf de tweede positie kreeg zij het in haar RO VER 114 GTi het gelijk al aan de stok met de Suzuki's van Tappel en Top. In de zevende ronde werd zij door een misverstand met teamgenoot Toon van de Haterd van de baan getikt, waardoor het doek voor haar viel. Tappel won de race, gevold doorTop. Voor de stand in het kam pioenschap heeft dit de volgen de consequenties. Van de Ha terd leidt met 67 punten. Tap pel en Top volgen met 66 res pectievelijk 61 punten. Door haar uitvallen valt Amee Caron terug naar de vierde plaats met 59 punten. leiden taco de vries zwemmedewerker Met hoop op nationale glorie vertrokken de ploegen van De Zijl/LGB en LZ 1886 naar Eind hoven om aldaar het NK-zwem- men af te werken. Een tikkeltje teleurgesteld kwamen beide ploegen terug. Voor Robin Sprinkhuizen (De Zijl) waren de druiven het minst zuur. Met een vijfde plaats in de A-finale van de 200m vlinder (2.11.80) mocht hij tevreden zijn, ook al was zijn inschrijftijd iets sneller. Marco Kooyman zwom alleen de 50m vrij, terwijl Jorien Klei- wegt op meerdere disciplines uitkwam. Kleiwegt opende hoopgevend met een persoon lijk record (pr) bij haar eerste optreden: 2.30.50 op de 200m wissel. Maar daarna ging het mis. Op de 200m rug, eeni mer wat haar buitenge goed ligt en waarop ze in male doen medailleka heeft, was het ereschavo weekeinde ver weg. Fleur ker (LZ 1886) tekende op naar de B-finale voor een Remco Singeling mocht als gen uit '78 meedoen me 'groten'. Hij weerde zich maar moest op de 200m ru noegen nemen met een ac plaats in de B-finale: 2.? Singeling startte later nog 100m vlinder en rugslag, ook op die afstanden ko Leidenaar geen potten bri Natascha Sierag kwam tol tiende plek op de 200m vlii 2.38.63. FOTO BEN DE BRUYN Schoolslagspecilisten in actie tijdens de langebaanwedstrijden van De Zijl/LGB in Leiderdorp. Edith van Dijk en Hans van Goor hebben de drukbezochte langebaanzvvemwedstrijden van De Zijl/LGB naar hun hand gezet. Vooral de overmacht waarmee Van Dijk gisteren in Leiderdorp de 2000 meter vrije slag won, was verpletterend. Vorig jaar, toen de Dwarswate ring nog het decor vormde voor het NK. moest de zwemster van Van de ruim 400 deelnemers in de diverse categorieën trok ken enige regionale zwemmers de aandacht. Mathieu Spros (Katwijk) eindigde als vierde op de 2000 meter vrije slag bij de jongens onder 16 jaar. In dezelfde leeftijdsklasse werd Jeroen Sprinkhuizen (De Zijl) tweede op de 2000 meter schoolslag, één plaats lager dan een dag eerder in Scheerwolde. Op de halve afstand werd Sprinkhuizen in Scheerwolde derde. Zijn clubgenoot Diederik Huybers behaalde brons op de 1000 meter vrije slag bij de jon gens onder 14 jaar. Bij de meisjes onder 16 legde Ingrid Petit (Zijl) beslag op de vierde plaats op de 2000 meter schoolslag. Dirkjan Beugelsdijk van De Zijl won de 1000 meter schoolslag voor jongens onder de 14 jaar. In de - jongere categorieën Stonden kortere afstanden op het programma. Bij de meisjes onder 12 deed Noeki Klein (LZ 1886) op de 800 meter vrije slag nauwelijks onder voor haar clubgenoot Louis van Schaaren- burg bij de jongens. Róeland Spijker (Zijl) was als derde klaar met de 400 meter vrije slag voor jongens onder 10. rio de janeiro dpa Italië is voor de vijfde keer win naar geworden van de World League volleybal. In de vijfde en beslissende partij werd Brazilië voor 4000 toeschouwers in Rio de Janeiro verslagen in vier sets: 12-15 15-7 9-15 12-15. De World League bestaat sinds 1990. Alleen in 1993 Italië de beker niet. Toen vierde Brazilië, dat zon avond kansloos was. Cuba digde als derde na een zi rende vijfsetter tegen Rus 15-13 10-15 14-16 11-15 De laatste twee plaatsen1 zes finalisten waren voor B rije en Zuid-Korea.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14