'Bedrijven mogen van hulp arme landen profiteren? VARA Binnenland Kankerschimmel tast ruitbomen Betuwe aan HET TERRAS Rupsen houden huis in Hilvarenbeek Coalitie wil mestprobleem nu echt aanpakken 5e wonderbaarlijke herrijzenis van de 'Flippen' Kok: Er wordt niet getornd aan WAO-plan Dakpannen van afval SCHITTERENDE AANBIEDING BIJ VAN TIL wan tilViiiMJMiii iTERDAG 8 JUL11995 rouwen vormen college Chaam haam De 3600 inwoners tellende Noordbrabantse gemeente ;haam, bekend van het criterium na de Tour de France, heeft inds een wethouderswisseling een geheel uit vrouwen bestaand ollege van burgemeester en wethouders. Voor zover bekend is In het derde vrouwelijke gemeentebestuur in Nederland. Ook in eZuidhollandse gemeenten Westvoorne en 's-Gravendeel ma ten vrouwen de dienst uit. Het compleet vrouwelijke gemeente- iestuur van Chaam is het gevolg van de benoeming van me- fouw De long-Stabel, die wethouder Kusters opvolgde. De twee ethouders zijn overigens de enige vrouwen in de elf leden tel ende gemeenteraad van Chaam. Weinig particulieren in inrichtingen iem haag In psychiatrische ziekenhuizen, verpleeginrichtingen, prichtingen voor zwakzinnigen, gezinsvervangende tehuizen en lagverblijven zitten maar heel weinig particulier verzekerde pa- jënten. Gemiddeld 87 procent van de verpleegden zijn zieken- ondspatiënt, terwijl landelijk ongeveer tweederde van de men- het ziekenfonds is verzekerd. Een woordvoerder van de 'iekenfondsraad verklaart de oververtegenwoordiging uit het ëitdat 'vooral de zwakke broeders uit onze maatschappij dit oort instellingen bevolken', dat die nu eenmaal vaak een sociale jtkering hebben en dat die dus in het ziekenfonds zitten. Gelderland krijgt superstadion irnhem Na jaren touwtrekken en financieringsproblemen ziet laar uit dat in Arnhem het Gelderland Stadion wordt ge- louwd. Met een krappe meerderheid (38 tegen 34) hebben Pro- finciale Staten van Gelderland gisteren besloten 28 miljoen gul len uit te trekken voor het prestigieuze superstadion. Daarmee de Financiering van het 130 miljoen gulden kostende project ond. y eerder zegden onder meer banken een investering van veertig niljoen gulden toe en de gmeente Arnhem twaalf miljoen. Het lelderland Stadion zal de beeldvormingen naamsbekendheid an Gelderland ten goede komen, verwachten veel statenleden. Kabinet heeft uitgaven voor '96 rond iGHet kabinet heeft gisteren in rap tempo overeenstem- ning bereikt over de uitgaven voor volgend jaar. Voor het eerst iinds jaren hoeft er, met dank aan de florerende economie, niet :otver in de zomer doorgepraat te worden over wie er wat moet nleveren. In augustus praat het kabinet verder over de begro- or 1996, waarbij de koopkrachtplaatjes aan de orde ko- aat gevolg van bijna-overstromingen gevolg van de bijna-over- mingen begin dit jaar zijn fruitbomen van meer dan de n de fruittelers in het jderse en Limburgse rivieren- nd getroffen door vrucht- lomkanker. Deze door een him mei veroorzaakte ziekte ook elders in Nederland maar het hoge water in ja- en februari in het rivie- ngebied heeft daar de schim- el vastere voet gegeven. Het ondwaterpeil stond in die pe- le abnormaal hoog omdat waterschappen het water konden lozen. De boom- ortels hebben lange tijd onder gestaan, waardoor de eerstand tegen ziekten afnam. Zo'n 240 fruitbedrijven heb- :n zich gemeld bij het Bureau Vanavond 20.40 uur Nederland 3 Live Van bijzondere mensen en gekke dingen die voorbij komen. Uitgesproken Kabinet bereikt akkoord over hoofdlijnen nieuw buitenlands beleid Hoewel de belangen van de ontvangende landen voorop staan, is er niets verkeerds aan als het Nederlandse be drijfsleven meeprofiteert van de ontwikkelingshulp. Met name in Midden- en Oost-Europa liggen hier volop kan sen, zei premier Kok gisteravond nadat in het kabinet zonder veel problemen een politiek akkoord was bereikt over de financiële claims van de ministers Van Mierlo van buitenlandse zaken, Pronk van ontwikkelingssamen werking en Voorhoeve van defensie. den haag gpdcn de ontwikkelingshulp meer naar economische factoren worden gekeken. Het budget van Pronk wordt vastgesteld op tussen de 0,75 en 0,85 procent van het bruto nationaal inko men, Voorhoeve moet nog circa 100 miljoen bezuinigen en Van Mierlo krijgt iets te zeggen over Van Mierlo presenteerde giste ren in het kabinet zijn Herijkingsnota, die zich laat le zen als een pleidooi voor het centraler stellen van het 'ver licht Nederlands eigenbelang'. Zo moet bij de lobby in Europa een fonds 'buitenlanduitgaven' waarin vijf ministers samen een kleine half miljard gulden stor- Hoewel het stuk nog niet openbaar is, gaf Kok al wel een toelichting op hoofdlijnen. De premier over Pronk: „Als we de sociaal-economische belangen van de ontvangende landen en ons eigenbelang parallel kun nen laten lopen, zullen wé dat niet schuwen. Er is niets ver keerd aan als het bedrijfsleven graantje meepiktIn veel ande re hulpgevende landen is dat overigens al jaren het geval. Verder noemde Kok de samen voeging van de landendirecties van de ministeries van Buiten landse Zaken, Economische Za ken en Ontwikkelingssamen werking een stap voorwaarts. Bij de kabinetsformatie kon den de onderhandelaars nog geen begin van overeenstem ming bereiken over de buiten landuitgaven. Dat dit nu wel is gelukt, schreef Kok toe aan het 'gegroeide vertrouwen' tussen de coalitiepartners en de 'gron dige analyse' van de internatio nale politieke situatie. De pre mier verwacht dat het akkoord ook in de Kamer een goed ont haal krijgt. ..De fractievoorzit ters zaten niet bij de onderhan deling, maar hun schimmen waren wel aanwezig. En ik zag ze soms knikken", aldus Kok. Het kabinet zet komende week nog de laatste puntjes op de i. Watersnood met het bericht dat er meer kanker in hun bomen zit dan aanvankelijk werd ge dacht. Volgens directeur buiten dienst Vis van de Hagelunie in Leidschendam bedraagt de schade voor sommige bedrijven tonnen. „Vooral de Cox, een ap pelsoort die zeer gevoelig is voor de schimmel, heeft het flink te pakken'-', zegt hij. Experts zullen binnenkort de gemelde schadegevallen onder zoeken. Hun conclusies rappor teren ze aan het ministerie van landbouw, dat vervolgens al dan niet een schade-uitkering verstrekt. „Maar er wordt alleen een uitkering verstrekt voor schade die is ontstaan door het hoge water", zegt Vis. „Wat daarvoor ontstond, komt voor rekening van het bedrijf zelf'. hilvarenbeek» De processierups is neergestreken in het Noordbrabantse Hilvarenbeek en dat is een ramp voor de eikebomen, waarvan al een aantal is kaalgevreten door de beestjes. Voor passerende mensen hebben de dieren ook een onaangename verrassing in petto. Ze verspreiden namelijk een stof die enkele dagen huidirritatie en jeuk veroorzaakt. foto wfa Fracties wachten niet op plan ministers PvdA, D66 en WD zijn het eens over de aanpak van het mest probleem. De paarse fracties lo pen daarmee vooruit op de mestnota van de ministers Van Aartsen van landbouw en De Boer van milieu. Volgens D66- kamerlid Ter Veer was het tijd: „We wachten al sinds oktober vorig jaar op de mestnota. Die wil maar niet komen. Ondertus sen is de maatschappelijke dis cussie gestart waarin elke partij zijn inzet heeft gekozen. Wij meenden dat het toch te gek was dat de politiek nog geen duidelijkheid heeft geboden. Daarom zijn we als fracties bij elkaar gaan zitten." Belangrijk onderdeel van het akkoord is de zogeheten verlies- 'norm voor fosfaat. De overheid wil dat boeren na het jaar 2000 niet meer mest op het land brengen dan de planten kunnen opnemen. De praktijk wijst uit dat een extra mestgift nodig is om een goede plantengroei te bewerkstelligen. Hoe hoog deze norm nu precies mag zijn is on derwerp van discussie. Het landbouwbedrijfsleven wil een ruime norm (vijftig kilo), de milieubeweging een beperkte. De fracties willen nu een ba- stellen van 30 kilo fos faat per hectare voor gewone grond en 50 kilo per hectare voor grond waar weinig fosfaat inzit. Voor zeer vervuilde gron den moet de norm 10 kilo zijn. De huidige fosfaatnorm is aan merkelijk hoger. Boeren moeten de overschotten gaan bijhouden in een zogeheten mineralen- boekhouding, die de partijen gefaseerd willen invoeren. De strengere normen beteke nen dat de boeren meer mest overhouden die ze tegen vaak forse prijzen moeten zien kwijt te raken. Over de overschotten moeten zij bovendien een hef fing betalen. Volgens Ter Veer goede controleerbare Uitstel alleen om 'technische redenen om de ziektewet te verlengen tot drie jaar voordat iemand eventueel arbeidsongeschikt wordt verklaard. Volgens Kok is de oorspron kelijke datum van 1 januari 1996 om technische redenen niet haalbaar. Eerst moeten de Raad van State en de Eerste en Tweede Kamer er nog over pra ten, en daarnaast denken de uitvoerende instanties minstens een half jaar nodig te hebben om de premies vast te kunnen stellen. Het uitstel kost het kabinet 250 miljoen aan geraamde be zuinigingen, maar door andere meevallers in de sociale zeker heid is dat geen probleem. Het uitstel van het afschaffen van de Ziektewet, ook voorzien voor 1 januari aanstaande, zou wel een groot gat van zo'n 900 miljoen gulden betekenen. Die maatre gel gaat dan ook zoals gepland door. Bedrijven worden daar door verplicht hun personeel bij ziekte maximaal een jaar lang 70 procent van het loon door te betalen. Nu is dat eigen risico nog twee weken voor kleine be drijfjes en zes weken voor grote bedrijven. De plannen om werkgevers meer prikkels te geven om hun personeel uit de WAO te hou den, worden met minstens een half jaar uitgesteld. Maar het zou een 'grote fout' zijn om te denken dat daarmee de plan nen zelf ter discussie staan. Met die waarschuwing in de richting van de critici van de voorstellen wil premier Kok voorkomen dat de plannen voor een andere uit voering an de WAO opnieuw ter discussie komen. Volgens de plannen van het kabinet komt de WAO-premie straks voor rekening van de werkgever en wordt er individu eel of per bedrijfstak afgerekend op het aantal arbeidsongeschik ten. Werkgevers hebben er zo doende belang bij mensen zo lang mogelijk in hun bedrijf te houden. Bovendien mogen werkgevers zich particulier gaan verzekeren. De Sociaal-Economische Raad heeft het plan al unaniem van de hand gewezen en de fracties van PvdA en D66 heb ben hun twijfels. Met name D66 voelt veel voor een SER-voorstel PKK-gezin verhuist na rel in Turkse gemeenschap andere steden groeien de span ningen door activiteiten van de PKK. Het gaat onder andere om bedreigingen en afpersing. Ook komen er schietpartijen voor." Caglayan. die ook in landelijke Turkse organisaties actief is. wijt die ontwikkeling aan 'de lakse houding van de Neder landse overheid tegenover de PKK'. Het platform en bewoners van de wijk waarin de familie woonde, hebben zich in een brief aan burgemeester Mans beklaagd over het optreden van de politie tijdens de rel op het sportveld. De agenten zouden van de Turkse jongens wel slag wapens hebben afgenomen en niet van de PPK-aanhangers. De politie ontkent partijdigheid. „We hebben de zaak inmiddels uitgesproken", zegt de woord voerder. De politie heeft extra surveillance in de wijk toege- /.eed. Een Enschedese Koerdische fa milie die sympathiseert met de Koerdische afscheidingsbewe ging PKK is op aandrang van buurtbewoners en het Turks Platform Enschede verhuisd. Leden van de familie zouden zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige provocaties tegen over Turkse buurtbewoners zoals het dreigen met moord en brandstichting, aldus voorzitter Caglayan van het platform. Directe aanleiding voor de verhuizing is een rel op een voetbal terrein. Leden van de fa milie zouden Turkse jongeren uit hun buurt hebben beledigd die aan het sporten waren. Bei de groepen kwamen onder an dere met stokken tegenover el kaar te staan. De politie kon es calatievoorkomen. Het voorval in Enschede staat volgens Caglayan niet op zich zelf. „In Enschede maar ook in msterdam«jan smit e heten geen flippo's, maar fi* lippen. Wat betreft populariteit w 'oen ze echter niet voor elkaar •nder. Flippen - beurstaal voor 'hilips-aandelen - zijn de lippo's voor beleggers. Zeker de ifgelopen beursweek. Het eiek- ronicafonds was de absolute litblinker op het Damrak. De iciers steeg in één week bijna era ien gulden naar zo'n 75 gulden, ind let einde van de euforie lijkt ft m fooralsnog niet in zicht. Analis- s va en houden een prijskaartje van omj ïonderd gulden nog dit jaar ienl 'oor mogelijk, eeé 'hilips-president Timmer zal atti leze week de beurspagina met neer dan gemiddelde belang- iert stelling hebben bekeken. Echt dat| 'erbaasd is hij echter geenszins, teo; Jegin mei, tijdens de druk be- :ha! zochte jaarvergadering in het te dndhovense Beursgebouw, bij- deed hij reeds zijn beklag over ie)t ie beurskoers van dat moment, zee De Flippen waren juist de 60 jkv juiden-grens gepasseerd maar ekp iaarmee nog steeds onderge- stin ivaardeerd, vond hij. in- Visueel ondersteund door een at- gelikte cd-1-presentatie - hoe en. kan het ook anders - liet hij zien 'zijl waarom. In vergelijking tot de concurrentie was de prijs voor het aandeel (de koers/winst verhouding) nog steeds bijzon der laag. Wie begin mei een aandeeltje Philips wilde kopen, betaalde negen keer de winst per aandeel. Bij concurrenten als Sony en Ericsson lag het ge middeld destijds op respectie velijk 39 en 20. En alsof dat nog niet genoeg was, rekende Timmer dc aan deelhouders ook nog even voor dat de deelnemingen van Phi lips in Polygram, Taiwan Semi conductors. ASMLen een aan tal kleinere bedrijven volgens de toen geldende beurskoersen al 18,2 miljard gulden waard wa ren. Gerelateerd aan de eigen koers was het concern voor 19,2 miljard te koop. Inmiddels, bij een koers van 75 gulden, is de prijs gestegen naar 25,4 miljard. Nog geen drie jaar geleden was Philips ten dode opgeschreven: de financiële positie van de on derneming was belabberd, de banken walden zelfs serieus de kredietlijn dichtdraaien. De koers bereikte op 5 oktober 1992 een dieptepunt op 16,90 gulden. Wie zich toen aan het gokfonds waagde, werd door beurshandelaren voor gek versleten. Timmers operatie Centurion vormde de basis voor het op merkelijke herstel. De operatie mag dan tienduizenden werk nemers hun baan hebben ge kost, de aandeelhouders zijn er sindsdien alleen maar beter van geworden. Winstherstel stuwde de koers vorig jaar naar een top van 59,30 gulden, afgelopen vrijdag kwam de 75 gulden in zicht: een absoluut record. Het plotselinge herstel wordt echter niet uitsluitend toege schreven aan de wederopstan ding. Een artikel in The Wall Street Journal op het juiste mo ment, woensdag, zorgde voor olie op het vuur. Philips wil ex tra profiteren van de hausse op de markt voor halfgeleiders, zo verklaarde Doug Dunn, baas van de chipdivisie. Philips gaat tot het jaar 2000 één miljard gulden extra investeren in de zeventien chipfabrieken die het concern rijk is. Gezien de goede vooruitzichten voor de afzet van halfgeleiders vormt dat een ex tra koopsignaal voor met name Amerikaanse beleggers. Amsterdamse Beurs breekt alle records amsterdam gpd De Amsterdamse Effectenbeurs had vanmiddag een feestje te vieren. Bij het sluiten van de markt noteerde de Amsterdam EOE Index met 447,04 punten het hoogste niveau aller tijden. Het laatste record werd begin vorig jaar op een stand van 440,69 bereikt. Fondsmanagers en analisten verwachten bovendien dat dit record de komende weken en maanden nog menig maal zal sneuvelen. Deskundigen zijn het er over eens dat er sprake is van een omslag op de Financiële markten. Bij een matige inflatie daalt de rente. Gisteravond gaf de Amerikaanse cen trale bank met een klein verlaginkje de richting aan, vanmorgen volgde dc Japanse centrale bank. Daarnaast hebben heel grote beleggers als pensioenfondsen aangekondigd meer aan delen te gaan kopen. Dat levert vraag op met bijbehorende koersstijgingen. Aangemoedigd door de goede gang van zaken in de halfgelei dersindustrie hebben veel ana listen hun winstprognose voor de komende jaren inmiddels verhoogd. Zo heeft het gezag hebbende Amerikaanse effec tenhuis Goldman Sachs voor volgend jaar zijn taxatie voor de winst per aandeel opgeschroefd naar 10,50 gulden. Voor 1997 houdt Goldman Sachs zelfs 12,80 gulden voor mogelijk. Berekend tegen een voor de branche nog relatief lage koers- /winst-verhoudingvan tien. brengt dat koersen van respec tievelijk 105 en 128 gulden in zicht. Of dat allemaal klopt, moet nog blijken. Op 27 juli presenteert het concern cijfers over de eerste helft van 1995. De verwachtingen daarover zijn hooggestemd. Voor heel 1995 mikken de meeste analisten op gemiddeld 8,50 gulden, ofwel - vermenigvuldigd met een koers/winst-verhoudingvan tien - een koers van 85 gulden. Met andere woorden: het aan deel Philips kan in de tweede helft van dit jaar nog zeker tien gulden omhoog. Wat dat betreft lijkt de Flippen-rage, net als die van de populaire, met stripFigu- ren versierde schijfjes, voorals nog nog niet ten einde. plannen voor de mestafzet ko men. „Een stringente controle is belangrijk om zicht te houden op afzet", aldus Ter Veer. Uit eindelijk is waarschijnlijk niet aan inkrimping van de veesta pel te ontkomen. Om dan een goede sanering mogelijk te ma ken, willen de fracties dat er een fonds komt. Zowel de overheid als het landbouwbedrijfsleven moet dat voeden. De land- en tuinbouworgani satie LTO Nederland spreekt van 'interessante denkrichtin gen' van de coalitie. „Met name de flexibiliteit van het plan spreekt ons aan. Laat wel duide lijk zijn dat de voorgestelde fos faatnorm niet acceptabel is. In de praktijk zal blijken dat de be drijven eerder naar de 10 kilo dan naar de 30-of 50 kilo moe ten gaan. Dat heeft gigantische sociaal-economische gevol gen", aldus een woordvoerder. Hergebruikte kunststof levert superlichte pan drie kilo per stuk. Toch is uit tests gebleken dat zelfs wind kracht twaalf ze niet in bewe ging kan krijgen. Door het lage gewicht kunnen dakdekkers ze makkelijker tillen en naar ver wachting zijn ze ook eerder klaar met de klus. Het leggen van de lichte pannen vergt ook minder van de rug dan een dak dekken met de doorsnee-pan. Frietbakjes, lege shampoofles- sen en koffiebckertjes kunnen de regen buiten houden als je ze op je huis zet. Althans, als ze gerecycled zijn tot dakpan, zoals een fabriekje in het Duitse Düren doet. Voor het eerst is dit nieuwe type dakpan, vervaar digd uit afval, nu ook in Neder land gebruikt. Een huis in het Limburgse Stein werd er giste ren mee belegd. De nieuwe dakpannen zijn vele malen lichter in gewicht dan hun keramische en beton nen collega's. Bovendien isole ren ze warmte en geluid beter. Vanwege dat laatste denkt de Nederlandse verkoper Moody in Maastricht dat vooral woonwij ken in een lawaaiige omgeving, bijvoorbeeld in de buurt van vliegvelden, baat kunnen heb ben bij deze dakbedekking* Naar eigén zeggen krijgt hij da gelijks tientallen telefoontjes van woningbouwverenigingen, gemeenten en handelaren in bouwmaterialen. De dakpannen wegen amper i'iiiiiiiiiia Model Fever koppelt eigentijdse vormgeving Combinatie 2+21/2-zits aan perfect zitcomfort. Een rundlederen in soepel rundleder bekleding en solide binnenwerk staan borg Mustang 'petrol' voor duurzaamheid en kwaliteit. Zolang de van 6090.- voorraad strekt is dit model op bestelling bi| Van Til leverbaar voor een zéér speciale prijs Slachterijen fuseren tot mammoetbedrijf De slachterijen van de coöpera ties Encebe en Coveco cn het particuliere Gupa fuseren tot de mammoetslachterij Dutch Uni ted Meat Company Dumeco. De nieuwe onderneming is jaar lijks goed voor 540.000 ton var kensvlees en 30.000 ton rund vlees. Het is daarmee een van de grootste vers-vleesonderne- mingen in Europa, aldus presi dent-commissaris Constandse gisteen. De fusie is volgens Constand se noodzakelijk om het hoofd te kunnen bieden aan de interna tionale concurrentie. Dumeco wil ongeveer 70 procent van de omzet halen in het buitenland. Daarbij denkt het bedrijf met name aan Europa en het Verre Oosten. Dumeco heeft een ge raamde jaaromzet van 2,3 mil jard gulden. Afgezien van de al eerder aan gekondigde sluiting van de Co- veco-vestigingen in Gieten en Almelo en een inkrimping van het personeelbestand bij Ence be, onderzoekt de directie of er nog meer reorganisaties nood zakelijk zijn. Op dit moment werken bij de nieuwe onderne ming, rekening houdend met de lopende ingrepen, nog 1800 mensen. De directie sluit een verdere inkrimping niet uil. Dumeco heeft vestigingen in Twello, Olst, Weert, Boxtel, Hel mond. Den Bosch, Beuningen, Oijen, Scherpenzeel en Borculo. Het heeft ook deelnemingen in andere bedrijven. De nieuwe onderneming beschikt ook over een eigen fokkerij. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3