Onstuimig camerawerk in uitstekende western Tank Girl, Pippi Langkous van de jaren negentig iGérard Depardieu vecht jtegen breiwerkjesterreur yOENSDAG 5 JULI 1995 943 NIEUW OP VIDEO EN CD-i Hoewel natuurlijk iedereen hoopt op een herhaling van de zomer van 1994, moet je er in ons land ernstig rekening me^ houden dat het een stuk minder zal zijn. De producenten van (kirfder)video's doen dat als geen ander. Bij de aanvang van de schoolvakanties werden de winkels en verhuurbedijven werkelijk overspoeld. De lief hebbers van Disney-tekenfïlms bij voorbeeld komen kastruimte te kort. In één ruk verschenen er rolprenten van Mickey Mouse, Knabbel en Babbel, de Rescue Rangers, de Drie Biggetjes, Pe ter en de Wolf, Willie de Zingen de Walvis, enz. Maar niet alleen Disney was ac tief. Ook Fox Video bracht een heel aardige animatiefilm uit: Annabel de Race tegen de Klok, een geheel Nederlands gesproken en gezongen film met de stemmen van onder an deren Lex Goudsmit en Lee To wers. Een prachtig bos wordt vernietigd door een chemische besmetting, dieren worden ziek en anderen gaan op zoek naar een geneesmiddel. Een film met een boodschap dus. Veel maatschappijen grijpen de huidige hausse aan om klassie kers op de markt te brengen. Die zijn helaas niet altijd meer van deze tijd. Je kunt je afvra gen of de kinderen van nu nog op het puntje van de stoel gaan zitten bij een Lassie-film. Niet temin verschenen bij MGM Lassie heeft Heimwee, De Zoon van Lassie en Lassie zet hem op, de laatste met in de hoofd rol een piepjonge Elisabeth Tay lorlang, heel lang voordat ze een compleet leger plastische chirurgen op haar lichaam los liet. terschrijver Roald Dahl, verteld door Paul de Leeuw. Gert-Jan Dröge en Loes Luca. Erg aardig zijn ook de dierenverhalen van Max Velthuijs, een paar jaar ge leden winnaar van de Gouden Griffel. Daarnaast is Pippi Langkous een klassieker, waar voor inmiddels weer een nieu we generatie is opgestaan. Sylvia Kristel was één van de eerste Nederlandse sekssymbo- len en van de fameuze serie Emanuelle heeft iedereen zo langzamerhand wel een paar delen gezien. PolyGram gooit ze alle zeven nog maar eens op de toonbank. Beschaafde erotiek voor de zwoele zomeravond. Sommige vrouwen krijgen film rollen uitsluitend op basis van fysieke kwaliteiten. Shannon Tweed is een dame met een prachtig lichaam, maar heeft aan het topje van haar pink vol doende om haar acteertalenten in op te bergen. Maar ach, daar gaat het dan ook niet om in In decent Behavior II. I Iet vele bloot is niet altijd functioneel in dit dunne verhaaltje rondom sekstherapeute Rebecca Mathis. Warner Bros afficheert Black Beauty, de zwarte hengst als 'Het meest aangrijpende die renverhaal aller tijden' en eerlijk is eerlijk: het is Zeker voor kinderen een tranentrekker van de eerste orde. Ook Philips is zeer actief op de 'kindermarkt', maar dan uiter aard met het eigen parade paardje, de CD-i, hetgeen voor al bij samengestelde produkties prettig is, omdat het zoeken erg snel gaat. Eén van de aardigste, recent uitgebrachte schijfjes is De Reuzenkrokodil Gruwe lijke Rijmen, een zevental prachtige verhalen van mees- FILMS AMSTERDAM CITY 6 13.15. 16. 18.45, 21.30 Outbreak CITY 7 13.15, 16. 18 45.21.30 The Quick and the Dead DESMET (020) 6273434 19. 21 30, vr 21.30 en 24.15, zo ook 13 en 14.30. Wallace Gromit 20.30, vr 19 Auf Wiedersehen Ame rika 19 4', Ludwig 1881 22.15(beh vr), zo ook 16.30. L'Eau vr 21Les Cent et Une Nuits KRITERION 1 (020) 6231708 17 45, 19.45: Don Juan 21.45 (beh. di), zo ook 15: De Vlie gende Hollander di 22.15 Sneak Preview KRITERION 2 15: Jour de Féte 20.15, 22.15: Muriel's Wedding 18.15: Somebody to love RIALTO 1 (020)6753994 19.30, 22: Dood in Venetië RIALTO 2 19.45, 22.15:11 Conformista THE MOVIES 1 21.30, zo ook 14.30: Filmzomer 17.15, 19.30: Farinelli THE MOVIES 2 17, 19 30, 22, zo ook 14.30: Ed Wood THE MOVIES 3 17, 22, zo ook 14.30: Pret-a-porter 19.15: 1492 Conquest of Paradise THE MOVIES 4 17.30, zo ook 15: The Browning Ver- *9.45: ElPatrullero 21.45, vr za ook 00.15: Pulp Fiction TUSCHINSKI1(020)6262633 12.45, 15.30, 18 15. 21 15 Die Hard III TUSCHINSKI 2 16. 18 45.21.30: Don Juan TUSCHINSKI 3 13.15, 16. 18 45,21 30 Flodder 3 TUSCHINSKI 4 20.15: Rob Roy TUSCHINSKI 5 18 45, 21 30: Bad Boys TUSCHINSKI CINEA 11.45. 14 15. 16 45, 19.15. 21.45: Interview with a Vampire DE UITKIJK (020) 6237460) 15, 22: Heavenly Creatures 18, 20: Priest Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de kunstpagina. FILMS IN LEIDEN Regisseur Sam Raimi maakt van Sharon Stone een revolverheid 'Les Vacances du Cinemain de X 3jicteur Rade Serbedjia speelt de teleurgestelde fotograaf Alexander Ti Before the Rain, de met een Oscar en Gouden Leeuw bekroonde lm die in het kader van Les Vacances du Cinéma draait. 'ERZICHT MARCO VAN PELT lelejultureel Centrum de X. Haarlemmmer- injraat 52. Leiden: 'Les Vacances du Ci- a'. Before the Rain, do 6/7 20 30 Les Nuits fauves. vr 7/7 20 30 uur Préparez vos Mouchoirs, zo 9/7 20.30 uur yyjet is zomer, dus weer de logste tijd voor 'Les Vacan- s du Cinema'. In meer dan kvintig steden in Nederland [linnen de liefhebbers genie- en van tientallen films, vari- van Speecl en The Client pt Trois Couleurs en Les \mants du Pont-neuf Dat de (lm dit jaar een eeuw bestaat, nag niemand meer ontgaan Vagjijn. Dat de Franse broers Lu- 20nière de eerste voorstelling joor een betalend publiek or- 00r aniseerden ook niet. De na- Iruk ligt dit jaar dan ook op de •ranse film, met Michel Picco- Catherine Deneuve en Gé- Zwjard Depardieu als centrale ac- feurs. Before the Rain, bekroond iet een Gouden Leeuw op het ilmfestival van Venetië, is in :iden de openingsfilm van .es Vacances'. De film speelt |ch voornamelijk af in Mace- een onafhankelijke :aat in het voormalig Joego- lavië waar de oorlog tot nu orpibe zo goed als onopgemerkt 1 qieef. Toch heerst er ook in hacedonië een grote span- 'tAijing: in eeuwenoude twisten tussen de Macedoniërs en de Albanese buren is de dreiging van oorlog altijd aanwezig ge weest. Regisseur Milcho Manchevski maakt deze drei ging op indringende wijze voelbaar. Met Les Nuits fauves maakte de aan Aids overleden regis seur en acteur Cyril Collard zijn eerste en enige lange speelfilm. Het verhaal is sterk autobiografisch en gebaseerd op een eigen roman uit 1988. De film, die een hoop stof deed opwaaien, gaat over de verhouding tussen de dertigja rige, seropositieve Jean en de tien jaar jongere Laura. Aan vankelijk denken ze dat de liefde sterk genoeg is om een dodelijk virus te overwinnen, maar dat blijkt toch niet zo te zijn. In Préparez vos Mouchoirs komt één van de centrale ac teurs om de hoek kijken. Gé- rard Depardieu is Raoul, een Parijse rij-instructeur die gek wordt van zijn vrouw Solange. Het enige waar zij oog voor lijkt te hebben zijn haar brei werkjes. Raoul probeert Solan ge gelukkig te maken met een toevallige passant. Maar ook die poging strandt op Solan- ge's onverschilligheid. Pas als ze Christiaan ontmoet, een deftienjarig jongetje met een gigantisch IQ, wordt ze wak ker. De nieuwe film van regis seur Sam Raimi, The Quick And The Dead, is een wes tern, maar beslist niet een van dertien in een dozijn. Dat wordt meteen in het begin duidelijk als de held een heuse revolverheld van het vrouwelijk ge slacht blijkt te zijn. Ellen (Sharon Stone) rijdt het naargeestige stadje Re demption binnen. Ze kan paardrijden en schieten als de beste en is uit op wraak, wraak op Herod (Gene Hackman). FILM RECENSIE STAN LAPINSKI The Quick and The Dead. Te zien: Movie- world 5, Den Haag. Redemption is een poel van misdaad en verderf. Herod is er burgermeester, hij is de opper- schoft. Hij houdt de wind er goed onder. Van elke financiële transactie in Redemption gaat vijftig procent naar Herod. Elk jaar organiseert hij een revol- vertoernooi op leven en dood, waarbij alleen de snelsten win nen, en de allersnelste is hijzelf. In flash-backs wordt onthuld waarom Ellen het op Herod heeft gemunt: hij heeft ooit op gruwelijke wijze haar vader (die marshall was) vermoord en daarmee haar kans op een ge lukkig leven voorgoed ver knoeid. Ze meldt zich aan voor het toernooi. En vanaf dat moment begint haar geweten te knagen. Hoever mag je gaan in het be vredigen van je wraakzucht, in het toepassen van dezelfde mis dadige methodes als die van een beest als Herod? Ellens ge wetensconflict krijgt gestalte in haar confrontatie met Cort (Russel Crowe), ooit maatje van Herod, thans een predikant die alle geweld heeft afgezworen. Ze komen inmiddels verliefd op elkaar in het toernooi te genover elkaar te staan. Een van hen moet dood wie? Je zou The Quick And The Dead een western met een uit roepteken kunnen noemen. Alle kenmerken van het genre zitten erin, maar dan overtrokken en scheefgetrokken. Zelden zal men zo'n verzameling idioten, gevaarlijke gekken, mispunten, naarlingen en schoften bijeen hebben gezien als hier in Re demption. Het kwaad is in deze film zo extreem neergezet dat het bijna op de lachspieren werkt. Bijna*. Het is de grote ver- The Quick and The Dead. Te zien: City 7 en Asta 2, Amsterdam. Movieworld 5, Den Haag dienste van regisseur Sam Rai mi, dat hij de film nergens laat wegglijden in potsierlijkheid en ongein. Eerder maakte hij films als Evil Dead en Army of Dark ness, waarin hij als een vrolijke wildebras het horrorgenre bij de kop pakte. Het waren echte hor rorfilms maar tegelijkertijd wer den de belachelijke kanten van het genre in het zonnetje gezet. Iets dergelijks doet hij hier ook, zij het minder ongeremd, want westerns zijn immers een ernstiger genre dan horror. The Quick And The Dead is van be gin tot eind spannend en er wordt uitstekend en serieus ge acteerd door Stone, Crowe en Hackman. De film is een echte western. Ondertussen maakt Raimi met zijn ongegeneerde camerastijl (de eigenaardige perspectieven en wilde zoom- bewegingen wisselen elkaar af) ook een knipoog naar de kijker. Alsof hij zeggen wil: kijk dit zijn de trucs die ze altijd toepassen, maar die je normaal nooit zo duidelijk ziet. Daarom is The Quick And The Dead tevens een fÜm over de western, over het genre. Batman, Superman en Spiderman :r nu eindelijk een vrouwelijke strip- Id doorgebroken naar de bioscoop, lar naam is Rebecca Buck, beter be nd als Tank Girl, en ze is minstens slim, moedig en sterk als de Super- knnen uit de stripwereld. In de film ,'n nfc Girl zien we waartoe ze in staat is hoe ze op superieuze wijze de we- i weet te redden uit de handen van chterik Malcolm McDowell, de on- rgetelijke schavuit uit de klassieker ockivork Orange van Stanley Ku- ick. let zou me niet verbazen als er bij igeren een echte hype zou ontstaan id Tank Girl. Want nog voor er een iter film in de bioscoop vertoond s, lagen er al T-shirts, shorts, en op film geïnspireerde legerkleding in trendy boetieks. Gewilde collectors vis voor stripliefhebbers, maar de ag is of de gemiddelde bioscoopbe- ïkers ook zo hard zal lopen voor een nk Girl-topje of eën geblondeerd i ;- nkGirl-kapsel. loe dan ook, wat deze film vooral in to heeft is uiterlijk vertoon. Een icho-meisje dat lijkt op een uit de "ten gewassen Pippi Langkous, die wereld veroverd met een feestelijk •getuigde tank. Ze wordt daarbij ter- de gestaan door haar vriendin Jet in een mini-straaljager. Verant- irdelijk voor deze nieuwe cult-film Rachel Talalay, die onder meer te- Ie voor het finale optreden van de ?esde Freddy Krueger Freddy's 'ad: The Final Nightmare). En naast 'ze horror-film was zij ook betrokken cult-films als Hairsprayen Cry Baby Tank Girl oog in oog met slechterik Malcolm McDowell. haal: de strip waaruit de film is ont staan en die bepalend is voor de ge hanteerde beeldtaal, met snelle mon tages, rappe dialogen en een enorm tempo in de handeling. Niet onbelangrijk voor het ritme en de dynamiek van de film is ook de op zwepende geluidsband met een mixtu re van rap-muziek, metal en punk rock als basisbestanddelen voor de geweld dadige underground-cultuur waaruit Tank Girl voortkomt. Daarom mocht rapper Ice-T een klein rolletje spelen als T-Saint en komen we op de titelrol ook nog Iggy Pop tegen als Rat Face. Zij behoren tot de Rippers, een groep mutanten, kruisingen tussen mens en kangaroe. Zij steunen Rebecca in haar gevecht tegen Kesslee (McDowell) die de absolute controle heeft over al het drinkwater in een uitgedroogde we reld. Het verhaal speelt in 2033, maar de aankleding en vooral de kostuums roe pen eerder herinneringen op aan de jaren zestig en aan de punk. Zo ziet Rebecca er uit als een sexy post-punk typetje met steeds wisselende vlech- tenkapsels terwijl haar vriendin Jet Girl de degelijkheid en truttigheid zelve is. Maar het mooist zijn de kangaroemen- sen, al deden die mij weer denken aan de mutanten uit Star Wars. Kortom, oude wijn in nieuwe zakken, maar dat is al véle jaren de vaste werkwijze van Hollywood. Het zoeken is alleen steeds naar een nieuwe verpakking en die is nu weer gevonden in een slechterik met een holografisch hoofd. Voor de volwassenen een vrij willekeurige greep uit het ook al enorme aanbod deze zomer. Voor de fans van Harrison Ford kwam Warner Bros met Presu med Innocent, een thriller van hoog niveau, terecht onderge bracht in de Mega Collection. High Lonesome (PolyGram) is een mooie film, die een goed beeld geeft van het Amerika in de tijd dat het land moeizaam werd opgebouwd en voor de lie- fehbbers van een uurtje lachen is Canadian Bacon met John Candy een aanrader. Canada wordt de nieuwe vijand van de VS, omdat de president wel weer eens een oorlogje kan ge bruiken om zijn imago op te poetsen... ite Reuzen krokodil V' -

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9