Na de stilte komt de klap U ZATERDAG 8 JULI 1995 Veel lot- en buurtgenoten denken er net zo over. „Ik voel me fitter en vitaler sinds die krengen niet meer over mijn hoofd scheren", zegt één van de bewoners van de dorpskern. „Vaak hangt er een nevel van smog over het dorp. Die zi^ je nu niet. Kon het altijd maar zo zijn. Dat zal echter niet gebeuren, want we zijn en blijven de pestlijders van deze regio. Het is een illusie te denken dat het ooit an ders wordt. Tenzij je Zwanenburg helemaal overkapt." Jan Zomer heeft dat ideaalbeeld al veel lan ger naar de vergetelheid verdrongen. Op de hoek van de IJweg, de straat die in het ver lengde van de Zwanenburgbaan ligt, staat hij onverstoorbaar de heg rondom zijn huis te knippen. De wolkenridders („Ik hoor ze wel, maar heb er geen last meer van") hinderen de bejaarde Zwanenburger kennelijk meer dan onverwachte vragen. „Wat rustig?" In zijn stem klinkt de irritatie over de inbreuk op zijn privacy door. De monstratief priemt hij de wijsvinger de lucht in om duidelijk te maken wat hij bedoelt. „Je ziet en hoort ze toch. Ze hebben die baan wel dichtgegooid, maar dat zegt niet zo veel. Vliegtuigen moeten vliegen, anders kost het geld. Dus blijven ze komen. Meestal is de windrichting zodanig dat ze de route nemen die over onze huizen loopt. Omdat ze schuin en hoog in plaats van recht en laag over het dorp vliegen, is de geluidsoverlast minder. Maar rustig, nee. Dat wordt het nooit meer in Zwanenburg." Niet die opvatting is huisarts Cees van Ojik, een van de ferventste tegenstanders van de uitbreiding van Schiphol, het hartgrondig eens. „Sterker nog", zet hij aan voor een lan ge litanie, „het wordt alleen maar erger. De groei is niet meer te stuiten. In 2004 praten we niet echt meer over het voor 2015 beoog de aantal van 400.000, maar over 600.000 vliegbewegingen per jaar. En ook dan zal de economische lobby weer doorslaggevend zijn in de hele politieke discussie, en niet het milieu en de gezondheid." Zwaar belast Echt leefbaar zal het in deze regio volgens Peter Vreeswijk, voorman van de Belangen groepering Isolatie Project Zwanenburg, te gen die tijd helemaal niet meer zijn. „Want dit gebied is al zo zwaar belast", zegt hij, wij zend op de mogelijke nieuwbouw van een waterzuiveringsinstallatie aan de IJweg, de aanwezigheid van de vuilverbrandingsovens in Sloterdijk en het recyclingbedrijf van Rut- te. „Als de wind verkeert staat, vergaan we hier van de stank. Vreeswijk vindt de tijd dan ook rijp voor nieuwe actie. Niet zo zeer gericht tegen de sluiting van Schiphol („Dat kan en hoeft niet"), maar wel tegen de in zijn ogen onver antwoorde expansie en wildgroei van de luchthaven. „We zijn uitgepraat. Het wordt tijd het zeven-plagenplan van de 'Lastige Zwanenburger weer eens tevoorschijn te ha len", herinnert hij aan het protest van rook- en stinkbommen uit de jaren tachtig. „Een aantal projecten is nimmer uitgevoerd. Ik denk dat het niet lang meer zal duren voor dat deze slapende groep weer ontwaakt. Voor veel mensen is de maat vol." De uiterlijke rust, die Zwanenburg in juni en juli beheerst, is dan ook slechts schone schijn. Van Ojik gooit het over een andere boeg: „Die twee maanden van betrekkelijke stilte zijn fijn en mooi meegenomen, maar wat schieten we er mee op? Niks. Structureel lost het totaal niets op. En bovendien is het slecht voor de mensen. De klap komt dubbel zo hard aan, als de onvermijdelijke bombar dementen weer beginnen. Dat heeft de prak tijk ook uitgewezen toen de Buitenveldert- baan na de Bijlmerramp opnieuw open ging. Alle trauma's bij de omwonenden kwamen weer boven." Knauw Op die psychische knauw zit niemand te wachten. Want verborgen angst is er volgens Van Ojik meer damgenoeg, al wordt die niet bij hem in zijn praktijk aan de Troelstralaan uitgesproken. „Ik krijg hier zelden of nooit mensen die me rechtstreeks aanspreken op geestelijke of lichamelijke klachten als gevolg van geluidshinder of andere vormen van overlast. Dat gebeurt slechts indirect. Bij voorbeeld als ik ze vraag naar de redenen van een verhuizing. Onlangs nog zijn weer zes mensen uit mijn praktijk naar elders vertrok ken, omdat ze het hier niet meer konden uit houden. Eén keer heb ik in dat verband in mijn praktijk zelfs een geval van zelfdoding meegemaakt. Treuriger kan haast niet." Wat Van Ojik buiten het lawaai, de stank en de uitstoot van vette roet (onder rpeer door het lozen van kerosine) het meest hin dert, is dat de overheid de gezondheidspro blemen van de bevolking nauwelijks serieus neemt. Uit eerdere kleine onderzoeken in het verre en recente verleden blijkt dat in Zwa nenburg het aantal hart- en vaatstoornissen, CARA-problemen en gevallen van kanker op merkelijk hoog is. Dat geldt ook voor het ge bruik van medicijnen. Alle cijfers liggen al thans hoger dan in een vergelijkbare plaats (qua grootte en inwoneraantal) als Uithoorn, waar minder jumbo's overkomen. Van Ojik: „Het regelrechte verband tussen ziektebeelden en overlast van vliegverkeer wordt veelal niet erkend. Het wordt pas ge zien bij een echte ramp. Nog ergerlijker is dat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne een grootschalig onderzoek zou doen naar de gezondheidsgevolgen van de overlast van Schiphol. Dat moet na twintig jaar nog steeds moet worden opgestart. Het is toch onverantwoord dat gezondheidsauto riteiten dat nog steeds niet op een rijtje heb ben voor het drukst bevolkte stukje Neder land. Op de uitslag ben ik overigens helemaal niet gerust. Want alle seinen staan op onvei lig" Berusting Het kwaad en de 'bedreigingen' van alledag worden binnen Zwanenburg echter niet overal hetzelfde beleefd. Wie zijn oor op straat te luister legt, hoort veel strijdbare kre ten, maar wordt vaak ook verrast door de apathie en berusting. „Wat moeten we an ders?", roept Yvonne de Koek van onder de parasol vertwijfeld uit. „We hebben al zó veel protesten laten horen. Het is vechten tegen de bierkaai." Anderen reageren nog onverschilliger. „Ik maak me allang niet meer druk over die her rie", meent een bezoekster van het winkel centrum. „Dat zouden ze in Zandvoort ook moeten doen. Daar praten ze al jaren over welgeteld één dag overlast per jaar van het circuit. Wij zitten driehonderd dagen per jaar in oneindig veel meer kabaal. Ik hoor wat ik horen wil en dat is niet veel, kan ik u zeg gen." Een enkeling kan het helemaal weinig schelen. „Ik heb", zegt Ellie Stuve van de Ca deaushop. „jarenlang in de Van Baerlestraat in Amsterdam gewoond. Daar word je hele maal gek van het lawaai van het verkeer dat langs je huis komt. Mijn zus heeft een pand in Friesland. Daar knallen voortdurend aller lei straaljagers over. Daartegen afgezet is het bij ons rustig. Wat me wel stoort is het ge klaag over dat vliegverkeer. De mensen ver geten dat ze brood op de plank hebben dank zij Schiphol. Ik heb niets tegen die actiegroe pen, maar veelal zitten de grootste klagers zelf het vaakst in het vliegtuig. Wim Berg, voorzitter van de dorpsvereni ging Zwanenburg/Halfweg, voelt zich geens zins door die kritiek aangesproken. Hij ijvert al 25 jaar voor de belangen van het morrende deel van de bevolking. „Ach", weet-ie, „de mensen die zoiets roepen, komen zichzelf nog wel tegen. Ze weten niet wat ze nog te wachten staat. Geluid laat zich nu eenmaal niet zo makkelijk sturen. Gelet op de jongste ontwikkelingen vraag ik me trouwens af of Zwanenburg in het jaar 2020 nog bestaat. Hoe vaak hebben we al niet stappen terug moeten doen en grond ingeleverd omwille van Schiphol. De overheid en de luchthaven blijven grenzen verleggen." Deken Berg laat zich evenwel niet wegjagen. Net als voor veel inwoners is zijn sociale verbonden heid met het dorp daarvoor te groot. Daar komt bij dat het lang niet voor iedereen is weggelegd elders een huurwoning te vinden, danwel een koophuis te betrekken zonder veel geld of comfort in te leveren. „Zwanen burg was er eerder dan Schiphol", zegt Berg. „Dat bedrijf moet er gewoon voor zorgen dat de overlast in dit gebied draagbaar is en blijft. Je kunt niet volstaan met te denken dat je het probleem hebt opgelost door een isolerende deken over Zwanenburg heen te gooien." Mede gezien het grote aantal huizen dat in het dorp te koop staat, vertrekken meer men sen dan er binnenkomen. Alle kostbare en bekritiseerde isolatieprojecten van 1.700 wo ningen (Vreeswijk: „Het is echt een puin hoop") ten spijt. Een uitzondering op die re gel vormt de familie Van Ispelen. Zij laat schuin boven de aanvliegroute van Schiphol een kapitale villa bouwen. „Dit is een van de mooiste plekjes van Zwanenburg", zegt de vrouw des huizes over het pand in de Pier- sonstraat. „Waarom zouden we daar niet gaan wonen? Die vlieg tuigen storen mij totaal niet. Ik vind het zelfs mooi om naar te kijken. Trouwens, waar moet je in dit landje heen om geen last te hebben van vliegverkeer? Als je echt rust wilt, moet je naar Aruba verhuizen. Ik begrijp dat geklaag niet. Het is nu toch ook betrekke lijk rustig. Bij wijze van grap zei ik van de week nog tegen mijn man: 'Als we dit huis ooit willen verkopen, dan moeten we het nu doen'." Moloch De onverschilligheid van een deel van de gemeenschap laat Van Ojik niet onberoerd. De 'Las tigste Zwanenburger' wordt er soms zelf ook mee geconfron teerd. 'Dokter, houd eens op met je gezeur', krijgt hij wel eens te* horen. „Mensen voelen zich vaak onmachtig omdat er tegen een moloch als Schiphol weinig te doen valt", houdt hij zichzelf en anderen een spiegel voor. „Dat is ook mijn beleving af en toe. Maar kijk eens naar het succes van de actie van Greenpeace tegen het dumpen van het olieplatform Brent Spar. Daar krijg ik een kick „Ik weet waarvoor en voor wie ik het alle maal doe. Als ik zie wat de overlast van vlieg verkeer met de gezondheid van mensen doet en hoe dit gebied voor ons nageslacht naar de knoppen wordt geholpen, dan is er voor mij geen weg meer terug. Tenzij er morgen opnieuw een toestel op de Bijlmer neerstort. Dan hoef ik weinig meer te ondernemen. Dan is het absoluut afgelopen met die uit breidingsplannen van Schiphol." Onderstaand een overzicht van het klachtenpa troon in deze regio voor en na het (tijdelijk) slui ten van de Zwanenburglaan. Als gevolg van he terugvallen van vier naar drie banen (Kaagbaan Buitenveldertbaan en Aalsmeerbaan) is het aan tal meldingen over geluidshinder vooral toege nomen op plekken waar de overlast normaal als minder ergelijk wordt ervaren Het omgekeerde is ook het geval. Groot Leiden vormt een kleine ui^ondering op de regel Volgens de Commissie Geluidhinder Schiphol komt dat omdat de Kaag baan altijd intensief wordt gebruikt. De onder houdswerkzaamheden aan de Zwanenburgbaan zijn op 27 mei begonnen en zullen duren tot eind juli. april mei juni Zwanenburg 361 263 23 Amstelveen 550 884 2434 Buitenveldert 180 401 980 Amsterdam/per district 100 200 400 Hoofddorp 251 316 833 Haarlem 184 116 133 Velserbroek 47 12 2 Heemstede 13 24 197 Vijfhuizen 39 117 236 Leiden 351 326 366 Sassenheim 11 8 32 Warmond 19 9 14 Oegstgeest 94 69 94 De laatste anderhalve maand biedt Zwanenburg op fraaie zomerse dagen een ongebruikelijke aanblik. Overal zitten mensen in hun tuintje of op het balkon in de zon, staan de ramen en deuren van de huizen open en hangt de was opzichtig buiten. Eindelijk kunnen ze weer eens ongestoord met elkaar praten, rustig slapen en vooral genieten van een ongewone stilte. De Zwanenburgbaan is voor onderhoud twee maanden dicht. Dat betekent even rust, ook al is die adempauze zeer betrekkelijk. De geluidsterreur van Schiphol blijft immers, altijd en overal. ,,Het is niet meer dan een stilte voor de storm. et doet wat onwezenlijk aan, de I betrekkelijke rust die dezer da- gen over Zwanenburg hangt. Waar normaal laag overkomende vliegtuigen het vredige dorpje terroriseren, fladderen de Boeings nu op grote hoogte als fluisterende reuzen over het centrum. Dat wil zeggen: ze zijn wel te horen en te zien, maar niemand hoeft er zoals gebruikelijkvoor te zwij gen. Sinds de Zwanenburgbaan tijdelijk wegens onderhoud is gesloten, doorbreekt alleen het lawaai van het gemotoriseerde weg- en vaar- verkeer en ratelende bouwmachines bij de verschillende isolatieprojecten de geluidsbar rière binnen de kleine woongemeenschap. Met die overlast valt echter te leven. Zelfs de notoire klagers moeten erkennen dat dit leed in geen enkele verhouding staat tot de hinder die de honderden rituele dansen van en naar Schiphol dagelijks veroorzaken. De pijn wordt deze maanden het meest ge voeld in Groot-Amsterdam, Amstelveen, Hoofddorp en de omgeving van Leiden. Want het gebruik van drie in plaats van vier banen heeft de teller bij de klaaglijn van de Commissie Geluidhinder Schiphol op hol doen slaan. Ten opzichte van april is het aan tal klachten in mei en juni zelfs verviervou digd in de plaatsen die door de. aangepaste routes van uitwaaierend vliegverkeer extra worden belast. Het is stil in het zwerk boven de tweelingdorpen Zwanenburg en Halfweg, slechts gescheiden door de Ringvaart. Eind deze maand is hier weer het vertrouwde beeld van stijgende en dalende luchtreuzen te zien. foto united photos de boer poppe de boer Smog Verademing Die cijfers zullen de Zwanenburgers even worst zijn. Voor het eerst sinds tijden kunnen zij op zomerse dagen weer eens lekker buiten zitten, ongestoord met elkaar praten, de dèu- ren en ramen open houden, de was buiten hangen zonder dat er zwarte roet op neer-~ daalt of een terrasje pikken in het centrum. „En dat is een hele verademing." Althans, zo beleven Joop Mense en Nel de Roover van Populierenlaan 297 en 305 de 'stilte voor de onvermijdelijke storm' in elk geval. De twee buurvrouwen weten niet wat ze overkomt. Het tweetal woont in de flat, die ligt op het laagste punt van de aan- en af- voerroute van de baan die ze zo verfoeien. „Zeker in vakantietijd", vertelt Joop Mense, „zeilt er elke minuut zo'n kist over dit ge bouw. Soms zelfs zó laag dat ik denk dat ze het dak meenemen. Als ik 's avonds in mijn bed lig en er komt weer zo'n klereding over, is de hele kamer verlicht door de lampjes van het toestel. Maar ik slaap er niet minder om, hoor. Ik gooi er gewoon een flinke borrel in en dan wil het best lukken." Bjj Nel de Roover ligt dat duidelijk anders. „Ik doe geen oog dicht als ik geen slaappil neem." Vooralsnog genieten ze vanaf hun balkon netje van twee bij twee elke minuut van de dag met volle teugen van de rust, het weidse uitzicht over het akkerla*nd en de stralende zon. „Lekker vrijuit kunnen ademen. Een groter gevoel van vrijheid, bestaat er niet", benadrukken ze. Even verderop in de Olmen laan ervaart Thea van de Velde de oorverdo vende stilte in en rondom het dorp eveneens als 'een zaligheid'. „Je weet niet wat je over komt", zegt ze. „Want, ook al ben ik in de loop der jaren vertrouwd geraakt met dat la waai, wennen doet het nooit." De boosdoener die even voor weldoener speelt. De Zwanenburgbaan wordt gerenoveerd. foto united photos de boer ron pichel Zwanenburg zit tijdelijk zonder vliegtuiglawaai, maar de wijde omgeving lijdt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31