Leidsch Dagblad Serviërs schieten op helikopter Bildt De Klikspaan is alweer homo-café af i goed nieuws 4* IVAN ROY C.S. Incidenten-overleg' n asielzoekerscentrum 'Hero' O'Grady deed eigenlijk alles verkeerd Eerlijke vinder krijgt van politie alsnog 43.000 gulden 'King Gear Politie vist koppige man uit Noordzee ITERDAG 8 JULI 1995 jkort aan water De waterschaarste in het zuidelijk deel van rika zal na vier slechte genseizoenen niet meer rdwijnen. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40819 LOSSE NUMMERS 1,85 Buitenlands beleid 3 Het kabinet heeft een akkoord bereikt over nieuw buitenlands beleid: bedrijven mogen van hulp arme landen profiteren. I Wreedheden C Russische soldaten J hebben gisteren wreedheden begaan tegen Tsjetsjeense burgers in een boerderij bij Grozny. Religieus /t In de popmuziek is I een schat aan reli gieus materiaal voorhan den, dat de kerk volop kansen biedt. Becker-Sampras /r Boris Becker speelt I morgen de finale van Wimbledon tegen de titelverdediger Pete Sampras. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden [ibl. (071) 122362 [LM komt met ookverbod op antal vluchten KLM en haar partner North - st Airlines zullen mogelijk al gende week een rookverbod ;oridigen op alle vluchten ar en van de Verenigde Sta- en Canada. Overwogen irdt op een later tijdstip ook n rookverbod in te voeren op dere bestemmingen. Een woordvoerster van de M bevestigt dat de lucht- artmaatschappij al geruime de kwestie bestudeert. Ook irdt het beleid van de concur- nten inzake het roken nauw- ttend gevolgd. Steeds meer aatschappijen verbieden het ken. Tot nu toe zou een der- lijk beleid geen passagiers isten. huizendePagir!f taat °P nd g°ed Menno Buch en zijn organisatie van 06- sekslijnen. BV's in de greep van de FIOD. Een inventarisatie. Door werkzaamheden op Schiphol is het voor het eerst in jaren stil in Zwanenburg. Maar na de rust komt de klap. Er gloort hoop voor mensen met multiple sclerose. Leidse onderzoekers hebben de sleutel tot genezing gevonden. Sommige wielerliefhebbers haten 'm, anderen lopen met hem weg: Jean Nelissen, op weg naar z'n dertigste Tour. Denkwijzen Lichaamsreligie. Albert Heijn is meer dan een winkel. Hoe een bedrijf een beetje familie van iedere Nederlander werd. Onze Taal: Ministers 'a aantal vechtpartijtjes Bemiddelaar pessimistisch over conflict De Bosnische Serviërs hebben gisteren het vuur geopend op een helikopter met aan boord EU-vredesonderhande- laar Carl Bildt. De helikopter werd vlak voor het vertrek van het vliegveld van Sarajevo beschoten, aldus een VN- woordvoerder. Bildt bleef ongedeerd. De Serviërs beschoten tot drie maal toe de enige toegangsrou te tot de stad over de berg Ig- man, waar helikopters klaar stonden om Bildt naar Split over te vliegen. De granaten sloegen dichtbij de helikopters in en het toestel waarin Bildt zat koos onmiddellijk het lucht ruim. Niemand raakt gewond. Een VN-functionaris sprak van een „mogelijke poging tot een aanslag op Bildt". Ook een tweede helikopter was het doel wit van beschietingen door de Bosnische Serviërs. Het toestel vervoerde twee gewonde jour nalisten. Carl Bildt toonde zich na af loop van zijn besprekingen in de Bosnische hoofdstad pessi mistisch. Hij voerde in Sarajevo gesprekker! met de Bosnische regeringsleiders en verklaarde dat een oplossing van het con flict mogelijk is, maar niet in de naaste toekomst. Hij bleef van mening dat de strijd aan de frontlinies vooralsnog alleen maar zal verergeren. Naar het Servische hoofdkwartier in Pale ging Bildt niet. „Ik ben geen toerist. Ik reis alleen naar plaat sen waar ik iets bereiken kan", aldus Bildt. De Bosnische Ser viërs breidden gisteren hun of fensief in het oosten van Bosnië uitgebreid. De aanvallen op Sre brenica gingen door, terwijl ook het nabijgelegen Zepa onder vuur kwam te liggen. In Saraje vo werden acht mensen gedood en raakten achttien anderen ge wond door artilleriebeschietin gen en sluipschutters. Onder de doden bevonden 'zich een echt paar en hun 6-jarig dochtertje. De vastbeslotenheid van de VN de missie in Bosnië met de snelle-interventiemacht te ver sterken brokkelde verder af. De toevoeging 'snelle' is inmiddels officieel uit de naam geschrapt. Als argument voerden de VN aan dat verwarring kan ont staan met de speciale NAVO- eenheid die dezelfde naam draagt. De snelle-interventie macht van de NAVO moet een eventuele terugtrekking van de blauwhelmen uit Bosnië rug dekkinggeven. België is bereid 185 paratroepen te leveren voor de interventie macht. Dat heeft de Belgische minister van defensie Wathelet gisteren na afloop van de minis terraad bekendgemaakt. België had al eerder laten weten in principe deel te zullen nemen aan de interventiemacht. Wan neer de Belgische militairen vertrekken is nog niet duidelijk. België is het vierde land dat zich bereid verklaart militairen te le veren. Frankrijk en Groot-Brit- tannië leveren ieder 2.000 mili tairen. Uit Nederland gaan 200 militairen naar Bosnië. De Amerikaanse piloot Scott O'Grady, die als de nieuwe all- american-hero de hemel is in- geprezen nadat hij met zijn F16 boven Bosnië was neergescho ten, heeft in werkelijkheid alles verkeerd gedaan wat hij ver keerd kon doen. De Britse krant The Independent meldt op ba sis van een reeks gesprekken met NAVO-functionarissen dat het een wonder is geweest dat Amerikaanse elitetroepen O'Grady hebben kunnen red den. De Amerikaanse piloot wist dat de Servische radar hem in het vizier had en had weg moe ten vliegen. In plaats daarvan bleef O'Grady rondcirkelen. Na dat hij zich met zijn schietstoel in veiligheid had gebracht, had O'Grady contact moeten zoe ken met de tweede F16 die nog boven Bosnië vloog. Maar hij wist niet goed hoe zijn radioap paratuur werkte. En toen de Amerikaanse helikopters na zes dagen landden om hem te red den, kwam hij met getrokken pistool uit de bosjes gestormd. Zijn redders moesten hem zijn pistool uit zijn handen slaan. In reactie op de berichten zei den woordvoerders van de Amerikaanse luchtmacht dat ze volledig achter hun kapitein blijven staan. maastricht «anp Een 22-jarige inwoner van Maastricht is vrijdag door de Limburgse politie verrast met 43.000 gulden. In januari 1993 had de man een rugzak met dit bedrag in buitenlandse valuta in de Maastrichtse wijk Bosscherveld gevonden. Hij droeg de zak met geld destijds over aan de politie. De herkomst van het geld is nooit achterhaald. Er kwam slechts één reactie uit het Franse Metz, maar de melder kon niet aanneme lijk maken dat het geld daadwerkelijk van hem Was. Op het politiebureau werd het geld als gevonden voorwerp opge borgen in een kluis. Omdat inmiddels de wettelijke termijn is ver streken waarbinnen de rechtmatige eigenaar het geld kon terugha len, kreeg de eerlijke vinder alsnog de 43.000 gulden. HET WOORD IS AAN C. Zorn Menigeen bereikt niets, omdat hij eist als hij zou moeten smeken en smeekt als hij zou moeten eisen. VANDAAG Programma's- Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 23 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Volop zon Overwegend zonnig. Middagtem- peratuur van 24 tot 30 graden. Wind uit noordoost, zwak tot ma tig, kracht 3 of minder, in de mid dag aan de kust wind van zee, DEN HAAG ANP n muur van de directiekamer het opvangcentrum voor ielzoekers in Leiden is behan- in met kranteberichten. Naast e grote verhalen van enige aanden geleden, toen de eer- e bewoners de portocabins an de Willem van der Made- eg betrokken, worden de atste tijd steeds meer kleine erichtjes geprikt. Berichtjes ver vechtpartijen. Een groep asielzoekers uit Ko- >vo (voormalig Joegoslavië) ing deze week op de vuist met en groep bewoners uit Soma- Een ruzie over een potje oetbal op het terrein, zo bleek a uitgebreid onderzoek dat jim een dag in beslag nam. orige week liep één van de be woners een steekwond op tij- ens een meningsverschil. Hoewel directeur Herke imidstra weigert te spreken van tructurele wrijvingen tussen [roepen asielzoekers, neemt de eiding van het opvangcentrum lestrubbelingen uitermate seri- lus. Vanaf nu is er elke week :en 'incidentenoverleg', waar le opstootjes van de week er- 'oor stuk voor stuk worden be handeld. „Op elk incident rea geren is het geheim van inci- dentbeheersing", zegt Smidstra. „We willen de omwonehden niet de indruk geven dat we he lemaal niets doen, als er iets is gebeurd", zegt hij. Smidstra wil voorkomen dat het opvangcen trum een slechte naam krijgt. Hij vreest voor een situatie waarin asielzoekers in Leiden niet meer welkom zijn. Daarom maakt hij zich zorgen over die kleine berichtjes die momenteel het centrum verlaten. Het eerste overleg heeft meteen geleid tot maatregelen. Vier asielzoekers krijgen een brief met een waarschuwing. „Een zware maatregel", zegt Smidstra, want de brieven wor den geregistreerd bij het lande lijk Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Drie van dergelijke brieven en een asiel zoeker wordt onherroepelijk voor twee weken op Straat ge zet: „Dat wil je de persoon in kwestie niet aandoen, maar ook de samenleving niet." Pagina Leiden: Voetballen voortaan verboden in het cen trum. OPROEP AAN LEZERS: De Haagse politie heeft vrijdag in Scheveningen een 34-jarige Hagenaar aangehouden, omdat die het vertikte uit zee te ko men. Agenten van de strandpolitie kregen in de gaten dat de man al enkele uren in de buurt van de Scheveningse Pier tegen de stroom in zwom. Om te voorko men dat hij in moeilijkheden zou komen, sommeerde de be manning van een politieboot hem herhaaldelijk het water uit te komen. Toen de koppige zwemmer niet reageerde, hesen de agenten hem aan boord van de boot. De zwemmer kreeg een proces-verbaal, omdat hij geen gehoor gaf aan een politie- bevel. Volgens een politiewoord voerder was de man een beetje in de war. Hij verklaarde dat hij zich te dik vond en veel bewe ging nodig had. Noorwegen zegt officieel 'ja' tegen Brent Spar LEIDEN HERMAN JOUSTRA Twee gespierde mannen stonden er op de gevel geschilderd. Met ontblote tors, bij een palmboompje. Gay-bar De Klikspaan aan het Havenplein wilde zich duidelijk profile ren als een café voor homo's. Maar nog geen drie maanden na de feestelijke ope ning in maart is die schildering alweer ver dwenen. En is de toevoeging gay-bar ver wijderd. Homo-café De Klikspaan is niet meer. Het is nu gewoon café-bar De Klik spaan. Niet vanwege een gebrek aan klandizie, maar vooral vanwege een fikse ruzie achter de schermen. Tussen de exploitant van het pand, het Leidse bedrijf Haco en de stich ting De Klikspaan die de zaak pachtte. Het leek aanvankelijk allemaal zo mooi voor de buitenwacht. Sjaak Verhoogt en Rien van den Ende tekenden begin dit jaar een pachtcontract met directeur Hans Schonewille van het Leidse bedrijf Haco, dat de inboedel van het pand aan het Ha venplein exploiteert. Samen vormden zij de stichting De Klikspaan, die blijkens de sta tuten als doel had 'het bieden en bevorderen van mogelijkheden tot onderlinge ontmoe ting van homoseksuele mensen Het duo zag in dat pand een uitstekende mogelijkheid om hun plannen te verwezén- lijken. Want homo's, zo betoogden Ver hoogt en Van den Ende, waren de laatste ja- rep ernstig tekortgekomen in het Leidse uit gaansleven. De oude Klikspaan, waar Ver hoogt jarenlang aan de deur stond, dat was een gezellige tent voor homo's. En de Vero nica Bar ook. Maar anno 1995 was er geen enkele homo-kroeg meer te vinden in Lei den. Maar begin juni beëindigde Haco, met als directeur Hans Schonewille, de pachtover eenkomst, amper een paar maanden na de feestelijke opening. „Omdat ze er een zootje van maakten", zegt Schonewille. „Ze hielden zich niet aan de wettelijke sluitings tijden. Ze zorgden voor geluidsoverlast. En ze intimideerden klagende buurtbewoners. Dat kon ik niet tolereren." Cor Bronk, zwager en vriepd van Schone wille en directeur van het Leidse bedrijf CB Amusement, dat speelautomaten verhuurt, is ook verbolgen over het gedrag van Ver hoogt en Van den Ende. Hij zegt dat hij nog bijna 10.000 gulden van de stichting tegoed heeft. „Een lening. Ik heb er nooit een cent van teruggezien." Verhoogt en Van den Ende vertellen een heel ander verhaal. „We hielden ons wèl aan de sluitingstijden. En van intimidatie was ook geen sprake. Nee, we zijn er ge woon uitgelubd. Zo heeft Haco voor weinig geld een door ons netjes opgeknapte kroeg. En leningen? We hebben nooit iets ge leend." Pagina 12: 'Het moet weer rustig worden op het Havenplein'. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Naam:Voorletters:m/v I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400121 zaterdag Heeft boycot Frankrijk zin? leiden Met de Lakenfeesten is de Leidse binnenstad de komende week het podium voor straattheater. De Leidse acteur Jaap Slagman beet gistermiddag op het stadhuisplein het spits af met zijn voorstelling 'King Gear'. Verkleed als levensgrote vogel, lokt hij zijn publiek naar zijn nest. Behalve theater wordt de komende dagen ook de nodige muziek op straat uitge voerd. Hoogtepunt is het Nationaal Straatmuziekconcours 'De Gouden Pet' dat volgende week zondag plaatsheeft. Pagina 15: 'Die maskers wil ik af doen'. foto hielco kuipers Shell UK mag het platform Brent Spar een jaar in de Noor se wateren, in een fjord ten oos ten van Stavanger, stallen. De regering in Oslo stemde giste ren met het desbetreffende ver zoek in. Voorwaarde is wel dat de Britse autoriteiten zich na dat jaar over het platform ont fermen, zo maakte het Noorse ministerie van industrie en energie gisteren bekend. Shell wilde de installatie aan vankelijk laten zinken in de At lantische Oceaan, maar zag daarvan af onder grote politieke en maatschappelijke druk. Vooral Greenpeace liet zich daarbij gelden. De Rainbow Warrior II, het ac tieschip van Greenpeace, be reikt dit weekeinde het atol Mururoa in de Stille Oceaan, waar Frankrijk in september opnieuw kernproeven wil gaan doen. „We zullen bij Mururoa een actie houden die de aandacht van de hele wereld zal trekken en Parijs duidelijk zal maken dat het zijn heilloze plannen moet intrekken", zegt bootsman Henk Haazen van de Rainbow Warrior en enige Ne derlander aan boord van het schip. Haazen roept de Nederlandse regering op de druk op de Franse regering te verhogen. Het Nederlandse publiek moet niet langer Franse produkten kopen, vindt hij. Een standpunt dat overigens afwijkt van dat van Greenpeace Nederland, dat zo'n boycot een 'te grof middel' vindt.'Minister De Boer (milieu) vindt een boy cot 'nuttig', veel Australiërs en Nieuwzeelanders laten Franse restaurants en Franse produkten al links liggen. De Frans-Itali aanse vliegtuigfabrikant ATR dreigt een Nieuwzeelandse order te verliezen aJs gevolg van de Franse kernproeven. De vraag is of een boycot zin heeft. Wie wordt getroffen wanneer de consument geen Brie of Camembert meer koopt, de kaasver koper in Nederland of de Franse producent? En is dat van in vloed op de politiek van president Chirac, die al heeft gezegd dat zijn besluit onherroepelijk is? Moet Frankrijk worden gemeden als vakantieland? Of zijn er andere en betere methoden om te protesteren tegen de voorgenomen acht kernproeven? Deze vra gen leggen wij voor aan onze lezers. De reacties worden afge drukt op de pagina Feiten Meningen. Schriftelijke reacties - liefst kort en bondig - voorzien van naam, adres en telefoonnummer kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig. In de linker bovenhoek van de envelop graag de vermelding 'Frankrijk-discussie'. Pagina 5: Milieuprotest met bittere herinnering.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1